Buit enlandsche Revue. UITU0ERIH6 unn CULTUUR TECHNISCHE WERKER 1 I De Bolswardsche Courant en Westergoo I BLOK I I I OMZETBELASTING )0 37g!g Jaargang Dinsdag 22 April 1941 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ze plaatselijke sport (en speciaal de I 1 e I, e We mogen na de vele berichten die over de capitulatie van ’t Joego-Slavi-'" sche leger de ronde deden, het feit con- stateeren, dat de gevechtskracht van het leger als geheel genomen is uitgescha keld. Misschien dat hier en daar in dit bergachtige land verspreide afdeelingen nog eenigen tegenstand zullen bieden, maar van een georganiseerd verzet kan niet meer worden gesproken. De Advertentie per regel; Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. e r P n 1. e t -> ll 1- in 1- f- welkome Duitsche steun heeft bovendien Italië in de gelegenheid gesteld het verloren terrein in Albanië terug te winnen en zoo wordt dan de laatste phase van den strijd op het Euro- peesche vasteland in Griekenland gestre den. Zullen we misschien, nadat we deze conclusie hebben gesteld, een groot vraagteeken moeten zetten? Het is o zoo moeilijk in dit labyrinth van onvoorziene mogelijkheden een ob jectieve meening ten beste te geven. Ten eerste werkt de diplomatie voor een groot deel In het geheim en ten tweede spelen ook andere doelstellingen een belangrijke rol Verschillende vragen zullen voorloopig onbeantwoord blijven, zooals: wat zal Turkije doen? welke houding zal Rusland aannemen? kan en wil de Sovjet-Unie genoegen nemen met een Duitsche machtssfeer die bijna het geheele vasteland bestrijkt en zullen' op den duur de tegenstellingen tusschen nationaal-socialisme en communisme niet in verscherpte mate aan de oppervlakte komen? Is het vriendschapsverdrag tusschen Rusland en Japan alleen een handelsver- drag? of zitten hier op den achtergrond andere motieven? Waarom is het Roode leger zoo sterk geconcentreerd langs de grenzen? Voorspellingen zijn altijd iet wat gevaarlijk en zeker in onzen zeer bewogen tijd. Ook is de houding van Turkije nog altijd iets onzeker. We heb ben reeds eerder betoogd, dat de Bos phorus en de Dardanellen voor Turkije van buitengewoon belang zijn, maar ook dat Rusland groot belang heeft bij deze ongestoorde zeeweg. Is het Duitsch-Italiaansche oorlogs doel het Suez-kanaal dan lijkt een positie kiezen van Turkije onvermijdelijk. Mis schien eerder dan we het vermoeden kan de toestand in en om den Balkan weer een wijziging ondergaan. De capitulatie van Joego-Slavië heeft een ander probleem actueel gemaakt, n.l. dat der minderheden. Wanneer we ons de eerste maanden van dezen oorlog herinneren, dan zien we dat een vrijmaking van die minder heden een der eerste oorlogsdoeleinden was. Niet alleen in Duitschland, maar ook in Italië en Rusland. Is dit beginsel ook thans door Duitschland vol te hou den? We gelooven, dat het geneesmid del erger dan de kwaal zou blijken. Beschouw b.v. in dit verband eens het nu overwonnen Joego-Slavië. Kroaten, Macedoniërs, Servië, Montenegro enz. enz. vormen de verschillende bestand- deelen, waaruit na de vorige wereldoor log de Joego-Slavische staat was opge bouwd. Wanneer al die zoogenaamde minderheden nu zelfstandigheid zullen vragen, ziet het er voor den Balkan ho peloos uit. Inplaats van den vrede te consolideeren zou men door een versnip pering de kiem leggen voor een nieuwe belangentegenstelling. Dat kan niet in ’t belang van den vrede in Europa zijn, zoodat we veilig kunnen aannemen, dat een andere oplossing zal worden gezocht en gevonden. De ontwikkeling van den strijd in het Zuid-Oostelijk deel van Europa plaatst opnieuw de eenigszins veranderde strijd in Afrika in het middelpunt der belangstelling. Het nieuwe Duitsch-Italiaansche offensief in de Noordhoek van Afrika, aanvankelijk met succes bekroond, is mede mogelijk geworden door het onttrekken van En- gelsche troepen aan dit front, welke in Griekenland zijn ingezet. Dit tekort zal evenwel door Engeland zoo spoedig mo gelijk moeten worden aangevuld, wil men van Engelsche kant het Roode Zeegebied inclusief het Suez-kanaal en zelfs Egypte voor de Engelsche machtsinvloed behou den. Voorloopig is de houding van Turkije nog te beschouwen als een neutraal stootblok tusschen Europa en Voor-Azië