Buiteniandsche Revue. PRODUCTIESLAG 1941. ^VBITEAL UTHALEN BLOK Uit den Omtrek. Dinsdag 6 Mei 1941 No. 35 37^ Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Gemengd Nictiws. 6-0. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat in dezen tijd van groote spanningen het kwik in de wereldbarometer met hef tige sprongen heen en weer gaat. De Met groote belangstelling wordt dus hier de verdere ontwikkeling van den toestand afgewacht. Ook het Noorden van Europa vraagt voor vandaag even onze aandacht. Volgens een bericht in de Duitsche bladen worden reeds sedert geruimen tijd met Finland onderhandelin- gen gevoerd over de exploitatie-levering en verkoop van het nikkel uit de mijnen van Petsamo. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar het beginstadium van dezen oorlog: de strijd tusschen Rusland en Finland, beëindigd met de gedeeltelijke overgave van Finland en zijn we geneigd de vraag te stellen: hoe is in dit op zicht de verhouding tot Rusland? We hebben reeds eeirder betoogd, dat de Russische houding in het Europeesche conflict die is van welwillende toeschou wer, maar dat geeft nog geen zekerheid dat Rusland tot het einde toe deze po litiek gestand doet. Juist de geweldige bewapening geeft te denken. Ter gelegenheid van den 1 Mei-dag heeft admiraal Koesmetzof een dagorder uitgevaardigd waarin hij onder meer zei- de: Het sluiten van het neutraliteitspact tusschen de Sovjet-Unie en Japan be- teekent een schitterende overwinning van de buitenlandsche politiek der Sovjet- regeering. Dit pact vormt een belang rijke stap in het belang van den vrede, te meer daar het geteekend werd nu de tweede imperialistische oorlog zich blijft uitbreiden; De economische en defensieve macht van den socialistischen staat neemt on ophoudelijk toe. Buiten onze grenzen neemt de tweede imperialistische we reldoorlog steeds grootere vormen aan. De oorlog verkrijgt steeds meer het ka rakter van een strijd van langen duur en wordt steeds meer destructief. Zijn onverdraaglijke last drukt op de schou ders van de arbeiders in de kapitalis tische landen. De Sovjet-regeering en ,’t Sovjet-volk sparen geen moeite om onze SCHOORSTEENBRAND. 1 Mei 1941. Bij den slager Tj. R. aan den trekweg alhier ontstond op onverklaarbare wijze brand in de schoorsteen van het woon vertrek. De bewoners roken brandlucht en ontdekten weldra groote rookkolom men, die zich een uitweg baanden. Met vereende krachten werd een hoe veelheid water op de gevaarlijke plek AdVsJfisütl^ü per regel: Dinsdagsntimmer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DIPLOMA’S BEHAALD. 1 Mei 1941. Aan de Chr. Huishoudschool te Bols- ward werd het diploma behaald door mej. C. Keuning (3-j. cursus) en mej. T. Kramer (2-j. cursus). De heeren K. Frankena en F. J. Ho gendorp verwierven aan de ambachts school te Sneek het diploma timmeren. ZANGVEREENIGINO. 1 Mei 1941. De gemengde zangvereen. „Helje op’ kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van den heer P. Tippersma. Blijkens het verslag van den secretaris is het ledental iets teruggeloopen, doch werd een goed geslaagde zang- en too- neeluitvoering gehouden, terwijl de me dewerking van „Helje Óp” bij het ge houden Kerstfeest wederom veel waar- deering vond. De penn.esse, mej. D. Langhout, deed lecture omtrent de financieele toestand. Het geheele bestuur werd weer herko zen t.w. de dames D. Langhout, en J. Feitsma en de heeren P. Tippersma en R. Speerstra, terwijl wegens voorloopig be danken van mej. A. Tippersma gekozen werd de heer D. H. Klijnsma. Besloten werd dit jaar aan geen con coursen deel te nemen, doch zoo moge lijk bij eventueele kerkdiensten mede werking te verleenen. Verder werd besloten het 20-jarig be staan in December eenigszins feestelijk te herdenken. Vfrpchijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. SPANNUM. AFSCHEID