Buit enlandsclie Revue. •0 De Bolswardsche Courant en Westergoo BOEKENWEEK. j n Welke bons zijn thans geldig? Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 372*2 Jaargang Dinsdag 4 Maart 1941 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 17 Md. Op bon 15 tot en met 30 Maart een pond at d 1 e 1, n M Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer er >m ar de en of ar es men, is dan tóch het enkele bezit van werken, welke ons eens diep treffen, niet iets kostbaars? Het enkele bezit reeds kan herinneringen levendig houden. Waaraan anders ontleenen de vele, ma terieel waardelooze souvenirs hun waar de, welke ieder mensch met zich door het leven meesleept? Het komt er niet op aan, of uw biblio theek groot is dan wel geschikt kan worden op een klein plankje in een in tiem hoekje van uw woning. Het gaat er om, of ge al of niet iemand zijt, wiens hart en geest gevoelig zijn voor ideëele dingen. Zoo ge daarvan nog geen blij ken kunt geven door het betoon van de persoonlijke waarde, welke ge aan be paalde boekwaarden schenkt, begin dan in de op heden aanvangende boeken week met uw zelfopvoeding in die rich ting. Middellandsche Zee, maar onze toege- stane ruimte is reeds weer verbruikt, dus tot een volgende keer. OOSTERLITTENS KRUISJASPARTIJ. 2 Maart 1941. Gisteravond werd in café „Het Wapen van Friesland” een geanimeerde kruis- jaspartij gehouden, uitgaande van de t W- i- n, ie ;n re, is, li ét er ;k c- KIMSWERD. DE JANTJES. Een goede Hollandsche film en voor de meeste filmliefhebbers geen onbeken de. In tegenstelling met andere Neder- landsche films bleek in de filmstrook niet noemenswaard geknipt. De beeldweergave was uitstekend en ook het geluid zeer goed. Het voorpro gramma was als steeds goed verzorgd. Het bezoek was zeer bevredigend. 27 Februari 1941. Voor een flink bezette zaal hield gis teravond de Zangvereen. „Zanglust” al hier haar jaarlijksche uitvoering. De zangnummers alsook het door de leden van het koor opgevoerde tooneelstuk „Twa sisters” oogstten een enorme bij val. Met groote voldoening kunnen bestuur en leden op dezen welgeslaagden avond terugzien. Aan den leider, den heer G. Schrik te Harlingen en aan mej. G. de RIJCKE TREK LOTEN. Een advertentie in dit nummer ver meldt nadere bijzonderheden omtrent de gehouden beide trekkingen van de Rijcke Trek Verloting. In vele plaatsen waren de loten sedert begin Februari al uitverkocht, hetgeen mede een reden voor het comité der verloting heeft gevormd een derde serie ook op korten termijn, te doen trekken en wel op 21 Maart. Deze ver loting biedt eveneens een hoofdprijs ter waarde van f 6000.— en een serie diver se prachtige prijzen. De loten zijn inmiddels verkrijgbaar bij de bekende adressen in de plaats en omgeving. Naar onze meening is het Turkije te doen om tijdwinst; slaat de schaal van den strijd in de Middellandsche Zee en in Oost-Afrika om ten gunste van de Asmogendheden dan kan Turkije, wan neer het niet aan alle kanten gebonden is, de voordeeligste partij kiezen. Zou de schaal eventueel aan de anderen kant doorslaan, dan ook voelt Turkije zich geborgen. Lang kan deze toestand evenwel niet duren. Aan den vooravond van den strijd, zoowel in het Westen als aan de Mid dellandsche Zeekust wordt kleur beken nen een dringende eisch. Men zou geneigd zijn zoo nu en dan de balans van de krijgsverrichtingen op te maken om zoo mogelijk daaruit de kansen te berekenen. Voor een dergelijk objectief oordeel is dan allereerst ver- eischt, dat men berichten van weerskan ten zou kunnen vergelijken. Ieder be grijpt dat dit in een bezet land niet mo gelijk is en we dus het trekken van con clusies aan den lezer zelve moeten over laten. Wat da hulpverleening van Amerika betreft, valt te vermelden, dat de leen- en pachtwet nogal eenige discussie in de Senaat uitlokt De leider van de democraten en te genstander van de hulpverleening aan Engeland, senator Wheeler, verklaarde dezer dagen in een rede, dat, wanneer deze wet wordt aangenomen het Ameri- kaansche congres tot een paskwil wordt verlaagd. De aanneming van deze wet zou gelijk staan met een oorlogsverklaring. Het wetsontwerp zou Roosevelt machtigen om Duitsche, Italiaansche en Japansche handelsschepen in beslag te nemen. Ten tweede Amerikaansche handelsschepen naar havens van oorlogvoerende landen te kunnen zenden en ten derde de oor logsschepen van oorlogvoerende landen kunnen in Amerikaansche havens gere pareerd worden. Die hulpverleening aan Engeland is niet het eenigste buitenlandsche