Radio-Centrale karpetten 1941... Fa. R. P. de BOER De Bolswardsche Courant en Westergoo Dancing BOERMANS Accountantskantoor BLOK De Oorlog. 19.25 gesloten Winkelsluiting te Bolsward 375^ Jaargang Vrijdag 28 Februari 1941 Uit den Omtrek. E. OLDENZIEL I j Ter herinnering..... Zondagmiddag a.s. allen naar de lessen in t «I Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 16 -anf 1 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat BOLS WARD den weergaf en op nauwkeurige hieromtrent mede te deelen. In de 1 g 9 MAKKUML t e 1, e n i I er In de week van 1—7 Maart worden de winkels om Dit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland ct. Buitenland 2^ ct. Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris F. J. Ier goedkeuring wegdragen. De Voorzitter, tevens president der Ned. Ver. voor Melkcontröle, Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 26 Febr. ((D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Neem geen Lampenonkcsten EERDMANS Is iemand, Die keus heeft als niemand I Hoe of 't ook in de handel gaat, EERDMANS die is stééds paraat. Z'n voorraad rookgerei is groot, leder helpt hij uit de nood. Mogen wij voor U het aedrlllsresuiiaai over 1940 vaststellen Onze tarieven zijn zeer laag Vraagt eens inlichtingen. Accountantskantoor Leraar Boekhouden M.O. Gedipt Belastingconsulent MARKTSTRAAT 12i, BOLSWARD Telefoon 425 0-2 0-2 0-2 0-2 0-2 0-2 0-2 2-0 O-2 1-1 1-1 Karpetten mogen alleen op leve- rings-vergunnlng verkocht worden Een tip Frisch Uw oud Karpet op met een flacon INNOWO het wordt weer a 1 s nieuw! kl. flacon f 0.65 groots flacon f 1,10 LeeraarA. DE VRIES. ondanks de vele moeilijkheden, zyn we er toch in geslaagd een pracht collectie Haarvelours en Moquette Karpetten samen te stellen. Zoowel in de klassieke als in de meer moderne dessins, vindt U een ruime keuze, terwijl de kwaliteiten nog prima zijn. Bedenk dat alleen het beste goed genoeg is voor Uw vloer bedekking I AdvertentlSn per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 heer M. Jansen werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Woorden van dank werden hem door den Voorzitter gebracht voor het vele, dat hij voor de afd. had gedaan in’de 22 jaar van deze functtie. Onder applaus werd op voor stel van den heer Hoogland, de heer Jansen benoemd als Eere-lid gen onder de oorlogsomstandighe- van de afd. Als secretaris-Penningmeester wijze te boek was gesteld, kon al- werd benoemd de heer Johs. Po litiek te Wons. Na de rondvraag werd deze goedbezochte vergadering geslo- gaat vervolgens over een en ander ten. DE OMZETBELASTING. Reeds nu meenen we even de aandacht te moeten vestigen op ’n lezing over bovengenoemd onder werp, welke 12 Maart in de Wijn berg zal worden gehouden. Een nadere uiteenzetting van de bepalingen van de omzetbelasting is vooral voor de zakenmenschen van groot belang. We willen dan ook gaarne alle middenstanders opwekken deze lezing bij te wo nen. OOSTERLITTENS BILJARTPARTIJ. 24 Februari 1941. In café „Het wapen van Fries land” werd een biljartpartij gehou den met 22 deelnemers. De uitslag is aldus: 1ste prijs: Jan van der Wal, al hier en Piet Buren te Baard. 2de prijs: Pier M. Santema en Piet v. d. Kooi, beiden alhier. 3de prijs: Anske B. van der Wal alhier en Geert Hoekstra te Baard. De hoogste serie behaalde P. Santema met 20 caramboles. s VERGADERING VAN MELK- LEVERANCIERS. 