De nieuwe inkomstenbelasting. Radio-Centrale Fa. R. P. de Boer Dr.P.WEERSMA I vistra mousseline da Ideale zomerstof. vistra mousseline I M. KINGMA E. OLDENZIEL J. BLOK Hzn. B. Vrijdag 6 Juni 1941 EN Uit den Omtrek N A Stadsnieuws Aangifte Aangifte 37*” Jaargang I Beiianöelino van alle belastingzaken vaststellen satans en verlies- en winstrekening No. 43 -^ir--nTTMMrrniMmwniwBi ui n imii i mam liiiii iimoii k' I Zangvereeniging MAKKUM. Hebt U onze collectie al gezien Deze is in één woord schitterend, elke smaak kan ze bevredigen, zoowel in de vroolijke, frissch© dessins als in het meer gedekte genre, ztfn we ruim gesorteerd. n n worden te zijn gekweekt na 1 Ja nuari 1941. Deze regeling heeft uitsluitend betrekking op uitkee- ringen welke ingevolge kapitaal- verzekeringen worden gedaan. Het bezigen van de levensverzekering als belastingvluchtheuvel wordt hierdoor voorkomen. wij het voor-programma stilzwij gend zouden passeeren. Dit was een programma, wat juist het publiek zoo gaarne ziet, terwijl de kinderfilm „De gelaarsde kat" iets nieuws voor ons was. Deze film, die in Duitschland haar levenslicht zag, is gemaakt van z.g. zwartjes, en voldeed pns uitstekend. De geluidsweergave, vooral die van de muziek, was uit muntend. Nog even een regeltje over het interieur van de groote tent. Het trof ons direct, dat deze in richting er zoo keurig uitzag, men is er direct thuis, terwijl ook de verlichting volmaakt is, wat ook het geval is met de zitplaatsen. Rest ons nog te vermelden, dat het bezoek zeer bevredigend is. v. d. Zee. Wolthuizen. 8e prijs, R. Nieuwenhuis. 9e prijs, W. de Wit. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 20 graden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. OUDE GEVELSTEEN ONTDEKT. Bij het afbikken van een cement- laag aan de voorgevel van het huis van den heer Y. Kamsma Wip- straat alhier, kwam een oude ge velsteen te voorschijn, ongeveer 35 bij 65 groot gedateerd uit het jaar 1730. Jammer dat he| middenstuk, dat een schip voorstelt, iets bescha digd is. Het opschrift van dezen steen luidt: Laet haters haten, nieders nieden, wat God ’t my gunt, dat moet elck lieden. >r is tevens een heerlijk soepel vallende, kreukvrije stof tevens waschechtI sr X n n Vrijdagsnumme? 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Neem geen Reparatiekosten WITMARSUM. 4 Juni ’41. De Chr. Zangvereeniging „Scheppingsgave” alhier wist op ’t Concours v. d. Bond van Chr. Zangvereen. op Pinkster-Maandag te Sneek gehouden, een 2e prijs met 221 punten in de Afd. Uit muntendheid te behalen. De zangvereen. „Sjongt de Heare” te Wons, behaalde een le prijs in de derde afd. met 162 punten. Directeur van beide vereen, w de heer J. R. Blanksma alhier. 5 Juni ’41. Hedenmiddag hield het Comité van Voorbereiding van de afd. B. V. O. L. een propagandamiddag in café Hofstra, ten doel stellende een afd. van de B. V. O. L. en an dere Plattelands vrouwen op te richten. Mevr. Yetsinga-Hiddinga heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom, in ’t bizonder de beide spreeksters, Mevr. Keuning -Zandstra en mej. Timmenga, secretaresse v. d. Bond Na het zingen van het Friesche Volkslied sprak mevr. Keuning -Zandstra over het nut en doel der vereeniging. Spreekster had met groot genoegen de uitnoodi- ging aangenomen en het was heel goed van U gezien, thans twee hoofdbestuursleden in uw midden te hebben. Hebben wij overal de zelfde statuten en hetzelfde regle ment, toch kan de eene afdeeling zoo geheel van andere verschillen. Hier heb