Buitenlandscbe Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo welke KMuiiebonnen ii i hennen noaarfle ii iTHEE EN KOFFIE. Tot en met 20 4 4 WINTERHULP sMurti UTHAEEN Stadsnieuws. 36— Jaargang Dinsdag 12 November 1940 No 89 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD k Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Md. Ditudagsnummer Vrijdagsnummer ALGEHEEL COLLECTE-VERBOD. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is een algeheel collecte- verbod voor het geheele land afgekon- dlgd. De reeds aangekondigde Ellm-collecte gaat dus niet door. i- le :n n, in te n h g n n 3 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. t- ie ;n ar in te ie 1- at ar :n ri et et IJSVEREENIGING „BOLSWARD”. Onder leiding van den voorzitter, den heer B. Falkena, vergaderde de vorige week onze ijsvereen. „Bolsward”. Traditie getrouw was ook deze ver gadering niet druk bezocht. Het afge- loopen winterseizoen is bijzonder druk, maar ook bijzonder kostbaar voor de vereeniging geweest. Het bezoek was, ondanks het feit, dat de meeste vaarten goed berijdbaar waren, zeer druk. Het is wel jammer, dat in het komende seizoen de baan niet verlicht kan worden, daar nestraal op het zieke lichaam van een arbeiderskind. Zoo zijn gelukkig „we” niet, maar zoo zijn er onder ons. Liefdadigheid be oefenen, ieder in de eerste plaats in de eigen kring, dat is goed. Maar we doen te kort aan de Christelijke liefde wanneer we ons uitsluitend daartoe be perken en ons als niet-geïnteresseerde stellen tegenover het lijden buiten onzen kring. Er is ook en boven alles uit de groote kring der Nederlandsche volks gemeenschap. Dat gevoelen kunnen we onderhouden en versterken door een re gelmatige en zoo groot mogelijke gave voor Winterhulp, de sociale instelling, welke steunt op den gemeenschapszin van alle vaderlanders. dit juist de grootste attractie is voor de leden. De penningmeester, de heer O. Zljs- ling, deelde mede, dat er momenteel een tekort is van f43.87. In het bestuur werden herkozen de heeren B. Falkena, P. Idzinga en J. Slot. In de contributieheffing komt nu een kleine wijziging. De dameskaarten zul len vervallen en hiervoor iri de plaats komen gezinskaarten. Het bestuur krijgt vrij mandaat inzake het winterprogramma. Een der aandeelhouders schonk aan de vereeniging een obligatie groot 25 gul den, welke mededeeling onder applaus werd aanvaard. Moge dit mooie voor beeld navolging vinden. De laatste 5 aandeelen van de pomp- installatie zullen betaalbaar worden ge steld, het zijn de nummers 22, 23, 21, 15 en 5. Met een woord van dank sloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. ’/o e u 4 4 wordt op bon 42 1 kg suiker beschik- o BRANDSTOFFEN, o Advsrtentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Het zijn eigenlijk twee tegenoverge stelde onderwerpen, die we voor deze week in ons Buitenlandsch overzicht moeten bespreken, n.l. de verkiezing van president Roosevelt en de groote rede van Rijkskanselier Hitler in de Löwen- braukeller te München. Dat een Amerikaansche president voor de derde maal tot een vierjarige ambts periode wordt geroepen, is wel een uni cum in de Amerikaansche politiek. De beduidende meerderheid van stemmen, voor een niet gering deel afkomstig van den Amerikaanschen arbeider, wijst er op, dat de politiek van Roosevelt voor den werkenden stand meerdere vruch ten heeft afgeworpen. De groote vraag is nu: wat zal er verder gebeuren? Zal Amerika mee ten oorlog trekken? Wanneer we de stellige verzekering van Roosevelt voor de volle 100 moe ten aanvaarden, dan kan die vraag niet anders dan met „neen” beantwoord wor den. Bij meer dan een gelegenheid is door president Roosevelt