Buitenlandsclie Revue. UITUHIDERS Ed Klin UERAIHUlOORuELI JKKEID. Slagerij A. SWART R I DiJ. R. A. HOEKSTRA ■8 De Bolswardsche Courant en Westergoo Welke bons zijn thans geldig? Geldersche Rookworst naar Stadsnieuws. Woensdag geen spreekuur n w Uit den Omtrek. w en- 372*2 Jaargang Dinsdag 21 Januari 1941 Ne. er Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DIXI. A A Dlnsdagsnummer Vrijdagsnummer ALLE VOORUITGANG IS NOG GEEN VERBETERING. volkeren nu van hun veroveraars te be vrijden en hen in staat te stellen om hun eigen plaats in te nemen, is van essen- tieele beteekenis voor de vorming van een nieuwe orde in Azië en de vestiging van een duurzame vrede in dit deel van de wereld. Lijnrecht hiertegenover staat de houding van den Amerikaanschen mi nister van buitenlandschel zaken Huil, wanneer deze zegt, dat een beheersching van de zeeën door Duitschland, Italië en Japan voor Amerika een buitengewoon 31 Januari 1941. VLEESCH. Voor an 'et :er )t( ;e- ;el ;e- n- :e- en :r- 3P d- b- :i- in nt ti er a£ art or- :he iter ld- <D. er- i in 3- m f- 3- n, re i- el i- i- n Ie n T HARDRIJDERIJ VAN UITGENOODIGDE VROUWEN TE BOLSWARD. De IJsvereeniging alhier had de 16 snelste vrouwen uitgenoodigd op haar baan aan de Sneekerweg te kampen om in totaal 220 gld. aan prijzen. Jammer, dat de poging een bijzon dere rijderij te houden, door bijzondere omstandigheden niet geheel lukte. Het ruwe winterweer heeft gemaakt, F' met 24 Januari (event, t.m. 31 Januari) Boter- of vetbons no. 21 blijven voor slaolie geldig tot en met (eventueel 29 Januari) één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 91 tot en met 14 Februari 1 kg suiker. KAAS. Op bons 47, 48, 60 en 61 tot en met 26 Januari elke bon Advertintlln per rcguli 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 dat niet alleen het verwachte duizend koppige publiek wegbfeef, maar ook de helft van de uitgenoodigde rijdsters. Toen het Hollandia Muziekkorps, sneeuw, wind en koude trotseerend, de baan bereikte, na een marsch door de stad, luidde starter A. Blauw de bel voor de nummers 1 en 2. Ze verschenen niet aan de start. En zoo ging het door tot en met de nummers 11 en 12. Toen belegde het bestuur met de aanwezige rijdsters een korte vergadering in de directiekamer en de uitslag was, dat van de acht aanwezige rijdsters na loting ’n nieuwe lijst werd vastgesteld. De 220 gulden verminderden tot 110 gulden, terwijl de 4 verliezende rijdsters in een tweede wedstrijd 45 gulden zouden moeten deelen. Inmiddels begon het te sneeuwen. Het werd een ouderwetsche wintermiddag. Te kwart voor 3 schaarden de niet talrijke bezoekers zich langs de touwen en de nummers 1 en 2 gingen van de streep. Het waren D. Huitema van Wommels en D. Reinsma van Warga, Het laagste nummer won onbedreigd, evenals in de tweede rit. 3, Tiete Reinsma van Warga, moest ’t verliezen van Fokje van der Velde. Wel was Tiete even voor, maar op de helft van de baan waren de rollen al omge keerd. Ook in de tweede rit wist Fokje voor te komen en te blijven. 5 St. Popma van Gaast, kon de strijd tegen 6, Ina Keulen van Terzool niet volhouden. In de eerste meters van de baan viel de beslissing reeds. Ook de tweede rit had eenzelfde verloop. 