I 1 MOSKOU IS COnSEQUHIT. Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Nieuwjaars groeten rniiiiiinniiiTiiiiiiiiiiiiiiiiniiniinniinnnni Welke bons zijn thans geldig 1941 nadert 1; Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 36~ Jaargang Dinsdag 17 December 1940 No. 99 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD lUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimill Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 a- ){ieuwjaarsqroeten n t t id es Md. J I t r Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer e a Met een bewonderenswaardige open hartigheid, die scherp afsteekt tegen de manlier, waairop in de strijd tusschen Duitschland en Engeland de oorlogsbe richten in elkaar worden gezet, vertel len ons de Italiaansche legerberichten dat het momenteel de Italianen niet bijs ter gelukkig gaat. In Oost-Afrika zit maarschalk Grazi ani met een half millioen mannen, waar voor de noodzakelijke aanvoer met den dag moeilijker wordt en in Griekenland is de situatie thans zoo, dat men geheel vecht op Albaneesch grondgebied. In het Duitsche weekblad „Das Reich” wordt in een beschouwing over de strijd in Albanië o.a. gezegd: De Italiaansche weermachtsberichten hebben in nuchtere taal gezegd wat er te vertellen viel. Op de linkervleugel zijn zware verliezen geleden. Koritza werd opgegeven, de druk op Progradetsj houdt aan en iets noordelijker zijn nieuwe stel lingen betrokken met verlies van ma teriaal. De Grieken zijn op sommige plaatsen ongeveer 50 K.M. in Albanië gedrongen. Feitelijk, zoo gaat het blad verder, ligt het accent van de Albaneesche strijd thans niet bij de vijf veroverde Albanee sche steden, maar op de vraag, hoe daar de moderne bewegingsoorlog aan den gang te brengen. De natuurlijke hinderpalen in dit land zijn in niet geringe mate in het voor deel van de Grieken. Het bovengenoem de blad gaat verder in een beschouwing over de strategische opzet van deze Middellandsche Zee-oorlog, waarbij na tuurlijk Engeland een belangrijke rol ver vult. Wanneer Griekenland het uithoudt tot wij hebben afgerekend met de Italianen in Egypte, aldus redeneeren de Engel- schen, dan hebben wij voor onze legers een bruggehoo'fd verkregen, vanwaar wij de flank van de geheele aanval op Tur kije kunnen bedreigen. Vandaar uit kun nen wij dan eventueel met onze legers van de geldkoers zonder hulp van den gouden standaard op peil. Japan bevindt zich in een soortgelijke positie en Enge land moet zijn laatste reserves aan goud thans afstaan aan Amerika. Wat kan Amerika met al dit goud doen? Dat is een probleem, waarmee Amerika zoo da delijk geen weg weet. De 20 milliard aan goud zou voor Amerika wel eens een geweldige schadepost blijken. Naar het oordeel van bevoegde kringen gaat het goud onvermijdelijk den weg, die het zilver gegaan is. Ook het goud zal in de toekomst nog slechts een ról spelen op die terreinen waar het als metaal bruikbaar zal zijn. Dan zal het uit zijn met de waanzin, dat goud met grooter kosten gewonnen wordt om het in ze keren zin later weer in dezelfde aarde te deponeeren. 13 December 1940. Door het kiescollege der Ned. Herv. kerk werden door het bedanken van Tj. van den Berg, ouderling en Tj. Jellema diaken, gdkozen de heeren D. Sj. de Boer en S. Posthumus. HINDELOOPEN ONGEVAL. 14 December 1940. Toen hedenmiddag de heer O. Boot- sma de motor van zijn visschersboot zou aanslaan, sloeg de kruk evenwel terug en wel zoo erg dat zijn pols gebroken werd. Dr. Wiersma van Koudum verleende de eerste hulp. Ier er ■It n e Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal VOETBAL. Hedenmiddag had de voetbalwedstrijd plaats tusschen H. V. V. I en Stormvo gels I van Workum. De gasten keerden huiswaarts met een 3-1 overwinning. en che be- ier- ijke te dat ïkt, op rin de Ve- va- oor n”. tot ten het ran rdt re in- er ;s- n” 5t- de ch ;h- is an le ze m, e- k- :t- te e- :ts n- it- n- in n- ;n s- in len. gal heb let- in en- een ing het HET NAT. SOCIALISME, 15 December 