I I De Bolswardsche Courant en Westergoo J Builenlandsche Revue.' J Welke bons zijn thans geldig? EEN PLATONISCHE LIEFDE. Dinsdag 7 Januari 1941 37— Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No, 2 i DIXI. :eer Jer, la- Ime !i EEN LID. Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer s en run- eren :uk: 540 met de luchtigheid van een vrijgezel. wie dan zorgt. Men beschouwe het vorenstaande als een belastingmop en als niets meer, ze ker niet als critiek op het stelsel van den kinderaftrek, dat inderdaad een groote sociale waarde heeft. Wat Jansen deed, zou iemand onder gelijke omstandighe den met voordeel kunnen doen, maar er zullen wel niet veel van zulke Jansens zijn, want een huwelijk, zelfs een for- meele huwelijksovereenkomst als Jansen sloot, brengt meer verplichtingen mee dan enkel die, waarmee Jansen zich van de zaak trachtte af te maken. De nieuwe loonbelasting drukt overi gens wel erg zwaar op de vrijgezellen en de kleine gezinnen en de spreekwoor delijke kinderzegen krijgt wat in te boe ten van zijn geestelijken glans en wordt in bepaalde omstandigheden van een fi- nancieele schittering. OPENBARE LEESZAAL EN EN BIBLIOTHEEK .^BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over de maand December bedroeg het aantal uitgeleende boeken 604, w.o. 13 uit de Leeszaal te Sneek. Het aantal bezoekers bedroeg in dat tijdvak 207, t.w. 17 dames en 190 heeren. Over 1940 werden in totaal 5416 boe ken uitgeleend (vorig jaar 5160). Het totaal aantal bezoekers bedroeg 1511 (152 dames en 1359 heeren) vorig jaar 1456. 940 iren Ondergang 17.38 17.39 17.40 17.41 17.43 17.44 17.46 J7.47 17.49 17.50 17.51 17.53 17.55 17.56 17.58 17.59 18.01 18.03 18.04 18.06 18.08 18.10 18.11 18.13 18.15 18.17 18.19 18.20 18.22 285 180 36 180 46 28 50 32 atig >rij- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Bij informatie is ons gebleken, dat het bestuur wel druk in actie is, maar dat de goedkeuring nog niet is binnen geko men. RED. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Gaarna zag ondergeteekende dit in uw courant geplaatst. Bij voorbaat mijn dank. Iedere dag wordt gevraagd: bestaat hier in Bolsward een ijsvereeniging? We lézen alle dagen in de courant uit slagen van verschillende hardrijderijen, tot zelfs de kleinste plaatsen, o.a. Tjerk- werd, Westhem, Burgwerd enz. enz. Maar hoe is het hier in Bolsward? Als men geen hardrijderijen van be- teekenis kan organiseeren, waarom dan geen ledenwedstrijd of iets dergeiijks? De ijsbaan is goed in orde. Hopende, dat dit schrijven voor de leden een goed resultaat mag hebben! Hoogachtend, g. »t. BURGEMEESTER S. W. DE JONG ONGESTELD. Naar wij vernemen is onze Burge meester Nieuwjaarsdag ter observatie in het R.-K ziekenhuis te Sneek opgeno- men. Een spoedig herstel zij hem toege- wenscht. Het eenige wezenlijke verschil, dat ’t huwelijk maakte, zat Jansen eenige oogenblikken later nog weer eens met een tevreden gezicht te berekenen aan de hand van de Tabel der Weekloonen voor de nieuwe Belasting. Hij hield zijn viqger bij (nummer 55, waarbij stond bepaald, dat een vrijgezel met een inko men van 108 gulden per week, aan loonbelasting, eveneens per week f 26.22 verschuldigd is. Een gehuwde man ech ter, die acht kinderen te zijnen laste heeft en een zelfde inkomen geniet, betaalt niets geen cent. Acht kinderen tot je last te nemen, zoo had Jansen geconclu deerd, was veel goedkooper dan vrijge zel te blijven. Hij ging nu de weduwe Pieterse trouwen, deelde met