Buitenlaadsclie Revue. 5 i Q A Q 2 De Bolswardsche Courant en Westergoo 8 8 Donderdag 6 Februari Vrijdag 7 Februari Zaterdag 8 Februari Welke bons zijn thans geldig? ft DE NEDERLANDSCHE TAAL OP SCHOOL. •tÓfOfOJOfOtOX Bij Griep en Koorts Stadsnieuws. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Lil Op bon 16 tot en met 9 Februari A Md. Ai en winkel, in verband met E" Is onze de nieuwe Distributie-bepalingen Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer hebben ze wat aan; ze staan dan later niet vreemd en onzelfstandig tegenover de practijk van het leven. Men heeft de Nederlandsche taal ver eenvoudigd, omdat men meende, dat de grammatica te moeilijk was, maar nog nimmer hebben we van bevoegde zijde hooren verklaren, dat de resultaten nu beter zijn en zelf hebben we daarvan ook niets gemerkt. Vereenvoudiging der taal zal minder noodig zijn geweest dan vereenvoudiging van het onderwijs in de taal. Men bedenke zich op dat onder werp eens terdege, nu er een algemeen streven groeit om den arbeid op zijn juiste waarde te gaan schatten en den arbeider in de maatschappij de plaats te geven, welke hem krachtens zijn groote economische beteekenis toekomt. Die arbeider zal in alle omstandigheden zijn gevoel van minderwaardigheid met zich blijven meedragen, zoolang hij in woord en vooral ook in geschrift zijn taal niet zoodanig beheerscht, als zijn levenspractijk dat vergt. A er Verschijnt DINSDAGS-’ en VRIJDAGSAVONDS Lcesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 et. p. kwartaal. de verlaagde rantsoenen van thee en koffie in Nederland. Eigenaardig is dat vertrouwen in de eind-overwinning wat we zoowel aan Duitsche als aan Engelsche kant kunnen constateeren. Hitler verklaarde in de groote rede dat Duitschland dit nieuwe jaar ingaat met het vaste geloof aan de eindoverwinning. Ter zee zal de ver scherpte duikbootoorlog, in de lucht het luchtwapen en op den beganen grond de weermacht de beslissing afdwingen. Wij zullen werken in dienst van de gemeenschap en voor die gemeenschap zullen wij de overwinning behalen. Churchill, de Engelsche premier, heeft in een rede te Portsmouth verklaard, dat het Britsche luchtwapen reeds beslissend heeft gezegevierd over het Duitsche. Voorts zeide hij, dat Engeland met be hulp van en aanmoediging door de Ver- eenigde Staten stellig kan rekenen op de eindoverwinning. Wanneer wei de ge woonte getrouw van twee uitlatingen de gulden middenweg nemen, komen we er in dit geval niet uit. Onbeslist blijft deze strijd niet, daar zijn we vast van over tuigd, dus moet een der beide partijen zich in de uitslag vergissen. Wanneer het gaat om de vernietiging van een der oorlogvoerende partijen, dan staat ook ons in het bezette gebied een moeilijke zomer te wachten. Mijnhardtjes maken U griep- en koortsvrij. Doos 30 en 50 ct. geleverd, maar dit is niett de eenige vorm, waarin Amerika hulp verleent. We zouden haast willen zeggen, dat de eco nomische oorlog van veel grooter betee kenis is. De nieuwe Engelsche ambassadeur in Amerika, Lord Halifax, is voorstander van een gemeenschappelijk Engelsch- Amerikaansch economisch front. Ih korte trekken omvat dit een verbod aan alle schepen om goederen naar de As-mo- gendheden te vervoeren, voorzoover die' schepen Amerikaansche havens binnen- loopen. We weten dat Engeland dit stel sel reeds in zijn blokkade tracht uit te voeren, maar met Amerikaansche hulp en steun zou dit natuurlijk een belangrijke uitbreiding beteekenen. Zelfs gaat men zoover te vragen, dat de Zuid-Ameri- kaansche Staten moet worden belet di rect of indirect goederen aan het Drie- mogendhedenpact Duitschland, Italië, Ja pan te leveren. Het laat zich indenken dat een derge lijke hulp Engeland ten zeerste welkom is. Het is immers een bekend feit, dat de machtige Engelsche vloot niet alle zeeën voldoende kan afsluiten. Speciaal den ken we dan aan de Stille Zuidzee, die 7000 mijlen breed, onmogelijk door En geland alleen kan worden afgesloten. Deze situatie wordt natuurlijk direct anders wanneer Noord- en ook Zuid- Amerika mee willen helpen de economi sche boycot af te kondigen. 