Buitenlandsche Revue. i I I 8 I r 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo ARBEIDSDIENST. Stadsnieuws. L K I BLOK I* Welke bons zijn thans geldig? 37g!g Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD n t Dinsdag 1 April 1941 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 25 r e I, Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. EEN JUBILEUM. De heer A. Klom, werkzaam op de Hollandiafabriek zal dezer dagen 45 jaar lang op deze fabriek werkzaam zijn. Gedurende al die jaren heeft de heer Klom zich een rustige bescheiden werker getoond, waardoor hij zich de achting van patroon en mede-arbeiders wist' te verwerven. We veronderstellen, dat dit jubileum (nu de heer Klom de 50 niet meer zal kunnen volmaken) niet ongemerkt voor, bij zal gaan. Advertentiën per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. SNEEK Singel 58 AANBESTEDING NATUURSTEEN UITBREIDING RAADHUIS BOLSWARD Door den heer A. Baart, architect B. N. A. te Leeuwarden is, namens het ge meentebestuur van Bolsward de natuur steen voor bovengenoemde bouw, hoe veelheid 50 ton, opgedragen aan Steen houwerij Hofstra, Sneek. FILMAVOND IN DE DOELE. De filmvoorstelling op j.l. Zondag was vrij goed bezocht. De hoofdfilm „Roode Orchideeën” werd met intense aandacht gevolgd. Een film met zeer goede beeld en geluidsweergave en voldoende span nende momenten. ■Over het voor-programma kunnen we de laatste weken niet zoo buitengewoon tevreden zijn. Het snuffelen in een stel letje oude films levert niet veel bijzon ders op en de film-operateur schijnt een bijzondere voorliefde te hebben voor de skifilm die in korten tijd nu reeds voor de 3de maal werd gedraaid. Een beter verzorgd voor-programma lijkt ons voor ’t op den duur slagen van deze filmavonden ten zeerste gewenscht. BEROEPEN. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft in de vacature ontstaan door het vertrek van Ds. C. A. Paap naar Paramaribo en voortdurend door het bedanken van Ds. W. E. Heyboer te Ouwerkerk, beroepen Ds. W. G. van der Lecq te Boyl. er MIDDENSTANDSVERGADERING. Maandagavond werd in de Doele een vergadering belegd door de drie mid- denstandsver. alhier ter bespreking van de vraag der winkelsluiting in de zo mermaanden. De heer Fr. van der Meer opende deze drukbezochte bijeenkomst met een woord van welkom. Zooals elke medail le twee kanten heeft, aldus deze voor zitter, kan men de kwestie van de win kelsluiting ook van twee kanten be schouwen. De eene kant is de schaarschte aan goederen, waardoor de aanwezige voorraden wel over een kor- teren werktijd kunnen worden verdeeld. Wat voor den winkelier de mogelijkheid opent de vele distributiemaatregelen in de avonduren te verwerken en aan de andere kant het streven om zooveel mo gelijk de klant terwille te zijn. Spreker legt er den nadruk op, dat een plaatse lijke regeling vooral wanneer deze uni form genomen wordt, veel voor heeft bij een verordeing die van hoogerhand wordt opgelegd. Spreker hoopt dat de Bolswardsche middenstand eensgezind tot een goed besluit zal komen. De jonge koning Peter heeft op 17- jarigen leeftijd het bewind aanvaard en Prins-Regent Paul heeft in een telegram aan den nieuwen koning zijn instemming met dit besluit medegedeeld. Zooveel tegenstrijdigheid in een korte spanne tijds te verwerken is haast niet doenlijk. Wat is er nu eigenlijk in Joego slavië gebeurd nadat de vertegenwoor digers van dat land officieel de aan sluiting bij de As hadden bekrachtigd? Volgens de Duitsche „Diplo” is er een militaire staatsgreep uitgevoerd, gepaard gaande met anti-Duitsche excessen, die niet bepaald den indruk versterken, dat men alleen maar met motieven van bin- nenlandschen aard te maken heeft ge had. Natuurlijk zoekt men achter deze zaak een diplomatieke inmenging van Engeland en zelfs van Amerika. Verschillende uitlatingen van Churchill de Engelsche oorlogsminister, en Sumner Welles, de woordvoerder van de Ame- rikaansche regeering, worden geciteerd, waaruit dan de conclusie wordt getrok ken, dat het besluit van de nieuwe lei ders in Joego-Slavië een welkome ver sterking van de Engelsche macht in den Balkan zou beteekenen. Officieel is ech ter nog niets met zekerheid te zeggen. De nieuwe regeering beraadslaagt nog over de te volgen buitenlandsche poli tiek en een regeeringsverklaring zal pas over enkele dagen kunnen worden tege moet gezien. Ook dan zal moeten blij ken of de nieuwe regeering de door de officieele afgezanten der