haar zijn vrijgezellenbelasting en samen, ieder voorzich, werden ze daar 13 gulden en 11 centen per week beter van. Hij kon nu lid blijven van de biljartclub en van de kegelclub. Zeker, de kinderen van de weduwe Pieterse zouden geleidelijk ouder en grooter worden, maar onder bepaalde voorwaarden kan kinderaftrek geldend blijven voor kinderen tót 25 jaar en de oudste der kleine Pietersen was daar op het oogenblik nog een jaar of vijftien af. Wie dén leeft zoo oordeelde Jansen De verzorging van het buitenlandsch overzicht heeft in het afgeloopen jaar nogal dikwijls moeilijkheden gegeven en zal ook in dit niéuwe jaar zeer bijzon dere eischen vragen. We beginnen vandaag met Uwe aan dacht te vragen voor de houding van Amerika. Een eigenaardige toestand daar; men wil geen oorlog, dat is bij verschillende gelegenheden herhaald en toch volgt men een president, die hard op weg is Amerika in dezen oorlog mee te sleepen. De laatste rede van president Roosevelt is ongewoon scherp geweest en het eigenaardige in het Amerikaansche volk is, dat hoewel velen absoluut niet ge neigd zijn den president te volgen, indien deze aan den een of anderen Staat den l blijft nu alleen over de zeer lange weg oorlog zou verklaren, die groote meer derheid er absoluut geen bezwaar tegen heeft de meest mogelijke hulp aan Enge land te bieden. Uiteindelijk heeft dit toch ook zijn gevaar voor een uitbreiding van het conflict. Zeer waarschijnlijk speelt hier een zekere verwantschap met het Engelsche volk een rol, of misschien ook de sympathie voor de momenteel zwak kere broeder, zooals we Engeland moe ten beschouwen. Op eigen kracht alleen is het Engeland niet mogelijk dezen oor log te winnen, dat zou misschien wel kunnen wanneer de geheele Amerikaan sche oorlogsindustrie ten gehoeve van Engeland werd ingeschakeld. Een dergelijke situatie komt in wezen heel dicht het daadwerkelijk deelnemen aan den oorlog nabij. Juist daardoor wordt de rede van president Roosevelt door de Lybische •'.oestijn. Vooral de watervoorziening is een der moeilijke punten. Nadat deze revue was geschreven, wordt melding gemaakt, dat Bardia is gevallen. Vermelden we ten slotte nog dat ook nu weer, evenals in den vorigen oorlog, Duitsche oorlogsschepen de zee onveilig maken. De manschappen van de Engelsche schepen, welke in den Grooten Oceaan tot zinken zijn gebracht, verklaarden, volgens een bericht van United Press uit Melbourne, dat de operaties werden uit- gevoerd door verscheidene Duitsche oor logsschepen, die werden begeleid door een lichter bewapend voorraadschip. De gemeenschappelijke leiding bleek uit het feit, dat de Duitsche schepen soms uit verschillende richtingen komend, gelijk tijdig ergens verschenen. Het Engelsche vrachtschip „Turikana”, dat slechts met één stuk geschut was bewapend, leverde voordat het tot zinken werd gebracht, een gevecht met een Duitsch oorlogs schip, dat 2’/2 uur duurde. Het verloor daarbij van zijn bemanning; 58 man bevinden zich nog aan boord van de Duitsche schepen. JANUARI BRENGT ONS IETS MEER DAGLICHT. :x om 19.16. Dan kunnen we dus al zoo langzamerhand de avondmaaltijd bij Voorloopig winnen we één minuut daglicht nuttigen. EEN WAARSCHUWING AAN WINKELIERS. De verschillende winkeldiefstallen die hier in de laatste dagen voorkwamen, mogen onze winkeliers er op attent ma ken hun winkeldeuren na het invallen van de duisternis goed te sluiten. Vooral de winkels waarin etenswaren verkocht worden, schijnen in de belangstelling van de