Buit eufonische Revue. PASHlUni-HAniSTERAAHS. J. BLOK Hzn. De Bolswardsche Courant en Westergoo Hl,. 7 UUtuiS Stadsnieuws. Uit den Omtrek. No. 37 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD n I er E. OLDENZIEL BOLSWARD Behandeling van alle belastingzaken vaststellen Balans en verlies- en Winstrekening 37'™ Jaargang Dinsdag 13 Mél 1941 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 1. en 10 5. 6. 30 T. 8, 23 9. 22 10. Ik, is, en 1 ijs- in- ide >er, e .20 I, 50 00 10 52 k: 60 tje en je, li n ke den gebracht, als het den bezitter dui delijk wordt, dat zijn hamsterwoede geen zin heeftl Dlfisdagsnummef 10 eent Vrijdagsnummei> 12 cent Tussche» de tekst dubb. prijs. Giro ao. 87926. 58 34 58 30 rer in- er- OOSTERLITTENS CHR. JONGELINGSVEREENIGING. 8 Mei 1941. De Chr. Jongelingsver. „Tlmotheus” hield haar laatste bijeenkomst |n het winterseizoen, ditmaal onder leiding van den heer J. J. Hofstra. Medegedeeld werd, dat wegens bedanken vajn den heer D. van Beem ter vorige vergadering als secretaris werd benoemd de heer Jan Jellema. Een der leden hield vervolgens een bijbelinleiding over Efeze 1 15-23, in- ior ?e- in- het net Verjchijnt DINSDAGS’ en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per halt jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland 1 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 et. p. kwartaal. 2. a 4. te te en te en 18. i-o. 3-0. 15. 12. e- en UITVOERING R.-K. SPORTCENTRALE. Zondagavond werd in een tjokvolle Doelezaal de jaarlijksche uitvoering ge geven van de Gymnastiekver. O.N.D.A. onder leiding van den heer Statema en de Ver. D.I.O. onder leiding van den heer Monsma van Sneek. De heer Wolke opende op de ge bruikelijke wijze en sprak daarna een kort welkomstwoord, waarna met de af werking van het programma werd be gonnen. HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONQEMA8TRAAT S. C.A.B. n—S.N.V.V. 5-3. In een goed gespeelde wedstrijd is het C. A. B. II mogen gelukken de volle buit binnen te halen. Reeds voor de rust met tegenwind werden telkens goede aanvallen opgezet. Ook St. Nic. speelt goed, maar het schot faalt nog al eens een keer. De stand voor de rust 2-2 geeft ons inziens juist de verhouding weer. Na de rust heeft C.AB. het windvoor- deel, wat direct door de linksbuiten met een boogschot benut wordt 32. Een opgelegde kans voor S.N.V.V. gaat dan verloren. Even later komt de bal bij een uittrap tegen de rug van een der spelers terecht. De bal blijft in het doelgebied en de rechtsbuiten is er nu als de kippen bij. 4-2. Toch blijft S.N.V.V. enthousiast door spelen en met een goede goal wordt het 4-3 Maar ook C.A.B. tracht de overwin ning veilig te stellen wat hun even voor het einde ook gelukt. 5-3. Zooals gezegd, een goede wedstrijd, waarin de rechterflank van de C.A.B.- ploeg zeer goed werk leverde. IJTENS. LEDENKAATSPARTIJ. 10 Mei 1941. Hedenmiddag hield de kaatsvereen. „Ytens en Omstreken” haar eerste leden wedstrijd In dit seizoen. Aangezien het weer niet bijzonder aanlokkelijk was, na men slechts 9 parturen aan deze ope ningswedstrijd deel en ofschoon de spe lers trachtten het beste er van te maken, kwamen verschillende eenzijdige partijen voor, zoodat zeker gehoopt mag wor den, dat de tweede wedstrijd onder gunstiger omstandigheden mag worden gehouden, daar inderdaad het gure voor, jaarsweer een ware handicap was voor de kaatsers om zich ten volle te ont plooien. De uitslag is aldus: 1ste prijs: O. Bootsma, Wommels en S. Sjoukema, Ytens. 2de prijs: H. Rijpma, Oosterend en 8. Hofstra, Ytens. Troostprijs: F. de Boer, Wommels en J. Andela, Ytens. Andere uitslagen: Adsp. R. Eu S.