De Elf-Merentoclit. A De Bolswardsche Courant en Westergoo dauciug boerniahs ficcounianiskantoor L Bedrijfsresuitaai over 1940 vannen '4 BRIL IJSBAL 18.05 gesloten Winkelsluiting te Bolsward Stadsnieuws 37?!? Jaargang Vrijdag 17 Januari 1941 uan Aomlnlsiralles c C0HTR0LEEREÏ1 E. OLDENZIEL OOGEN en GELD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradecl en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r» No 5 -art brengt het volgende onder Uw aandacht van 1 In de week van 1824 Jan worden de winkels om 1 Dit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland et. Buitenland 2^ et. ’t Is nu maar de kwestie, waarin gelooft men. Niet ons geloof, maar het voorwerp waarin we geloo- ven, bepaalde er de waarde van. En dan schenkt God ons door ’t geloof uit genade het eeuwige le ven (Efeze 2 8). Gelooven is niets anders dan vertrouwen. Vertrouwen in dit ge val op hetgeen God ons In Zijn Woord mededeelt. Nu is het maar de vraag, wie ge looven wij, het menschenwoord of Gods Woord, van dit laatste zegt 1 Joh. 5 9, dat het meerder Is. Geven wij gehoor aan de roep stem der liefde Gods, geopenbaard DE PE ER PECH REVUE IN DE DOELE. Na de groote plaatsen, waar dit gezelschap veel succes oogstte, krijgt ook Bolsward bezoek van dit nieuwe revue-gezelschap. Peter Pech, in een nieuwe kwa liteit, als rtvue-komiek maakt met een clubje vroolijke vrienden een tournée door het land in een caba- ret-revue van Jacques van Tol, ge titeld: „Wij zijn niet bang!” Het experiment van Pech om als radio-artist over te stappen in de revue is zoodanig geslaagd, dat ’t aanvankelijk voor eenige weken opgezette tourneetje is uitgegroeid tot een serie van bijna vijf maan den. Tot de vroolijke vrienden, die met Pech deze revue spden, be- hooren onder anderen: de chan- sonnière Beppie Muray, de accor- deonnist Jacques Willard, bene vens Teun Klomp en zijn Makker, de zangers van het Vaderlandsche lied. Aan de vleugel: Cor van Veen. De voorstellingen worden gege ven onder het motto: „Zit niet ge kreukeld in elkander, maar lach eens een keer om de pech van een ander”. s LEZING ROZENDAL. Zondagavond j.l. hield de heer Rozendal van Den Haag wederom een Evangelie-verkondiging in het in het Kruis van Golgotha. God vraagt ons te gelooven het geen Hij getuigt van Zijn Zoon. Züllen we op die vraag, op die bede, een toestemmend antwoord geven? Hoe zullen we/-ontvlieden, indien we op zoo groote zaligheid geen acht geven (Hebr. 2:3). Want er is onder den hemel geen andere naam, die onder de men- schen gegeven is, door1 welken wij moeten zalig worden (Hand. 4 verg 12). Hij alleen heeft de weg geopend voor het geluk der menschen. Die weg gaat over Golgotha. Wat moet er in het hart van den Heiland omgegaan zijn, als Hij in Markus 16 16 zegt: Maar die niet gelooft zal verdoemd (veroor deeld) worden. Hij wist wat dat was. Hij had de volle verschrikking van verloren gegaan ervaren. Hij wilde niet, dat er één verloren zou gaan. Verschijnt DINSDAGS* en VRIJDAGSAVONDS Lccsgcld fr. p. p. per half |aar f 1.50 Buiten de provincie 12.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. SNEEK BOLSWARD Singel 8 Bargefenne 4 IHRICHTEPI BIJHOUDEH BELASTINGRECLAMES Donderdagmorgens ZI11 ING Schildwijk 33 - BOLSWARD Mogen wij voor U het Onze tarieven zijn zeer laag Vraagt eens inlichtingen. Accountantskantoor Leraar Boekhouden M.O. Gedipl. Belastingconsulent MARKTSTRAAT 12r, BOLSWARD Telefoon 425 UITVOERING CHR. MUZIEK CORPS „ORANJE”. Voor een geheel bezette Doele- zaal gaf bovengenoemd corps haar jaarlijksche uitvoering. Medewer king werd werkend door het Chr. Gemengd Koor. Na de gebruikelijke opening spreekt de leider van dezen avond de heer J. H. de Jong, een kort openingswoord en beantwoordt daarbij de vraag of het in dezen tijd wel gewenscht is, uitvoeringen A d v c r t e n 111! n per regel: 10 cent 12 cent Dinsdagsnuininer Vrijdagsnunnner Tusschen de