Buit enlandsche Revue. LEERLINGEN (gevorderden) iiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiminniiniiiiiiiiiiiii De Bolswardsche Courant en Westergoo I WINTERHULP IN NEDERLAND. UITHACEN Welke bons zijn thans geldig Stadsnieuws. 36— Ja«r<*«no Dins 4a<* 26 November* ,c,*0 Uitgever Fa. A. J. OS1NGA, Marktstraat, BOLSWARD Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Paul Scheffer o.m. gezegd: Roosevelt gaat meer dan ooit de eenheid tusschen Noord- en Zuid-Amerika aan het hart. Hij zal nu zeker de gemeenschappelijke verdedigingsmaatregelen van het Wes telijk Halfrond zeer grondig willen door zetten, maar evenals tot nu toe met in achtneming van Latijnsch nationale ge voelens voorzoover dat bij zulk een po litiek mogelijk is. Aan het slot van -dit artikel vonden we deze waardeerende karakterschets van den Amerikaanschen president: Roose velt is een groot tacticus en tactische overwegingen bepalen zijn houding vaak meer dan al het andere. We hebben ook wel eens andere pers commentaren gelezen. De kwestie van de Amerikaansche steunpunten in den Atlantischen Oceaan. In verband hier mede deelde minister Knox mede, dat eenige van deze van Engeland gepachte steunpunten reeds voor de luchtmacht en vloot worden gebruikt. Marine-vliegtuigen, die patrouilleerden in de neutraliteitszöne, hebben reeds vluchten gemaakt naar de Bermuda- eilanden St. Lucia en Trinidad. Ook heb ben Amerikaansche oorlogsschepen de haven van St. John op New-Foundland aangedaan. De voorhoede van C.A.B. II bewees te kunnen doelpunten, met 101 kreeg Sneek III op eigen veld een nederlaag te slikken. R.E.S. I verloor zeer eervol tegen W.Z.S. I te Sneek met 1-2. Een tijdlang wist zij nog een voor sprong van 1-0 te handhaven. Thuis speelde R.E.S. II tegen Sneek IV. De gasten wonnen, tegen onze ver wachting, met 3-7. R.E.S. II adsp. verloor van Sneek III adsp. met 1-3. Het derde elftal moest, evenals het eerste elftal van R.E.S., naar Sneek, om tegen de reserves van W.Z.S. te spelen. Hoewel wij deze wedstrijd een over winning voor de gastheeren voorspel den, hadden wij toch de abnormale cij fers van 14-2 niet verwacht. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 5» Dansleeraar DE VRIES vraagt De lessen worden gehouden Zondags DANCING BOERMANS Spoedige opgave gewenscht by de leeraar en Boermans. C. A. B. IFreno L Zonder scheidsrechter geen voetbal en zeker niet een competitiewedstrijd. Dit is de oorzaak dat bovengenoemde wedstrijd meer dan 20 minuten te laat een aanvang nam, dank zij de welwil lende medewerking van een oud- scheidsrechter de heer Kracht uit Sneek die de op onverklaarbare wijze afwe zige officieele scheidsrechter naar aller genoegen verving. De eerste helft van deze wedstrijd, die ook het beste deel genoemd kan worden, kenmerkte zich door een veld- meerderheid van C.A.B., die door de voorhoede niet in doelpunten werd om gezet. Dat klopt nog niet geheel in de C.A.B.-voorhoede en we veronderstel len, dat de elftalcommissie deze middag tot de conclusie is gekomen, dat er nog maar eens met een andere opstelling geprobeerd moet worden. Wanneer we het verloop van deze wedstrijd, en dan speciaal voor de rust eens nagaan, dan constateeren we heel wat goed opge zette aanvallen en veel spannende situa ties voor het Freno-doel, maar geen doelpunten. Toch bleef die eerste helft het meest aantrekkelijke deel van den wedstrijd. Het eerste succes kwam bij Freno, Advertentifin per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 BOLSWARD IN HAAR ISOLEMENT. Na de vreugdevolle berichten verleden week in de bladen, dat de spoorverbin dingen naar het Noorden zooveel verbe terd waren, hadden we gaarne gehoopt, dat ook Bolsward daarin zou deelen, doch helaas, de nieuwe dienstregeling van de N. T. M. heeft ons deze illusie ontnomen. Voor de verbindingen uit het Zuiden loopen er weer vijf directe treinen van Zwolle naar Leeuwarden heen en terug, die via Heerenveen, alle aansluiting naar Sneek geven. Wij Bolswarders zijn even wel gerantsoeneerd. Van de beide laat ste, die resp. om 19.07 en 21.07 in Hee renveen aankomen, kan men Bolsward niet meer bereiken. Ook vanuit Gronin gen kan men via Leeuwarden