Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo UTHACtN HOE TE SPAKEN IN OORLOGSTIJD? Stadsnieuws. Welke bons zijn thans geldig? 37^£ Jaargang Dinsdag 18 Maart 1941 No. 21 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD r. e. s. m-w. z. s. n 11-2. I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 e t. t r r DIXI. Op bon 15 tot en met 30 Maart een pond 1 :t e l, e n '.'7& 1 10 cent 12 cent t Voorts krijgt Tsjoengking zware bom menwerpers, gevechtsvliegtuigen, jagers en zwaar geschut Tsjoengking verklaart accoord te gaan met het afstaan van luchtsteunpun ten aan de Vereen. Staten, aldus meldt het genoemde blad, ingeval een oorlog mocht uitbreken tusschen Japan en de Vereenlgde Staten. n r i t Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal R. E. S. I—Sneek III 5-0. Eindelijk, na 15 weken rust, rolde de voetbal weer. R. E. S. verscheen met een rouwband om den arm, ter nage dachtenis aan hun overleden sportvrien den Leo Stornebrnk en Henk Kuipers, terwijl de voorzitter bij den aanvang enkele woorden tot hunner nagedachte nis uitsprak. Sneek wint de toss en R. E. S. trapt n t. e s Advertentlën per regel: Dinsdagsnummer Vrijdagsnummer Tusschen de tekst dubb. prijs Giro no. 87926 BELEGGINGSMOGELIJKHEDEN. In een krantenartikêltje werd laatst geconstateerd, dat vele bezitters de vei- ligstelling van hun vermogen zochten in den aankoop van vaste goederen, wel ker waarden in guldens uitgedrukt daardoor snel stijgen. Men weet op heden niet, wat men na den oorlog met een gulden zal kunnen doen en waar- 1 schijnlijk niet ten onrechte vreezen ve len, dat zulks bitter weinig zal zijn. Vandaar de vlucht in het vaste goed. Een lezer-inzender maakte bezwaar, dat zulke dingen in de krant werden gepubliceerd. Hij erkende de feiten, maar zoo zei hij zulke publicaties verontrusten de kleine spaarders slechts, die aan den gang van zaken toch niets kunnen veranderen en niet in staat zijn om zich met hun klein bezit huizen en (of) gronden te verschaffen. Is dat nu werkelijk zoo? Ik bedoel: kunnen de kleine spaarders niets doen om den inflatiedans te ontspringen? Hun bedreigt een ernstig gevaar. Toen na den vorigen oorlog het Duitsche betaal middel tot een waarde van nihil ineen zakte, is het inderdaad het heirleger van kleine spaarders geweest, dat ten volle het gelag en het gelach der specu lanten kreeg te betalen; de groot- bezitters hadden zich geheel of ten dee- le veilig gesteld door den tijdigen aan koop van vaste goederen of van pro ducten met een internationale markt waarde. Niets of weinig bezittende spe culanten kochten zich rijk aan huizen, waarop ze groote hypotheken vestigden, die later met waardelooze marken wer den afgelost. Dergelijke handelwijzen gaven het aanschijn aan de vermogens van de Barmats en zoovele andere pa rasieten. Om uitwassen als deze, die we noemen, te voorkomen, zal het noodig zijn om den handel in vast goed en de opname van hypotheken zoo gauw mo gelijk op strenge wijze te reglementee- ren. Maar wat kan er voor den kleinen spaarder worden gedaan? Deze zal zich voornamelijk door eigen voorzichtig (beleid zoo goed mogelijk veilig moeten stellen. Het spaarvraag- stuk is heel moeilijk in dezen tijd ’t beteekent op heden zeker iets anders dan „potten” en het verzekeren van een zoo hoog mogelijke rente. Ook de klei ne spaarder mag nu niet alles op één kaart zetten. Het zou dwaasheid zijn om het tegoed op de spaarbank uit vrees voor de toekomst van den gulden, tot den laatsten cent té gaan opnemen, ten einde met het geld dingen te gaan on dernemen, waarvan men geen verstand hééft. Niemand kan met zekerheid vóór spellen, hoe en wanneer de oorlog zal eindigen en dus ook niet, wét