I UNICUM Het gebruik van den bodem in ons land. neepakkeril Ilan der Plaats Radio=Centrale f. A. R. Stoffelsma -Jippes VI De Bolswardsche Courant en Westergoo Accounianlskanioor BLOK Dancing BOERM ANS Us en weder dienende. IJS BAL Besluit op de Loonbelasting 1940 enz. J ’.45 gesloten L K0FF1ESURR0GAAT II Stadsnieuws jstigd te Wommels inkelsluiting Uit den Omtrek Vrtfdag 3 Januari 1941 No, 1 4 van Administraties J inniCHTEn BIJHOUDEn □NTROLEEREn F Koopt Uw Thee in de origineele VAN DER PLAATS 3|4 ons verpakking ^2 Jaargang Accountantskantoor E. OLDEUZIEL LERAAR BOEKHOUDEN MO. I te Bolsward Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 4 ur Ds. ur Ds. ur Ds. e n r J. k. JR 10 cent 12 cent an en 30 uur r jr. n e ri 3- or an (Ev.) 3 uuf BOLSWARD le 41 ar Neem geen StroomKosten vl BELASTINGRECLAMES JR ar n A.s. ZONDAG m.m.v. LYCLE GRIEK A.s. Zondag GEEN les van de Dansclub. •d d er 1- sn e- ier ng d- nze eel- len der- ARUM. KERSTSPEL EN KERSTFEEST. 27 Dec. De afd. der Rijzende Kerk voer de in de Ned. Herv. Kerk een Kerstspel uit, dat in aller smaak viel. Ook de costuums waren bij uitstek verzorgd. Verder werd er in ’t lokaal een jeugddienst ge houden, die tamelijk goed was be zocht. Het lokaal was keurig ver sierd, terwijl in een hoek een kerstboompje stond, waarvan de kaarsjes vroollijke lichtjes gaven. De Zondagschool vierde in de kerk het Kerstfeest. De cantate werd bijzonder goed uitgevoerd. Ver der luisterde men naar een Kerst vertelling: Zalig zijn de barmhar- tigen. Alle kinderen werden op versnaperingen getracteerd, ter wijl elk ook een geschenk ontving. De leiding van dit alles berustte bij den predikant. Aan 2 diensten werkte het kerkkoor mee. Ds. Sic- cama bracht aan allen dank, die mee hadden geholpen aan de voorbereiding. Tot slot zong de gemeente Gez. 229 1, waarna ieder voldaan huiswaarts keerde. Advertentifin per regel: Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 FILMVOORSTELLINGEN IN DE DOELE. J.l. Zondagmiddag en ’s avonds ging in de Doele de bekende film i.Merijntje Gijzen’s Jeugd”, naar de 'veel gelezen roman van A. M. de Jong. Een echte Nederlandsche film, waarin de Brabantsche humor niet ontbreekt. De inhoud is uit de ro men zonder voldoende inzicht in de feitelijke verhoudingen te heb ben, dan loopt men het gevaar ernstige fouten te maken. Een uit voerig onderzoek en het verzame len van veel statistisch materiaal kan dus niet worden ontgaan. Een Zooals ook in het menschelijk, nuttig gebruik zal daarbij kunnen worden gemaakt van de vele ge gevens. waarover het Centraal Bu reau voor de Statistiek reeds be schikt, maar dit neemt niet weg, dat verwerking van deze gegevens en bovendien het verzamelen van andere gegevens, speciaal voor het beoogde doel, noodig zal blijken. De rijksdienst, die hiervoor in het leven zou kunnen worden ge roepen, heeft voorgangers in de Vereenigde Staten (National Re sources Committee) en sinds 1936 in Duitschland (Reichs- stelle für Raumordnung). Op vele gebieden worden in ons land thans maatregelen getroffen, die een grondige kennis van het bestaande bodemgebruik voorop stellen en die een ingrijpende wij ziging daarvan tengevolge hebben en in nog sterkere mate zullen Doch ook al zou men zich op het standpunt stellen, dat op- ELFSTEDEN-SCHAAKTOURNOOI Uit Leeuwarden wordt aan het Hbl. geschreven: Nauwelijks zijn de nabeschou wingen over den spannenden twee kamp tusschen dr. Euwe en H. Kramer tot een einde gekomen, of reeds komt het Kramer-comité met een nieuw en origineel plan, waar door Friesland weer eenige weken lang de belangstelling van de heele Nederlandsche schaakgemeenschap zal trekken. Het