-C. A. B, Adsp. k S. C. II-R. E. S. D WONSERADEEL. VERGADERING van den Raad der gemeente Wonseradeel op Donderdag 15 Mei 1941, des nam. 2.30 uur (off. tijd) ten ge- meentehuize te.Witmarsum. Agenda: Notulen van de vergadering van 28 April 1941, Ingekomen stukken. Mededeelingen. Benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school te Pingjum. Benoeming van een keuringsvee- arts, hoofd van dienst. Adres van de stichting borgstel- lingsfonds tot toetreding. Verlenging van de erfpachtover- eenkomst met het St Annaleen te Hijdaard. Voorziening In het onderwijs aan de kinderen te Komwerderzand. Aanvragen van besturen van bljz. lagere scholen om medewerking ter uitvoering van het vak licha melijke oefening. Belastingreclames. e Het eerste deel van het programma was hoofdzakelijk in beslag genomen door de jeugd. We bedoelen daarmee de jonge generatie. Over het algemeen zijn de klassen wel wat groot, vooral bij oefeningen als bok en brug. Door de vele herhalingen is het haast niet moge lijk bij de talrijke jongere toeschouwers de noodige aandacht gaande te houden. Toch getuigden deze oefeningen en ook de vorige oefeningen, zoowel bij de meisjes als bij de jongens van een gron- De vrije oefening Heeren, later nog eens herhaald, werd zeer correct uitge voerd. Ook verdient even vermelding het leuke dansje van de meisjes. No. 9 laag- rek jongens III. Hier zitten goede gym nasten onder, maar over het algemeen laat de afwerking veel te wenschen over, we via deze uithoek van Europa op de Vrüe oefening no. 10 was rythmisch zeer goed. Een complimentje verdienen de meis jes van de baloefening, een mooi num mer en zeer correct uitgevoerd. Tot slot van dit eerste deel brug door de heeten van Dio. Veel goed werk viel te bewonderen. Maar behoudens enkele zeer gunstige uitzonderingen is het bee- nenwerk te weinig verzorgd. Wanneer in deze club iets meer aandacht wordt geschonken aan het voorwerk van den leider, die aan het begin van deze oefe ning op zeer soepele wijze de oefenings- stof demonstreerde, kunnen er goede re sultaten bereikt worden; het materiaal is aanwezig. De vrije oefening voor jongens na de pauze, is wel aardig en de baloefening goed uitgevoerd. Jammer, dat de achter ste groepen nogal eens poedelden De knotsoefening meisjes 4 en de oefening met lange palen voor dames en meisjes 5, zijn ons inziens de mooiste vrije nummers van deze avond. Rustig en beheerscht en goed van lijn. ,Tot slot de heeren aan het hoogrek, een zeer gewild nummer, waarbij ook nu weer bleek, dat onder deze club goede krachten schuilen. Ook hier herhalen we onze eerstgemaakte opmerking, dat de stand der beenen meer studie vereischt. De heer Tj. de Jong besloot deze ge slaagde uitvoering met een woord van dank tot de leiders, de heeren Monsma en Statema en spoorde ouders en kinde ren aan de sport in R.K. geest te blijven beoefening, steunen en propageeren. Het Khljnt, dat het publiek weder aan bet „hamsteren” is geslagen. Ditmaal niet van die voedingsmiddelen, welke wij tot de noodzakelijkste levensbehoef ten rekenen (hetgeen dan ook door de distributie vrijwel onmogelijk is gewor den), maar van pasmunt: centen, 2>/2 centstukken, stuivers, dubbeltjes en kwartjes. Dit duurt reeds enkele maanden; doch thans beginnen de gevolgen voelbaar te worden. Men begint last te krijgen, wan neer er van een gulden of van een rijks- daalder moet worden teruggegeven. De oorzaak van dit verschijnsel is niet te zoeken bij de Rijksmunt, want men brengt nog geregeld aanzienlijke hoe veelheden pasmunt in omloop. Het is ’t publiek, dat de schuldige is. Het ont trekt de pasmunt aan de circulatie, in zoodanige mate, dat daardoor stagna tie in het geldverkeer ontstaat. Waarom geschiedt dit? Is men be vreesd, dat er een tekort aan pasmunt zal ontstaan? Welneen wij zeiden ’t reeds hierboven: zij wordt op groote schaal en op onverantwoordelijke wijze gehamsterd. Men geeft aan dit hamsteren dikwijls den beter klinkenden naam van „spa ren”. Deze spaarzin echter uit zich op verkeerde wijze. Voor dat doel is de spaarbank het aangewezen lichaam. Die betaalt rente en waarborgt onder alle omstandigheden de terugbetaling. De gene, die pasmunt hamstert, benadeelt dus niet alleen de gemeenschap, doch ook zichzelf, want het geld, dat hij in de „oude kous” stopt, brengt geen rente opl Dat is dus de Indirecte schade voor den