gaplustige grootere of kleinere jeugd te staan. door sommige kringen gezien als een groot gevaar voor uitbreiding van het conflict. Waaraan, zoo vraagt men zich af, is deze sympathie voor Engeland toe te schrijven? Is het bloedverwantschap met het Engelsche volk? of rassenhaat ten opzichte van Engeland’s vijanden? Of zou het kunnen zijn, dat men de vrees koestert zelf een dergelijk lot te onder gaan? We weten het niet, maar dit is zeker, dat er geen volk zoo vlug en zoo snel kan worden omgepraat, wanneer dit door een handige redenaar geschiedt, dan het Amerikaansche volk, en dat pre sident Roosevelt een handige redenaar is, heeft hij bij verschillende gelegenhe den bewezen. Het is niet alleen ten op zichte van Europa, dat Amerika stelling moet nemen. Ook! de kwestie Japan eischt de meest mogelijke oplettendheid. Vooral de in vele bladen zeer sceptisch beoordeelde Nieuwjaarsrede van den Ja- panschen premier Matsoeoka heeft bij velen den indruk gewekt, dat een uitbrei ding van het wereldconflict niet meer te keeren valt. Ik vrees, zoo verklaarde de Japansche staatsman, dat het komende jaar wellicht zeer tragisch’en ongelukkig voor de ge heele menschheid zal blijken. Alle god vrezende lieden in de geheele wereld moeten bidden, dat dit jaar niet zou ver worden tot het eerste jaar van de ver nietiging van de moderne beschaving. Men kan met een groote waarschijn-* lijkheid zeggen, welke mogelijkheid hier gesignaleerd wordt, n.L de ontwikkeling in den Stillen Oceaan. Ook voor Ned.-Indië staan hier bijzon dere belangen op het spel. Wat de alge- meene oorlogstoestand betreft, zooals die zich fusschen oud en nieuw heeft ontwikkeld, moeten we constateeren, dat de kern van de depressie zich iets heeft verplaatst. Het zwaartepunt ligt nu niet meer in den strijd, rechtsstreeks tusschen ’t Is eigenlijk een „Kort Verhaal” dat ik nu den lezer ga doen en ik kan niet eens verzekeren, dat het echt gebeurd is. Misschien is alles slechts een snood bedenksel van den een of anderen sput- teraar tegen de nieuwe orde, maar de omstandigheden, waarop het vertelsel steunt, zijn in elk geval reëel en alles zou dus gebeurd kunnen zijn, zooals het hier na wordt weergegeven. Si non vero, bene trovato! Het gaat om Jansen. De lezer heeft misschien wel eens eerder van hem ge hoord; de naam zal in elk geval geen onbekende klank voor hem zijn. Jansen is, of liever was een levenslustige vrij gezel van omstreeks veertig jaar en hij heeft een prachtpositie als bedrijfsleider op een fabriek. Eiken Zaterdag beurt hij een vast weekloon van niet minder dan 108 guldentjes. Van zoo’n salaris kan men behoorlijk rondkomen en zelfs Jan sen kon dat, niettegenstaande hij lid was van de biljartclub en van de kegelclub en hij een eerste klasse huisvesting ge noot. Hij bewoonde n.l. een geheele, keurig gemeubileerde etage in de woning van de jonge weduwe Pieterse, die met haar acht jonge bloedjes van kinderen moest bestaan van een kleine rente en van de 30 gulden, die Jansen haar alle weken vergoedde voor het genot van kost en inwoning. Krenterig was Jansen zeker niet; hij 'eischte, dat hij het goed had, maar betaalde dan ook vrij royaal. Alles ging goed, tot een dezer dagen Jansen op een avond het was overi gens zeldzaam, dat hij eens een avond thuis bleef de weduwe Pieterse aan het schrikken bracht door een nadrukke lijk hm! te doen hooren, toen deze zijn kamer had betreden met de kop thee, waarop Jansen recht had, als hij een uur na den avondmaaltijd zijn vreugden