je de bewoners van de klei, ginder die uit de wouden en het waterland. Hier voelt men drringend behoefte om tot het ver- eenigingsleven van de B. V. O. L. toe te treden. Spreekster herinner de aan de vorige eeuw, toen de Landbouwscholen voor jongens er kwamen en waaruit voortvloeide, dat ook de kennis van het meisje meer werd gevraagd. Zoo kwamen de Landbouw-huishoudcursussen en juist die leerlingen wilden de sel is in het kort aldus, dat de be- het Kindercomité Friesland eenige tientallen kinderen uit naar het Oosten van de provincie. In Bols- ward trof men ook toebereidselen, doch er werden minder kinderen uitgezonden dan oorspronkelijk de bedoeling was, zoodat deze stad niet aan de beurt kwam. Dit jaai echter hoopt men meer kinderen te kunnen uitzenden. Het Kinderco mité Friesland heeft zich thans in Tel. 9 - Makkum M ng INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HUISVESTING VAN ROTTER- DAMSCHE KINDEREN IN BOLSWARD EN OMGEVING. Evenals vorig jaar zomer zullen Rotterdamsche kinderen naar bui ten worden gezonden om een beetje op verhaal te komen. Liefst naar een landelijke omgeving waar ze naar hartelust kunnen spelen en waar de teere bleekneus jes een frissche gezonde kleur kunnen opdoen. Het zou het mooist zijn indien deze kinderen b.v. op boerderijen onderdak zou den kunnen vinden. Wat is voor een stadskind heerlijker, dan te vertoeven in een rustige vrije na tuur in volle belangstelling voor de dieren, die altijd een groote aantrekkingskracht vormen; doch ook kleine plaatsen ver van het groote stadsrumoer komen in aanmerking. Het vorig jaar zond inkomsten in 1941 een voorloopi- verbinding gesteld met de plaatse- gen aanslag zullen ontvangen, ge- - grond op de inkomsten van 1940. Na afloop van 1941, dus in 1942, zullen de belastingen moeten aan- Maak U zelf een japon en U is voor weinig geld en een K bon van Uw textielkaart klaar. De prijs is per Meter 30 Mei 1941. Hedenavond hield het departe ment Makkum van het Nut haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secre taris, den heer J. H. Faber, bleek, dat de uitvoeringen in den afge- loopen winter, geen groot finan cieel voordeel hadden opgeleverd. Het aantal leden was met drie ver minderd en bedroeg nog 34. De voorzitter deelde echter mede, dat zich weer één nieuw lid had opge geven. Uit het financieel overzicht bleek het volgende: Ontvangsten met inbegrip van ’t saldo f 514.77, de uitgaven bedroe gen f367.60, zoodat een voordee- lig saldo van f 147.17 stond ge boekt. De heer J. Terpstra bracht verslag uit betreffende de biblio theek. Hieruit bleek, dat er flinke belangstelling door de lezers was betoond. Er waren in totaal 3200 deelen uitgeleend, 51 nieuwe boe ken waren aan de oude voorraad toegevoegd, waaronder 4 Friesche werken. Er was veel vraag ge weest naar Friesche literatuur, doch de nieuwe romans hadden de grootste belangstelling. De ontvangsten van een en an der hadden f360.69 bedragen en de uitgaven f323.51. Alzoo een ba- KEEL-, NEUS- OORARTS LEEUWARDEN is van 7 JUNI tot 30 JUNI niet te consulteren Praktjjk wordt waargenomen dooi Dr. A. A. EECEN en Dr. D. J. WEG. merkelijk uitgebreid, waardoor scholieren welke de onderwijs inrichtingen in Leeuwarden bezoe ken van de autobusdienst gebruik kunnen maken. Zie verder voor deze uitbreiding de annonce van hedenavond. Dienstregelingen van het geheele net der door de L-A.B. geëxploiteerde diensten op aan vraag. HOOFDREDACTEUR A.J. OSINOA, JONOEMASTR. 