eigenaar; maar de directe schade Is nog veel grooter. Onderstel, dat hij zijn bezit aan pasmunt eens naar de metaalwaarde zou willen inwisselen dan zou hij met recht „van een koude kermis thuiskomen”, zooals de populaire zegswijze dat uitdrukt. Wat toch is het geval? Het is volsla gen onzin, pasmunt te sparen, daar een kwartje ten slotte niet meer dan zes of zevert cent aan zilver bevat en een dub beltje bijgevolg nog geen drie cent. De waarde aan koper in een cent is vrijwel nihil. Het hamsteren van pasmunt is dus niet alleen zeer onvoordeelig voor den bezitter, paar vormt tevens in het alge meen een gevaar voor den goeden gang van zaken. De Rijksmunt is wel is waar tegen dit gevaar opgewassen, want er kunnen zonder bijzondere kosten milli- Oenen kleine munten geslagen worden, doch het is lastig voor het publiek zelf, afgezien natuurlijk van het onsociale van zijn handelwijze. Er zijn nog andere factoren die bij dragen tot, de schaarschte aan pasmunt, b.v. de vermeerdering van de bevolking, welke zich in ons land heeft voorgedaan ten gevolge van de bezetting en voorts in mindere mate het uitzagen van muntstukken. Doch de voornaamste factor blijft: de „oude kous”. Nu rijst de vraag, of men niet zal moeten overgaan tot het Invoeren van noodgeld, als het zoo doorgaat. Doch zoo ver Is het voorlooplg nog niet. In dit verband merken wij bovendien op, dat wij op het oogenblik niet in het be zit zijn van een metaalsoort, die voor dit noodgeld zou kunnen dienen. Doch de hoofdzaak is, dat men moet vertrouwen op den nuchterheldszln van den Nederlander en mag hopen, dat het hamsteren zal ophouden en de verdwe nen pasmunt weder in omloop zal wor- strijd in den. Atlantischen Oceaan, het terrein, waarop volgens vele deskun digen de beslissing zal vallen. De kans, dat Engeland deze oorlog zou winnen ligt geheel in de hoegroot heid van de steun welke Amerika zou kunnen bieden. Met koortsachtige haast wordt in Amerika gewerkt aan de aan maak van oorlogstuig, maar dan komt de groote moeilijkheid, n.l. hoe deze voorraden naar Engeland verscheept kunnen worden. De Engelsche ambassadeur Lord Ha lifax, die een propagandareis door Ame rika maakt, heeft verklaard, dat Enge land dringend groote hoeveelheden ma teriaal uit de Ver. Staten noodig heeft. Dat materiaal moet vooral ook ter plaatse aankomen. Hoe dat is een zaak der V. S. Wanneer we hiernaast zetten een uitspraak van president Roo sevelt, dat het in Amerika vervaardigde oorlogsmateriaal niet op den bodem der zee thuis hoort, dan zal men er gemak kelijk toe kunnen komen de conclusie te trekken, dat elke vorm van bescherming der transporten naar Amerikaansch oor deel geoorloofd is, maar dat dit ook met vrij groote zekerheid tot een deelneming van Amerika aan deze oorlog uitloopt Zoo mogelijk tracht Amerika een vorm te kiezen, om aan dit dreigend alterna tief te ontkomen, dreigend in dezen, dat Amerika veel meer rekening mpet hou den met Japan, dan met de een of ande re staat in het oude Europa. De toestand is nu geheel anders dan gedurende de vorige wereldoorlog. Toen had Japan de garantie voor de Stille Oceaan overge nomen en kon de geheele Amerikaansche vloot worden gebruikt voor den strijd in Europa en op den Atlantischen Oceaan. Nu ligt Japan op de loer om de eerste de beste gelegenheid te benutten, Amerika de heerschappij over de Stille Oceaan af te nemen. Die Amerikaansche vloot in de Stille Oceaan kan niet worden ver zwakt, want zij vormt een beschermen de muur voor Nieuw-Zeeland, Australië, Britsch-Indië en ook Nederlandsch- Indië. De correspondent van een der groote Amerikaansche bladen, Simms, is van meening dat de vloot, die de V. S. op dit joogenblik in den Atlantischen Oceaan hebben liggen, absoluut niet in staat is de slag op den Oceaan te win nen. Indien wij, aldus deze schrijver de hoofdeenheden van de vloot der Ver. Staten van Hawaï naar den Atlantischen Oceaan zouden overbrengen, dan zou dit op het huidige oogenblik tot een on- middellijke Japansche coup in