EN INTREDE. Mei 1941. Naar ons ter oore kwam hoopt Ds. D. Bouman, predikant bij de gecombi neerde Ned. Herv, gemeenten Spannum- Edens eind Augustus afscheid te nemen om alsdan de Zondag daarop volgend intrede te doen bij de nieuwe gemeente Arnhem (Gld.). van maken hier langs de kust van het Ijsselmeer en op de Makkumer Waard rond te zwalken, hebben dezer dagen een paar bijzonder groote vogels opge merkt, met een uitgeslagen vleugel- breedte van naar schatting twee meter. Dr. Bogtstra alhier, een vogelkenner, werd op dit geval opmerkzaam ge maakt en kon na verkenning als vrij zeker vaststellen, dat het een paar zee arenden moeten zijn. Dit zijn een soort valkachtige roofvo gels, waarvan men in de tropische ge westen verschillende soorten onderkent, o.a. de zee-arend, de edel-arend, de visch-arend, de slangen-arend, enz. De mogelijkheid bestaat, dat dit vogelpaar door het oorlogsgebulder uit hun land streek zijn weggevlucht en hier een rus tig plekje hebben gevonden, misschien als broedplaats. Verder heeft men hier ook nog een blauwe valk opgemerkt. Eveneens een roofvogel, welke in verschillende soor ten veel in Australië voorkomen. Wie weet, welke verrassingen de alhier uit gestrekte stranden nog eens zullen op leveren. We weten reeds, dat ook ver schillende vischsoorten, andere teelt- plaatsen beginnen te zoeken. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 de met het woord „brandstoffen” en 01 k.f." gémerkte bon van de bonkaarten m. en n., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op ’t uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewe zen, recht geeft op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De met de woorden „generator-an- thraciet, vierde periode” gemerkte bons geven gedurende het tijdvak van 1 Mei 1 geleverd. Een bestuursvoorstel, behelzende hét vormen van een groep ledenwerkgevers, tot samenstelling van een soort commis sie, teneinde werkgeversaangelegenhe- den te behandelen, werd na ampele be spreking en ruime gedachtenwisseling met algemeene stemmen aangenomen. Hef bestuur der werkgeversvereeniging in Hennaarderadeel tevens leden der Fr. Mij. van Landbouw werd als commissie voomoemd aangewezen. Na enkele za kelijke punten werd tot sluiting overge gaan. C. A. B. I-Harlinigen I 0-1. De laatste thuiswedstrijd voor de competitie heeft over het geheel een on bevredigend verloop gehad. Beide ploe gen hebben slecht gespeeld. Harlingen was iets meer doortastend maar wist evenmin op normale wijze te doelpun ten. Het eenige winnende punt in deze wedstrijd kwam door een gelukje of zooals meermalen het geval is bij der gelijke wedstrijden, door een misver stand in de verdediging. Het lijkt ons niet noodig een gedetailleerd verslag van dezen wedstrijd te geven; daarvoor wa ren de prestaties te onbelangrijk. er den in de Arabische wereld. Sedert den wereldoorlog is de betee- kenis van Turkije belangrijk vergroot, maar ook zijn innerlijke toestand is ra dicaal veranderd. Voorheen en we behoeven heusch geen eeuwen terug heeft Turkije onder het oude bewind op den rand van ineenstorting gestaan. Na 7. In verband met het doelmatig ver zamelen van de op iedere boerderij val lende natuurlijke mest, verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 1 Juli, de ge gevens, die noodig zijn, om te weten op welke boerderij verbetering in de mest-bewaarplaatsen kan plaats hebben en welke kosten daaraan naar hun schat ting verbonden zijn. 8. Den streekcommissies wordt op gedragen, na te gaan, welke gronden, onverschillig van welken eigenaar, on bebouwd dreigen te blijven door welke oorzaak dan ook en hiervan ten spoe digste aan mij kennis te geven. Ten aan zien van het drogen van gras maken zij in verband met de daarvoor benoodigde machines plannen op. 9. In verband met den aanstaanden oogst gaan