Dancing Boermans RadiO'Centrale De Bolswardsche Courant en Westergoo HOOFDPIJN BRIL 18.20 gesloten Winkelsluiting Uit den Omtrek. Stadsnieuws Eerdmans heen I 372™ Jaargang Vrijdag 24 Januari 1941 No. 7 VAN 189.80 Totaal 396.98 MAKKUM. ACHLUM te Bolsward In de week van 2531 Jan. worden de winkels om DAMOEFENINGEN. 22 Jan. 2-0 2-0 2-0 2-0 2-0 Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Uit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland ct. Buitenland 2^ ct. de om Prijzen Belasting Omzetbelasting Reclame, adv. en tele foonkosten Drukwerk Arbeidsloon Muziek Diversen 18 Januari 1941. Hedenavond hield de afd. Ach- lum der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. met leden en begunstigers op een voudige wijze haar 29ste jaarver gadering. 155.— - 46.04 - 4.14 U. Abma; Gerlof J. Hellinga; 3. Hendrik Eringa. Meisjes 6, 7, 8 jr.: 1. Jannle Ger- ritsma; 2. Gerrie Stegenga; 3. Jel- tje Monkel. Meisjes 9, 10, 11 jr.: 1. Maaike Wielinga; 2. Catrina Posthumus. Meisjes 12, 13, 14, 15 jr.: 1. Han- nie Cuperus; 2. Anna Tolsma. De prijzen werden door den secr., den heer T. T. de Jong, met een toepasselijk woord uitgereikt. EENIOSTE STAATSGEDIPL. OPTICIËN TER PLAATSE A-s. Zondag 26 Januari nam. 5 uur Groot Tusschenbal v. d. Zondagmiddagsclub o. 1. v. H. DE VRIES Groote bezetting 79.30 26.90 76.10 2.50 7.— Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. VERDWIJNT DOOR EEN 0-2 1-1 1-1 2-0 1-1 0-2 D. B. steeds het toppunt van gezelligheid I er Na het zingen van 2 versen van Ps. 25 en gebed, heette de voor zitter, de heer H. Boonstra de aan wezigen hartelijk welkom en wees op het toenemend drankmisbruik van den tegenwoordigen tijd. Uit de jaarverslagen van secre taris en penningmeester bleek, dat de vereen, thans 30 leden en 11 begunstigers telt, 150 Kerstnum mers en 100 Almanakken waren door verkoop aan den man ge bracht. De geldelijke inkomsten over 1940 bedroegen f71.30, de uitgaven f67.76, zoodat er een ba tig saldo overbleef van f3.54. De avond werd verder gevuld met opstellen en voordrachten, ter wijl door 3 dames een kleine sa menspraak ten beste werd gege ven. Hoewel de opkomst niet groot was te noemen, kan toch van een goed geslaagde en gezellige avond gesproken worden. De voorzitter sprak in zijn slot woord de hoop uit, dat ook in het nieuw ingetreden jaar een ieder weer zijn beste gaven en krachten n(ag /geven jtot het w’ei^k onzer Chr. drankbestrijding. Na het zingen van den Avond zang sloot de heer K. van Dijk deze bijeenkomst met dank aan God. ARUM. ONDERHANDSCHE VERKOOP. 24 Januari 1941. De heer J. Wagenaar kocht een dezer dagen de bakkerij eigen aan en bewoond door mej. de wed. Weerstra, beiden alhier. Elsa Ras en Ynze Smink, Gaast. Waar geen plaatsnamen achter staan zijn Makkumers. Advertentlèn per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 171 299 53 146 lijsten GESLAAGD. Naai? wij vernemen is onze vroe gere stadgenoot, de heer K. Nieu wenhuis, thans te Den Haag, ge slaagd voor het diploma boekhou den van de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen. Ie klas: D. Blanksma-J. Tijmstra H. Bruinsrria-T. Smid B. Westendorp-A. Jongstra D. Wieling-B. v. d. Eems C. v- d. Meer- B. Bruinsma J. Wieling-J. Schutstra 2e klas: K. v. d. Eems-R. Broersma Y. Tolsma-J. Rinia K. Poepjes-G. Visser K. v. d. Eems-E. v. d. Kooij H. de Vries-D. Lemstra REKENING EN VERANTWOOR DING HARDRIJDERIJ. In een j.l. Woensdag gehouden vergadering van commissie en be stuur der IJsvereen. werd rekening en verantwoording gedaan van de gemaakte kosten voor de hardrij derij van vrouwen, gehouden op Maandag 20 