HET UIEUUIE BULGARIJE. Buit enlandsclie Revue. I De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. Welke bons zijn thans geldig? Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Dinsdag 11 Maart 1941 Op bon 15 tot en met 30 Maart een pond Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. JAARVERSLAG van de Vereen, voor ambachts- teekenonderwijs te Bolsward, over 1940. Het aantal leden bedraagt thans 31. In de bestaande vacature van wijlen den heer S. J. Praamsma Is voorzien door het benoemen van den heer S. W. de Jong, Burgemeester, als gedelegeerde van de gemeente Bolsward, terwijl de heer D. van der Werf Gz., in de plaats kwam van den heer S. E. Lunter. Volgens lesrooster geeft de directeur J. P. Postma les aan de timmerlieden en andere bouwkundige vakken in vaktee- kenen en materialenkennis, de heer T. van der Meer geeft les aan EEN VOLK MET EEN BEWOGEN GESCHIEDENIS. Advsrtentiön per regel: 10 cent 12 cent Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 nis, dat eerst bij de meerderjarigheid van zijn zoon is opgeheven. Voor de jongere geschiedenis van het land, herinneren we aan de Balkanoor log van 1912 en 1913, waarbij de Bal- kanstaten gezamenlijk de Turken ver sloegen, maar zien ten slotte mèt de Turken tegen de Bulgaren keerden, die het grootste deel van de aanvankelijke overwinningsbuit binnen wilden halen. Bulgarije’s winst ging toen verloren en het land werd wederom van de Egeïsche Zee afgesneden. De teleurstelling deed Bulgarije een jaar later beislulten om zich aan de zijde der Centrale mogend- heden in den wereldoorlog te storten. Het einde van dit avontuur kostte weer gebiedsafstand en aan Ferdinand, die zich in 1908 den titel van koning had aangemeten, den troon. Zijn zoon Boris volgde hem op; deze huwde met een dochter van het Italiaan- sche koningspaar en hij' zoekt met Duit- schen steun nu eindelijk te herwinnen, wat zijn vader als bondgenoot der Duit- schers aan land en aan illusies verloor. Md. en met 16 Maart (eventueel tot en met andere, motieven aan ten grondslag lig gen. De boodschap van den Duitschen Rijkskanselier is in de Turksche pers en radio met gemengde gevoelens ontvan gen. In officieel^ Duitsche kringen is men zeer gereserveerd in de verklaringen over de Duitsch-Turksche betrekkingen. De groote militaire opmarsch in Bul garije, zoo zegt men, kan zich natuur lijk niet in het openbaar voor een groot publiek afspelen. Ook het diplomatiek offensief, dat tegelijkertijd wordt ont plooid, moet voorloopig geheim worden gehouden. Nog eens: met groote belangstelling wordt de ontwikkeling van den toestand in den Balkan tegemoet gezien, een ont wikkeling, die waarschijnlijk in dit deel van Europa een algeheele verandering teweeg kan brengen, maar die als bij drage tot de eindphase van den oorlog toch van geen beslissende beteekenis moet worden geacht Nog veel valt over dit onderwerp te schrijven, vooral wanneer we daarbij denken aan Syrië, Transjordanie, enz., maar voor vandaag zullen we van deze onderwerpen afstappen om nog wat ruimte te reserveeren voor andere be langrijke punten in het wereldgebeuren. Allereerst de vraag: hoe staat het met de Amerikaansche hulpverleening aan Engeland? Waarschijnlijk is de stemming over ’t ontwerp-hulpverleening reeds j.l. Zater dag gehouden en zullen we in onze nieuwsberichten enkele bijzonderheden kunnen mededeelen. Over het geheel ge nomen zal aan het órigineele ontwerp weinig veranderd worden. Verschillende amendementen zijn verworpen, slechts enkele aangenomen. Tot een van die eigenaardige amende menten behoorde b.v. ook het voorstel van Senator Reynolds, om Rusland uit te