De Oorlog. Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo J. BLOK Hzn. PERSOONSBEWIJZEN. I 1 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Behandeling van alle belastingzaken vaststellen Balans en verlies- en winstrekening Accountantskantoor I 'I Dinsdag 27 Mei 1941 37^® Jaargang No. 41 urant ter Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD MAKKUM 1DSEGAHUUZUM. N ’t le: m, 1 g 1 e 1, n de ge de gerust van een zekere verkenning kun nen spreken. Er valt een nauw verband te constateeren tusschen de spanning die rondom de eilanden in de Stille Oceaan heerscht en de krachtige activi teit welke thans in de Middellandsche Zee door beide partijen wordt ontwikkeld. In het Italiaansche blad Popola de Roma wordt gewezen op de mogelijk heid, dat Rusland en ook Turkije aan de Asmogendheden doortocht zullen ver- leenen van troepen en materiaal. Daar door zouden de Duitschers en Italianen over land in Syrië en Irak kunnen ko men. In dat geval is het voor het Engel- sche koloniale leger een hopelooze taak tegen de geweldige overmacht, welke vooral Duitschland op het vasteland kan eft ize la- BEKRONING. Onze plaatsgenoot H. Vallinga be haalde op de Hemelsvaartsdag te Sneek gehouden pluimveetentoonstelling met zijn inzending konijnen gele VI. Reus een eere, 1ste, 2de en 3de prijs. Al deze die ren eigen fok. VERPLAATSING WINKELZAKEN. Het bloemenmagazijn van den heer de Bruin is van Jongemastraat verplaatst naar Kerkstraat en de winkel van den heer Mooij van Kerkstraat naar Hoog straat. De rijwielhandel van Hilverda van Het Laag naar Oroote Dijlakker. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 14 graden. e Mei 1941. Na een vacature van ruim anderhalf jaar heeft de Herv. gemeente alhier be roepen cand. B. J. Geerling Jr., hulppre diker te Velp. Cand. Geerling Is een zoon van Ds. B. J. Geerling, die indertijd te Burgwerd gestaan heeft TZUM. Benoemd tot directeur der Coöp. Zui velfabriek alhier de heer Lubberink, thans directeur der zuivelfabriek te Uit- wellingerga. SNEEK. De Inspecteur der Registratie te Sneek maakt bekend, dat hij, blijkens hem ver leende machtiging heeft bepaald, dat de geldswaarde van kost en inwoning voor arbeiders, werkzaam in de hooioogst 1941, blijft bepaald op f6.per week of f0.85 per dag, ook al bedraagt het loon In geld meer dan f24.per week of f4.— per dag. DUITSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche gevechtsvliegers hebben gis teren in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee drie Britsche tor- e t lat w* >e- el- an de ste en Verschijnt DINSDAGS^ gn VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal ner. on een azl ons oor er ge nt een om er- ek- len jke 1 te oen tiei, te Lei- aat er- zan da, via lat le ien ide ran SCHRAARD. Te Amsterdam is benoemd tot arts de heer H. S. D. Bartlema van Schraard. op le- *t? Adv!S<» Dimdagsfliifliffisr 10 sent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 1 in ten, het :ra- rer- het en ran en be- ran er- tan rte >m, te len ie- na. >e- op :oo je- ten as- be- oe- het en- >ek eel •bij en tis- re- ret in- Mei 1941. De Chr. Zangvereen. „De Lofstem' alhier, dir. de heer J. R. Blanksma van Witmarsum, behaalde op het op Hemel vaartsdag te Leeuwarden gehouden con cours een lste prijs In de 2de afdee- ling, met 185 punten. DE REDDINGBOOT. Met 1941. Hedenmiddag liep de motorredingboot welke den naam draagt van „Johan de Witt” de haven van Hindeloopen bin nen. Het vaartuig is voorzien van een 40 pk diesselmotor en laat aan zeewaar digheid niets te wenschen over. Tevens is zij voorzien van alle benoodigdheden, welke voor de redding noodig mochten zijn. Het is dan ook een heele verbete ring vergeleken met de roei-reddings- boot van voorheen. Des anderen daags werd een geslaagde oefentocht gehou den. Het klinkt misschien iets vreemd in een tijd, die vol is van oorlogsrumoer en waarbij handel en verkeer aan buiten gewone beperkingen onderhevig zijn, te spreken over PRIJS BEHAALD. 