Januari. Onder de meest ongunstige weersomstandigheden is deze wed strijd gehouden en het is dan ook een verblijdend feit te kunnen mel den, dat slechts 35 van het waarborgfonds behoeft te worden gebruikt. We laten hier de verantwoording volgen: FILM IN DE DOELE. Johann Strauss, de onsterfelijke maker van de wals, heeft bij zijn leven de onbestendigheid van een kunstenaarsloopbaan ervaren en wenscht daarom dat zijn 3 zoons een burgerlijk beroep kiezen. Het kunstenaarsbloed verloo chent zich echter niet en zoo zien we in de film over de familie Strauss, hoe Johann Strauss toch de muziek trouw bleef. Ook Jozef Strauss eerst ingenieur, wordt la ter musicus, evenals zijn jongste broer Eduard. Natuurlijk speelt in een derge lijke muzikale film de liefde een belangrijke rol, maar alles komt ten slotte harmonisch terecht. De naam Strauss omvat hen alle drie en zal hun melodieën gezamenlijk in een zegetocht door de wereld voeren. We herinneren even aan Zondagmiddag-voorstelling 4.30 uur, waarbij het geheele pro gramma wordt afgewerkt. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. WITMARSUM. 22 Januari 1941. Geslaagd voor het diploma En- gelsche Handelscorrespondentie Mercurius, de heer D. R. Yntema. Neem geen Stroomeesten PETER PECH IN DE DOELE. We hebben niet te veel gezegd, toen we in ons Dinsdagnummer de verwachting uitspraken, dat dit ’n avond van gezonde humor en vroolijkheid beloofde te worden. Inderdaad is deze uitvoering bij zonder geslaagd en we mogen ze ker op rekening van het bar slechte weer stellen het feit, dat de Doele- zaal niet geheel uitverkocht was. Peter Pech heeft getoond, dat ’t cabaret-genre hem zeer goed ligt en wat als een goed teeken mag worden aangemerkt is de manier, waarop het gezelschap deze kunst met een kleine k voor het voet licht brengt. Zoo gemakkelijk ont aardt men in het flauwe, soms dubbelzinnige genre en juist dat is door dit gezelschap angstvallig vermeden. In een non-stoppro- gramma werden de bezoekers van het begin tot de pauze bezig ge houden en daarbij was de lach niet van de lucht. Tot dit succes ook na de pauze droeg het geheele gezelschap bij, niemand uitgezonderd, zoodat we geen uitzonderingen behoeven te maken. We zijn er vast van over tuigd, dat dit gezelschap een vol gende keer beslist een stampvolle zaal krijgt en dat is dunkt ons de beste lof. ONTWIKKELINGSAVOND. Volgens de advertentie, voorko mende in dit blad, spreekt a.s. Maandagavond 8 uur in „Ons Ge bouw” op het Hengstepad, de heer J. Horstmeijer uit Bloemendaal. Een ieder die belang stelt in de economie der toekomst, zooals Ed ward Bellamy dat zag, kunnen wij aanraden deze leerzame avond te bezoeken. Voor bijzonderheden raadplege men de advertentie. 19 Januari 1941. Hedenmiddag omstreeks 4 uur reed de groote melkauto van de Friesche Coöp. Condensfabriek van Leeuwarden, die melk had geladen aan de zuivelfabriek alhier, ach teruit het fabrieksterrein af. Door het weigeren der remmen reed hij te ver achterruit en gejfaakitet (te water. Van de melk, die bestemd was voor Amsterdam, ging niets ver loren. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De kraanwagen van den garagehou der Boomsma van Franeker was spoedig ter plaatse. Hedenavond om 10 uur was de auto nog niet uit zijn benarde po sitie bevrijd. BURGWERD. 