verklaard, dat er geen Amerikaansche onderdanen in Europa zullen strijden. Maar zonder een daadwerkelijke steun is het toch wel mo gelijk in militair opzicht de helpende hand te bieden. De vervaardiging van vliegtuigen en ander oorlogstuig, de be schikbaarstelling van koopvaardijsche pen, maar vooral de niet uitvoer van verschillende producten aan de As-mo- gendheden,! komen de oorlogvoering van Engeland ten goede. Hoe zich dus de toestand ten op zichte van Amerika zal ontwikkelen blijft vooralsnog een open vraag. En dan komen we in verband met de voorlaatste zinsnede tot het tweede on derwerp: de rede van Hitler. In deze rede is ook het antwoord ge geven op de bovengestelde veronder stelling, dat het onthouden van verschil lende voor de oorlogsindustrie noodza kelijke grondstoffen, Duitschland er toe kon brengen een vrede te aanvaarden. Hitler heeft juist deze vraag in zijn rede scherp belicht. De materieele offers van den oorlog zijn alleszins onbeteekenend. Wat wij tot dusver aan munitie ver schoten hebben, is feitelijk slechts een deel van een maandproductie. De reser ves zijn zoo enorm, dat ik op menig ge bied thans de productie moet staken. De Duitsche productie-capaciteit is de grootste der wereld. In materieel opzicht en ook wat betreft menschenmateriaal is Duitschland op alles voorbereid. Wanneer we aan de hand van deze uitlating de kansen voor een eventueele vrede afwegen, dan slaat de schaal in sterkere mate over naar de kant der al- geheele vernietiging. Precies zooals ik als nationaal socia list in de strijd om Duitschland ieder compromis van de hand heb gewezen, aldus verklaarde de Führer, zoo wijs ik ook thans leder compromis van de hand. Het gevaar, dat over één, twee of drie jaar van groote spanning de strijd we der ontbranden zal, moet uit den weg geruimd worden. Het Duitsche volk wil eindelijk vrede hebben en wel een vrede, die het laat arbeiden, die het niet aan internationale schurken mogelijk maakt andere volken tegen ons op te hitsen. Het is ons voorloopig nog niet recht duidelijk, hoe men, wanneer het eene volk het andere vernietigt; de kiem van haat en revanche ter zijde kan stellen. De geschiedenis heeft duidelijk geleerd, dat elke oorlog, waarin van een over winnaar sprake is, de grondslag voor een volgende oorlog gelegd wordt. Wanneer dit reeds bij voorbaat vast staat, dan mag dit aardsche bestaan met recht een tranendal genoemd worden. Onwillekeurig gaan onze gedachten dan naar het nieuwe strijdtooneel aan de Middellandsche Zee. De bakermat van elke nieuwe oorlog wordt de Balkan wel eens genoemd en werkelijk, wan neer we de geschiedenis raadplegen, dan GRUTTERSWAREN: recht op hef koopen van 250 gr; of rijstemeel of rijstebloem of e 44 meel (gemengd meel). recht op het koopen van 250 granTha- 4 vermouth of havervlokken of haver- X bloem,, of aardappelmeelvlokken of o Bon 88 geeft tot en met 27 Dec. 44 Bon 93 geeft tot en met 27 Dec. recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoe- 44 der of puddingsauspoeder of sago of R. E. S. I-C. A, B. H. Het feit dat twee Bolswardsche clubs voor deze eerste keer tegen elkaar in het veld kwamen, had zeer vele bezoe kers naar het Oordje gelokt. Hoe be schut dit terrein ook ligt, toch is het voor het voetbalspel ongeschikt. De af metingen zijn te klein waardoor spe lers, die een grooter veld gewoon zijn en ook de eigen spelers, die op ander terrein moeten'spelen, steeds de hinder ondervinden. Onder leiding van scheidsrechter Coehoorn wordt in een snel tempo be gonnen. De aanvallen wisselen zich re gelmatig af. C. A. B. is iets in de meer derheid en weet dit vrij spoedig in een doelpunt om te zetten. 