Buitenlandsche Revue. EEH STAP OP DEO IIIEG HAAR ZELEVOORZIERinO. 0 i De Bolswardsche Courant en Westergoo ^HlTIAl LITHAKNx Welke bons zijn thans geldig? BLOK 37g!g Jaargang Dinsdag 15 April 1941 No. 29 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r" I I 1 t Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 1 r I A 1 S e 1, Advertentiën per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. De Paaschweek 1941 is rijk gewor den aan belangrijke gebeurtenisen De opmarsch van de Duitsche troe pen naar Joego-Slavië is gevolgd door een nog belangrijker feit, n.l. de bezet ting van de Grieksche havenstad Salo- niki. Daarmee heeft het Duitsche leger de verbinding tusschen twee Grieksche legers afgesneden, wat tot de logische consequentie voerde, dat dit leger in Thracië zich gedeeltelijk moest laten ontwapenen en voor een deel uitweek naar de Turksche grens. Na 30 April 1941 is bon no. 8 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. BALDADIGHEID. Wanneer jongens met hun tijd geen raad weten, wordt er steeds kattekwaad uitgehaald. Zoo hebben ze dezer dagen enkele planken uit box en tribune op het sportterrein losgewerkt en vernield. Een beetje meer begrip over een an ders eigendom, jongens, daar heb je je leven lang voordeel van. e n er Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Voor C. A. B. I—G. A. V. C. 3-2. Slecht weer, waardoor het bezoek stukken minder was, dan men had mo gen verwachten. Laten we direct constateeren, dat we voor de rust een zeer mooie wedstrijd hebben meegemaakt. De Grouwster club speelt voor de rust met den wind mee en na ongeveer 10 minuten spelen weet de G.-voorhoede met een prachtgoal de leiding te nemen. Langzamerhand verplaatst zich het spel en weet C. A. B. verschillende goede aanvallen op te zetten, echter zonder resultaat. De druk op het G.-doel wordt nu sterker en tweemaal mist Stormer ’n bijna zeker doelpunt Telkens komen de Hoe staat het met het teeltplan 1941? Dat is een vraagstuk, hetwelk ook de burgerbevolking, die zich rekenschap geeft van den toestand, zich stelt. Daar over heeft ir. S. W. Louwes, directeur- generaal van de Voedselvoorziening, zijn licht doet schijnen. Zooals men weet, is er juist een nieuwe verordening los gekomen, waar bij het vraagstuk der voedselvoorziening nader wordt geregeld. Door dit plan is de mogelijkheid geschapen, om schep pers en leiders van hun voedselproductie dichter bij elkaar te brengen; en hier mede is voor de toekomst de mogelijk heid ontstaan om de voedselvoorziening systematisch op te voeren. De heer Louwes heeft in zijn toelich ting op deze verordening er op gewezen dat wel is waar gedurende geruimen tijd na het uitbreken van den oorlog de voedselvoorziening niet zonder succes op den grondslag van de Landbouw crisiswet is geregeld, maar dat deze wet een geheel ander doel had dan voor een doelbewuste leiding van de voedsel voorziening vereischt wordt en dat een gezondere basis steeds noodzakelijker werd. Deze wetgeving was er oorspronkelijk slechts op gericht hoogere prijzen voor de boeren mogelijk te maken en paste daarbij als machtig wapen de beperking van de productie toe. Zij vormde derhal ve niet de meest ideale regeling om een zoo groot mogelijke productie te berei ken. De nieuwe verordening komt dus zeker niet te vroeg. Maar ook weer niet te laat, want de bedoeling is, dat deze regeling ook na den oorlog zal blijven bestaan. Het is dus thans niet meer een noodmaatregel, maar een blijvende, een sociaal-econmische ordening. Volgens den heer Louwes zullen daar bij vele persoonlijke offers moeten wor den gebracht. De heer Louwes is iemand die lange jaren de landbouwcrisis heeft gezien als een tijdelijk verschijnsel, dat met enkele overbruggingsmaatregelen kon worden overwonnen. Lang nadat het reeds duidelijk was, dat de crisis te wijten was aan funda- menteele verschuivingen in de maat schappij hield de landbouwpolitiek hier te lande nog vast aan het denkbeeld, dat het een voorbijgaande crisis betrof; mitsdien werd de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven als een nogdzake- lijk kwaad beschouwd en zonder bezie ling uitgevoerd. Wanneer ingegrepen moest worden, deed men het halfslach tig en aarzelend, dikwijls op een wijze, die de komende mislukking reeds voor spelde en eerst, wanneer de halve maat regelen niet meer te gebruiken bleken, werd eindelijk besloten tot een steviger greep. Dat thans dit principe is prijsgegeven en men de voorkeur geeft aan het in slaan van een nieuwen koers, is een be wijs, dat de oude wereldbeschouwing is verlaten en de nieuwe aanvaard. Voor velen, die nog steeds de toe komst trachten te bekijken met het ge laat naar het verleden gewend, kan dit een baken zijn. Men kan uit dezen loop der historie leeren, dat men geen koers houdt door achteruit te staren naar een wijkende kim, doch door te koersen op een punt dat öpdoemt aan den horizont. