Bulandsche Revue. Dr.P.WEERSMA Deiolswardsche Courant en Westergoo Officiorgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitge Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 J. BLOK Hzn. I DE JEUGD BIJ DEN LANDBOUW. Behandeling van alle belastingzaken vaststellen Balans en verlies- en uilnstrehening Accounta ntska ntoor Stadsnieuws. 37^-2 Jaargang Dinsdag 20 Juni 1941 I I U f t Uit den Omtrek. I No* 44 gaaf f84.17. Omslag naar f0.30 ZURICH. brengen. t In 1 g 1 14.30 e 30.76 31.40 aan- ZWEMSCHOOL De temperatuur van het water is heden 20 graden. rijp. Afgewezen 2. Vrijw. Vrouwen-Hulpactie en Comm. v. Bijzondere Nooden. 79.43 - 48.67 n e Voordeelig saldo Weg art 3 sub A: Ontvangsten Uitgaven Voordeelig saldo Weg art 3 sub B: Ontvangsten Uitgaven Verschijnt DINSDAGS- cn VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. mir” Gez. rto 9 >zart. »gen- 147.14 - 127.11 SNEEK BOLSWARD en rs, ;en len en ;en ide oe- het een :aat dan och zoo be urs veel ie ;n re n- 99.04 - 67.64 101.29 - 86.99 f- :n ARUM. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Gedurende de maand Mei werden totaal 524 boeken uitgeleend, waaronder 26 uit de Leeszaal van Sneek. Het aantal bezoekers waaronder 14 dames, bedroeg 108. STEDELIJK GYMNASIUM SNEEK. Eindexamen. Geslaagd voor A: de heer L. O. ten Cate te Bolsward; voor B: de heeren O. Pasma, IJ. Bakker, H. H. de Vries, allen te Sneek en IJ. Groenveld te Jut- Voordeelig saldo 20.03 De begroetingen voor het dienstjaar 1941-1942 werden vastgesteld met de volgende cijfers: Advlinpa? reaal t Dliit<hgwumme; 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Voordeelig saldo Weg art 3 sub C: Ontvangsten Uitgaven KEEL-. NEUS- OORARTS LEEUWARDEN is van 7 JUNI tot 30 JUNI niet te consulteren Praktijk wordt waargenomen door Dr. A. A. EECEN en Dr. D. J. WEG. INGEZONDEN Buiten verantwoordeDJldieid der Redactie. HUISVESTING ROTTERDAMSCHE KINDEREN IN BOLSWARD EN OMGEVING. Nog even wordt de aandacht ge vraagd voor de in de courant van Vrlj- Het is een zeer gewoon verschijnsel, in alle landen ter wereld, dat de stede ling den boer miskent en omgekeerd. De gebeurtenissen van Mei 1940 heb ben toenadering (gebracht, Len drang naar eenheid doen ontstaan. Zoowel van particuliere zijde als vanwege de regee- ring worden pogingen in ’t werk gesteld om de stadsjeugd in contact te brengen met het plattenland. Zoo werden bijvoorbeeld reeds te Gro ningen tweedaagsche tochten georgani seerd voor de schoolkinderen. De daar mede bereikte resultaten mogen gunstig worden genoemd, zoodat deze tochten in de toekomst vennoedelijk zullen wor den voortgezet Overigens denkt men aan een „uitwisselingssysteem”, d. w. z. dat men kindqren van het jplatjtejand ook eens kennis wil laten maken met de stad. Hieraan echter zijn, uit den aard der zaak, groote moeilijkheden verbon den. Het Departement van Sociale Zaken van zijn kant deed pogingen om, door het organiseeren van een jeugdhulp voor den landbouw, de verhouding tusschen stad en land in betere banen te leiden. Hier gold het jongelieden van 16 en 20 jaar, mannelijke zoowel als vrouwelijke, die als „hulp” op de landbouwbedrijven zouden worden geplaatst. Men wendde zich daartoe tot de organisaties in ge bieden, waar voortdurend gebrek bestaat aan landarbeiders. Hier werd een aan zienlijk aantal van deze hulpkrachten ondergebracht met over het algemeen gunstig resultaat. Dat was in het vorige jaar. Thans wordt deze „hulpactie” op grootere schaal ter hand genomen. De provinciale landbouworganisaties hebben hierbij al gemeen hun medewerking toegezegd. Deze organisaties hebben besloten om, in overleg met de samenwerkende boe renorganisaties, na te gaan, aan welke eischen de stadsjeugd moet voldoen, om voor plaatsing in aanmerking te komen. Bij dit overleg, waarbij ook het De-r partement van Sociale Zaken was ver tegenwoordigd, werd men het er over eens, dat den jongelui van het begin af aan moest worden ingeprent, wat hun taak zou zijn op de boerderij. Zij moe ten Inzien, dat zij daar niet zijn bij wij ze van vacantie, maar dat van hen ver wacht wordt, dat zij naar gelang van hun krachten zullen medewerken aan den goeden gang van zaken op het be drijf, waar