1—0. Dan enkele goede aanvallen van R.E.S., maar het duurt voor de goal te lang. De keeper van R.E.S., die nog al eens moet optreden is niet erg safe. Zijn vasthouden van de bal en onvoorzich tig met de bal wegloopen bezorgt C.A.B. het tweede doelpunt. 20. Toch blijft R.E.S. voortdurend aan vallen en verschillende keeren moet de C.A.B.-keeper ingrijpen. Ook de R.E.S.- keeper herstelt zich. Een schermutseling voor het C.A.B.-doel levert uiteindelijk nog geen doelpunt op, hoewel R.E.S. in deze periode zeker een tegenpunt had verdiend. Bij een handsbal in het be ruchte gebied en de daarop volgende penalty, weet R.E.S. op goedkoope wijze aan het eerste doelpunt te komen. Met deze stand gaat de rust in. Over de tweede helft zouden we graag willen zwijgen. De spelers zoe ken het voor het grootste deel meer in de kracht dan in het spel. Het is een ruwe en weinig aanlokkelijke vertoo- ning, voor een niet gering deel veroor zaakt door het publiek dat met een In- dinanengeloei de verschillende aanval len begeleidt. Zelfs de anders zoo fleg matieke scheidsrechter raakte de kluts een beetje kwijt. Vooral het tumult, dat gemaakt werd door een stelletje jon gens en meisjes die beter thuis de gan zenbrief kunnen spelen, heeft meerde ren met mij, geërgerd. Wanneer we dan tenslotte een zeer korte beschouwing aan deze wedstrijd mogen wijden, dan is ons oordeel, dat de uitslag 22 volkomen de verhou ding weergeeft. Zoowel in het R.E.S.- als het C.A.B.-elftal zitten goede, maar ook onsportieve spelers. Het plaatsen vonden we bij C.A.B. iets beter dan bij R.E.S. Men zoekt bij R.E.S. z’n kracht in het lukraak schoppen. Ons inziens zou een betere speltechniek dit elftal op veel hooger plan brengen, maar daar voor is leiding noodig en hier komen we aan een punt, dat naar aanleiding van deze wedstrijd wel eens besproken mag worden. Wanneer we ons goed her inneren, is indertijd bij de combinatie der bonden door C.A.B. het voorstel ge daan in Bolsward één groote voetbal- vereen. te stichten. Dit voorstel is door de R.E.S.-leiders afgewezen. Heeft men bij dit afwijzend advies wel goed nage dacht, dat de consequentie hiervan is, een versnipperd voetbal in onze plaats? Geen van beide clubs kan blijvend een Een paar jaar geleden kwam een ken nis terug van een reis door Duitschland en toen vertelde hij mij van de voortref felijke openbare orde, welke hij er had aangetroffen. Deze had den diepsten en meest gewaardeerden indruk op hem gemaakt Je zief er geen bedelaars of leurders met veters, zei hij mij. En ik moest toegeven, dat ik zulks als een belangrijk en verdienstelijk conto erken de op rekening van de nationaal socia listische hervormingsbeweging in Duitschland. Een poosje later ging ik zelf op reis. Ik sloot mijn huis en toen ik er vier maanden later terugkeerde, kon ik de buitendeur haast niet opengeschoven krijgen. Daarachter lag n.l. niet enkel tal van ongevraagde drukwerken, maar ik verzamelde ook: verscheidene pak ketten postpapier, mappen met prent briefkaarten, vele „boekjes” naalden, zakjes met bloemzaden, een doosje pu naises enz. Bij al deze presentjes stond aangege ven, dat ze afkomstig waren van een werkloozen of zieken huisvader, die hoopte een dubbeltje in ontvangst te mogen nemen in ruil voor de geboden verrassing. Ik besefte toen pas goed, hoe uitgebreid de brutaal gevoerde bedelarij op dit gebied wel is; een bedelarij, welke veel weg heeft van af persing, omdat men er op speculeert, dat mijnheer of mevrouw zich, wel scha men zullen om wat ze eenmaal in han den namen, weer terug te geven. En inderdaad, het gaat mij, zooals het velen vergaat: ik offer nogal eens een dubbeltje voor zulke dingen. Met weer zin, omdat je er aan twijfelt, of