vertrek 19.56 dm 20.16 nog in Sneek komen, doch ook dat is voor ons uitgesloten; Onze laatste gelegenheid gaat om 16.26 van Leeuwarden. Wordt het niet hoog tijd, dat hier de trom eens geroerd wordt, opdat ook Bolsward, nu er geen auto’s meer ter beschikking staan en de zeeverbinding zoo slecht is, uit haar isolement ver lost wordt? De oplossing is, dunkt ons, zoo ge makkelijk, wanneer de N. T. M. bereid gevonden zou kunnen worden om des avonds 21 uur nog een motorwagen naar hier te laten loopen, dan zouden ook de Bolswarder zakenmenschen van de avondverbindipg uit Groningen en op één na laatste trein uit Holland kunnen Het Nederlandsche volk is bekend om zijn liefdadigheid; zelden zal er in een dringend geval van nood tevergeefs een beroep worden gedaan op zijn goed hartigheid. Maar het was een liefdadig heid, die als vrijwel het geheele open bare leven in Nederland, bijna steeds gebonden was aan een of andere voor waarde, aan een of andere politieke of aan een of andere godsdienstige over tuiging. Is dit wel de echte liefdadig heid? De mensch, die in nood is, dient door dengene die helpen kan geholpen te worden, ongeacht zijn politiek of zijn kerkgenootschap. De gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan wordt nog maar al te weinig in practijk gebracht. Maar in onzen tijd zijn er geweldige sociale problemen gerezen, die niet meer op deze wijze kunnen worden opgelost en waarvoor een grootere organisatie noodig is. Niet alleen dét echter maakt het noo dig, dat eindelijk het vraagstuk van de hulp aan noodlijdende volksgenooten krachtig wordt aangepakt. De oude wijze van voorziening in de verschillen de nooden liet steeds een groot aantal noodlijdenden die niet in een of ander hokje waren onder te brengen in de woestijn staan. Zij, die niet geheel aan de aandacht ontsnapten, en tot het gilde der stille armen behoorden, werden on dergebracht bij een of anderen vorm van officieele overheidszorg en aldus voor volstrekten ondergang behoed. Uit den aard der zaak nu, is een der gelijke wijze van voorzien in den nood van noodlijdenden, uitermate onecono misch. Alle particuliere instellingen heb ben afzonderlijke administraties, afzon derlijk personeel, afzonderlijke, -gebou wen en inrichtingen. Dit klemt temeer daar het geld, dat de offervaardige bur ger heeft opgebracht, allereerst bedoeld is om nood te lenigen, niet om omvang rijke administratieve apparaten in wer king te houden. Centrale voorziening in den nood kan niet anders dan tot resul taat hebben, dat de geschonken gelden beter tot hun eigenlijke doel komen. Wel is waar blijven voorloopig de afzonder lijke liefdadigheidsinstellingen bestaan^ maar op den duur moet een krachtig ge voerde winterhulpactie veel van deze afzonderlijke acties overbodig maken. En ten slotte is er dit, dat veel nood wel is waar tot nu toe gelenigd werd, maar op zulk een wijze, dat de gesteun de op den rand van den afgrond bleef zweven; de winterhulp kan er ook in voorzien, dat den noodlijdende iets meer dan het strikt noodzakelijke toevloeit en hem naast het enkele levensonderhoud ook dat geschonken wordt, wat nog eenige levensvreugde in zijn bestaan kan brengen. Dat dus, waarop hij als mensch en volksgenoot evengoed recht heeft, als ieder ander lid der volksgemeenschap. Winterhulp Nederland is een goed ding want het zal ons volk gelegen heid geven zijn nationalen zin te too- nen, op zulk een wijze dat er een krach tig eenheidsgevoel uit spreekt. Ware volkskracht kan nooit toelaten, dat een deel van het volk verkommert. Laat ons allen ruim en graag geven, opdat ieder wete, dat het Nederlandsche volk een krachtig en levend geheel is, dat het lot van iederen volksgenoot ter harte gaat. Het nieuwe en naar Duitsche visie komende Neuropa vormt een onderwerp van bespreking tusschen verschillende landen, die zich naar de politiek van de As-mogendheden oriënteeren. Opnieuw is die belangstelling wakker geschud door de toetreding van Honga rije tot den driebond. Sedert den 27sten September van dit jaar bestond deze driebond uit Duitschland, Italië en Ja pan. De doelstelling van dezen driebond is indertijd door Graaf Ciano, de Itali- aansche minister