De vakbekwaamheid garandeert U prima werk vlugge levering de oude fijne kwaliteit BOLSWARD DANSINSTITUUT H.de VRIES BOLSWAROSCHE BAKR R.U. ROAZSPAARRAHR, BOLSUJARD AccountanisKanioor blok 19.00 gesloten Winkelsluiting te Bolsward 15 FEBRUARI Stadsnienws Aan de Abonné’s niet verschenen is Visdag 14 Februari 1941 37?!g Jaargang No. 12 en van Administraties papiersoorten van van die mannen en een groot aantal snelle machines Bovendien hebben wij nog een flinke voorraad geeft druk werk aan ons uitgebreid personeel BOEK-,COURANT-en HANDELSDRUKKERIJ 9 uur INRICHTER 651.01 In de week van 1521 Febr. worden de winkels om Dit no, bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland 1^4 ct. Buitenland 2)4 ct. De LESSEN in Dancing Boermans beginnen wederom a s. Zondag 16 Febr. nam. 4 uur eikte open nbe isch an ge ndi d< te en- ve- E. J. BOOTSMA. Wommels, 12 Febr. 1941. ROOMS KFRYSK BOUN. De jierlikse gearkomste fen it Roomsk Frysk Boun dy’t dit jier yn ’e Doele to Boalsert op Woansdei- tomiddei besteld wier, is for wat it offisjeele diel oangiet, op ’n mis- bitearing ütroun. De foarsitter en de sprekker hie- ne beide de griep en dertroch moast ’t programma wizige wirde. Mei mezyk en sang wier it al gau seis üre en do hawwe de ljue op it toaniel tigei hjar best dien de stim- ming der yn to hélden. It wier meielkoar in tige fleurige joun en der is sellich dounse. ƒ1177.11 - 526.10 da be- var ICk •ten ran ors J00. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. R.-K. ZIEKENHUISVERPLEOING. Bovengenoemde onderlinge ver zekering hield Dinsdagavond een lag ge- au- est er- de rk- br.. blij Kk en au it- 50 de ;e- Ieder herinnert zich de stemmingsvolle Zond.middagen op de club Dus allen tot ZONDAG I er. ikt a- en iet? te :Z< te il- ar ei er n- cl m er ei jf >n a v ‘e I n dje /a- DOt ran en. het Jtt a's )O0 de JT- ire le en er- er- VANAF ZATERDAG is ons kantoor weer GEOPEND vanaf ’s morgens SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne4 BIJHOUDEH COIUROLEEREK BELASTINGRECLAMES Donderdagmorgens ZITTING Schildwtfk 33 - BOLSWARD FEESTELIJKE JAARVERGADE RING D. B. S. Dinsdag j.L hield de buurtvereen. D. B. S. haar traditloneele feeste lijke jaarvergadering in den Hof van Holland. Voor de kinderen van D. B. S. werd ’s middags een poppenkast voorstelling gehouden, met daarbij verschillende attracties. De ruim 60 aanwezige kinderen hebben in één woord genoten. Een woord van hulde aan het adres van den heer Hoogma is hier zeker op zijn plaats. ’s Avonds 7.30 opende voorzitter W. Brandenburg, na eerst 1 minuut stilte verzocht te hebben, ter nage dachtenis aan onzen Jongen buurt- vrlend Henkie Kuipers, deze jaar- lijksche bijeenkomst Het werd weer een gezellige avond, vooral de revue „Oh, wat een tijd”, viel bijzonder in de smaak. Veel bijval oogstte ook on ze vriend L. de Haan met „Het Stoepje”, een geestige voordracht over onze verdwenen stoepjes. De geheele avond stond onder leiding van onzen eminenten con ferencier B. Dijkstra, vooral ook hem een woord van lot, voor zijn succesvolle leiding. Mede door de verschillende at tracties was het spoedig 11 uur geworden en keerden de ruim 85 buurtbewoners allen hoogst vol. daan huiswaarts. De heer en mevr. Postma ont vingen een bloemenhulde voor hun vele werk aan dezen avond be steed, i Advertentlfin per regel: 10 cent 12 cent Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 Jan Jolkes klage stien en bien, It wier mei roken jêst gou dien. De segaren dy’t er nou krigen hie, Det wier gjin gild, it like wol strie 1 Syn fleurich sin wier glêd bidoarn Mar do kaem laeitsjend syn üldste soan En