7, Griet Broersma van Murmerwoude behaalde de overwinning op Tjitske Broekstra (8) van Baard. De laatste kreeg een slagje in de rug en raakte op de helft achter. In de tweede rit gaf 8 beter partij, maar verloor ook nu. In de tweede omloop kwam Huitema tegen Fokje. De laatste wist op de helft van de baan voor te komen. In de 2de i i I Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Lccsgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het’ Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Arts voor Inwendige ziekten Mr. P. J. Troelstraweg 1, LEEUWARDEN Telefoon 4918 Op bon 15 tot en met 26 Januari elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 18 Januari 1941. Onder voorzitterschap van den heer D. Douma hield hedenavond de begrafe. De lezer heeft natuurlijk wel eens het verhaal gehoord van kleine Jantje, die op school de schuld placht te krijgen van alle kattekwaad, dat er in de klas werd uitgevoerd. Op een moment, dat Jantje zat te soezen, vroeg de meester hem, wie het buskruit had uitgevonden. Daar heb je het al weer, dacht het kleine kereltje en in huilen uitbarstende, riep hij: „Ik heb het heusch niet gedaan, meester!” Nou valt het in werkelijkheid ook niet mee om voor den uitvinder van het bus kruit te worden gehouden, want dat plof- bare goedje heeft maar bitter weinig ze gen voor de menschheid opgeleverd en integendeel door eeuwen heen ontzaglijk veel leed, jammer en rouw over de we reld gebracht. Toch was de uitvinder ’n brave monnik. Hij schijnt geenszins te hebben voorzien, welk kwaadaardig ge bruik de menschheid van zijn vinding zou maken; ontplofbare stoffen kunnen voor talrijke nuttige doeleinden worden aangewend, maar helaas in de kraam van den oorlogsduivel zijn ze het meest van pas gebracht. De persoonlijke verantwoordelijkheid van uitvinders voor de gevolgen van hun vinding, kan slechts een zeer be trekkelijke worden geacht. De tijd moet rijp wezen voor bepaalde ontdekkingen en dan worden ze ook gedaan, zoo niet door den een dan door den ander. Van vele belangrijke vindingen wordt Tiet auteurschap betwist; onderzoekingen, op een bepaald doel gericht, leide vaak op verschillende plaatsen en bijna tege lijkertijd tot het beoogde resultaat. Dat is begrijpelijk. Naarmate wetenschap en techniek voortschrijden, worden dé mo gelijkheden zichtbaar om tot doelen te geraken, welke voorheen onbereikbaar waren. Ik had deze inleiding noodig om den lezer eenigszins mild te stemmen jegens den jongen Haarlemmer, die een dezer dagen 1 de, fietsradiio uitvond! Men moet hem niet te hard vallen de tijd was er rijp voor. Had hij het ding niet in elkaar geknutseld, dan zou een ander het hebben gedaan. We hadden reeds het huiskamertoestel, dat de radio-gol- ven uit den aether opving; we kregen de verplaatsbare zend- en ontvangin- stallaties, speciale apparaten werden ge construeerd, welke men in auto’s kon meenemen en „dus” kon de vinding der fietsradio niet uitblijven. De bedoelde Haarlemmer heeft he laas de vele technische moeilijkhe den kunnen overwinnen, welke aan de vinding nog in den weg stonden. Het toestelletje, dat hij samenstelde, is uiterst klein,, kan gemakkelijk op het stuur worden gemonteerd, de stroom wordt geleverd door een dynamo, op den fietsband aangedreven, de lampen kun nen niet losschokken, op vernuftige wij ze is het vraagstuk der aardleiding op gelost en wat voor den gebruiker het vogrnaamste schijnt te zijn de Haar lemmer heeft het apparaat van een won derbaarlijk krachtig geluidsvolume weten te voorzien. Het heet, dat de vinding in een be hoefte tegemoet is gekomen. O, natuur lijk! Niets is den mensch te dol; alles begeert hij, wat binnen zijn bereik is ge komen. To nu toe waren we er gelukkig om, dat de fiets het eenige vervoermid del was, dat geen geruisch maakte. Men schoof er onhoorbaar mee de natuur in, verstoorde het spel en het lied der vo gels niet mee, het joeg geen wanklan ken door de indrukwekkende geluidloos heid van een zoelen zomeravond.Maar nu zijn we ineens tot de conclusie geko- rit eenzelfde verloop. Fokje kan door een snel tempo de leiding