18 Januari 1941. Hedenmiddag werd alhier op de ijsbaan van de ijsclub „Burgwerd en Omstr.” een hardrijderij gehou den voor kinderen van leden. Het weer was mooi, waardoor de rijderij dan ook ten volle is ge slaagd. Er is met veel animo door de jeugd gereden. De kinderen, welke geen prijs wisten te bemachtigen, werden op chocolade getracteerd. Er werd in verschillende klas sen gereden. De uitslag is als volgt: Jongens 6, 7, 8 jr.: 1. Rients W. Bangma; 2. Sjoerd A. Galema; 3. Ate W. van der Werf. Jongens 9, 10, 11 jr.: 1. Lieuwe Cuperus; 2. Douwe Bootsma; 3. Folkert Boersma. Jongens 12, 13, 14, 15 jr.: 1. Jan Aan de openbare lagere school te Mantgum is als tijdelijk onder wijzeres aangesteld mej. T- Visser aldaar. 17.10 - 149.50 - 15.90 - 7.30 WOMMELS. KERKELIJKE VERGADERING. 17 Jan. Alhier werd in de Nederl. Herv. Kerk, op initiatief van Heeren kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente, een kerkelijke bijeen komst belegd onder leiding van Ds. J. Vink van Bolsward. Verte genwoordigd waren hierbij Kerk voogden en Notabelen, de kerk voogdij van Hijdaard, de Kerke- raad, het bestuur der Vrijzinnig Hervormde Vereeniging „Paulus” en het bestuur der Evangelisatie- vereeniging voor Wommels en Hijdaard en Ds. J. Germans, con sulent. In deze samenkomst had onderteekening en uitwisseling plaats van de gesloten overeen komsten tusschen Heeren Kerk voogden en den Kerkeraad en omtrent het houden van predik beurten, diensten in de kerkelijke hoogtijdagen, gebruik van het kerkgebouw enz., alsmede tus schen eerstgenoemd college en het bestuur der Evangelisatievereeni- ging, omtrent het financiëele ge deelte, waarna eveneens de ligger voor het predikantstractement werd geteekend. Ter vergadering heerschte een voortreffelijke geest, waardoor het mogelijk werd dit compromis te sluiten en partijen elkander in dezen hebben gevon den, om alzoo een sinds jaren hangend probleem tot een oplos sing te brengen, wat voor de se rieuze lidmaten zoowel van Vrij zinnige als Orthodoxe zijde zeer zeker een bevredigend resultaat mag heeten. Na een vacature van ruim 4 ja ren wordt het thans weer mogelijk een predikant voor Wommels en Hijdaard te beroepen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DE HIRDRIDERIJ TO BOALSERT. Mei langstme hiene wy nei de dei fen Moandei ütsjoen. In riderij fen sechtjin frouljue, de hirdsten fen Fryslan! Us doarp wier der fol fen. Snein oerdei like it net bêé t, teiwaer en reine, mar misskienmisskien it is winter, men kin noait witte en ja hjer, Moandei frear it wer. Der wier lykwols frijhwet snie kom men, sadet wy noch al bang wier- ne. det it net trochgean scoe. Mar myn maet, dy in oanplakbiljet hie, fortelde al gau, det er opbelle wier troch it warbere bistjür, det de ri derij al trochgean scoe. Oer iis koene wy net, dos op ’e fyts, nou det wier wol hwet, ik haw fjou- wer kear oer ’e dyk lein mar trochsette! De nammen Fokje van der Velde, Nienhuis, Pasveer, Hylkema en oaren hiene foar üs sa’n oantrekkingskrêft, det der wier gjin halden oan. Der wierne yn üs doarp in bulte dy’t om it waer thüsbleaunen, mar, al is de riderij net alhiel slagge men koe it mei it waer ek al net folie minder treffe wy binne bliid det we der west hawwe, en heapje det de lisforiening net in to greate strop hat. Ik leau wol det se yn Boalsert de oertsjüging krigen hawwe, det sok soarte fen ride- rijen, as it waer in bytsje meiwir- ket, gjin strop hoecht tD wirden, my tinkt, as de houn jimm’ nou ris biten hat, scil er jimme in oare kear wol wer genêze. As fen aids seagen wy hwer in hirdridersbaen fol mei flaggen, al misten wy ek üs Fryske flagge. Us Fryske frouljue ha we riden sjoen, en wol sa hird, det wy seis ek al ris tige oanskrepten sadet we foaral foar de wyn, wol aerdich hird koene. Det de hirdrydsters net allegearre komd binne, hwet scil men der nou fen sizze Mis skien sneide it de moarns yn Mak- kingea en Langsweagen wol krekt safolle as yn Boalsert de middeis en de jouns. Tsjin ’e weromreis seagen wy noch al hwet oan, mar do’t ik de hirdrydster üt Gaest seach en diz- ze my laitsjende fortelde det se nei Gaest rinne moast (it foei om- mers genoch meilAns de dyk!) do haw ik myn fyts ophelle en bin nei hüs taroun en tsjin ’e felle eastewyn en syn sniestoarmen yn, hawwe myn maet en ik mei in ge- foel fen frijdom ütbalten: Frysk Bloed tsjuch op, ensfh. In baenrider. 