Q u I Buit enlaiiilsclie Revue. D. S. KEIZER. landarts I I De Bolswardsche Courant en Westergoo r EEN BEROEP OP DEN BOER. ,,-.>111141 §F III5I Welke bons zijn thans geldig? BLOK Stadsnieuws. OMZETBELASTING Dinsdag 8 April 1941 37?!g Jaargang No. 27 c a Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD s i I met 13 April (eventueel 20 April) k In het afgeloopen week-end was de positie van zekere omstandigheden het werk in de Allis Chalmersfabrieken zou laten over nemen. Het ministerie is zeker wel in staat, aldus zeide Stimson, een derge lijke fabriek) te leiden. De leider der democratische fractie in het Huis van Afgevaardigden, MacCor- mack, heeft verklaard, dat Roosevelt zeer spoedig op constitutioneele wijze tegen de stakingen zal optreden. FILMAVOND. Een druk bezochte filmavond die voor wat het voorprogramma betreft, iets geheel anders gaf dan! hetgeen we in de laatste weken gewoon waren. De hoofdfilm „Vroolijke muzikanten” had de onverdeelde aandacht en er werd hartelijk gelachen om de zotte situaties en kluchtige tooneelen. Advertentiën per regel Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Schoonmaak-artikels. Nu de fabrieken alleen maar surro- gaat-bezemsi meer leveren, moet het voor U toch een genoegen zijn dat U nog zulke „beste spullen” kunt krijgen in BRANDSMA’S WINKELS. RECTIFICATIE. Verslag zwemschool Door een samenloop van omstandig heden is in het verslag der jaarvergade ring van de zwemschool! vergeten jte vermelden, dat wegens het bedanken van den heer Posthuma als bestuurslid werd gekozen de heer A. H. van de Ven. Den heer Posthuma werden hartelijke woorden van dank gebracht voor het werk in het belang van de zwemschool verricht. De periodiek aftredende bestuursleden mej. Magendans en de heer Boermans werden met algemeene stemmen herko zen. Harlingen—C. A. B. 3-4. Eindelijk is het dan C. A. B. I gelukt, de eerste overwinning uit het vuur te ■sleepen. Zaterdagavond echter hadden wij niet veel hoop, maar eventjes 4 be dankjes kwamen binnen doch na veel moeite kregen we Zondagmorgen toch nog een goed elftal op de been. Het zag er n.l. uit als volgt: R. van der Zee S. Bangma - K. Hagenus Draaisma - de Vries - van Anholt v. Nus - Timme - S. Bosma - Spoelstra - Stormen Het pleit voor bovengenoemde spelers dat zij zich na eenmoeilijke tocht per fiets, allen zoo spontaan hebben gegeven en ondanks de vermoeidheid in het laat ste kwartier zoo enthousiast mogelijk te hebben doorgezet. Niet alleen is de overwinning volko men verdiend, doch er is ook uitstekend gespeeld, en vooral dit laatste geeft ons weer hoop voor de nog resteerende wed strijden. Het spreekwoord zegt niet te vergeefs: wanneer er één schaap over de dam is, volgen er meer. Over de wedstrijd het volgende: Harlingen speelt eerst met den wind Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Voor Op bon no. 8 er Ongetwijfeld. We kunnen als vast staand aannemen, dat Engeland, wan neer dit mogelijk bleek, troepen uit O.- Afrika zou betrekken voor meerdere hulp aan Griekenland en nu ook aan Joego slavië. Waarschijnlijk heeft dit weer tot gevolg gehad, dat sterke Duitsch-Itali- aansche troepen die haven Benghasi ver overd hebben. Het geheele verloop van dezen oorlog is sprekend het oude schaakspel waar bij twee sterke spelers elkaar in den eindstrijd treffen. Een zet op het eene deel van het wereldschaakbord wordt onmiddellijk gevolgd door een even ge niale zet van den anderen kant, totdat een der partijen schaakmat staat. We kunnen gerust zeggen, dat we thans weetl een der hoogtepunten in dezen we- reldwedstrijd beleven. Nog een ander feit in een der vroegere Balkanlanden vraagt onze aandacht n.l. de plotselinge dood van den Hongaarschen premier Telekl Volgens de eerste berichten was een ernstige hartaandoening de( doodsoor zaak, maar eenige dagen later werd zelf moord als oorzaak opgegeven. Naar on ze Nederlandsche opvatting is rondom deze zaak een eigenaardige sfeer. Wan neer iemand welbewust een einde aan zijn leven maakt, dan heeft, naar onze begrippen, zoo iemand zich buiten de normale levensopvatting geplaatst. Het heeft geen zin de verdiensten van dien mensch breed uit te meten en de beste weg die we als Christenen kunnen be wandelen is vergeten en bidden dat het oordeel over dezen levensmoede gunstig moge