zij geplaatst zijn. Nadat zij bijv, een tweetal weken zijn „ingewerkt” moeten zij den geheelen dag deelnemen aan alle werkzaamheden, zonder dat er van een lange onderbreking sprake kan zijn, waardoor da goede gang van zaken in het bedrijf zou worden opgehouden. Als tegenprestatie voor de hulp van den jongen of het meisje uit de stad moet de boer voor behoorlijke kost en inwoning zorgen, zich met de wasch be lasten, hun kleeding en schoeisel repa- reeren laten en hen van eenig zakgeld (b.v. f 1.per week) voorzien. Voorts is het de bedoeling om streeks gewijze een jeugdleider aan te stellen, die het contact tusschen de boeren, de jeugdige „hulpkrachten” en de organen voor arbeidsbemiddeling moet onder houden en voor ontspanning moet zorg dragen. Zijn bemoeiingen zullen zich al leen uitstrekken tot die Jongelui, die In een kampement zijn ondergebracht. De reiskosten der Jongelui naar den werkgever worden van rijkswege ver- Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. goe»r gevallen van ziekte en on- gevi een regeling moeten worden getr Overigens zal er op worden toegdat geen voor den landarbeid ongte krachten worden uitgezon den, ieder gegadigde zal een ge- neesre verklaring worden ver lang hij of zij geschikt is voor ’t verrivan (lichte) werkzaamheden. Er z zorgvuldige selectie worden toegi D^ze van werkverschaffing is van f- maatschappelijk belfcng. Hoof voor den boer moet niet in de etlaats zijn, gebruik te maken van tdkoope werkkrachten, welke op d|ze te rijner beschikking ge steld m; hij moet er veeleer naar strevgewenschte toenadering tus- scher en platteland tot stand te helpegen. En dit streven moe van ganscrte worden toegejuicht. Wieren ons eens ergens gele zen ten dat de evolutie in het we- reldge door de eeuwen heen een s tij gei vertoont genwoordige oorlog aldus iclusie van dezen schrijver, bevesle uitspraak. Strijd is er van het bm deze wereld geweest en volge^ieening van zeer velen zal er altid moeten blijven. Nog niet zooveten geleden voerde de eene kastellrijd tegen den anderen, weer tijd later gewest tegen ge west e strijd van de eene staat tegen ere en wanneer we nu de ontwil van dezen oorlog bezien, dan isevaar groot, dat het eene wereldl strijden tegen het andere. De [t noemt dat het onafwend bare mde optimist is van mee- ning, cook anders kan. In vlijden was een oorlog tus schen isteelheeren een strijd om de main onzen tijd strijdt menj voor eal, maar op de keper be- schouvat ideaal zeer nauw ver want agreep naar of het behoud van de De sschen Duitschland en En geland in in eerste instantie kun nen nde strijd om de vrije zee en nu tgrootste helft van Europa onder sche invloedssfeer is ge bracht, robleem nog even actueel als aangin van dezen oorlog. Wanropa zich van de wereld markt kt, dan zullen we nog niet direct eren, maar onze industrie gaat ks grondstoffen welke we moetenen, kunnen we niet ge heel dthetische producten ver- vangenbben tekort aan die stof fen, wandere werelddeelen lig gen opd, vernietigd worden of bederve het probleem van onzen tijd, desamenwerking ontbreekt. We zul onze overvloed moeten meedee anderen, dat geldt voor leder aljk, maar ook voor elke staat, v werelddeel. Alleen wan neer al van wil tot die nieuwe ordenin meewerken, zal er vrede in de Hinnen zijn. Jamireg is er nog geen enkel lichtstr^schen de dreigende en donkere van onzen tijd zichtbaar. Deg wordt hoe langer •e grooter. Frankijn koloniën ten opzichte van En Japan en Ned.-Indië; Amerikan; teveel om op te noe men. D waar thans het eerste offensietden ingezet, is moeilijk te beam. Immers, wanneer de Engelscleenige actie onderneemt tegen tonder Fransch bewind staande tan de Duitsche lucht macht dingsmanoeuvre inzetten tegen hkanaal en daarmee de Engelscbvaart belangrijk bena- deelen; k is het heel goed mo gelijk, dltar aan de beurt komt of zelfs jte aanval op Engeland. Van zj belang is ook de min der gunrhouding tusschen En geland djk. Dit laatste land dat om televen de samenwer king meno^endheden heeft ge kozen, is volkomen van bewust, dat zijn 1 bezit zeer kwetsbaar is. Daar heeft de regeering te Vichy zaogelijk koloniale be- stuurdertka ontboden, teneinde volledig loogte te kunnen zijn van den n zaken. Japan .