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Maandag 2de Paaschdag, was ’t weer een feestdag voor de Katholieke pa rochie. De WelEerw. Pater Eëlco Bruinsma celebreerde in de St. Franciscuskerk zijn eerste Plechtige H. Mis. Omstreeks 10 uur werd de neomist door bruidjes met witte leliën getooid, en voorafgegaan door verschillende geestelijken, naar het altaar geleid. Als diaken fungeerde bij deze plech tigheid de WelEerw. Pater Elpidius Bru- (eventueel 23 April) één rantsoen vleeschwaren. SUIKER. Op bon 21 tot en met 11 Mei 1 kg suiker. KAAS. Op bon 63 en 73 tot en met 20 April (eventueel 4 Mei) 2e PEASKEDEI YN DE DOELE. Ek dit jier wier de bikende Kritejoun op Peaske-Moandei tige drok bisocht. It plakbisprekken roun net sa flot as oars hwertroch wy ’n heal üre letter oan 't wirk kamen. De hear Noordenbos iepene de gear- komste mei ’n hertlik wird fen wolkom. It like wol, sa sei dizze sprekker, det de Krite |Boalsqrt oars neat docht as in toanieljoun op Peaske-Moandei en op twadde Krystdei. Mar der is ek oar wirk en det bistiet yn it forbetteren fen üs Fryske tael. Det is yn üs tiid heech nedich. De floafjsitter (êst jn aerdich Istükje ;üt it moanneskrift „Folk en Tael”, hweryn forskate frjemde wirden, die stadichoan ynslüpt binne, yn de juste! bitsjutting werom brocht wirde. Fierders waerd dizze joun ek iepene mei ’t sjongen fen it Frysk Folksliet. Hjirmei wier it wird oan ’t Krite-toa- niel. It skynt gjin Poepetoer to wêzen ’t publyk yn üs tiid oan ’t laitsjen to krijen. Dêr wier in fleurige stimming yn 'e seal en sadwaende hiene de spyisters en spilers net folie moeite de oanwêzi- gen ek yn dy stimming to hÊlden. ,,’n Poepetoer” hat forskate fleurige mominten; allinne ’t twadde bidriuw hat fierst to min aksje. It Kritetoaniel biskikt for dit soarte stikken oer goede krêf- ten. It wier in tige sellige joun. stand gedeeltelijk gebroken en dit ver klaart dan ook, dat de verbonden Duitsch-Italiaansche strijdmacht ver schillende Noord-Afrikaansche steden kon bezetten. Waarschijnlijk zal deze terugtocht in Cyrenaica nog wel verder worden voltrokken, omdat hier voor de Engelschen allereerst ligt de bescher ming van het Suez kanaal. Geheel anders is de toestand in Abessinië. Door de verovering van de belangrijke haven Massoea is hier het Italiaansche leger nog meer naar het binnenland gedreven. Voor de verdedi ging een groot voordeel door de natuur lijke gesteldheid van het land, maar aan de andere kant wéér een nadeel, wat de proviandeering betreft Zoo zien we dus, dat de strijd in dit werelddeel met wisselend succes gaat. Zoo komen we ten slotte aan het der de punt, de houding van Amerika. Aan welke kant die houding is, be hoeven we natuurlijk niet te vermelden, maar van veel en groot belang is, in welk tempo Amerika de steunverleening kan uitvoeren. Een der eerste en zeker Gedurende de laatste dagen is daar weer bij gekomen, de opmarsch van de Hongaarsche troepen. De Rijksbestuurder Admiraal Horthy, heeft in een proclamatie tot het Hon gaarsche volk er op gewezen, dat de be zetting van verschillende steden in Joego Slavië louter en alleen gebeurt om de bevolking tegen anarchie in be scherming te nemen. Ongeveer dus gelijk aan de bezetting van Tsjecho Slowakije. Wanneer we ons even terug plaatsen in de situatie van de vorige wereldoorlog, dan zien we dat Hongarije door het verlies van Zui delijk Polen de Hongaarsche gebieden ten Noorden van de Donau van Kroatië en Slovenië, Zuid-Stiermarken en Zuid Oost Korinthië, danig besnoeid is ge worden. In de laatste jaren heeft Hon garije verschillende stukken teruggekre gen, waarvan ons o.a. nog versch in het geheugen ligt het deel rond Zevenbur gen. De algemeene situatie daar op den Balkan is steeds een beetje duister ge weest en zal dit voorloopig ook nog wel blijven. We denken b.v. aan Kroatië, dat thans een zelfstandige staat is gewor den. Welke bedoelingen heeft Duitschland met deze Balkanlanden? zoo zal bij me nigeen de vraag opkomen. In een officiëele verklaring van Duit sche zijde wordt er op gewezen, dat er