er met den gulden te wachten staat. Het is een zaak van goed beleid, dat men steeds en voor alle gevallen een geldelijke reserve achter de hand heeft. Bedenken we ook, dat het al zeer onwaarschijnlijk moet worden geheeten, dat ons betaalmiddel op een kwaden dag, ineens, tot niets waardigheid zou kunnen vervallen. Echter: het tot den laatsten cent toe sparen in den engen zin des woords, d.i. dubbeltje naast dubbeltje oppotten komt ons in dezen tijd niet het sum mum van wijsheid voor. Verstandiger is het ongetwijfeld om een deel van het be zit uit te geven op een wijze, dat men langen tijd profijten trekt Voor zaken- menschen beteekent dat b.v. een betere outillage, grooter voorraden indien te bekomen perfectionneering van de inrichting, aanschaffing van machines, welke meer winstmogelijkheden schep pen, als eenmaal de nieuwe tijd met zijn nieuwe mogelijkheden is aangebroken. De „particulier” kan wenschelijlkheden in vervulling brengen, die vroeger ge doemd waren om „vroom” te blijven, toen het streven naar meer spaargeld eerste vereischte was en bleef. Een ouderwetsch ameublement zou eens ver nieuwd kunnen worden; een naaima chine zal voor alle verdere jaren groot gemak en voordeel kunnen verschaffen. Men kan geld spendeeren aan *n school- of vakopleiding der kinderen, welke men voordien niet durfde bekostigen. Op tal van wijzen kan men een gedeelte van het bezit aan geld omzetten in bezit aan andere waarden, die voorloopig wellicht renteloos zijn, maar daarnaast minder vergankelijk. Ik hoorde laatst van een verloofd paartje, dat nu él lang getrouwd zou zijn geweest, als de oorlog geen roet in het huwelijksmaa' hadde geworpen. De Jongelui hebben zich „bezonnen”; ze zeggen er op het oogenblik zoo onzeker van te zijn, wat de toekomst brengen Wanneer we datgene wat van de doelstellingen der oorlogvoerende par tijen bekend is, eens naast elkaar afwe gen, dan vraagt men zich met verbazing af: Moet daarvoor de geheele wereld in zorg en angst zitten? de jeugd voor ka- nonnenvleesch worden opgevoed en de onschuldige burgerbevolking met vernie tiging worden bedreigd? Immers van den eenen kant wordt die doelstelling geformuleerd in den strijd tegen het kapitalisme en aan den anderen kant in den strijd tegen de democra tie. Geen van beide stelsels heeft in de afgeloopen 50 jaren getoond de men- schen beter te kunnen maken; geen van beide stelsels heeft ook het economisch leven in die banen kunnen leiden waar door scherpe conflicten, als we nu be leven, worden vermeden. Er zal dus een geheele verandering een soort ver nieuwing moeten komen, want zon der dit is het resultaat van dezen oorlog gelijk aan de uitkomst van den oorlog 1914-1918. Bewijst dit, dat we afgerekend hebben met het kapitalisme, of wil men het een voudiger, met het geld als machtsfactor? Het gaat wel aardig in die richting. De oorlogsindustrie, in zekeren zin impro ductieve arbeid, verslindt schatten geld. Een klein lijstje uit een paar verschil lende dagbladberichten, leert ons, daf men'in den tegenwoordigen tijd met fan tastische cijfers rekent. Het Italiaansche staatsblad publiceert een wetsdecreet, waarbij een bedrag van 20 milliard lire wordt beschikbaar ge steld voor de oorlogskosten. Het bedrag wat Engeland per dag noodig heeft, loopt dik in de millioenen. Rusland geeft groote sommen uit voor de bewapening. Japan en China eveneens, om van de kleinere landen dan nog maar niet te spreken. Thans staat ook Amerika voor de noodzakelijkheid zijn bewapening op te voeren. De eerste 7 milliard pond zijn thans door President Roosevelt aange vraagd. Senator Taft heeft dezer dagen medegedeeld, dat het ministerie van fi nanciën overweegt iedere maand