Kramer-comité zal n.l. in sa menwerking met het Euwe-comité en den Nederlandschen Schaak bond vier van de beste vertegen woordigers van Caïssa een tocht door elf Friesche steden doen on dernemen. Einde Februari of begin Maart zullen dr. Max Euwe, de Friesche kampioen H. Kramer, de Oosten- rijksche meester H. Kmoch en de oud-kampioen van Nederland S. Landau in Leeuwarden de eerste partijen van een vierkamp over 4 ronden spelen, waarna een tocht door de andere tien steden van Friesland wordt gemaakt en in el ke stad een andere ronde van deze belangrijke en interessante vier kamp wordt gespeeld. De laatste ronde dan, de 12de, zal weer in de Friesche hoofdstad plaats heb ben. Wanneer deze plannen dan tot uitvoer komen, zal ook Bolsward een dezer wedstrijden te verzorgen krijgen. We wachten met belangstelling nadere berichten af. man voldoende bekend, maar toch boeit het mooie spel van de Kruik en Anne Kee van het begin tot het eind. Ook het spel van Merijntje is zeer natuurlijk en gaaf. Het bij- programma was, zooals we dat bij „i gewoon als Rio”, een rijke toe schouwers kon bevredigen. Het is een Zuid-Amerikaansche intriges, die vol romantiek en spanning is. De raadselachtige verdwijnng van de Ster van Rio, eer, diamant van het zuiverste water, vormt in deze film het hoofdthema. Ook nu weer was het bijprogramma uitstekend verzorgd. DE WINTER. Opnieuw zijn de vaarten dicht gevroren en reeds gister kon de ijsbaan worden open gesteld. Door den harden wind was het bezoek niet groot. Jartimer dat door de verduistering het rijden bij avond niet meer mogelijk is.. Dat was voor de jongelui altijd een zeer; gewilde attractie en bovendien voor onze ijsvereeniging een ge waardeerde inkomste. 4 MONDARTS Spreekuur dagelijks van 1112 Verder volgens afspraak. Indien U in verband met de veranderingen op fiscaal gebied met moeilijkheden zit, wendt U dan tot ons. Wij helpen U graag. Telef. 425 week van 410 Jan. ien de winkels om deze filmvoorstellingen zijn, uitstekend verzorgd. Nieuwjaarsdag 4r^aide hoofdfilm „De SterjvJ film, die zeker de t ONDERHOUD ZUIDERZEE WERKEN. Door den Rijkwaterstaat werden deze week aanbesteed het onder houd der werken gedurende het jaar 1941. la. Den Afsluitdijk van de Zui derzee tusschen Wieringen en de Friesche kust nabij Zurich met bij- behoorend hoofd, aansluitende ter reinen, havens en ihavendammen te Kornwerderzand, Breezand en Den Oever, en van de aanwezige rijksgebouwen met bijkomende werken; lb. De kunstwerken in den Af sluitdijk te Den Oever en Kornwer derzand met bijkomende werken; 2. Het op den Afsluitdijk gele gen gedeelte van rijksweg no. 9. Laagste inschrijver was J. Dik- kerboom te Den Oever, in massa voor f225.563. ton met Orgel-begeleiding. De ten gehoore gebrachte marschen en ouvertures getuigden van ernstige studie en werden dan ook met een applaus beloond. De solo’s hadden over ’t algemeen niet de voldoende aandacht, alhoewel deze ook mee- rendeels goed werden uitgevoerd. Een woord van dank werd ge bracht aan de leiding van den avond en aan het korps met hun leider, den heer J. R. Blanksma. WITMARSUM. 1 Januari ’41. De Chr. Muziekvereniging „Oranje” hield hedenavond haar jaarlijksche uitvoering. De leiding hiervan berustte bij den WelEerw. heer Ds- M. P. Pel, welke deze avond op de gebruike- pleit niet voor een zeker gedeelte lijke wijze opende voor een over vol kerkgebouw. Het programma bestond uit een i; solo’s voor Piston, Viool en Barri- sarnengesteld uit zuivere pL-jitaardige bestanddeelen, e iFend het beste van het hjaste II - In ons land wonen bijna 8 mil- hoen menschen, die hier hun le- /ensbestaan moeten vinden, in loofdzaak