otncmo bo ei mans deel V. Radio-Centrale taarten UW WERK BRIL ien IJSBAL 1 1 j De Bolswardsche Courant en Westergoo d ank Fa. R. P. DE BOER xounianiskanioor blok drijtsresultaat over 1900 vaststellen I 18.35 gesloten land D Uit den Omtrek. Stadsnieuws Winkelsluiting j te Bolsward van Aöminlsiratles Maandag, Dinsdag en Woensdag, 3, 4 en 5 Febr. VLOT BETER OLDENZIEL I Vr^dag 31 Januari 1941 No 9 Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD olking. EESTER RD, die ACHLUM haald ;a ird’ 1 MAKKUM Dit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland ct. Buitenland 2J^ ct. 10 cent 12 cent A R D en met ver- De Jong’s enden aan A R D op I de Bon- voortaan ibliceeren (eek. 29 Januari. Hedenavond hield de Afd. Ach- volgde lessen de ondervinding zal lum van de moderne Landarbei- aille SU/flRO I. 201 BEROEPEN. De Weleerwaarde heer K. Jan- sma, voorganger der Herv. Evan gelisatie alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Ge meente te Wagenborgen (Gr.) Door de ENORME DRUKTE der laatste weken heeft er zich een opeenhoping van werkzaamheden voorgedaan. Hierdoor zien wij ons genoodzaakt om a.s. ar tig voortglijden, zal het oog zich verlustigen in het schoone Friesche Winterlandschap. DAt is Friesland op zijn mooist. Aan U, mijnheer de Redacteur, mijn hartelijken dank voor de toe- gestane plaatsruimte, E. J. BOOTSMA. Wommels, Januari 1941. Neem geen Lampenor.hcsten G a.s. ur VOOR ireau: febr. a.s. Febr. a.s. eradeel TflDIOH A.s. ZONDAG GRIEK isGeweldig I Onze IJSBALS Gezellig 1 zaak van EERDMANS in Bolsward, vt led're rooker na aan 't hart. >.n vindt er tabak, sigaren en sigaretten i wil ook hier vooral op letten) .„Mentjes enz. om sigaretten te maken, e zich bij ’t rook en zeer goed laten smaken, ipen, pijpjes en wat al niet meer, ie er eenmaal gekocht heejt, komt er vast weer Adres, bekend is 't algemeen B. EERDMANS, Marktstraat No. I. HENNAARDFRADEEL. WOMMELS, 29 Jan. 1941. In de heden gehouden verga dering van den raad dezer ge meente, waar aanwezig waren 10 leden, werd het verzoek van het bestuur der bijzondere school Spannumerweg te Wommels om op grond van art. 72 der Lager On derwijswet 1920 gelden beschik- Advertentiün per regel: Dinsdagsnumtner Vrijdagsnummer Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 optreden de invloed in dezen bij dersbond haar jaarvergadering voorkomende practische uitvoe ring, waarna nog een woord van dank door den leider werd geuit aan het Bestuur alsook aan de cursisten. Door een der cursisten werd met een toepasselijk woord den leider een cadeautje overhandigd. VERGADERING van den raad der gemeente Wonsa- radeel op Donderdag 6 Fe bruari 1941, des namid dags 3 uur (officiëele tijd) ten gemeentehuize te Wit- marsum. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. »n inge- afhalen n EdelAchtbaren Heer Burge- eester, de oprichting en verdere ganisatie krachtdadig ter hand nomen. Hoewel ten volle sympa- iseerend met de nieuwe veree- ging, zou een en ander mijns in- jns. toch nog wel voor verbete- ig vatbaar zijn. Allereerst dient het Centraal Be- jur, dat nu uit drie leden bestaat, tgebreid te worden, en wel zoo- nig, dat elk plaatselijk bestuur t haar midden iemand kiest, die :ting neemt in het C. B. De be- liten en maatregelen van het C. kunnen via deze personen on- ddellijk kenbaar gemaakt 'wor- in aan de plaatsclijke besturen, ze geven op hun beurt dan in- ucties aan baanvegers, ijs-in- icteurs baancommissarissen z., zoodat de diverse voorstellen n C. B. en pl. best, in den kortst jgelijken tijd worden uitgevoerd, j die manier krijgt men een cen- ile, die in alle onderdeden uit- Vcrschijnt DINSDAGS- en ’’IJDAOSAVONDS 'fccsgi p. p. per half jaar f 1.50 uiten - irovincie 12.