van buitenlandsche za ken, als volgt omschreven: „Het is de plechtige verplichting eener politieke en economische samenwerking de gemeenschappelijkheid der belangen en doeleinden, die in deze jaren, waarin een nieuwe geschiedenis der wereld wordt gesmeed, tusschen de drie landen heeft bestaan.” Uit deze uiteenzetting blijkt bovendien, dat die samenwerking zich niet bepaalt ST. NICOLAAS IN BOLSWARD AANGEKOMEN. Reeds ver voor de vastgestelde tijd was een groot aantal kinderen bij het tramstation aanwezig om op de aan komst van den goeden Sint te wachten. Toen om goed half twee de tram de stad naderde had St. Nicolaas met zijn zwarte knecht op het voorbalcon plaats genomen en zoo werd hij door een juichende kinderschaar begroet. Naar alle zijden minzaam groetend vertrok de Sint in optocht naar de Haweko-Bazar waar zeer veel kinderen aan hem wer den voorgesteld en hun verlanglijstje toonden. tot de drie asmogendheden, maar zooals de aanhef van het indertijd opgemaakte protocol luidt. Het is verder den wensch der drie regeeringen, de samenwerking uit te breiden tot die naties en andere deelen van de wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting te geven, opdat aldus haar op de wereld vrede als einddoel gerichte streven kan worden verwezenlijkt. Het behoeft niemand te verwonderen, dat Hongarije thans actief deel gaat ne men aan die nieuwe orde in Europa. Reeds ver voor het uitbreken van de zen oorlog is Hongarije op de as ge oriënteerd gëweest. Is deze toetreding van Hongarije alleen een vriendschap pelijke daad zonder meer? of zit er ook een militaire kant aan deze kwestie? Zeer zeker. Art. 3 van het verdrag zegt, dat de leden de verplichting op zich nemen el kander wederzijds te steunen, niet slechts met alle politieke en economische maar ook met militaire middelen, name lijk In geval een der contrapteefrende partijen wordt aangevallen door een mogendheid, die op het oogenblik niet verwikkeld is in den Europeeschen oor log 'of in het Chineesch-Japansche con flict. De ligging van Hongarije is van zeer groot belang voor het strijdtooneel op den Balkan. Men zou dit land de brug kunnen noemen tusschen Groot- Duitschland en Roemenië. Er heerscht diplomatiek gesproken, ’n geweldige bedrijvigheid op den Balkan. De Duitsche ambassadeur in Turkije, Von Papen, is per extra vliegtuig te Sofia aangekomen. De Roemeensche staatsleider Antonescu reist naar Berlijn voor een bespreking met Hitler. Wijst dit op nog meer aansluitingen bij de ,as? Vermoedelijk wel Reeds eerder dan we verwachten is dit vermoeden tot zekerheid geworden. Volgens de laatste berichten is ook Roe menië tot het nu vier-mogendhedenpact toegetreden. Volgens de Duitsche bladen is Roemenië bezield door den wensch zijn eigen levensvormen geheel te be palen en is er vast van overtuigd, dat zijn toetreding tot het groote werk van den herbouw der wereld alleen het ge volg is van zijn eigen wil tot vernieu wing, die de legionaire beweging orga nisch en hecht verbindt met het natio naal socialisme en het fascisme. Wie is nu aan de beurt? Allereerst gaan de gedachten uit naar Joego-Slavië en Bulgarije. Misschien eer der dan we vermoeden zullen ook deze landen, gedwongen door hun eigenaar dige ligging in de belangensfeer van de asmogendheden moeten besluiten tot den drie-, vier- of vijf bond toe te treden. Natuurlijk vormt ook Turkije een vraagpunt van den eersten rang. Tot nu toe bleef dit land neutraal, hoewel efeniigsz|ins| Eng^lsch georiënteerd. Met meer dan gewone aandacht wordt in Turkije de ontwikkeling van den toe stand in Bulgarije gadegeslagen. Naar ’t oordeel van den Turkschen premier kan Turkije neutraal blijven, zoolang ook Bulgarije geen partij kiest. Verschillen de geruchten over Bulgaarsche troepen concentraties aan de grenzen van Grie kenland en Turkije worden door be voegde Bulgaarsche kringen stelselma tig tegengesproken. Wel is men in Tur kije op alles voorbereid. Auto’s en mo torrijtuigen die eigendom zijn van parti culieren, mogen vanaf j.l. Zaterdag niet meer rijden. Taxi’s mogen om den an deren dag dienst doen. Uit deze enkele berichten blijkt wel voldoende de ernst van den toestand. We zullen nu verder