nemen. In de eerste rit was de uitslag nog twijfelach tig, maar in de tweede was 4 dadelijk voor. De verliezers, Huitema en Griet, plaatsten zich na twee ritten, welke wei nig spanning opleverden als 3e en 4e. De eindstrijd tusschen Ina en Fokje verliep in het voordeel van de laatste. Ook de tweede rit bracht geen verande ring. Een verschijnsel, dat zich bij alle ritten voordeed. Nooit was er, de heele middag niet, een beslissingsrit noodig. Rijderij om de troostprijzen. D. Reinsma verliest de beide ritten van Tj. Broekstra. En St. Popma van Tiete Reinsma. De verliezers kregen elk f 7.50. Van de winnaars wist Tiete zich eerste te plaatsen. En Tjitske volstond er mee door een keurige lange streek te laten zien hoe ze rijden kan. Ook hier volgden geen derde ritten. Uitslag: 50 gld., plus zilv. med., F. v. d. Velde; 30 gld. I. Keulen; 20 gld. D. Huitema; 10 gld. G. Broersma. Tevens werd aan1 mej. F. van der Velde uitgereikt de lauwertak voor de snelste rit. Troostprijzen: 20 gld. Tiete Reinsma; 10 gld. Tj. Broekstra; f7.50 St. Popma; f7.50 D. Reinsma. PETER PECH. Nog even herinneren we aan de op hedenavond in de Doele te geven re vue door het gezelschap Peter Pech, on der de titel: „Wij zijn niet bang”. Het wordt ongetwijfeld een avond waarbij vroolijkheid en gepaste humor hoogtij vieren. KP ISWERD BROOD. Op bon 24 tot en met 26 Januari (eventueel t.m. 2 Febr.) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon no. 3 tot en met 26 Januari elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 26 van de boter- en vetkaart tot en met 24 Jan. (eventueel tot 31 Januari) 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 26 tot en met 24 Januari (event, t.m. 31 Januari) 250 gram margarine of boter, of 200 gram vet. hebben gezien van het opstakel op onzen weg. In dat laatste geval komen we wel niet aan het doel, dat we ons hadden gekozen, maar toch wel aan het einde van onzen levensweg en aan het slot van veel dwaasheid. Ik voorzie niet veel goeds van de uit vinding der fietsradio. De fietsers behoo- ren in het algemeen toch al niet tot de meest oplettende weggebruikers en wat moet er van ze worden, alsmede van de overige weggebruikers, als hun gedach ten nog meer afgeleid gaan worden? Wat een cacaphonie van geluiden zal er zich in het openbaar gaan, ontwikke len, als de fietsradio populair wordt. Stel je voor: ik fiets en heb afgestemd op Berlijn; ik word achterhaald door een democraat, die ik spreek van den ko menden vredestijd Londen heeft aan gezet; we snauwen mekaar wat toe en worden onderwijl tegemoet gereden door een communistischen wellusteling, die ’n Moskousche internationale door de lucht laat schallen.Natuurlijk volgt er een botsing en over ons heen komt een fiet ser, te rollen, die naar een jaszband aan hef luisteren was, een andere, die genoot van een ooggetuigeverslag van een bokswedstrijd en een bedaagde juffrouw die genietende was van een oratorium van Bach. En al deze klanken klinken door, terwijl wij liggen te kreunen of te reutelen. Ik moet er niet aan denken. Sinds de uitvinding van de fietsradio ben ik me gaan verheugen over de invoering der radiobelasting. Uit de opbrengst der be lasting voor de fietsradio’s kunnen mis schien een paar krankzinnigengestichten worden gebouwd. gram ongesmolten vet, WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 15 tot en met 26 Januari In niet mindere mate dan de vorige week blijft de aandacht gevestigd op de voorstellen, welke president Roosevelt aan het Huis van Afgevaardigden, in verband met de hulpverleening aan En geland, heeft voorgelegd. Het blijkt, dat deze voorstellen niet zonder meer of in een