sluiten van de staten die eventueel on dersteuning kunnen ontvangen. Dit voor stel werd met 56 tegen 35 stemmen af gewezen. Hieruit blijkt, dat de openbare meening in Amerika nog geen positieve rol aan Rusland in dit wereldconflict heeft toebedeeld, wat met Amerika na de aanneming van de wet op de hulp- verleening wel het geval is. Met koortsachtige haast wordt thans gewerkt aan de uitbreiding van leger en vloot. De ingediende dienstplichtwet brengt in dit land van onbegrensde mo gelijkheden weer geheel eigenaardige toestanden. Talrijke jonge Amerikanen die blijkbaar geen lust gevoelen soldaat i te worden, vluchten thans over de gren- zen en speciaal Mexico kpijgt ’n groot deel van deze gasten. Nu was dit feit op zich zelf niet zoo erg, wanneer niet de laatste weken een aantal beruchte gangsters uit Amerika, eveneens Mexico i als woonplaats gekozen hebben. H&t departement van Justitie in Mexi co heeft de medewerking van dat te Washington ingeroepen om te zamen met de Mexicaansche politie en re cherche het gevaar dat deze elementen uit de onderwereld voor de Mexicaan sche samenleving vormen, krachtig te bestrijden. Het in de hoofdstad verschijnende blad „Excelsior” schrijft o.m., dat alleen reeds in de afgeloopen maand ruim 100 beruchte Amerikaansche gangsters in de meeste gevallen met hun gezinnen, een toevlucht in Mexico zochten. Hiertoe behooren o.a. Toni Valetti, de tegen woordige staatsvijand no. 1, een Ameri kaan van Italiaansche afkomst, berucht moordenaar en kinderroover, Jerry Tuoghty een befaamd brandkasten-ex- pert en John Jackson, die zich met zijn bende reeds jaren specialiseert op dief stal van automobielen. Geen wonder, dat Mexico alle moge lijke moeite doet deze rommel uit de Amerikaansche onderwereld de toegang te weigeren. Het is niet alleen de wei nige lust om soldaat te worden, die deze menschen beweegt Amerika te ont vluchten, maar meer nog, dat de nieuwe dienstplichtwet alle antecedenten van iedere dienstplichtige onderzoekt en men begrijpt, dat een dergelijk onderzoek de vele boeven die Amerika herbergt niet gelegen komt. Ten slotte nog een enkele gedachte over de verhouding Japan-China-Ameri- ka. De bezetting van Pakhol, een belang rijke haven van Tonkin, heeft de Japan ners voor ’n deel de contröle verzekerd De gedachte, in ons vorig weekover zicht uitgesproken, dat in de komende weken de Balkan in het middelpunt van de belangstelling zou staan, is nog eer der uitgekomen, dan wij vermoed had den. Bulgarije heeft zich geheel bij de As mogendheden aangesloten en Duitsche troepen hebben nu ook Bulgaarsch grondgebied betreden. Het wachten is nu nog op Joego-Sla- vië; dat is te zeggen niet welke partij dit land zal kiezen, maar hoe spoedig dit gaat gebeuren. Een andere keuze dan aansluiting bij het driemogendheden pact Duitschland-Italië-Japan blijft Joe- go-Slavië niet over. Aan alle kanten in gesloten door de landen, die direct of in direct sympathiseeren met de Aspolitiek helpt een garantie van Engeland of zelfs Amerika niet veel. Geruchten, welke dienaangaande de laatste dagen de ron de doen, mogen gerust naar het rijk der fabeltjes verwezen worden. Naar onze meening is de ommezwaai van Bulga rije veel belangrijker dan die van Joego slavië, vooral met het oog op Grieken land. Wanneer het werkelijk in de bedoeling van de As-mogendheden ligt om de druk op het Italiaansche leger te verminderen, door via Bulgarije Griekenland binnen te dringen en zoodoende het Grieksch- Engelsche leger tusschen twee vuren te zetten, dan vreezen we dat het met Grie kenland wel eens kon gaan als met Noorwegen en België. Slaagt deze opzet, dan heeft in zekeren