20 Jan. Onder verzet tegen de striemen de koude en een sneeuwlawine, werd de reeds tweemaal geadver teerde Estafette Rijderij toch doorgezet, waaraan door 17 drie tallen werd deelgenomen, ’t Viel niet mee om onder zulke omstan digheden fit te blijven. Er is ech ter dapper gestreden. De winnaars waren: le prijs: K. A. Poepjes, Geeske Waterlander, Zurich en H- Groen. 2e prijs: Sijtze A. Rinia, Griet Popma, Gaast en Tj. Elgersma, Houw. 3e prijs: Joh. Mintjes, Zurich, 23 Januari 1941. Onder voorzitterschap van den heer Jac. Adama hield ’t Zieken fonds „Helpt Elkander’ op zaal Hofstra haar jaarvergadering. Een 31-tal leden was'aanwezig. Na een hartelijk woord van welkom bracht de secretaris, de heer H. P. v. d. Witte verslag uit, waaruit bleek, dat op 31 December 1940 94 leden en 30 begunstigers wa ren ingeschreven. De samenstel ling van het verslag was evenals 't vorig jaar nauwkeurig en werd onveranderd vastgesteld. Tevens werd in herinnering gebracht het overlijden van Sjerp Broersma, één van de oudste leden. 55 jaar was hij lid van de vereeniging. De penningmeester, de heer A. Wijbenga, bracht financieel ver slag uit. Inkomsten hadden becfra- gen f 758.88, uitgaven f 929.55, nadeelig saldo f 170.67. De reser- ve-kas bedroeg f 1506.90. De commissie van toezicht, de heeren Auke Kooistra en P. C. v. Popta, brachten gunstig rapport uit. De aftredende bestuursleden de heeren A. D. Wijbenga, R. D. Yntema en Tj. v. d. Berg werden allen herkozen alsmede het lid van toezicht de heer A. Dijkstra. Uit- keering en contributie blijft als in 1940. Hiermede sloot de voorz. de vergadering, de hoop uitsprekend dat 1941 beter mag zijn dan 1940. Vereenigingen van Dorpsbelan gen, om te komen indien mogelijk, tot de oprichting eener IJswegen- Centrale in de Gemeente Hennaar- deradeel. Voornoemd bestuur had reeds op Zaterdag 11 Januari, door mid del van den Voorzitter en Secreta ris uit haar midden, een samen- spreking dienaangaande met den Edelachtbaren Heer Burgemeester ten Gemeentehuize gehad, en vond Z.Edelachtb. aanstonds bereid zijn steun en medewerking aan dit streven te verleenen, en zoodoende werd besloten de eerste vergade ring te houden te Wommels op 20 Januari. En wij kunnen U mededeelen, dat de op te richten Centrale zich jn een hoopvolle belangstelling hier mocht verheugen, gezien de goede opkomst van besturen uit alle deelen onzer gemeente, niette genstaande de moeilijke weersom standigheden dien middag. Hier is dan ook met algeheele instemming de IJswegen-Centrale Hennaarderadeel opgericht, waar toe bij acclamatie der geheele ver gadering tot haar Centraal Be stuur werd benoemd de volgende Heeren. De Burgemeester onzer Ge meente als Voorzitter, die helaas wegens bijzondere ambtsbezighe den dien dag buiten de Gemeente moest zijn, maar inmiddels gaarne bereid’is bevonden deze benoe ming te aanvaarden; de heer H. I. Boersma te Oos- terend, als Penningmeester en G. F. Wijnia te Oosterend, als Secre taris. Wat is nu doel en streven dezer IJswegen-Centrale? Het Centraal Bestuur der IJ.- W.