en Buitenlandsclie Revue. s R! De Bolswardsche Courant en Westergoo L t Enkele historische lenen inzake sint Nicolaas. it lit Welke bons zijn thans geldig hiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 36— Jaargang Dinsdag 3 December 1940 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 95 R U: Dlnsdagsnummer Vrijdagsnummer hij, rij- BENOEMING. Het Bestuur der school voor Christelijk Volksonderwijs alhier heeft per 1 Januari 1941 benoemd als 4de leerkracht aan de school voor 1. o. de heer S. Oosterhaven van Edens. De benoemde was reeds werkzaam aan de school als kweekeling met acte. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leengeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p, kwartaal. rd, rde Ga /en eek aar en- n”. eek ger ig- en ide de en- ich die iep ta- aar ich en: een zan nt- t u dat in- en- tik tan t ’t ers jen 29 mindert, zal men de crisisontwerpen weer te voorschijn kunnen halen. Uit al deze gegevens blijkt dus wel duidelijk, dat Amerika zich de mogelijk heid van een conflict levendig voor oogen stelt. Als vermoedelijke tegen stander komt dan ook alleen Japan in aanmerking. Japan, dat een begeerig oog slaat op Indië. Naar van Japansche zijde wordt medegedeeld is het herhaaldelijk optreden van anti-Japansche uitingen in Ned.-Indië niet naar den zin van de Ja pansche regeering. Een drietal gevallen worden genoemd, o.a. de mishandeling van een Japansch fabriekseigenaar door een Nederland- schen politiebeambte, de verbranding van een Japansche vlag in Bandoeng en de arrestatie van den consul-generaal te Batavia. Het zijn allemaal kleine speldeprikken, in normale omstandigheden van weinig beteekenis, maar in een gespannen toe stand waarin men thans leeft, zeer ge vaarlijk. Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 ST. NICOLAAS KOMT NOG EEN KEER. Naar we uit goede bron vernemen, komt St. Nicolaas Donderdag een bezoek brengen aan de Rijkszuivelschool alhier. Vermoedelijk bestaat het plan de stu denten na de zware studie van de laatste maanden een kleine stimulans voor het komende tremester mede te geven Na afloop van deze intieme samen komst zal St. Nicolaas een rijtoer door de stad maken om ook de jeugd in Bols- ward in de ongetwijfeld vroolijke stem ming te doen deelen. Deze rijtoer is bepaald op 4.30 uur. DE FILM „MOEDERLIED”. De belangstelling voor deze film is ons Zondag tegen gevallen, tenminste, Voorloopig niet. Bulgarije blijft zijn eens ingenomen standpunt van welwillende neutraliteit handhaven en Turkije wenscht voorloopig niet in den oorlog te worden betrokken. Turkije, aldus een officieuze mededee- ling, heeft zich er van overtuigd, dat Rusland en Duitschland het er over eens zijn de vrede op den Balkan te bewa ren en dat dit een voornemen is, dat ook de steun van Turkije waardig is. Eigen aardig genoeg wordt in dit officieuze bericht met geen woord gerept over Italië, dat toch op de meest markante wijze bij den Balkan is betrokken. En dan ten slotte nog even een finan- cieele opmerking en wel naar aanleiding van de poging van den Engelschen lord Lothiam om geldelijken steun van Ame rika ter financiering van den oorlog. Reeds eerder is in cijfers uitgedrukt welke ontzaglijke sommen deze oorlog aan Engeland kost Van het Engelsche tegoed in de Vereenigde Staten van 3 milliard pond is momenteel ongeveer gebruikt, maar daarnaast bezit Engeland in de Vereen. Staten nog grond ter waarde van 1.6 milliard pond, terwijl 't Engelsche tegoed in Canada ongeveer 2.75 milliard pond bedraagt. Ten slotte nog Zuid-Amerika, speciaal Argentinië tot een bedrag van 8 milliard, zoo komt men met elkaar tot een bedrag van ruim 10 milliard pond. Naast deze financieele problemen staat Engeland nog voor andere moeilijkheden n.l. de bespoediging van den scheeps bouw om de geleden verliezen aan te vullen, de aankoop van nog meer Ame- rikaansche torpedojagers, een intense samenwerking tusschen de Engelsche hjchtmacht en de marine en het bevei ligen van convooien, die er voor moeten zorgen, dat de .voorziening van Enge- land’s behoefte op elk terrein niet in de war dreigt te loopen. Het is geen begeerenswaardige taak momenteel als leider van het Engelsche oorlogsapparaat te fungeeren. wanneer we af moeten gaan op de film recensies. Nu we deze film gezien heb ben kunnen we ons indenken dat een groot gedeelte der vaste filmbezoekers