Buit enlandsche Revue. in HEI RELARfi OER UOEDSELUOORZIEnmB. De Bolswardsche Courant en Westergoo J. BLOK Hzn. VTITEAl Stadsnieuws. I Behandeling uan alle belastingzaken vaststellen Balans en verlies- en Winstrekening Accountantskantoor '0 i- No. 39 Dinsdag 20 Mei 1941 Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 't belang onzer gemeente Bolsward. 1 1 e 1, e Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. begrijpen van de taak, nieuwe organisatie zich maatregelen aan belanghebbenden over te laten, toch zal het noodzakelijk blij ken, dat de regeering hierbij de leiding in handen houdt. Natuurlijk moet het bedrijfsleven er naar streven zich het ge stelde vertrouwen waardig te toonen; maar in dit geval, waar over zooveel be langen van particulieren, ingekankerde gewoonten en zelfs oudfe rechten zal moeten worden heengestapt, zal de ge- heele autoriteit van de staat nauwelijks voldoende blijken, om alles naar wensch te doen verloopen. Toch zal dit moeten gebeuren. De geheele, hier geschetste regeling heeft heel wat hoofdbrekens, heel wat overleg met de bezettingsautoriteiten ge vergd. Doch dit is toch maar een begin. Wat er op volgen zal, daarvan maken wel slechts weinigen zich reeds een juiste voorstelling. n e :r VERBETERING. In de bonnenlijst 'van Vrijdag Is een onduidelijkheid geslopen die wij hier onder even willen verbeteren. Achter de gegevens betreffende de VETKAART moet gelezen worden: Op bon 16 boter met 15 cent reductie. e e P Venchijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie 12.-; inn. 15 et Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leng. p. looper 40 et. p. kwartaal. In verband met de sluiting der werkplaatsen op Hemel vaartsdag, worden de adver tenties voor het nummer van Vrijdag 23 Mei ingewacht, zooveel mogelijk op WOENSDAG 21 MEI. Wil hiertoe medewerken, opdat het volgend nummer op tijd kan verschijnen. DE ZWEMSCHOOL OPEN. Waarschijnlijk heeft het mooie weer ook het bestuur van onze zwemschool geïnspireerd tot het openstellen van deze Bolswardsche zwemgelegenheid met in gang van vandaag. We veronderstellen, dat, nu het nieu we kanaal gereed is, de zwemschool, voor wat het doorstroomen van het wa ter betreft, een groote verbetering heeft ondergaan. Advtrtcatlfia pet tegel: Dinedagenummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs- Giro no. 87926. e t t, Is u n SMEEK BOLSWARD :n Bt ie g it ts in :e n t. a 3 P >f n n re r- 1 et e Ie :n n. ;n s. :n 1- ir Ie e, :n 1- 1. m m n is it et m i. n :n r- g n- in ie :n it le id is e de torens in onze omgeving, toont dui delijk de enorme hoogte. De oppervlakte bedraagt 100.000 vierkante meter. De to tale inhoud bedraagt 6’/2 millioen ku- biake meter met een gewicht in totaal van 2 millioen ton. Het gebouw zal on geveer 40.000 menschen kunnen bevat ten. De meest moderne inrichting zal in dit paleis te vinden zijn. Snelle en lang zame liften, roltrappen, automatisch te lefoonnet met 9000 aansluitingen, een radio-station, weerkundig station, een buizenpost-systeem en een automatische garderobe. Het beeld van Lenin dat het gebouw zal bekronen, wordt 95 meter hoog met een borstomvang van 30 meter. De wijs vinger van den opgeheven rechterhand zal alleen 4'/2 meter lang zijn. Boven dien zullen nog meer dan 700 beelden van 10 tot 15 meter hoog op verschil lende punten geplaatst worden. De bouw van dit reusachtig paleis zal ongeveer 7 jaar duren. De 'fundamenten zijn gereed en dit jaar moeten de mu ren tot 60 meter hoog worden opgetrok ken. Het is voor onze begrippen eenigszins een terugkeer naar de tijden toen de to ren van Babel werd gebouwd. urant ker |<i EINDLES HANDELSAVONDSCHOOL „DE HANZE’. Vrijdag 16 Mei, ’s avonds 7 uur vond de eindles plaats der handelsavondschooj alhier, die het cursusjaar 1940-1941 af sloot. Het was tevens de laatste keer dat de heer Knook, directeur dezer school, het woord tot zijn leerlingen richtte. De heer F. B. van der Meer, voorzitter der R.