tekst dubb. prijs Wat is steeds des rokers - leuze „Ik wil gaarne grote keuze”. Deze hebt gij, waarde heer, Bij EERDMANS, Bolsward; nergens méér! Volksgebouw, over het onderwerp: „Een vraag, waarop niemand een antwoord weet.” De zaal was flink bezet. Nadat de samenkomst was ge opend, bepaalde de spreker zijn gehooT allereerst bij 2 Cor. 5:11- 21. Inzonderheid de laatste drie verzen. Duidelijk liet de spr. uitkomen, de manier waarop menschen soms denken zalig te kunnen worden en de wijze waarop God dat in Zich zelven heeft voorgenomen. Duizenden snakken naar vrede en rust en weten niet wat de toe komst hen zal brengen. Bidden in alle ernst tot God om zaligheid, terwijl er duidelijk in het Woord van God beschreven staat, dat het God is, Die de menschen bidt, dat zij zullen gelooven, wat Hij zegt. ’t Meest natuurlijke van God is, om de menschen gelukkig te ma ken, dat is Zijn wezen, Zijn be staan. Daartoe gaf Hij Zijn eenig- geboren Zoon. Johannes 3 16 leert dat zoo overduidelijk. En toch wachten zoo velen, onder biddend opzien, of ’t God moge behagen hun dat geloof in God te schen ken. Met verschillende voorbeelden wordt aangetoond, dat alle men schen gelooven. Geen mensch be staat er die niet in iets gelooft. de stemverhouding in b.v. het eer ste nummer een onmelodieuze mo derne compositie van Bonset te geforceerd. Beter ligt het koor het tweede nummer van Gilman. Daar zit melodie in. No. 7 is een com positie die door het grootste ge deelte der aanwezigen niet wordt begrepen, getuige de absolute stil te na afloop. Het tweede nummer is van een Friesche componist, die nog bezig is zijn vorm te zoeken. Het koor heeft dit nummer met viel toewij ding gezongen en viel het klank- gehalte, vooral in de zachte pas sages te roemen. Van de nummers na de pauze noemen we Evangelisch Gezang, dat met begeleiding van orgel uit gevoerd werd, mier nog dan in de andere nummers kwam hier het tekort aan mannenstemmen naar voren. In no. 13 beluisteren we veel verwantschap met een te wei nig bekende compositie van den Leeuwarder musicus L. Hannema, onder bijna gelijkluidende titel. Met no. 14 was dit een goed ge deelte van het programma. Een afzonderlijke vermelding verdient dan ten slotte no. 15a, ’n compositie waarin het koor zich geheel geeft en die het beluisteren zeer zeker waard was. De 'goed geslaagde uitvoering werd door cand. K. Jansma op de gebruikelijke wijze gesloten. MET EEN VAN EEN1GSTE S1AATSGEDIPL OPTIClËN TER PLAAISL Zooals op de betreffende aanvraagformulieren vermeld, kan onjuiste aangifte gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. GEVONDEN VOORWERPEN over de maanden October, November en December 1940. Een paar gymnastiekschoentjes, eenige rijwielbelastingmerken, eenige beurzen met inhoud, eenige rozenkransen, een dames regen- muts, koperen melksleutel, trxtiel- kaarten, ceintuurs, heerenhoed, vleeschkaart, eenige handschoenen boodschaptasch, actetasch, eenige polshorloges, een blikken doosje met distributiebonnen, eenige le dige zakken. Inlichtingen omtrent deze voor werpen zijn dagelijks te bekomen aan het bureau van politie te Bols ward. Bij controle van de aanvragen voor een rantsoen vaste brandstoffen voor b.v. Winkels, Kantoren, Verhuur van kamers, Leskamers, Café's, Kapperszaken, Vereenigingsgebouwen enz,, is gebleken, dat vele onjuiste opgaven zijn verstrekt. In vele gevallen werd de te verwarmen ruimte in M3 of het verbruik van vorig jaar te hoog opgegeven, in andere gevallen werden brandstoffen gevraagd voor Lokalen, waar geen stookgelegenheid aanwezig was, in nog andere gevallen werden kamers ten onrechte als verhuurd opgegeven, enz. Een groot aantal van deze onjuistheden werd reeds achterhaald, terwijl onder zoek naar verdere verkeerde aangiften nog gaande is. Tot op heden heeft de Brandstoffencommissie zich beperkt tot rectificatie van de toegewezen rantsoenen, doch bij vaststelling van