1940. Bij den heer Lukkes werd een verga dering belegd voor het N. S. Slechts een 11-tal personen waren aanwezig, wat vrij zeker te wijten was aan de niet vol doende bekendmaking. De heeren De Jong uit Beetgum en Stienstra uit Franeker voerden *t woord. De heer de Jong begon met te zeggen dat er nog te veel menschen zijn, die zulke vergaderingen niet durven bijwo nen om verschillende redenen. Genoem de spreker zette op een duidelijke en begrijpelijke wijze uiteen het doel, stre ven en werken van het N. S. De arbeid op den voorgrond en het kapitaal er achter, betoogde de spreker. Met vele tegen den prijs van 40 ct. voor ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden opge geven aan onze Agenten. Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met Zaterdag 28 December, Amerikaansche beschermers in Oost- Azië te verslaan. Tokio heeft de doelstellingen van het anti-komintern-(pact verloochend, maar dat heeft niet mogen baten. Wat be grijpelijk is. Dat het anti-komintern-pact wel anti-communistisch, maar niet anti- Russisch zou zijn, is een sophisme. Een anti-fascist hoeft toch waarlijk niet aan Mussolini te komen verzekeren, dat hij niet anti-Italiaansch is en een anti- nationaal-socialist kan zich ónmogelijk tot een bewonderaar van Hitler en een bondgenoot van Duitschland verklaren. Zoowel in Rusland als Duitschland en Italië is het politieke streven van het land zoodanig vereenzelvigd met het we zen van den staat, dat deze twee niet te scheiden zijn. In de houding van Moskou is ontegen zeggelijk een zekere politieke conse quentie te onderkennen. Dat Rusland nooit de militaire bondgenoot van de as mogendheden zal worden, valt op zich zelf al te concludeeren uit het uitblijven van elke wezenlijke verandering in de houding van Moskou na het bezoek van Molotof aan Berlijn. Maar evenmin zul len de Russen ooit de redders worden van Engeland of zich zelfs maar leenen tot het bewijzen van hand- en span diensten aan Albion, op de manier der Amerikanen. Ruslands houding is con sequent: de bolsjewisten halen als buit uit den internationalen volkenstrijd bin nen, wat hun voor de hand is komen te liggen en wachten voor het overige de ineenstorting door uitputting van een der beide partijen af om hun eigen uiteinde lijke doelstelling te verwezenlijken, de wereldrevolutie. Noch aan de geallieerden, noch aan de Duitschers hebben de Russen ooit iets anders aangeboden dan hun welwillende neutraliteit, waarvoor ze een prijs vroe- .gen, welke door het Poolsche en door de Baltische volkeren zou worden be taald. Het schijnt, dat de Britten en de Franschen hun in Augustus van het vo rige jaar dien prijs hebben geweigerd. Ook al zouden ze van Moskou toch nim mer de daadwerkelijke medewerking in den strijd tegen Duitschland hebben ver kregen. De Russen zijn even anti-demo- cratisch als anti-nationaal socialistisch en anti-fascistisch. Het bolsjewistische oogmerk is: af te wachten tot het oogen- blik, waarop de thans in Europa strijden den eikaars krachten zullen hebben uit geput, om dan van de verwarring te profiteeren ter verbreiding van het bol sjewisme en de vestiging eener Russi sche opperheerschappij. en daarmee de tijd voor be taling van 't abonnementsgeld. Wanneer U het bedrag stort op onze girorekening 87926 of het per postwissel zendt, heeft alles een vlot verloop en hebt U de minste kosten. Wij vertrouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen vol doen. Het bespaart ons in de overdrukke tijd veel werk. Nè 1 Januari worden de kwi tanties afgegeven. DE ADMINISTRATIE Advertentlfin per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 In dit verband mag ook wel even de aandacht gevestigd worden op de vele gezantenwisselingen in den laatsten tijd. De belangrijke post te Berlijn is thans ingenomen door een persoonlijke vriend van Stalin, n.l. Dekanesov, een Georgiër die zijn benoeming dankt aan het volle vertrouwen dat Stalin in hem stelt, waardoor hij bijna de positie van per soonlijk