de Balkan even laten rusten om een oogenblik onze aan dacht te concentreeren op Amerika. Nu na de herkiezing van Roosevelt komt weer opnieuw de vraag naar vo ren: .Zal Amerika aan den oorlog deelnemen? Tot nu toe heeft Roosevelt steeds ge toond ernstig bezorgd te zijn om den vrede te handhaven, maar voor den on- bevooroordeelden toeschouwer zit er toch wel iets dubbelhartigs in die Ame rikaansche politiek. Geen directe onder steuning met de wapenen, maar wel in zoo groot mogelijke mate Epgeland helpen met oorlogsmateriaal en de druk in de Pacific te verminderen. Hierdoor blijft Amerika belanghebbende, ook aan een eventueele vredesmaaltijd. Welke in nerlijke veranderingen brengt de herkie zing van Roosevelt voor Amerika mee? Vermoedelijk een voorzichtig doorzetten van de New Deal politiek. Verbetering en uitbreiding van de sociale wetten in een hervorming van het beurs- en bankwe zen.. In Das Reich wordt in en beschouwing van den bekenden Duitschen journalist profiteeren, waardoor het mogelijk wordt Amsterdam enz. in één dag te doen. Voor Harlingen, Fr^nejker, Sneek is zulks wel weggelegd, waarom dan niet voor Bolsward? EEN JUBILEUM. Maandag 25 November was het 25 jaar geleden, dat het „Chr. Gem. Koor” werd opgericht. Dit feit zal op den repe- titieavond van Woensdag 27 dezer in intieme kring op eenvoudige wijze wor den herdacht. Directeur waren achtereenvolgens de heeren: A. van Albada, K. de Vries, H. Haitsma, J. Mobach, Tj. Faber, terwijl in de laatste jaren de heer Haitsma weer de leiding heeft. Het eerste bestuur bestond uit de h.h. D. B. Eerdmans J. Moolj, J. de Jong, B. Hempenius en C. Lammertsma. Van dit eerste bestuur is thans nog alleen de heer De Jong als. voorzitter in functie. De overige bestuursleden zijn nu nog Johs. Kooistra, Mej. A. Walma-Steen- beek, D. van der Gaast en W. Stelling werf. Bij tal. van openbare feestelijkheden, alsook bij méér besloten samenkomsten verleende het koor dikwijls zijn mede werking. Aan concoursen nam het geregeld met goede uitslag deel. In het geheel werden 23 prijzen behaald. Inzonderheid in de laatste jaren be reikte het koor een hoog peil. In de af- deeling „Uitmuntendheid” werden reeds zooveel hoogste onderscheidingen en eereprijzen behaald, dat op een even tueel volgend concours in de Eere-afdee- ling zou moeten worden gezongen. Het koor telt thans 41 leden. We wenschen het „Chr. Gem. Koor” met zijn directeur van harte geluk met dit jubileum en hopen, dat het nog eens zijn gouden feest mag vieren. TOANIELJOUN KRITE BOALSERT. De tsjustere tiden, de tjustere moanne ja, self it dounsforbod, hat net fen yn- floed wést op het besiik oan ’e toaniel- joun dy’t Snjeontojoun hélden is. De Doeleseal wier sa fol as in aei en der moasten noch al hiel hwet werom- stjürd wirde, wol in bewiis, det it wirk fet „It Lyts Frysk Toaniel” (Barend en Martsje) ek tige wardearre wirdt. Nou, it hat dizze kear ek hwer'büten- gewoan foldien en de femylje v. d. Veen hat üs mei de opfiering fen: „Skommel- jende skealtsjes” en „De Turfbak” in joun fen great geniet bisoarge. Büten de wirklist om waerd troch jiffer Tjit- slke declamearre ,(De Sisters”, fen S. Kloosterman?? Ek dit foei yn 'e smaek. Wy kinne sizze, it hat yn alle opsichten in goede Kritejoun west. Ek waerden der nochs al hwet brosjures en lieteboekjes for- koft. No 93 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 En dan ten slotte nog even onze aan dacht gevestigd op China. Een belang rijk bericht is misschien dat de grens tusschen China en Indo-China is geslo ten. Verder dat de Japansche autoriteiten de weigering ongedaan hebben gemaakt van het American Syndicate met kan toren te Hanoi om het gebruik toe te staan van de pakhuizen en de terreinen van het China Syndicate te Haifong voor den opslag van Japansche brandstof voorraden voor leger en vloot. Het American Syndicate was te Hanoi in het leven geroepen als opvolger van de China Transport Corporation van Tsjoengking, welke werd gesloten na de aankomst van een Japansche militaire en marifieme missie in Indo-China op 29 Juni. Het syndicaat had zijn weigering ge grond op beweerde instructies van het Amerikaansche consulaat-generaal