nog niet elders was gaan zoeken. Hm! be- teekende bij Jansen altijd, dat hij iets bijzonders had te zeggen, wat hij niet goed onder woorden wist te brengen. Toen de weduwe Pieterse een uur later de kamer verliet, wist ze er alles van. Jansen had haar formeel ten huwe lijk gevraagd.De weduwe Pieterse had eigenlijk nooit aan hertrouwen ge dacht; ze kon er dank zij Jansen netjes komen met haar acht jonge kin dertjes en nieuw huwelijksavontuur lokte haar niet. Maar Jansen zoo’n goeie kerel had haar duidelijk ge maakt, dat hij van avontuur even wars was. Hij gewaagde van een platonische genegenheid, welke hij voor de weduwe koesterde en van een drang in hem om meer verantwoordelijkheid te aanvaar den voor het wel en wee van haar en haar prachtig gezin. In werkelijkheid zou er niets verande ren, wanneer ze getrouwd waren, Jan sen zou de etage blijven bewonen en zijn gewone bediening blijven ontvangen; hij zou zijn pensiongeld van dertig gulden per week blijven voldoen en de weduwe bovendien een toeslag daarop geven van welygerekend dertien gulden en elf cen ten per week. De weduwe was tot tra nen toe geroerd over Jansen’s edelmoe digheid en ze aanvaardde hand en hart van den braven kerel, die nog eens ver zekerde, dat er niets wezenlijks in hun omgang zou veranderen. I Engeland en Duitschland, maar gaat meer in een zijdelingsche bedreiging. We bedoelen daarmee, dat het Enge land’s tactiek schijnt te zijn de Duit sche bondgenoot harde slagen toe te dienen. In dit opzicht maken de Italiaansche legerberichten een gunstige uitzonde ring wat betreft het erkennen van eigen moeilijke situaties. Men troost zich evenwel met de hoop op de eindover winning, die zeker zal komen. De sa menwerking tusschen de As-mogendhe- den is nu ook gedemonstreerd door het zenden van Duitsche luchtstrijdkrachten naar Italië. Evenmin als de Atlantische Oceaan, aldus schrijven de Duitsche bladen, veilig is v$or de Italiaansche duikbooten, evenmiii als ’t Britsche eiland veilig is voor Italiaansche strijd krachten, evenmin mag Engeland geloo- ven, dat de Dqitsche luchtmacht de Britsche aanvalspunten in het Mid- dellandsche Zeegebied buiten beschou wing kan laten. Engeland is voor de As-mogendheden voor elk en voor hen tezamen, overal de tegenstander, waar hij ook de strijd aan bindt. Uit de laatste berichten 'van Italiaan sche kant krijgt men den indruk, dat Italië een beetje hulp best zal kunnen gebruiken. De strijd in Griekenland is door de strenge koude en zware sneeuwval voor een kort moment stopgezet, maar daar tegenover wordt er in Lybië ontzettend gevochten. De strijd rondom Bardia duurt nu al bijna een week en nog steeds houden de Italianen, die hier gedeeltelijk opge sloten zitten, stand. Dat dit met groote offers aan weerskanten gepaard gaat, is logisch. Toch lijkt de positie van het Italiaansche leger hier minder gunstig, vooral door de moeilijkheid in de ver zorging van een dergelijk groot leger corps. Waarschijnlijk is de directe ver binding over zee met Italië verbroken en 3 Januari 4 Januari 5 Januari 6 Januari 7 Januari 8 Januari 9 Januari 10 Januari 11 Januari 12 Januari 13 Januari 14 Januari 15 Januari 16 Januari 17 Januari 18 Januari 19 Januari 20 Januari 21 Januari 22 Januari 23 Januari 24 Januari 25 Januari 26 Januari 27 Januari 28 Januari 29 Januari 30 Januari 31 Januari Vergeleken bij thans zullen we dus aan het eind van deze maand al een aardige hoeveelheid meer zonlicht ontvangen: 1 uur en 11 minuten. Februari brengt