Buitettlandscbe Revue. DB BOLSWARDSCHE BARK H.U. te BOLSWARD bericht hiermede, dat zij is aangewezen als I De Bolswardsche Courant en Westergoo BOTER-REOUCTIEBOHnEn ONZE TUINBOUW OP DEN GOEDEN WEG. BETAALKARÏBBR der BLOK ST UTHAEtMJ 37g!2 Jaargang No. 33 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Dinsdag 29 April 1941 Stadsnieuws. I Uit den Onttrek. s. n. v. v. n—c. a. b. n Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 OMZETBELASTING geregeld e eigen initiatief der boeren zou afstuiten. I, e Advertentie» per regel; Dinsdagsn timmer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubt). prijs. Giro no. 87926. uur uur uur stand, dat tuinbouwproducten op de mesthoop terecht kwamen. Onze tuinders worden voor hun arbeid thans redelijk beloond. Wanneer we het eigenlijke oorlogs- tooneel in Griekenland even buiten be schouwing laten, dan valt momenteel de grootste belangstelling waar te nemen voor handelaar de dupe en verder waren eeni- ge gouden ringen een welkome buit. Reeds Zaterdag mocht het de politie gelukken bedoelden persoon in een dorp in onze omgeving aan te houden. Alles bijeengenomen bedroeg de waar-* de der opgelichte goederen ongeveer ’n bedrag van 600 gulden, waaronder ook nog een prima kwaliteit colbertcostuum. We mogen ons wel eens verwonderen over de gemakkelijkheid, waarmee som mige winkeliers dikwijls waardevolle goederen aan hun onbekende personen meegeven. plaats nu door een andere club ingenomen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 3—5. is het 4-4. 1-0. EEN OPLICHTER GESNAPT. Het is onze Bolswardsche politie mo gen gelukken vrij spoedig een nogal fan- tasie-rijke oplichter te kunnen arrestee- ren. Deze persoon, geboortig uit IJsbrech- tum, had in Heeg een fietshandelaar op gelicht voor een nieuwe fiets, in Sneek werden enkele goudsmidzaken bezocht, waarna Bolsward tot operatie-terrein werd gekozen. Ook hier weer een fiets- DE NIEUWE WEG, DE NIEUW BOUW enz. De eerste betonstortingen voor den weg BolswardSneek zijn in de omge ving van Sneek begonnen en die voor het fietspad langs dezen weg, vanuit de richting Bolsward. Voor de verbinding oude Sdeekerweg en de nieuwe weg zijn de straatsteenen aangevoerd en langs de bermen opgestapeld. Dit wordt dus een gedeelte straatweg. De nieuwbouw in het z.g. Lange Land vordert regelmatig. Doordat de buiten muursteenen niet tijdig kunnen worden aangevoerd, metselt men voorloopig al leen de binnenmuren. De oude Cnossenlaan vervalt voor het eerste gedeelte en krijgt nu een straal verbinding in het verlengde van de Hid Herostraat. De oude bouw, gedurende vele jaren door partinculieren in gebruik geweest, vervalt voor een groot deel en deze zelf bouwers van groente verhuizen nu naar een gedeelte in het verlengde van het oude Lange Land. er Een vraag, welkte op dit oogenblik zeer zeker van het grootste belang kan worden geacht, is wel deze: hoe staat hèt met onzen tuinbouw? En dan kun nen wij, op gezag van een der eerste deskundigen op dat gebied, antwoorden: Goed zeer goed zelfs. Maar hoe staat het met de prijzen? -,'-j-- Ligt hét prijspeil van de nieuwe groen- diegene, die Engeland meent te moeten ten binnen ieders bereik? In algemeenen zin kan deze vraag vrijwel bevestigend beantwoord worden eveneens volgens bovengenoemden specialist. Wanneer de huisvrouwen in de slech te jaren voor den tuinbouw het aan merkelijke verschil zagen tusschen de prijzen, welke de groenten op de veiling opbrachten en de prijzen in den klein handel, die altijd véél hooger waren, klaagden zij steen en been. Zoo iets moest niet mogen, het was een schande, dat men zooveel voor de groenten moest betalen, enz. enz. Zij vergaten daarbij echter één ding: dat van zeer groot belang was: de ge weldige service, dien het publiek van den kleinhandelaar geniet! In den regel worden de groenten tot voor de huis deur gebracht en de huisvrouw heeft ze slechts voor het uitzoeken! Tot dusver echter hebben alle pogingen om het ver schil