ia h DimtnD. I w Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. Welke bons j zijn thans geldig? BLOK 37fl!g Jaargang Dinsdag 25 Maart 1941 No, 23 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 er J g 1, e 1 Het is zeer moeilijk uit de vele en dikwijls tegenstrijdige berichten van het eigenlijke oorlogsterrein om een juist denkbeeld te schetsen van de situatie, zooals deze zich week na week wijzigt. Op een gegeven moment concentreert AdvertentiBn per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. zich in een zoo groote belangstelling mag verheugen en dat het ook dit jaar weer mogelijk is een aantal diploma’s te kunnen uitreiken. Een 20-tal jongelui heeft door hard werken getoond het di ploma waard te zijn. Het hebben van ’n diploma is een stuk, waarop ge trots moogt zijn. Het moet als het begin van ’n loopbaan worden aangemerkt; dit di ploma moet de brug vormen waarover ge U in de maatschappij een positie kunt verwerven. Van het geleerde op deze school kun nen de leerlingen veel profijt trekken; die aanpakt, brengt het tot iets. Spre ker wijst in dit verband op onze stad, waarin ook aangepakt moet worden, wil len we een achterstand van jaren her weer inhalen. Immers we hebben hier ’n achterstand in woningen en in het ver keerswezen die door eendrachtige sa menwerking kan worden opgelost. Ten slotte feliciteert de Burgemeester de leerlingen en de leeraren met dit be haalde resultaat en wenscht de school toe onder leiding van dezen Directeur nog vele jaren aan de vorming van jonge vakmenschen te mogen medewerken. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking van de diploma’s. Aan al de 10 leerlingen van de hoogste klas werd een getuigschrift uitgereikt en wel aan: Piet Bootsma, Siebren van der Veen, Rudolf Hoekstra, Albert Foekema, Hans de Jong, Wiebe Franzen, Corrie den Teuling, Jouke Hoekstra, Teake de Jong en Siepie Huisman. De leerlingen hebben in het algemeen goed hun best gedaan en over de vor deringen kunnen wij nog tevreden zijn. Het groote verzuim van enkele leerlingen is merkbaar in de vorderingen en veel verzuim is voor een geheele klas altijd een rem. Voor enkele leerlingen is het vele verzuim mede een reden van niet bevorderen. Dit jaar ontvangen de eerste leerlingen een diploma van den 5-jarigen cursus, nadat in Augustus 1939 het leer plan voor een 5-jarigen cursus was goedgekeurd en onze school van een 4- jarige in een 5-jarige cursus is overge gaan. De bevorderingen waren als volgt: Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 1ste klas. Van de 12 leerlingen van deze klas 9 onvoorw. bevorderen naar de 2de klas, n.l.: Lieuwe Breeuwsma, Piet Kramer, Hendrik Willemsma, Jaco bus van der Weide, Thomas Wobma, Joh. Siemonsma, Remmert van der Zee Arjen Draaisma en Ymke de Vries. Niet bevorderen 3. 2de klas. Van de 9 leerlingen 3 on- vaarw. bevorderen naar de 3de klas en wel: Bertus Gerritsma, Sjoerd Yntema en Hein de Jong. Voorw. bevorderen: Do- minicus Bootsma, Nico Jorritsma en Haaije Willemsma. Niet bevorderen 3. 3de klas. Van de 8 leerlingen van de ze klas 7 onvoorwaardelijk bevorderen naar de 4de klas en wel: Tjipke Hofstra, Jan Jorritsma, Ype Hemstra, Watte Roopmans, Jan Mooij, Corrie van der Zee, en Jan van der Meulen. Voorw. be vorderen Bernard van der Zee. 4de klas. Van de 7 leerlingen on voorw. 6 bevorderen naar de 5e klas en wel: Jacobus Lammertsma, Ale Horjus, -Gerrit de Jong, Riens Jonkers, Theo van der Hoek en Ale Koopmans. Niet bevor deren 1. BENOEMINGEN. Aan de R.-K. Jongensschool alhier is tot onderwijzer benoemd de heer A. Feenstra te St. Nicolaasga. De heer C. J. Knook, hoofd van de R.-K. Ulo-school alhier, heeft een benoe ming aanvaard aan een lagere R.