-K. Middenstandsvereen. „De Hanze”, mocht bij zijn openingswoord onzen burgemeester, wethouder J. de Haan, de heer D. B. Eerdmans en eenige Hanze-bestuursleden verwelkomen. Het verheugde spreker ten zeerste, dat al deze heeren en speciaal onze Burge meester, door hun aanwezigheid blijk wilden geven van hun belangstelling voor deze voor onze stad zoo belangrijke handelsavondschool. Onze Handelsschool mag zich gelukkig verheugen in een steeds nog groeiende belangstelling van den kant der leerlingen en zij dankt dit op de eerstel plaats aan het met zooveel zorg en groote kundigheid gegeven on derwijs. Vooral, daar onze „Hanze”- school tevens opleidt voor het Midden standsdiploma algemeene handelskennis is haar nut in de tegenwoordige omstan digheden nog veel grooter. Dat de opleiding voor genoemd diplo ma In alle opzichten Af is, bewijst wel het feit, dat de 15 leerlingen die zich in de afgeloopen 2 jaar aan dit examen In de bedoeling zooveel mogelijk de uitvoering der te nemen n.l. behoud van een Europeesche zelf standigheid en behoud van het koloniale rijk. De ontwikkeling van den oorlogstoe stand in het Verre Oosten heeft ten slotte Frankrijk voor een positieve keuze gesteld. Wat er precies tusschen Hitler en Darlan is besproken, zal voorloopig wel niet bekend worden, maar zeker Is, dat verschillende Duitsche eischen zijn inge willigd. We noemden reeds het gebruik van de Syrische vliegvelden en de mo gelijkheid van munitie-vervoer door Frankrijk. Voorloopig worden nog alle radio-berichten, die spreken van een Duitsch-Spaansche overeenkomst, waar bij de Duitsche troepen het recht kregen door Spanje te marcheeren, met klem tegengesproken. Maar wie even zijn ge heugen raadpleegt, is het in de afgeloo pen maanden een gewone zaak, wanneer de categorisch tegengesproken geruch ten achteraf blijken toch waar te zijn. De scherpe reactie in Amerika wijst er ook op, dat de genoemde bespreking vérstrekkende gevolgen zal hebben. Ver moedelijk zal de Amerikaansche ambas sadeur in Frankrijk worden teruggeroe pen. Verschillende groote Fransche passa giersschepen, welke in Amerikaansche havens lagen, zijn voorloopig onder be waking gesteld. Dit bericht heeft in Frankrijk groote ontstemming gewekt en men wacht met stijgende belangstelling op een officieele verklaring. Maar niet alleen is er diplomatieke bedrijvigheid tusschen Frankrijk en Duitschland, ook aan de andere grenzen heerscht activi teit. Verschillende buitenlandsche pers stemmen wijzen er op, dat de Russisch- Duitsche handelsbesprekingen een gun stig verloop hebben. Uit diezelfde bron komen telkens be richten, die wijzen op een toenadering tot de as-mogendheden. Gaat Rusland zich oriënteeren op de politiek van dezen driebond, dan brengt dit voor Engeland in het nabije Oosten belangrijke conse quenties mee. Temeer wanneer we de berichten moeten gelooven, dat ook Tur kije in de diplomatieke invloedssfeer van Berlijn staat. Volgens berichten uit Duitsche bron vinden de besprekingen tusschen de bei de landen voortgang. Van een speciale boodschap, welke von Papen namens de Duitsche rijkskanselier aan president Inönü heeft overhandigd, is in Duitsche kringen niets bekend. Al deze actie wijst er met ontstellende zekerheid op, dat de tot nu toe neutrale staten langzaam maar zeker kleur zullen moeten bekennen. We denken hier speciaal aan een tot nu toe vergeten deel, n.l. Portugal. Dit land is tot nu toe door geen van beide partijen lastig gevallen, maar ver schillende teekenen wijzen er op, dat ook hier binnenkort belangrijke beslissingen kunnen vallen. De keuze is voor Portu gal zeer moeilijk. Het verkeert ongeveer in gelijke situatie als Frankrijk en dan denken we natuurlijk aan het koloniaal bezit. Ook Portugal heeft evenals Frank rijk een uitgestrekte overzeesche bezit ting (we noemen o.a. de Azoren en de Kaap Verdische eilanden) en kan dit bezit niet voldoende verdedigen. Men zou dus ten opzichte van Portu gal dezelfde ontwikkeling kunnen mee maken die men momenteel wat Frankrijk betreft, aanschouwt. Op het Europeesche vasteland goed of kwaadschiks georiën teerd op de As-mogendheden met ver lies van het koloniaal bezit, dat door Amerika en Engeland wordt