tusschen de veiling- en de klein- handelprijzen te overbruggen door be perking van den service, schipbreuk ge leden. Het publiek is nu eenmaal zeer verwend op dat gebied en moet daar voor betalen. De logica hiervan schijnt echter den meesten te ontgaan. Men Verlieze echter niet uit het oog, dat juist de producten van den „groen teboer” sterk aan bederf onderhevig zijn; en dit drukt natuurlijk ook op den prijs. Het is bijvoorbeeld opvallend dat tuinbouwproducten die vrij geruimen tijd goed blijven, zooals druiven, een veel geringere winstmarge opleveren dan aardbeien, die in een oogwenk beder ven. Ook wat den uitvoer betreft, vertoont de tuinbouw een gunstig beeld. Ons kli maat is goed, de bodem is gunstig en onze tuinders verstaan hun vak. Dit zijn drie factoren, die voor den tuinbouw pleiten. Men heeft zich wel eens bezorgd gemaakt over het feit, dat bijvoorbeeld in Bulgarije, waar men zich ook sterk toelegt op den tuinbouw, de loonen la ger zijn. Men vergete evenwel niet, dat de tuinbouw z.g. veredelingsproducten voortbrengt; en de ervaring leert, dat veredelingsproducten ook in landen met een lagen levensstandaard hooge loonen vragen, dikwijls zelfs nog hoogere loo nen dan in de landen, waar deze reeds op een hooger peil staan. Nederland zal dus ongetwijfeld tot concurrentie in staat zijn, mits de be drijven technisch en economisch goed beheerd worden. En het spreekt wel van zelf, dat de geheele tuinbouw moet wor den geleid in overeenstemming met de afzetmogelijkheden. Binnen het bedrijf zelf echter moet de nopdige bedrijfsvrij- heid blijven bestaan, ten einde te voor komen, dat er „verstarring” ontstaat. In ieder geval echter is er een einde gekomen aan den schandelijken toe- Deze zóne zou zich dan uitstrekken van l de Amerikaansche kust tot beoosten Ijsland. Wanneer we eens even de wereldkaart inspecteeren, blijkt ons, dat deze zone zich uitstrekt tot beoosten Ijs- land. De afstand van Newfounland tot de i kust bedraagt 800 mijl en vandaar naar I Ijsland 200 mijl. Dit zou dus de noor- i delijke route worden, waarlangs Ameri ka de voorraden naar Engeland wil aan- 1 voeren. Deze veiligheidszone ligt even wel binnen het Duitsche blokkadege- bied. De positie van Ijsland was door de bezetting met Engelsche troepen reeds 1 en nu wordt ook Groenland onder de Amerikaansche invloedssfeer gebracht. Tot zoover dan voor vandaag het be langrijkste nieuws rondom Amerika. We gaan nu nog even onze aandacht concentreeren op het Verre Oosten en speciaal wat er in Egypte en met name in Irak voorvalt. Zooals men uit de verschillende be richten heeft kunnen opmaken is een belangrijk contingent Engelsche troepen in Irak aangekomen, met welk doel blijft voorloopig nog een onopgeloste vraag. Speciaal mag hier de aandacht wel eens worden gevestigd op het feit, dat Irak een belangrijk petroleum-centrum is. De petroleumbronnen uit het Mosoelgebied en vooral de kostbare pijpleiding die dit product naar de Middellandsche Zee moeten voeren. De groote petroleumha ven is Abadan. De contröle over deze rijke petroleumgebieden in Mesopotamië was na den vorigen wereldoorlog in En gelsche handen. Volgens „berichten uit Mosoel vreest men de opvallende activiteit van de En gelsche agenten in Irak. Ook in Fran- sche kringen wordt de mogelijkheid be sproken, dat de Engelschen de petro- leumleiding uit Irak wel eens zouden kunnen vernielen. Tenslotte mogen we niet vergeten een korte bespreking a.an Rusland te wijden. Een onberekenbare factor in deze we- reldkamp, hebben we dit land in onze vorige weekrevue genoemd en inder daad, steeds meer teekenen wijzen erop, dat ook Rusland in dit Europeesche conflict nog wel eens een woordje zal kunnen meespreken. Welke beteekenis zou men bijv, moeten hechten aan het vriendschapsverdrag met Japan? Is dit een dekking in den rug of heeft dit ver drag alleen handelsoverwegingen? Het is niet doenlijk daarop momenteel een eenigszins steekhoudend antwoord te geven, maar niet