28 Februari 1941. VLEESCH. Op bon 16 tot en met 9 Februari elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 250 gram margarine of boter, of 200 gram vet. Boter- of vetbons no. 21 blijven voor slaolie geldig tot en met Ad verten titn per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 De vraag, die reeds zoo dikwijls ge steld is, of er na dezen oorlog een ge- heele verandering in het wereldbestel in al zijn geledingen zal plaats vinden, zal wel door niemand ontkennend worden beantwoord. Men kan vooruitstrevend zijn of reac tionair, maar niet zoo oer-conservatief, dat men de toestanden, zooals die zich tot in de eerste helft van 1940 hadden toegespitst, weer terug zou verlangen. Een niet gering deel van de bij dezen oorlog rechtstreeks of zijdelings betrok ken volken is spontaan geneigd die nieu we koers te aanvaarden, maar.er loopen ook nog heel wat rond die hopen en verwachten, dat deze oorlog als een nachtmerrie zal voorbijgaan, om dan zoo gauw mogelijk heel wat van het oude met slaande trom en vliegende vaandels terug te halen. Ons inziens mag hier van een groot tekort aan werkelijkheidszin gesproken worden. Immers, voor wie zijn oor te luisteren legt, voor wie onbevoor oordeeld opneemt de nieuwe strooming welke zich thans in Europa baan breekt, voor hen is het niet twijfelachtig meer in welke richting het nieuwe Europa ge stuwd wordt. Men versta ons goed. Daarin ligt niet opgesloten een verheerlijking van het een of andere stelsel wat we nu nog noodgedwongen aanvaarden, of om het maar eens duidelijker te zeggen, daar mee verklaren we niet, dat dit nieuwe Europa in zijn nieuwe doelstellingen ge heel Duitsch moet zijn. Vrijheidsminnende volkeren als bijv, ’t Nederlandsche en het Fransche volk, zul len met dat probleem naar gelang van den volksaard langer of korter worste len. Dat die verandering zich zal vol trekken niet alleen in Europa, maar ook in de andere werelddeelen wordt immers ook door Engelsche politici toegegeven. Het komt er dus op aan of we geneigd zijn mede te bouwen of er met en niet over ons zal worden beslist. Uitgaande van deze grondgedachte kan voor de groote massa het antwoord niet twijfclachtg zijn. Wat er thans b.v. in Frankrijk gebeurt, is een proeve van een aanpassing zoo als het niet moet. We weten dat na de capitulatie van Frankrijk de oude maar- Geen wonder, dat deze laatste Ame rikaansche manoeuvre door Duitschland met groote belangstelling wordt gevolgd. in zijn groote rede, welke Rijkskanse- lier Hitler ter gelegenheid van den ver jaardag van de machtsovername te Ber lijn heeft gehouden, gaf de Führer on der meer dit antwoord: Wie meent Engeland te kunnen hel pen, moet in ieder geval zich van het volgende bewust zijn: elk schip, hetzij wel of niet van beteekenis, dat voor onze torpedolanceerbuizen komt, wordt getorpedeerd. Dit beteekent dus een uit breiding van de duikbootoorlog. In zekeren zin herhaalt zich de ge schiedenis van den vorigen oorlog. Ook toen werd in het laatste, jaar van den oorlog de totale duikbootoorlog door Duitschland geproclameerd, met als ge volg, dat Amerika daadwerkelijk aan den oorlog deelnam. Zullen we nu na de laatste waarschuwing van Duitschen kant een herhaling van 1917 beleven? In de eerste plaats moet dan rekening wor den gehouden met verschillende tastbare feiten, die geheel verschillen van den toestand in 1917. Tot die belangrijke fei ten behoort vooral de geheel gewijzigde voedselvoorziening van Duitschland. Reeds jarenlang heeft Duitschland zich op dezen strijd voorbereid en leering trekkende uit de fouten van den vorigen oorlog, met groote zorg de voedselvoor ziening getracht te regelen. Mede door de bezetting van Noorwe gen en Nederland, is die voedselpositie in het laatste jaar belangrijk verbeterd, zoodat we ons niet direct kunnen inden ken, dat een verscherping van de blok kade de oorlog ook maar iets kan be spoedigen. Wel wordt de positie van de bezette gebieden daardoor nog meer in het nauw gebracht en we zullen ons bij voorbaat moeten instellen op een tekort aan bepaalde producten, die van over zee moeten worden aangevoerd. Een be wijs hiervoor wordt reeds geleverd door - UITSLAG HARDRIJDERIJ. Zondag