1 Buitenlandsclie Revue. I I De Bolswardsche Courant en Westergoo SABOTAGE. Slan de SIBonné's die ons hierover schreven, deelen wij mede, dat het nummer van Dinsdag 11 Februari niet verschenen is Welke bons zijn thans geldig? Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Dinsdag 18 Februari 1941 37212 Jaargang No. 13 Uitgever Fa. A. J. OSTNGA, Marktstraat, BOLSWARD Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 em de len dl Hl k) I n: g, d. d, •tl MAKKUM. Vervolgens leest de secr., de heer ar Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer t an of en en n! Wat verstaan wij onder sabotage? Sabotage is het vernielen of bescha digen van andermans goed, speciaal zijn gereedschap, waardoor den benadeelde het uitoefenen van zijn beroep of bedrijf onmogelijk wordt gemaakt. In den regel wordt sabotage een wraakneming en wel een wraakneming van het allerminst aanbevelenswaardige soort. Het is een geniepig middel om anderen te beletten hun wettige werkzaamheden naar be- hooren uit te voeren. Ieder weldenkend mensch verwerpt de sabotage als middel van verzet. Het rechtsgevoel komt op tegen het gebruik van middelen, waartegen de Nederland- sche wet met straf dreigt. Het ergste van alles is, dat vaak onschuldigen moeten boeten voor dit misdrijf, dat buitendien in vele gevallen zijn doel mist. De ware daders zien den meesten tijd kans, ano niem te blijven en anderen de verant woordelijkheid te laten dragen. Dit alleen reeds moet een reden zijn, om af te zien van het plegen van sabo tage. Het moet iemand tegen de borst stuiten, een feit te plegen, waarvoor an deren moeten boeten, die er part noch deel aan hebben. Een dergelijke handel- OVERGEPLAATST. Met Ingang van 1 Maart a.s. wordt onze plaatsgenoot P. Planting, Adj. Commies bij de Directe Belastingen al hier, overgeplaatst naar het kantoor te Leeuwarden. 13 Febr. In afwijking van de oude en goede gewoonte om de jaarvergaderingen van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs te houden in het eigen schoolgebouw, heeft men deze ditmaal gehouden in het ver gaderlokaal „Ons Gebouw”, omdat de Niet alleen in Europa, maar ook in de andere werelddeelen Is de spanning tot een dergelijke hoogte gestegen, dat we ieder oogenblik een uitbarsting kunnen verwachten De Balkanlanden, die in tegenstelling met den vorigen oor log in dit Europeesche conflict een zoo lang mogelijke neutrale houding hebben aangenomen, worden nu langzaam maar zeker in den strijd betrokken. De Joego-Slavische minister-president t.. dl rt, Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. et, ït! et- te n, |e, en is, te el, te <t, :tl |s, in 11 in, ARUM NUTSVERGADERING. 13 Februari 1941. Het Nutsdepartement Arum-Achlum- Kimswerd hield een ledenvergadering te vens toegankelijk voor huisgenooten, waarbij Ds. O. Westmljse te Rotterdam als spreker optrad. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. L. Hilarides, beruste de leiding nu bij den heer H. F. Bakker, die het klein aantal opgekomenen welkom heette. In een boeiende rede die 2 uren duurde, over „De vloek van he Friesche goud”, behandelde Ds. Wesmijse het leven van onzen grooten schilder Rembrandt en de tragische invloed op zijn verder leven van ’t goud afkomstig uit de erfenis van zijn overleden eerste vrouw Saskia van Uilenburgh, de burgemeestersdochter uit Leeuwarden. Na de rede dankte de waarn. voor zitter den spreker voor zijn gloedvolle en heldere uiteenzetting, waardoor we dezen grooten kunstenaar ook van een andere zijde dan ons op de schoolbanken is bijgebracht, hebben leeren kennen. opleverde. De vergadering stond onder leiding van den Weleerw. Heer Ds. L. Touwen, die ook het openingswoord uit sprak. Vooraf