maar de zekerheid dat dit in de toe komst ook zoo zal blijven is niet te ga- randeeren. Versterking van de Engelsche macht in Egypte lijkt ons voor de naaste toekomst dan ook een der eerste eischen INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. SPORT EN PLAATSELIJK BELANG. Mijnheer de Redacteur, Vaak Is de laatste jaren de vraag bij me opgekomen: Is de bij diverse gele genheden dikwijls zoo hooggeroemde „Bolswarder samenwerking” aan het tanen en is het hier niet meer fictie dan werkelijkheid? Zondag 1.1. na de voetbalwedstrijd C. A. B. IHeerenveen I kwam deze vraag Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. er 1 - gen, beide een hooge plaats in de des tijds bestaande competities innemende, in de onmogelijkheid verkeerden in de jaren 1919-1923 hooger op te klimmen en de vroegere tegenstanders uit eer der genoemde plaatsen te volgen in hoo- gere afdeelingen, begon de uittocht naar Sneek en andere plaatsen en kregen de plaatselijke clubs het nog harder te ver duren. Aan de vereenigingen zelf en het Plaatselijk spelpeil in die dagen lag het echter niet; deze factoren hadden zeker een vroegere aanvang met het „N. V. B.- voetbal” mogelijk gemaakt, echter het in die dagen gebruikte sportterrein aan het Oordje werd wegens de geringe af metingen onverbiddelijk afgekeurd en de afzakking begon I Toch deden de beide plaatselijke vereenigingen datgene, wat ze als een „noodzakellijk offer” be schouwden in het belang van de plaat selijke voetbalsport en plaatselijke wel vaart, onder den naam C. A. B. (Combi- natie-Achilles-Bolsward) werd een ver- eeniging opgericht, die plaats bood aan alle werkelijke voetballiefhebbers, rang of stand (begrippen die in de sportver- houdingen geen bestaansrecht kunnen hebben) noch geloofsverschillen etc. waren aan de orde. Het bestuur was uit alle richtingen etc. samengesteld en heeft door zuivere leiding alle krenking van gevoelens weten te voorkomen, hoe vaak kwam het niet voor, dat een paar uur eerder werd vertrokken of wedstrijden omgesteld en ieder in de gelegenheid gesteld werd zijn godsdienstplichten na te komen, werd hier juist door „begrip voor elkaar” geen zuiver gemeenschaps gevoel vertolkt? Edoch, het heeft helaas niet afdoende mogen zijn, na enkele jaren van afzijdig heid meende een groep, die vroeger steeds zoo actief aan de voetbalsport deelnam, zich geheel te moeten afschei den met het gevolg, dat onze plaats thans na medewerking van de plaatse lijke autoriteiten een behoorlijk geoutil leerd speelterrein bezit, doch 2 volkomen naast elkaar werkende sportorganisaties. Zeker, leden tellen beide vereenigingen genoeg, doch daar komt men er niet mee. Zeker, een afd.-kampioenschap zal wel weer eens aan de orde komen (C. A. B. behaalde dit drie jaar aaneen), doch de mogelijkheid om de laatste noodzake lijke „loodjes” binnen te halen, bestaat er voor geen van beide vereenigingen. Vroeger was het op zakelijk terrein, dat men in een ouderwetschen winkel voldoende kon verdienen; thans moet de een om den ander modemiseeren, wie stilstaat komt achteraan. Onze tegen woordige gemeenteleiding voert bij voortduring aan, dat door een energiek aanpakken de achterstand „van jaren” moet worden ingehaald, welnu, voor on weer met alle kracht naar voren en be sloot ik plaatsruimte te vragen in Uw veel gelezen blad. Na genoemde wedstrijd bestormden me twee gedachten: 1. Wat een voorrecht voor een plaats als Heerenveen, in alles meer de tijd mee hebbende dan onze goede plaats van in woning, dat aldaar tenminste de sport nog onverdeeld is, dat men daar na tal van opofferingen met wedstrijdterrein etc. de groote voldoening heeft op re sultaten te kunnen wijzen, die niet alleen bij voortduring de plaatselijke voetbal liefhebbers in extase brengen, doch zelfs na intensieve beoefening van deze bij uitstek populaire sport een training in perfectie mogelijk maken, waardoor niet alleen aanwezige krachten in jonge spe lers worden „ontdekt”, doch deze tevens zoodanig worden opgevoerd, dat naast vertegenwoordiging in internationale elftallen tegens toekomstmogelijkheden voor kampioenschappen in de hoogste afdeelingen der Ned. Voetbalbond vas- teren vorm beginnen aan te nemen. 