-K. school met ulo-afdeeling te Utrecht. rije niet de volle instemming kon ver werven van de Russische regeering en we hebben in een vorig overzicht uit voerig gewezen op de motieven voor dit standpunt. We dienen nu verder de Bal kan even met rust te laten om nog eeni- ge ruimte beschikbaar te houden voor de andere niet minder belangrijke kwesties op het wereldtooneel. Allereerst de houding van Amerika. De bewapening gaat in een vqrsneld tempo, een bedrag van 4.1 milliard dol lar is voor de uitbreiding van leger en vloot gevoteerd. Voor de oprichting van nieuwe munitiefabrieken stelt men 550 millioen dollar beschikbaar. De onder staatssecretaris heeft verklaard, dat nieuwe fabrieken noodig zijn om zoo noodig een leger van vier millioen man te kunnen uitrusten. Reeds thans zijn opdrachten verstrekt voor den bouw van 230 kleinere hulp- schepen der marine, waaronder 180 mij nenvegers, 10 sleepbooten en 30 duik- bootjagers. Dat een vermeerdering van het aantal schepen noodig is, bewijzen de verliezen, die de laatste weken ook van Engelsche zijde worden toegegeven. Een nieuw element in de zee-oorlog is het optreden van de Duitsche slagkrui sers in den Grooten Oceaan, dicht bij de vaarroute Amerika-Engeland. Met de duikbooten vormen deze strijdkrachten een bedreiging voor de verbindings lijnen tusschen Engeland en Amerika. Zoowel voor de voorziening met oor logsmateriaal als voor de voedselvoor ziening is Engeland voor een groot deel op Amerika aangewezen en alles moet over zee worden aangevoerd. Men mag dus verwachten, dat in de komende we ken een felle strijd zal worden gevoerd om zooveel mogelijk scheepsruimte te vernietigen. Aan de eene kant de handelsschepen en aan den anderen kant de onder- en boven water opereerende strijdkrachten. Een eigenaardige opmerking lazen we dezer dagen, overgenomen uit een Ita- liaansch blad: Dc oorlog tusschen Ame- rike en Europa, aldus deze schrijver, dat tot een wederkeerig isolement en tot een blokkade over en weer der twee conti nenten zal leiden, ’n Invasie van de Ver. Staten in Europa is even ondenkbaar als een invasie der As-mogendheden in Amerika. Indién de Engelsche zeemacht zou worden uitgeschakeld, zouden de As-mogendheden haar economisch leven in Europa kunnen organiseeren om zich in zeker opzicht onafhankelijk te maken. Zoodoende zou men kunnen komen tot een oorlog tusschen continenten die tot in het oneindige kan worden voortgezet. We willen hopen dat er vóór dien tijd een betere oplossing komt. Ten slotte nog iets over de positie van Ierland. Dat land heeft gebrek aan oor logsmateriaal en de minister van verde diging Aiken is naar Amerika getrokken om tegen contante betaling materiaal, vliegtuigen enz. te koopen. Het gaat hier om de behoefte-voorziening voor een le ger van honderd duizend man. Ierland zal zich, aldus verklaarde minister Aiken, tegen iedere indringer, of het een Engelschman of een Duitscher is, verdedigen. Op de vraag, waarom Ierland zijn ha vens niet aan de Engelschen afstaat, ant woordde Aiken, dat deze havens het eigendom van Ierland zijn en dat Ierland zijn neutraliteit heeft afgekondigd. Wan neer het zijn havens aan de Britten af staat, zou het daarmee via een achter deur in den oorlog geraken. Wanneer Ierland echter aan den oorlog moet deel nemen. dan door de voordeur. In den wereldoorlog heeft Ierland 250.000 man ter beschikking gesteld, die onder Brit- sche vlag voor het zelfbeschikkingsrecht der kleine volken streden. Een van deze rechten is het bepalen van oorlog of vrede. Het lersche volk is voor 99.9 voor den vrede. De Ieren hebben beslo ten niet aan dezen oorlog deel te nemen, tenzij zij zouden worden aangevallen. Dan zullen zij echter