8. BOLSWARD. ONTHOUDERS VISCLUB. Zondag j.l. hield de O. V. C haar openingswedstrijd. Evenals voorgaande jaren zijn de eerste wedstrijden niet succesvol te noe men, wat de vangst betreft Er werden slechts 9 baarzen boven de wettelijke maat gevangen. Met een baars van 21*^ c.M. verwierf A. Nieuwenhuis de eerste prijs. 2e prijs, D. Kamstra. 3e pri s, G. v. d. Zee. 4e prijs, L Noordbruis. 5e pri 8, W. Leurink. 6e prijs, J. 7e prijs, B. BETERE AUTOBUSVERBINDING. Bolsward-Leeuwarden v.v. Ie De route BolswardLeeu warden is verlegd via Dronrijp, waardoor er een kortere afstand wordt gereden, terwijl de wegen veel beter zijn dan via de vroegere route. 2. In Wommels kan men naar alle richtingen aansluitingen ver krijgen op de daar bij elkaar ko mende L.A.B. autobussen. 3e. De dienstregeling is aan- lastingplichtigen in den loop van 1941 op hun salarissen, loonen en pensioenen enz. loonbelasting af gehouden zien worden, dat voorts van de dividenden, welke na een zekeren datum zullen worden uit gekeerd, dividendbelasting afge houden zal worden in den loop van hetzelfde jaar en dat de be lastingplichtigen voor hun overige Enkele der meest actueele punten uit deze nieuwe belastingvorm. Het maximum-percentage. Ongehuwden zijn nooit meer inkomstenbelasting verschuldigd dan 65 procent van hun geheele inkomen. Voor de andere belas tingplichtigen bedraagt het maxi mum-percentage 55. Tot bij een inkomen van f 12000 is het tarief van de inkomstenbelasting nage noeg gelijk aan dat van de loon belasting. Het tarief begint voor ongehuwden met f 475 inkomen, voor gehuwden zonder kinderen bij f 775, voor personen met 2 kin deren bij f1175, voor personen met 5 kinderen bij f 1975 en voor personen met 7 kinderen bij f4525. In al deze gevallen be draagt de belasting over een vol jaar f 16. Uit deze cijfers blijkt, hoezeer het gezin is ontzien. In menig geval zal de belasting lager zijn, dan onder de oude inkom stenbelasting het geval was. De werking van het nieuwe stelsel. De werking van het nieuwe stel- zij in 1941 hebben gehad. Over dat inkomen zal de belasting wor den afgetrokken hetgeen ingehou den is aan loonbelasting en aan dividendbelasting, terwijl tevens zal worden afgetrokken het be drag van den voorloopigen aan slag. Deze voorloopige aanslag zal in 1941 eerst vrij laat in het jaar tot stand komen. De belas tingplichtigen, die zulk een aan slag kunnen verwachten, zullen er dus verstandig aan doen hun per- soneele belasting wat vlugger af te betalen dan zij anders gedaan zouden hebben. Inkonstenbegrip. De vraag, wat eigenlijk inko men is, heeft het besluit uit den aard der zaak moeten beantwoor den. Evenals vroeger worden erfe nissen, legaten, loterijprijzen en andere baten van dien aard niet tot het inkomen gerekend. De wet op de inkomstenbelasting 1914 ging er van uit, dat tot het inko men slechts behoorde datgene wat opbrengst is van een bron van in komen. Anders gezegd, dat op een bepaald oogenblik genoten werd, moest een oorzaak hebben die lan ger bestond dan dat eene oogen blik. De nieuwe regeling heeft deze opvatting niet geheel verlaten. Liquidatiewinst Indien iemand bij het liquidee- ren of het overdragen van een be drijf of van een zelfstandig uit geoefend beroep winst maakt, is daarvan de eerste vijfduizend gul den belastingvrij. Of hij liquidatie winst maakt, wordt beoordeeld aan de hand van de balans, welke hij zou hebben opgemaakt, indien hij het bedrijf of beroep had voortgezet. Afschrijving op huizen. Verheugend nieuws voor huis eigenaren is, dat voortaan bij het bepalen van het inkomen zal