alleen voor wat de bui- tenlandsche richting betreft, tracht Rus land zich zoo goed mogelijk veilig te stellen, ook de innerlijke opbouw wordt niet vergeten. Een drieledige taak wordt daarbij voorgesteld, n.I. industrialisatie, militarisatie en bevordering van den landbouw. We kunnen niet uitvoerig hierop in gaan, maar willen toch een oogenblik stilstaan bij het laatste punt: de land bouw. De afschaffing van de lijfeigenschap had tot gevolg, dat de adellijke groot grondbezitters en de vrij geworden lijf eigenen onder dé kleine boeren zich zelf in toenemende mate moesten gaan inte- reseeren voor de landbouw. Uitzonderin gen daargelaten, bleek deze in het alge meen toch niet alleszins loonend te zijn geweest en hongersnood was een be kend verschijnsel in die tijden. De revo lutie van het Russische proletariaat schoof den indiviclueelen landbouw van de baan. De boeren werden gedwongen hun bedrijven aaneen te sluiten tot col lectieve boerenbedrijyen, waarbij het gebruik van tractors werd voorgeschre ven en in het algemeen meer weten schappelijke methoden haar intrek de den. Hoe men ook over deze vergaande staatsbemoeiingen mag denken, voor den op zichzelf weinig ondernemenden actieven en zelfstandig denkenden Rus- sischen boer is de landbouwbedrijfs- vorm van gedwongen collectiviseering wellicht de beste oplossing geweest. Een stelsel, dat elders niet alleen op ver en de stelling van Singapore zullen in klaarbaren tegenzin, maar ook op het het komende conflict een belangrijke" rol spelen. Japansche bladen leggen er nu reeds den nadruk op, dat Japan bij de ontwikkeling van dezen toestand zijn oogen goed open dient te houden. Die zelfde pers spreekt van een groot ge vaar voor Japan, indien de beschermde Amerikaansche schepen via de Australi sche en Zuid-Oost Aziatische wateren naar de Roode Zee worden gedirigeerd. Een,belangrijke vraag is nog: hoe stelt Amerika zich de bescherming van zijn vrachtvloot voor. Volgens berichten uit New York wil men een veiligheids- zöne instellen van ongeveer 1000 mijl. Verdere uitslagen: R. E. S. n—de Kooy IH Adsp. R. E. S. II—L. S. C. III Wij hebben nog beste verf, alle kleuren. Koopt „nu”! Het is een goede raad. BRANDSMA’S WINKELS. ARUM. DEP. „ARUM-ACHLUM-KIMSWERD” VAN DE MIJ. TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. 26 April. Onder leiding van den heer W. K. Postma te Kimswerd had een ledenver gadering plaats bij den heer D. Lukkes. Deze bijeenkomst was slecht bezocht; er waren maar 12 leden present. Bij de opening door den voorz., dacht deze on willekeurig aan het overleden Bestuurs lid, nu win. den heer L. Joh. Hilarides, die met groote waardeering veel werk vor de vereeniging heeft verricht. Hier na werden de notulen door den secr., de heer D. Danes, naar voren gebracht, die ongewijzigd werden geaccepteerd. Toen volgden de verkiezingen. Het aftredend Bestuurslid, de heer H. Bakker te Ach- lum werd herkozen. Voor de buitenge wone vacature van win. den heer L. Joh. Hilarides is benoemd de heer Joh. L. Hi larides te Arus. Als commissaris van de Spaarbank te Arum is gekomen de heer S. L. Hiarides, te Arum. Als lid van de Spaarbankcommissie is herbenoemd de heer C. v. d. Ploeg te Achlum en de heer J. L. Hilarides te Arum. Als Biblio theekcommissie werden aangewezen de heeren D. Douma te Kimswerd en D. Danes te Arum. Voorts werd als Be stuurslid van het Dorpshuis gekozen Mevr. Dijksma te Arum, inplaats van Mevr. Danes, die inmiddels bedankte. Daar de beschrijvingsbrief van de Al- gemeene vergadering, welke te Amster dam wordt gehouden niet was ontvan gen, werd voorloopig geen afgevaardig de benoemd, maar het Bestuur werd vrij mandaat gegeven hoe te handelen. Toen volgden mededeelingen. Allereerst werd genoemd dat het bermogen van de vereeniging aan de autoriteiten was op gegeven. Ten tweeden dat er over het afgeloopen jaar 1500 boeken van de Bi bliotheek te Arum waren uitgeleend, en 900 stuks te Kimswerd. Voor deze boe ken werd ontvangen