-; inn. 15 ct. oor -t Buitenland 17.- per jaar. ees^ ,,i. looper 40 ct. p. kwartaal. baar te stellen voor den bouw van een nieuwe rijwielbergplaats, inge volge de desbetreffende verorde ning tot stopzetting van school- bouw enz. geacht niet te zijn inge diend. Medegedeeld werd dat de heer W. Terpstra te Rien bedankt heeft als lid van den Raad en dat door den voorzitter van het centraal stembureau in zijn plaats is be noemd de heer Y. M. Sjaarda te Oosterend. Op verzoek van den heer Com missaris der Provincie werd inge trokken de in de vorige vergade ring vastgestelde verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting. In verband met de zeer langdu rige ziekte van den heer Y. Ring- nalda, wethouder, werd door B. en W. voorgesteld, een tijdelijk wethouder te benoemen. Na ge houden stemming blijkt alszooda- nig te zijn benoemd de heer F. Ga lerna te Welsrijp, die deze benoe ming aanvaardde. Vastgesteld werd de vergoeding bedoeld in artikel 101, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen over 1937: 1. voor het gewoon lager on derwijs op f 10.63 per leerling; 2. alsvoren zonder kosten van instandhouding op f 9.30 per leer ling; 3. voor het uitgebreid lager on derwijs op f 12.16 per leerling, terwijl afrekening plaats had van deze vergoeding over de jaren 1934 1935, 1936 en 1937. Op voorstel van B. en W. werd naar aanleiding van een verzoek van de Afdeeling Friesland van den Bond van Hoofden van Ge meentewerken, de titel van den ge- meente-opzichter gewijzigd in dien van „gemeente-architect”. Besloten werd tot opheffing van de commissie van toezicht op het lager onderwijs met hartelijke dankbetuiging aan de betrokken leden voor de goede diensten, die zij in het belang van het onderwijs aan de gemeente hebben bewezen. In verband met het feit, dat de Achterweg te Welsrijp door zijn geringe breedte niet geschikt is voor het verkeer met motorrijtui gen en de bijna rechthoekige bocht bij het huis van den heer Galema gevaar voor dit verkeer oplevert, werd besloten op grond van art. 8 van het Motor- en Rijwielregle- ment in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer, het in de bebouwde kom van het dorp Welsrijp gelegen gedeelte van dien binnenweg vanaf de sla gerij van den heer Gerkema, loo- pende in zuidwestelijke richting tot de eerste ten noordwaarts daarvan gelegen uitrijdam, in beide richtin gen te sluiten voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Verder werd besloten goed te keuren dat de Sate en Landen te Itens voor twee-derde. toebehoo- rende aan het Burgerlijk Armbe stuur te Oosterend en voor één derde aan den heer S. R. Heeg te Itens wordt verhuurd aan den heer S. R. Heeg voornoemd voor een huursom van f 1000.per jaar. Naar aanleiding van de ingeko men aanbiedingen van de Onderlin ge Brandverzekerings Mij.en en „O. B. A. S.” omtrent brand- en molestverzekering van de gemeen- te-eigendommen werd besloten de loopende brandverzekeringen bij de firma J. C. J. Knegt en Zonen te Amsterdam per 1 Mei a.s. op te zeggen, doch een beslissing om trent nieuwe aan te gane verzeke ringen aan te houden tot de vol gende vergadering. Overeenkomstig het verzoek van den heer Secr.