strijden. Wanneer de Duitschers een inval zouden trachten te doen, zouden de Ieren om Britsche hulp verzoeken. AMBACHTSTEEKENSCHOOL. Zaterdagmiddag had in het teekenlo- kaal bij de R. Z. S. de tentoonstelling van de werkteekeningen der leerlingen en de uitreiking der diploma’s plaats. De diverse teekeningen getuigden ook nu weer van ernstige studie. Vooral het re clame schilderwerk gaf vele nieuwe ont werpen. Ook het lijn- en handteekenen was correct van kleur en lijn. Te ruim 5 uur opende Burgemeester de Jong, als voorzitter van de Vereen., bovengenoemd de bijeenkomst. Het ver- 38 JAAR BIJ HET ONDERWIJS. Naar we vernemen gaat de heer A. Ridder, de bekende onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool, binnenkort met pensioen. Ruim 38 jaar heeft de heer Ridder het onderwijs in Bolsward gediend en zonder uitzondering kunnen de talrijke door hem onderwezen jongelui verklaren, dat meester Ridder niet alleen een goed on derwijze^ maar ook een goed paedagoog was. Onder de talrijke oud-leerlingen zijn er vele vrienden die hem nog vele jaren in een goede gezondheid toewenschen. e II Vormt Duitschland een afzetgebied voo ronze overtollige arbeidskrachten? Op dit oogenblik ongetwijfeld, want meer dan honderdduizend Nederlanders vinden er op het oogenblik werk. Duitschland zet er natuurlijk alles op, zoowel militair als op economisch ge bied, om een maximum aan kracfft te ontplooien. Hiervan getuigt ook het feit, dat niet alleen buitenlandsche, maar ook binnen- landsche krachten worden gemobiliseerd. Bij de openbare diensten heeft men dui zenden vrouwelijke werkkrachten aan gesteld; en ook in de industrie speelt het vrouwelijk element thans een groote rol. Maar zelfs al deze vrouwelijke werkkrachten zijn niet voldoende, om den arbeid te volbrengen, waarvoor Duitschland zich op het oogenblik ge plaatst ziet. Dit is de reden, waarom men zijn toe vlucht heeft genomen tot buitenlandsche werkkrachten; en daarom zijn duizenden en nog eens duizenden Nederlanders naar Duitschland getrokken. De vraag, of deze werkverschaffing van duurzamen aard zal blijken te zijn, is geen vraagstuk meer. Na den oorlog zal Duitschland ongetwijfeld in staat blijken het overschot aan arbeidskrach- zich aller aandacht op de Balkan en eenige dagen later vormt Amerika weer het hoogtepunt van de belangstelling. Daartusschen door hebben we de Japansch-Chineesche kwestie, de duik boot- en de luchtoorlog. Wat de Balkan betreft hebben we meermalen de ge dachte geopperd, dat de bezetting van Bulgarije door Duitsche troepen met een voorop gezet doel is uitgevoerd. Wel wordt dit van bepaalde zijde ontkend, maar zoo naïef zal wel niemand zijn om te gelooven, dat de groote colonne pant serwagens en zwaar geschut, welke, zooals verschillende foto’s in de bladen ons hebben laten zien, over de Donau Bulgarije binnentrokken, niet te zijner tijd voor een offensief in de een of an dere richting zullen worden gebruikt. In vorige oorlogen was de Balkan ook steeds de onberekenbare factor en het heeft er allen schijn van, dat ook thans in die hoek van Europa zich verrassingen zullen voordoen. Het bericht, dat in Griekenland 150.000 man Engelsche troepen ter,verdediging gereed staan, is eenige dagen later te gengesproken, maar we hebben in dezen tijd wel zooveel geleerd, dat we niet altijd moeten gelooven wat er geschre ven wordt, maar veel meer wat tusschen de regels door niet gezegd wordt. Reeds de vorige week hebben we met enkele woorden gewag gemaakt van de spanning, die momenteel rondom Tur kije zweeft. De Engelsche regeering had in de persoon van Eden een afgezant gezonden, die persoonlijk eens pools hoogte zou moeten nemen, maar ook de Duitsche rijksregeering heeft gemeend den Turkschen president door een per soonlijk schrijven met het standpunt van de Duitsche regeering bekend te maken. Op deze brief hejeft Turkije geant woord, maar van den inhoud van dit schrijven is nog niets bekend. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau is een verheldering van de wederzij d- sche standpunten ingetreden. Dat zegt natuurlijk niet veel. De verhouding Duitschland-Griekenland is er de laatste weken ook niet beter op geworden. Dat b.v. Roosevelt tot eereburger van Athene is benoemd, zou men kunnen beschou wen als een soort demonstratie. Geheel anders is het gesteld met Joe go-Slavië. Dit land heeft zich reeds eer der als voorstander getoond van de nieu we orde in Europa. Dit brengt zon der nu direct van een militair bondge nootschap te spreken met zich mee een bijzondere oriëntatie naar de politiek van de As-Staten. Het standpunt van Joego-Slavië is natuurlijk te Berlijn met groote instemming begroet. Op dezen grondslag zullen de betrekkingen tus schen Joego-Slavië en Duitschland wor den opgehelderd, evenals die tusschen Joego-Slavië en het wordende Europa. Dank zij de weldoordachte, geordende en openhartige politiek van Joego-Slavië aldus schreef dezer dagen het officieele blad „de Vreme” (die nauwkeurig weet waar ’t gevaar en waar het belang ligt) zullen vrede en vrijheid gewaarborgd worden door samenwerking en vriend schap. Wanneer men oude atlassen raad pleegt, dan zoekt men tevergeefs naar deze staat Joego-Slavië en geen wonder. Het is voor het grootste gedeelte een product van den vorigen wereldoorlog. Joego- of Zuid-Slavië is eigenlijk het oude Servië, dat indertijd ongeveer 3 millioen zielen telde. Hierbij werden ge voegd de vroegere Oostenrijksche pro vincie Slovenië, het indertijd door Oos tenrijk geannexeerde Bosnië en Herze- gowina en de westelijke districten van Hongarije. Bovendien werd in deze nieuwe staat opgenomen het aloude Montenegro. De bedoeling van deze concentratie is onge twijfeld geweest een oude haard van on rust; een ongewenschte tegenstelling tusschen verschillende groepen van in woners te overbruggen. De tegenwoor dige Prins-Regent Paul is in deze opzet vrij goed geslaagd, maar in onze snel wisselende tijd is een binding van de verschillende stroomingen in het land zelve niet voldoende, er moet ook doel bewust worden gestreefd naar de ver houding tot de omliggende landen. In dit opzicht heeft Joego-Slavië slechts één keus, omdat het geheel ingesloten ligt tusschen de Asstaten en de daarmee be vriende regeeringen. Algemeen verwacht men dan ook dat binnen korten tijd Joe go-Slavië het voorbeeld van Bulgarije zal volgen, met dit verschil evenwel, dat Bulgarije lang niet in die mate als dit met Joego-Slavië het geval is, rekening moet houden met de meening van Rus land. Het is voldoende bekend, dat de in tocht van de Duitsche troepen in Bulga- heugt spreker, dat deze tentoonstelling ten uit de omliggende landen op te ne men. Van de buitenlandsche werkkrach ten, die op het oogenblik in Duitschland aan den arbeid zijn, zal het grootste deel wel ginds blijven. Hoe is nu het Duit sche oordeel over den Nederlandschen werkman? In algemeenen zin maakt de Neder- landsche werker een goed figuur. Hij staat voor zijn plicht en is plichtsge trouw. Met het arbeidstempo heeft hij aanvankelijk eenige moeite. Daarom kon hij niet dadelijk tusschen de Duitsche werkploegen gebruikt worden, vooral niet bij accoordwerk. Al spoedig ging dit vlotter en beter. Meer moeite heeft men gehad met de werklieden, die tengevolge van langdu rige werkloosheid in Nederland het ar beiden ontwend waren. Die waren den eersten tijd slap en energieloos; met hen had men ook