in totaal f 48. Eenige verboden boeken werden opge ruimd, en nieuwe aangeschaft. En tep derden dat de vereeniging zich heeft aangesloten bij de Molestverzekering, wat de eigendommen betreft. Toen volgde de rondvraag. De heer Joh. L. Hilarides sprak over de Ouder- commissie en de derde leerkracht der O. L. School. De commissie had een te kort van pl.m. f 65.en om die rede nen werd er steun aan ’t Nut gevraagd. Besloten is dit jaar f50.toe te staan. De heer Hilarides dankte namens de Oudercommissie voor de verleende steun. Thans zij nog vermeld, dat er tien nieuwe leden zijn aangegeven en wel 7 in Achlum en 3 in Arum. Een woord van dank is hier op zijn plaats voor de me dewerkers om leden te winnen. De voorz. sluit met een kort woord. WOMMELS ONGEVAL. 25 April 1941. Eenige kinderen waren op het erf van den veehouder Tj. Dijkstra in de 'Zuid hoek aan het ravotten en kozen ook mede den zolder als speelplaats. Spelen- i derwijs kwam het zevenjarige zoontje van den arbeider K. Schild van den zol- I der te vallen. Hij werd terstond door toegeschoten hulp opgenomen, waarna i ijlings Dr. Nammensma werd ontboden. Deze achtte overbrenging naar het zle- kenhuis noodzakelijk. strijden gewonnen woideri. Het is echter te betreuren, dat het tweede elftal den laatsten tijd vele Veranderingen heeft moeten ondergaan, waardoor in de com petitie de kans op het kampioenschap verloren is gegaan. R. E, S. I—BLACK BOYS H 1-3. In een wedstrijd met wisselende kan sen, waarbij de partijen aan elkaar ge waagd waren, verloor R. E. S. doordat de bezoekers hun kansen beter wisten te benutten. Reeds met de rust was deze stand verkregen. Na rust was R. E. S. het meest in den aanval, maar het be slissende schot ontbrak. Al spoedig kreeg de midvoor een mooie kans als hij de bal in vrije positie krijgt toegespeeld, maar het schot ging naast. Het kwam ons voor, dat de scheidsrechter wel wat vaak floot, terwijl hij door niet vlot mee te loopen, er met buitenspel naast was. 8 de houding van Amerika in dit conflict. De materieele hulp aan Engeland zou geen effect bereiken, vastgelegd wanneer de geproduceerde oorlogsarti- kelen niet op een snelle en vlotte wijze •in Engelsch bezit kunnen komen. Dat brengt natuurlijk in de allereerste plaats de vraag van convoyeermg of bescher ming van de vrachtvloot naar voren. Na de vele geruchten, welke dienaangaande verspreid werden, komt thans een offi- ciëele Amerikaansche verklaring waar in erop wordt gewezen dat de V. S. niet voornemens zijn convooien samen te stellen. Men heeft (aldus de Amerikaan sche president) er steeds den nadruk op gelegd, dat het samenstellen van con vooien nooit in het plan van Amerika lag opgesloten, maar dat men de voor keur gaf aan den patrouilledienst. Wat is nu het verschil tusschen con- vooi en patrouille. President Roosevelt geeft de volgende definitie: een convooi is een groep schepen welke door oor logsschepen of gewapende zeeschepen tegen aanvallen wordt beschermd. De patrouilleering is een verkenning, waarbij wordt vastgesteld of zich er gens een oorlogsschip bevindt, dat wel licht in het Westelijk halfrond wil bin nendringen, om daar een aanval te on dernemen. Veel verschil maakt dit ons inziens “op -Ie eigenlijke afweer niet, vooral wanneer we hiernaast zetten de uitlating van Rijkskanselier Hitler, dat voor de gemeenten BOLSWARD, HENNAARDERADEEL en ged. WONSERADEEL. Kantooruren: 9—12% en 2—5 Donderdags van 9—3 Zaterdags van 9—1 Te WOMMELS e.o, bij den Agent E. WYNIA. helpen, in ieder geval één ding moet we ten, n.I. dat ieder schip met of zonder konvooi, dat voor de Duitsche torpedo- lanceerbuizen komt, wordt getorpe deerd. Het gaat er dus voor Duitschland om of er Amerikaansche schepen oor logsmateriaal vervoeren en in dat geval is elk schip vogelvrij verklaard. Dat dit het gevaar, dat Amerika rechtstreeks in dezen oorlog wordt betrokken verhoogt, zal ieder duidelijk zijn. Het is nu maar de vraag van welke kant de eerste pro vocatie