2. Waarom juist integendeel onze plaats, een der oudste Friesche voetbal- centra, die zich vroeger steeds op waar dige wijze met de Heerenveenster, Leeu warder en Sneeker vertegenwoordigers uit de hoogste afdeelingen kon meten, door eigen verdeeldheid hier thans meer dan 2 klassen moet achteraan komen. P.M. Een woord van lof aan het Be stuur van „C. A. B.”, dat zich groote kosten getroostte om ons deze pracht- middag van propaganda met eerste klas spel te bezorgen, doch niet minder aan de v.v. „Heerenveen”, die deze uitnoo- diging van een derde klas-zuster niet al leen accepteerde, doch ondanks het zeer groote krachtsverschil niet verslapte en de liefhebbers op prachtig voorhoede- sp|el heeft vergast. Het klinkt wellicht iets arrogant, maar toch durf ik te beweren, dat het hier in Bolsward anders gekund had en nog anders kan ook. er op I Nadat 2 kleine plaatselijke vereenigin- In het algemeen is de landbouw niet alleen gebaat met directe maatregelen ten aanzien van productieverbetering, maar ook door zijdelingsche werkzaam heden, die tot doel hebben de producti viteit van den bodem grooter te maken. In deze richting werkt de cultuurtech nische dienst door bevordering van ruil verkaveling, ontginning en ontwatering van terreinen. Maatregelen dus, die tot doel hebben den grond beter of meer grond geschikt te maken. Een belangrijke vraag voor welhaast eiken dienst in dezen tijd is: hoe hij zich kan richten naar de veranderde omstan digheden, in hoeverre de mogelijkheid van voortwerken op den ouden voet mo gelijk is. De zorg voor uitvoering van cultuur technische werken ging in feite van het departement van Landbouw over naar dat van Sociale Zaken. Productieverhoo- ging werd werkloosheidsbestrijding, ter wijl juist de tewerkstelling als vrije arbeiders in de cultuurtechnische wer ken, het aantal werkloozen zou doen dalen, en de totale begrooting toch geen wijziging zou behoeven te ondergaan. Verbetering van dezen voor ieder on- gewenschten toestand ligt voor de hand, ware het niet, dat door het tewerkstel len van werklooze arbeiders, die, zooals hierboven is uiteengezet, niet werkloos behoefden te zijn, van elders vele werk krachten aan deze zoo belangrijke wer ken werden onttrokken. De onjuiste toe stand bestaat dus voort, dat voor de uit voering van cultuurtechnische werken „Sociale Zaken” hulp moet verleenen, d.w.z. dat deze werken steeds worden bezien uit een oogpunt van werkloos heidsbestrijding en dat de urgentie van het werk in verband met de noodzake lijke verhooging van de productie van onzen bodem buiten beschouwing blijft. Er wordt daarbij voorbij gezien, dat de Overheid op cultuurtechnisch gebied een belangrijke taak heeft te vervullen, niet alleen door wettelijke maatregelen, maar ook door het beschikbaar stellen van de benoodigde financiën. Want daar door zal worden bereikt, dat de boeren hun producten onder zoo gunstig moge lijke voorwaarden zullen kunnen telen, dat de productie zal worden vergroot en dat er meer vestigingsmogelijkheden voor de jonge boeren op het land zullen komen. Waar het hier dus een in hoofdzaak agrarisch belang betreft, zou het meer gewenscht zijn dat voor de uitvoering van dergelijke noodige werken de gel den worden geput uit de begrooting van het Departement van Landbouw. Dat beteekent dus ook dat de keuze der wer ken en de goedkeuring der plannen ook bij het departement van Landbouw dient te berusten, omdat deze werken geen object van werkverschaffing zijn. Voor het departement van Sociale Za ken blijft dan de belangrijke taak van arbeidsbemiddeling, van regeling der arbeidsvoorwaarden en dgl. bestaan. In het landbouwbedrijf treden in den loop van het jaar geregeld tijdperken op, dat er véél werk en andere, dat er zeer weinig is te verrichten. Indien in' de tijdperken van weinig werk in het land- bouwbedrijf tdei 'landarbeiders op cul tuurtechnische werken als vrije arbei ders en met normale loonen worden te werk gesteld, zou ook daarvoor de op lossing zijn gevonden. Voorts zij er op gewezen, dat op de cultuurtechnische objecten, die voor de voedselvoorziening noodzakelijk moeten worden geacht, een belangrijk grooter aantal arbeiders kan worden te werk ge steld dan thans het geval is. in ver band met onze voedselvoorziening moet het als niet juist worden aangemerkt, dat