afgevaardigde van den heer- scher uit het Kremlin verkrijgt. Ook Japan en Engeland wisselen de laatste weken herhaaldelijk in de gezan tenposten. Japan doet dit in verband met de veranderde politiek, waardoor jon gere menschen, die zich gemakkelijker kunnen inleven in de consequenties van het drie-mogendheden-pact, een kans krijgen. Engeland doet dit meer nood gedwongen. Het plotselinge overlijden van Lord Lothian, die met een uiterst delicate zending naar Amerika was be last, plaatst Engeland weer voor de uiterst moeilijke taak een geschikte plaatsvervanger te vinden, en.diplo maten van groot formaat zijn den laat sten tijd in Engeland ook niet dik ge zaaid. Als opvolger van Lord Lothian worden nu reeds genoemd Sir Anthony Eden, Lloyd George, Lord Cramborne en anderen. Bijzondere aandacht trekt momenteel het bezoek van den Hertog van Windsor aan President Roosevelt. De Hertog van Windsor, vroegere ko- ning van Engeland, bekend om zijn de mocratische ideeën en getrouwd met een Amerikaansche, is misschien juist nu de geschikte persoon om de zending, die Lord Lothian was toevertrouwd, tot een goed einde te brengen. Zoo zien we, dat ook op diplomatiek terrein, er heel wat werk aan den win kel is. FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagmiddag bleef het bezoek aan deze filmvoorstelling beneden onze ver wachting. ’s Avonds was de opkomst zeer be vredigend. Het voorprogramma was ook nu weer uitstekend verzorgd. De hoofd film „De spooktrein” is een echte grie zelfilm, vol van de meest onwaarschijn lijke verwikkelingen. We zullen onze lezers den inhoud van deze film maar besparen. Verhandelin gen over spoken en spooktreinen zijn in deze verduisteringstijden minder ge schikt. 16 December 1940. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1941 tot keurmeester-hoofdopzichter aan het abattoir te Leiden de heer W. Themmen thans keurmeester opzichter aldaar, voorheen hulpkeurmeester alhier. e en met behulp van den nieuwen bond genoot de Duitsche draak den doodsteek geven. Deze fanfare’s, zoo vervolgt „Das Reich”, kennen wij. Tegenover Grieken land moet echter onvermijdelijk het Ita liaansche overwicht tot uiting komen. De kracht van het Italiaansche onderzee- wapen en de voortreffelijke luchtmacht zijn hiervoor een waarborg. Afwachten is ook hier de boodschap. Waarschijnlijk zal door sommigen de vraag worden gesteld: waarom Duitsch. land, dat momenteel geen voldoende werk heeft voor zijn landleger de Italiaansche collega niet met een half millioen gemotoriseer de troepen te hulp snelt. Een spoedige en afdoende beslissing daar in de Balkan is evenzeer in het belang van Duitschland als Engeland. Bovendien heeft de Duitsche inval in Po len het bewijs geleverd, dat natuurlijke hindernissen door gemotoriseerde strijd krachten kunnen worden overwonnen. Bij deze veronderstelling moeten we in de allereerste plaats rekening houden dat Albanië geheel omsloten wordt door Joego-Slavië, dat tot nu toe neutraal is gebleven. Duitschland zal er niet veel voor gevoelen nogmaals een tegenstan der in deze Balkan te maken, maar dat is ons inziens niet het hoofdmotief. Me dunkt, we moeten dit zoeken in de reis van den Russischen Volkscommissaris Molotof naar Berlijn. Heeft deze diplomaat de Duitsche re- geering gewaarschuwd voor een inmen ging in het Balkan-conflict? We weten het niet, maar achten de veronderstelling geenszins uitgesloten. lel st 8 ig ts )r :n -- :ze sie de ze it- In het nummer van 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP. Naar we uit een opgave voor de ge heele provincie Friesland in de Leeuw. Crt. lezen, is de opbrengst van boven genoemde collecte voor onze stad f 366.93. In de groote rede, welke Rijkskanse- lier Hitler de vorige week vóor? de ar beiders in de bewapeningsindustrie heeft gehouden, zijn meerdere passages op te noemen, die een nadere beschouwing waard zijn. Zoo o.a. wanneer de Rijkskanselier het goudprobleem behandelt Duitschland heeft zich pertinent