njet is opgekomen. Een opera is voor velen niet de meest actueele film, hoewel na de tweede acte er toch wel iets meer spanning te be luisteren viel. Het voorprogramma was ook nu weer goed verzorgd. DE OVERBRENGING VAN ZIJN STOFFELIJK OVERSCHOT. Men meene niet, dat de persoon van Sint Nicolaas enkel maar uit legenden is geweven. Hij heeft werkelijk bestaan, anders zou hij trouwens ook nooit ge canoniseerd zijn geworden. Er zijn méér heiligen, die Nicolaas heeten, maar ónze Sint Nicolaas is de heilige Bisschop van Myra in Klein Azië. Over zijn leven zijn slechts weinige bijzonderheden bekend. Waarschijnlijk Reeft hij als bisschop van Myra het concilie van Nicaea «het te genwoordige Nice in Zuid-Frankrijk) in de 4de eeuw na Christus bijgewoond. Zijn gebeente rust in de Sint Nicolaas- kerk te Bari in Zuid-ltalia. Tijdens zijn leven was de bisschop van Myra een groot weldoener en na zijn dood kreeg hij spoedig de faam van een groot wonderdoener te zijn. Als zoodanig vereerden in het bijzonder de schepelingen hem. Woedde er een storm op zee, dan riep men den heiligen Nico laas aan en als het gevaar eindelijk be zworen was, dan dankte men hem door het brengen van offers. Aldus is ook de stichting van de Sint Nicolaaskerk van Amsterdam te verklaren. Als patroon der zeevaarders werd hij niet alleen in onze contreien erkend, maar ook in andere deelen van de we reld en in het bijzonder in Italië. Toen dan ook de stad Myra, waar het ge beente van Sint Nicolaas rustte, in han den van de Saracenen was gevallen, be sloten de inwoners van Bari, een ha venstad in Z.O.-Italië, om zich van de reliquie te gaan meester maken, waartoe in 1087 drie schepen zee kozen. Een verkenner, naar Myra gezonden, keerde terug met de mededeeling, dat het onmogelijk scheen om het stoffelijk overschot te lichten. Teleurgesteld zet ten de Barineezen toen koers naar Anti- ochië. Daar ontmoetten ze schepelingen uit Venetië^die met eenzelfde doel wa ren uitgevaren. De Barineezen besloten toen om te trachten hun vrienden van Venetië voor te blijven. Zoodra dat mo gelijk was, lichtten zij de ankers en koersten naar Klein-Azië. Drie kond schappers, die vooruit gezonden waren, bevonden het graf bewaakt door vier Saracenen. Een vijftig Barineezen begaf zich nu naar de kerk, waar ze hun wa penen verborgen en vervolgens uit naam van den Paus het stoffelijk overschot van Sint Nicolaas opvorderden. De bewakers wilden het niet afstaan en daarop ont brandde in het kerkgebouw een strijd, die natuurlijk in het nadeel van de vier bewakers eindigde. Het stoffelijk overschot van Sint Ni colaas werd uit zijn marmeren sarco- phaag gelicht en In een priestergewaad gehuld. Aldus werd het overgebracht naar de schepen, die, nadat met grooten spoed de ankers waren gelicht, zee ko zen en op 9 Mei 1087 de haven van Bari bereikten. Drommen mannen en vrouwen verza melden zich aan de haven en tal van mannen sprongen te water om het eerst bij de reliquie te zijn. Toen het stoffelijk overschot op den wal was gebracht, schreed de geestelijkheid van de plaats het in vol ornaat tegemoet en nam het gebeente over. Er werd een prachtige nieuwe kerk gebouwd, welke door Paus Urbanus II werd ingewijd en bekwame beeldenaars brachten den heilige in het stadswapen aan. Tot op den dag van heden wordt Sint Nicolaas door de inwoners van Bari en door de Italianen in het algemeen, op bijzondere wijze vereerd. Er zou uit het gebeente nog gestadig een vocht vloeien dat „la santa manna” wordt geheeten en daf regelmatig wordt opgevangen om te DE BLAUWPOORTSBRUG. Het gaat met de openstelling van deze nieuwe brug in etappes. Eerst de opening door de N. T. M., toen een semNofficieele opening door andere autoriteiten en vandaag de ope ning van de doorvaart. De baggerma chine is reeds de brug gepasseerd en hedenmiddag zal het eerste groote schip naar de. Hollandiafabriek passeeren. Binnen afzienbaren tijd kan men nu verwachten, dat de laatste hand aan dit werk gelegd wordt. In dit verband mo gen we er even op wijzen, dat nu de openstelling van den weg Harkezijl- Bolsward is vastgesteld op vermoede lijk 9 of 10 Dec., de brug als verbiri- dingsschakel in het (gedurende de tijd dat de weg Sneek Bolsward wordt klaar gemaakt) drukke verkeer uitstekende diensten kan bewijzen. !t 11 It - e - s s Wanneer we dan weer even terugkee- ren naar de Europeesche