23 Februari 1941. Zaterdagmorgen hield de Veree- niging van Melkleveranciers der Kon. Ned. Mij. zuivelfabriek en melkinrichting „Oosterlittens’ haar jaarlijksche vergadering in café Walon onder voorzitterschap van den heer D. Y. Miedema. De voorzitter kon een flink aan tal belangstellenden het welkom toeroepen en deelde bovendien ver gaderen in zooverre was gegeven, dat geen politiek mocht worden behandeld. Daarna werden de notulen door den secretaris, den Keer F. Jaarsma te Lutkewierum, in ’t Friesch voor gelezen, welke werden goedge keurd en vastgesteld. Ook het jaarverslag, dat de vele wisselin- EEN ONGELUK DAT BETREK KELIJK GOED AFLIEP. Zondag waren enkele jongeman nen in de portiek van de fa. Wolke aan het stoeien, toen plotseling een dèr jongemannen door de groote spiegelruit in de etalage terecht kwam. Wonder boven wonder bleef een groot stuk van het ge broken spiegelglas in de sponning hangen, om een oogenblik later ook naar beneden te vallen, geluk, kig zonder iemand te verwonden. DE JANTJES. Een bekende, maar altijd nog tnooie Nederlandsche film, die Zondag in de Doele wordt ge draaid. Het is een echt zeemansverhaal en daarbij typisch Amsterdamsch. De humor heeft in deze film een groote plaats, maar ook de liefde tusschen Blonde Greet en Dolle Dries. Verschillende moeilijkheden en bezwaren, verdachtmakingen en lasterpraat moet Blonde Greet overwinnen, voordat een gelukkig huwelijk de bekroning vormt van een trouwe liefde. Wanneer we de lijst van mede spelers bezien, treffen we bekende namen op tooneel- en filmgebied Johan Kaart, Fientje de la Mar, Cissy van Bennekom, Aaf Bouber, Henriette en Louis Davids enz. enz. Deze staf van spelers waarbor gen een goed uitgevoerde film. Bijzonder willen we nog de aan dacht vestigen op de middagvoor stelling om 4.30 uur waar het ge- heele programma wordt gedraaid. TEL. 9 - MAKKUM te treden. Het rapport over het vraagpunt, vastgesteld door de commissie N. Ozinga, W. Sinne- ma en A. Bierma, gaf geen aan leiding tot bespreking en zal on veranderd aan het Hoofdbestuur worden toegezonden. Evenals vorige jaren had de secretaris Jansen een keurig jaar verslag, waaruit bleek, dat inJ het afgeloopen jaar 1 meikerscursus was gehouden, en het ledental 117 bedroeg. Verder wees hij op de moeilijkheden van het Agrarisch leven. Uit de rekening van dezelf de bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 584, uitgaven f 633.16. Nadeelig saldo f49.16. In verband met de steeds wederkeerende te korten werd besloten de contri butie over het algemeen te verhoo- gen. Het Bestuur nam op zich voe ling houdende met de besprekin gen, een nieuwe regeling vast te stellen. De heer Ir. Vondeling hield hierna een inleiding over de be- teekenis van de N.O. polder voor den Frieschen boerenstand, welke ook door de afd. Jongerein en cur sisten voor b.g. polder werden bij gewoond. Spreker gaf in een hel der betoog een overzicht omtrent de reeds gedane en nog te verrich ten werkzaamheden van dit groot- sche werk. Over de verschillende grondsoorten, aanleggen van we gen en kanalen, bouw van dorpen, groepen van arbeidershuizen, ves- tigingseischen en de mogelijkhe den voor bekwame jonge krach ten, om later tot een bedrijf te ko men. Met nadruk wees hij er op, dat het wenschelijk was, dat op de bouwbedrijven in deze afd. gele genheid gegeven werd volontairs uit het weidebedrijf op te nemen. Nadat vele vragen door den in leider waren beantwoord, bracht de Vice-Voorz. hem hiervoor dank. De afgevaardigde voor de Alg. verg, werd opgedragen voor