bezet. We zien dat b.v. in Syrië, een der Fransche bezittingen. Engelsche vliegtuigen bom- bardeeren de Syrische vliegvelden ten einde ze onbruikbaar te maken voor de Duitsche machines. De ontwikkeling van den strijd in Irak heeft de beteekenis van Syrië nog verhoogd. Daar komt nu nog bij de mededeeling van den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, dat Engeland voornemens is een actie tegen Syrië te ondernemen. Begrij pelijkerwijze heeft dit bericht in Turk- sche kringen ontstemming gewekt. Men is in Ankara van meening, dat hierdoor de oorlog In het oostelijk deel van de Middellandsche Zee in een geheel ander stadium zal treden, daar de As-mogend heden tegen een Engelsche actie in Syrië maatregelen zullen moeten stellen. We kunnen dus in de komende weken een uitbreiding van het oorlogstooneel, misschien wel naar twee kanten, ver wachten. Naast al dit oorlogsrumoer Is het een verademing ook eens een geheel ander bericht te lezen en wel de bouw van het Sovjet-paleis te Moskou. We staan versteld, wanneer we de af metingen eens nader beschouwen. Het gebouw zal een hoogte krijgen van 416 terwijl ’s lands gemiddelde 60 be draagt. Dit jaar trachtten 16 leerlingen ’t zoo begeerde en belangrijke diploma te ha len. De uitslag hiervan is nog niet be kend. De heer van der Meer dankte dan ook J de leeraren Knook, v. d. Ven, Postma en Radelaar voor hun toegewijde arbeid, 1 alsmede ’t gemeentebestuur voor de jaar lijks verleende subsidie en richtte zich vervolgens tot den scheldenden directeur 1 den heer Knook, om hem nog eens bij zonder te bedanken voor alles wat hij gedurende zijn 7-jarig verblijf alhier voor de handelsavondschool als direc teur heeft verricht en bood hem als een klein bewijs van erkentelijkheid namens de ver. „de Hanze” een souvenir aan. De heer Knook dankte den voorzitter der Hanze voor de welwillende woorden en het cadeau en sprak vervolgens voor het laatst tot zijn leerlingen. Hij spoorde hen aan tot grooten ijver, waarover hij overigens niet had te klagen, dankte hen voor hun medewerking, om vervolgens een bijzonder woord van hartelijken dank te spreken tot zijn mede-leeraren, die hem het directeurschap dezer school zoo belangrijk hadden verlicht, en waar mede hij steeds op de meest hartelijke wijze had mogen samenwerken. De EdelAchtb. Heer de Jong kreeg vervolgens het woord en prees zich ge lukkig dezen avond te kunnen meemaken daar Z.E, de vaste overtuiging had ge kregen, dat hier belangrijk werk wordt verricht, belangrijk voor de leerlingen, doch ook niet minder voor de gemeente, die zich gelukkig mag prijzen zulk een handelsschool te bezitten. Z.E. spoorde de leerlingen aan tot grooter ijver en plichtsbetrachting, wees hen op de prachtige gelegenheid die zij hier had den om zich voor de toekomst klaar te maken en besloot met woorden van op rechte waardeering voor de heeren leeraren, in het bijzonder voor den heer Knook, hem fellciteerend met zijn pro motie en de beste wenschen meegevend voor hem en de zijnen, voor de toekomst. Een hartelijk applaus onderstreepte de kernachtige speech van onzen Burge meester. De heer A. H. van de Ven dankte, mede namens zijn collega’s in een gees tig getinte speech den heer Knook voor de zoo aangename onderlinge samen werking. De heer D. B. Eerdmans sprak vervol gens woorden van waardeering tot de h.h. leeraren en in het bijzonder tot den scheidenden directeur. Dat een school, door particulier initiatief tot stand ge komen, zich nu al gedurende 24 jaar in een steeds groeiend leerlingental mag verheugen, mag wel als iets bijzonders worden opgemerkt. Zoo betoogde de heer Eerdmans en is wel een bewijs van een kundige leiding en dat hier in een groote behoefte wordt voorzien. Namens de leerlingen van alle klas sen werd door een hunner een woord van afscheid tot den heer Knook gespro ken en tevens.een cadeau overhandigd. De heer Knook bedankte allen zeer hartelijk voor hun woorden van waar deering en afscheid en las vervolgens de namen vanf hen die het eiind-jdiploma hadden verworven en van klas waren bevorderd. 