-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken werd besloten met ingang van 1 December 1940 aan het ge huwde gemeente-personeel in vas ten dienst en tijdelijken dienst of op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk rechf werkzaam een tijde lijke toelage te verleenen van 6 ten honderd van de bruto-wedde of ’t bruto-loon, voor zoover de bruto- wedde of het bruto-loon, vermeer derd met deze toelage, een bedrag van f 1900.’s jaars niet over schrijdt. Met het oog op de invoering van het vak lichamelijke oefening aan i burger- aan het ehuize te de openbare en bijzondere scholen wordt besloten: 1. voor de bijzondere scholen te Kubaard en Hidaard voor het inrichten van de noodige terreinen voor lichamelijke oefeningen en het aanschaffen voor de daartoe be- noodigde leermiddelen de ver- eischte medewerking te verleenen en de noodige gelden beschikbaar te stellen, mits de door den wet geëischte waarborgsommen wor den gestort; 2. hoewel van de besturen der bijzondere scholen te Spannum en Welsrijp nog geen aanvragen zijn ingekomen, toch bij voorbaat te verklaren hiertoe de vereischte me dewerking te verleenen en B. en W. te machtigen voor de in over leg met deze schoolbesturen en den inspecteur van het lager on derwijs noodzakelijke veranderin gen aan de betrokken terreinen aan te brengen en de noodige toe stellen aan te schaffen; 3. Ten behoeve van het onder wijs in lichamelijke oefening on- derhandsch te huren voor den tijd van 10 jaren: a. van de kaatsver. te Wom mels ongeveer 380 M2. grond van het zuidelijkste deel van het kaats- terrein aldaar voor de som van f 10.00 per jaar; b. van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Itens ongeveer 200 M2. grond van het zuidweste lijk 'gedeelte! va(n hqt kaats- en sportterrein aldaar; c. van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Oosterend tegen een huursom van f 10 per jaar een nog nader aan te wijzen terrein aldaar, dan wel van gemeentewege in een geschikt terrein te voor zien; d. van de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Wommels de naai- en breischool aldaar, waarbij wordt gerekend op een beschik baar zijn van deze school geduren de ten hoogste 18 uur per week voor het geven van bedoeld onder wijs, welke uren vallen binnen de gewone lesuren aan de lagere scholen, tegen een huurprijs van f 150 per jaar; e. van de Wed. J. Reitsma te Wommels een strook grond ter breedte van pl.m. 1.25 M. loopen de langs de zuidelijke grens van het perceeltje land langs haar wo ning, voor een huursom van f5 per jaar. 4. Goed te keuren dat de te maken en in te richten terreinen enz. zooveel mpgelijk door de ge meente worden aanbesteed en uit gevoerd, zoo ook die, van de bij zondere scholen voorzooveel de besturen dezer scholen daartoe hunne toestemming hebben ver leend; 5. Aan het bestuur der bijzon dere school te Roodhuis medewer king te verleenen voor het aan schaffen van de aangevraagde leermiddelen voor het onderwijs in het vak lichamelijke oefening met uitzondering van ringen en klim- touwen, waarvan het gebruik buiten de te onderwijzen leerstof valt. 6. Voor een en ander aan B. en W. de noodige credieten toe te staan. Na onderzoek van de ingezon den geloofsbrief van den heer Y. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). JSWEGEN-CENTRALE IN DE GEMEENTE HENNAARDE- RADEEL. Met belangstelling heb ik kennis nomen van het ingezonden stuk n Vrijdag 24 Januari j.l., betref- nde de oprichting van een IJs- igen-Centrale in Hennaardera- el. Het voorbeeld van Weststelling- ;rf heeft aanstekelijk gewerkt op 1 van gemeenten, zooals b.v. ingeradeel, Smallingerland, iasterland e. a., waar eveneens rgelijke vereenigingen zijn opge- :ht. Gelukkig is ook onze ge rente in dezen niet ten achter bleven bij bovengenoemde, maar eft, dank zij het spontane initia- f van het bestuur der Vereen, lorpsbelangen” te