24 Mei. De Chr. Zangvereeniging „Hallelu jah”, directeur de heer J. Blanksma, won op het concours te Leeuwarden in de le afdeeling een 2e prijs. ARUM. AANBESTEDING. 24 Mei Door den heer H. Hogenhuis alhier werd heden aanbesteed, het verbouwen van zijn woning en smederij. Er waren 3 inschrijvers op uitnoodi- ging. Door deze heeren werd ingeschre ven als volgt: G. Faber te Arum f 2490 F. Dijkstra, idem f2435 G. Epema, idem f2375.35 Daar de raming van den heer D. Jel- lema te Rien belangrijk lager w^s, is het werk voorloopig ingehouden. Binnen afzienbaren tijd zal ieder, die binnen onze grenzen verblijft houdt, het zij Nederlander of vreemdeling, (behalve Rijksduitschers) voorzien zijn van wat men noemt: een persoonsbewijs een novum in ons land. Het groote nut van een dergelijk do cument ligt voor de hand. Want niet al leen dat het een onmisbaar en onweer legbaar indentificatiebewijs vormt, maar het voornemen bestaat ook, om het in de toekomst nog andere functies te laten vervullen. Zoo kan het ook dienst doen als rijbewijs, vlschacte, jachtvergunning enz. Als men de zaak optimistisch be kijkt, zou het zelfs het paspoort kunnen vervangen. Maar zoover zijn wij nog niet en als zoodanig zou het op het oogenblik ook weinig nut hebben. Intusschen is het uitreiken van de millioenen persoonsbewijzen geen klei nigheid. Hier is dus wel een aanspo ring op zijn plaats, om er elk in zijn vermogen al het mogelijke toe bij te dragen, om de uitreiking vlot te laten verloopen. De eerste resultaten op dat gebied schijnen overigens bevredigend te zijn. Alleen komt het nog veel voor, dat de foto’s niet voldoen aan de voor schriften, hetgeen oponthoud veroor zaakt, zoowel voor den betrokkene als voor de met de uitreiking belaste be ambten. Velen schijnen het als een bezwaar te voelen, dat er vingerafdrukken worden genomen. Het herinnert hen mogelijk aan een misdadigersalbum, waarin men aanteekening houdt van de vingeraf drukken van allen, die met de rechter lijke macht in aanraking zijn gekomen. Wij kunnen hen geruststellen. In dat al bum zullen zij nooit fungeeren tenzij zij zich aan een of ander strafbaar feit schuldig maken. Vingerafdrukken vor men echter een onmisbaar onderdeel van het persoonsbewijs. Zij zijn reeds een identificatiebewijs op zich zelf. Die vingerafdrukken spelen een groo te rol bij het persoonsbewijs. Zij moeten voorkomen op de oproeping, die ieder thuis ontvangt, op het bewijs zelf en op de achterzijde van de foto, die naar het archief van de Rijksinspectie gaat. Deze voorschriften zijn voor allen gelijk. Welk een reusachtige arbeid hiermede gemoeid is, kan wel blijken uit het feit, dat niet minder dan ongeveer'zes en een half millioen oproepingen zijn verspreid. Deze moeten alle worden geordend en opgeborgen in het archief. Sedert 1939 h'eeft wel is waar elke Nederlander ten stadhuize een z.g. persoonskaart, maar uiteraard zijn deze kaarten over het ge- heele land verspreid. Thans echter, nu de oproepingen in één gebouw worden ondergebracht, zal de contrêle sterk wor den vergemakkelijkt. Wanneer iemand overlijdt, of naar het buitenland ver trekt, wordt zijn persoonskaart naar het centrale bureau gezonden. Daardoor is men in staat, gegevens te verzamelen over het aantal sinds 10 Mei 1940 naar het buitenland vertrokken Nederlanders, de gesneuvelde militairen, de bij bom bardementen omgekomen burgers, enz. Uit dit alles blijkt wel het groote be lang, dat elke burger er bijl heeft, om in het bezit te komen van een dergelijk persoonsbewijs. Men houde zich er van overtuigd, dat, wanneer eenmaal heel Nederland voorzien is van een persoons bewijs, dit document zal worden ge waardeerd als een nuttig hulpmiddel, niet alleen als indentificatiebewijs, maar ook ter vereenvoudiging van bureaucra- tischen romslomp van allerlei aard. Wij kunnen dan ook niet anders dan er bij onze lezers en lezeressen krachtig op aandringen, om mede te werken tot een snel en goed verloop van het uitrei ken dezer