kort tempo zul len worden aangenomen. Speciaal wat betreft dat deel van ’t wetsontwerp, waarbij aan de regeering de vrije hand gegeven wordt ten aanzien van de hoe veelheid aan Engeland te verstrekken oorlogsmateriaal, stuit op eenig verzet. Verschillende senatoren hebben Roose velt’s plan scherp becritiseerd. Zij wen- schen als garantie ’t overdragen van En- gelsche bezittingen. Ook de vroegere president Hoover heeft er op aangedrongen de aan Roose velt te verstrekken volmachten nauw keurig vast te stellen. Hoover is voor een redelijk uitvoerbare hulp aan Enge land, maar wil iedere verwikkeling van Amerika in den oorlog afwijzen. Niet alleen in de V. S. is deze kwestie de vraag van den dag, maar ook Japan volgt met buitengewone belangstelling de besprekingen. Verschillende' Japan- sche bladen beweren dat de internatio nale neutraliteitswetgeving door deze voorstellen volkomen wordt opgeheven. Bovendien verleent Amerika steun aan Griekenland en China, hetgeen als een uitdaging voor Japan moet worden op gevat. Wanneer we de vraag stellen in hoe verre Japan bedreigd wordt door de Amerikaansche bewapenings- en hulp- voorstellen, dan denken we in de aller eerste plaats aan de banden waarmede Japan aan de as-mogendheden is gebon den. De Japansche politiek is er op ge richt het land te reorganiseeren en het gereed te maken voor de groote taak, welke de nieuwe grondslagen van de na tionale politiek aan regeering en volk opleggen. Tot die grondslagen behoo- ren in de eerste plaats de vestiging van een groot Oost-Azië, een nog vollediger bewapening en de organisatie van de nationale industrie. Daarvoor moet het geheele Japansche volk worden gemo biliseerd. Op welke manier dit gebeurt, kunnen we het beste afleiden uit de ma nifesten, die thans over geheel Japan worden verspreid. Daarin wordt gespro ken, dat bijv, de volkeren van Zuid- Oost-Azië steeds zijn onderdrukt en ge- men we vernamen zulks uit een ent- exploiteerd door hun veroveraars. Deze housiast gestemd dagbladartikel dat een fietstocht eentonig is, vervelend, geestdoodend en slaapwekkend. Daar om: allemaal een fietsradio aanschaffen! Een fietstocht wordt er een genieting door; we stemmen af op een program, dat ons boeit; we voelen dan geen moe heid meer en we zijn aan ons doel, voor we het weten. Ik zou er aan willen toe voegen: vóór we iets hebben gezien van al het schoone, dat we rakelings pas seerden en misschien óók: zonder iets te 100 gram kaas. ZEEP. Op bon 113 tot en met 31 Januari 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 46 tot en met 26 Januari (eventueel tot 2 Febr.) één ei, bon 111 geldt nog tot en met 26 Januari. PEULVRUCHTEN. Op bon 103 tot en met 12 Januari een pond peulvruchten, aanvankelijk slechts groene- en spliterwten en wellicht capucijners. KOFFIE en THEE. Op bon 18 tot en met 31 Januari y2 pond koffie of 3/4 ons thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 24 Januari a.s. op bon 108 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 31, 100 gram Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 44 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 57, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 87, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 „centrale verwarming” en nrs. 08, 09, en 10 „haarden en kachels tot en met Vrijdag 31 Januari 1941, elk één eenheid vaste brandstoffen. De bons „één eenheid vaste brandstoffen derde periode” en „één eenheid cokes derde periode” geven tot en met 31 Januari recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 8 van 30 Dec. tot en met 23 Febr. 2 liter petroleum. Petroleumzegel „d”. Tot en met 23 Februari 