vorige regee ring aangegane verplichtingen zal willen bekrachtigen. Gebeurt dit niet, dan kun nen zich in dit deel van Europa nog wel eens groote verrassingen voordoen, die ook op het verloop van dezen wereld oorlog van vérstrekkende beteekenis kunnen zijn. EVenals Roemenië en in zekeren zin ook Bulgarije, is Joego-Slavië een leve rancier van voor Duitschland onontbeer lijke grondstoffen en levensmiddelen, maar bovendien zou een bedreiging van de Duitsche Zuidgrens door een gewa pend optreden van Joego-Slavië ge steund door Engeland en Amerika de vrede op )den Bialkan geheel uit zijn evenwicht rukken. Er lanceerde dezer dagen reeds een bericht, dat aan de Grieksch-Slavische grens in het dal van de Vardar Britsche gemotoriseerde troepen worden samen getrokken. Voor dat er evenwel met eenige zekerheid een diagnose kan wor den gesteld, zal men moeten wachten op de officieele verklaring van de nieu we regeering, die, zooals we reeds me dedeelden, pas over enkele dagen kan worden tegemoet gezien. De spanning op den Balkan heeft na tuurlijk def belangstelling voor andere problemen een beetje op den achter grond geschoven, maar daarmee zijn deze kwesties nog niet opgelost. Allereerst is daar het belangrijke punt de levensmiddelenvoorziening in Frankrijk. Door een verkeerde landbouwpolitiek moet Frankrijk 27 van zijn voeding invoeren. Door de Engelsche blokkade kan dit niet geschieden, dus is er uit dien hoofde reeds een belangrijk tekort wat dan nog vermeerderd is door de slechte voedselpositie voor- en gedu rende den oorlog. Op grond van nieuwe contracten levert Duitschland verschil lende goederen zooals suiker en aardap pelen. Ook is in een conferentie te Al giers (onder voorzitterschap van gene raal Weygand) besloten de producten, welke Algerije kan leveren, zooals aard appelen, groenten, fruit en lamsvleesch, naar de Fransche metropol te zenden. Deze producten zullen naar vier distri- butie-centra’s verscheept worden. Dat deze voedselvoorziening dringend noodig is, bevestigen ons verschillende berichten, zoowel uit Fransche als Ame- rikaansche bron. Een groote moeilijkheid is en blijft om deze zendingen ook wer kelijk ontscheept te krijgen. De vroegere Amerikaansche president Hoover, die uit den vorigen wereldoor log nog bekend is door de toen georga niseerde hulpverleening aan België, heeft ook nu weer getracht een dergelijke hulpverleening voor Frankrijk in elkaar te zetten, maar dat is afgestuit op de weigering van Engeland om de hiervoor beschikbaar gestelde scheepsruimte vrij de gevaarlijke zöne te laten passeeren. Het is wel jammer, dat zoodoende de burgerbevolking, die dikwijls part nog deel heeft aan een oorlogsconflict, in zijn voedselvoorziening de dupe wordt. Dat is niet alleen het geval in die lan den die werkelijk in oorlog zijn, maar ook de bezette en neutrale landen ma ken, wat de voedselpositie betreft, moei lijke tijden door. Als voorbeeld noemen we hier Zwit- sersland. Tot nu toe heeft Zwitserland nog niet veel gemerkt van een rantsoe- i neering maar met ingang van 1 April 1 zullen maaltijdenkaarten worden uitge geven, bevattende 160 coupons. Deze maaltijdenkaart kan worden ingeruild te gen de reeds lang verstrekte levensmid- I delenkaart en meer speciaal bestemd voor hen die gewoon zijn buitenshuis te eten. Tot nu toe was de toestand zoo, 1 dat zij die zich de luxe konden permi- teeren in een restaurant te eten, daarbij hun levensmiddelenkaart konden sparen en zoodoende voorraden aanleggen, ter wijl de minder gefortuneerden slechts krap met de hun toegewezen hoeveel heden rijst, olie, meel en vet konden toe komen. Met ingang van 1 April zullen de thans bestaande rantsoenen worden vermin derd. Meel en olie met 50 maar daar staat tegenover, dat vleesch, groenten, vruchten, kaas, eieren, brood en melk nog steeds niet gerantsoeneerd zijn. Hoe staat het thans met de hulpverleening van Amerika? Dat is een vraag, die zeer moeilijk in positieven zin is te beantwoorden, de ge gevens, noodig voor een objectief oor deel, ontbreken voor een groot deel. Toch worden zoo nu en dan enkele fei ten bekend, waaruit men de conclusie mag trekken, dat Amerika, hoewel dan niet rechtstreeks in oorlog met Duitsch land; Italië! én (Japan, toch zijn yolle militaire kracht instelt voor een ongeli miteerde steun aan Engeland. Zeer positief werd dat dezer dagen in een radiorede door den Amerikaanschen kolonel Donovan gezegd, dat het bijv, niet onmogelijk is, dat