bewijzen. strijdkrachten van de Asmogendheden zijn onbegrensd, terwijl Engeland door de lange zeelijn daartegenover niet vol doende matenaal kan stellen. Vanzelf sprekend wordt in dat geval de positie van het Suezkanaal penibel. Uit de enkele binnenkomende berich ten uit het Zuidelijk deel van Europa blijkt, dat thans de strijd om het eiland Kreta als het begin van de beheerschlng van dit deel van de Middellandsche zee in vollen omvang is Ingezet. Vermoede lijk zal deze strijd aan weerskanten be langrijke offers kosten. Voor de Engel- schen zoowel als voor de Duitschers is Kreta een belangrijk steunpunt te noe men. Gibraltar, Malta, Kreta, Cyprus, het zijn alle vier even belangrijke steun- als uitvalspunten voor beide partijen. Geen wonder, dat het bezit van deze punten aan de eene kant met alle kracht verdedigd en aan de andere kant met weergalooze stoutmoedigheid wordt aangevallen. In Londen geeft men toe, dat de Engelsche vloot zich op dit oogenblik tegenover een zeer zware taak ziet gesteld en dat de laatste dagen eenige kruisers en torpedojagers verlo ren zijn gegaan. De verdedigingslinie van de Engelsche vloot in de Middel landsche zee kan men gevoeglijk tot twee terugbrengen en wel Malta en Kreta. Door de onophoudelijke lucht aanvallen is Malta de laatste weken minder bruikbaar geworden en wat be treft Kreta lanceerde dezer dagen het bericht, dat enkele vliegvelden door Duitsche parachutetroepen waren bezet. In hoeverre deze Duitsche troepen zich kunnen handhaven, zal de komende da gen moeten blijken. Ten slotte nog even het Chineesch- Japansche conflict. Volgens Japansche berichten zijn de gevechten die in de maand Mei haar hoogtepunt bereikten in de omgeving van Hangtsjau, geëin digd met de vernietiging van 5 Chinee- sche divisies. Het aantal gesneuvelden bij deze slag wordt geschat op 20.000. Volgens de chef van de Japansche pers afdeling is Japan vastbesloten het Chi- neesche incident met eigen middelen ze gevierend te beëindigen. Van vredes onderhandelingen tusschen China en Japan door bemiddeling-van Amerika is absoluut geen sprake. Japans politiek jegens China is ongewijzigd, zoodat we, zooals we reeds in het begin van dit overzicht betoogd hebben, een verscher ping van de toestand in de Stille Oceaan mede in verband met hetgeen zich in Syrië en Irak afspeelt in de nabije toe komst verwacht mag worden. CORRESPONDENTIE. Aan „Inwoner” deelen wij mede, dat ongeteekende stukken niet kunnen wor den opgenomen. DE BONDSKAATSWEDSTRIJD OP PINKSTER-MAANDAG. De afd. Bolsward heeft voor deze par tij het volgende partuur geformeerd: K. Falkena, J. Ferwerda, W. Bosma. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. pedojagers tot zinken gebracht, drie an dere torpedojagers zwaar beschadigd en vijf Britsche motortorpedobooten in de baai van Soeda vernietigd. In den afgeloopen nacht waren suc cesvolle luchtaanvallen gericht op vlieg velden in Midden- en Oost-Ehgel(and, Sen koopvaardijschip werd door bom- treffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika vernietigden verken- ningsafdeelingen van het Duitsche Afri- kacorps bij een aanval ten Oosten van Solloem twee Britsche pantserwagens en verscheidene stukken geschut De vijand wierp vannacht met zwak ke strijdkrachten bommen op verschil lende plaatsen in West-Duitschland. On der de burgerbevolking ontstonden ge ringe verliezen aan dooden en gewon den. Vooral in Keulen en Dusseldorf werd schade aan gebouwen veroor zaakt Tijdens de leiding van den strijd te gen Engeland vond de bevelvoerende generaal en bevelhebber van een vlle- gercorps, general-oberst Grauert, den heldendood. General-oberst Grauert, die rich bijzondere verdiensten -heeft ver worven bij den wederopbouw van het Duitsche luchtwapen, heeft met zijn vliegercorps een groot aandeel gehad in de successen der veldtochten in Polen en in het Westen. Als voorbeeldig sol daat en bevelhebber voerde hij zijn corps op tot de hoogste prestaties in den strijd tegen het Britsche