de Statutenwijziging te stemmen en bij de verkiezing van een bestuurs lid zijn stem uit te brengen op den candidaat Bosma te Wyckel. Als afgev. werd benoemd de heer Johs Hoogland, pl.verv. de heer N. Ozinga. De secretaris, de mede, 'dat de toestemming tot GYMNASTIEK. Donderdag 13 Maart a.s. wordt wederom de jaarlijksche uitvoering der Gymnastiek-Vereen. „Lycur- gus-Wilhelmina” met hare jeugd- klassen gehouden. Daar het dien datum volle maan is, gelooven wij, dat velen dezen avond vrij zullen maken, om de prestaties van de vele kleine en groote leden dezer vereeniging te bewonderen. Door de tijdsomstandigheden kan deze avond niet opgeluisterd worden door het traditioneele bal, maar dit wordt gehouden op Zon dag 16 Maart met attracties. Wij hopen de volgende week nog even op het een en ander te rug te komen en U het programma te vermelden. IDSEGAHU1ZUM. 19 Febr. ’40. Hedenmorgen om kwart over tien, kwamen de Chr. Jonge Boe ren en Tuinders in huishoudelijke vergadering bijeen. Nadat de voorloopige voorzitter de verga dering had geopend, werd gezon gen Psalm 121 1, waarna de statuten werden vastgesteld. Hier op volgde aangifte van nieuwe le den, zoodat tot bestuursverkie zing kon worden overgegaan. In het bestuur werden gekozen: S. Terpstra, voorz.; N. de Boer, seer.; A. Ybema, penningm. en Jac. de Jong, algem. adj. Nadat dezen hun benoeming hadden aangenomen, werd beslo ten toe te treden tot de Chr. Fr. Landb. Jongeren Organisatie. Hierop volgde vaststelling der contributie en werd besloten tot het voeren van persoonlijke pro paganda. Hierop volgde rond vraag. Nadat gezongen was Psalm 119 5 sluit de voorzitter met dank gebed. een woonhuis met grond, groot 72 c.A., in huur bij den heer W. Han- kel, werd na 24 verhoogingen koo- per de heer J. Stilma te Oosterend (Henn.) voor de som van f 735. VERKOOPING. 26 Febr. Bij de publieke verkooping ten overstaan van waarn. notaris Mr. K. Westerling te Wommels van Febr. ’41. Onze plaatsgenoot ,de heer S. A. Rinia, is uit een groot aantal sollicitanten benoemd tot Op zichter Tuinman bij de kolonie „Het Hooge Land” te Beekber gen. OUDSTE INWONER OVERLEDEN 24 Febr. Zondag is alhier overleden de heer J. A. van Tuinen, beter be kend als „Aide Jan Aukes” in den hoogen ouderdom van 97 jaar en 6 maanden. De krasse oude heer was steeds goed gezond en zat enkele jaren geleden zomers nog geregeld op een bank op het dorpsplein of van ,,aide tiden op to heljen”. Vier jaar geleden over leed zijn wederhelft, nadat in ’34 het diamanten huwelijksfeest her dacht kon worden. De laatste tijd echter werd de oude man bedlege rig, totdat de griep een einde maakte aan zijn leven. De stille hoop, dat Oosterlittens nog eens in de naaste toekomst een hon derdjarige zou tellen is derhalve niet vervuld. „Jan Aukes” was de oudste inwoner van het dorp. Een duikboot meldt het tot zin ken brengen van een vijandelijk bewapend koopvaardijschip van ongeveer 8000 b.r.t Een andere duikboot heeft een Britsch be- wakingsvaartuig tot zinken ge bracht en daarbij eenige gevan genen gemaakt. In het zeegebied ten zuidoosten van Engeland heeft een motortorpedoboot een Brit- schen torpedojager tot zinken ge bracht- Aan de Lybische kust ten Zuid westen van Agedabia kwam het in den ochtend van den 24en Febru ari tot een treffen tusschen een Duitsche fen «een Engelsche ge motoriseerde verkenningspatrouil- le.. Een aantal Engelsche auto’s waaronder verscheidene verken- ningspantserwagens werd ver