Buit enlandsciie Revue. I i De Bolswardsche Courant en Westergoo n Welke bons zijn thans geldig? WINTERHULP EN RADIOREGELING. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 37^2 Jaargang No. 4 -ail Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD a r Md. TJERK WERD. 16 parturen deelnamen, is als 10 cent 12 cent een aanfluiting voor de Nederlandsche film is. Als los zand hingen de verschillende tafereelen aan elkander. Onwillekeurig dachten wij aan de voor ruim tien jaar terug bekende Russische film „Potemkin”, die ook door de cen suur terdege onder handen was geno men, dat een gang naar deze film niet de moeite waard was. Zeker, in de film „Rubber” kwamen een paar bekende tafereelen voor, zoo- als de inwijding van de nieuwe assistent in de bar, maar dit is dan oók het eenig- ste wat wij als goed kunnen noemen. Verder was het, om in stijl te blijven, taboe! UITSLAG HARDRIJDERIJEN IJSVEREEN. „BOLSWARD”. Vrijdag 10 Januari: Jongens tot en met 16 jaar. 1ste prijs: J. de Vries, Terhorne. 2de prijs: van Dijk, Akkrum. 3de prijs: H. Feenstra, Bolsward. 4de prijs: K. Foekema, Blauwhuis. De publieke belangstelling was zeer miniem. Op Zaterdag werd een wedstrijd onder de leden gehouden. De deelname was zeer slecht en de belangstelling voor de zen wedstrijd van den kant van het pu bliek nog minder. De 1ste prijs werd gewonnen door M. Roode, die, doordat hij nu 2 maal ach tereen de eereprijs won, definitief in het bezit kwam van de Blomke-wisselbeker. Door den heer Bos (’t Blomke) werd direct aan het bestuur van onze Ijsver, een nieuwe wisselbeker aangeboden. 2de prijs: Sj. Huisman. Inplaats van de wedstrijd voor dames, waarvoor te weinig deelname was, werd een koppel wedstrijd gehouden, waaraan elf koppels deelnamen. De uitslag is: 1ste prijs: Sj. Huisman en S. Hulsman. 2de prijs: Wiliemsma en K. Blauw. Eerst aankomende dame Tietje Apel doorn. BENOEMING. Benoemd tot directeur van het Chr. Gem. Koor „de Lofstem” alhier, de heer Tj. J. van der Velde te Ijlst. VERKOOP BAKKERIJ. Naar wij vernemen is de bakkerij, eigen aan den heer Van der Linde, St. Janstraat, onderhandsch verkocht aan den heer Geertsema van Wolvega. ar Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p, p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor, het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. tot staatszaak is gemaakt op een mo ment, waarop de staat niet is georga niseerd. Het zijn tenslotte willekeu rige persoonlijkheden, aan wie de macht in handen wordt gegeven om den om roep te maken tot wat ze willen. Dat mag misschien jammer worden gehee- ten, maar alweer: de bezettende macht heeft daartoe de bevoegdheid. In vo rige oorlogen was het radio-omroepwe- zen nog van geen beteekenis, maar nu is het van zeer veel waarde, ook en misschien vooral voor den bezetter. Onze geest moet zich, althans voor den duur der bezetting, buigen naar zijn wil; dat is een militaire noodzaak. We leven in een overgangstijdperk onzer nationale geschiedenis. Welke or ganisatie het Nederlandsche volk eens weer aan zijn staatkundige leven zal willen of kunnen geven, is thans nog niet vast te stellen. Daarom ook is er prac- tisch toch eigenlijk geen bezwaar tegen, dat het omroepwezen nu al tot staats zaak wordt verklaard;; zooals de Neder landsche staat in de toekomst wordt, zoo zal in die toekomst ook het Neder landsche omroepwezen zijn. En voor het oogenblik zal ze in ieder geval onder worpen moeten wezen aan de bezetten de macht. logsmateriaal voor vreemde landen in de Vereen. Staten te doen herstellen, waar door bereikt wordt, dat de reparatie van Engelsche oorlogsschepen op alle Ame- rikaansche steunpunten mogelijk is. De Amerikaansche bladen vatten de volmachten, die aan den president zul len worden verleend dusdanig op, dat deze vérstrekkend genoeg zijn om even tueel toe te laten, dat alle steunpunten van land- en zeemacht en ook die der luchtstrijdkrachten kunnen worden ge bruikt door de landen, welker verdedi ging naar het oordeel van. Roosevelt van belang is voor de Vereen. Staten. Zoo zouden we over dit onderwerp nog kolommen vol kunnen schrijven, maar we moeten noodgedwongen een punt achter dit onderwerp zetten. Naast de bovengeschetste belangstel ling voor Amerika mogen we zeker in niet mindere mate noemen de kwestie-Ierland. Elke gelegenheid die zich voordoet wordt door Engeland benut om Ierland duidelijk te maken dat het noodzakelijk is