voorloopig alleen militaire acties zijn. Wat er door eigen initiatief ontstaat, zal door Duitschland met zorg behandeld worden. De ordening van den Balkan komt dus pas na afloop van deze oor log. Waarschijnlijk zal dan ook het Europeesche olieprobleem tot een oplos sing komen. Niet alleen in onze moderne gemechaniseerde oorlogvoering, maar ook in normale omstandigheden speelt de olie een belangrijke rol. Als brandstof voor de industrie in zijn geheel genomen, is olie onmisbaar. Wanneer we dan weten dat van de ruim 283 millioen ton der wereldproductie, Europa met inbegrip van Rusland 38 millioen ton produceert, waarvan Rusland 30 millioen ton en Roemenië ruim 6 millioen ton, dan be hoeft het geen nader betoog, dat daar door de belangrijkheid van den Balkan voor de Europeesche olievoorziening belangrijk is gestegen. Het Duitsche rijk produceerde in 1939 600.000 ton, waar bij men echter in de laatste jaren dient te rekenen met de kunstmatige oliepro ducten. Uit de bijproducten van de cokes- fabricage, speciaal teer worden benzol- derivaten gewonnen, die vloeibare brandstoffen leveren. Ook spreekt men tegenwoordig veel van synthetische benzine, wat dan scheikundig ontleed beteekent de koolwaterstoffen. Aange zien onze weekrevue geen scheikundige les is, zullen we van dit onderwerp maar afstappen en ons een oogenblik bezig houden met de reis van de Japansche ambassadeur Matsoeoka die op de te rugreis naar Japan nogmaals een bezoek gebracht heeft bij de Russische volks commissaris Molotof, naar thans be kend wordt, betrof dat bezoek speciaal de bespreking van een handelsverdrag tusschen Rusland en Japan. Wat er precies besproken is, zal na tuurlijk voorloopig wel geheim blijven en vermoedelijk zullen ook wel eenige an dere punten dan alleen handelsovereen- komsten besproken zijn. Naar onze meening is het voor Japan van het grootste belang te weten hoe de hou ding van Rusland zou worden, indien het wereldconflict zich ook tot andere deelen van onzen aardbol verplaatst. Voor dat we dit onderwerp bespreken meenen we echter eerst even verband te moeten zoeken tusschen de terugtocht van de Engelsche troepen in Noord-Afrika en de gebeurtenissen in het zuidoostelijk deel van Europa. Het z.g. Engelsche Nijlleger is, toen de situatie in Grieken land critiek begon te worden, naar Europa overgebracht, zoodat we thans mogen zeggen dan Duitschland de strijd aanbindt met een gelijkwaardige tegen stander. Het logische gevolg is hiervan, dat de bliksemoorlog, zooals we die aan het Westelijk front hebben gezien, niet een herhaling zal krijgen aan het Ooste lijk front. Dit is trouwens door de Duitsche legerleiding onomwonden toe gegeven. Na de eerste belangrijke suc cessen is er vermoedelijk een korte stil stand, die zich evenwel zal kunnen ken merken door een verwoede strijd. Het terugtrekken, of leest men liever, het overbrengen van een belangrijke Engel sche strijdmacht uit Noord-Afrika naar Griekenland, heeft natuurlijk de weer- na, als sub-diaken de WelEerw. Pater Siardus Gerritsma. De feestpredikatie werd gehouden door een oom van den Neomist, Pastoor de Boer uit Wagenin- gen, die in gloedvolle taal de beteekenis van het priesterambt uiteenzette. Het zangkoor, versterkt met jongens koor, zong na den dienst op verdienste lijke wijze een feestcantate, terwijl na af loop op het kerkplein de katholieke jeugd haar hulde aan den jongen pries ter bracht. Bij de receptie, welke ’s middags in de Doele gehouden werd, hebben velen den jongen priester en familie gelukge- wenscht. voornaamste problemen zou men kun nen noemen de kwestie van de scheeps- ruimte, waardoor het in Amerika ver vaardigde oorlogsmateriaal naar Enge land kan worden verscheept. Ten tweede komt daarbij, hoe bereikt men een zoo ongestoord mogelijke over tocht, nu de Duitsche marine de geheele oceaan onveilig maakt. Volgens bericht uit Washington over weegt president Roosevelt het con- voyeeren van transporten naar Enge land onder escorte van Amerikaansche oorlogsschepen. Naar onze begrippen is dit een zuivere oorlogsdaad, die natuur lijk door de Duitsche marine niet kan worden toegestaan. Verschillende, in Amerikaansche ha vens liggende schepen van andere natio naliteiten, zijn reeds opgevorderd en we lezen thans een bericht, dat het groote passagiersschip onder Fransche vlag, de Normandië, eveneens in beslag zal wor den genomen. Ten slotte dan nog even gememoreerd de gehouden conferentie te Manilla waaraan ook de vroegere Nederland- sche