pro bleem, waarmee Amerika den laatsten tijd nogal moeite heeft. De versterking van de eigen defensie, maar vooral de spanning ten opzichte van Japan stelt Amerika voor zeer bijzondere problemen. Wat de versterking van de defensie be treft, is men in Amerika niet alleen ac tief ten opzichte van de vloot, maar in niet mindere mate wat betreft de lucht macht. Vooral in en om den Stillen Oce aan is deze belangensfeer aan weers kanten uitgegroeid tot een schaakspel van de eerste orde. Vroegere onbedui dende eilandjes, die nauwelijks enkele meters boven den zeespiegel uitsteken, vormen thans uitstekende steunpunten voor vliegtuigen. Voor d'e versterking van een dezer eilandjes Guam geheeten, heeft de Ame rikaansche senaat 4 millioen pond ster ling uitgetrokken. Ook Japan zit niet stil en heeft thans een nieuwe luchtlijn ontworpen- naar Portugeesch Timor. Voorloopig bedoeld als een gewone vliegdienst, weten we toch uit de onder vinding, dat de burgerlijke vliegdienst dikwijls de voorlooper is van de mili taire dienst. Zoodoende worden de lan ge jaren vergeten eilandjes in de Ooste lijke Oceaan door de groote mogendhe den als een waardevol bezit beschouwd. Een internationaal probleem, dat in rus tiger tijden naar een oplossing vraagt. Reeds de vorige week was door een foutief bericht in een der Fransche bla den het overlijden gemeld van Koning Alfonso van Spanje, Thans is echter dit bericht In her nieuwde vorm juist. In tegenstelling met de minder gun stige commentaren uit de Fransche bla-- den van de vorige week, waarin het par ticuliere leven van dezen vorst niet van de beste zijde werd-belicht, komen thans de Spaansche bladen met waardeerende artikelen. In een manifest tot het volk zegt Franco onder meer: De Spaansche regeering neemt deel aan de groote smart over dit verscheiden. Alfonso is gestorven ver van het vaderland, welks welzijn hij zoo hartstochtelijk liefhad. Ook „de Alcazar” wijdt haar hoofd artikel aan den gestorven vorst en con stateert dat weliswaar het karakter van den koning voor de geschiedenis nog niet is vastgesteld, flat het beeld van den doode echter voor de Spanjaarden door een aureool Is cwigeven, omdat hij zijn land zoo lief had en zijn geheele leven in dienst van het vaderland stelde. Nu hadden we u nog graag iets ver teld over de tegenwoordige positie van het nieuwe Spanje, vooral in verband met de komende gebeurtenissen aan de Haas-v. d. Molen werden bloemen aan geboden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. HENNAARDERADEEL. FRIESCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Februari 1941. De afdeeling van de Friesche Mij. van Landbouw hield haar algemeene leden vergadering te Wommels onder leiding van den heer J. R. Boschma van Hen- naard. In zijn openingswoord schetste de voorzitter hetgeen in de veehoudersbe- drijven de laatste jaren was meegemaakt de groote moeilijkheden - waarmede voortdurend te kampen viel, doch on danks dit alles meende de voorzitter nog voldoend^ optimisme aanwezig een en ander te trotseeren, om met moed de toekomst tegemoet te gaan. Verder volgde ballotage van een drie tal nieuwe leden, terwijl nog werd me degedeeld, dat van bestuurswege behan deld was de vogelschade en de ziens wijze van het bestuur aldus gemotiveerd werd, om zoo mogelijk te trachten ver gunningen tot het schieten van schade lijk gevogelte te verkrijgen, teneinde de schade alzoo tot een minimum te beper ken. Het jaarverslag meldde een stijging van het ledental tot gezamenlijk ruim 160 leden. Het financieel verslag gaf een batig saldo van bijna f 92.Beide ver slagen werden onder dankzegging goed gekeurd. Een speciale commissie was ingesteld te onderzoeken het vraagpunt der Ar beidsverhouding, waarbij gerapporteerd werd door den heer R. Hellinga te Hen- naard, waarna een geanimeerde bespre king volgde. De vergadering was flink bezocht. Er is misschien geen enkele uitvinding van zooveel invloed geweest op de men- schelijke beschaving als die van de boek drukkunst. Het boek heeft velen geluk gebracht in het leven, daaraan richting en inhoud gevende, het boek heeft ook niet weinigen verdorven. Zonder het boek zou de wereld er niet hebben uit gezien als ze doet; we weten zeer goed, dat het niet alles winst was en is, welke de uitvinding van de boekdrukkunst heeft opgeleverd, maar weten doen we het óók, dat we heel wat zouden missen in onzen levenstuin, als we daarin de rijpe vruchten varvhet menschelijk ver nuft, der menschelijke fantasie en opmer kingsgave niet als