verdere opgaven in strijd met de waarheid, zal tot andere maatregelen worden overgegaan. Echter wordt een ieder thans nog de gelegenheid gegeven zijn opgaven met de werkelijkheid in overeenstemming te brengen, waartoe men zich schriftelijk of persoonlijk kan wenden tot DE BRANDSTOFFENCOMMISSIE te SNEEK, Marktstraat 1, eiken middag van 2-4 uur tot 31 Januari a.s. A.s. Zondag 19 Jan Dan a.s. Zondag geen les Dooi weerdan LES We worden buiten gecontroleerd. Vriendelijke dames aan diverse ta feltjes stempelen ons af en wen- schen ons goede reis, Over de Polle naar de Houkesloot en zoo het Zo- merrak en staan we bit de Jouster Kade, dankbaar en voldaan. Fryske marren binn’ bifêzen, Uren fier is alles iis, Hwer is ’t moaier om to wêzen, ’k Bin mei it wetterlin sa wiis, Tankber meije wy bitinke Det gjin plakje yn ’e wrSld, Us safolle moais kin skinke, Al wirde wy ek noch sa Aid. K. Het is Zaterdagmorgen, 11 Ja nuari, zeven uur. Hoe zou bef weer zijn? Vlug er uit en naar buiten zien. Nevelig, niet vorstig, maar ook geen dooi. Dan zal hij doorgaan, de Elfmeren- tocht, dan maar vlug in de klee- jeder sukkelt zoo’n beetje, ren, ontbijten, de schaatsen gegre- pen en weg door de duisternis naar de tram. Een week terug stond ik op hetzelfde uur eveneens bij het tramstation te wachten, toen was het daar doodstil en eenzaam. Nu was het leven en lawaai in de duis ternis. Mgkaar begroetende, me kaar zoekende menschen, allen vol goeden moed, allen met de schaat sen gewapend. Biljetten en plaat sen werden veroverd en een lange, eivolle stoomtram trok naar Sneek. Kwart voor negen aankomst al daar. Stroomen schaatsenrijders spoeden zich langs de straten. Ve len in een ijstoilet volgens de mo de, anderen meer geïmproviseerd, maar om eiken mond zat een vaste trek: ik wil er komen vandaag. Een uitstekende voorbereiding even wachten tot ons gezelschap r_j en zetten af naar het ten hadden en dus voort naar het paviljoen op de Sneekermeer. Klu- >ïs- Ine over Rijksweg 43. Jammer, maar Hoezee, daar is familie. „Goede ^et kon niet anders. De weg wijst 1 nu van zelf en eigenlijk zijn we er i:„d.t. morgen en veel succes” begroeten ons bekenden. Ieder gaat naar de voor we er goed idee in hebben, controle of naar de Geeuw. Hier i”’ zorgen politie-agenten en Opbou wers voor een goede verkeersre geling en zonder eenig last of op onthoud staan wij op de schaat sen. Baancenten klaar in de linker want, opleggen, vastgrijpen. Links rechts, langzaam aan beginnen. Het ijs is goed, heeft niets van de dooi geleden en is voldoende hard. De Westenwind is niet hin derlijk. Te Ijlst begroet het pu bliek ons. De brug wordt gedraaid en verder gaat het in de richting Oudega. Hier komt de eerste kluun- partij en het is opvallend hoeveel strootjes deze duizenden schaat senrijders een heel eind meenemen I als deze te houden. Naar spre kers oordeel is de muziek een gave Gods, die ook in ernstige tijds omstandigheden zeer zeker be oefend mag worden. Door klank en geluid worden we opnieuw op gewekt tot den dienst van God en we mogen dankbaar zijn, dat we nog kunnen musiceeren in een om geving die voor het oorlogsgeweld gespaard is gebleven. Spreker roept beschermheer en Eere-voorzitter van de beide ver een. een hartelijk welkom toe en wenscht de talrijke aanwezigen een blijden avond en aandachtig ge hoor. Wanneer we de programmanum- mers stuk voor stuk willen bespre ken moeten we dat kort doen. Van de twee eerste nummers van het corps blijkt de marsch het bes te vertolkt te worden. Dat blijkt trouwens gedurende de verdere af werking van het programma, dat 1 deze muziekvorm aan dit corps ’t beste past; krachtige volle toon- vorming en een goed tempo. No. 3 was iets minder en vooral in het middengedeelte onzeker. Een uit zondering meenen we te moeten maken voor no. 6 Gendrillonette van Andrieu. Dit nummer is het glanspunt van de geheele uitvoe ring geworden. Correct