2 liter petroleum,, uit sluitend voor verlichting in het huishouden. gevaar zou beteekenen. De wetten der zelfverdediging moeten worden toege past voor het te laat is. Derhalve is het van belang, dat een zoo groot moge lijke steun wordt verleend aan Engeland en de andere landen, die tegen de spil- mogendheden strijden. Ook ten opzichte van Japan beweer de Huil dat dit land meermalen het vol- kenrecht heeft geschonden door China binnen te vallen. De voorgestelde Japan sche nieuwe orde in den Stillen Oceaan beteekent, aldus deze minister een po litieke overheersching door een land, economische exploitatie van alle hulp bronnen, ten voordeele van dat land en daardoor verarming van alle andere lan den. Ten slotte nog een verklaring van den Amerikaanschen minister van oorlog, waarin deze zegt, dat het noodzakelijk is dat het wetsontwerp tot steun aan Engeland zeer snel door het Congres wordt aangenomen. Amerika komt door dit wetsontwerp niet in oorlog. Deze spoedige goedkeu ring is daarom noodzakelijk, omdat naar zijn meening de crisis binnen 60, hoogstens 90 dagen zal intreden. Onwillekeurig stellen we ons de vraag zullen Duitschland en Italië rustig af wachten tot Engeland met behulp van de Amerikaansche bewapening krachtig ge noeg is een offensief in te zetten, of zal binnen korten tijd een nog intenser krachtsinspanning van het Duitsche mi litaire apparaat mogelijk blijken. In zijn rede voor de Duitsche wapen broeders heeft de Führer reeds begrijpe- lijké toespelingen gemaakt. Wanneer de groote Amerikaansche hulpbronnen pas over zes maanden dis ponibel zijn, dan moet men niet ver wachten, dat Duitschland dezen tijd on gebruikt voorbij laat gaan. Het inzetten van Duitsche duikbom menwerpers tegen dé Engelsche verbin dingswegen in de Middellandsche Zee wordt als een zeer ernstig gevaar opge vat en men verwacht, dat deze belang rijke ontwikkeling Engeland noodzaken zal de tot dusverre in de Middellandsche Zee gevolgde tatkiek en strategie aan een onderzoek te onderwerpen. Waarnemers in Londen twijfelen er aan, of Engeland ook in de toekomst zal vasthouden aan het systeem van con- voyeeren door de Middellandsche Zee, hetwelk men tot dusverre ondanks de bedreiging door de Italiaansche vloot heeft gevolgd. Het gevecht van den lOden Januari wordt beschouwd als de belangrijkste test der beweringen over de sterktever- houding tusschen luchtwapen en slag schepen. Indien men het van Engelsche zijde officieel toegegeven' verlies van den zwaren kruiser „Southampton” en de eveneens officieel bevestigde beschadi ging van het vliegtuigmoederschip „Il lustrious” vergelijkt met de officieel van Engelsche zijde beweerde vernietiging van twaalf vijandelijke vliegtuigen, dan is dit resultaat ook volgens Engelsche opgaven, absoluujt ten gunste van de Duitsche bommenwerpers uitgevallen. Wat de strijd in Lybië betreft komt de laatste week zeer weinig positief nieuws door. Dit wil niet zeggen, dat op dit deel van de wereldbol niet hevig ge vochten wordt. Maar voorloopig be perkt de actie zich tot luchtbombarde menten. Ook van het Grieksche front wordt weinig activiteit gemeld en we veronderstellen, dat het winterweer hier aan schuldig is. De terugkeer van den Amerikaanschen ambassadeur Philips te Rome, vormt in verschillende Italiaansche bladen het ge sprek van den dag. Philips heeft aan Amerikaansche journalisten verklaard, dat hij geen bijzondere boodschap voor den koning-keizer heeft meegebracht en dat hij naar Rome is teruggekeerd om zijn normale taak te hervatten. s ■t- e. ;n ld o» SZi lil rar :h ie >at o :h id er is, /at el i te 8 w DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1