van de gouden standaard afgewend en daar voor de Duitsche arbeidsstandaard in de plaats gesteld. In de gedachtengang van de aan het goud vastgeroeste regeeringen moet het eventueele verlies van dezen oorlog ernstige gvvolgen hebben. Immers, dan stort het wereldkapitalisme uiteen. Ook wanneer er geen verliezende partij in dezen oerlog is en het besef bij de groo te massa levendig wordt dat de arbeid veel meer een beslissende en bindende factor is, ook dan heefi het opgestapel de geld geen waarde meer. Naar het oordeel van de westelijke mogendheden zal dit moeten leiden tot een ineenstorting van de wereld. Naar hef oordeel van onze Oostelijke buren is dit geen probleem meer, maar werkelijk heid. Rusland houdt sinds lang de stabiliteit nt- ing Lei- nt- De vorige week had te Tokio een be spreking plaats tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken en Sovjet-Russischen ambassadeur. De Ja- pansche minister maakte een uiterst vriendelijk gebaar tegenover den Rus sischen diplomaat; hij legde de officieele verklaring af namens zijn regeering, dat het anti-komintern-pact niet was gericht tegen de Russische regeering, maar slechts betrekking had opj de binnen- landsche politiek van Japan. De minister wilde daarmee zeggen: wij willen het Communisme enkel weren in eigen land, maar tegen het Communisme in Rusland hebben we niet het minste bezwaar. De Japansche regeering aldus verklaar de haar woordvoerder gevoelde be hoefte aan het afleggen van deze ver klaring. Toen de minister dit had gezegd, kreeg ook de Russische ambassadeur in eens behoefte om een verklaring af te leggen. „Ik stel er prijs op,” zei hij, „na mens mijn regeering te verzekeren, dat er geen wijziging wordt gebracht in de politiek van mijn land jegens China.” De Japansche minister moet op dat oogenblik, al was hij nog zoo’n goed di plomaat, wel een eenigszins beteuterd gezicht hebben getrokken, want door zijn antwoord gaf de Russische ambas sadeur op overduidelijke wijze blijk, dat hij de bedoeling van de verklaring der Japansche regeering heel duidelijk had begrepen. Het anti-komintern-pact werd tusschen Tokio, Berlijn en Rome geslo ten op een politiek-onzalig oogenblik, toen de regeeringen dezer drie landen het bolsjewistische gevaar nog het grootste ter wereld achtten. Nu Japan, Duitschland en Italië op heden in een strijd om hun bestaan zijn gewikkeld te gen de Engelsche plutocratische demo cratie en dezer Amerikaansche satallie- ten, zit hun dat anti-komintern-pact lee- lijk dwars bij het streven om Rusland in te schakelen in het Internationale blok van anti-Angelsaksers. Toen de Japan sche minister aan den Russischen am bassadeur verzekerde, dat het anti-kom- intern-pact slechts was gericht tegen het Communisme in het eigen land, maar niet tegen den communistischen struc tuur van Rusland zelf, bedoelde deze Japanner te kennen te geven: laat dat anti-komintern-pact u geen beletsel zijn om ons de vrije hand te laten in China; trekt dus uw handen af van Tsjang Kai Sjek en stel ons in de gelegenheid om dezen Chineeschen nationalist te over winnen en daarmee diens Engelsche en BROOD. Op bon no. 19 tot en met 22 De cember (eventueel t.m. 29 December) elke bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon no. 2 tot en met 29 De cember elke der 8 bons 60 a 65 gram rogge brood of 50 gram ander brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 21 tot en met 20 Decem- ver 250 gram boter of margarine of een halve flesch slaolie. VET. Op bon 21 tot en met 20 December 250 gram margarine of boter of een halve flesch slaolie. Boter en Vetbons no. 20 blijven geldig tot en met 20 Dec. Bons 21 t.e.m. 27 Dec. VLEESCH. Op bon 12 tot en met 25 De cember elke der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 12 tot en met 25 Dec. één rantsoen vleeschwa ren. SUIKER. Op bon 30 tot en met 20 Decem ber 1 kg. suiker. KAAS. Op bonnen no. 49, 50, 62, 63 tot en met 29 December ieder een ons kaas. Bon 24 blijft geldig t.m. 18 