Oosterend en welwillende medewerking van die klinkt als een klok. Gelukkig is het proces doorge gaan: in talrijke gemeenten wer den Centrales opgericht, waaron der ook onze gemeente Hennaar- deradeel. Men kan gerust zijn: alles sal rech kom met ons ijswegennet bij eventueele winter. Mogen de nog overgebleven ste den en gemeenten, in het bijzonder onze buren, zich schrap zetten om te komen tot de oprichting van een IJswegen-Centrale. Als dan Koning Winter zijn in trede doet, al ware ’t ook met ijs en veel sneeuw, Friesland zal pa raat zijn om zoowel eigen bewo ner als vreemdeling op zijn ijsba nen te ontvangen en hem brengen over meer en vaart naar stad en dorp. Gevaar behoeft hij niet te vreezen, de banen er door, de wakken afgezet, en voor hem strekt zich uit: de schoonheid van Friesland. En terwijl de schaatsen regelma- FR. MIJ. VAN LANDBOUW. Afd. Bolsward. Woensdag 22 Januari j.l. had de eindles plaats van de cursus „Veeverloskunde”, uitgeschreven door de Afd. Bolsward der Fr. Mij. van Landbouw, met als leider der cursus de heer Hofstra, die renarts te Sneek. De cursus, welke door achttien belangstellenden werd gevolgd bestond uit de navolgende perso nen, t.w.: F. Couperus en Fr. v- Goslinga, Parrega, gebroeders Sijbrandij, Exmorra, O. Damstra, J. Heeres, J. Buwalda, H. de With, Bols- ward, R. Falkena en J. Postma, Longerhouw; H. Bosch, Witmar- sum; J. Twijnstra en Sj. Gaastra, Tjerkwerd; P. de Boer, T. N. de Boer, J. Steginga en F. de Boer, Burgwerd en Abma, Sneek. Door een der bestuursleden, welke waren aanwezig, werd een woord van dank uitgesproken aan den heer Hofstra voor de leiding, alsook tot de cursisten; de wensch uitsprekende, dat door de ge- eek BOLSWARD gel 58 Bargefenne 4 IICHTEH IHOUDEH NTROLEEREn BELASTINGRECLAMES Donderdagmorgens ZITTING Schildwijk 33 - BOLSWARD n de week van 17 Febr I /orden de winkels om ogen wij voor U het ize tarieven zijn zeer laag aagt eens inlichtingen. Accountantskantoor Leraar Boekhouden M.O. Gedipt. Belastingconsulent iRKTSTRAAT 12i, BOLSWARD Telefoon 425 3. mededeelingen. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot intrekking van de bij raadsbesluit van 20 November 1940 vastge stelde verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelas ting in de gemeente Wonsera- radeel. 5. Alsvoren tot het verleenen van kwijtschelding van een deel der door de pachters van het recht van visscherij in ge- meentewater verschuldigde pachtsommen. i 6. Alsvoren tot het verleenen van kwijtschelding van de door een pachter van grasgewas verschuligde pachtsom. 7. Alsvoren tot vaststelling van ’t gemiddeld bedrag dat over 1940 per leerling is uitgege ven, wegens belooning van vakonderwijzers aan open bare scholen (artikel 101 bis, le lid; der lager onderwijs wet 1920). 8. Alsvoren tot het verleenen van voorschotten op de aan besturen van bijzondere lage re scholen in de gemeente uit te keeren vergoedingen van exploitaitekosten en wegens belooningen van vakonder wijzers (artikel 103, 6e lid en artikel 101 bis, 7e lid, der la ger onderwijswet 1920) voor 1941. 9. Alsvoren inzake toekenning van een duurtetoeslag aan ge- meentepersoneel. 10. Alsvoren tot wijziging van dé verordening tot regeling van de geneeskundige armenver zorging in de gemeente Won- seradeel. 