de streekcommissies na, welke hulpmiddelen in haar gebied ver betering behoeven en zouden moeten worden aangeschaft. Dit zijn, in korte woorden, de midde len die ons moeten helpen, den Grooten Slag voor Nederland te winnen. En thans met moed aan het werk! In ons vorig weekoverzicht hebben we er op gewezen, dat de hulp van Amerika aan Engeland de Ver. Staten dicht aan den rand van den oorlog brengt. Nog één etappe verder en het wordt niet meer een strijd van Duitsch- land tegen Engeland, maar van het eene werelddeel tegen het andere. Het voor uitzicht is voor die landen, welke niet rechtstreeks in dit conflict betrokken waren (waaronder we ook Nederland kunnen rekenen) niet prettig. Speciaal voor wat betreft de blokkade-maatrege- len die van weerskanten scherp worden doorgevoerd. Het vraagstuk van de scheepsruimte is voor Engeland en Ame rika tot een probleem uitgegroeid. Maar indirect raakt het ook de voedselvoor ziening van beide partijen. Zonder kunst- mest is geen overvloedige oogst denk baar, zqnder veevoeder is de veestapel niet op peil te houden; met synthetisch voer wordt geen koeienmaag gevuld. Volgens het oordeel van deskundigen wordt deze oorlog niet beslist door pant serwagen en vliegtuig, in welke hoek van Europa dan ook, maar door de duik boot en bommenwerper, die op zee den strijd aanbindt tegen de handelsvloot der oorlogvoerende landen. Zoo moeten we de uitspraak bezien, dat de slag op den Oceaan beslissend is voor den af loop. Dat ook de bezette landen daar van min of meer de dupe worden is een onafwendbaar feit, maar.het was niet onze bedoeling voor vandaag allereerst de Amerikaansche hulpverleening te be spreken. Er zijn andere spanningen, die thans onze aandacht vragen. Wat is hef doel van de Duitsche leger leiding, nu de strijd in Griekenland zoo goed als afgeloopen is? Zullen de Griek- sche havens aan de Zuidkust een ge schikt uitvalterrein opleveren om van daar uit Kreta en het Suez-kanaal aan te vallen? Heeft de Duitche diplomatie kans gezien de leer van de minderheden ingang te doen vinden in de harten van de Mohammedaansche wereld en zal men in deze landen, nu er een kans op succes bestaat, het zooveel jaren niet altijd even pleizierige juk van de Engel- sche heerschappij trachten af te schud den? Dergelijke vragen bekruipen ons, wan neer we momenteel de toestand in Egyp te beschouwen. Speciaal trekken daarbij Turkije en Irak de aandacht. Waarom, zoo zult u misschien vragen, Turkije en Irak? Turkije is tot nu toe welwillend neutraal aan beide kanten. I Zeer juist, maar Bredero heeft niet te- vergeefs gezegd: „het kan verkeeren’ Turkije staat met de eene voet in Europa maar met z’n andere voet mid- NIEUWE BURGEMEESTER VAN SNEEK. Ds. Schut te Schingen benoemd. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied verleende op zrond van par. 1 zijner verordening nr. 3-1940 over de uitoefening van de re- zeeringsbevoegdheden in het bezette Nederlandsche gebied den burgemeester van Sneek, den heer L. Poppinga, eer vol ontslag met toekenning van pen sioen. In zijn plaats benoemde de rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108-1940 (vierde verordening) over bestuurs rechtelijke maatregelen ds. J. R. J. Schut te Schingen tot burgemeester van Sneek. Ds. J. R. J. Schut werd op 5 Maart 1903 te Assen geboren. Hij bezocht de Roomsch-Katholieke H.B.S. te Heerlen en was oorspronkelijk bestemd voor het onderwijs, waartoe hij ook studeerde voor de acte M.O. Nederlandsch. Deze studie werd echter niet voort gezet, doch de heer Schut ging over naar het gymnasium te Doetinchem. Na het behalen van het einddiploma aan deze inrichting ging de heer Schut naar de Rijks-Universiteit te Utrecht om de theologische studie te volgen. Na hier zijn doctoraal theologische wijsbe geerte te hebben behaald, wijdde hij zich gedurende twee