voor ten minste een milliard dollar aan staatsleeningen uit te schrijven, hetgeen voor de eerstvolgende maanden reeds tot een bedrag van 13 milliard zou ko men, afgezien van nog eens 12 milliard die bij een aantal banken en verzeke ringsmaatschappijen zullen worden on dergebracht. In een dergelijk systeem, aldus be sloot Taft zijn verklaring, zie ik het be gin van inflatie en van een staatscon- tröle op het geheele economische leven, wat wij juist niet wenschen. In dit opzicht werkt dus de Ameri kaansche oorlqgspolitie|k geheel in de lijn van die der totalitaire staten. Hoe staat het met de tweede doelstel ling: vóór de democratie? We dienen ons allereerst af te vragen: wat is democratie? Bestuursmacht in beginsel toekennen aan het geheele volk in al zijn geledin gen of met andere woorden dat een re- geering ingesteld behoort te zijn op het welzijn van het geheele volk, ook en vooral op dat der minstbedeelden en dus der zwakste klasse en dat een gezonde volksinvloed op het bestuur een waar borg dient te zijn voor een dergelijke breede behartiging van aller belangen. In hoeverre de democratie der laatste jaren aan dezen vorm heeft beantwoord, behoeven we voor onze lezers niet uit voerig uiteen te zetten. Niet alleen in ons land, maar ook in die landen, die momenteel als de be schermers van de zuivere democratie meenen te moeten optreden. Wat we thans in Amerika zien gebeu ren, is voor dit bij uitstek democratische land een totale ommezwaai. Het individueele welvaartsstreven, dat zich richt op de productie van verbruiks- goederen, dient te worden achtergesteld bij de vervaardiging van oorlogsmate riaal. Daarvoor is in zekeren zin dwang noodig en met die dwang op economisch terrein komt men zeer dicht te staan bij de autoritaire staatsvorm. We zullen ons verder van bespiege lingen over dit zeer actueele onderwerp onthouden, om nog een kleine bloemle zing te kunnen samenstellen uit de vele en soms tegenstrijdige berichten van de verschillende oorlogstooneelen. Allereerst de toestand op den Balkan. Volgens een bericht uit Belgrado zal de vrede op den Balkan volkomen ge consolideerd worden. De laatste vraag stukken, die voor den Balkan en de spil- mogendheden van belang zijn, zullen de zer dagen worden geregeld. Joego-Slavië ziet de uitslag der onderhandelingen met Duitschland met optimisme tegemoet. Verder is er een Duitsch bericht, dat de Duitsche troepen, die Bulgarije bin nentrokken, niet zullen worden gebruikt om Griekenland aan te vallen. Een zeer belangrijke factor is de hou ding van Turkije. In een groote rede, welke minister-president Saydam dezer dagen gehouden heeft, is het standpunt van Turkije, ten aanzien van de bezet ting van Bulgarije uiteengezet. Nadere bijzonderheden omtrent den inhoud van deze rede, ontbreken nog, maar wel kan worden vastgelegd, dat de accoorden, welke gesloten werden tusschen den En- gelschen minister van buitenlandsche za ken, Generaal Dill, en de Turksche re- geering, een belangrijk punt in deze be spreking opleverde. Een Turksche politieke autoriteit van groot gezag heeft verder verklaard, dat Turkije ’n vredesfactor wil zijn, maar in het geval dat er een actie tegen Turkije of tegen zijn onafhankelijkheid zou wor den ondernomen, zou cit land, ondanks zijn hartstochtelijke vredeswil, de wa penen opnemen. Uit de hier genoemde feiten zou men dus kunnen afleiden, dat zeer binnenkort de Balkan-actie weer tot stilstand komt. De beslissingen, die sommigen in deze hoek van Europa verwachtten, worden dan tot een later tijdstip verschoven en onze reeds meermalen geponeerde stel ling, dat ook de Balkan geen oplossing kan brengen, wint aan waarschijnlijk heid. Op een ander gedeelte