zijn. Men schijnt er in Hongarije een andere moraal op na te houden. Graaf Teleki wordt daar plechtig opgebaard en de begrafenis die met alle pracht en praal waarover onze Zuiderlingen be schikken, zal worden gehouden wordt door den Staat bekostigd. Misschien dat de toekomst ook nog eens een andere verklaring voor dezen plotselingen dood zal ontsluieren. Verschillende berichten die den laat- sten tijd over den binnenlandschen toe stand in Hongarije circuleerden, bevesti- Verder zal om tot een voldoende aard appeloogst te komen, de kwaliteit on dergeschikt moeten zijn aan de op brengst. Het gaat er nu vooral om, ras sen te verbouwen van hooge productivi teit. Het is noodzakelijk, dat het Neder landsche volk en vooral de Nederland sche boeren, zich goed realiseeren, wat deze productieslag zal beteekenen. Het is voor onze agrariërs, die altijd gewend geweest zijn, veredelde producten te telen, nieuw om zich nu plotseling voor al op een groote opbrengst toe te leg gen. In de toekomst zullen wij ongetwijfeld weer de leverancier van Europa van veredelde agrarische producten worden, maar op het oogenblik gaat het er om, ons volk te bewaren voor den honger. En dat is de prachtige taak, die de boe ren al eeuwen in de volksgemeenschap op zich hebben genomen. Joego-Slavië nog weinig opgehelderd. De berichten waren te tegenstrijdig, om met eenige zekerheid de toekomstige houding van dit land te kunnen beoordeelen. Tot plots Zondagmorgen de radio het extra be richt bracht, dat Duitsche troepen offi cieel het grondgebied van Joego-Slavië waren binnengetrokken. Dat is dus wat men in onzen tijd noemt, een formeele oorlogsverklaring. Met Griekenland vormt nu ook Joego- Slavië het strijdtooneel op den Balkan. Zal deze nieuwe ontwikkeling, die de strijd thans in den Balkan neemt, de einduitslag van den oorlog kunnen be spoedigen? Het is moeilijk daarop een eenigszins concreet antwoord te geven, omdat zoo vele bij-factoren een belangrijke rol kun nen spelen. Allereerst is de uitvoer van Joego- Slavië voor ongeveer 70 naar Duitsch- land en de daarmee bevriende landen. Ten tweede stroomt de Donau door een deel van Joego-Slavië, wat van groote beteekenis is voor den aanvoer van olie uit Roemenië. Bestaat er kans, dat de leverantie door deze oorlogsverklaring wordt afgesneden, dan beteekent dit voor Duitschland een belangrijke tegen slag, maar we mogen veronderstellen, dat de Duitsche legerleiding hiermee van den beginne af aan rekening heeft ge houden en er dus alles op zet deze on ontbeerlijke grondstof voor den moder nen oorlog veilig te stellen. Een andere moeilijkheid is de berg achtige bodemgesteldheid van dit land, maar dat zal voor de Duitsche legers die in Noorwegen voor niet minder moei lijke problemen werden gesteld, geen be zwaar opleveren. Alles hangt er van af hoe het leger in Joego-Slavië is bewa pend en daardoor in staat een gemo toriseerde legermacht op te houden. Ook speelt natuurlijk de hulp, die En geland en eventueel ook Amerika kan bieden, een belangrijke rol. Meer dan tof nu toe is de vraag thans van actueele beteekenis: Wat zullen Rusland en Turkije doen? Rusland is ons inziens nog steeds een onbelangrijke factor. Het wereldcommu nisme misschien tijdelijk iets op den voorgrond gesteld is en blijft de droom van de Russische machthebbers. Dit communisme staat even ver van het nationaal socialisme af als van de demo cratie. Het zal zich met een vandeze stelsels nooit vereenzelvigen en blijft zoodoende een altijd durende bedreiging van het andere deel van Europa en vooral wanneer dit deel in onderlingen strijd wordt kapot gemaakt. In het begin van dezen oorlóg is door verschillende schrijvers met nadruk ge wezen op dit communistisch gevaar, maar de laatste tijd door de vele span ningen een beetje verdoezeld. Hoe meer zich de strijd in den Balkan toespitst, hoe meer we ons met de vraag bezig moeten houden: Wat zal Rusland doen? Ook ten opzichte van Turkije dienen we een zekere gereserveerdheid in acht te nemen. Het binnentrekken van de Duit sche troepen in Bulgarije heeft opnieuw de Bosporus in de belangstelling gezet. Niet alleen dat Turkije de contröle over de Bosporus niet zal willen missen. Ook Rusland is er veel aan gelegen deze uit gang naar de Egeïsche Zee te kunnen gebruiken. De nieuwe, thans geschapen