de vloot der Vereen. Staten de schepen met leveran ties voor Engeland zal beschermen. Kolonel Donovan heeft in zijn rede verder o.a. het volgende verklaard: De Vereenigde Staten moeten beslissen of zij bereid zijn het voor Engeland be stemde oorlogsmateriaal zelf naar En geland te vervoeren en het daarmee ver bonden risico op zich te nemen. Een punt op het oorlogsprogram van Duitschland is te trachten de leveranties van de Vereenigjdo Staten aan Enge land met alle middelen te verhinderen. Het is daarom niet genoeg om wapens voor Engeland te fabriceeren. Het volk van de Vereenigde Staten moet besef fen, dat die wapens ook Engealnd moe ten bereiken en daarvoor moeten maat regelen worden getroffen. Ten slotte nog een enkel woord over de reis van den Japanschen minister-president Matsoeoka naar Europa. Na een conferentie met de Russische machthebbers volgde een onderhoud met den Duitschen Rijkskanselier en Von Ribbentrop. Daarna gaat de reis via de bekende Brennerpas naar Italië voor een bespreking met Mussolini. Ook staat een bezoek aan den koning-keizer en aan den Paus op het programma. Onwillekeurig zal men de vraag stel len: wat is het doel van dit bezoek? Natuurlijk allereerst een versterking van het driemogendhedenpact, maar' daarvoor behoefde Matsoeoka niet naar Molotof den Russischen volkscommissa ris. Er zit dus meer achter dit bezoek. Misschien dat na 3 April, wanneer Mat soeoka weer naar huis toe gaat, deze Japanner iets zal loslaten over zijn on- derhandelingen met de verschillende Euorpeesche staatslieden. Wat heeft de arbeidsdienst ons, Ne derlanders, te zeggen? Dat is in weinig woorden verklaard. Het is een nieuwe arbeidsgemeenschap ten algemeenen nutte, een nieuwe toepassing van het: één voor allen, allen voor één. En dit is geen slag in de lucht, geen dorre theorie. Wanneer wij willen weten, wat de ar beidsdienst beteekent en wat er door tot stand kan worden gebracht, dan behoe ven wij ons niet te verlaten op een pro fessoraal betoog. Wij hebben slechts den blik te richten naar onze buren, om te zien wat er door den arbeidsdienst kan worden bereikt. Na het sluiten van het verdrag te Ver sailles en ook vóór dien tijd was overtuigend gebleken, dat Duitschland voor zijn levensmiddelenvoorziening in hooge mate afhankelijk was van het buitenland. Toen de nationaal-socialistische re geering aan het bewind kwam, be schouwde zij het als een van haar voor naamste plichten, het volk weer zooveel mogelijk zijn onafhankelijkheid terug te geven, door een nog grootere intensi- veering van den landbouw. Bij een nauwkeurig onderzoek bleek, dat een derde geleelte van den landbouwgrond zich in een toestand bevond, welke ver hinderde, dat deze bodem den oogst op leverde, dien hij in goeden staat zou kunnen opleveren, daar de grond óf te droog óf te vochtig was. Voorts bleken er nog bijna vier mil- lioen H.A. onontgonnen veengronden te zijn, terwijl een millioen H.A. telkenjare overstroomd werd en daardoor dus eveneens een oogst gaf, die verre van voldoende was. Bovendien bestond er in Zuidwest-Duitschland dringend behoefte aan een grootsch opgezet grondsanee- ringsplan door middel van ruilverkave ling. Waar moesten de krachten vandaan komen om deze geweldige taak voor het geheele volk te volbrengen? De boeren en landbouwers beschikten niet over de middelen daartoe en konden er ook niet over beschikken, zonder zich opnieuw een enormen schuldenlast op den hals te halen. Hier moest de Rijksarbeids- diensf optreden en in 1935 werd de ar- beidsdienstplicht dan ook ingevoerd. Men begon met het uitvoeren van het werk, dat het eerst en meest noodzake lijk was; belangrijke groote projecten moesten voorloopig tot later uitgesteld worden. Maar in 1936 kwam de groo tere opbrengst van den oogst per jaar, dank zij de activiteit van den Arbeids dienst, reeds overeen met een jaarlijk- sche opbrengst van ongeveer 150.000 H.A. waardoor de behoefte aan voedsel voor 300.000 inwoners werd gedekt. Dit is slechts een greep uit de resul taten van den Rijksarbeidsdienst in Duitschland. Er zouden nog tal van an dere voorbeelden aan te halen zijn, die een krachtig pleidooi vormen voor dit grootsch opgezette sociaal-economische experiment, aan welks waarde thans in Duitschland niemand meer twijfelt. Doch in de toekomst zal' elk volk van Europa, dus ook Nederland, dat overgaat tot de vorming van een arbeidsdienst, onder vinden van hoe ontzaglijk groot belang zulk een instelling kan