het op deze wijze wel goed (éAn de goeden n.l.) is besteed en toch met vrees ook, omdat je de gedachte niet kunt verdra gen, een mensch van de deur te hebben gestuurd, die gebrek had. Maar in een goed-geordende maat schappij mag er voor bedelarij geen plaats zijn, omdat elk mensch van goe den wille voor gebrek dient te worden behoed. De charitatieve zin van het Ne derlandsche volk Is altijd bijzonder groot geweest en de armenzorg is bij ons dan ook intens georganiseerd. Maar er zijn hiaten! Vanwege de kerken wordt zeer veel voor de armen gedaan en dat valt te loven; ’t is te hopen, dat onder elk maatschappelijk stelsel het kerkelijke charitatieve werk kan blijven bestaan, want de mensch zal zich immer tot zijn meest-evennaaste aangetrokken blijven gevoelen en voor dezen eerder en tot méér offeren bereid worden gevonden. Maar er zijn armen, die niet tot een kerkgenootschap behooren of tegenover eigen kring hun armoe niet durven be kennen. Zij zouden zich misschien bij de gemeentelijke armenzorg kunnen ver voegen, maar niet In alle gemeenten werkt deze even vjot. Men houdt er soms een afschuifsysteem op na, een verwijzing naar familieleden of naar an dere instellingen van weldadigheid. Kortom: de gewone burgerij mist de zekerheid, dat wie uit armoe langs de deuren gaat, op een andere en betere wijze geholpen had kunnen worden. De tegenwoordige Nederlandsche autoriteiten streven er naar, dat we deze zekerheid door de organisatie van Win terhulp bekomen, maar daarnevens zijn ze dan ook van plan om de bedelarij den kop In te drukken. Ze zal eenvoudig worden verboden. We juichen dat ten zeerste toe en we bevelen de Inzame lingen voor Winterhulp dan ook warm aan. Er is behoefte aan een sociale in stelling, welke, samenwerkende met de charitatieve veregpigingen, de armoe in haar geheel bestrijdt, maar zich in het bijzonder de gevallen aantrekt, welke buiten de bemoeiingen der gewone ver- eenigingen van liefdadigheid vallen. Dank zij Winterhulp en ons aller of fervaardigheid, zal niemand in ons land gebrek behoeven te lijden en het pad der schaamte worden opgedreven. Er is echter nog meer reden, waar om we ons over Winterhulp verheugen. Ieder is tè zeer gewoon om enkel te offeren voor eigen kring; dat isi ons een tweede natuur geworden. Als een jonge dame ons een bloempje presenteert, trekken we onwillekeurig al een dubbel tje uit den zak, maar vaak gaat dat dub beltje weer terug! De een schrikt, als hij hoort, dat het voor bepaalde t.b.c.- patiënten bestemd Is, een ander huivert bij de gedachte, dat voor zijn dubbeltje een landlooper naar een Christelijke ko lonie zou kunnen worden gezonden; een derde vreest socialistisch werk te steu nen, als er gebedeld wordt voor een zon- is het in die hoek van Europa bijna nooit vrede geweest, ten minste van een duur zame vrede gesproken. Hoe dikwijls zijn de grenzen van de verschillende staten gewijzigd? en elke nieuwe wijziging bracht weer het ge vaar voor een opstandig deel van de daar wonende bevolking. Reeds meer malen is in de pers de gedachte gelan ceerd, dat misschien een vereenigde sta ten van Europa, naar het Amerikaansche voorbeeld, de oplossing zou kunnen ge ven. Natuurlijk zullen er dan heel wat tegenstellingen moeten verdwijnen, maar dat is niet onmogelijk. Wanneer we zien dat het fascisme, het nationaal-socialis- me en het communisme broederlijk sa mengaan om te trachten een nieuwe we reldorde te stichten, dan is het over bruggen van veel kleinere belangen een kwestie van tijd. Ook de Engelsche minister-president Churchill heeft een rede gehouden. Wat er precies gezegd is, moeten we natuur lijk afleiden uit de diverse perscommen taren. Waar niet aan