heerlijke rijpe vruch ten zouden kunnen plukken. {En ftóoh wordt door zeer velen aan het boek nog niet de volle waarde toegekend, welke het bezit en moeten er middelen van propaganda, als die eener jaarlijks terug- keerende boekenweek, worden aange wend om te trachten, iedereen van die waarde te doordringen. Een goed boek? O jawel, „men” leest wel eens graag wat. „Men” leent wel eens een boek van den een of ander hetwelk men dan vergeet terug te bren gen of men verpoost zich wel eens met wat lectuur, die men voor een paar cent in een bibliotheek kan bekomen. Koopen? Neen, waarom zou men een boek kóópen! Als je het eenmaal gele zen hebt, is de waarde er immers van afl Onder deze en dergelljke uitvluchten maakt mep zich af van elk streven naar boekenbezit. En toch, hoe oppervlakkig zijn die uitvluchten. Heeft men thuis dan ook geen mooi plaatwerk of schilderijen aan de wanden? Zegt men van derge lijke afbeeldingen óók, dat ze geen waarde meer hebben, als men ze een maal heeft gezien? Vindt men het eigen bezit van schilderijen overbodig, omdat men in een museum voor een dubbeltje de schoonste kunstwerken kan gaan ge nieten? Waarom is men trotsch op en geluk kig met het bezit van een mooie vaas? Glanst die het tweede jaar soms fraaier dan het eerste jaar? Het is ’n groot geluk voor de mensch- heid, dat er musea zijn, waarin men de heerlijkste scheppingen van kunstenaars van tijd tot tijd kan gaan bewonderen en evenzoo is het goed en noodig, dat er uitleenbiibliiotheken (bestaan, waarin men voor een paar centen het werk van de beste schrijvers kan huren. Beston den er geen musea en bibliotheken dan zouden we door gebrek aan geldelijke middelen van veel schoons verstoken moeten blijven. Maar toch moet het een redelijk menschelijk verlangen worden geacht; iets, naar de mate van zijn gees telijke en materleele vermogens te be zitten van de schatten, welke kunste naars ons door hun goddelijke gave schiepen. Voor ieder persoonlijk kan het bezit van een eenvoudige plaat aan den wand meer (geestelijke) waarde hebben dan het kostbaarste en kunstzinnigste doek in een museum. Er zijn afbeeldingen, welke ons om de een of andere reden,, op bijzondere wijze treffen; ze roepen mis schien dierbare herinneringen op of ge ven uiting aan een visie van den maker, dief met de onze overeenstemt. Op zoo’n plaat of schilderij raakt men nooit uit gekeken. Wat zoo’n voorstelling ons te zeggen had, zegt hij eiken keer opnieuw en steeds duidelijker, wanneer we onze oogen erheen hebben gericht. Zoo is het ook met de boeken, welke ons persoonlijk bezit zijn. Het is na tuurlijk onzin om op een willekeurige manier een stel boekenplanken te gaan opvullen met boeken. We kunnen ook niemand raden, welke boeken hij zich behoort te verschaffen. Lees, zoo kunnen we slechts zeggen, zooveel als ge ter ontwikkeling en ontspanning behoeft; kies daartoe desnoods werken uit een of andere bibliotheek. Indien ge vatbaar zijt voor Indrukken, dan zult ge vanzelf contact krijgen met de schrijvers, die voelen en zien als gij, maar dieper mis schien en klaarder. Van deze schrijvers en van hun werken zullen we gaan hou den. Dan zal het verlangen ontstaan om boeken te bezitten. En op bepaalde oogenblikken, wanneer we meer dan an ders zekere stemmingen ondergaan, zul len we die werken, of gedeelten eruit, willen herlezen; we herlezen dan op de psychologisch meest geschikte oogen blikken; de taal zal ons schooner voor komen dan voorheen en de bedoelingen van den schrijver zullen ons duidelijker worden. Zelfs al zoudt ge niet tot herlezing ko- Ook in dit afgeloopen weekend zijn de gebeurtenissen op de verschillende oor logsfronten niet zoo belangrijk, dat daar uit een conclusie voor het verdere ver loop van den strijd valt te trekken. De door Duitschland aangekondigde verscherpte duikbootoorlog is waar schijnlijk nog niet in vollen omvang in gezet en de luchtactiviteit wordt op som mige plaatsen danig door de weersge steldheid gehandicapt Juist daarom trekt de diplomatieke actie die alom waarneembaar is, de groote be langstelling. De conferentie te Weenen tusschen den Duitschen Rijkskanselier, de Italiaansche minister van binnenland- sche zaken en den Bulgaarschen premier doet het kwik in de Europeesche baro meter onrustbarend stijgen. Allerlei gevolgtrekkingen worden ge maakt, maar voorzoover er van derge lijke conferenties iets uitlekt, mag men als een vaststaand feit aannemen, dat zekere revisie-eischen van Bulgarije den grondslag van deze bespreking vor