in den landbouw en in tandel in industrie. Er zijn tijden geweest, dat dit ’obleem geen overwegende moei- ikheden scheen op te leveren. De’ ndbouw gaf een bestaansmoge- .jkheid aan ongeveer een vijfde van onze bevolking en de rest hoest en kon toen ook een zestaan vinden in handel en in- lustrie. Men maakte zich in het ilgemeen geert zorgen over de raag hoe de bevolkingsvermeer- lering moest worden opgevangen, rndat men meende, dat het vrije uilverkeer en de vrije concurren- ie ervoor zouden zorgen, dat in Ie toekomst het overschot van de stand te houden, dan kunnen wij bij het wonen denken aan de cel- vorming, het verkeer vergelijken met den bloedsomloop en de ont spanning (spel eh sporttereinen, parken en natuurmonumenten) beschouwen als de ademhaling. van gunstige scheppingsgelegen- heid voor de industrie wordt over- wogen, mogen deze belangen daarbij evenmin uit het oog wor den verloren. Maar ook andere groote pro blemen doen zich voor: het ver voer langs den weg, langs den spoorweg en langs de waterwe- van ’t publiek. Laten dezulken lie ver goede medewerkers worden. De heer M. v. Althuis sloot de 13-tal nummers, waaronder eenige bijeenkomst en liet nog zingen van Ps. 150 1waarna gebed volgde. 5 uur Kerke- 1 l/erschljnt DINSDAGS- en j VRIJDAGSAVONDS leven geen van deze functies kan worden gemist, zijn al deze ver richtingen in het maatschappelijk leven noodzakelijk. Zij houden onderling verband en men kan niet beschouwing blij- zon(jer schade voor het geheel één van deze functies onvoldoende tot haar recht laten komen. Maar ditzelfde geldt ook voor de verschillende gebieden van het werken. Veeteelt, landbouw, tuin bouw, industrie en handel kunnen elk alleen dan een topprestatie le veren wanneer de daarvoor be schikbare gronden deze mogelijk maken. Van „nationale plannen” op een beperkt terrein zijn er in ons land meerdere voorbeelden. Deze zijn echter gericht op één bepaald doeleinde en zijn veelal niet tot stand gekomen door het in onder ling overleg afwegen van verschil lende belangen tegenover elkaar. Daarbij kan b.v. worden gedacht bouwend werk op dit gebied eerst aan het rijkswegenplan, aan het voortge- pian-Westhoff op cultuurtech nisch gebied, aan de inventarisatie van natuurschoon door het Staats- boschbeheer, aan het rapport van de Commissie voor de drinkwater voorziening in het Westen des lands, enz. Maar dit is niet voldoende. Wanneer b.v. wordt gesproken over cultuurtechnische werken knd, in handel en industrie zijn rood zou kunnen verdienen. Men ou dan slechts meer industriëele roducten naar het buitenland be- oeven uit te voeren om dezen jenschen een bestaan te kunnen erschaffen op het beperkte rondgebied van ons kleine Ne erland. Maar het is anders geloopen an velen gemeend hadden. Zon er de oorzaken na te gaan ien denke slechts aan tariefmuren 11 goedkoope arbeidskrachten in inden met een laag levenspeil uiten Europa kan worden ge- instateerd, dat, ook zonder de- sn oorlog, het vrije ruilverkeer ;n droombeeld is gebleken en dat aeds dringender de vraag moest orden gesteld: hoe verschaffen ij al onzen landgenooten, ook :n werkloozen en ook dengenen, keurig tegen elkaar moeten e er bij komen, doordat het ge- .ortecijfer het sterftecijfer over- ;’ft, een menschwaardig be- aan? Het overschot van onze bevol- ig zal onder de geschetste om- andigheden niet geheel in handel industrie werk kunnen vinden I slechts door de uiterste zorg te Isteden aan de I waarin opgenomen KERSTCONCERT. 