getwijfeld behoeft te worden. Is de vastbeslotenheid van Engeland dezen strijd tot het einde toe te voeren. Ook hier signaleeren we een vast overtuigd zijn van de overwinning. Dat kan natuurlijk niet, zult ge misschien zeggen, dat beide partijen winnen, of het woordje „winnen” moet een Ietwat an dere beteekenis krijgen en meer over hellen naar het nog niet alles verspeeld hebben, dat wat men overhoud is dan de eigenlijke winst. De minister-president van de lersche Vrijstaat de Valera, heeft met betrek king tot zekere belangrijke punten voor Engeland een ondubbelzinnige verkla ring afgelegd. Zooals men weet, houdt Ierland vast aan de politiek van een strikte neutraliteit Geen beschikbaar stelling van lersche havens voor Enge- land’s vloot. In de vorige wereldoorlog kon Engeland wel over de steunpunten beschikken. Volgens ’t zeer duidelijke verdrag van 1922 zou Engeland zich het gebruik en de bezetting van de Zuid-Iersche havens hebben voorbehouden. De Valera heeft zich steeds tegen een dergelijke inter pretatie van het verdrag uitgesproken. Nu dienen we bij het beoordeelen van dit feit er rekening mee te houden, dat De Valera de oude vijand van Engeland is en de strijder voor het eene onver deelde Ierland. Wat ontbreekt daar dan nog aan? zult ge misschien vragen. Het noordelijk deel van Ierland Ulster voor een groot deel bewoond door de protestant- sche Schotten, heeft er nog steeds de voorkeur aan gegeven tot Engeland te behooren. Zou de tegenwoordige zeer bijzondere toestand, waarin ook Enge land verkeert, De Valera’s eisch naar het eene ondeelbare Eire kunnen be werkstelligen? Ten slotte nog enkele woorden gewijd aan de positie tusschen Japan en Ned.- Indië. Volgens de Japansehe bladen volgen de Ned.-Indische autoriteiten een tac tiek van op de lange baan schuiven. Japan zal, volgens deze persuitlatingen, genoodzaakt zijn de wapens te laten spreken, wanneer Ned.-Indië zijn pro- Engelsche en pro-Amerikaajnsche hou ding blijft vasthouden en met Japan een koehandel probeert te drijven om de on- derhandelingen te rekken. De Japansehe minister van handel, die tevens leider van de Japansehe han- delsdelegatie te Batavia is, heeft in een interview verklaard, dat een volledige samenwerking tusschen Japan en Neder- landsch-Indië niet alleen gewenscht, maar onvermijdelijk is, daar de offici- eele instanties in dit rijke Nederlandsche gebied beseffen, dat zij Japan de hand moeten reiken om haar regeering te kunnen handhaven. Door den oorlog is Europa als afzetgebied voor Indische producten gesloten en daarom moeten staal, nikkel en landbouwproducten aan Japan worden verkocht. De Nederlanders zijn zich bewust van het belang van nauwere betrekkingen met Japan. o ber 2 liter. 4 J4 BROOD. Tot en met 17 November 44 worden op de met 14 genummerde J J 4 dubbele bonnen van het nieuwe 4 4 Broodbonboekje tezamen 2J^ kg rog- 4 4 gebrood of 2 kg ander brood per per- J 4soon verkrijgbaar gesteld. De bonnen 4 die op 17 November nog niet gebruikt 4 zijn blijven voorts tot en met 24 No- vember a.s. geldig. 4 Kinderen van 14 t.e.m. 21 jaar extra 4 4 rantsoen van 400 gr. per week. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. I Tot en met 17 November op bon „08 Vleesch” van de vleeschkaart: een ons I I 4 vleesch, been inbegrepen of 1 rantsoen 1 4 o vleeschwaren; bon „08 worst, vleesch- 4 waren”: 1 rantsoen vleeschwaren. 44 Bon 07 blijft voorts nog geldig 17* November. 