werd op de ijsbaan alhier een estafetterijderij gehouden onder leden BENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer F. de Haan te Grouw. Jaren lang scheen ten onzent de strijd tegen de germanismen als insluipsels het i eenige, althans voornaamste front te 1 vormen ter verdediging van de zuiver- 1 heid en van een goede schrijfwijze der Nederlandsche taal. In dat opzicht bracht de oorlog een kentering en begint men van bepaalde zijde meer op de insluipsels uit de Fran sche taal te letten. i Uit een radio-„causerie” beluisterden we van het Gallische verderf der Neder- landsche taal een groot aantal „mar- kante” voorbeelden, welke inderdaad veel Nederlandsche dwaasheid blootkg- den. Hoe goed de strijd tegen de vrèem- de insluipsels op zich zelf ook moge zijn, hij kan slechts nuttige gevolgen afwer pen in een betrekkelijk kleinen kring van intellectueelen, De meeste Neder landers hebben al moeite genoeg met de eigen Nederlandsche taal, dan dat ze zich zouden wagen aan het spreken en schrijven van woorden, welke uit den vreemde werden ingevoerd. De nuchtere waarheid is deze, dat geen enkel ander cultuurvolk, hetwelk met het onze op één lijn is te stellen, zoo slecht met de eigen taal overweg kan dan het Nederlandsche volk. Al thans de groote massa er van, welke enkel het gewone lager onderwijs ge noot. We hebben over dat onderwerp eerder reeds meermalen geschreven. Juist de redactie van een krant is in staat om deze uitspraak te toetsen aan de practijk de practijk van ingezon den stukken, opgegeven berichten, ad- vertentiën enz. De meeste Nederlanders zijn niet in staat een eenvoudig briefje te schrijven zonder grove fouten. Om van den stijl dan nog maar te zwijgen. Zeer velen zijn niet eens in staat om hun gedachten schriftelijk behoorlijk tot uit drukking te brengen; telkens ontvangt men brieven, omtrent welker inhoud men zich moet bekennen: wat de-man be doelt, weet ik niet! De meeste menschen hebben dan ook het land aan het schrij ven van brieven en ze gevoelen in dat opzicht zoozeer hun onmacht, dat ze den een of ander, die meer kennis heeft van de taal, in den arm nemen, als het gaat om het schrijven van een brief, van wel ken iets van beteekenis afhangt: een sollicitatiebrief, een request e.d. Is onze taal dan zóó moeilijk, dat ze op school den meesten leerlingen niet in voldoende mate isjjij te brengen? Zulks nemen we niet aan. We geloo- yen, dat het programma der lagere school in het algemeen te overladen en dat daar zooveel aandacht wordt be- i steed aan vakken, die voor het latere leven der meeste leerlingen weinig prac- tische beteekenis hebben, dat er tijd te kort schiet om de taal voldoende te on derwijzen. Voorts zijn we van gevoelen en dit gevoelen steunt mede op het oordeel van verscheidene onderwijsspe- cialiteiten dat het taalonderwijs op de scholen niet eenvoudig genoeg wordt ge houden; men mikt naar een te hoog doel. De massa der leerlingen behoeft niet klaar te worden gemaakt voor ver dere studies voor zulk een voorberei dend onderwijs kunnen de ulo’s en de mulo’s dienen. Nog een dezer dagen klaagde prof. G van der Leeuw er over in het Alg. Wbld. voor Kerk en Christendom, dat het taal onderwijs op de lagere school te wei nig practisch opvoedend is. Hij schreef o.m.: „Als ik de onderwerpen zie, waarover men opstellen laat maken („Een zomer reisje.” „Mijn radio”. „Waf ik van mijn studie verwacht”. „Tooneel en Bios coop” enz.) dan vraag ik mij af: waar toe dient dat? Is dat alles geen hopeloos dilettantisme, een soort literaire tour de force, die alleen gelukken kan, omdat de taal geduldig is en iedereen immers „praten” kan?” Van taal schijnt men eiken leerling der lagere school voldoende te willen mee- geven, dat hij zich verder zelf kan ont wikkelen tot journalist of literator, maar men bereikt, dat de kinderen, als ze van school gaan, de geschreven of eigenlijk: de te schrijven taal als een kwelduivelin zijn gaan beschouwen, tegenover wie ze onmachtig staan. Ook Prof, van der Leeuw wenscht, dat men zich aan nuttiger en concreter op gaven zal houden en de kinderen ge schikt maakt voor de practijk van hun latere