joech syn heit mei greatsk gebaer In lekkere, pittige segaer. Jan Jolkes smookte en hy sel: Mar jonge, hwer hellest’ sok bést spil wei. Wol heit, 't hat jaek al yn ’e krante stien. Fenseis by EERDMANS, Merkstrjltte len To Boalsert, jo hawwe der neat gjin lést, Hwent hwet dy jorkeapet ts altyd bést. ONDERLINGE BEGRAFENIS- VEREEN. ALHIER. Donderdagavond hield bovenge. noemde vereeniging haar jaarver gadering in Ons Gebouw. Doordat de voorzitter wegens ziekte verhinderd was, beruste de leiding bij den heer Hibma, die in zijn openingswoord nogmaals wees op de goede en sociale werking van deze vereeniging. Het is een zuiver onderling systeem en daar door een steun voor onze minder bedeelde leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Batig saldo Het aandelenkapitaal bedraagt f475.—. De contröle-commissie heeft dit financieel verslag goedgekeurd met een woord van dank aan den pen ningmeester. Bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de h.h. K. Bakker en J. Visser werden herkozen en in de vacature Muizelaar de heer De Jong. Op voorstel van het bestuur wordt een Commissie van Beroep ingesteld, die bestaat uit de h.h. Volbeda, Zittema en U. de Boer. Aangenomen wordt ’t bestuurs voorstel: art. 5 tijdelijk buiten wer king te stellen. Eveneens de kostprijs van een begrafenis, die tijdelijk iets moet worden verhoogd. 2 aandeelen werden uitgeloot, de nummers 3 en 21. De rondvraag leverde nog en kele qflmerkingen, die door* den voorzitter afdoende werden beant woord. Daarna sluiting met een woord van dank. met krachten, die dit actieve, pro visorische en organisatorische, door hun verknochtheid aan de ijs- sport, door hun ervaring en rou tine, in de juiste banen weten te leiden. De secretaris van IJ.W.C. West- stellingwerf schreef me: Ons ge heel corps bestaat uit personen, die alle, bijna zonder uitzondering, in den winter tijdens vorstperioden, vrijwel op het ijs wónenI En verder: Op dergelijke dagen (n.l. als de banen er door moeten) kunt U de geheele leiding pl.m. 70 personen, op het Ijs vinden. Kijk, geachte lezer, die kant wil Ik ook uit. Ons corps van IJ.W.C. Hennaarderadeel moet zijn echte Ijsmenschen, die zich geheel kun nen en willen geven, als de IJ. W. C. hen roept Eigen werkzaamheden, plannen etc. bestaan niet meer, enkel die van de IJ.W.C. Als allen hun taak zoo zien, dan zijn ze allemaal aanwezig, als 't diagelijksch bestuur hun uitgenoo- digd heeft voor een bespreking. Me dunkt, zoo’n Centraal Bestuur bestaande uit bovengenoemde ele menten, zal de goedkeuring weg dragen van heel onze gemeente. Bovendien heeft het dagelijksch bestuur niet uitsluitend de verant woordelijkheid voor hun daden te dragen, maar mede door de 4 hee- ren der pl. besturen. Centraal Bestuur en plaatselijke besturen en personeel zullen samen bewerkstelligen, dat onze IJ.W.C. in Hennaarderadeel niet alleen la Weststelllngwerf, maar zelfs super la Weststelllngwerf gaat werken. Met vriéndelijke dank voor plaatsing, JOHNNY EN JONES KOMEN IN DE DOELE. Deze bekende radio-artisten zul len ook jin (Bolsward een bonte avond geven en wel op Dinsdag 18 Februari. Dat het een avond vol vroolijkheid belooft te worden, is reeds bij voorbaat door de goede roep, die van dit gezelschap uit gaat, verzekerd. Hun leuke liedjes en dwaze fratsen zullen er de stemming wel weten in te brengen. Verder de goochelaar Pipos met zijn goed geslaagde dieren-imita- ties. Renie en Bobby de wonder pop enz. Een zeer bijzondere ont spanningsavond dus. EEN VERKEERSONGELUK. Dezer dagen fietste D. R., in dienst bij de Apotheek Van Ring vanuit de Witheerenstraat in de richting Gasthuisbrug. De fietsers moeten hier afstappen bij die ge vaarlijke hoek. Dit wordt door meerderen nogal eens vergeten. Een auto, die de Kade langs reed botste tegen genoemden fietser op, zoodat deze op onzachte wijze met de straatkeien kennis maakte. Dr. de Bos Kuil zorgde ervoor, dat de diverse schrammen en bui len bij den patiënt werden verbon den. 40-JARIG JUBILE. Zondag 16 Febr. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Jacobus Elzinga bij de firma Y. L. Hettema en Zn. in dienst trad.' Ondanks de, vooral in de laatste maanden, steeds moeilijker gewor den omstandigheden, Is Elzinga steeds op-zijn post en blijft in hem dezelfde ijver en werklust, die hij in al die jaren steeds betoond heeft. Bij de uitgebreide cliëntèle, waar Elzinga ook vele vrienden gemaakt heeft, zal van dit jubilé zeker met belangstelling kennis worden ge nomen. Uit het jaaveslag stippen we ’t volgende aan: De Vereen, telt 701 leden, ver deeld als volgt: 236 A-leden, 418 B-leden en 47 C-leden. Er is 14 maal dienst gedaan, 11 maal voor A-leden en 3 maal, voor B-leden. De heer Muizelaar heeft als be stuurslid bedankt; hem wordt een woord van dank dank gebracht. Het financieel verslag vermeldt de volgende cijfers: Inkomsten in totaal Uitgaven in totaal jaarvergadering in hotel de Wijn berg. De opkomst der leden was zeer miniem. Wegens ziekte van den voorzit ter berustte de leiding bij den Vice- Voorzitter, den heer van der Meer. Notulen werden gelezen en goedgekeurd. Het financieel ver slag vermeldde aan inkomsten en uitgaven f2085.89 met een nadee- lig saldo van f 543.32. Het reserve fonds is daardoor in een jaar ge daald van f 1100 op f600. Uit het jaarverslag bemerken we dat er dit jaar 30 patiënten werden verpleegd met 470 verpleegdagen, van deze 30 waren er 21 met ope ratie. Het aantal leden bedraagt thans 261 of In totaal 824 verzekerde per sonen. Deze verslagen worden onder dank aan den secr. en penningm. goedgekeurd. Naar aanleiding van het vermin deren der reserve stelt het bestuur voor een extra heffing te vorderen Op voorstel van een der leden werd besloten in Maart een extra kwar» taal-contributie te heffen en indien het noodig mocht blijken, in het najaar nogmaals. Enkele reglementswijzigingen worden aangenomen en andere verschoven tot een nieuwe verga dering in Maart Met een woord van dank aan de belangstellenden in het zoo mooie’ werk van deze vereen, wordt de vergadering gesloten. er die ons hierover schreven, deelen wij mede, dat het nummer van Dinsdag 11 Februari INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). EN VOORTS BEN IK VAN MEENIN G... Het spreekwoord zegt: „Bezint eer gij begint”. En terechtl Immers een ieder, die met één of andere zaak begint, heeft zich van te vo ren wel terdege af te vragen: Wel ke gevolgen brengt dat met zich mee? Zoo is het ook met mij gegaan. Toen ik de vorige keer schreef over verbeteringen, waarvoor de nieuwe IJf.W|.C. in Hennaardera deel vatbaar was, was het mijn be doeling niet om met dit hoogste college van de IJ.W.C. d.l. ’t Cen traal Bestuur, In het strijdperk te treden de lezer vatte het op naar zijn figuurlijke beteekenis en de „match” tot de laatste adem tocht uit te spelen. Nogmaals, ver re van dat! Hoewel het antwoord, dat het C. B. me gaf door het ingezonden stuk van Vrijdag 7 Febr. j.l. dui delijk te kennen gaf; dat zij mijn zienswijze, Inzake het C. B. reso luut van de hand had gewezen, wil ik voor de tweede maal de pen gaan voeren om iets dieper in te gaan op ons cardinaal punt, n.l. de samenstelling van het Centraal Bestuur. We zullen hopen, dat onze op vattingen tover