-Indië, eveneens een probleemeerste orde. Het is be kend, dajeruimen tijd tusschen deze twe onderhandelingen ge voerd wer een handelsverdrag maar de Hing der besprekingen 7 Juni 1941. Onder voorzitterschap van den heer W. R. Dijkstra te Arum had de Alge- meene vergadering v. Ingelanden plaats van het waterschap „Benysten”. De rekeningen over 1940-1941 werden vastgesteld als volgt: Algemeene Ligger: Ontvangsten Uitgaven GYMNASTIEK. Op de j.l. gehouden Adsplrantendag te Leeuwarden behaalden de adspirant- meisjes van de G.V. „Lycurgus-Wilhel- mtna” in de driekampwedstrijden, be staande uit: brug, paard en vrije oef. (klassikaal) een derde prijs. Daar de oefeningen voor deze wed strijden tamelijk zwaar gekomen waren, is dit een heel mooie prestatie. PAARDENDRESSUUR. Zaterdagavond 31 Mei was de heer A. van der Tol van Pingjum in gezelschap van zijn zoon Hessel, een jong paard van de Elrven B. van Popta, aan het dresseeren voor de z.g. „mÊlle Jan”. Op de Arumerweg geraakte het paard de gebitstang kwijt, waarna het op hol sloeg, zijn beide leermeesters in vlie gende vaart meevoerende. Bij een fa milielid van zijn eigenaar vond het dier het zeker welletjes en eindigde daar de h.h. (in de vac. bedoeld bij art. 54 van A. L Feensfra te Arum en de Geref. Kerk), als plaatsvervangers de h.h. P. A de Vries te Achlum en S. Stremler. Tot bestuurslid werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer Tj. Bakker te Achlum. ONGEVAL Dinsdagmiddag zat een 9-jarig meisje in de boot van haar grootvader, den heer KL Thijsma. Op het moment dat daar de praam van de gemeente-reiniging langs voer, had het meisje haar arm buiten boord han gen. Deze geraakte tusschen de twee vaartuigen beklemd. Direct werd het kind naar Dr. Kroon, die toevallig in het dorp was, gebracht, die de gekneus de arm behandelde. HENNAARDERADEEL LOONEN IN HET LANDBOUW- EN VEEHOUDERSBEDRIJF. 5 Juni 1941. Aangaande de loonen in het landbouw- en veehoudersbedrijf is door de werkge vers- en werknemersorganisaties voor dit rayon overeenstemming bereikt en wel 1941-1942 aldus: Het weekloon der vaste arbeiders wordt gesteld op f21.50. Aftrek van emolumenten volgens deze waardebere- kening. Huur van een woning f 1.50 per week. De waarde van broodkost naar billijkheid te berekenen. Schaap in de weide fOJSO per week. Om de 6 weken een vrije Zondag na het morgenmelken. De vacantieregeling blijft gelijk als vo rig jaar. Voor seizoenarbeiders, aangenomen voor een zomerhalfjaar, f 2250 per week. Voor kortere perioden f23.per week. Zonder middagkost f29.per week en geheel op eigen kost f31.per week. Gedurende de hooiing geldt dit loon voor alle arbeiders (art. l-5a en b). Het uur loon voor losse arbeiders is voor gere geld werk óf het week van f23.óf hef uurloon van 34 cent. (Voor deze ar beiders geldt de wettelijke opzegtermijn tusschen twee loonbetalingen). Losse arbeiders, aangenomen zonder eenig dienstverband of hoogstens voor een week, 40 cent per uur. Voor deze ar beiders geldt geen opzegtermijn. In de hooiing kan een honger uurloon worden bedongen. dag j.l. geplaatste advertentie en inge zonden stuk, waarin opgave werd ver zocht van gezinnen, die bereid zijn ge durende een maand één of meer Rot- terdamsche kinderen in huis te nemen. De uitzending zal plaats hebben van 15 Juli tot 15 September. De kinderen zijn medisch onderzocht, voor kleeding MEISJE TE WATER. Hoewel langs de geheele gracht aan de Rijkstraat de leuningen het gevaar voor een onvrijwillig bad tot een mini mum beperken, gebeurt het toch een en kele keer, dat door eigen onvoorzichtig heid een kind te water valt. Zoo ook j.l. Vrijdagmddag. De chef van de fa. S. S. van der Werf hoorde het hulpgeroep en wist spoedig de jeugdige drenkelinge op den beganen grond te midden tusschen de vruchtboomen. Maar van der Tol heeft een harde kop en dacht niet aan opgeven. Dinsdag avond j.l. werd het jonge paard wier voor de dresseercar (mille Jan) gesla gen en nu ging het in de richting Zu rich; Der dritten im bunde, was nu O. van der Tol, die op de fiets volgde. Alles ging goed, totdat ze de Aid mar bereikten. Daar werd ’t paard van iets of niets schichtig en stond met twee