de uitvoering in werkverruiming van cultuurtechnische werken, op ver schillende plaatsen 'is fctilgeKegdj het geen in onderscheidene gevallen belem merend op de voedselproductie werkt. En dat nog wel in een tijd, dat wij al onze krachten moeten inspannen om Ne derland voldoende te kunnen voeden. No. 31 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 van de Britsche buitenlandsche politiek. In dit verband trekt de kwestie van de aanvoeren voor het Engelsche leger in Afrika in bijzondere mate de aan dacht, vooral nu Amerika overweegt oorlogsmateriaal, bestemd voor Enge land te laten convoyeeren door gewa pende Amerikaansche schepen. Sinds eenige dagen blijkt, dat de Ver- eenigde Staten langs twee route’s met eigen middelen hulp aan Engeland zen den, n.l. over den Atlantischen Oceaan naar Engeland en over den Indischen Oceaan naar de Roode Zee, het knoop punt van het strijdtooneel in Afrika. Is die convoyeering in zijn tegenwoordige vorm afdoende? De bekende publicist Paul Scheffer, wijdt in een artikel in Das Reich daaraan bijzondere aandacht. De beste deskundigen, aldus deze schrijver, zijn van meening dat de ware artsenij nog niet is ontdekt. Bij het be gin van den oorlog geloofde men dat wel, maar men heeft dit geloof verloren. Sommigen willen zelfs de vrachtschepen liever goed bewapend geheel afzonder lijk langs telkens afzonderlijke routes, laten varen, inplaats van ze gezamenlijk den vijand netjes op een presenteer blaadje aan te bieden. De meeste aanhangers heeft op het oogenblik blijkbaar het systeem van een intensieve combinatie van con voyeering te water en in de lucht, waar bij men dan vooral gebruik zou willen maken van de z.g. super-bommenwer- pers van Amerika, die zonder tusschen- landing naar Europa en terug kunnen vliegen. Maar al die plannen tot een intense steunverleening aan Engeland zullen het gevaar voor meerdere conflic ten verhoogen. Hoe gevaarlijk die toe stand momenteel is, blijkt uit een gezeg de van President Roosevelt: Convoyee ren beteekent schieten en schieten betee kent oorlog. Voorloopig schijnt de Ame rikaansche president er niet veel voor te gevoelen de Amerikaansche vloot C" uit te sturen. Misschien ook dat deze te rughoudendheid verband houdt met de houding van Japan. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken Cordell Hull, heeft Vrijdag officieel bekend gemaakt, dat er in Singapore een conferentie wordt ge houden tusschen Amerikaansche, Engel sche, Nederlandsche en Australische offi cieren van land- en zeemacht. We vra gen ons af wat kan hiertoe de aanleiding zijn geweest en speciaal de vraag, welke p^sjtie Neld. Indaëj daarbij inneemt is voor ons van groot belang. Verschillende Japansche berichten hebben den laatsten tijd den nadruk ge legd op een krachtige en vastberaden houding ten aanzien van Ned.-Indië. Volgens een verklaring van den Mi nister-president Konoje is de ontwikke ling van Japan in Zuidelijke richting zuiver economisch en vreedzaam. Tot dusver hebben de onderhandelin- gen tusschen Japan en Indië een niet op bevredigend verloop. Zeer zeker zal In dië kunnen toestaan dat Japanners mee zullen willen helpen aan de economische ontwikkeling van Indië, maar onder be stuur van de Indische regeering. Eigenaardig is de Japansche wensch tot vestiging van artsen en tandartsen in Indië. Dat valt, zooals het Handelsblad dezer dagen schreef, toch geheel buiten de sfeer van economische activiteit in de normale zin van handelsbetrekkingen en nadert die van de pacifieke penetratie. Zulke wenschen doen de vraag rijzen naar de uiteindelijke bedoelingen. Hoe de invloed op dit alles zal zijn van het Russisch-Japansche pact, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Uit de besprekingen in de Japansche regee ring, waarbij ook de nieuwe toestand in Ned.-Indië is besproken, en waaruit de uitdrukking moet worden gelanceerd, is dat Indië in al grooter afhankelijkheid van Engeland en de Vereenigde Staten schijnt te geraken, blijkt wel, dat men Indië ziet in ’t kader van internationale ontwikkelingen. meest populaire van alle sporten: de voetbalsport, met een steeds grootere aantrekkingskracht op de bewoners der omliggende dorpen) geldt hetzelfde in niet mindere mate. Van onderaf moet worden gewerkt: reeds bij de jongste spelers moet oplei ding en training het parool zijn, alleen dan bestaat kans, dat na een behaald afd.