werd gezongen Ps. 105 3, waarna de leider voorging in gebed, en nog voorlas Ps. 78 114. De spre ker zegt: in verhouding tot het bezoek van vorige jaren, is de kring klein, wel licht ook al door ziekte. Ook de be stuursvoorzitter en de onderwijzers Post en Van Kuiken, zijn door onge steldheid verhinderd deze vergadering bij te wonen. Vervolgens wijst Ds. T. op op het voorrecht dat er nog Chr. scho len mogen zijn. Het wordt ons echter soms wel wat moeilijk om het hart met de omstandigheden waarin wij nu leven. Spreker wijst niet alleen op het voor recht, doch ook op het goed recht van Chr. scholen. Ach, de menschelijke sa menleving, die toch door God is inge steld, licht krom gebogen. Men ziet dit in het huwelijk, in het gezinsleven, in het maatschappelijk en kerkeijk leven. In allerlei verband van de samenleving heeft men zich te richten naar het woord van God. Men wordt opgeroepen om te strijden tot de eer van God, zoo alleen zal er een echte ware samenleving zijn. De school heeft het verband met het kind en het kind behoort aan God. Daarom moeten de ouders mogen be- slissen over het onderwijs voor hunne kinderen. Wij mogen niet anders dan strijd voeren voor ons hoog recht. Wij hopen, dat zij die ons thans regeeren, ons vrije recht zullen laten behouden. Laten wij allen bidden voor het behoud van onze Chr. Scholen. Na dit openingswoord werd gezon gen: „Een vaste burcht is onze God”, vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 44 uitsluitend 250 Advsrtentlën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 14 Febr. De afd. „Makkum” van de Schip- persvereeniging „Schuttevaer”, hield hedenavond vergadering in een der za len van hotel „De Prins”. De voorz., de en de minister van buitenlandsche zaken hebben een bezoek gebracht aan den Führer en von Ribbentrop. Deze besprekingen hebben meer dan drie uren geduurd en zooals dat bij der gelijke conferenties gebruikelijk is, wordt er hoegenaamd niets over gepubliceerd. Daarna kwamen de Bulgaarsche mi nisters op bezoek en de derde in deze reeks is de ontmoeting tusschen Franco en Mussolini. Wat beoogt men met deze bedrijvig heid op den Balkan? Moeten Joego-Sla- vië en Bulgarije aan de zijde van de as mogendheden daadwerkelijk aan dezen strijd deelnemen? of is het voldoende dat men een welwillende neutraliteit be tracht en wat voor taak krijgt Spanje in dit conflict? Het is voldoende bekend, dat Spanje de geweldige slagen van den burgeroorlog nog lang niet te boven is, maar bovendien zöu een partij-kiezen van Spanje aan den kant van de As-mo- gendheden dit land onmiddellijk afsnij den van den toevoer van grondstoffen, die voor da industrie van dit land onont beerlijk zijn. Toch geeft de tegenwoordige houding van Spanje de overtuiging, dat de strikte neutraliteit is prijsgegeven. Door de bezetting van het Internationale Tanger heeft Spanje actief ingegrepen In BROOD. Op bon 03 tot en met 23 Februari (eventueel tot en met 2 Maart X elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 4 tot en met 23 Februari elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 02 van de boter- en vetkaart tot en met 23 Fe bruari (event, tot 2 Maart) 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 03 tot en met 16 Februari (eventueel tm. 23 Febr.) 250 gram margarine of boter, of 200 gram vet. Boter- of vetbons no. 21 blijven voor slaolie geldig tot en met 28 Februari 1941. VLEESCH. Op bon 02 tot en met 23 Februari elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 02 tot en met 23 Februari één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 06 tot en met 16 Maart 1 kg suiker. KAAS. Op bons 19, 32, 45, 58 tot en met 23 Februari elke bon 100 gram kaas. ZEEP. Op bon 01 tot en met 28 Februari 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met. 