27 December 1940. In de Geref. Kerk gaf de Chr. Zangver. „Hallelujah” een Kerst concert onder leiding van den din, de heer J. R. Blanksma. Ds. IJ. v.d. Woude opende de bijeenkomst, die zeer goed was bezocht, met te laten zingen van Ps. 98 2, waar na hij voorging in gebed. Het koor begon met een 3-deelige Kerst hymne, n.l. Hoe zal ik U ontvan gen, J. S. Bach; Daar is een rijsje ontsproten en Stille Nacht. Ver der zong het koor: Krystnacht van R. Beintema en Ps. 138, J. P. Sweelinck; Die mijns harten vrede zijt, R. Beintema en Leven uit den dood, H. W. de Wolff, volgden daarna. O, Liefste Jesu soet, R. Beintema, Ps. 122 J. P- Sweqlinck, Escultante Deo, A. Saarlotte en Eere zij God vormden het slot. Tusschen de pauzes voerde de heer A. Feenstra te Witmarsum, begeleid door de heer Blanksma op ’t orgel, een 5-tal vioolsolos uit. De violist was wat hij gaf, machtig, terwijl de begeleider een goede begeleider bleek. De gezus ters Brik zongen een 2-tal duetten. Het bleek, dat zij uitstekend op el- kaar waren ingesteld; jammer dat de begeleiding hier zoo nu en dan wat overheerschte. De dames Brouwer-Havinga en Blanksma zongen eveneens een duet; ook deze dames beschikken over goe de stemorganen. De heer M. van Gorkum liet zich hooren in een 2- tal bariton-solots. De variaties van de 2e solo werden bijzonder goed uitgevoerd, terwijl de begeleiding een mooie achtergrond vormde. Het koor was wel het beste in de 2 koralen, wat niet wegneemt, dat ook de andere nummers over 't algemeen goed werden uitge voerd. Jammer, dat er steeds ele menten zijn, die niet stil kunnen zijn bij dergelijke kunstzinnige uitvoeringen. Dat men moet op houden en verzoeken om stilte inpoldering, landaanwinning), moet er tevens aan worden ge dacht, welke belangen van natuur schoon, afvalwateringzuivering, drinkwatervoorziening, verkeer, huisvesting enz. daarbij betrokken zijn en op welke wijze deze belan gen in onderlinge harmonie tot hun recht kunnen worden ge- zoowel wat betreft de gewassen, die worden verbouwd en de wijze waarop dit geschiedt, als wat be treft de vermeerdering van den be bouwbaren grond, zal de land bouw nog mogelijkheden opleve ren. Men bedenke, dat in ons land 230 menschen per vierkante ki lometer wonen (dat is meer dan in alle Europeesche landen, behalve België), terwijl de groeikracht der bevolking hier grooter is dan in de de andere West-Europeesche lan den. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat de „vrije” eco nomie niet weer terug zal keeren en dat rekening moet worden ge houden met een Europa, waarin de productie volgens vaste richt lijnen zal worden geordend. Men kan daarom niet ontkomen aan bestudeering van de vraag in wel ke takken van bedrijf onze acht millioen menschen, die in het jaar 1980 waarschijnlijk elf millioen menschen geworden zullen zijn, een bestaan kunnen vinden en op welke wijze deze arbeidsverdee- ling kan worden bereikt. De verdeeling over de verschil lende takken van bedrijf kan hier verder buiten I ven, o.a. omdat deze af zal hangen van den vorm, waarin de Euro peesche samenwerking na den oorlog gegoten zal worden. Maar wel is het van belang de aandacht te vestigen op de voor- bereidendde maatregelen, die ongeacht den afloop van den oor log zullen moeten worden ge nomen om een doeltreffend ge bruik van den bodem in overeen stemming met deze ordening te waarborgen. Immers, hoe kan men bepaalde maatregelen voor een ordening van de voortbrenging en de ver deeling van goederen treffen, zoo lang men onvoldoende inzicht heeft in hetgeen door een zoo eco nomisch mogelijk gebruik van den bodem kan worden bracht? Dit inzicht kan slechts worden bereikt door het maken van een nationaal plan voor het bodemge bruik, waarop laatstelijk werd ge wezen in het orgaan van de Ne derlandsche Unie van 14 Decem ber j.l. in