P. Lanter op 30 en 31 December Nieuwjaars groeten De Bolswardsche Courant en Westergoo Wegens Balanswerkzaamheden 1941 nadert Dancing Bnermans - Woensdag 1 Januari Winkelsluiting 5.35 gesloten I Stadsnieuws is onze winkel Winterhulp Nederland. Dansinstituut H. DE VRIES WHMMh! E. OLDENZIEL Voor Uit den Omtrek Groot Nieuwjaarsbal No 101 Vrijdag 27 December 1940 36— Jaargang 1. 2. en 3. ;e, 4. zorgen van schen? En dAAr nog wel 5. de 7. 8. 21 9. e g 10. 11. t 12. 14. 16. het 1 r i a It smoken is 'n greate nocht, Bij 'n hiele batte minsken. Mar goede spullen,ynde priis Bljiuwt bij hjar fromme wins ken. Wolnou by M. B. Eerdmans bin je wis Der fyn jo 't béste hwet er is. Porto Binnenland 1)4 ct. Buitenland 2)4 ct. Sprookjes, die werkelijkheid kunnen worden Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer de de Roodkapje die een wolf in bed iet irn te t ’n be leer :ing iets ge- oor zen be- s e ont zie. t het van zordt jeze- kun- n t- De opkomst was goed 1 De lessen gezellig 1 Wij spreken af Zondag a s. naar de lessen van Dancing Boermans ran ar- cht fa- pro- ver. Ider der stel te Bolsward In de week van 28 Dec.I 3 Jan. worden de winkels I om Accountantskantoor Leraar Boekhouden M.O. Gedipl. Belastingconsulent MARKTSTRAAT 12r, BOLSWARD Telefoon 425 INRICHTEN EN BIJHOUDEN VAN BOEKHOUDINGEN BELASTINGRECLAMES OPLEIDING EXAMENS )n- leze en, :n- .an •fi ler ke en en d- at e- m et :n e. et ii, en daarmee de tijd voor be taling van t abonnementsgeld. Wanneer U het bedrag stort op onze girorekening 87926 of het per postwissel zendt, heeft alles een vlot verloop en hebt U de minste kosten. Wij vertrouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen vol doen. Het bespaart ons in de overdrukke tijd veel werk. NA 1 Januari worden de kwi- tanties afgegeven. DE ADMINISTRATIE. ant- hting ■noei- hier- Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 TWADDE KRYSTDEI YN ’E DOELE. Der wier wol bilangstelling for dizze fêste Kritejoun. De tiid wier hwet üngewoan, mar det skynt for de minsken gjin biswier to wêzen. As men alles foarüt wist, sa sei de foarsitter yn syn iep^ningswird, den hie men better de moarns seis ure bigjinne kinnen. Mei it sjongen fen it foarste fers fen it Frysk Folksliet waerd ek diz ze joun iepene. It Kritetoaniel spile ,’n aid stik fen Schuitmaker „De Laeitsjende Wierheit”. Howol dit stik yn 1926 ütkomd is, kinne de tastannen dêryn üt- bielde hiel wol for üs tiid brükt wirde. ’t Is net ien fen de sterkste stikken fen Schuitmaker; nei üs bi- tinken to folie skreaun yn ’e drang nei produksje, hwertroch it suvere oanfielen fen in probleem wol hwet yn it gedrang komt. Müglik ek det yn dizze tiid it keapmanskip fen Schuitmaker to folie oerhearsket de inerlike skeppingsdrang. Hwennear „De Laeitsjende Wier heit”, Jn bytsje ffcot spile wirdt, den hat men by it greate publyk gau sukses en litte wy it daliks mar sizze, det flotte wier der jis- terjoun wol. De aeifolle Doeleseal wier gol en hertlik mei it applaus. Fensels, de iene spiler of spylster docht it better as de oare en der wier noch wol hwet oan to mer ken, mar wy tinke det de lieder det seis ek wol wit. Mar roeie moat men mei de riemen dy’t men hat. As men dit bitinkt is der gnap spile. Fen it efternei dounsjen is fen sels tige gebrük makke. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). UITBREIDINGSPLAN BOLSWARD. M. de R. Mag ik, als belangstellend, be lastingbetalend burger van Bols ward, hierover mijn meening ken baar maken? Het teekenwerk met bijg. rap port ziet er mooi uit. Maar ’t zóó Sterke drank en wijn „voordeelig”. BRANDSMA’s WINKELS. deze issie I de deze flaat- prijs h is n de graven, er zijn al bolwerken ge noeg. Ten slotte moeten onze Vroede Vaderen toch ook met de kosten rekenen. Of speelt dat geen rol meer? Dat is dan geen vasthouden aan ’t oude. U dankend, Een Bolswarder. VERGADERING van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 27 December 1940, ’s avonds 7 uur ten stad- huize. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. C?.SHS2SBS2S2S2SBSHSHSHSH.cü In het nummer van 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van J/ieuwjaarsq roeten tegen den prijs van 40 ct. voor ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden opge geven aan onze Agenten. Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met Zaterdag 28 December, weet, hoe ’t is, valt niet mee- M.i. had hiervan een afdruk in De Jong’s Blad moeten komen, ’t was voor ons van meer belang dan een kaart van verre landen. ’t Plan is breed opgevat. En ’t is ’t oude lied: de mooie grachten en ’t oude bolwerk moeten behou den blijven. Er zijn nog al veel menschen, die van Bolsward liefst we van binnen uit en naar behoef te uitbreiden. Volgens ’t plan moet allereerst de nieuwe brug over de gracht er komen. Deze zal veel hinder aan de scheepvaart geven en jaarlijks groote uitgaaf voor de gemeente, aan afschrijving, rente, onderhoud en, niet te vergeten, bediening. Dan de weg vanaf de brug naar Hichtumerweg, dwars door de boerderij Noordenbos, ’t Is al leen met ’t koopen van duur land niet klaar, de boerderij gaat ka pot, en dat moet worden vergoed. Het terrein moet voor bouwen BIDSTOND VOOR DE NOOD DER T IJDEN. De 2de Kerstdag werd ’s mor gens in de Broerekerk een gemeen schappelijke dienst gehouden, uit geschreven door de Kerkeraad der Gfjref, Kerft en het Bestuur der Herv, Evangelisatie-Vereeniging alhier. Voorgangers waren' Dr. A. D. R. Polman en Cand. K. Jansma. Voor deze bidstond bleek een zoo groote belangsieding te bc staan, dat het zelfs niet mogenjk was na de plaatsing van extra rijen stoelen in de paden, allen een zit plaats te bieden, zoodat velen zich nog met een standplaats tevreden moesten stellen. een museum willen maken. Velen, die uit Bolsward vertrokken zijn, om elders hun brood te verdienen; en er allicht niet aan denken, dat zij, die Bolsward trouw bleven, er ook moeten leven. Voorheen waren de grachten nuttig, ja, noodig, en de bruggen hoog, om er onderdoor te kunnen varen. Nu maakt alleen de reini ging er gebruik van, steeds met last. In den zomer is het meer riool dan gracht, in den winter hinderen de vele bruggen. Nu gaat ’t verkeer langs den weg, en zijn gedempt worden, kan de grachten alleen maar hinder- lijk. En ’t „antieke” is toch al lang vanaf Sneek langs Broerestraat verloren door de steenen wallen, lage bruggen, en niet te vergeten: ëenigermatë bevrijd zijn van de de „moderne” gevels. Langs de zcrgcr. ”zn allen dag, dan kunnen Bargefenne liep voorheen ook een de gebeurtenissen in het leven van gracht. Zou men die terug wen- schen? En déór was nog wel breedte voor een flinke weg aan weerskanten, aan de Dijlakker en Broerestraat- niet. En ’t Bolwerk? ’t Bevordert de schoone aanblik vanaf Sneek. Maar dat ook alleen of neen, ’t Bedekt oo kde slechte toestand, die er is achter dat Bolwerk. Dat schreeuwt daar pm verbetering. Als ’t Bolwerk verdwijnt, dan kan daar de hand aan geslagen wor den. Waar 't Noorderplantsoen is, was vroeger ook Bolwerk. Is ’t er nü niet mooi, niet mooier? Dit is het groote bezwaar, dat ik heb tegen ’t uitbreidingsplan: ’t gebrek zonder de begint van buitenaf. M-i. moeten eeuwig-durende zorg om het te kort. En dat sprookje behoeft geen sprookje te blijven; dit is nu eens een sprookje, dat werkelijkheid kan worden en dus werkelijkheid moet worden: voor al onze land- genooten een leven zonder gebrek, zonder te-kort. En om dit sprookje werkelijkheid te doen worden, koopen wij allen op 27 en 28 De cember de sprookjes-speldjes van de Winterhulp