middensiandsdiploma De Bolswardsche Courant en Westergoo Nieuwjaars groeten Radio=Centrale VERLt^NfiS- RINGEN By EERDMflns. Boaisert is nog ’n bult. As jo dos net hawwe, is 't eigen skuld I Winkelsluiting Maandag 16 Dec. 6 uur gesloten zullen zijn. 5.30 gesloten Stadsnieuws Uit den omtrek. E. OLDENZIEL 36511 Jaargang Vrijdag 13 December 1940 No. 98 it- Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F kring- J/ieuwjaarsqro eten en 1. 2. 3. 4. te Bolsward ’s avonds Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer tegen den prijs van 40 ct voor ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden opge geven aan enze Agenten. Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met Zaterdag 28 December, ESSHHasasHEBsasESHEasasa In de week van 14 —20 Dec. worden de winkels om uit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland 1J4 ct. Buitenland 2>$ ct. ge verstandhouding van de be langhebbende gemeenten en de gastvrijheid, die ook nu het ge meentebestuur van Bolsward, zoo- als steeds, betoont. uitgevoerd. Het werk aan weg 43 Is altijd zeer prettig geweest en ook de medewerking van 't propa- ganda-comité stelt spreker op Imo gen prijs. Bij de woorden van lof gesproken aan het adres van op zichters en uitvoerders kan spre ker zich volkomen aansluiten. Het belang van dezen weg is niet al leen voor Friesland, maar ook ko men hierdoor Noord en Zuid dich ter bij elkaar. Met een bijzonder woord van dank aan den heer Ringeling be sluit de heer Bergansius zijn toe spraak. Ten slotte spreekt Burgemeester Weerstra een slotwoord, waarin hij bo. Hof VERGADERING IJSCLUB. 11 December 1940. Heden hield de ijsclub „Hird Foarüt” hare jaarvergadering bij J. van der Zee. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vórige bij eenkomst voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat de inkomsten waren f 195.29J£, ter wijl de uitgaven f 177.28 hadden gevorderd. Een batig saldo aldus van f 18.01 De heer A. Boomsma werd als bestuurslid (herkozen, terwijl als baanvegers de heeren M. de Vries Op de keurige inscriptie kunt O wachten. NL Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ARUM. JAN LAMBERTUS IJNTEMA. 10 December 1040. Maandagavond overleed plotse ling de heer J. L. Yntema. De over ledene was in kerkelijke kringen een zeer gezien en getrouw lid van de Ned. Herv. kerk alhier. Vele jaren was hij diaken en no tabel van b.g. gemeente. De heer Yntema was een belangstellend man betreffende kerkelijke zaken en miste bijna nooit op vergade ringen de kerk aangaande. De ge meente, kerkeraad en de notabelen verliezen in hem een goede steun, die wellicht niet spoedig vergeten zal zijn. Voor de echtgenoote en kinderen is dit een onherstelbaar verlies, maar laat het hen tot troost zijn, dat zij ’n goed mensch grafwaarts moesten brengen. r g s lis le it- ng F- ir-. MIJN AANGESPOELD. 9 December 1940. Vanmiddag tusschen 12 en 1 uur spoelde vlak achter de kom van het dorp een mijn aan. Direct werd de Rijkspolitie gewaarschuwd. De ze was spoedig ter plaatse. Dat men in het dorp ongerust was, be hoeft geen betoog. Gelukkig is het monster niet ontploft, doch met opkomend water verdwenen, zoo- dat ongelukken uitbleven. DE SPOOKTREIN. Een pakkende titel voor een Ne- derlandsche film die Zondag in de Doele draait. Wanneer we de korte inhoud van deze film lezen dan blijkt, dat de spanning niet alleen in den titel van deze film zit. De eene sensatie stapelt zich op de andere en vindt zijn hoogtepunt in het moment, dat de spooktrein het kleine stationnetje voorbij den dert en door de activiteit