komt, die als de inleiding tot een nieuwe uitbreiding van dezen oorlog zou kunnen leiden. Men dient er voorts rekening mee te houden, dat Amerika niet alleen belangstelling heeft voor het Europeesche probleem, maar dat ook het driemogendhedenpact speciaal wat betreft Japan in Amerika met bijzondere zorg wordt gevolgd. Ver schillende Amerikaansche steunpunten in de Indische Zee worden versterkt. Zoo lezen we een bericht, dat in Singa pore een groot Australisch troepen transport, dat door oorlogsschepen en vliegtuigen was beschermd, is aangeko men. Engelsche legerdeskundigen ver klaren, dat Singapore en de staten van Malakka thans zijn beschermd. Klaar blijkelijk bevinden zich te Singapore Australiërs, Britsch-Indiërs en Engel sche vliegers, alsmede Engelsche lucht- doelartillerie en Amerikaansche vliegtui gen. Deze nieuwe strijdkrachten zullen over het geheele schiereiland Malakka worden verdeeld. De totale sterkte be draagt ongeveer 90.000 man. Geen wonder dat Japan deze Amerikaansche activiteit met meer dan gewone belangstelling gadeslaat. Vooral is Japan wakker geworden na de conferentie te Manilla tusschen Ameri kaansche, Engelsche en Nederlandsche deskundigen- op marinegebied. Bij deze bespreking is natuurlijk de positie van Nederlandsch Indië niet vergeten, hoe wel naar onze meening veel meer de na druk moet worden gelegd op de Phili- pijnen. Deze eilanden, liggende tusschen de Amerikaansche kust en de Roode Zee Door het groote windvoordeel begin geheel voor S. N. V. V. Binnen een kwartier weten de S. N. V. V.ers, mede door het niet elkaar be grijpen der achterhoede, driemaal te scoren. Niettegenstaande dezen achterstand wordt er enthousiast doorgespeeld en na mooie aanvallen wordt dit beloond door een prachtige goal van den rechtsbui ten. Steeds wordt het spel van C. A. B. beter en menige aanval had beter lot verdiend. Eindelijk weet de rechtsbinnen door te breken en de stand op 3-2 te bren gen. S. N. V. V. probeert nog met het wind voordeel hun voorsprong te vergrooten, maar de stand blijft voor de rust onver anderd. Na de ranja wordt het spel geheel op de S. N. V. V.-helft gespeeld en de voor hoede weet door goed spel den stand tot 3-5 op te voeren. Nog drie wedstrijden zijn te spelen en wanneer er met hetzelfde enthousiasme gespeeld wordt, kunnen ook deze wed- C. A. B. I—ROOD GEEL I 1—6. De eerste helft van deze wedstrijd speelt Rood Geel met de vrij sterke wind mee, maar weef dit voordeel niet uit te buiten. Ook nu weer was de eerste helft het beste deel van deze wedstrijd. De aanvallen worden aan weerskanten goed opgezet en vooral de rechtsbuiten van R. G. is een gevaarlijke speler, snel en doortastend. Het spelpeil van C. A. B. is echter zeer goed en in laatste instantie is het backstel en keeper betrouwbaar. Na enkele gevaarlijke momenten voor de wederzijdsche doelen verloopt het laatste kwartier voor de.rust in midden- veldspel. Na de rust, nu C.A.B. het windvoor deel heeft, worden direct verschillende aanvallen opgezet, evenwel nog steeds zonder resultaat, tot Anholt een hooge bal vlak voor doel plaatst, de R. G. kee per heeft de bal niet klemvast en met een mooie kopbal weet Bosma voor zijn club de leiding te nemen. De druk op het R. G. doel is nu veel sterker dan in de eerste helft op het C.A.B.-doel. Verschillende corneres worden genomen maar leveren geen doelpunten op. Ten slotte krijgt R. G. een strafschop we gens hands in het beruchte gebied. De bal wordt hard ingeschoten, maar de C.A.B.-keeper weet op sublieme wijze deze bal te keeren. Dit inspireert de C.A.B.-ploeg om zoo mogelijk de over winning veilig te stellen, wat hun ten slotte ook gelukt. Een verdiende over- winning, die voor de roodwitten dit voordeel heeft, dat de fatale onderste wordt Accountantskantoor SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. if (1 i rant 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Aangiften - Reclames e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1