van onze we reldbol is de spanning niet minder in tens. We bedoelen Japan-China, De reis van den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken naar Europa wordt natuurlijk druk in de pers besproken. Men verdiept zich in allerlei gissingen, waarvan dan als hoofddoel wordt gelan ceerd de verdieping der wederzijdsche betrekkingen. Temeer nu China zich in toenemende mate met uitschakeling van de Sovjets op Amerika oriënteert, krijgt de bespreking tusschen de asmogendhe den een geheel ander licht. Geen won der, dat men in Amerika de gebeurtenis sen die met de Europeesche reis van Matsoeoka in verband staan met meer dan gewone belangstelling volgt. In dit verband werd in officieele krin gen herinnerd aan de woorden van von Ribbentrop, na de onderteekening van het niet-aanvalsverdrag met Rusland in Augustus 1939, toen hij verklaarde, dat hij hoopte dat Japan het Duitsche voor beeld zou volgen. De bekende marine- deskundige, admiraal Sterlng, verklaar de, dat bij een verder toenemende span ning in den Stillen Oceaan de Pacific- vloot van de Vereen. Staten Singapore als basis zou gebruiken. In diplomatieke kringen doen onbevestigde berichten de ronde, dat Matsoeoka zou trachten den steun van Duitschland voor het oprich ten van luchtbases te verkrijgen. De Amerikaansche bladen zijn echter van meening, dat men geen al te groot be lang aan de reis van Matsoeoka moet hechten. De her-oriënteering van China op Amerika is ingetreden na ’t bezoek van den president der Chineesche bank aan Washington. Redenen voor de her-o.riënteering zijn, behalve het feit, dat de Vereenigde Sta ten 1000 millioen dollar geven voor de stabilisatie van de Tsjoengkingvaluta, Amerikaansche leeningen, waarvoor als waarborg spoorlijnen, verkeerswegen, vitale industrieën en hydro-electrische fabrieken moeten dienen. Reeds zouden 8o Amerikaansche des kundigen onderweg zijn om het complex problemen te bestudeeren. zal en vond het daarom verstandiger om voorloopig maar door te blijven sparen, tot de nieuwe tijd zich duidelijker zial (hebben afgqfeefkend. Zoo iiqts nu lijkt me een volkomen verkeerd beleid. Een jong paartje, dat nu het geld bij elkaar heeft om een eigen huishoudentje op te zetten, kan dat kleine bezit niet zekerder stellen dan door den aankoop van al die spullen, welke in een eigen huishoudinkje noodig zijn. Men spreke mij niet voor de schade aan, als zoo’n huwelijksuitzet den een of anderen keer door een bom wordt vernield. Ten slotte is alles wat we ten aanzien van de toekomst doen: specu latie. Maar we dienen onze kansen al thans zoo goed mogelijk te berekenen en dót doende, zullen de meeste men schep het er over eens zijn, dat de nieu we na-oorlogsche tijd genoeg gelegen heid tot arbeid zal brengen, maar dat het dan voorloopig heel duur of onmo gelijk zal zijn om zich in z’n spullen te zetten. dit met een doelpunt van den midvoor uit te drukken. Na de rust heeft Sneek enkele wijzi gingen aangebracht, welke geen verbe teringen bleken te zijn. Opnieuw weet de midvoor door te breken, hetwelk met het juiste schot werd besloten. Bij een bot sing geraakte een Sneek-speler gebles seerd en moest het veld verlaten. Met 9 man spelende (men verscheen slechts met 10 man) speelt Sneek een verloren wedstrijd en weet R. E. S. nog eenmaal door den midvoor en tweemaal door den linksbuiten de stand op 5-0 te brengen. Sneek had een tegengoal verdiend, maar de nieuwe R. E. S.