11. Begrootingswijziging- 12. Belastingreclames. stekend functionneert. Pas dan kan verwacht worden: aansluiten als lid en masse. Voorts moet ook aandacht be steed worden aan de samenstelling van plaatselijke besturen. Wie ko men daarvoor in aanmerking? Per sonen, die blijk hebben gegeven dat ze echte liefhebbers der ijs- sport zijn, de noodige ervaring fiebben en zich geheel willen en kunnen geven als de IJ. W. C. hen roept. Zal het streven der IJ. W. Cen trales slagen, dan zoeke men ook het onderlinge contact tusschen de verschillende, omliggende ge meenten, opdat de besturen van eikaars plannen,omtrent openstel len der ijsbanen, onderhoud van grensvaarten. enz., op de hoogte zijn. Bovendien zal er een hoogste instantie moeten zijn, die alle be staande Centrales samenbindt.. Hiervoor komt in het bijzonder de Friesche Ijsbond in aanmerking. Zij is de boezem, waaruit alle Cen trales worden gevoed. Kan een IJ. W. C., door te dunne bevolking en te groote oppervlakte, niet aan zijn verplichtingen voldoen, dan kan in zoo’n geval een beroep ge daan worden op den Frieschen Ijs bond, die gaarne hulp verleent. Over het geheel genomen zijn de IJ. W. C. uit den nood der tijden geboren. Was het vroeger de ge meente zelf, die de banen er bij sneeuwval doormaakte, wakken afzette, wegwijzers plaatste en bruggen bewaakte, thans echter nu de meeste gemeenten noodlijdend zijn geworden en slechts een klein bedrag op de gemeente-begroo- ting voor aanleg en onderhoud van ijsbanen mag worden uitgetrokken zijn zij niet in staat om het ijs wegennet naar behooren te ver zorgen. Wat zou er nu met onze aloude, en in het bijzonder Friesche ijs- sport-gebeuren? Zouden de Friezen bij de pakken gaan neerzitten, de lier aan de wil gen hangen, of betèr gezegd, hun schaatsen in het vet laten? Zouden wij in de toekomst het zoo beken de gezegde: „Op redens oer” niet meer kunnen handhaven? Zou er voor Friesland niets an ders opzitten dan zijn reputatie op het gebied der ijssport te moeten prijsgeven? Ten ware Friesland geen Friesland meer, we zouden dit al les volmondig moeten bevestigerf. Den Fries wordt verweten, dat hij is: kalm, rustig en gesloten. Als geboren en getogen in Friesland wil ik deze eigenschappen van het Friesche volk aannemen. Onder eenig voorbehoud echter. Want, als het de nationale spelen geldt, alle op behendigheid en kracht berus tend: hardzeilen, harddraven, kaat sen, hardrijden op schaatsen en wat dies meer zij, dan komt de stoere, kalme Fries in een vuur, dat juist het karakteristieke van zijn volkswezen is. Zoo kon het niet anders, of Friesland zou de taak, welke de gemeenten niet meer konden uit voeren, overnemen en er voor zor gen, dat het bleef wat het was, n.l.: centrum van ijstoerisme. In Wolvega is dat flegmatische bloed van Fries en Friezin begon nen te bruisen en stroomen. En ’t resultaat? Een IJswegen-Centrale, Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 onder leiding van hun voorz. Jac. Posseth. De voorz. sprak zijn vol doening er over uit, dat de leden zoo trouw opgekomen waren, en heette in het bijzonder het Hoofd bestuurslid van Noordelijk Fries land, harteljjk welkom. De secre taris kreeg hierna het woord en las de notulen en het jaarverslag voor. De penningm., de heer A. Broersma, gaf een overzicht van de financiëele toestand der kas, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen f 294.04 de uitgaven f 286.71zoodat een batig saldo in kas was van f 7.31. Hierna kreeg het Hoofdbe stuurslid het woord over de pro paganda, die vanuit de Moderne Landarbeidersbond uitging. De voorz. sloot hierna de ver gadering en bedankte de leden voor hun opkomst. ait 9 JtfAAR M BLAUWt BRIL UITHAHCT" Marktstraat 11- BOLSWARD 1 en aar I onze zaak te sluiten. fate van erlng irwe, ’eek. i MET EEN VAN 9.75 EEN1GSTE STAATSGED1PL. OPT1C1ËN TER PLAATSE DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1