zijn. Men denke zich in, hoeveel energie er in de afge- loopen jaren is verspild in ons wereld deel, hoe men ten onder dreigde te gaan door gebrek aan gemeenschapszin. De arbeidsdienst is van groot moreel en sociaal nut, dat zal ook in Neder land blijken. Accountantskantoor BOLSWARD Bargefenne 4 Verschillende sprekers voerden hier na het woord. Uit deze besprekingen blijkt, dat b.v. de kruideniersbonden een landelijke regeling zullen invoeren. De heer Zantman vestigt er de aan dacht op, dat een vervroegde sluiting ook is in’het belang van den klant. De toch reeds te kleine voorraden zullen dan over een langeren termijn kunnen worden verdeeld. De heer Plantinga gevoelt meer voor een landelijke regeling, maar wanneer uit de vergadering blijkt, dat de omlig gende plaatsen, zooals Sneek en Harlin gen ook bezig zijn een gelijkluidend sluitingsuur vast te stellen, kan spreker zich met de zienswijze van het bestuur vereenigen. De heer Nawijn pleit voor een Zater dagavond sluiting van 9 uur, terwijl de heeren Kingma en Gerritsma er den na druk op leggen, dat Bolsward terdege rekening heeft te houden met de omge ving. Tenslotte wordt het voorstel van het bestuur om in de week om 7 uur te sluiten met meerderheid van stemmen aangenomen. Eveneens de Zaterdag avond te sluiten om half negen uur, zoo- dat op die avond de buitencliëntele nog ruimschoots gelegenheid krijgt inkoo- pen in deze stad te doen. De middagsluiting wordt bepaald op halfeen tot halftwee. De voorzitter verheugt zich over de genomen beslissing, die bewijst, dat er in Bolsward nog steeds een goede saamhoorigheid heerscht. Spreker is er van overtuigd, dat deze regeling niet alleen in het belang van de winkeliers en hun personeel, maar ook in het welbe grepen eigenbelang van de clientèle is. De rondvraag bracht nog verschillen de vragen die door den voorzitter op bevredigende wijze werden beantwoord. Het ligt in de bedoeling van de besturen deze nieuwe regeling de volgende week te doen in gaan. Met een woord van hartelijken dank voor de zaakkundige bespreking werd deze geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. BROOD. Op bon 10 tot en met 6 April (eventueel tot en met 13 April) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 06 tot en met 20 April elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTERKAART. Op bon 10 tot en met 6 April (eventueel 13 April) pond boter. VETKAART. Op bon 10 tot en met 6 April (eventueel 13 April) >/2 pond boter of margarine of 2 ons vet. VLEESCH. Op bon 10 tot en met 9 April (eventueel 13 April) elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 10 tot en met 9 April (even tueel 13 April) één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 17 tot en met 13 April 1 kg suiker. KAAS. Op bon 62 en 72 tot en met 6 April (eventueel 20 April) elke bon 100 gram kaas. De bons 61 en 71 gelden nog tot en met 6 April. ZEEP. Op bon 20 tot en met 27 April 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op, bon 92 tot en met 6 April en op bon 83 tot en met 13 April één ei. PEULVRUCHTEN. Wordt nader bekend gemaakt. KOFFIE EN THEE. Op bon 18 algemeen boekje tot 27 April 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 19 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 09 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 08 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 07, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 10, 100 gram maïzena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 „centrale verwarming” tot 31 Maart elk één eenheid vaste brand stoffen. Voorts de met 15, 16 en 17 genummerde bons „haarden en kachels” elk één eenheid gedurende de maand Maart. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vijfde periode” en „één eenheid cokes vijfde periode” geven tot en met 31 Maart recht op één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. Op bon 9 tot en mei 20 April 2 liter petroleum. Pe+roleumzegel „e”. Tot en met 31 Maart a.s. 2 liter petroleum, uitsluitend voor verlichting in het huishouden. De inkt van de drukpers, waarmee aan de wereld het bericht van de aan sluiting van Joego-Slavië bij de As-mogendheden werd bekend ge maakt, is nauwelijks droog, of reeds heeft een andere sensatie de belangstel ling voor de positie van dit land in het middelpunt van de belangstelling ge plaatst e rant fl I 8 T 1 1 llh X Aangiften - Reclames OMZETBELASTING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1