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 04 tot 23 Februari één ei, bon 05 tot 2 Maart één ei. KOFFIE EN THEE. Op bon 02 algemeen boekje van 3 Febr. tot 16 Maart 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 21 Februari a.s. op bon 92 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 31, 100 gram ien de eilandengroep daaromheen. Dat is - ,’een beetje een eigenaardige toestand die wijze strijdt tegen het moreel gevoel. Sa- j der italiaansche eilanden aan de Turk- sche kust, Patmos, Leros, Kos, Rhodos. Deze versterkte eilanden vormen een te- genbolwerk in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee en speciaal ten opzichte van Kreta. Het is daarom ver klaarbaar, dat deze eilanden gedurig aan Engelsche bombardementen staan bloot gesteld. Zeer waarschijnlijk doet Enge land alle mogelijke moeite deze eilanden groep in bezit te krijgen. Dit is niet al leen een strategisch voordeel, maar maakt de posite van Engeland ten op zichte van Turkije veel sterker. Voor wie uit deze beschouwing de conclusie zotl trekken dat dus de beslis sing van dezen strijd wel eens in het Middellandsche Zee-bekken zou komen te liggen, moeten we beslist deze illusie ontnemen. Ook het Balkanvraagstuk, ook de Mid dellandsche Zee, ook de strijd in Oost- Afrika, is een deel van het vooropge zette plan een nieuwe wereldorde in Europa te stichten. Nuchter-weg zou men dan de vraag kunnen stellen: hebben we daarvoor dan de verschrikkingen van dezen oorlog noodlg? Wanneer het eene land door zijn steeds groeiende bevolking levens- ruimte moet hebben en het andere land deze levensruimte zonder bezwaar kan afstaan, dan is het toch eigenlijk te gek dat we daarvoor een wereld vol haat en tweedracht stichten, dat we onherstel bare verliezen toebrengen aan het ge zinsleven, aan de cultuur, aan alles wat deze wereld aan levensvreugde zou kun nen opbrengen. Naar onze meening is het gezond verstand langzamerhand ho peloos zoek geraakt. Bij meer dan een gelegenheid heeft de Dultsche leider de doelstellingen, waarlangs het nieuwe Europa zal moeten loopen, uiteengezet, en we geven gaarne toe, dat veel van die ideeën voor ons nog wat onwennig zijn, maar.waar blijft de oorlogsdoel- stelllng van den anderen kant? Herstel van het oude? Asjeblieft niet. We hebben nu langzamerhand wel geleerd, dat er in hei nieuwe Europa een geheel andere geest moet komen. Dat is voor sommigen niet gemakkelijk, we denken hier aan Frankrijk dat de les van dezen oorlog nog nooit begrepen heeft. Men zoekt daar nog altijd naar een vorm, die lei ding en volk kan bevredigen. Men mar chandeert dan eens naar deze en dan eens naar die kant, maar een resoluut partij-kiezen, begrip toonen voor den nieuwen geest, in het besef van de gele den nederlaag mee te bouwen aan het herstel van het zoo zwaar geschokte Frankrijk, daarvoor zijn de krachten zeer moeilijk te vinden. We hebben In het begin van dit bul- tenlandsch overzicht gememoreerd, dat niet alleen in Europa, maar ook In de andere werelddeelen de spanning zich langzaam maar zeker toespitst. Speciaal gaan onze gedachten hierbij uit naar Amerika en Japan. De nieuwe Japansche ambassadeur in Washington, Nomoera, heeft bij de over handiging van zijn geloofsbrieven aan president Roosevelt verklaard, dat de re cente ontwikkeling in de Japansch-Ame- rikaansche verhoudingen, groote be zorgdheid heeft gewekt. Een der groote Japansche bladen heeft voor het vertrek van Nomoera naar Amerika nog geschre ven, dat de betrekkingen tusschen Japan en Amerika zoo slecht waren geworden, dat men het zenden van een ambassa deur maar beter