en be schaafd gespeeld en in een zuiver rythme was het een genot naar dit nummer te luisteren. Jammer, dat een dergelijk hoog tepunt na de pauze niet meer be naderd kon worden. Het werd over het algemeen veel rommeliger, waf zelfs in de marsch merkbaar werd. Het Chr. Gemengd Koor onder leiding van den heer Haitsma heeft niet meer die hoogte kunnen bena deren, die we bij vorige uitvoerin gen mochten constateeren. Een te kort aan mannenstemmen en een nood^akelijke verjonging van de sopranen zijn de twee ernstige moeilijkheden waarmee momenteel dit koor worstelt. Daardoor wordt T' - SNEEK, WYMBRITSERADEEL, YLST, BOLSWARD, HENNAARDERADEEL, BAARDERADEEL en RAUWERDERHEM tot eigen schade, maar we raken er uit en komen in Oudega. Contröle op het ijs in een groote tent. Wel 10 controleurs zitten op een rijtje en stempelen er op los, dat het een lust is om te zien: Opschieten jongen* en langs smalle, slingerende watertjes in ’n verrukkelijk landschap gaan dui zenden rijders in glijvlucht naar Heeg. Ook hier is de brug open en kunnen wij doorrijden. De Hee- germeer op, de Rakken langs naar Woudsend. Tweede contröle. Hier ontbrak een verkeersrege ling, waardoor ik in de knel ge raakte tusschen 500 stempelcon- currenten. Gemangeld, gestreken, gekneusd en getrapt kwam ik ten slotte weer uit die kluwen, zocht mijn troost bij een kop „hiete melk”. Alle leed was aanstonds verge ten en zetten we koers naar Slo ten. Schitterend is de route geko zen, het is een en al afwisseling, geen enkel vervelend lang stuk er tusschen, altijd door slingeren wij langs een schitterend stuk winter panorama. Plotseling, kijk daar heb je de kop van den wedstrijd die ons te gemoet snelt. Verbazend, wat rij den die kerels, met voorover ge bogen romp, die meedeint met elke beenbeweging, het is een lust om te zien. Even verder op de Slotermeer vormt zich een kistwerk, maar de voorbeeldige organisatie zorgt al weer. Planken zijn gelegd, toch zien wij een al te haastige rijder buitelen en hij haalt een nat pak. Te Sloten is ook alles in actie om de wedstrijders te controleeren en wij kunnen zoo doorgaan. De tol hebben we geen last van, een baancenf is voldoende en wij zijn al weer op weg naar de Brande- meer en rijden nu Z. O. In de verte doemt de straatweg op. Met die nevel is het wat moei- I lijk oriënteeren. We klunen over de trambaan en komen ten slotte in Follega. Hier i^ de contröle in de herberg, dus afbinden. Bovendien meenen wij dat eenige rust met een boter ham ons toekomt. Frico is uitver kocht; limonade idem. Maar er is nog „hiete melk”. Dus hiete melk en boterham eten. Door een toe val krijgen we nog een stoel, ma ken kennis met een familie uit Overijssel. Treffen veel vrienden en bekenden, allen zijn vol goeden moed. Vermoeidheid bestaat niet en na een zeer behoorlijke rust poos gaat het in de richting van de Tjeukemeer. Och wat een vlakte, wat een eind. In het begin geen mooi ijs. maar allengs wordt het beter en we zet ten koers naar Ulesprong, de in gang van de Scharsterrijn. Bij Scharsterbrug staan hulpvaardige menschen klaar om ieder gratis met een frissche dronk te laven. Het wordt door ieder zeer ge waardeerd. We koersen verder, al tijd zitten we in een onregelmatige colonne van elfmerenrijders. Voor ons en achter ons schaatst het steeds maar door. Voor ik het ver wachtte, daar waren de Langweer- der Wielen en het Paviljoen, een drukte van belang. Agenten leid den het verkeer, maar burgemees ter van K., die ik sprak, was te leurgesteld. De mislukte start van den wedstrijd zat hem dwars. Wij rusten even, moeten weer r,en unsKKenoe vooroereiuing even Wacht maakte, dat wij spoedig, onze kaar- COmpleet is er 1 I I I I I I I l I 3 jffi; - I t 3 1 „WAAR Pt BLAUW t BRIL UIT HANGT1* i IJS. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen DE MDSIOFFEDIffl» voor de Gemeenten

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1