situatie verbergt dus vele moeilijkheden in zich. Zit er verband tusschen het verloop der krijgsverrichtingen in Oost-Afrika en de zich ontwikkelende toestand in het Oostelijk deel van Europa? Groep 1 2 3 4 5 6 BOLSWARD Spreekuur 10—1 uur en 41/9—5 >2 uur Vrijdags en Zaterdags 1012 Witmarsum Vrijdags 2—3 uur gen den indruk, dat er een vrij krachtige m oppositie bestond. In hoeverre de plot- t) selinge dood van Graaf Teleki hiermee in verband gebracht mag worden. nog eens, dat zal de tijd moeten leeren. De Japansche ambassadeur Matsoeoka is via Berlijn en Moskou weer naar zijn land teruggekeerd. Welke indruk deze gezant over Euro pa mee naar zijn land terugneemt, be hoeven; we ons geen illusie te maken. Het doet ook weinig ter zake. Van veel meer belang is de vraag: wat gaat Japan nu doen? Zal de oorlogs vlam ook op het andere werelddeel met name tusschen Japan en Amerika overslaan? Het is moeilijk zich in dezen aan voor spellingen te wagen. Dat de algemeene toestand in Amerika sterk in het teeken van een mogelijke oorlog staat, bewij zen de verschillende oorlogsvoorberei dingen. Met koortsachtige haast wordt er gewerkt aan de opleiding voor het leger en den bouw van vliegtuigen en schepen. De scheepsruimte vooral is, zoowel voor Engeland als voor Amerika van vitaal belang. Het behoeft ons ook in het geheel niet te verwonderen, dat Amerika de in de havens liggende sche pen van andere nationaliteit zooge naamd in bruikleen neemt. De aanvoer van het benoodigde oorlogsmateriaal voor Engeland vergt een zeer groot aan tal zeeschepen, temeer nu een groot deel van de Engelsche scheepsruimte door de duikbooten wordt vernietigd. De inbe slagneming van Duitsche en Italiaansche schepen in de Amerikaansche havens heeft natuurlijk een protest van de des betreffende regeeringen uitgelokt, waar bij de eisch gesteld is de inbeslaggeno- men schepen terug te geven. Amerika heeft op deze nota afwijzend geant woord. Slechts ten aanzien van het Duit sche protest tegen de behandeling en de huisvesting der Duitsche zeelieden wordt verklaard, dat een nieuwe nota zal vol gen, zoodra het onderzoek in deze kwestie is voltooid. Gedurende het afgeloopen week-end circuleeren er veel berichten over stakin gen in Amerika. Associated Press meldt, dat in de sta kingen bij Ford en Allis Chalmers geen verandering is gekomen. Bij de Ford-fa- brieken zijn weer relletjes geweest. Ver scheidene negers werden door stakings posten aangevallen, zoodat zij de vlucht moesten nemen. Alle fabriekspoorten zijn bezet door posters. De barricaden zijn echter van de straten, verdwenen. De minister van Oorlog heeft laten doorschemeren, dat de regeering onder Voor Nederland is het een kwestie van overwegend belang, of het in staat zal blijken zijn eigen behoeften te dekken op het gebied van voedselvoorziening. Kan het b.v. genoeg broodgraan vóórt brengen, om den honger van de deur te houden? En aardappelen? Andere landen hebben,; al dan niet door den nood gedwongen, bewezen dat dit mogelijk is. Men heeft de productie weten op te voeren' tot een peil, dat deze landen onafhankelijk maakt van het bui tenland. Dat moet ook in Nederland be reikt worden. Is dat mogelijk? vraagt de lezer. On getwijfeld is dat mogelijk als er maar met kracht naar wordt gestreefd. Of het Nederlandsche volk in den loop van de zen oorlog honger en gebrek zal lijden, is afhankelijk van den boerenstand. Deze zal moeten zorgen, dat het Nederland sche volk daarvoor bewaard blijft. Organisatie op het gebied van de voedselvoorziening is voorzeker nuttig en noodig, maar men verlieze niet uit het oog, dat het in de allereerste plaats de Nederlandsche boer is, die door uit breiding van de productie van brood graan en aardappelen voor de voeding van het Nederlandsche volk moet zor gen. Wanneer een volk onafhankelijk en sterk wil zijn, moet het in zijn eigen onderhoud kunnen voorzien; in hoe ster ke mate dat het geval is, voelen wij thans, nu onze overzeesche aanvoer door de blokkade afgesneden is. Men betreurt het thans, dat wij niet eerder een gezon de, op zelfvoorziening ingestelde bodem- productie hebben georganiseerd. Het is in ieder geval mogelijk op eigen bodem in voldoende mate de zooge naamde hongerwerende producten te te len, d.w.z. broodgraan en aardappelen. In het verleden