zin Duitschland een zeehaven aan de Egeïsche Zee, maar zoolang de Engelschei vloot nog een be langrijke macht beteekent in de Mid- dellandsche zee is een dergelijke haven van weinig belang. Zou daarentegen Bulgarije toestem ming geven tot gebruik van een zeeha ven aan de Zwarte Zee, dan wordt de situatie nog ingewikkelder, want daar komen Russische en Turksche belangen in het spel. Turkije zal de contröle over de Bosporus niet loslaten en misschien dat dan ook Rusland een woordje mee gaat spreken. Met groote belangstelling wordt nu af gewacht welke houding Turkije zal blij ven aannemen. De reis van den Engel- schen Minister van Buitenlandsche Za ken naar Ankara en de overkomst van den Engelschen ambassadeur in Rusland naar Ankara, zijn teekenen, die er op wijzen, dat er belangrijke beslissingen in de Balkankwestie te verwachten zijn. In een Russisch communiqué, uitgege ven over het onderhoud tusschen den plaatsvervangenden volkscommissaris voor buitenlandsche zaken en den Bul- gaarschen gezant te Moskou wordt ge zegd, dat de Sovjetregeering niet de meening kon deelen, dat Bulgarije’s toe treding tot het pact van drie in het belang van den vrede op den Balkan was. Groote verrassingen zijn in dit deel van Europa in de komende weken niet uitgesloten. Naar Engeland’s meening bestaat er geen twijfel aan of het doel van de Duit sche actie in Bulgarije is het met Enge land verbonden Griekenland te bedrei- der verkeers- en aanvoerswegen, om op deze wijze het verzet van Tsjang Kal Sjek te breken. Dat dit tot nu toe niet gelukt is, pleit voor het uithoudingsver mogen van de Chineezen, maar ook voor de manier waarop langs andere weg ’t Chineesche leger van alle benoodigd- heden wordt voorzien. Reeds meermalen heeft de Japansche regeering er op gewezen, dat het Chi neesche conflict van langen duur zou zijn. Men rekende in Japan op een tijds duur van 10 jaar, waarvan nu zoo on geveer de helft om is. Dit conflict kost Japan reusachtige fi- nancieele offers. Het totaal der buitenge wone uitgaven voor het Japansch-Chi- neesche conflict bedragen tot 1 April 1940 ongeveer 22.335 millioen yen. Het behoeft dus niemand te verworyle- ren, dat Japan, indien mogelijk, noodza- kelijk op korten termijn het einde van dezen strijd moet zien. of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 09 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 08 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 07, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 10, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 25 tot 32 en 35 tot en mef 41 „centrale verwarming” tot 14 Maart (resp. de maand Maart) elk één eenheid vaste brandstoffen. Voorts de met 15, 16, 17 genum merde bons „haarden en kachels” elk één eenheid tot gedurende de maand Maart. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vierde periode” en „één eenheid cokes vierde periode” geven tot en met 14 Maart, eventueel 5de periode tot einde Maart recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 9 van 24 Februari tot en met 20 April 2 liter petroleum. Petroleumzegel „e”. Tot en met 31 Maart a.s. 2 liter petroleum, uitsluitend voor verlichting in het huishouden. De heer Roelants geeft les in Nederl. taal en natuurkunde, de heer Wester geeft les in ambachtsrekenen, Ned. taal wiskunde, werktuigkunde en boekhou den. Aantal leerlingen op 1 Januari 1940 50, op 15 Maart 1940 (einde van den cursus) 45; op 15'September 1940 (be gin van den cursus) 55, op 31 Decem ber 1940 47. Voor den cursus 1940-1941 zijn in to taal 22 nieuwe leerlingen toegelAten. in 1940 zijn 25 leerlingen van de school gegaan. Hiervan zijn 4 