het zui den van den Stillen Oceaan leiden. Geen wonder dat Japan met groote be langstelling de ontwikkeling der toe standen gadeslaat en vooral veel inte resse toont voor de poging van Amerika om zich eveneens steunpunten in Zuid- Afrika te verschaffen. De reis van den zoon van president Roosevelt wordt in verband met deze Amerikaansche actie als zeer belangrijk beschouwd. Steu nend op Hawai en Manilla speelt Ame rika reeds thans een belangrijke rol in het gebied van Australië, Ned. Indië, Singapore en Hongkong en daardoor heeft Amerika in zekeren zin de plaats van Engeland ten opzichte van deze steunpunten overgenomen. WITMARSUM. NED. AGRARISCH FRONT. 10-5-’41. Onder leiding van den heer R. D. de Jong had in hotel Hofstra voor een flink bezette zaal o.a. ook een 12-tal dames, een openbare vergadering plaats, uitge schreven door het N.A.F. Als spreker trad op de Boer-Burgemeester, de heer de Wiljes uit West-Duitschland. Op zeer duidelijke wijze zette de spreker uiteen de opbouw en werkwijze van de Reichsnahrstan in Duitschland. Hij ver geleek de toestand in de Landbouw in Duitschland voor 1933 en thans. Wees op de verbeteringen, niet alleen voor boeren door het vaststellen van vaste prijzen voor de Landbouwproducten, zonder verband met de wereldmarkt, om tot een loonende vergoeding voor hun arbeid te komen en daardoor voor allen die met de landbouw in betrekking stonden, zooals ambachtslieden, nering doenden en ook de betere toestand voor de Landarbeiders, zoowel wat loonen betreft als andere verbeteringen op so ciaal gebied, en de gelegenheid hen ge geven later gebruikers van kleine be drijven te worden. De boeren en arbeiders*waren in één organisatie ondergebracht. Deze impro visatie werd onder groote aandacht be luisterd en met applaus beloond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt en deze werden naar genoegen door den spreker beantwoord. De voorz. bedankte de heer de Wil- voor zijn rede en riep hem tot weerziens toe. sche Spaansche persafdeeling heeft de zer dagen een artikel gepubliceerd, waarin er op gewezen wordt, dat Gi braltar een altijd pijnlijke doorn in het vleesch van Spanje is. Franco heeft ech ter voor Spanje de overwinning op het terrein der binnenlandsche politiek be haald, hij zal het op het gebied der bui- tenlandsche politiek onafhankelijkheid geven. Indien, zoo gaat de schrijver ver der, de oorlog inderdaad over het schiereiland moet woeden, zal Franco wel weten, op welke wijze de belangen dige studie, van Spanje het beste gediend zijn en daarnaar zal hij handelen. Het is niet te hopen, dat het Spaansche volk, nog ge slagen onder den geesel van de burger oorlog, thans opnieuw zijn jonge man nen zal moeten opofferen voor de vrij making van Gibraltar en zoo komen Wanneer we de balans van de nu af- j geloopen week eens gaan opmaken, dan blijkt, dat de grootste belangstelling zich nog steeds concentreert rondom Irak. Voorzoover uit de verschillende be richten een juiste diagnose is te stellen, gaat het in deze hoek van de oude we reld niet zoozeer om de vraag, hoe bin nen enkele weken (of misschien dagen) de toestand in Irak is geconsolideerd, dan wel om de meer belangrijke kwes tie: Wat zal Turkije doen, en hoe is uit eindelijk de houding van Rusland. Tur kije staat thans min of meer voor de keuze. Aan de Grieksche grens het Duit- sche leger, aan de zuidkust de Engel sche mandaatgebieden. Daar komt nog bij, dat Turkije een soort bondgenoot schap heeft gesloten met Engeland. De laatste weken zijn de berichten uit Tur kije buitengewoon verward en meer dan eens helt men over naar de indruk, dat in Turkije een zekere strooming merk baar is, om zich iets meer in te stellen op de politiek van de Asmogendheden. We hebben bovendien reeds eerder betoogd, dat de Dardanellen en de Bosporus zoo ongeveer de verbidings- schakel tusschen Europa en Azië kun nen worden beschouwd, maar ook dat het bezit van deze buitengewoon strate gische punten voor beide partijen van zeer groote waarde