waren wij afhankelijk van een grooten invoer van brood- en voedergraan uit Zuid-Amerika. Neder land heeft per jaar ongeveer 900.000 ton broodgraan noodig, zeg, met het oog op de reserve, 1.000.000 ton. In 1938, toen de oogst bijzonder goed was, be droeg de totale opbrengst 984.716 ton. Met extra krachtsinspanning is het dus zeker mogelijk hier weer aan toe te ko men. Overigens werd in 1938 toch 644.000 ton tarwe ingevoerd, doch dit kwam omdat rogge die wel inbegre pen is bij de totale opbrengst hier als broodgraan niet in aanzien stond. Dit is overigens een vooroordeel, want onze Jeigen ^ogge( heeft minstens! de zelfde voedingswaarde als tarwe. Gelukkig beschikken de meeste gron den over een aanzienlijke fosforreserve, waarop men desnoods gerust nog eenige jaren kan teren. De hoeveelheid kali, die ter beschikking wordt gesteld, is niet minder dan vorige jaren, daar Duitsch land, dat rijke kalimijnen heeft, in de ge legenheid is deze volop te leveren. Ook wat de stikstof betreft, zullen de kwanta niet veel lager zijn dan het vorige jaar. Verder zal ook het „scheuren” van het matige grasland een belangrijk middel blijken om tot productie-verhooging te komen. Het tweede belangrijke volksvoedsel de aardappel stelt eveneens hooge eischen. Wij zullen in 1941 ongeveer een 145.000 tot 150.000 ha met consumptie aardappelen moeten bebouwen, d.i. de helft meer dan in vorige jaren. De ver bouw van zandaardappelen moet worden opgevoerd en daardoor zal men o.a. den verbouw van haver op zand, die zeer weinig productief is, moeten beperken. Er kan ongeveer een 20.000 ha af, zon der dat er ook maar eenig gevaar voot de voedselpositie der paarden ontstaat. HONDEN- en KATTENBROOD. Op bon‘8 van de voederkaart voor honden wordt van 1 tot en met 30 April beschikbaar gesteld: 10 kg hondenbrood. 10 kg hondenbrood. 8 kg hondenbrood. 5 kg hondenbrood. 4 kg hondenbrood. 3 kg hondenbrood. van de Voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode iy2 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April 1941 is bon no. 8 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 pot scheerzeep. F.IEREN. Op bon 83 tot en met 13 April en op bon 93 tol en met 13 April (eventueel 20 April) één ei. In verband met het Paaschfeest zal in de loop van de volgende week een bon worden aangewezen, welke recht geeft op een extra rantsoen van één ei. PEULVRUCHTEN. Wordt nader bekend gemaakt. KOFFIE EN THEE. Op bon 18 algemeen boekje tot 27 April 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 19 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 09 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 08 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 07, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 10, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 „centrale verwarming” elk één eenheid vaste brandstoffen. Voorts de met 15, 16 en 17 genummerde bons „haarden en kachels” elk één eenheid. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vijfde periode” en „één eenheid cokes vijfde periode” geven recht op één eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur van deze bonnen is verlengd tot 30 April. Nieuwe bonnen zullen niet worden aangewezen. PETROLEUM. Op bon 9 tot en met 20 April 2 liter petroleum. Op bon‘8 van de voederkaart BROOD. Op bon 11 tot en met 13 April (eventueel tot en met 20 April) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 06 tot en met 20 April elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTERKAART. Op bon 11 tot en met 13 April (eventueel 20 April) y2 Pond boter. VETKAART. Op> bon 11 tot en met 13 April (eventueel 20 April) y2 pond boter of margarine of 2 ons vet. VLEESCH. Op bon 10 tot en met 9 April (eventueel 13 April) elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 10 tot en met 9 April (even tueel 13 April) één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 17 tot en met 13 April 1 kg suiker. KAAS. Op bon 63 en 73 tot en met 20 April (eventueel 4 Mei) elke bon 100 gram kaas. ZEEP. Op bon 20 tot en met 27 April 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een Aangiften - Reclames Accountantskantoor SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. 8 e int I I b l 99 99 99 99 M 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1