bovengenoemd be stuur zich uiteindelijk in een soort compromis di.i. beiden iets geven en nemen, mogen vereenigen. Nóg staan we lijnrecht tegen over elkaar en beiden zijn we in voorafgaande weken gesterkt in elk onzer opvatting door de tal rijke sympathie-betuigingen. Ik ben en blijf van meening, om de woorden van Censor Cato in de Senaat te Rome eens te gebruiken dat het C. B. uitgebreid dient te worden. Inderdaad zou dit lichaam te groot worden als elk pl. bestuur één naar het C. B. zou afvaardi gen. Ik geef toe, dat de machine, want dat moet de IJ.W.C. zijn maar weinig nuttig effect zou heb ben. Aan een Poolsche Landdag was het C B. misschien dan niet vreemd, en we weten maar al te best uit de geschiedenis, welke fu neste gevolgen dit voor de Polen heeft gehad. Bij het schrijven van: één peröbon uit elk pl. bestuur, wist ik niet, dat het C. B. er 13 pl. besturen zou benoemen. De ge dachte van mij was: alleen in die dorpen, welke hydrographisch gunstig liggen, komt een pl. be stuur. Het aantal zou dan het getal 13 niet bereikt hebben I We kunnen nu pok beter uit een aantal dorpen welke het dichtst bij elkaar liggen één persoon voor het C. B. kie zen. w De pl. besturen van Itens, Hen- naard, Rien, en Lutkewierum kie zen zoo iemand, evenals Wommels, Kubaard en Waaxens; Spannum, Edens, Welsrijp en Baijum; én Oosterend, Hijdaard en Roodhuis. Totaal dus 4 eminente figuren aan het C. B. toegevoegd. De bezwaren, welke men tegen de vorige regeling heeft ingebracht kunnen nu alle vervallen. Immers, onze geachte Centrale Secretaris wordt met het oog op de belangrijke functie, welke hij in de IJ.W.C. te vervullen heeft, hij moet de ziel van de organisatie zijn telefonisch aangesloten en kan naast de 2 andere bestuurs leden, ook gemakkelijk bovenge noemde 4 ter spoedvergadering op roepen. Het spreekt van zelf, dat de hee- ren alles in de steek laten, niet scherp genoeg gezegd, er reeds bij voorbaat op hebben gerekend, dat de secretaris zou opbellen en op de afgesproken plaats en tijd met het dagelijksch bestuur (voorz., secr. en penn.) de zaken der IJ. W.C. gaan regelen. Omvang en inhoud der bespre kingen vullen elkaar aan tot een goedvlottende, hoogstaande en kleurrijke samenspreklng (z.g. rasch und schön methode). Het paard, ik ben het met U eens, dient voor de wagen gespan nen. Maar wat dunkt U, logisch is toch, dat men eerst een krachtig, actief, geroutineerd corps heeft en dat dén pas heel de gemeente zich omdat men zichtbare resultaten der IJ.W.C. heeft gezien, vrijwillig opgeeft als donateur. Moge ik misschien volgens uw meening het paard achter den wa gen hebben gespannen, wat baat het U, het paard er vóór te hebben maar het wil niet vooruit? Waarom 'zoo vraagt ge wel licht al die pogingen om het C. B. uit te breiden? Het bestuur stelt alles In het werk om tot een goe de organisatie te komen. Ik weet, geachte lezer, dat er al veel werk door het C. B. is ver zet, en dat het, vooral de Centrale Secretaris, nog dagelijks bezig is. Ik onderschat geenszins hun krach ten en bekwaamheden. Er wordt hard gewerkt op het secretariaat. Dit alles weet Ik. Maar wat baat ons dit leden van het groote Ijsgezln als daar niet vertegenwoordigd zijn mannen, die zelf de schaatsen eens onder hebben gehad, de Ijssport met hart en ziel zelf beoefenen en er op uit trekken om deel te nemen aan wedstrijden, toertochten, Elfmeren- tocht of Elfstedentocht? Goed, verelscht wordt een actief provisorisch en organisatorisch Centraal Bestuur, maar aangevuld Veel drukwerk e Fa. A. J. OSINGA DE JONG s NIEU WSBI .AD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1