-kampioenschap en een latere pro motie deze voordeelen „blijvend” kunnen zijn en niet even spoedig teloor gaan. In 2 kleine vereenigingen kunnen door verplaatsing van bedrijven, gelijktijdig afgelegde examens, ophouden van oude re spelers, de schokken niet tijdig wor den opgevangen. Men kan niet meer met gymnastiek- training volstaan, speciale leermeesters dienen zich met de opleiding van de jonge, iets belovende spelers te belas ten. Wanneer men nu nagaat, dat de eene club ter plaatse een voor de hoo- gere regionen (en vroeger zelfs totaal aan de voetbalsport ontrokken) onge schikt terrein gebruikt, de andere veree- nlging de hooge terreinhuren slechts met groote moeite kan opbrengen, hoe kan dan gedacht worden aan de hooge kos ten van doelmatige, eerste klas training, die bijv, een vereen, als „Heerenveen” bedragen kost, waarvan men gewoonweg achterover valt, als men ze verneemt en die wel het vijfvoud bedragen van het geen hier aan terreinhuur wordt besteed. En toch Bolswarder voetballiefheb bers (ja gerust uit te breiden tot Bols warder ingezetenen) moeten wij dien weg op in aller belang. Sport en Plaat selijk Belarig gaan hier hand aan hand, de voetbalsport is nu eenmaal de popu laire sport, die elke wedstrijddag „trekt” (dit in tegenstelling tot 2 of meer plaatselijke kaatswedstrijden of gymn.- demonstraties) vele neringdoenden, die ook in dezen tijd een zware strijd om het bestaan hebben, zouden u kunnen bewijzen, welke groote belangen hier direct (en indirect voor de geheele plaats) liggen! Met vereende krachten moet het bo vendien mogelijk zijn kleedgelegenheden etc, aan te brengen, waarin kleine plaat sen als Noordwolde etc. ons den loef af steken. Onze tijd kent zeker belangrijker din gen dan voetbal en sport in het alge meen één ding is echter hopelijk wel de les, die voor de toekomst van ons volk van zeer groot belang is, n.l. niet weer door onderlinge verdeeldheid het volkseenheidsbesef te ondermijnen, juist ten schade van ons zelf. Welnu, laat ons dit dan in Bolsward naast de daden der gemeenteleiding trachten te demonstreeren door een nieu we opbouw van onze sportbeweging en beginnen met de meest populaire en meest op den voorgrond tredende, n.l. de voetbalsport Laten wij alle handen ineen slaan om ook uit een oogpunt van plaatselijk be lang te trachten den grooten achterstand (een niet te onderschatten en zeer zware opgaaf, doch met vereende krachten ze ker mogelijk na verloop van enkele ja ren) in te halen. Laat het uit zijn met overloopen van spelers, prikkelen van gemoederen etc. etc. in deze reeds zoo veel van onze energie eischende tijd de sportbonden zijn reeds voorgegaan, de vereenigingen komen reeds tegen el kaar uit en verkeeren op dezelfde terrei nen en spelen tegen dezelfde tegenstan ders laat nu de laatste schrede, die toch eenmaal (doch dan wellicht te laat) moet komen, worden gezet, laten de ver eenigingen niet langer naast doch met elkaar oprukken, zooals dit ook in de groote plaatselijke supportersvereeniging geschiedt. Bolsward is gebaat met één groote voetbalvereeniging en prima terrein- accomodatie (die zeker bij een juist voorgaan van de meest belanghebben den zelf door de gemeente als verhuur ster bevorderd zal worden) het voorbeeld van 1924 dient nogmaals gevolgd, doch nu voor de laatste maal! Met terzijde zetting van persoonlijke eergevoelens en groote toewijding moet het mogelijk zijn hier een voetballeiding te krijgen, die reeds bij voorbaat alle waardeering voor anderer geloofsopvattingen garandeert Wanneer dit ingezonden ertoe moge bijdragen, dat een en ander ernstig over wogen wordt en zij, die hiermede sym- pathiseeren hun naamkaartje of adres aan onderstaand adres willen opgeven onder motto „Voetbal en plaatselijk be lang”, dan is de moeite van schrijver de zes ruimschoots beloond. R. VAN DER MEULEN, Dljkstraat 9. Bolsward, 20 April 1941. 4 Accountantskantoor SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. rant J t (I i n r '1 I S ij 1 !t ir l DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Aangiften - Reclames

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1