-C., daartoe bijgestaan door een in iedere plaats der gemeente benoemd plaatselijk bestuur, neemt de organisatie ter hand, om de ijswegen in onze gemeente in orde te brengen en te houden, be noemt daartoe IJsinspecteurs, die de toestand van het ijs, aangaan de betrouwbaarheid (dikte, wak ken, enz. enz) in oogenschouw ne men en geeft steeds advies waar en wanneer reeds vanaf ze keren datum of tijdstip gebruik van het ijswegenverkeer kan wor den gemaakt. Ze zet de wakken af plaatst eventueele waarschuwingsborden, baanvegers, enz. enz., ze onder neemt in één woord alles, wat dienstig kan zijn voor de goede organisatie eener mogelijk ijswe genverkeer. Deze gansche organisatie, die tot in onderdeden goed dient te worden verzorgd, kunt U steunen, wanneer alle personen boven de 15 jaar daarvan lid worden tegen betaling eener jaarlijksche contri butie van 25 cent per persoon. •Zooals U ziet, kan de contribu tie moeilijk een bezwaar heeten te zijn, daar ze zoo laag mogelijk is gehouden, om van deze zaak in de haar toegemeten draagkracht, een volkszaak te maken. Gemeentelijke subsidie kan dan alleen worden verwacht, wanneer deze zaak uit heel de Gemeente de noodige en alleszins verdiende be langstelling mag genieten, inzake het zich enbloc aansluiten als lid, wanneer U daartoe straks door de plaatselijke besturen zult worden aangezocht. We mochten namens hét colle ge van B. en W., haar hooge be langstelling genieten in de ter ver gadering vereerende aanwezig heid van den Edelachtbaren Heer Zandstra, Wethouder onzer Ge meente. Het één met het al zooals U ziet een goede grondslag van hope en verwachting voor het welslagen dezer actie, die in niet geringe mate een bijdrage levert tot de veiligheid in het ijsgebruik. Wanneer de ons omringende gemeenten, Sneek, Bolsward, Wijmbritseradeel en Wonseradeel hiertoe ook het initiatief gaan ne men, kan in aansluiting aan reeds opgerichte IJ.W.C.’s in naburige gemeenten, het ijswegenvraagstuk in onze Provincie worden opge lost. Ingezetenen van Hennaardera deel, Uw eere, daartoe een bijdra ge te mogen leveren, door U als BAARDERADEEL. EXCELSIOR-VERGADERING. 20 Jan. De afdeeling „BaarderadeeF’ van de Coöperatie „Excelsior” heeft haar jaarlijksche vergade ring gehouden in café „Stations- koffiehuis” te Mantgum, met 24 leden. De omzet over het afgeloo- pen jaar had bedragen: kruide nierswaren f 7765.86 en bakkers waren f 4252.92. In de plaats van den heer D. Visser te Bozum, vertrokken, werd als commissielid gekozen mevr. T. Algera-Landstra te Britswerd. Propagandist W. Bakker van Leeuwarden hield een leerzame inleiding, terwijl kok Strijland een en ander over voed selbereiding vertelde. Een gezel lige bijeenkomst. 't Uitbreidingsplan is door de Raad aangenomen, Gij hebt dat uit de bladen vernomen. Hoe men dit alles ook beziet De tijd zal ’t leren, is ’t zo niet? Doch momenteel weet wèl iedereen Voor rookgerei naar Aan de Geachte Ingezetenen der Gemeente Hennaarderadeel. Op j.l. Maandag 20 Januari, riep het Bestuur der Vereeniging Dorpsbelangen te Oosterend (Fr.) een vergadering op in Hotel Ger- bens te Wommels, van alle plaat selijke besturen van Ijsclubs en Totaal Uitgaven: Ontvangsten: kaarten A 10 ct. A 50 A 30 A 5 lid Uwer Gemeentelijke IJswegen- Centrale te laten inschrijven. Den Redacteur dankend voor de welwillende opname van ons schrijven, teekenen wij U namens het Centraal Bestuur, Met verschuldigde hoogachting, Uw dw. dn., G. F. WIJNIA, Centr. Secr. Oosterend, Fr., 21 Jan. 1941. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 DE BLAUWt BRIL UITHANCJ" m. m. v. THE WEEKEND BOYS o. I. v. LYCLE GRIEK. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenonaen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1