-doelman, die een uitstekenden indruk maakte, gaf niet thuis. Met een gehavende ploeg verscheen R. E. S. in het veld en dit laat de uit slag duidelijk zien, ook. Rust ging in met 7-2 nadat R. E. S. zoowaar de leiding eerst had genomen. Adsp. LS.C. IH-Adsp. R.E.S. II 1-1. De jongste editie behaalde een gelijk spel, de overwinning ging verloren in de laatste minuten. In dit jonge ploegje schuilen enkele geboren voetballers, die nog veel beloven. BAL MET GYMN.DEMONSTRATIES. Zondagavond werd door de gymnas- tiekvereen. „Lycurgus-Wilhemina” een balavond georganiseerd waartusschen door enkele demonstraties aan laagrek en enkele vrije en orde oefeningen. Het was er gezellig en druk in de af, alhoewel de wind tegen is, is de Doele en de verschillende nummers wer- thuisclub voor de rust sterker en weet den met groote aandacht gevolgd. Sneek IV-R. E. S. n 3-1. De R. E. S.reserves gingen naar Sneek en alhoewel het eerste doelpunt voor, R. E. S. was en de rust met gelijken stand 1-1 inging, bleek de Sneeker voorhoede doortastender en ging met de volle winst strijken. CAB. n-Friso I (Joure) 4-1. Na een zeer lange rustperiode weer eens een voetbalmiddag. Het 2de C.A.B.- elftal speelde op het terrein aan den Sneekerweg tegen Friso I van Joure. In de eerste helft van dezen wedstrijd zit er nog niet veel teekening in het spel. Verschillende goede kansen voor Friso worden door den C.A.B.keeper on schadelijk gemaakt. Het succes komt dan ook vrij plotseling aan den anderen kant door het te ver opdringen van de Friso-backs, zelfs weet C.A.B. voor de rust nog een zeer goed doelpunt te ma ken. Na de rust is het windvoordeel voor C. A. B. Verschillende corners worden geforceerd, maar leveren geen resultaat op. Met goed samenspel ligt no. 3 voor C. A. B. in het net. De einduitslag is ten slotte 4-1. BROOD. Op bon 08 tot en met 23 Maart (eventueel tot en met 30 Maart) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 5 tot en met 23 Maart elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTER. Op bon 08 van de boter- en vetkaart tot en met 23 Maart (eventueel 30 Maart) 250 gram boter of margarine. VET. Op bon 08 tot en met 23 Maart (eventueel Lm. 30 Maart) 250 gram margarine of boter. VLEESCH. Op bon 07 tot en met 23 Maart elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 07 tot en met 23 Maart één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 17 tot en met 13 April 1 kg suiker. KAAS. Op bon 61 en 71 tot en, met 6 April elke bon 100 gr. kaas. ZEEP. Op bon 16 tot en met 30 Maart 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 91 tot en met 23 Maart en op bon 82 tot en mef 30 Maart één ei, PEULVRUCHTEN. Op bon 15 tot en met 30 Maart een pond bruine boonen, witte boonen, capucijners en groene erwten. KOFFIE EN THEE. Op bon 18 algemeen boekje tot 30 April 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 23 Maart a.s. op bon 11 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 09 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 08 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 07, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 10, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 25 tot 32 en 35 tot en met 41 „centrale verwarming” tot 14 Maart (resp. de maand Maart) elk één eenheid vaste brandstoffen. Voorts de met 15, 16, 17 genum merde bons „haarden en kachels” elk één eenheid tot gedurende de maand Maart. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vierde periode” en „één eenheid cokes vierde periode” geven tot en met 14 Maart, eventueel 5de periode tot einde Maart recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 9 van 24 Februari tot en met 20 April 2 liter petroleum. Petroleumzegel „e”. Tot en met 31 Maart a.s. 2 liter petroleum, uitsluitend voor verlichting in het huishouden. i- 8 i l 3 3 1 1 i DE «J ONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen rant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1