is. Zoolang die beide vitale punten in handen van een neutraal land zijn en tegen schending van de een een of andere partij kunnen worden ver dedigd, zoo lang blijft de vaart door de Dardanellen door het Turksdhe Rijk ge controleerd, maar wanneer die door gang b.v. door Duitschland zou worden geforceerd of met goedvinden van de Turksche overheid mag worden ge bruikt ja, dan krijgt de zaak dried een geheel ander tintje, want dan wordt het Turksche rijk onherroepelijk in de zen oorlog meegesleept. Eén blik op de kaart doet overduide lijk zien, dat dan meteen de vraag wat zal Rusland doen, actueel wordt. Rusland, dat voor zijn scheepvaart voor een groot deel van het jaar is aangewezen op de Zwarte Zee voor de wereldhandel op de doorvaart door de Dardanellen zal Rusland er ooit in kunnen toestemmen, dat de drempelwachter van den Bosporus niet Turkije, maar Duitschland wordt. We willen nog een stap verder gaan en eens veronderstellen, dat Turkije den druk van een der partijen zal weerstaan en gewapend zijn grenzen zal verdedigen. Dan voorzien we een nieuw Grieken land, want ook het Turksche leger is niet opgewassen tegen de gemotoriseer de Duitsche legercorpsen en wat dus niet langs den weg van onderling over leg in orde kan komen, zou met den te genstand der wapenen evenmin kunnen worden bevochten. Onwillekeurig maken we hierbij een vergelijking van het Turkije van den vorigen oorlog en het Turkije van thans. Sedert het aan het bewind komen van Kemal Ataturk, een geboren leider met een oersterken wil, is de Westersche be schaving als een zuurdeesem door het Turksche volk getrokken. Het Turksche schrift werd vervangen door het Latijnsche schrift. Dit Westersche schrift werd op alle scholen verplich tend gesteld en had tot resultaat dat in tijd van twee jaren anderhalf millioen menschen leerden lezen en schrijven. In de tijd van 10 jaar is de oplaag van de kranten eerst verdubbeld, daarna ver viervoudigd. Het land is bovendien in alle opzichten vooruit gegaan. De vrouw is uit haar afzondering bevrijd en ook aan de volksontwikkeling wordt veel zorg besteed. Waarom we deze zaak in dit verband releveeren, zult U misschien vragen? Eenvoudig om te laten uitkomen, dat de Westersche cultuur Turkije zéér vatbaar heeft gemaakt voor Westersche invloe den. Het element van de verrassingen is dus door en voor Turkije niet uitgeslo ten. Bestaan er ook nog andere moge lijkheden op het Europeesch Vasteland? Zeker en wel Gibraltar. Deze uithoek van de Spaansche kust be heerscht voor een zeer groot deel het Middelllandsche zeegebied. Reeds her haaldelijk is door Spanje aangedrongen op een vredelievende oplossing en zoo dit niet mogelijk bleek, een oplossing. Mogen wil voor U het Bedrijfsresultaat over hot afgelopen boekjaar vaststellen? Accountantskantoor Accountantskantoor SNEEK BOLSWARD Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. R. E. S. m—SNEEK V 3-2. In e«n wedstrijd met wisselende kan- sen wist Sneek eerst te doelpunten. Nog voor rust wist de thuisclub er 2-1 van te maken, terwijl 2 doelpunten van R.E.S. terecht werden geannuleerd. Na rust is R.E.S. het eerste kwartier overwegend sterker dn weet door goed doozetten van den linksbuiten er 3-1 van te ma ken. Nadien komt Sneek weer in den aanval, maar de R.E.S.-achterhoede mag er zijn. Als wij denken dat met dezen stand het einde zal komen, heeft Sneek nog succes, al leek het toekennen wel wat twijfelachtig. De bal ferd tegen de paal geschoten en ging toen via de an dere paal het veld weer in. De scheids rechter die In het middenveld stond, kende echter goal toe. Met den stand 3-2 kwam het einde, een overwinning dia verdiend mag wor den genoemd. •gelijk bleek, een geforceerde De chef van de buitenland- if i •V. Ier H. d- R. E. im en es en rant tl Onze tarieven zijn zeer laag Vraagt eens Inlichtingen Leraar Boekhouden M.O. Gedlpl. Belastingconsulent MARKTSTRAAT 12l - Telefoon 42S Westersingel 33 Bargefenne 4 DË JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1