nield, terwijl eenige gevangenen werden gemaakt. Aan Duitsche zijde ontstonden geen verliezen. In de namiddaguren van den 24en Februari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee groote koopvaardijschepen in een haven van Cyrenaica in brand geworpen en bomtreffers geplaatst op de ha venwerken. Duitsche jachtvliegers hebben boven het eiland Malta een vliegtuig van het type Hurri cane neergehaald. In den afgeloopen nacht hebben zwakke formaties gevechtsvlie- gers aanvallen ondernomen op strategische doelen en havenwer- ken te Hull, Harwich en Great 1 Yearmouth, op vliegvelden in 1 Oost-Engeland, alsmede wapen fabrieken te Ipswich en Norwich. Bij een mislukte vijandelijke aanvalspoging aan de Kanaalkust hebben jachtvliegers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloo pen nacht op verscheidene plaat- sen in West-Duitschland lukraak brisant- en brandbommen gewor pen, die slechts onbeteekenende materiaale schade aanrichtten. Branden konden terstond na het uitbreken gebluscht worden. Luchtdoelgeschut heeft een vijan delijk vliegtuig neergehaald. SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 IHRICHTEI! BIJHOUDER COUTROLEEREH BELASTINGRECLAMES Donderdagmorgens ZITTING Schildwijk 33 - BOLSWARD Bruinsma werden gisterenavond finaal verkocht: Perc. 1 tot en met 4. De Boe renhuizing met schuur, 3 woningen en hokken b. d. St. Josephbuurt te Bolsward, waarvan bij samenvoe ging kooper werd de heer Sjerp Heeres aldaar voor de som van f 4285.—. Perc. 5. De Burgerhuizing a.d. Kerkstr. aldaar, in huur b. d. heer M. Reitsma, w.v. kooper werd de heer Johs. Palstra aldaar voor na der te noemen lastgever, v. d. som van f2186. Perc. 6. De huizing daarnaast, laatst in eigen gebr. bij wijlen den heer L. Hamburg, w.v. kooper werd de heer Albert de Boer, v. d. som van f901. Perc. 7. Het woon- en winkel huis a.d. Hoogstraat aldaar, in huur b. d. heer J. van der Schaaf, w.v. koopster werd de firma V. v. d. Plaats aldaar v. d. som van f 2848.—. Perc. 8. De huizing a.d. Ver- wersstraat aldaar, in huur bij den heer J. Visser, w.v. kooper werd de heer Sijtse Aukema te Franeker v. d. som van f 2008. Perc. 9. De woning a.d. Groote Kampen aldaar, in buur b. d. heer M, Andela, w.v. kooper genoemde Aukema v. d. som van f621. Perc. 10. Het Wilhelminage- bouw in Elandslaagte aldaar, w.v. kooper werd de heer Pieter Hidma V3D AdmlnlSlrSllBS al<^aar> v0°r nader te noemen last-, gever v. d. som van f 659. Perc. 11. De woning b.d. Kam- pensteeg aldaar, in huur bij D. Adema, w.v. kooper werd ge- n|oe(mde Aukema v. d. som van f90.—. WITMARSUM. 24 Februari. Heden had in Hotel Hofstra de ledenvergadering plaats van de afd. „Witmarsum” van de Fr. Mij. v. Landbouw. De leiding berustte bij den heer N. Ozinga, Vice-Voorzitter. In gevoelvolle woorden herdacht deze bij de opening het groote verlies, dat onze afd. geleden had door het overlijden van den Voor zitter, de heer L. Johs. Hilarides. Hij schetste de overledene als een man, die onnoemlijk veel voor de Landbouw had gedaan in ’t bizon- der voor onze afd. Geen werk was hem te veel of te zwaar, wanneer hij de Landbouwbelangen kon dienen; zijn groote gaven van hoofd en hart heeft hij steeds in dienst gesteld van de Landbouw. Spr. eindigde met de woorden: Hilarides, we zullen steeds de aan genaamste herinnering aan U be houden. Deze rede werd staande door de vergadering aangehoord. Bij de ingekomen stukken was een circulaire van het Hoofdbe stuur omtrent