jaar aan de soci- aal-pojitieke studie. In 1936 werd ds Schut beroepen te Zweeloo om in 1939 over te gaan naar zijn tegenwoordige gemeente Schingen. Gedurende zijn ver. blijf te Zweeloo nam ds. Schut een werkzaam aandeel aan de werkzaam heden van Landbouw en Maatschappij en de Nationale Anti-polyp-actie. In 1939 en 1940 bezocht ds. Schut te Gro ningen nog de colleges in economische •m sociale wetenschappen. Thans is ds. Schut lid van den Raad van Advies van het Agrarisch Front. De familie Schut stamt oorspronkelijk uit Kollumerland. OPBOUW EN WERKWIJZE VAN DEN REICHSNAHRSTAND IN DUITSCHLAND. Een reeks lezingen door een Duitsche boer. Naar wij vernemen zal een Duitsche Boer-Burgemeester Orts-Bauern-Fuhrer W. de Wlljes uit West-Duitschland na mens het Nedelandsch Agrarisch Front Gouw Friesland, in deze provincie we derom een 10-tal lezingen houden over den opbouw en werkwijze van den reichsnahrstand in Duitschland. Ook in de maand Maart zijn door de zen zelfden spreker een aantal van deze lezingen gehouden, waarvoor toen groo te belangstelling bestond. Spreker zal speciaal naar voren brengen hoe de toe standen waren voor de grondvesting van het nationaal socialistisch regiem en hoe ze daar thans zijn. Er zal ruime gelegenheid worden ge geven om met den spreker die zijn in leiding in het Nederlandsch zal houden, van gedachten te wisselen. WOMMELS FRIESCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. 1 Mei 1941. Alhier werd gehouden een buitenge wone ledenvergadering van de afd. Hen naarderadeel van de Fr. Mij. van Land bouw, onder voorzitterschap van den heer J. R. Boschma te Hennaard. Bij bevoegde instanties zijn aange vraagd twee melkerscürsussen. Verder is aan drie beroepsjagers vergunning ver leend tot het schieten van schadelijk ge vogelte, waarvoor de afdeeling een pre mie beschikbaar stelt en wel 20 ct. voor een roek en 15 cent voor een houtduif, i als de gedoode exemplaren worden in- verdediging te versterken en het roode leger en de marine van de modernste technische middelen te voorzien. R. E. S.-Friso 1-1. Deze spannende wedstrijd had de zelfde uitslag als het vorige seizoen in Joure. Een teeken dat beide elftallen aan mekaar gewaagd zijn. Rust ging in met 00. Na rust neemt Friso al spoedig de lei ding met een prachtschot, een kwartier nadien is de beurt aan R.E.S. om te jui chen en de stand is gelijk. Enkele prachtschoten van Friso’s midvoor wor den op sublieme wijze door de R.E.S.- doelman gehouden, staaltjes van kee- perskunst die met een applausje worden beloond. R.E.S. I speelde hiermede zijn laatste thuiswedstrijd. De publieke belangstel ling is stijgende. Het valt echter op, dat er altijd nog sportliefhebbers rondloo- pen, die een dubbeltje een te groot offer vinden, en liever beunhaasje spelen door voor het hek te blijven staan. R. E. S. Il-Friso II 0-3. R.E.S. 2 dat op papier over 11 knap pe spelers beschikt, kon in deze klasse niet meekomen en is op de onderste plaats aangeland, doordat C.A.B. 3 in het begin van de competitie terugtrok, kwam die automatisch in deze afdeeling te degradeeren. Een volgend seizoen zal dus beter resultaat behaald moeten moeten worden. Verdere uitslagen: Sneek 5R.E.S. 3 60. Adsp. SneekAdsp. R. E. S. De groote productieslag 1941, waar van zooveel afhangt voor geheel ons land en zijn bevolking, staat voor de deur. Meer dan ooit bestaat er thans reden om uit te roepen: „Nederland, let op Uw zaak!” Het gaat thans om niets meer of minder dan de beantwoording van de vraag: of wij ons zelf kunnen voeden, of niet. Het is zeer zeker moge lijk; maar dan moeten ook alle zeilen bijgezet, alle handen ineengeslagen worden. Wij brengen hierbij nog eens de richt lijnen in herinnering, die de voorzitter van de commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de rege ling van de landbouwproductie (comm. Posthuma) heeft gegeven. Deze richt lijnen zijn de volgende: 1. Ieder der voorzitters, die benoemd zijn als leden van bovengenoemde com missie, wendt zich door middel van het orgaan zijner vereeniging op zijn eigen wijze en geheel volgens eigen inzicht tot de leden zijner vereeniging, om aan dezen duidelijk te maken, waarom naar zijn meening de Productieslag noodig is. 2. De voorzitters, leden van de com missies, geven de namen op van de per sonen, die, namens hun vereeniging of namens een onderdeel hunner vereeni ging, lid zullen zijn van gewestelijke commissies. 3. De gewestelijke commissies ko men, na ontvangst van de in sub 2 ge vraagde namen, samen op nader te be palen plaatsen en dagen. 4. De gewestelijke commissies ma ken op de sub. 3 bedoelde samenkom sten voorstellen inzake de onderverdee- ling van hun gebied in streken en dra gen daarvoor candidaat-commissieleden voor. 5. Mede in verband met den aan staanden grasoogst verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 10 Mei, de ge- gevens, die noodig zijn, om te weten. I op welke boerderij de middelen voor het 1 ensileeren ontbreken en welke kosten- naar hun schatting verbonden zullen zijn aan het voorzien in deze middelen. 6. De streekcommissies verzamelen vóór 1 Juni gegevens betreffende boe ren, die bereid zijn, hun landbouwma chines, eventueel tegen eenige vergoe ding, ook voor gebruik door anderen be schikbaar te stellen. Aangiften - Reclames OMZETBELASTING Accountantskantoor SNEEK BOLSWARD Singel 58 Bargefenne 4 Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. den wereldoorlog is er een nieuwe krachtstroom gevaren door de oude Turksche staat onder leiding van den grooten werker Kemal Ataturk. Precies gelijk staat het met Irak, dat eigenlijk het oude Perzië is. Voorheen een land met weinig of zeer slechte ver bindingen, onbegaanbare wegen en bijna geen spoorwegen, is het thans een be hoorlijk ontwikkeld gebied met onge veer 17000 km goede autowegen. Ge deeltelijk staat dit land nog onder En- gelsche invloed en juist daarom is het van groot belang de vraag te stellen: in welk verband krijgt opeens Irak be- teekenis voor dezen oorlog? Ons ant woord is dit: Stel eens het geval dat Turkije, ziende voordeel in een vriend schappelijke verhouding met Duitsch land, het voorbeeld van Bulgarije en Roemenië volgt, dan wordt de positie van het Suez-kanaal zeer gevaarlijk voor Engeland. Wanneer we de situatie op de wereldkaart eens even bekijken, dan blijkt dat Irak (Perzië) in het Zuiden begrensd wordt door Britsch-Indië; in het westen door Mesopotamië, ook een Engelsche bezitting, en in het Noorden door Turkijie en gedeeltelijk ook nog door de Kaukasus (Rusland). Wanneer dus de weg door Turkije vrij werd, zou het mogelijk zijn via de kuststrook van Arabië het Suez-kanaal te bereiken, maar dit kan niet alleen het doel van een eventueele Duitsche op- marsch zijn. 8 e dagelijksche schommelingen z’n conclu sie opgebouwd en blijkt het dat de diag nose zeer goed de ontwikkeling van den toestand heeft achterhaald; een andere keer grijpt men met zijn beschouwingen er vierkant naast. in een minimum van tijd de brand ge- bluscht was, echter niet dan dat erge sporen waren achtergelaten door houts kool, water enz. Het brandje liep echter gelukkig goed af. het koopen van 1 hl anthraciet-nootjes (max. 75 kg). De met de woorden „gencrator-hirf, vierde periode” gemerkte bons geven gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. tamië en speciaal de groote pijpleiding van Mossoel hierbij een belangrijke rol.- Waarschijnlijk heeft nu Engeland door de gedeeltelijke bezetting van Irak de positie van Mesopotamië willen verster ken. MAKKUM. IETS UIT DE LEVENDE NATUUR. Mei 1941. Eenige personen, die er gaarne gebruik -T rant DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1