die de school hebben verlaten met een eindgetuig- schrift, 1 wegens onvoldoende aanleg, 11 wegens verandering van beroep, 3 wegens de onmogelijkheid om in ver band met de uitoefening van het beroep geregeld de school te bezoeken, 1 we gens wangedrag en 5 wegens onbeken de reden. Van de meeste leerlingen was het ge drag goed. 1ste klas. Van de 13 leerlingen van deze klas 9 onvoorwaardelijk bevorde ren naar de 2de klas, n.l.: Dominicus Bootsma, Henk Bruggenkamp, Jan Wil- lemsma, Haaije Willemsma, Bertus Ger- ritsma, Sjoerd IJntema, Jan van der Meu- len, Hein de Jong, Sjoerd de Jong. Voor waardelijk bevorderen Ruurd Adema, Johan Albada Jelgersma en Klaas van der Burg. 2de klas. Van de 11 leerlingen 10 on voorwaardelijk bevorderen naar de 3de klas en wel Oept de Boer, Tjipke Hof- stra, Johannes Sonsma, Ype Hemstra, Jan Jorritsma, Bernard van der Zee, Watte Koopmans, Jan Mooij, Corrie van der Zee en Adon Gerritsma. 3de klas. Van de 6 leerlingen van deze klas 4 onvoorwaardelijk bevorderen Maart (eventueel 23 Maart) 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 07 tot en met 16 Maart (eventueel tm. 23 Maart) 250 gram margarine of boter of 200 gram vet. VLEESCH. Op bon 07 tot en met 23 Maart elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 07 tot en met 23 Maart één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 06 tot en met 16 Maart 1 kg suiker. KAAS. Op bon 61 en 71 tot en, met 6 April elke bon 100 gr. kaas. ZEEP. Op bon 16 tot en met 30 Maart 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 81 tot en met 16 Maart en op bon 91 tot en met 23 Maart één ei. PEULVRUCHTEN. Op bon 15 tot en met 30 Maart een pond bruine boonen, witte boonen, capucijners en groene erwten. KOFFIE EN THEE. Op bon 02 algemeen boekje van 3 Febr. tot 16 Maart 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 23 Maart a.s. op bon 11 250 gram rijst Wat weten de meeste menschen van Bulgarije, den Balkanstaat, welke op het oogenblik in het middelpunt der belang stelling prijkt? Niet veel meer dan dat de bevolking arm is, veel te stellen heeft met een zeker wandgedierte, dat ’t niet al te zindelijk is in de woonoorden, maar de menschen efl ondanks alles, voor zoo_ ver ze niet ontijdig bij samenzweringen aan hun. einde komen, een zeer hoogen leeftijd bereiken. Arm zijn de Bulgaren over het alge meen inderdaad, want het kleingrond- bezit is er regel en het grootste deel der bevolking moet van den landbouw be staan. Deze staat ook op een lagen trap van ontwikkeling, maar de aarde is vruchtbaar. Normaal wordt er jaarlijks rond 1 millioen lewa (Bulgaarsche francs) aan graan en meelvoer uitge voerd, voor ongeveer een gelijk kapi taal aan veeproducten, w.o. eieren ,en voor circa 3 milliard aan tabak. Al deze producten komen Duitéchland, nu Bul garije zich inschakelde in de politieke en economische gemeenschap der as-staten zeer goed van pas. Ook de belangrijke Bulgaarsche zijderupsenteelt kan veel bijdragen tot een succes der militaire en economische oorlogvoering van de ver bonden mogendheden. Het land telt ongeveer 7 millioen in woners, die een grondgebied tot hun lebensraum hebben, dat ongeveer vier maal zoo groot is als het Nederlandsche. Bulgarije heeft een zeer bewogen ge schiedenis. Het werd in een ver verleden gesticht door binnengedrongen Slaven, die zich met del gevestigde Thraciërs vermengden en later den invloed onder gingen van Grieken en Romeinen. Het grootste deel der bewoners nam in 864 met vorst Boris I het Christendom aan. Na invallen van Russische Tartaren en Klein-Aziatische Turken, verloor oud- Bulgarije in 1393 zijn zelfstandigheid en kwam het onder