van den detective Ted blijkt, dat een smok kelbende deze truc heeft uitge-» dacht. We veronderstellen, dat het be zoek wel eens heel druk kan wor den. Speciaal willen we nog even wijzen op de middagvoorstelling om 4.30 uur, waarbij het geheele avondprogramma wordt gedraaid. :r ze ie |e ?e OFFICIEELE OPENING RIJKS- WEG 43 WEGVAK HARKEZIJL-BOLSWARD. Donderdagmorgen 12 Dec. om streeks 11 uur zijn verschillende belangstellenden per auto bijeen gekomen op de verbinding van den weg Harkezijl, om tegenwoordig te zijn bij de openstelling van dit nieuwe weggedeelte. Door mevr. Ringeling werd een lint doorgeknipt waardoor dit weg gedeelte nu officieel voor het ver keer is opengesteld. Daarna trok het gezelschap naar het stadhuis te Bolsward om in ’n besloten kring dit heuglijke feit te herdenken. Onder de aanwezigen merken we op de Hoofd-Ingenieurs Ber gansius, van den Rijkswegendienst en Ringeling, de Burgemeesters en iet an dt e_ n- waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ONGEVAL. 12 December 1940. Vannacht tegen 12 uur keerde de heer O. van der Tol van Ping- jum huiswaarts. Vlak bij de ouder lijke woning op de. z.g. Kamp vond hij de 24-jarige Wisse Hofstra. Jr. van hier in bewusteloozen toestand tegen een aldaar staande regen- waterbak liggen. Deze was op dit voor hem on bekende oord tegen de bak ge fietst. De botsing was zoo erg, dat het zware bovenstuk wel 30 c.M. verschoof. Hofstra liep eanige die-’ pe wonden op boven het oog en bij zijn mond, waarna hij bewus teloos geraakte. Direct werd hij bij omwonenden binnen gedragen, waarna D. de Vries op de fiets naar Witmarsum ging om Dr. Kroon té waarschuwen. Deze kon echter onmogelijk komen, omdat hij geen benzine had. Zoodoende moest het slachtoffer eerst naar JONGE BOERENBOND. Afd. Bolsward. Dinsdagavond vergaderde bij Teerenstra de afd. van de Jonge Boerenbond. De opkomst was be vredigend. Na de traditioneele agendapun ten, werd meegedeeld, dat op initiatief van de „Jonge Werk man” was besloten tot een nau were samenwerking van de geor ganiseerde mannelijke jeugd te Bolsward. Meerdere leden gaven voorts le zingen of bijdragen; zoo werd ge sproken over: Landbouw en zui velbereiding”, de „Fryske boer- kerij” enz. PINGJUM. 10 December 1940. Aan de alhier gehouden maats- biljartpartij bij wed. R. de Vries werd door 32 spelers deelgenomen. Na menig spannende partij wer den de prijzen als volgt gewonnen: J. D. van der Zee en C. At- tema. S. J. v. d. Witte en D. J. de Vries. D. L. Hilarrdes en K. Bruin- sma. Joh. de Boer en Jan Bu- walda. Een paar eenden, uitgeloofd door den heer S. E. Kooistra voor de hoogste serie werden gewon nen door Jan Buwalda met 21 ca ramboles. ZURICH. TE WATER GERAAKT. 5 December 1940. De 28-jarige KI. Salverda van Makkum, werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek alhier, is vanmorgen terwijl hij op weg was naar de fa briek door de duisternis misleid langs de Vallaatsbrug in het die pe Vallaat gereden. Gelukkig kon hij zich zelf weer op het droge helpen. Zijn fiets is een paar uur later opgevischt, maar zijn bril heeft hij bij dit vroe ge bad verloren. Zoodoende kreeg hij niet alleen een nat pak, doch heeft ook nog een schadepostje van f7.50. Het schijnt wel, dat hij door het ongeluk achtervolgd is. Zaterdagavond kreeg hij, terwijl hij mee aan ’t kaasuitpakken was, een vol kaasvaatje op zijn rechter- voet. Dit kwam zoo goed aan, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Dr. Bogstra heeft hem rust voor- gescvhreven. Alleen massieve 14 karts, gouden ringen P.SEEESEEESHSEEEHESESHSEfö In