zich dichter bij Engeland aan te slui ten. Men tracht het in Engelsche bladen voor te stellen alsof Ierland ernstig be dreigd wordt en dan wijst men er in de allereerste plaats op, dat het bezit van de lersche yliegtuigsteunpufiten voor En geland zoowel als voor de tegenpartij van groot belang zijn voor de verbin ding met Amerika. Geen wonder, dat Engeland alle po gingen doet die belangrijke vliegtuig- bases te kunnen bezetten. De regeering van de Valera blijft nog steeds vasthou den aan haar standpunt, dat zij geen inmenging duldt in de zelfstandigheid van het land. En dan ten slotte nog even het meest belangrijke oorlogsnieuws in vogel vlucht weergegeven. De toestand in Frankrijk, neen, die eischt een speciale bespreking. De strijd tusschen Duitsch land en Engeland geeft voorloopig wei nig nieuwe gezichtspunten, evenals die tusschen Italië en Griekenland. Waarschijnlijk, dat het minder goede weer in de laatste week aanvallen in groot formaat in Europa onmogelijk ma ken. In Noord-Afrika is na de verovering van Bardia door de Engelsche troepen de druk op de Italiaansche stellingen in de buurt van Tobroeck onverminderd doorgezet. Wanneer we dan nog even verder over onze aardbol reizen, zien we dat in fndo-China de toestand zich meer en meer toespitst. Thailandsche strijdkrach ten hebben de Fransch-Indische troepen teruggödronfeen over een afstand van 50 km. Over en weer worden vliegtuigen gebruikt om belangrijke verbindingswe gen met meer of minder succes te be stoken. Van Japan komt de laatste dagen wei nig nieuws. Is dat een stilte voor den storm? R.-K. VROUWENBOND. Vrijdag j.l. hield voor een goed bezet Werkliedengebouw op initiatief van de afd. R.K. Vrouwenbond, de WelEerw. Pater Winkel O.P. een rede, getiteld: „De sterkste vrouw”. In een gedegen betoog ontwikkelde de spreker voor de vergadering: de vrouw als levensgezellin van den man, en als opvoedster van de kinderen, alles belicht vanuit de wetten van het Christendom. Het dubbel gemengd koor, onder lei ding van den heer A. H. van de Ven zorgde voor een „muzikale omlijsting”, die zeer in de smaak viel. Advertentiën per regel: Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 UITSLAG HARDRIJDERIJ. Voijigej Meek hiejd de Kath. Jonge Boerenbond, in samenwerking met de Boerinnenbond, een estafetterijderij op de Kloostervaart bij de stad. Er namen 14 drietallen aan den wedstrijd deel, die afliep met de volgende uitslag: 1ste prijs: H. Galama, mej. G. Galama en P. Huitema. 2de prijs: F. Galama, mej. M. Jorna en E. Boersma. 3de prijs: J. Galama, mej. E. Galama en T. Terwisscha van Scheltinga. Met een variatie op een oud gezegde kunnen we momenteel zeggen: Aller oogen zijn gericht op Amerika. De vraag, in hoeverre Amerika zich zal geven in zijn hulpverleening aan En geland, overheerscht zelfs de belang stelling voor het oorlogsnieuws in di- recten zin. Ook zonder een dergelijke belangrijke factor is het lezend publiek geneigd buiten de wel wat eenzijdige oorlogsberichten te zoeken naar de be langrijke feiten die op den duur het we reldconflict kunnen beïnvloeden. Dat is niet de voorkeur voor de een of andere partij, die mogelijk de overwinning zal behalen, maar de gerechtvaardigde angst voor den algemeenen toestand bij den voortduur van den strijd. Ontegen-’ zeggelijk zullen ook de bezette gebieden de bijkomende lasten van den oorlog aan den lijve ondervinden. Daarom ook gaat er zoo’n bijzondere belangstelling uit naar de doelstelling van Amerika. Krij gen we een herhaling van den toestand in 1917, toen door de deelneming van Amerika aan den wereldoorlog de balans naar de geallieerde kant oversloeg? Zij die dit veronderstellen en moge lijk hopen, mogen wel eens bedenken dat de verhoudingen nu geheel anders lig gen. De economische blokkade van En geland ten opzichte van Duitschland heeft niet dat effect bereikt, wat Enge land ervan verwacht had en bovendien is de positie van Engeland door de be zetting van de Kanaalkust, waaruit de Duitsche duikbooten kunnen opereeren, veel ongunstiger geworden dan in den vorigen oorlog. Daar komt bij, dat door de geregelde bombardementen de indus trie in Engeland zich niet in die mate kan ontplooien als dit in 1914-1918 het geval was. Dat is geen Duitsche bril, die we vandaag opzetten, maar de nuchtere erkenning van voor ieder waarneembare feiten. Wanneer de zaken er zoo voorstaan, dan begrijpen we ook, hoeveel Engeland er aan