achterwege had kunnen laten. Thans is het te laat voor de Ver- eenigde Staten nog een keer tot bezin ning op te wekken, want men is in Washington reeds te ver gegaan. De Amerikaansche steunpunten op Hawaii de Philippijnen en andere plaatsen in den Stillen Oceaan, worden dagelijks ver sterkt, terwijl de Pacific-vloot voortdu rend wordt verbeterd. Weer een ander bericht maakt melding van het afstaan van wapenmateriaal van de Amerikaan sche vloot aan de Phillippijnen. Voorts werd er een geheime vergade ring van de vlootcommissie belegd, waarin admiraal Stark verklaringen zal afleggen over het crediet van 8 millioen dollar dat is aangevraagd voor het ves tigen van een luchtbasis op Samoa. Ook de contröle op den in- en' uit voer wordt in Amerika verscherpt. De Regeering wil zich een duidelijk beeld vormen, van het prestatievermogen van de koopvaardijvloot, Ook uit Japan ko men meerdere berichten, die wijzen op een verscherping van den toestand. Naar het blad United Press verneemt hebben vele Amerikanen, die tot nu toe hun vertrek uit het Verre Oosten hadden uitgesteld, thans passage besproken. Het is ook opvallend, dat vele missionarissen die zeer lang in het Verre Oosten heb ben gewoond, zich thans onder de ver- trekkenden bevinden. Ten slotte nog een feit, dat in duide lijke termen accentueert, dat de spanning tusschen Amerika en Japan het hoogte punt bijna overschreden heeft. In zeer korten tijd is voor de vierde maal het Australische oorlogskabinet bijeen gekomen. Na deze laatste confe rentie is te Sidney verklaard, dat de oorlog de Australische kusten steeds meer nadert en dat alle verdedigings- voorbereidingen dienen te worden ge troffen. Het behoeft ons dan ook in geen enkel opzicht te verwonderen, dat Japan alle mogelijke moeite doet de betrekkin gen met Rusland op de meest spoedige wijze te regelen. Men heeft zich hierbij echter de handen gebonden met het Antl-Kominternpact. De Japansche mi nister van buitenlandsche zaken Hatsoe- oka heeft naar aanleiding van een inter pellatie verklaard, dat het raadzaam zou kunnen zijn het Anti-Kominternpact te beëindigen, alleen uit een oogpunt van regeling der betrekkingen met de Sovjet Unie. Dit pact, aldus de minister, is niet tegen de Sovjet Unie gericht, maar tegen de communisten en de communistische actie in de geheele wereld. Het is maar juist welke uitlegging men aan het bekende vodje papier geeft. gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 57, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 21 Febr. a.s. op bon 87, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 15, 16, 17, 18, 19, 20 21, 22, 23 en 24 „centrale verwarming” en nrs. 08, 09, en 10 „haarden en kachels tot en met 15 Februari 1941, elk één eenheid vaste brand stoffen. Voorts de met 11, 12, 13 en de met 25 tot en met 32 genum merde bons elk één eenheid tot li Maart. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vierde periode” en „één eenheid cokes vierde periode” geven tot en met 28 Februari recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 8 van 30 Dec. tot en met 23 Febr. 2 liter petroleum. Petroleumzegel „d”. Tot én met 23 Februari 2 liter petroleum,, uit sluitend voor verlichting in het huishouden. enz. Vervolgens leest de secr., de heer R. Tjeerdema de notulen en het jaarver slag voor. Uit het laatste blijkt, dat ons schoolwezen weinig door den oorlog heeft geleden. De rapporten waren over het algemeen zeer gunstig. Het gemid deld aantal leerlingen bedroeg onge- -veer 142. Men heeft echter wel heel wat vereischte verduistering te veel bezwaar wederwaardigheden doorgemaakt, doch - deze j8 men oqIj a| weer |e boven geko men. Notulen en verslag werden beiden onder