15 leerlingen behaalden het einddiplo ma, n.l.: I. Adema, C. Bouwmeester, F. Burghgraef, M. Bijvoets, D .en E.; J. El- zinga D. en E.; J. Gorter, G. Hoekstra D.; E. Hollander D.; J. de Jong D. en E.; S. Oosterbaan D. en E.; /E. de Ruiter D. en E.; R. Stellingwerf; S. Visser D.; D. Wijnja en P. Ydema. Hierbij waren dus 5 met aanteekening in de Duitsche en Engelsche taal, 3 al leen in Duitsch en 1 alleen in Engelsche taal. 4 leerlingen konden ’t diploma nog niet verwerven. Van le naar 2de klas werden 12 be vorderd, n.l.: W. Antonides, T. Boeke- ma, T. Duiker, J. van der Eems, T. van de. Goot, S. Hengst, S. Mulder, G. Rien- stra, I. Visser, S. Westbroek, H. Wier sma, H. Zijlstra. 7 afgewezen. Van de 2de naar de 3de klas bevor- JUBILEUM STED. MUZIEKCORPS. Ons Stedelijk Muziekkorps viert Don derdag, Hemelvaartsdag, haar 60-jarig Jestaan met een tooneelavond in de Doele, waarbij het bekende Lyts Frysk Toanlel (Barend en Martsje) zal optre den. We hopen dat Bolswards Ingezetenen zich, nu een meer uiterlijke herdenking niet mogelijk is, niet onbetuigd zullen laten en deze herdenking met een druk bezoek zullen vereeren. Door het wegvallen van de gemeente lijke subsidie is de financieele toestand van het corps een voortdurende zorg. Mede daarom Is hef noodzakelijk, dat deze feestavond geen strop wordt. Vóór Mei 1940 maakten de economi sche omstandigheden het noodzakelijk, over te gaan tot tal van maatregelen tot steun aan den landbouw en tot regeling van de voortbrenging en den afzet van landbouwproducten. Daartoe werd een overwegend ambtelijke organisatie op gericht. Na het uitbreken van den oor log is deze organisatie belast geworden met de regeling vfan de voedselvoor ziening. De omstandigheden zijn thans zooda nig, dat deze regeling moet worden her zien. Doel van de nieuwe regeling is, een behoorlijk prijspeil te bepalen voor de landbouwproducten en op die grond slag een behoorlijke voedselvoorziening op te bouwen. De nieuwe organisatie zal de geheele voedselvoorziening omvatten. Zij zal 5 onderscheiden gebieden omvat ten en wel voor de producten van akker bouw; veehouderij, margarine, vetten en oliën; tuinbouw; visscherij; grondstoffen en hulpmiddelen. De zeer ver gaande ordenende be voegdheid zal zich uitstrekken over de regeling van voortbrenging, in- en uit voer, verdeeling en aanwending van de producten, vestiging, uitbreiding, beper king, fusie, verkoop of verpachting van de betreffende bedrijven, uitkeering van vergoedingen aan wie van de verorde ningen nadeel ondervinden en oplegging van betalingen aan degenen, die er voordeel van trekken, vaststelling van prijzen en marges, betalings- en leve ringsvoorwaarden, enz. enz. Er komt een coördinatie-raad voor elk der 5 hierboven genoemde gebieden, be staande uit 2 of meer leden met den directeur-generaal als voorzitter. Deze raad treedt in de plaats van het college voor voedselvoorziening. Ten einde hangende de vorming van de vakgroepen en ondervakgroepen toch reeds de Instelling van bedrijfsorganisa ties en onderbedrijfsorganisaties moge lijk te maken, is een overgangsbepaling getroffen, waarin de vertegenwoordiging van de belanghebbende groepen is ge regeld. De bedoeling van de nieuwe organi satie Is uiteraard het bereiken van een rationalisatie van onze voedselvoorzie ning. Heeft de instelling van de commis- sie-Posthuma ten doel de productie van landbouwvoortbrengselen, van belang voor de voedselvoorziening, zoo hoog mogelijk op te voeren, die van de nieu we organisatie zal er vooral op gericht zijn bij steeds toenemende moeilijkhe den, o.a. in verband met de verkeersmo gelijkheden, om slechts deze te noemen, te bevorderen, dat ook iedere Nederlan der het één negenmillioenste deel ont vangt van wat voor de voedselvoorzie ning geproduceerd Is. Wie zich de moeilijkheden herinnert, welke zich in de laatste oorlogsjaren tusschen 1914 en 1919 ten deze voorde den, zal iets waarvoor de gesteld ziet. Al ligt het VOETBAL. Zooals we reeds meldden staat de vele voetballiefhebbers Pinkstermaan dag een mooie voetbalmiddag te wach ten. Niet alleen komt Friesland I op be zoek, doch aan deze wedstrijd gaat als attractie vooraf, de bij het publiek zeer gewilde Ve/eranenwedstrijd C.A.B.