de meeste moeite, ook op zedelijk gebied. Een en ander is het gevolg van de volmaakt^ vrijheid, die da werklieden ondervinden, ook ten aanzien van de besteding van hun geld. Doch thans is er een verordening in voorbereiding, dat In uitzonderingsgevallen, 60 kan worden ingehouden van het loon van een man, ter opzending naar zijn gezin in Nederland. Men ziet in den arbeider niet de ar beidskracht, doch den mensch. Een man, die uit zijn omgeving is weggehaald en die zich dus nog moet oriënteeren. Een man ook, die juist door deze vreemde omstandigheden en omgeving, gevoegd bij de groote mate van vrijheid die hij geniet, onevenwichtig kan worden. Dat moet opgevangen worden. Daarom heeft men in de eerste plaats de werkkrach ten zooveel mogelijk naar hun landsaard samengebracht. Er wordt voor gezorgd, dat de man zich thuis gaat gevoelen in zijn tweede vaderland, doch dat hij zijn gezin in Nederland evenmin vergeet. Er wordt ook gezorgd voor Nederlandsche lectuur, voor een gratis bibliotheek in de lands taal, voor sport en wedstrijden, voor ontspanningen en feestavonden en voor de zedelijke opvoeding. Voorts is er gezorgd voor Nederland sche koks en derhalve voor de Neder landsche keuken. In één woord: het be hoeft den menschen aan niets te ont breken. De Nederlander heeft het opper best in Duitschland. Er t^esta^t (geen enkele reden, waarom dit niet zoo zou blijven. BROOD. Op bon 09 tot en met 30 Maart (eventueel tot en met j 6 April) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 06 tot en met 20 April elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTERKAART. Op bon 00 tot en met 30 Maart (eventueel 6 April) y2 pond boter. VETKAART. Op bon 09 tot en met 30 Maart (eventueel 6 April) y2 pond boter of margarine of 2 ons vet VLEESCH. Op bon 08 tot en met 30 Maart elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 j gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 08 tot en met 30 Maart één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 17 tot en met 13 April 1 kg suiker. KAAS. Op bon 62 en 72 tot en) met 30 April elke bon 100 gr. kaas. ZEEP. Op bon 16 tot en met 30 Maart 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte I zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 82 tot en met 30 Maart en op bon 92 tot en met 6 April één ei. PEULVRUCHTEN. Op bon 15 tot en met 30 Maart een pond bruine boonen, witte boonen, capucijners en groene erwten. KOFFIE EN THEE. Op bon 18 algemeen boekje tot 30 April 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 19 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 09 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 08 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 07, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 10, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 25 tot 32 en 35 tot en met 41 „centrale verwarming” tot 14 Maart (resp. de maand Maart) elk één eenheid vaste brandstoffen. Voorts de met 15, 16, 17 genum merde bons „haarden en kachels” elk één eenheid gedurende de maand Maart. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vierde periode” en „één eenheid cokes vierde periode” geven tot en met 14 Maart, eventueel 5de periode tot einde Maart recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 9 van 24 Februari tot en met 20 April 2 liter petroleum. Petroleumzegel „e”. Tot en met 31 Maart a.s. 2 liter petroleum, uitsluitend voor verlichting in het huishouden. I Accountantskantoor SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. f rant t 1 i iAi V (X DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Aangiften - Reclames OMZETBELASTING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1