moederland. DE STRIJD RONDOM KRETA Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtenduren van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval -uit de lucht veroverden zij, gesteund door formaties jagers, torpedo-toestellen, gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers, tac tisch belangrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. Het Westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de po ging van de Britsche vloot, in te grijpen in de beslissing om Kreta, verijdeld, ver dreef haar uit het zeegebied ten Noor den van Kreta, bracht een aantal vijan delijke oorlogsschepen tot zinken of be schadigde ze, en veroverde de heer schappij in de lucht boven het geheele gevechtsgebied. Het geheel der operaties verloopt ver der volgens het opgestelde plan. De verklaring van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen zijn afgezet, ge kleed In Nieuw-Zeelandsche uniformen, is onwaar. Mocht er aanleiding toe zijn of een motiveering achteraf er voor zijn, dat Duitsche valschermjagers niet volgens de regels van het volkenrecht behandeld of zijn behandeld, dan zal het opperbevel der weermacht last geven tot overeenkomstige vergelding jegens het tienvoudige aantal Britsche krijgsgevan genen. INNEMING VAN KRETA ZOU ZWARE SLAG ZIJN VOOR DE BRITTEN IN NABURIG OOSTEN. De jongste militaire gebeurtenissen in het Oosten van de Middellandsche Zee vervullen, naar aan het D. N. B. wordt medegedeeld, de geheele Britsche open bare meening met de grootste bezorgd heid. t In toonaangevende militaire en poli tieke kringen van het Empire wordt er op gewezen, dat de beteekenis van een Duitschen aanval op Kreta ver uitgaat boven het eigenlijke doel van den aan valler. Voorts wordt er op gewezen, dat een eventueele inneming van het eiland door Duitsche troepen een zware tegen slag zou zijn voor de Britsche strijd krachten in het Naburige Oosten. Open lijk wordt gezegd, dat niet alleen Egypte en het Suezkanaal, maar vooral ook de Britsche eilanden zelf ten zeer ste worden bedreigd. Ten slotte ziet men in toonaangevende Britsche kringen wel degelijk in, dat een dusdanig Duitsch succes in het Oosten van de Middel landsche Zee een belangrijke uitwerking moet hebben op alle neutrale landen. De kortegolf-zender van Boston heeft op de zware gevechten tusschen het Duitsche luchtwapen en de Engelsche marine op de Middellandsche Zee com mentaar geleverd, waarin wordt ver klaard, dat het weer eens zeer kenmer kend is, dat de Engelschen omtrent deze gevechten geenerlei nauwkeurige be richten geven. Bekend is echter, dat in het Oosten van de Middellandsche Zee de Britsche vloot in een wanhopigen SNEEK BOLSWARD Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 de internationale handel. Dat is een probleem zult ge misschien zeggen, wat we pas op het einde van dezen oorlog kunnen bespreken, want momenteel is van internationale handel geen sprake. Die opmerking is volko men juist, maar toch moet ons dit de oogen niet doen sluiten voor het feit, dat deze oorlog vroeg of laat een einde moet nemen en het dus zeer nuttig en noodig is, dat vooraf de verschillende landen hun houding ten aanzien van dit pro bleem bepalen. Hoe men de kwestie ook wil wenden of keerende internatio nale handel is niet los te maken van de vrijheid der zee. Dit vraagstuk is dezer dagen dooi president Roosevelt en Cordel Huil be sproken. De grondslagen waarop de Amerikaansche gedachtengang is opge- ontwikkelen, te strijden. Immers de bouwd, zou men in vier punten kunnen omschrijven, waarvan het laatste punt, n.l. (vrije toegang tot de grond stoffenreservoirs der wereld) ons wel het meest belangrijke lijkt. Immers uit die afwijzing van een rechtvaardige en voor elk volk afgebakende verdeeling is deze oorlog ontstaan. Reeds in September 1935 heeft de toenmalige minister van buitenlandsche zaken in Engeland (Hoare) verklaard, dat de rechtvaardigheid van het verlan gen naar zekerheid, dat de grondstof fenvoorziening