een artikel over haar agrarisch program. Dit nationale plan zal nader moeten worden uit gewerkt in streekplannen, die weer de basis moeten vormen voor een ontwikkelingsplan voor elke gemeente. Ook thans kent men streekplan nen en gemeentelijke ontwikke lingsplannen (uitbreidingsplan nen), doch deze hebben in hoofd zaak betrekking op het bouwen en slechts in beperkte mate op het overige gebruik van den bodem. Waaruit moet nu zoo’n natio naal plan voor het bodemgebruik en de daaruit voortvloeiende streekplannen en gemeentelijke ontwikkelingsplannen bestaan? Het denkbeeld is reeds herhaal- ievolking, ook die op het platte- delijk in verschillenden kring, ook vóór den oorlog, naar voren ge bracht, zoo b.v. in het Rapport gen in onderling verband, de ver- van de Staatscommissie voor de Herziening van de Woningwet. Het bodemgebruik dient in hoofdzaak voor vier doeleinden: het werken, het wonen, de ont spanning en het verkeer. Het spreekt vanzelf, dat het werken in dit verband het belangrijkst is, niet alleen omdat zonder arbeid de mensch niet kan leven, maar ook omdat verreweg de meeste grond nemen dan naar de oppervlakte gerekend nijverheid en handel naar verhouding een zeer veel kleiner plaats in dan veeteelt, land-, tuin-, en boschbouw, fruit en bollenteelt In een nationaal plan nu zullen de verschillende belangen nauw- deeling van het goederenvervoer over onze verschillende havens, de verhouding tusschen het platte land en de stad, mede in verband met de neiging van de stadsmen- schen om „buiten” te gaan wo nen, de herziening van de admini stratieve indeeling van ons land door wijziging van gemeente- en waterschapsgrenzen, enz- enz. o oVoor al dergelijke groote pro- dient voor het werken. En daarbij blemen is veel voorstudie noodig. j- Want gaat men maatregelen ne- na den oorlog een voldoende ze kere basis zal krijgen, dan nog is een spoedige instelling van een dienst voor een nationaal plan ge- wenscht, omdat met het verzame len en verwerken der gegevens tijd zal zijn gemoeid. Het overlaten van deze materie aan streekplannen en in sterke mate geldt dit voor gemeentelijke uitbreidingsplannen is niet mo- (verbetering van de afwatering, gelijk, omdat juist de nationale belangen den doorslag moeten ge ven en omdat deze slechts centraal kunnen worden beoordeeld, dus vanaf een hooger standpunt dan waarop de provinciale en de ge meentelijke wetgever zich kunnen stellen. Wel zal natuurlijk de taak van provincie en gemeente zijn lei ding te geven bij de nadere uit bracht. En wanneer het scheppen werking van de regeling van het gebruik van den bodem voor wat hun gebied betreft, binnen het ka der van de in het nationale plan getrokken richtlijnen. i svand ■j JAVA 0 t"if ir I jfd i 1 Mt no, bestaat nit 2 bladen Porto Binnenland ct. Buitenland 2^ ct. i. i. i, r. ïrze- be- alen- (off. SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagmorgens ZITTING Schildwijk 33 - BOLSWARD alt N DO PL •LSWA1 DE JONG s NIEUWSBLAD GED1PL. BELASTINGCONSULENT Marktstraat 12l- BOLSWARD 1 I - - - - sgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 ten de provincie f2.-; inn. 15 ct. zr het Buitenland f 7.- per jaar. :sg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. --o-•••...vv.vi wor den afgewogen. Want al is het werken het belangrijkst, ook de andere onderdeden zijn voor een sociaal en cultureel volwaardige maatschappij onmisbaar. Men kan het maatschappelijk leven zien als een organisme, dat met ons li chaam gelijkenis vertoont. Als wij o het werken zien van de stofwisse- bodemcultuur, ling, noodig om het geheel in 1 H II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1