4 BOTER, MARGARINE en VET. J 4 Boterbon no. 16 tot en met 16 Novem- ber 250 gram boter; vetbon no. 16 id. 4 250 gram margarine of boter. Boter- J 4 en vetbons blijven geldig tot 22 Nov. J k Reductie wordt niet meer verleend. J KAAS. Bon 25 van het algemeen J1 distributiebonboekje geeft recht op het i 4 koopen van één ons kaas. Deze bon 4 is geldig tot 24 November. Bon 52 is 44 nog geldig tot 17 November, dus tij- «I dens de periode, in welke op een nieu- 4 k wen bon eveneens een ons kaas kan worden gekocht. J IGRUTTERSWAREN: 4 Bon 82 geeft tot en met 29 Nov. recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of grutten- O meel (gemengd meel). Bon 83 geeft tot en met 27 Dec. J J vermouth of havervlokken of haver- J bloem, of aardappelmeelvlo' gort of gortmout of grutten. F*- 4[ recht op het koopen van 250 gram o gort of gortmout of grutten. o Bon 93 geeft tot en met 27 Dec. 4’ recht op het koopen van 100 gram o maizena of griesmeel of puddingpoe- o der of puddingsauspoeder of sago of aardappelmeel. o Bon 98 geeft tot en met 27 Dec. recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. 44 BLOEMKAART. Bon 1 (8 bonnen). boekweitmeel) tot en met 1 December, o 1 rantsoen „gebak” is: koek (ont- 44 bijtkoek) 160 gram; of speculaas 140 o gram; of andere koekjes 200 gram; of o biscuits en wafels 90 gram; of be- schuit 75 gram; of cake 300 gram; of taart 600 gram; of gebakjes 600 gram; of gevuld groot korstgebak (boterletter o e.d.) 500 gram; of gevuld klein korst- o gebak (amandelbroodjes e.d.) 400 gram. f VASTE BRANDSTOF. Bonnen 04, o 05, 06, 07, haarden en kachels tot en 44 met 30 November een eenheid vaste o brandstof. Bonnen 08 tot 11 idem een eenheid o turi> Cokes 07 tot 14 centrale verwarming tot en met 30 November een eenheid 44 vaste brandstof; en voorts de met „brandstoffen, één eenheid 2e periode” 4 alsmede de met „cokes, één eenheid, tweede periode” gemerkte bonnen elk o recht op het koopen van één eenheid 44 vaste brandstoffen. o De bonnen, welke in October gel- o dig waren, blijven dit tot en met 14 44 Nov., eveneens de met brandstoffen of cokes gemerkte toewijzingen, welke tot 13 Nov. of een vroegeren datum 4 zijn geldig verklaard. o ZEEP: Bon 29 geeft tot en met 6 Dec. recht op 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram J huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep J of 250 gram zeeppoeder of 125 gram 4 zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende 44 waschmiddelen of 200 gram vloeibare 4 zeep. 4 o Tot en met 31 December 1940 geeft J 44 bon 116 van de bij de textielkaart 4 gegeven extra-bonnen recht op 50 J o gram scheerzeep of één tube scheer- t ]4 crème of een pot scheerzeep. o EIEREN, Vanaf 10 tot en met 17 J J4 November geeft de met „38” genum- o merde bon van het algemeen distri- o butiebonboekje recht op het koopen 4 van één ei. 4 4 4 HONDENBROOD. Bon 6 van de 4 4 voederkaart geeft van 1 tot en met 30 o Nov. recht op 10 K.O. hondenbrood 44 voor groep I, 10 K.O. voor groep II, 4, 8 K.O. voor groep III, 5 K.O. voor o groep IV, 4 K.O. voor groep V en 3 44 K.O. voor groep VI. o KATTENBROOD. Bon 6 geeft van 44 1 tot en met 30 November recht op 4 o l’/z K G- kattenbrood. 4 44 Na 30 Nov. is bon 6 ongeldig. Dec. wordt op bon 81 75 gram thee o of pond koffie beschikbaar gesteld. k SUKER. Tot en met 22 November o 4 wordt op bon 42 1 kg suiker beschik- 4 4 baar gesteld. 4 o VLOEIBARE BRANDSTOFFEN, o j J Voor afleveren of koopen van vloei- 4 bare brandstoffen (benzine, petro- j J o leum, spiritus enz.) zijn speciale dis- o 4tributiebons noodig. Tot e. m. 29 Dec. 4 kan met op het zegel „Periode VII” 2 4 J 4 4 liter petroleum koopen en op petro- 4 JI troleumzegel B tot en met 15 Decem- 4 o ber 2 liter? J J 44 BROOD. Tot en met 17 November 41 bonnen 1- j DE JONGs NIEUWS waarin opgenomen Rrvn QQ n-nnU „ex «.uvpen van zou gram o gort of gortmout of grutten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1