het oprichten van een werkgeversvereeniging, waar toe besloten werd en het bestuur werd gemachtigd voor de afd. op eerste plaats werd nog gememo reerd het 25-jarig herdenkings feest, wat tot aller voldoening plaats vond en waarbij zooveel be langstelling en waardeering werd ondervonden, ook van de meest vooraanstaande personen. Verder werd even stil gestaan bij de con- tröledienst, welke ondanks de soms niet te voorkomen moeilijk heden een vlot verloop had. Bij de verschillende bezoeken aan de diverse zuivelfabrieken was de vereeniging steeds in staat ge weest de contröle op vetgehalte der melk, alsmede van wei en on dermelk op de meest serieuze wij ze uit te voeren. Bij punt 5 der agenda werd be sloten inzake het melkcontract, het voorstel der Commissie en Directie evenals vorig jaar te handhaven, behoudens overmacht, en dat ieder die zulks verlangt, zijn percentage ondermelk kan ontvangen tegen de kostprijs, terwijl bij eventueele consumptiemelklevering voor Hol land de wei niet wordt vergoed. De heer A. Hoekstra te Rien werd met algemeene stemmer, her benoemd als commissielid, terwijl als afgevaardigde Ned. Ver. van melkcontröle (aftr. niet herkies baar de heer K. Hijlkema te Ak- krum) werd gekozen den heer K. Hooisma te Oldeboorn. Nadat bij de rondvraag nog en kele interne zaken waren bespro ken, sloot de voorzitter de verga dering. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME, 26 Februari (Stefani). Het Itahaansche weermachtbe- richt luidt: Aan het Grieksche front niets van belang te melden. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben boven Malta een vijandelijk vliegtuig neerge schoten. In Noord-Afrika zijn in den ochtend van den 24 Februari af- deelingen van het Duitsche corps in Afrika ten Zuiden van Ageda bia voor de eerste maal met den vijand in contact gekomen. In den loop van het treffen met Engel sche pantsereenheden werden ver scheidene auto’s en pantserwa gens van den vijand vernield. Er werden eenige gevangenen ge maakt. Geen verliezen aan Duit sche zijde. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben voor anker liggende schepen, havenwerken, alsmede militaire inrichtingen van een vijandelijk vlootsteunpunt in Cyrenaica met succes aangeval len. Twee schepen van rond 8000 b.r.t. werden getroffen en zwaar beschadigd. Er werden hevige ontpoffingen en branden in de ha ven waargenomen. Te Dzjaraboeb en te Koefra bieden de Itahaansche bezettingen hardnekkig tegenstand aan den vijandelijken druk. In Oost-Afrika activiteit van de wederzijdsche artillerie, alsmede van vliegende colonnes in den sec tor Cheren. De heldhaftige tegen stand van onze troep ten Oosten van de rivier de Djoeba duurt voort. DE VERWACHTE AANVAL OP ENGELAND. De president van de „Star Journal”, John Cowles, begint met de publicatie van een reeks artike len over zijn indrukken in Enge land. Cowles heeft, zooals be kend, Wendel Wilkie naar Enge land vergezeld. Hij schrijft in zijn eerste artikel dat de Engelschen vast rekenen op een poging tot invasie in het voor jaar. De burgers zijn gewaa*- OEFENAVOND DAMCLUB. 26 Febr. le Klas. J. Schilstra-D. Blanksma T. Smid-A. Jongstra D- Wieling-B. Westendorp C. v. d. Meer-D. Wieling 2e Klas. G. Visser-T. de Vries A. Schaddelee-G. Visser D. Lemstra-K. v. d. Eems T. de Vries-G. Kooistra E. v. d. Kooij-J. de Hoop Y. Tolsma-E. v. d. Laan Kl. Bijlsma-A. Schaddelee f i 1 i i J ’I I DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1