December. ZEEP. Op bon 17 tot en met 31 December 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoud zeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Op speciale bon 116 (uitgereikt met de tex- tielkaart) tot en met 31 December 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 22 tot en met 22 Decem ber (eventueel t.m. 29 December) één ei. Bon 23 geldt nog t.m. 22 December). PEULVRUCHTEN. Op bon 103 tot en met 12 Januari een pond peulvruchten, aan vankelijk slechts groene- en spliterwten en wellicht capucijners. KOFFIE en THEE. Op bon 81 tot en mei 20 December i/2 pond koffie of ons thee GRUTTERSWAREN: Op bon 43 tot en met 27 December 2'/2 ons rijst of rijstemeel of rijstebloem of grutten^ meel. Op bon 83 tot en met 27 December 2l/2 ons havermout of havervlokken of haverbloem oi aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. Op bon 88 tot en met 27 December uitslui tend 250 gram gort of gortmout of grutten. Op bon 93 tot en met 27 December 1 ons maïzena of griesmeel of sago of aardappel meel of puddingpoeder. Op bon 98 tot en met 27 December 1 ons vermicelli oi macaroni of spaghetti. HONDENBROOD. Op bon 11 van de voe- derkaart honden t.m. 31 December voor groep 1 en 2 10 kg., groep 3 8 kg., groep 4 5 kg. en groep 5 4 kg. en groep 6 3 kg. hon denbrood. KATTENBROOD. Op bon 11 van de voe- derkaart katten t.m. 31 December ljA kg. kattenbrood. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 15, 16, 17, 18 19, 20, 21, 22, 23 en 24 „cen trale verwarming” en nrs. 08, 09 en 10 „haarden en kachels” tot en met Vrijdag 31 januari 1941 elk één eenheid vaste brandstof fen. De geldigheidsduur der met „brandstoffen, één eenheid tweede periode” en de met „co kes één eenheid tweede periode” gemerkte bons wordt veriengd tot en met Dinsdag 31 Dec. a.s. De verbruikers vallend onder de groep B. B en D, met een verbruik van 25 of meer eenheden per periode, dienen zich voor alsnog niet ter verkrijging van nieuwe toe- wijzigingen tot de distributiediensten te wen den. Nader zal worden bekend gemaakt, wan neer hiertoe de gelegenheid bestaat. PETROLEUM. Op bon no. 7 tot en met 29 December 2 liter petroleum voor kookdoel- einden. Op Petroleumzegel „b” tot en met 15 De cember 2 liter petroleum, uitsluitend voor verlichting in het huishouden. tegenwerking zal echter eenmaal het N. S. zegevieren, dat staat zoo vast als een paal boven water, aldus zeide de Jong. Wij zijn op Duitschland aangewezen. Het goud aan de kant, maar aan den arbeid, dat is de weg. De heer Stienstra meende aan het ge sprokene van den heer de Jong niets behoeven toe te voegen, maar beant woordde de vragen, die door enkele be zoekers waren gesteld, op een bevatte lijke wijze. Vijf nieuwe leden gaven zich tijdens de vergadering op. OVERPLAATSINGEN. Onze stadgenoot de heer J. Wouters, rijksklerk op het belastingkantoor alhier is per 1 Januari 1941 als zoodanig be noemd op het kantoor der Dir. Belas tingen, registratie en domeinen te Drachten. De schrijver 1ste klas B. van Kampen van de inspectie, registratie en domeinen 2e afd. te Leeuwarden, wordt per 1 Jan. overgeplaatst naar het kantoor der Dir. Belastingen en Accijnzen te Bolsward. WITMARSUM. 13 December 1940. Onder voorzitterschap van den heer I. A, Bierma had heden een buitenge wone ledenvergadering plaats van de Coöp. boerenleenbank „Witmarsum”. Het te behandelen punt was het voor stel tot wijziging van de Statuten en Huishoudelijk reglement. Na toelichting door den voorzitter werd het voorstel met algemeene stem men aangenomen. EEN DER GROOTSTE GEVAREN VOOR DE WERELD. ARUM ONDERHANDSCHE VERKOOPINGEN. 15 December 1940. Een dezer dagen verkocht de heer H. Bruinsma, gepensionneerd postbeambte, zijn woonhuis aan den heer J. Wijngaar den, alhier. Vervolgens verkocht de heer J. Keizer zijn huis aan den heer Joh. Belksma van Pingjum. f i - 1 1 1 1 1 I a l l 1 1 1 i I 1 1 7 7 n - n »t ’n ijs j: O- ERS2SSSSSi2S2S2S2SBS2S2S2f^ DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1