wor den afgeschreven op huizenbezit, ook al exploiteert de belasting plichtige dit bezit niet in de uit oefening van een bedrijf. Levensverzekering. Interesten, welke geacht worden begrepen te zijn in uitkeeringen, door levensverzekeringsmaat schappijen gedaan, zullen voort aan belastbaar zijn, doch alleen EEN MOOI SUCCES. Op het Zangconcours, uitgaan de van de Fr. Bond van Zangver- eenigingen op j.l. Pinkstermaan dag te Sneek gehouden, behaalde de heer J. R. Wiersma te Bols ward een eerste prijs in de eerste afdeeling met de Ger. Gem. Zang vereen. „Sursum Corda” te Sneek. Dit is een mooi resultaat, wan neer men in aanmerking neemt dat de heer Wiersma, als tijdelijk di recteur van deze groote vereeni ging van 90 leden, in betrekkelijk korten tijd dit heeft mogen be reiken. Het zal U waarschijnlijk inte- resseeren te vernemen, dat het in het voornemen ligt (vergunning voorbehouden) ook in Bolsward een concert te geven in het Park, dan met medewerking van het Meisjeskoor Jong-Sursum-Corda. band versterken en hun kennis uit breiden. Zoo ontstond de Bond v. Oud-Leerlingen, maar ook buiten deze groep waren er, die door do natie zich bij hen aansloten. Buiten Friesland voelde men evenzeer behoefte zich te organi- seeren. Men stichtte daar de Boe- rinnenbond en nu na een bestaan van 10 jaar, telt deze 14000 leden oven 225 afdeelingen. Men setlt zich in het eigene van het platte land. De Boerinnenbonden werken vriendschappelijk samen met de B. V. O. L., niet alleen in Fries land, maar alle plattelandsvrou wen zijn in het Provinciebedrijf opgenomen. Ieder dus die met dit doel der vereeniging sympathi seert, kan als lid toetreden. Hei gezinsleven heeft wel het grootste doel der vereen. Door het ver- eenigingsleven blijft de vrouw op de hoogte, zij heeft daarbij haar eigen blad, en voorlichting op handwerk en woninginrichting. Zoo kan zij komen op een hooger plan, wat allereerst het gezin ten goede komt. Moge deze nieuwe afdeeling, aldus spreekster, tot ze gen van het Friesche Platteland zijn. Met groote aandacht volgde men deze beschaafde spreekster. Het zakelijke gedeelte volgde thans door mej. Timmenga, die sprak over de bestuursfuncties, portefeuille, contributiën enz. De avonden kunnen door eigen krach ten of door een spreker gevuld worden. Gewoonlijk komt men 1 maal per maand bijeen. Ook kortere of langere cursussen wor den er gegeven. Mevrouw Keuning-Zandstra sprak toen nog een inleidend woord over het afdeelingswerk, waarna de vereeniging werd opge richt met 72 leden. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Leiden slaagde voor mr. in de rechten de heer K. W. Cuperus, een zoon van de vroegere uitgever-eigenaar van de Bolswardsche courant. Naar M. B. E. te Dan Is de zaak oké. leder kan er nog terecht. Dat lijkt in deze tijd niet slecht! 4 Juni. Naar ons wordt medegedeeld worden moeilijkheden ondervon den of verwacht bij de afzet van afvallen van levensmiddelen in. verband met de omstandigheid/ 1 teden afkomstig uit Bolsward, dat de staltijd thans is afgeloopen. Dergelijke moeilijkheden kunnen in den regel als volgt worden op gelost Aan de Landbouw-crisis-orga- nisaties is n.l. de bevoegdheid ge geven bijzondere toewijzingen voor het houden van mestvarkens uit te reiken aan hen, die aantoo- nen, dat zij deze met ruwvoeder uit eigen bedrijf en/of afvallen van levensmiddelen kunnen mes ten. Eenige voorwaarde, dat de gegadigde ook reeds vroeger var kens moeten hebben gehouden, is daaraan niet verbonden. Volgens de huidige bepalingen