te Hanoi. Ook dat het Britsche consulaat de in Tokio en Jockohama wonenden Engel- schen heeft aangeraden zich in verbin ding te stellen met het Britsche consu laat voor een nieuw belangrijk advies. Bij telefonische navraag zeide Redman, de leider van het inlichtingenbureau van de Britsche ambassade, dat hij er niets van wist. Hij trachtte de beteekenis van de mededeeling te verkleinen, doch wei gerde te zeggen, of dit beteekende, dat de Britsche autoriteiten den Engelschen den raad geven te vertrekken. ,maar nog voor de rust wist C.A.B. uit een penalty de gelijkmaker te scoren. Na de rust is het meer een lukraak schoppen zonder eenig verband. Naar onze meening was de keeper en achter hoede van C.A.B. prima. De spilplaats vormt nog een probleem. Kanthalfs zijn best. De voorhoede over het algemeen niet vlug genoeg combineerend, waar door verrassingen ontstaan met als ge volg de kans op doelpunten. Bij Freno een goede keeper en achterhoede, weinig stuwkracht in de middenlinie en een beste rechter voor hoede heeft. Wanneer de andere kant ook zoo goed geweest was, had Freno denkelijk meer doelpunten kunnen ma ken. I !J1 Dit no- bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m ct. Buitenland 2^ ct. BROOD. Op bon no. 16 tot en met 1 De cember (eventueel t.m. 8 December) elke bon 125 gram roggebroöd of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon no. 1 tot en met 1 De cember elke der 8 bons 60 a 65 gram rogge brood of 50 gram ander brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 18 tot en met 29 No vember 250 gram boter of margarine. Vet. Op bon 18 tot en met 29 November 250 gram margarine of boter. Boter- of Vetbons no. 17 blijven geldig t.m. 29 Nov. Bons no. 18 t.m. 6 Dec. VLEESCH. Op bon 10 tot en met 4 De cember elke'der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 10 tot en met 4 Dec. één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 16 tot en met 6 Decem ber 1 kg. suiker. KAAS. Op bon 24 tot en met 1 December (eventueel tot en met 6 December) 100 gram kaas. Bon 51 geldt nog t.m. 1 December. ZEEP. Op bon 29 tot en met 6 December 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoud zeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Op speciale bon 116 (uitgereikt met de tex- tielkaart) tot en met 31 December 50 gram scheerzeep of een tube scheecrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 37 tot en met 1 Decem ber (eventueel t.m. 8 December) één ei. Bon 64 geldt nog t.m. 1 December). PEULVRUCHTEN. Op bon 56 tot en met 16 December een pond peulvruchten, aan vankelijk slechts groene- en spliterwten en wellicht capucijners. KOFFIE en THEE. Op bon 81 tot en met 20 December >/2' pond koffie of ns thee GRUTTERSWAREN: Op bon 82 tot en met 29 November 2/2 ons rijst of rijstemeel of rijstebloem of grutten- meel. Op bon 83 tot en met 27 December 2x/2 ons havermout of havervlokken of haverbloem oi aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. Op bon 88 tot en met 27 December uitslui tend 250 gram gort of gortmout of grutten. Op bon 93 tot en met 27 December 1 ons maizena of griesmeel of sago of aardappel meel of puddingpoeder. Op bon 98 tot en met 27 December 1 ons vermicelli oi macaroni of spaghetti. HONDENBROOD. Op bon 6 van de voe- der kaart honden t.m. 30 November vooi groep 1 en 2 10 kg., groep 3 8 kg., groep 4 5 kg. en groep 5 4 kg. en groep 6 3 kg. hon denbrood. KATTENBROOD. Op bon 6 van de voe- derkaart katten t.m. 30 November l1/, kg. kattenbrood. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 „centrale verwar ming” en nrs. 04, 05, 06, 07 „haarden en ka chels’ ’en de bons gemerkt brandstoffen een eenheid 2e periode en de bons een eenheid cokes 2e periode, gedurende de maand No vember, elk een eenheid vaste brandstoffen. Bons 08, 09, 10 en 11 haarden en kachels thans elk éénheid turf 450 stuks of latef steenkolen of andere vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon no. 7 tot en met 29 December 2 liter petroleum voor kookdoel- einden. Op Petroleumzegel „b” tot en met 15 De cember 2 liter petroleum, uitsluitend vooi verlichting in het huishouden. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1