dankzegging goedgekeurd. Nu werd nog gezongen het bekende lied: Beveel gerust uw wegen, enz. Vervol gens kreeg de penningmeester, de heer J. Holwerda het woord. Was het een vaste gewoonte, dat deze zijn financieel verslag uitbracht in de Friesche taal, ditmaal deed hij het in de Hollandsche taal. Uit dit financieel verslag bleek, dat er nog geen reden voor ernstige be zorgdheid behoeft te zijn. Wel is er nog eenige schuld, doch daarvoor heeft men een paar goede, waardevolle panden. Nadat er enkele vragen waren gesteld, welke door den penningm. werden be antwoord, werd ook dit verslag goedge keurd. De penningmeester was aan de beurt van aftreden doch werd met over- groote meerderheid herkozen, ’t welk hij zich liet welgevallen. Ondertusschen werd nog gezongen Ps. 25 6. De heeren Tj. de Jong en D. Dijkstra werden uitgenoodigd het boek met al de bescheiden de controleeren. Bij de rondvraag werden nog eenige interne vragen gesteld, welke in hoofd zaak door den Weled. heer Pruiksma, H. d. Sch. werden beantwoord. Nadat de agenda was afgewerkt werd het laatste vers van Ps. 68 nog gezongen, werd Ds. Touwen bedankt voor de lei ding, waarna deze met dankgebed de vergadering beëindigde. het conflict en zijn neutrale houding defini tief opgegeven, ook al neemt het geen deel aan den oorlog. Nu de belangstelling in den strijd voor een groot deel naar de Middellandsche Zee is verplaatst, krijgt de positie van Spanje een zeer bijzondere beteekenis, maar ook die der andere landen aan de- <ze zeer belangrijke zee-engte. Meer nog (dan Joego-Slavia geldt dit voor Turkije J botage kan dan ook niet genoeg veroor- I deeld worden, en om het feit op zich zelf en om de daaruit voor derden voort vloeiende gevolgen. Daarbij komt nog, dat dergelijke da den dikwijls volstrekt zonder het ge- wenschfce resultaat blijven,, zelfs bijna onopgemerkt voorbijgaan. Niet alleen dus, dat de gewone gang van zaken er niet door wordt gestoord, doch de da ders hebben zelfs niet eens de statis- factie, dat zij buitengewone ergernis ver wekken. Wanneer men sabotage uit dezen ge zichtshoek beschouwt, moet men wel tot de slotsom komen, dat het niets meer is dan een negatieve „daad”, zonder nut of waarde. De pleger of plegers van een dergelijke daad zullen voor zichzelf moeten erkennen, dat zij zich daardoor een valschen schijn van moed hebben gegeven voorzoover men van moed kan spreken bij het plegen van een feit, dat wordt begaan onder begunstiging van de duisternis. Sabotage is steeds en onder alle om standigheden een verwerpelijk middel, dat zeer terecht met straf wordt be dreigd. Het vernielen van andermans goed om daardoor ongerief te veroorza ken moet met alle ten dienste staande middelen worden bestreden. Het plegen van dergelijke daden is in de hoogste mate minderwaardig, ongeacht het doel, waar het om gaat. Strijden met open vl- zier is ridderlijk; doch sabotage is laag en verachtelijk. Het Is an ook ondenkbaar, dat men- schen, die nog eenig gevoel van eigen waarde hebben, zich er aan zullen schul dig maken. Er zit iets in het gevoel, dat wij zelf buiten schot blijven, terwijl an deren die met het geval niets te ma ken hebben en het vermoedelijk zelfs sterk zullen afkeuren er voor verant woordelijk worden gesteld. Dit moet men vooral niet uit het oog verliezen. Wie zich dit alles goed indenkt, zal ongetwijfeld zijn handen thuis houden. De meesten, die zich aan sabotage schul dig maken, zullen zoo ver niet hebben doorgedacht. Het is van harte te hopen, dat het voldoende is, hen op de ernstige gevolgen voor onschuldigen te wijzen, om hert voorgoed van sabotage terug te houden. TMt 1 m, 4 j i”, in, DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1