- Friesland. Ook voor Hemelvaartsdag stelde hei C.A.B.-bestuur alles in ’t werk, wel een 10-tal uitnoodigingen gingen zee in, doch door de verschillende te houden tournooien, kon tot nu toe geen enkele club geëngageerd worden. Ng steeds is het Bestuur echter druk bezig en geluk kig kunnen we mededeelen, dat er 90 pet. kans van slagen is. Hoogstwaar schijnlijk zulen we dus Hemelvaartsdag niet van voetbal verstoken zijn. Daar 'het blad, terwijl we dit schrij ven, ter perse gaat, kunnen we nog niet •definitief zeggen welke club als tegen stander zal fungeeren, doch hiervoor lette men op de aanplakbiljetten. C. A. B. I is thans, wat de competia betreft, uitgespeeld. De laatste wed strijd, Zondag j.l. tegen G. A. V. C. (zie het verslag elders in dit no.) eindigde', dank zij de eminente scheidsrech ter, in een gelijk spel 11. Van de 4 goals die C.A.B. scoorde, werden maar eventjes 3 af gekeurd, waarom was ons een raadsel, terwijl de tegengoal, v. d. Zee stopte de baj op de lijn en niet zoo als de scheidsrechter van groote afstand constateerde, er achter, C. A. B. ook nog de overwinning kostte. Dat deze wedstrijd niet gewonnen werd, hinderde niets, doch we kunnen ons indenken, dat, wanneer de spelers eerst 2 uur moeten fietsen en dan een wedstrijd spelen, die door toedoen van een scheidrechter niet gewonnen mag worden, genoemde spelers nu juist niet in een prettige stemming huiswaarts keerden. Wij voor ons echter zijn met de uit slag tevreden, een gelijk spel in Grouw is lang geen slecht resultaat, vooral toen we vernamen dat onze spil (zonder ken nisgeving) ook niet van de partij was geweest. HOOFDREDACTEUR A. J. OSIN O A, JONQEMASTR. 8, BOLSWARD. derd 12, n.1. T. Andriesma, P. de Boer, D. Fopma, P. Kramer, H. Laagland, H. van der Meer, H. van der Meulen, A. Mulder, F, Siemonsma, P. Spijksma, S. Terbraak en J. Yebema. 7 afgewezen. De heer Van der Meer sprak tot slot een woord van dank tot de heeren, die door hun aanwezigheid getuigden van liun meeleven met de „Hanze’-school en hoopte dat deze onder Gods onmisbaren zegen in bloei moge toenemen tot heil hebben onderworpen, allen zijn geslaagd van de toekomstige middenstanders en in Toen we in ons vorig weekoverzicht de gedachte lanceerden, dat ook op het Europeesche oorlogstooneel ons de komende weken voor verrassingen zou den kunnen plaatsen, hadden we niet kunnen denken reeds zoo spoedig een bevestiging van deze vermoedens te zullen krijgen. Niet, dat nu maar zonder meer de opmarsch door het onbezette gebied van Frankrijk plaats vindt en de Duitsche Itegdrs in samenwerking met wat er nog van de Spaansche weermacht over is, een aanval inzet op de sleutel van de Middellandsche Zee, de Engel sche vesting Gibraltar, maar het gaat voorloopig meer om de teekenen die in deze richting wijzen. De conferentie, dezer dagen gehouden, tusschen Hitler en Darlan, en waarbij Frankrijk aan Duitschland heeft toege staan de Syrische vliegvelden te mogen gebruiken, heeft naast het genoemde re sultaat ook in ander opzicht vérstrek kende gevolgen gehad. De tot nu toe ge voerde politiek in Frankrijk was geba seerd op een hinken op twee gedachten. Wanneer dit voordeel bleek, meewerken met den overwinnaar, maar aan den an deren kant zooveel mogelijk concrete be slissingen uitstellen, in de hoop, dat de tijd wel raad zou schaffen. Het behoeft ons niet te verwonde ren, dat er ook in Frankrijk stemmen opgingen die aandringen op krachtiger partij kiezen en beseffende, dat Frank rijk alleen weer zich zelf kan worden, wanneer het zijn aandeel krijgt in de Europeesche levensruimte. Deze taak is niet gemakkelijk, omdat Frankrijk daar bij een tweeledig doel voor oogen heeft, meter, een vergelijking met verschillen- GJLV.C. I-CA.B. I 1-L Na een zware fietstocht van 2 ureu waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 g Wastanlngel 33 i» fl i Bargefenna 4 i f DEJONG® NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1