het nummer van 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van JUWELIER - BOLSWARD Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 GLASVERZEKERING BOLSWARD. Dinsdagavond vergaderde vengenoemde Vereen, in den van Holland. De opkomst van de leden was, zooals steeds, zeer mi niem. Voorzitter F. J. Bruinsma opent de vergadering met een woord van welkom. Bijzondere gebeurtenissen hebben zich dit jaar niet voorge daan. Notulen werden gelezen goedgekeurd. Het financieel verslag wijst aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van f 795.50, met een batig saldo van f 129.05. Het reserve fonds bedraagt f 8229.58/2. Deze rekening, nagezien door de heeren notaris Alma en Van Hettema, wordt onder dankzeg ging aan den den penningmeester goedgekeurd. Het jaarverslag van den secre taris vermeldt, dat de bedrijfsresul taten goed zijn. De glasbreuk is gemiddeld 10 stuks. Het ledental bleef ongeveer gelijk, thans 250 polissen. De glasvoorraad is nog steeds opgeslagen bij de firma Van der Meulen, waarvoor een woord van dank. Deze verslagen werden eveneens goedgekeurd. Het periodiek aftredend be stuurslid, de heer C. H. de Haas, werd met bijna algemeene stem men herkozen. Bij de rondvraag werden enkele punten besproken. |De voorzitter deelt alsnog mede, dat de premie heffing dit jaar gelijk blijft. Hierna sluiting. en J. Bonnema werden herbe noemd. Besloten werd, wanneer er ijs mocht komen, eerst een estafette- rijderij van leden te houden, daar na van mannen die geen hooger prijs dan f 10.hadden gewonnen en dan zoo mogelijk nog een hard rijderij van schoolkinderen, De voorzitter sloot met een ge past woord de vergadering, welke door 22 leden bezocht was. VOETBAL. Zondag staat voor C.A.B. slechts 1 wedstrijd op ’t programma en wel de belangrijke ontmoeting C. A. B. II tegen de leiders van haar afdeeling, n.l. Friso van Joure. Dit kan een spannende partij worden en wanneer het C. A. B. mag gelukken Friso er onder te houden, dan is nog alles moge lijk. Vooruit C. A. B. II houdt vol tot de laatste seconde, het wordt ongetwijfeld een zware opgaaf, doch indien allen hun best doen en doorzetten, dan behoort een goed resultaat niet tot de onmogelijk heden. In ieder geval verwachten we ’n spannende en naar we hopen, faire strijd. MUZIEKUITVOERING VAN LEERLINGEN. Maandag j.i. hield de heer J. Faber weer zijn leerlingenavond. Wij constateerden dat niettegen staande het slechte weer, en de tijdsomstandigheden, de boven zaal van den heer Gaarman ge heel was bezet. Dit mag als een gunstig teeken worden beschouwd voor de groeiende belangstelling in Muziek. Na een kort welkomst woord door den heer Faber hoor den wij verscheidene, nummers voor Piano en Orgel. Verrassend- was met hoeveel zekerheid en maatgevoel zelfs de kleine leerlin gen zich van hun taak kweten. De nummers, ten gehoore ge bracht door een blokfluitclubje met begeleiding van piano, droeg een apart karakter, daaar dit in strument een bijzonder reine klank geeft. Ook de zangnummers vielen zeer in den smaak. Wij willen alle nummers niet bespreken, doch kunnen niet nala ten een der oudste leerlingen te noemen, die zich wel bijzonder van zijn taak kweet. Door hem werd op zeer verdien stelijke wijze ten gehoore ge bracht een Sonate van Mozart, een wals van Chopin en een fanta sie over de opera Faust van Gou nod. En tot slot, wat ook een waardig slot was, met zijn leer meester een stuk voor piano en orgel. Het was voor de aanwezi gen niet alleen een avond van ge noegen, maar ook van muzikaal genot en zoodoende een uitste kende propaganda voor