Nederland. Landgenooten, herinnert u uit uw kindertijd welke sprookjesfi guur uw lievelingsfiguur was en laat de kans niet voorbijgaan het speldje te koopen. U helpt het groote doel bereiken: „Voor alle landgenoo ten een leven zonder g e- b r e k.” FILMVOORSTELLINGEN IN DE DOELE. Zondagmiddag en -avond twee bioscoopvoorstellingen en even eens op Nieuwjaarsdag. De eerste keer dus Zondag, wordt gedraaid „Merijntje Gijzen’s Jeugd” naar de roman van A. M. de Jong. Het verhaal van Merijntje, de Kruik, de Pastoor Jane Kee en meer anderen, och dat is U genoegzaam bekend, maar blijft altijd mooi en in deze echt Nederlandsche film komt die Brabantsche gemoedelijk heid op zoo buitengewone wijze naar voren. Een prachtfilm, die werkelijk niet een aanbeveling noo dig heeft. Op Nieuwjaarsdag wordt ge draaid een echte avonturenfilm „De Ster van Rio” met de beken de danseres La Jana in de hoofd rol. „De Ster van Rio” bevat het ver haal van de grootste diamant die ooit is gevonden en de noodlottige invloed op zijn bezitters. Evenals in vele andere avonturenfilms is voor een sterke spanning in het filmverhaal gezorgd. We vestigen nogmaals de aan dacht op de middag- zoowel als avondvoorstelling, waarbij het vol ledige avondprogramma wordt ge draaid. Door Winterhulp „Nederland” wordt geschreven: Lezer, herinnert u zich nog hoe u als kind, ’s avonds voordat u ging slapen, bij moeder op schoot te bekijken, dat men ook later nog zat? Herinnert u zich nog hoe ge spannen u luisterde naar de ver haaltjes, die zij u vertelde en hoe u meeleefde met de avonturen van klein Duimpje, hoe u in spanning toeluisterde wat er met Hans en Grietje verder zou gebeuren toen ze bij de heks gekomen waren? En hebt u niet meegeleefd met WTTMAPSTT 26 December 1940. In de Doopsgezinde Kerk werd op den lsten Kerstdag door de le den van de afd. Rijzende kerk een Kerstspel opgevoerd. Precies 4 uur opende Ds. A. A. de Bruyn deze bijeenkomst en gaf een inleiding omtrent het Kerstspel „In menschen een welbehagen”, waarna de leden dit spel vlot uit voerden. Een vrij groot aantal bezoekers vulde het kerkgebouw. Met de Kerstpsalm werd de dienst geslo ten. Asschepoester ons wellicht ook nog voor enkele oogenblikken boeien. Maar deze sprookjeswereld ver mag niet meer te boeien, zelfs niet voor één enkel oogenblik, indien angst om den dag van morgen, de zorg om het schamel bestaan de eenige altijd durende realiteit is. En zoo is liet toch voor velen; wat kan hun het sprookje van Klein Duimpje of van Hans en Grietje schelen, zoolang de honger, die deze twee sprookjeskinderen kwelt, voor hén dagelijks pijnigen de werkelijkheid is. Voor hem be staat maar één sprookje: een le ven zonder i worden ingericht en dan moeten we afwachten of er industrie zal komen en woningbouw. Met de weg vanaf Afsluitdijk naar Franeker c.a. gaat ’t dan wel goed, hoewel toch nog een grooi stuk doorgaand verkeer door de stad gaat, (Harlingerstraat, Bar gefenne, Schildwijk bij de stad gerekend). Maar naar Sneek is t wel zeer slecht, dit zou dezelfde weg langs Marnezijl moeten maken! Als Dijlakker en Broerestraat men van Afsluitdijk langs Koemarkt rijden, t en herder langs Dijlakker. De nieuwe Hichtumerweg, pas aangelegd, kan dan dienst blijven doen. De brug bij de Gasfabriek moet wor den verbreed, de doorvaart kan dan meteen wat ruimer. Wil men daar, buiten de stad, bouwen (de meeste menschen willen de kant van het kerkhof niet uit) dan is daar voorloopig voldoende ruimte. Vanaf de nieuwe Hichtu merweg kunnen straten worden aangelegd. Maar bouwterrein is er ook el ders (Zuid- en Westzijde) op het uitbreidingsplan nog wel vol doende beschikbaar. Wil men beslist de grachten nog eenigen tijd sparen (na korter of langer tijd zal zeker tot dempen worden besloten), dan zou een nieuwe weg vanaf de