niet zal worden belem merd, erkend moet worden, en dat En geland bereid was mede te werken aan de oplossing van dit probleem. Jammer genoeg is van die bereidheid in de practijk niets gebleken. De vrijheid der zee, die ons een hooger welvaartspeil had kunnen brengen is op een misluk king uitgeloopen. Engeland zoowel als Amerika, Japan, Italië en Duitschland, ze hebben allen getracht door een gren- zelooze bewapening de ander te kunnen overtroeven en daardoor baas op zee te worden. Het resultaat van deze wedloop is de tegenwoordige oorlog. Willen we dus, na alle misère die we doorgemaakt hebben en nog zullen moeten dragen, komen tot een andere en betere samen leving, dan zullen vele, thans als onont beerlijke schakels in het wereldverkeer hooggeprezen stelsels moeten verdwij nen. Voor de nuchtere werkelijkheid dat de zee waarlijk vrij moet zijn en de grondstoffenreservoirs voor ieder naar zijn behoefte, te bereiken, zal men wat meer oog moeten hebben. Het vraagstuk van de macht kan ons in een periode die de wereldvrede moet brengen, niet meer van nut zijn. Zeer waarschijnlijk zullen enkele le zers de opmerking maken: heeft men nu wel zin zoo te spreken over interna tionale handel nu dagelijk 10.000 ton scheepsruimte wordt vernietigd en de aanbouw onmogelijk gelijke tred kan houden? Ons antwoord luidt: Dat verschijnsel heeft zich ook in den vorigen oorlog voorgedaan en hoe spoedig was toen de scheepvaart weer hersteld? Dit neemt niet weg, dat op het moment de vernie tiging van die scheepsruimte ook voor de oorlogsvoerende partijen een ernstige slag beteekent. Vooral voor Engeland wordt de toestand nijpender. In een brief welke president Roosevelt richt tot de voorzitter van de scheepvaart-in- dustrie, zegt de president onder meer: Het lot van Amerika is afhankelijk van de handelsvloot. Zij is de beslissen de factor voor het voortbestaan van de V. S. als vrije natie. Schepen, zeelieden en scheepsbouwarbeiders hebben voor het grootste deel de taak van de kusten der V. S. de krachten verre te houden, die de oude wereld ten val hebben ge bracht en die thans de nieuwe wereld bedreigen. Steeds meer en nog snellere schepen, met zeelieden uit de Ver. Sta ten bemand, zullen door de open wate ren der zeven zeeën materiaal trans- porteeren, dat er mede toe zal bijdragen, de bedreiging van vrije volken in alle deelen der wereld te niet te doen. Deze brief van Roosevelt is op de marinewerf van Washington bij een plechtigheid van den marinedag voor gelezen. De oorlogstoestand laat zich ook deze week nog moeilijk in enkele zinnen definieeren. De beslissing, die volgens enkele berichten op den Oceaan moet vallen, laat zooveel moge lijkheden open, dat we vooralsnog niet 1 de voorteekenen van een naderende be slissing kunnen ontdekken. Amerika be wapent uit alle macht, bezet verschillen de vlootsteunpunten, ook die voorheen i door de Engelsche vloot werd verde- i digd. In Japan dezelfde toestand; ook daar tracht men op eventueele verras- singen voorbereid te zijn, zoodat we, wat dit deel van de wereld betreft, nog HINDELOOPEN SERIE-WEDSTRIJDEN. 22 Mei 1941. Hedenmiddag vonden alhier de serie- voetbalwedstrijden plaats, welke als goed geslaagd beschouwd mogen wor den. Aanvankelijk vreesde men met het oog op het weer voor een mislukking, doch gelukkig klaarde het op en was het voor de spelers buitengewoon mooi, daar er een lekker frisch windje woel De uitslag is als volgt: Unitas, Koudum H. V. V. alhier 5-1. Stormvogels, Workum-Quick, Stavoren 2-1. Quick-Unitas 4-1. Slormvogels-H. V. V. 3-1. H V. V.-Quick 3-3. Unitas-Stormvogels 2-1. Tevens won Unitas de medaille voor de hoogste score en ‘t snelste doelpunt. Des avonds vond op het Zeebad de prijsuitdeeling plaats met etn toepasse lijk woord van den voorzitter, den heer R. Walda. i K1 Wejterxingel 33 Bargefenne 4 «tqwu.* fwum 1 11 nwwilWBCW r wou1 i|| in J iim uiiaiowiiu 'PW«gMCTg DE JONG s NIEUWSBI waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1