leven. Leert den kinderen behoor lijk schriftelijk te resumeeren, leert ze brieven schrijven een sollicitatie, een adresje aan den raad, de uiteenzetting van een familie-aangelegenheid, een be stelling aan een leverancier enz. daar u. 1 De bons „één eenheid vaste brandstoffen derde periode” en „één eenheid cokes derde periode” geven tot en met 31 Januari recht op I I BROOD. Op bon 01 fot en met 9 Februari (eventueel tot en met 16 Februari) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 4 tot en met 23 Februari elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 28 van de boter- en vetkaart tot en met 9 Fe bruari (eventueel tof 16 Febr.) 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 27 tot en met 31 Januari (eventueel t.m. 7 Febr.) gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 91 tot en met 14 Februari 1 kg suiker. KAAS. Op bons 19, 32, 45, 58 tot en met 23 Februari elke bon 100 gram kaas. ZEEP. Op bon 01 tot en met 28 Februari 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 03 algemeen boekje tot en met 16 Februari één ei. PEULVRUCHTEN. Op bon 102 tot en met 16 Februari een pond bruine boonen, witte boonen, capucijners en groene erwten. KOFFIE EN THEE. Op bon 02 algemeen boekje van 3 Febr. tot 16 Maart 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 21 Februari a.s. op bon 92 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 31, 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 44 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 21.Febr. a.s. op bon 57, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot -en met 21 Febr. a.s. op bon 87, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 „centrale verwarming” en nrs. 08, 09, en 10 „haarden en kachels tot en 'met 15 Februari 1941, elk één eenheid vaste brand stoffen. Voorts de met 11, 12, 13 en de met 25 tot en met 32 genum merde bons elk één eenheid tot 1 Maart. De bons „één eenheid vaste brandstoffen derde periode” f één eenheid vaste brandstoffen^ PETROLEUM. Op bon 8 van 30 Dec. tot en met 23 Febr. 2 liter petroleum. Petroleumzegel „d”. Tot en met 23 Februari 2 liter petroleum, uit sluitend voor verlichting in het huishouden. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 1 schalk Pétain nogmaals de zware ver antwoordelijkheid voor den opbouw van een nieuw Frankrijk op zijn schouders heeft genomen. Een geweldige revolutie voltrok zich aan het Fransche volk; neen, dat was het juist niet, het trok aan het volk voorbij. Juist dit is het frappante in de z.g.- Fransche samenwerking met de Duitsche overwinnaar, dat wel verschillende voor aanstaande figuren uit de oude Fransche tijd genegen waren die nieuwe koers te volgen, maar dat de massa het volk zich afzijdig hield. Elke verandering door de nieuwe Fransche regeering ge- nomen, stuitte af op den onwil van de: ondergeschikte organen en hieruit valt dan ook te verklaren het feit, dat mo menteel Frankrijk nog even diep in de put zit als direct na de Septembermaand van het vorig jaar. Wat we thans in Frankrijk zien ge beuren, is geen opbouwen aan een ont redderd Europa; is geen erkenning van de groote fouten die; men in het ver leden heeft gemaakt, maar een stuntelig mokken en afbreken; de massa het volk is niet doordrongen van de nood zakelijkheid van den wederopbouw en zonder die massa is er niets bereikbaar. Op zich zelf is dat In zooverre een ver heugend verschijnsel omdat daarmee geconstateerd wordt, dat de volkswil een zeer belangrijke factor is. Moge de les, die Frankrijk momenteel aan de wereld geeft, een waarschuwend voorbeeld zijn voor andere Europeqsche landen. Met meer dan gewone belangstelling wordt de ontwikkeling van die toestand gevolgd. We kunnen dat ongeveer op één lijn stellen met de Amerikaansche bewapenings- voorstellen, die een belangrijke steun aan Engeland inhouden. Men kan dit b.v. afleiden uit de vliegtuigproductie in Amerika, die over 1940 in totaal 2800 bedroeg en waarvan 240Ó naar het buitenland zijn l Dinsdag 4 Februari 1941 -ail GESLOTEN S. £unter I r i i 8 w I /J DE JONG s NIEU WSBI .AD waarin opgenomen 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1