de be oefening der muziek in eigen machtigen. Of dit nu zal gebeuren R.E.S. I speelt thuis tegen Black Boys II. De beide puntjes blijven in Bolsward. R.E.S. II trekt uit tegen Sneek IV. Het wordt tijd, dat het tweede eens een winstpuntje weet te be- betwijfelen wij echter. Tenslotte het derde elftal, dat ook de puntjes wel kan gebruiken, tegen L.S-C. V. O.i. is hier thans de gelegen heid. Het zal ons verwonderen of de beide terreinen het vele water tij dig kunnen verwerken. Eén troost, zij het dan een schrale, er zullen dan zeer zeker meer velden worden afgekeurd. De Manufacturiers van MAKKUM maken door dezen bekend, dat bun zaken vanaf Wethouders van Wonseradeel en Sneek, de Wethouders en Secreta ris van Bolsward, leden van het propaganda-comité weg 43 en uit voerders dn opzichters ydn den weg. Doordat Burgemeester de Jong van Bolsward wegens ziekte ver hinderd was deze bijeenkomst te openen, werd de vergadering ge presideerd door Burgemeester Weerstra van Wonseradeel. Nadat speker even had gememoreerd de moeilijkheden die zich bij dezen weghadden voorgedaan, richtte spreker een bijzonder woord van welkom tot de aanwezigen, inzon derheid mevr. Ringeling en de h.h. Bergansius en Ringeling, gemeen- ^nogmaals laat uitkomen 'de pretti- tebesturen, comitéleden, uitvoer ders en opzichters van den weg. Het is voor de gemeenten Bols ward en Wonseradeel een bijzon der feit, dat dit weggedeelte thans wordt opengesteld. Bolsward voor al heeft groote belangen bij dezen weg, die deze stad verbindt met de omliggende gemeenten. Ook voor de geheele provincie is deze openstelling van beteekenis. Er is in onderlinge samenwerking een groot werk tot stand gebracht. Door de moeilijke omstandighe den waaronder we verkeeren is aan deze samenkomst geen bui tengewoon feestbetoon kunnen ge ven, maar toch mag dit feit niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. We dienen bij deze mijlpaal even stil te staan. Hierna is het woord aan den heer Ringeling. Het is voor allen die aan. dezen weg hebben medegewerkt, een be langrijke dag. De vraag is meer malen gesteld: heeft het nog nut in deze donkere tijden te werken aan den opbouw, maar daarbij over- heerscht de gedachte, dat we ook nu moeten bouwen aan de toe komst. Daarom moet deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Vervolgens richt spreker zeer waardeerende woorden tot den heer ingenieur Bergansius voor al les wat hij in dezen heeft gedaan. Dit wordt door allen, die onder dezen chef hebben gearbeid ten hoogste gewaardeerd. Het is jammer, dat de Burge meester van Bolsward en de heer Tromp van Sneek niet aanwezig kunnen zijn. Met een woord van dank aan de propaganda-commis- sie weg 43, aan opzichters en uit voerders besluit deze spreker zijn korte rede, na er nog even op ge wezen te hebben, dat ook de oud- Burgemeester van Bolsward wijlen de heer Praamsma, steeds een werkzaam aandeel gehad heeft in de totstandkoming van dezen weg. Hierna brengt de heer Van der Zee, wethouder van Bolsward, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur hulde aan de lei ding van dit werk. Bolsward waardeert het ten zeerste, dat dit werk tot stand is gekomen en nu een bijdrage kan vormen deze stad uit haar isolement op te heffen. Namens het gemeentebestuur van Bolsward past hier een woord van groote erkentelijkheid voor dit werk wat tot heil kan strekken voor de handel en het verkeer. De heer H. R. Kingma spreekt, nu de heer Tromp van Sneek niet aanwezig kan zijn, namens de pro- paganda-commissie weg 43. In normale omstandigheden had Bolsward’s burgerij