ons dan nog sneller stijgende winst: de maand zet in met 5 minuten meer licht, en op de laatste Fe bruari gaat de zon op om 8.31 en onder zonlicht per dag. Maar daarna gaat de winst stijgen, twee minuten, zakt weer in tot 1 minuut, maar wordt dan weer twee minuten, soms drie en enkele malen zelfs vier minuten per dag. Dat blijkt uit onderstaand lijstje van de tijden van zonsopkomst en -ondergang in Januari: Opkomst 9.50 9.50 9.49 9.49 9.49 9.48 9.48 9.47 9.47 9.46 9.45 9.45 9.45 9.44 9.43 9.42 9.41 9.39 9.38 9.37 9.36 9.35 9.34 9.32 9.31 9.29 9.28 9.27 9.25 DE TRADITIONEELE HARDRIJDERIJ VAN MANNEN EN VROUWEN OP DE MARKTGRACHT. Dat wordt voor onze jongens en meisjes weer een bijzondere middag. De buurtcommissie Marktstraat Appel markt is reeds druk in de weer deze wedstrijd voor te bereiden. De aangifte is bij de Haweko tot Woensdagmiddag 1 uur. De jongens moeten erom denken de naam van de dame direct op te geven. Aanvang van den wedstrijd om 2 uur. De commissie verwacht een groote deelname. Er worden leuke prijzen uitgeloofd. Vroegtijdige aangifte lijkt ons gewenscht er BROOD. Op bon 22 tot en met 12 Januari (eventueel tot 19 Jan.) elke bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rant soen gebak. BLOEM. Op bon no. 3 tot en met 26 Januari elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 24 van de boter- en vetkaart tot en met 10 Jan. (eventueel tot 17 Januari) 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 24 tot en met 10 Januari (eventueel t.m. 17 Januari) 250 gram margarine of boter, of 200 gram vet. (Boter- of vetbons no. 21 blijven voor slaolie geldig tot en met 31 Januari 1941. VLEESCH. Op bon 14 tot en met 15 Januari elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 14 tot en met 15 Januari (eventueel 18 Januari) één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 86 tot en met 17 Januari 1 kg suiker. KAAS. Op bons 47, 48, 60 en 61 tot en met 26 Januari elke bon 100 gram kaas. Tevens op bon 20 tot en met 12, Januari 125 gram kaas of smeer kaas (extra rantsoen). ZEEP. Op bon 113 tot en mef 31 Januari 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Óp bon 34 tot en met 5 Januari (eventueel tot 12 Jan.) en bon 33 tot 19 Januari één ei. PEULVRUCHTEN. Op bon 103 tot en met 12 Januari een pond peulvruchten, aanvankelijk slechts groene- en spliterwten en wellicht capucijners. KOFFIE en THEE. Op bon 18 tot en met 31 Januari >/2 pond koffie of ons thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot emmet 24 Januari a.s. op bon 108 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 31, 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 44 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 57, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 87, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 „centrale verwarming” en nrs. 08,, 09, en 10 „haarden en kachels tot en met Vrijdag 31 Januari 1941, elk één eenheid vaste brandstoffen. De bons „één eenheid vaste brandstoffen derde periode” en „één eenheid cokes derde periode” geven tot en met 31 Januari recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 8 van 30 Dec. tot en met 23 Febr. 2 liter petroleum. Petroleumzegel „c”. Tot en met 19 Januari 2 liter petroleum, uit sluitend voor verlichting in het huishouden. Advertentlfin per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 1 1 I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen ai! I J i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1