regeering in den vorm van Mr. Van Kleffens heeft deelgenomen. Officiéél wordt door het D.N.B. medegedeeld, dat tijdens de daar gevoerde besprekin gen het program voor een gemeenschap pelijke verdediging van het Verre Oos ten tusschen de V. S. en Engeland vaste vormen heeft aangenomen, al is er of ficiéél over het resultaat der besprekin gen niets bekend gemaakt. Men mag aannemen, dat ook de positie van Ne- derlandsch-Indië binnen het bestek van dit militaire en economische front is op- gehelderd en dat de handelsbesprekin- gen tusschen Japan en Nederlandsch- Indië te berde zijn gebracht. VERGADERING MET LICHTBEELDEN. Donderdag 11 April had in het Con vent de aangekondigde vergadering plaats, uitgaande van de Afd. Bolsward der Ned. Ver. van Huisvrouwen en Dept. Bolsward der Mij. tot Nut van ’t Alge meen, waarin als spreekster optrad mej. F. Quanjer uit Den Haag. De vergadering werd door de presi dente van de Ver. vasp Huisvrouwen, mevr. Poelstra-van der Sleen geopend, waarna mej. Quanjer op vlotte en onder houdende wijze vertelde van haar reis indrukken, opgedaan bij een bezoek aan Caïro en omgeving en van Jeruzalem en omstreken. Haar reisverhaal werd verduidelijkt door een groot aantal aar dige lichtbeelden. De voorzitter van het Nutsdepartement Ds. Vink, dankte aan het eind de spreekster voor haar onderhoudend ver haal. We hebben, zoo zei hij, in dezen tijd van beperkte reisgelegenheden, een verre en prettige reis gemaakt op onze stoel. Er was helaas weinig publiek, maar de aanwezigen hebben met aandacht ge luisterd. elke bon 100 gram kaas. ZEEP. Op bon 20 tot en met 27 April 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Speciale bon 117 uitgereikt met de textielkaart tot en met 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. EIEREN. Op bon 93 tot en met 20 April, op bon 84 tot 20 April (eventueel 27 April) één ei. Bon 22 is nog geldig tot en met 19 April. PEULVRUCHTEN. Wordt nader bekend gemaakt. KOFFIE EN THEE. Op bon 18 algemeen boekje tot 27 April 125 gram koffie of 50 gram thee. GRUTTERSWAREN: RIJST, enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 19 250 gram rijst of rijstmeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) VERMICELLI enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 09 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 08 uitsluitend 250 gram gort of gortmout of grutten. HAVERMOUT enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 07, 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. MAÏZENA enz. Tot en met 20 April a.s. op bon 10, 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. BRANDSTOFFEN. Op brandstoffenbons 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 „centrale verwarming” elk één eenheid vaste brandstoffen. Voorts de met 15, 16 en 17 genummerde bons „haarden en kachels” elk één eenheid. De bons „één eenheid vaste brandstoffen vijfde periode” en „één eenheid cokes vijfde periode” geven recht op één eenheid vastJ brandstoffen. De geldigheidsduur van deze bonnen Is verlengd tot 30 April. Nieuwe bonnen zullen niet worden aangewezen. PETROLEUM. Op bon 9 tot en met 20 April 2 liter petroleum. HONDEN- en KATTENBROOD. Op bon 8 van de voederkaart voor honden wordt van 1 tot en met 30 April beschikbaar gesteld: Voor Groep 1 2 3 4 5 6 10 kg hondenbrood. 10 kg hondenbrood. 8 kg hondenbrood. 5 kg hondenbrood. 4 kg hondenbrood. 3 kg hondenbrood. Op bon no. 8 van de Voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode V/2 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. BROOD. Op bon 12 tot en met 20 April (eventueel tot en met 27 April) elke bon 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Op bon 06 tot en met 20 April elke der 8 bons 50 gram brood of een half rantsoen gebak, of 35 gram meel of bloem. BOTERKAART. Op bon 12 tot en met 20 April (eventueel 27 April) /2 pond boter. VETKAART. Op bon 12 tot en met 20 April (eventueel 27 April) y2 pond boter of margarine of 2 ons vet. VLEESCH. Op bon 11 tot en met 20 April (eventueel 23 April) elk der 4 bons 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 100 gram vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. WORST, VLEESCHWAREN. Op bon 11, tot en met 20 April SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. e rant 'I i 1 99 99 99 99 99 8 x: DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Aangiften - Reclames OMZETBELASTING Accountantskantoor

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1