op grootsche wijze uiting willen geven aan haar vreugde, dit is nu niet mogelijk, maar toch meent spreker de tolk van deze burgerij te zijn door hier te getuigen van die waardeering. Aan den jheer Berganslius, die thans van dit werk afscheid neemt, wil spreker een blijvend aandenken overhandigen in den vorm van een album, geïllustreerd met verschil lende episoden uit dit werk. Dit boekje bevat, naast een opdracht aan den heer Bergansius, civiele teekeningen van weg en omge ving. Met de beste wenschen aan den heer Bergansius in zijn nieu we werkkring besluit deze spre ker. Ir. Bergansius daarna het woord verkrijgende, dankt allen hartelijk voor de waardeerende woorden ook ’t gemeentebestuur van Bolsward voor de gastvrijheid in dit histo rische gebouw bijeen te komen. Het spijt spreker dat het geheele werk niet onder zijn leiding kan worden Bij voldoende deelname, zal een Repetitiecursus worden gehou den. Aangifte graag zo spoedig mogelijk. Leraar Boekhouden M.O. Marktstraat 12i BOLSWARD - Telefoon 425 Mei aide Oege is ’t net sa fleurich gesteld, Min hat him fen „tabaks- need” forteld, Mar lit de man nou dit mar léze, Den soil ’t wol gau yn oarder wêze Neem geen Stroomeesten WITMARSUM. 12 Dec. ’40. Hedenavond gaf de tooneelver- eeniging „Vriendenkring” een openbare uitvoering in het Hotel Hofstra. Voor een flink bezette zaal opende de heer J. C. Werkhoven deze bijeenkomst en verheugde zich dat zoo velen aanwezig wa ren. Daarna trad Vriendenkring op met het Blijspel ,,’n Wespennest”, in 3 bedrijven van de heeren v. d. Heijden en Bakker. Dit vroolijke spel van vacantie- genoegens werd door de spelers zeer goed vertolkt en maakte, dat ieder volop genoot. Een krachtig applaus was hun welverdiend loon. Het zou te ver voeren ieder af zonderlijk te noemen, maar wij kunnen gerust zeggen, dat er in „Vriendenkring” krachten schui len, die dicht tot het beroepsspel raken. NUTSDEPARTEMENT „ARUM”. 11 December 1940. Het Nutsdepartement „Arum” hield op de zaal Lukkes een Huis vergadering voor leden en huisge- noiotenj waarbij <optrad het duo Rut Hofman te Groningen. Het programma bestond uit toe- neel, voordracht en declamatie. Door verhindering van den voor zitter, den heer J. L. Hilarides al hier opende de heer W. K. Postma van Kimswerd de bijeenkomst met een kort woord. De heer Rut Hofman opende het programma met 2 gedichten te de- clameeren, n.l. Nieuw Nederlandsch Lied en Holland, van Potgieter. Daarna gaf het duo een tooneel- schets naar de bekende fabel van De la Fontaine „De raaf en de vos”. Verder volgde weer decla matie uit de Camera Obscura van Hildebrandt uit „De Familie Sta stok” waarin Keesje het diaken huismannetje vertelt. Het duo liet zich toen nooren in een schets in 3 bedrijven „In de Mei” naar het Vlaamsch van Mau- rits Sabbe. In de pauze, die hierop volgde, w<(4d dodr de aanwezigen even gedanst Hierna volgde weer declamatie n.l. Scheepsraad, van Huygens en De Bruid, van Jan Prins. De schets Doodziek, door het duo tesamen uitgevoerd, heeft tot slot de aan wezigen hartelijk doen lachen. Wat het duo gaf stond op hoog peil. De heer Rut Hofman lag vooral de rol van Keesje het dia kenhuismannetje; wat hij hiervan maakte was subliem. De heer W. K. Postma bracht in zijn slotwoord het duo Hofman dank voor de gezellige avond die ze hebben gegeven. Aan het slot van den avond kon den de danslustigen nog een half uurtje dansen, waar dan ook een dankbaar gebruik van werd ge maakt. r 7 ^AAR Pt BLAUWi. BRIL UITHANQT" I i ft. —o DE JONG s NIEUWSBLAD I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1