Sneekerweg, aansluitend op den Rijksweg, aan beveling verdienen. Die weg kon, over de Oude gracht, langs de Groote kek bij de Driekronenbrug op de Dijlak ker uitkomen. De oude huisjes, ook al niet veel beter dan de Katterug, kun nen verdwijnen, ’t grachtje ge dempt. ’t Land aldaar is, meen ik, voor een groot deel eigendom van de Gemeente, daar is uitbreiding in den ruimsten zin mogelijk. De na bijheid van ’t station is ook nog een voordeel. Nog eens, laat ons dan tevens ’t heele Bolwek af- Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 Agenda: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de kosten van ’t openbaar onderwijs voor 1941. Idem tot vaststelling van de vergoeding art. 101 der Lager onderwijswet over 1939. Idem tot vaststelling van dt vergoeding art. lOlbis van Lager onderwijswet over ’39 Idem tot het verleenen van medewerking tot het aanleg gen van een oefenterrein voor de lichamelijke opvoeding door de vereen, voor lager en uitgebreid lager onderwijs op Geref. grondslag „Rehoboth” alhier. Idem tot verpachting van de brug te Nijezijl. 6. Idem tot het verleenen van re ductie op de pacht voor vischwaters over 1940. Idem tot verlenging van ontruimingstermijn voor onbewoonbaar verklaarde woningen. Idem tot wijziging van de in structie van den keuringsvee- arts. Idem met betrekking tot het verleende ontslag aan den gymnastiekleeraar E. State- ma. Idem tot vaststelling van een verordening, regelende de kinderbijslag. Idem tot het verleenen van ’n subsidie in de kosten van restauratie van ’de Martini kerk. Idem tot hef sluiten van ec ziekteverzekermn voo>- vast personeel der uemeentn 13. Idem tot het aangaan van ee" kasgeldleening. Idem tot het slu’ten wm rr geldleening met het St. An thony-Gasthuis. 15. Wijziging gemernte-begny ting, dienst 1940. Vaststelling gemeente- en be- drijfsbegrootingen 1941. 17. Benoeming Voogd van Alg. Stadsarmenhuis. Aanbevolen worden de h.h. 1. J. S. Praamsma. 2. J. Th. Prins. m.m.v. BAKEMA and his Boys, 5 personen 3 uur Matinée. 7 uur Soirée. NIEUWJAARSDAG D. B. het Trefpunt vond in plaats van haar grootmoe der? Als het u vergaan is zooals ons, lezer, dan zullen deze sprookjes u als herinnering uit uw kinderjaren zijn bijgebleven. En wanneer de Winterhulp Nederland straks, ter gelegenheid van de tweede collec te op 27 en 28 December, sprook jesfiguren als speldjes uitbrengt, dan zult u bij het zien van deze overbekende figuurtjes wellicht ook terugdenken aan uw kinder jaren. Of, wanneer gij zelf reeds kin deren hebt, zult ge met een glim lach denken aan het een of ander intiem huiselijk tooneeltje, ge zult er wellicht aan denken hoe uw echtgenoote ’s avonds uw kinde ren op schoot neemt en hun de zelfde sprookjes vertelt, die uw moeder u vertelde? En onwille keurig zult ge bij u zelf denken aan de woorden waarmee alle sprookjes beginnen: „Er was eens Maar nietwaar, het is er waar lijk de tijd niet naar, met onzen geest te verwijlen in een sprook jeswereld. De harde, nuchtere werkelijkheid eischt onze volle aandacht op en deze wordt geves tigd op dingen die waarlijk niet veel van een sprookje weg hebben. Distributiezorgen, in de rij staan om vleesch ia krijgen, het zijn heusch geen sprookjes, het is de harde maar noodzakelijke werke lijkheid- En wij, die nog tot de ge lukkigen behooren, die kunnen koopen, wat er te koop is, wij kun- het ons nog wel eens veroorloven, samen met onze kinderen een oogenblikje in de sprookjeswereld te verwijlen en te samen de erva ringen mee te beleven van de Ge laarsde Kat, Doornroosje en Sneeuwwitje. En als wij althans allen dag, dan kunnen Bargefenne liep voorheen ook gesloten Dit no. bestaal uit 2 bladen i f 30St it 8 nieuwiaamaarieii NAWE KO DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1940 | | pagina 1