problemen dan trekt allereerst de situatie in Roemenië onze aandacht. In het midden der vorige week zijn de in de militaire gevangenis te Jilavy ondergebrachte politieke arrestanten, in totaal 64, door een groep legionnairs doodgeschoten. Verschillende vooraan staande personen uit het Carol!regiem zijn daarbij het slachtoffer geworden. Wat is nu weer de oorzaak? zoo vraagt men zich onwillekeurig af, dat deze menschen werden vermoord? Het ófficieele communiqué van de Roemeensche regeering geeft een duide lijke lezing. Dit communiqué luidt als volgt: In den nacht van Dinsdag op Woens dag is een groep legionnairs, die bezig waren met de opgraving van Codreanu en de anderen, die in de militaire ge vangenis te Jilav, vermoord waren, de gevangenis binnengedrongen en heeft enkele der daar aanwezige politieke ar restanten doodgeschoten. Deze legion nairs hebben de doodgeschoten perso nen schuldig geacht aan den moord op Codreanu en de anderen. Geniaal Antonescu dn Horia Sima keuren deze daad af. Generaal Antonescu en de legionnaire beweging staan op ’t standpunt der gerechtigheid en wettig heid. De daders worden streng gestraft. Onder de geheele bevolking te Boe karest heerscht begrijpelijkerwijze groo te opwinding. Als voorzorgsmaatregel zijn de militairen in Boekarest geconsig neerd. Volgens de laatste berichten zouden ongeveer 200 menschen door de Ijzeren Garde zijn vermoord. Allen behoorden tot het vroegere regiem en hebben daar in een meer of mindere actieve rol ge speeld. Men veronderstelt dat de Ijzeren Garde de meesten der vermoorden ver antwoordelijk stelt voor den moord Op Codreanu. Men vraagt zich onwillekeu rig af: hoe is in een geordende samen leving een dergelijk schrikbewind moge lijk.? We dienen hierbij in de allereer ste plaats te bedenken, dat de mentali teit van deze Balkanbewoners geheel anders is dan die. uit de Noordelijke streken. Het eigen-rechter-spelen is daar om zoo te zeggen ingeburgerd. Het ver toont veel overeenkomst b.v. met ven detta uit andere zuidelijker landen, maar ondanks deze eigenaardige mentaliteit vormt de geheele Roemeensche weer macht een onwrikbaar bolwerk rondom den leider generaal Antonescu, aldus wordt officieel uit Boekarest gemeld. We staan als nuchtere Noorderlingen een beetje vreemd tegenover dergelijke uiteenzettingen. Heeft deze massa-moord ook een terugslag op de andere Balkan- landen, met name Bulgarije en Turkije? BROOD. Op bon no. 17 tot en met 8 De cember (eventueel tm. 15 December) elke bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood ofeen rantsoen gebak. BLOEM. Op bon no. 2 tot en met 29 De cember elke der 8 bons 60 a 65 gram rogge brood of 50 gram ander brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 19 tot en met 6 Decem ber 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 19 tot en met 6 December 250 gram margarine of boter. Boter- en Vetbons no. 18 blijven geldig tm. 6 Dec. Bons no. 19 tm. 13 Dec. VLEESCH. Op bon 10 tot en met 4 De cember elke der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. Bon no. 10 blijft geldig tot 8 Dec. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 10 tot en met 4 Dec. één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 16 tot en met 6 Decem ber 1 kg. suiker. KAAS. Op bonnen no. 49, 50, 62, 63 tot en met 29 December ieder een ons kaas. Bon 24 blijft geldig t.m. 18 December. ZEEP. Op bon 29 tot en met 6 December 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoud zeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Op speciale bon 116 (uitgereikt met de tex- tielkaart) tot en met 31 December 50 gram scheerzeep of een tube scheecrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 36 tot en met 8 Decem ber (eventueel t.m. 15 December) één ei. Bon 37 geldt nog t.m. 8 December). PEULVRUCHTEN. Op bon 56 tot en met 16 December een pond peulvruchten, aan vankelijk slechts groene- en spliterwten en wellicht capucijners. KOFFIE en THEE. Op bon 81 tot en met 20 December >/2 pond koffie of 3A ons thee GRUTTERSWAREN: Op bon 43 tot en met 27 December 2‘/2 ons rijst of rijstemeel of rijstebloem of grutten- meel. Op bon 83 tot en met 27 December 2J/2 ons havermout of havervlokken of haverbloem oi aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. Op bon 88 tot en m£t 27 December uitslui tend 250 gram gort of gortmout of grutten. Op bon 93 tot en met 27 December 1 ons maizena of griesmeel of sago of aardappel meel of puddingpoeder. Op bon 98 tot gn met 27 December 1 ons vermicelli oi macaroni of spaghetti. HONDENBROOD. Op bon 11 van de voe- derkaart honden t.m. 31 December voor groep 1 en 2 10 kg., groep 3 8 kg., groep 4 5 kg. en groep 5 4 kg. en groep 6 3 kg. hon denbrood. KATTENBROOD. Op bon 11 van de voe- derkaart katten t.m. 31 December 114 kg. kattenbrood. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 „centrale verwar ming” en nrs. 04, 05, 06, 07 „haarden en ka chels’ ’en de bons gemerkt brandstoffen een eenheid 2e periode en de bons een eenheid cokes 2e periode, tot en met 14 December, elk een eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon no. 7 tot en met 29 December 2 liter petroleum voor kookdoel- einden. Op Petroleumzegel „b” tot en met 15 De cember 2 liter petroleum, uitsluitend voor verlichting in het huishouden. worden aangewend bij ziekten en ver wondingen; Italiaansche landverhuizers zijn gelukkig, als ze een fleschje met dit Santa Manna kunnen meenemen naar de vreemde gewesten. Al wat voorts omtrent het leven van Sint Nicolaas bekend is, berust slechts op vrome legenden en heeft geen histo rische waarde. Met „Spanje” heeft de goede Sint zeer waarschijnlijk nooit iets van doen gehad. Zooals we hiervoren reeds opmerkten, was hij vroeger spe ciaal de patroon der zeevaarders. In de kringen van zeevarenden werd ongeveer alles, wat hun aan goeds toeviel, aan de wonderbaarlijke tusschenkomst van Sint Nicolaas gedankt. Toen dan ook onze Nederlandsche zeevaarders in de middeleeuwen van hun tochten naar het Zuiden met allerlei hier nog onbekende lekkernijen terugkeerdén, als specerijen en zuidvruchten de „appeltjes van oranje” b.v. bracht men dat alles ook weer in verband met de wonderlijk goe de bedoelingen van Sint Nicolaas. Men bleef met verlangen uitzien naar de schepen, welke „rijk belaan” uit Spanje terugkeerden en dat doen wij althans onze kinderen op heden nog. Md. De internationale toestand vertoont de laatste weken veel overeenstemming met een compas van een schip in storm. De wijzer schudt gedurig heen en weer en verplaatst zich snel van de eene naar de andere kant van de wijzerplaat. De internationale toestand kunnen we ook met een storm vergelijken, met alle daaraan verbonden ups and downs. Was de vorige week het zwaartepunt gelegen in de landen rondom de Mid- dellandsche Zee, vandaag wijst die com- pasnaald weer meer naar de Aziatische kant. Daarmee is niet gezegd, dat de toestand in de Balkanlanden nog niet de volle aandacht verdient. Integendeel, maar met een zwaartepunt bedoelen we meer de consequenties, welke uit een bepaalde actie kunnen voortkomen en in dit verband is de toestand tusschen Ja- pan-Indië-Amerika buitengewoon be langrijk. Dit verklaart ook de belang stelling die men in Amerika betoont voor de steunpunten voor de vloot; noodza kelijk, zooals men in bevoegde kringen zegt, om Amerika zekerheid te verschaf fen ten opzichte van een aanvallende mogendheid. Wanneer b.v. Japan zich meester zou maken van bases op het Zuid-Ameri- kaansche contingent, dan werd de po sitie van de Vereen. Staten zeer kwets baar. Geen wonder, dat Noord-Amerika samenwerking zoekt met de eilanden groep van Z.-Amerika. Als een der eer sten in deze rij kan genoemd worden Uruguay dat toestemming heeft ver leend tot het gebruik van havens aan de noordkust. Voorts is ook de door tocht van troepen binnen het kader van de continentale samenwerking in over weging genomen. Verschillende symptomen wijzen er op dat Amerika zich ernstig voorbereidt op de mogelijkheid van een oorlog. Dezer dagen is 50 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de onmiddellijke uitbreiding’ van een keten van vliegtuigen en vloot- bases op de van Engeland gepachte eilanden, bovendien moeten 32000 man van de marine-reserve zich gereed hou den en worden de niet-militaire uitgaven tot het uiterste beperkt. Dan zullen eveneens alle werk willige arbeiders worden ingeschakeld in het bewakeningsprogram. Daarom zullen de plannen voor het tot dusver in uit voering zijnde crisisprogram niet verder worden uitgevoerd. Wanneer dan op een gegeven moment de behoefte aan arbei ders in de bewapenings-industrie’ ver- Voor St Nicolaas Cadeau HAWEKO i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1