gelegen ligt op de medewerking van Amerika te kunnen rekenen^ Die hulp was vrij belangrijk zonder dat Amerika zich rechtstreeks met het Europeesche conflict bemoeide, maar belooft in de toekomst nog veel grooter te worden, wanneer de Amerikaansche Senaat de door Roosevelt gevraagde volmachten verleent. Onwillekeurig stelt men de vraag: waarin bestaan deze volmachten en zijn ze zoo belangrijk voor Engeland en de geheele oorlogvoering, dat ze een zoo lange bespreking in onze revue recht vaardigden? O.i. is de steunverleening van Amerika van vitaal belang voor Engeland, want zonder deze steun zou Engeland niet bij I machte zijn den strijd op den duur vol te houden. Geen wonder, dat de Duitsche bladen onder het opschrift „Amerika betaalt de oorlog van Engeland” aan deze situatie uitvoerige commentaren geven. Tot een van de volmachten die in den vorm van een wetsontwerp aan de Se naat zullen worden voorgelegd, behoort hef afstaan van oorlogsmateriaal in den vorm van een leening. Dat wetsontwerp zal aan de regeering de vrije hand geven ten aanzien van de hoeveelheden aan Engeland te verstrek ken oorlogsmateriaal. Verder om oor- De tweede Winterhulp-collecte heeft niet het resultaat opgeleverd, dat men er van mocht hebben verhoopt. We zeg gen „verhoopt”, want we mogen toch aannemen, dat, welke bezwaren men ook moge koesteren ten aanzien van de organisatie van „Winterhulp”, niemand een fiasco begeert, dat niet enkel de be zettende macht moet irriteeren, maar bovendien een wreede teleurstelling is voor tienduizenden landgenooten, die in nood verkeeren en naar uitkomst verlan gen. Geen enkel werk van liefdadigheid hoe de vorm ook zij, mag worden gesa boteerd. Al zal dan waarschijnlijk niemand een mislukking der Winterhulp-inzameling begeeren, niet weinigen zijn waarschijn lijk degenen, die eigen wrevel tot uit drukking brengen door het geven van een bijdrage, welke niet in verhouding staat tot hun financieele vermogen. Is die wrevel gerechtvaardigd? Men stelt het wel eens voor, alsof ons volk wantrouwend staat tegenover de be stemming, welke aan de ingezamelde gelden wordt gegeven. We weten, dat er wel eens gefluisterd wordt, dat het geld meerendeels naar Duitschland gaat en dat er eveneens veel verloren raakt aan groote salarissen van directeuren en andere ambtenaren van W. H. N., maar deze beweringen berusten op kwaadaar digheid en we betwijfelen, of wel één der verspreiders van zulke geruchten er zelf aan gelooft. De bezwaren hebben een dieperen grond. Ons volk is in lief dadigheid nooit tekort geschoten en het weet dit van zich zelf, al zal het willen erkennen, dat aan de organisatie der liefdadigheid fouten kleefden. Vrijheids-, zin is voorts een der kenmerkende ka raktertrekken van ons volk en het ge voelt, dat, als er iets is, dat nauw ver bonden moet worden geacht aan het begrip „vrijheid”, zulks in de eerste plaats de liefdadigheid is. De allerge ringste dwang ontneemt aan liefdadig heid en milddadigheid haar wezen. De Winterhulp wordt door velen beschouwd als een vorm van liefdadigheid, welke aan Nederland is opgelegd, temeer, om dat! met de instelling van de Winterhulp aan de charitatieve werkzaamheid van sommige Nederlandsche organisaties, al thans op het gebied der inzamelingen, een einde is gemaakt. We vragen ons af, of het niet moge lijk zou zijn om aan de hiervoren ge noemde bezwaren tegemoet te komen. We weten zeker, dat de eenige drijfveer, welke tot Winterhulp heeft geleid, het vaste besef der Duitsche autoriteiten is, dat aldus op de doelmatigste wijze een nuttig sociaal werk tot stand kon wor den gebracht. Ten onrechte, meenen we, zal zijn gedacht, dat een teveel aan lief- dadigheidsorganisatie het groote doel zou kunnen schaden. Maar dan heeft men den geest van het Nederlandsche volk toch misverstaan. Bijzondere tijden en bijzondere nooden hebben altijd on zen liefdadigheidszin nog verhoogd en dan werd er veel geofferd, zonder dat andere werken van naastenliefde daar onder behoefden te lijden. Als er voor Winterhulp wordt gevraagd ten bate van den extra-nood in oorlogstijd, dus zonder dat andere charitatieve actie be lemmerd wordt, dan zou er, naar we gelooven, veel en graag extra worden geofferd. Maar we willen het hier toch nog eens nadrukkelijk vaststellen, dat iedere Ne derlander, die daartoe in staat is, op milde wijze voor Winterhulp dient te offeren, welke regelen de bezettende macht ook stelt