men. Bulgarije wenscht in het nieuwe Europa een toegang tot de Egeïsche Zee. Wanneer we de kaart van Europa even raadplegen,, dan blijkt ons, dat deze eisch niet anders kan worden ingewilligd dan over Grieksch of Turksch grondge bied. Bulgarije heeft goede havens aan de Zwarte Zee, waarvan we kunnen noe men Warna en Boergas, maar.voor de scheepvaart van en naar de Middelland sche door de Egeïsche Zee moet men gebruik maken van den Bosporus door de zee van Marmora en de landengte van Gallipoli. Zou daarentegen Bulgarije de beschikking kunnen krijgen over een h*- ven aan de Egeïsche Zee, b.v. Kavallo, dan had men een rechtstreeksche verbin ding. In Berlijnsche politieke kringen ver klaart men, dat dergelijke aangelegen heden gezien en gemeten moeten worden in groot Europeesch verband en dat deze problemen thans tot de tweede orde be- hooren. Zij zullen te zijner tijd in het ge zamenlijke complex der Europeesche ordening verstandig en blijvend worden geregeld. In dit verband trekt het bezoek van Engeland’s minister van buitenlandsche zaken Eden aan Tur kije meer dan gewone belangstelling. Van Duitsche zijde wenscht men zich over deze reis en de mogelijke resultaten niet uit te laten, terwijl een officieel com muniqué uit Ankara vermeldt dat Eden en de chef van den Britschen generalen staf, generaal Dill, een bespreking heb ben gehouden met minister-president Saydam, de minister van buitenlandsche zaken en den chef van het Turksche le ger. De internationale toestand werd op alle punten bestudeerd, terwijl de Bal- kanvraagstukken, die nauw verband houden met de gemeenschappelijke be langen van Turkije en Engeland het voorwerp van bijzondere aandacht wa ren.. Wanneer men hier dan nog aan toe voegt dat na afloop de gasten zich ver- eenlgden aan een maaltijd, waarbij op het welzijn van beide landen werd ge klonken en gedronken, dan heeft U het zuivere officieele communiqué wat over een dergelijke conferentie verstrekt wordt. Men wordt er niets wijzer door Men kan hoogstens de een of andere gissing maken, die gewoonlijk door de snelheid, waarmede sommige feiten zich voltrok ken reeds voordat ze zijn afgedrukt, worden achterhaald. Wanneer Bulgarije zich aansluit bij de Asmogendheden en Joego-Slavië een welwillende neutrali teitspolitiek volgt, wordt de positie van Turkije zeer moeilijk. IQ Maart één ei. PEULVRUCHTEN. Op bon 15 tot en met 30 Maart een pond bruine boonen, witte boonen, capucijners en groene erwten. KOFFIE EN THEE. Op bon 02 algemeen boekje van 3 Febr. tot 16 Maart 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 23 Maart a.s. op bon 11 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 09 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 08 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 07, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 10, 10Q gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 25 tot 32 en 35 tof en mef 41 „centrale verwarming” tot 14 Maart (resp. de maand Maart) elk één eenheid vaste brandstoffen. Voorts de met 15, 16, 17 genum merde bons „haarden en kachels” elk één eenheid tot gedurende de maand Maart. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vierde periode” en „één eenheid cokes vierde periode” geven tot en met 14 Maart, eventueel 5de periode tot einde Maart recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 9 van 24 Februari tot en met 20 April 2 liter petroleum. Petroleumzegel „e”. Tot en met 31 Maart a.s. 2 liter petroleum, uitsluitend voor verlichting in het huishouden. 6 Advertentiën per regel: 10 cent 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 BROOD. Op bon 06 tot en met 9 Maart (eventueel tot en met 16 Maart) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 5 tot en met 23 Maart elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 06 van de boter- en vetkaart tot en met 9 Maart (eventueel 16 Maart), 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 06 tot en met 9 Maart (eventueel t.m. 16 Maart) 250 gram margarine of boter. VLEESCH. Op bon 05 tot en met 12 Maart elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 05 tot en met 12 Maart één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 06 tot en met 16 Maart 1 kg suiker. KAAS. Op bon 13 en 14 tot en met 9 Maart elke bon 100 gr. kaas. ZEEP. Op bon 16 tot en met 30 Maart 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 12 tot en met 9 Maart en op bon 81 tot en met i» I not 1 3 A WIIW »_r~l 1 I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1