Turksche heerschappij. De Turken handhaafden bijna 5 eeuwen achtereen hun gezag. Tegen het einde van de vorige eeuw kwam geleidelijk de geheele Balkan te gen de Turken in verzet. Tóen in 1875 Bosnië en Herzegowina in opstand wa ren gekomen, geschiedde hetzelfde een jaar later in enkele Bulgaarsche steden, maar dit verzet werd door Turksche troepen neergeslagen. De Mohame- daansche minderheid in het land de Pomaken maakten zich nu schuldig aan geweldige moordpartijen op de ont wapende christenen; enkel in de provin cie Philippopel en Tdrnovo werden 10.000 mannen, vrouwen en kinderen af geslacht, wat het geweten van Europa wakker schudde. De ontstane beroering leidde tot den Russisch-Turkschen oor log van 1877-1878; bij den vrede werd Bulgarije zelfstandig, zij het schatplich tig aan de Porte (Turkije) verklaard. Rusland oefende vijf achtereenvolgen de jaren het protectoraat uit over de herboren staat en onder Russische lei ding kwam de Grondwet tot stand. Een neef van den Russischen Tsaar, Alexan der van Battenberg werd tot vorst „ge kozen”, maar zijn bestuur was niet ge lukkig. Er ontstond een hevige binnen- landsche partijstrijd, Russische generaals werden met de leiding der regeering be last, beroering na beroering ontstond en Tsaar Alexander van Rusland trok zich ten slotte het oppergezag van Bulgarije aan. Na het einde van een Bulgaarsch-Ser- vische oorlog in 1885 werd een samen zwering op touw gezet tegen Alexander van Battenberg en deze moest afstand doen van den troon ten behoeve van den Duitschen prins Ferdinand van Saksen- Coburg Kohéry, die door de Nat. Verga dering tot vorst werd gekozen. (Hij is de vader van den huidigen koning Bo ris en leeft als ruim 80-jarige nog steeds in ballingschap. Dat gebeurde in 1887. Rusland verbrak nu zijn betrekkin gen met Bulgarije en de nieuwe vorst werd ook door geen enkele andere mo gendheid erkend. De verzoening en er kenning volgde eerst na den dood van Alexander van Rusland. De eerste jaren van het bestuur van vorst Ferdinand kenmerkten zich door tal van samenzweringen en moorden op BROOD. Op bon 07 tot v 23 Maart) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 5 tot en met 23 Maart elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 07 van de boter- en vetkaart tot en met 16 g lijk pas aanvaard, toen hij zijn zoon en troonopvolger liet opnemen in de staats kerk, d.i. de Grieksch-Orthodoxe kerk, die in Bulgarije zelfstandig is onder een exarch als hoofd. De vorst werd daarop door den Paus Ferdinand is R.-K. in den kerkdijken ban gedaan, een von- over de aanvoeren, die via deze haven aan de troepen van Tsjang Kai Sjek ver zonden werden. De bezetting van deze haven dient men dus te beschouwen als een verterking van de blokkade. Het Ja pansche systeem in China is vanaf den aanvang steeds geweest het verstoppen gen en aan te vallen. We kunnen gerust aannemen dat het hoofddoel van de be zetting of de doortocht van de Duitsche weermacht door Bulgarije is: een beetje ontspanning te brengen in den druk, waaronder Italië in de laatste weken ge bukt gaat, maar er kunnen ook evengoed aan de schilders enz. in vakteekenen en materialenkennis. Met 15 September was de heer de Haan uit den militairen dienst terug en heeft vanaf die datum de lessen weer gegeven in vakteekenen aan de me taalbewerkers. Riens Jonkers, Theo van der Hoek en Petrus Cuperus. Voorwaardelijk bevor deren Siebren Dijkstra. 4dq klas. Alle 13 leerlingen van deze klas bevorderen naar de 5de klas en wel Piet Bootsma, Siebren van der Veen, X I DE JONG s NIEUWSBI AD waarin opgenomen e rant e fl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1