kan ook een ieder, die georgani seerd is bij de Landbouw-crisis- organisatie in de gelegenheid wor den gesteld, ’één varken voor eigen gebruik te slachten. Vele kleinere boeren, landarbeiders e.d. kunnen derhalve van deze regeling ge bruik maken. lijke commissie te Bolsward, be staande uit de Vrijw. Vrouwen- Hulp-Actie en de Commissie voor Bijzondere Nooden. Deze Com- geven of opgeven hoeveel inkomen missie zou gaarne vernemen wie in Bolsward en omgeving bereid zijn deze Rptterdammertjes een pret tige vacantie te bezorgen. De be doeling is de kinderen uit te zen den gedurende het tijdvak van 15 Juli tot 15 September. De kinde ren zijn medisch onderzocht, voor de kleeding wordt gezorgd en bonnen worden medegegeven, het verblijf duurt een maand. Zij, die gedurende een maand één of meer kinderen bij zich in huis willen nemen worden ver zocht hiervan opgave te doen aan Mevr, ten Cate, Jongemastraat of aan Mevr. Nawijn, Kleine Dijlak- ker, Bolsward. Bij de opgave s.v.p. vermelden wat de bedoeling is: jongen of meisje, leeftijd en godsdienst. Indien er nog nadere inlichtingen gewenscht worden zijn deze te verkrijgen bij de da mes ten Cate en Nawijn. Opgave vóór 11 Juni a.s. Vrijw. Vrouwen Hulp-actie en Commissie voor Bijzondere Nooden. DE ORGELBESPELINGEN. Blijkens een advertentie in dit nummer zullen de Orgelbespelin gen weer een aanvang nemen a.s. Maandag 8.15 en verder eiken Maandagavond. Het programma van het eerste concert vermeldt: Koraalvoorspel van J. S. Bach „Schmücke dich o liebe Seele” (Band VII no. 49) en Praludium und Fuge Es Dur (III no. 1). Voorts „Rigaudon” van J. Ph. Ra meau (1683—1764) en Sonate no. 4 van Jos. Rheinberger. De toegangsprijs is weer ge steld op f0.10 (programma inbe grepen en zonder verhoogingen). Fietsen worden A 5 cent in bewa ring genomen. Burgwerd, Arum, Kimswerd, Pingjum, Zurich, Makkum en Wit- marsum. De vergaderingen zullen in Witmarsum worden gehouden, als het centrale punt van de om liggende dorpen. Het voorloopige bestuur zal nog de onderlinge functies verdeelen. Toegetreden zijn mevr. Werk- man-v. d. Schaaf, Witmarsum, mej. B. de Vries, Pingjum, mevr. De Boer-Arends, Bolsward, mevr. Posthuma-Boersma, Pingjum en mevr. Yetsinga-Hiddinga, Arum. TANDARTS - SNEEK Spreekuur Wommels voortaan op Dinsdagavond 5^—8. voor de INKOMSTEN- en VERMOGENSBELASTING van leerlingen voor het Middenstandsdiploma. De nieuwe CURSUSSEN beginnen 1 JULI. Graag tjjdige aanmelding. ACCOUNTANTSKANTOOR Leraar Boekhouden M.O. Gedipt. Belastingconsulent MARKTSTRAAT 12», BOLSWARD TELEF. 425 Accountantskantoor SNEEK BOLSWARD Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 SCHOUTEN’S BIOSCOOP. Zooals reeds door een adverten tie in het vorige nummer is be kend gemaakt, geeft deze bekende bioscoop een reeks filmvoorstellin gen, die, laten wij er direct aan toevoegen, voor elk wat wils is. Pinkster-Maandag hadden wij ’t genoegen de film „Op manoeuvre”, waarin de beide onverbeterlijke komieken W<tt en ’/2 Watt pde voor zoover deze interesten geacht hoofdrol vervullen, bij te wonen. Deze film heeft ons kostelijk ver maakt, de eene dwaze gebeurtenis van de beide helden volgde de an dere, en de lachsalvo’s waren dan ook niet van de lucht. Een dergelijke film, is in dezen tijd goud waard. Wij zouden te kort komen indien g e e n a Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland et. Buitenland 2>$ et. Benoodlgd voor een japon pl.m. 3.50 Meter. Westersingel 33 Bargefenn» 4 DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1