voor het charitatieve werk in het algemeen. Deze macht hééft daartoe de bevoegdheid en zij neemt haar beslissingen voor eigen verant woordelijkheid. Oorlogstijd leent zich niet voor uitgebreide gedachtenwisselin gen over de doeltreffendheid van be paalde, noodig geachte maatregelen. Wie zijn plicht van naastenliefde jegens de armen onder zijn volk erkent, helpt op eilke wijze, waarop hem dat mogelijk wordt gemaakt; dat is eenvoudig zijn sociale plicht. Het helpt weinig of niets, of we on der de omstandigheden, waaronder we ons bevinden, aan het theoretiseeren slaan; we moeten doen, wat onze hand te doen vindt en we moeten weten te aanvaarden. Dat zou iedere bezettende macht van ons hebben geëischt. Zoo staat het b.v. ook met de nieuwe radio-regeling. Ook degenen, die prin cipieel gevoelen voor de concentratie, welke zich thans heeft voltrokken, op peren bezwaren er tegen, dat de radio BIOSCOOP. Zondagavond draaide in de Doele de hoofdfilm „Rubber”, naar het bekende boek van mevrouw Székely-Lulofs, schrijfster van meer Indische romans als Koelie, De, andere wereld e. a* Voor de vele bezoekers, de zaal was stampvol, was deze film een teleurstel ling. Door de sencuur was deze prachtige film zoodanig verminkt, dat zij feitelijk 10 Januari 1941. De uitslag van de hardrijderij van le den (1 dame en 2 heeren aan de stok) waaraan 16 parturen deelnamen, is als volgt: 1ste prijs: Jan van der Wal, mej. Tj. Haitsma en N. H. Galema. 2de prijs: H. de Jong, mej. P. Haitsma- v. d. Weert en G. van der Wal. 3de prijs: B. Gietema, mej. T. Twijn- stra en M. H. Galema. 4de prijs: A. Douma, mej. T. Schuk- ken-Roersma en T. Oostenveld. Allen van Tjerkwerd. Prijzen luxe voorwerpen. WITMARSUM. HARDRIJDERIJ. 11 Januari 1941. Hedenmiddag hield de gymnastiek- vereen. „V. en O.” onder leiding van den heer F. van der Vliet een estafette- rijderij onder haar leden. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: A. Bosch, P. v. d. Witte en T. de Vries. 2de prijs: J. Dijkstra, Tj. v. d. Witte en J. Hoogeveen. Adspiranten: 1ste prijs: I. Bierma en O. Steinfort. 2de prijs: R. Vos en T. Meijer. 37— Jaargang Dinsdag 14 Januari 1941 No. 4 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 BROOD. Op bon 23 tot en met 19 Januari (eventueel tot 26 Jan.) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon no. 3 tot en met 26 Januari elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 25 van de boter- en vetkaart tot en met 17 Jan. (eventueel tot 24 Januari) 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 25 tot en met 17 Januari (eventueel t.m. 24 Januari) 250 gram margarine of boter, of 200 gram vet. Boter- of vetbons no. 21 blijven voor slaolie geldig tot en met 31 Januari 1941. VLEESCH. Op bon 15 tot en met 22 Januari elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 15 tot en met 22 Januari (eventueel 25 Januari) één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 86 tot en met 17 Januari 1 kg suiker. KAAS. Op bons 47, 48, 60 en 61 tot en met 26 Januari elke bon 100 gram kaas. ZEEP. Op bon 113 tot en met 31 Januari 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, öf 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 111 tot en met 19 Januari (eventueel tot 26 Jan.) en bon 33 tot 19 Januari één ei. PEULVRUCHTEN. Op bon 103 tot en met 12 Januari een pond peulvruchten, aanvankelijk slechts groene- en spliterwten en wellicht capucijners. KOFFIE en THEE. Op bon 18 tot en met 31 Januari y2 pond koffie of ons thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 24 Januari a.s. bp bon 108 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 31, 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 44 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 57, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 87, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 „centrale verwarming” en nrs. 08, 09, en 10 „haarden en kachels tot en met Vrijdag 31 Januari 1941, elk één eenheid vaste brandstoffen. De bons „één eenheid vaste brandstoffen derde periode” en „één eenheid cokes derde periode” geven tot en met 31 Januari recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 8 van 30 Dec. tot en met 23 Febr. 2 liter petroleum. Petroleumzegel „c”. Tot en met 19 Januari 2 liter petroleum, uit sluitend voor verlichting in het huishouden. 1 i - X 8 n DEJONGSNIEUWSBI.AD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1