sprongen met zijn aanhang in de dijk- sloot, terwijl het met nog een sprong weer op den wal kwam, nu echter op het land van F. Weidema. Door deze opeenvolgende snelle bewegingen had den de beide v. d. Tols hunne zitplaatsen moeten verlaten. Ondanks alles liet Ane de teugels niet los, zoodat ze niet naar Pingjum behoefden te loopen. Zoon Obe, de fietser, deed het hek open en zoo kwam alles weer op den weg. Maar voor ze lopnieuwf startten moest eerst de bril, die v. d. Tol Sr. in den strijd verloren had, weer opgezocht worden. Dit gelukte aan Hessel en daar na werd de reis zonder ongelukken voortgezet. wordt gezorgd en1 bonnen worden mede gegeven, het verblijf duurt een maand. Tot en met morgen 11 Juni kan de op gave nog gedaan worden aan mevr, ten Cate, Jongemastraat of aan mevr. Nawijn Kleine Dijlakker. S.v.p. vermelden wat de bedoeling is: meisje of jongen, leef tijd en godsdienst. Het comité weet zeer wel, dat mede tengevolge van de distributiemaatregelen ook bulten de groote stad het leven moeilijker wordt De voornaamste zaken echter, waarom de Rotterdamsche kin deren naar buiten moeten worden ge bracht zijn niet gedistribueerd. Dat zijn liefdevolle verzorging, een rustige om geving en de heerlijke buitenlucht. Het comité vertrouwt, dat ook Bols ward en omgeving niet achter zal blij ven bij de vervulling van deze taak en spontaan deze week een voldoend aan tal vacantieplaatsen disponibel zal stel len. heeft wel thans voor ieder duidelijk ge maakt, dat de tegenwoordige gespannen toestand belangrijk verder gaat dan een gewoon handelsverdrag. Japan streeft naar de macht in het Verre Oosten en daarvoor heeft het heel wat opgeofferd; maar ook de Indische regeering heeft pertinent verklaard, zich niet vrijwillig onder de Japansche invloedssfeer te wil len plaatsen. We mogen gerust aannemen, dat het antwoord van de Indische regeering be ïnvloed wordt door de houding van Amerika. Wanneer eventueel Japan zou nemen wat| hem niet uit vrije wil wordt aange boden, dan voorzien we een ingrijpen van Amerika, Nieuw-Zeeland en Austra lië. Juist daarom trekt alweer de ge spannen verhouding Amerika en Japan de aandacht. De Japansche eischen betreffende In dië hebben in Amerika een geprikkelde stemming teweeg gebracht, maar wan neer Roosevelt 100 bommenwerpers met Amerikaansche piloten en mechaniciens naar Tsjang Kai Sjek stuurt om daarmee de Japansche aanvallen op den Birma- weg af te slaan, dan noemt men dat in Japansche kringen een onvriendelijke daad. De Japansche bladen bespreken de kans dat door dergelijke handelingen een botsing tusschen deze twee landen niet kan uitblijven. Ter gelegenheid van een diner aange boden door de Japansche kamer* van koophandel in de Vereenigde Staten, heeft de Japansche ambassadeur Nomoe- ra een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan rijk zijn aan moeilijke problemen. Hij zeide voorts van oordeel te zijn, dat door een oorlog beide landen niets te winnen kunnen hebben. Ten slotte blijft dan nog de kwestie hoe is de houding van Amerika ten op zichte van het Europeesche conflict? Het onttrekken van scheepstonnage in het verkeer Amerika-Japan teneinde het tekort aan scheepsruimte op den Atlan- tischen Oceaan te compenseeren, wijst er op dat het Amerika bittere ernst is met de zoo groot mogelijke hulpverle ning aan Engeland. De j.l. Donderdag in Amerika afge- kondigde noodtoestand brengt de ge heele handelsvloot alsmede de sefyeeps- bouw-industrie onder directe contröle van de staat. De bekende Amerikaansche militaire deskundige Elliott heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat er voor de Ver. Staten geen andere uitweg meer is, dan te besluiten actief aan den oorlog te gaan deelnemen. Volgens hem is dat be sluit de logische consequentie van de ge voerde politiek van president Roosevelt. In verschillende bladen wordt uitvoe rig geschreven over het intervieuw van den Amerikaanschen journalist Cudahy met de Duitschen Rijkskanselier. Verschillende vragen werden gesteld en zeer openhartig beantwoord. De vrees voor een Duitsche invasie in Amerika noemde Hitler eenvoudig belachelijk. Hij heeft zich verder afgevraagd, waarom men Duitschland van zijn kolo niën heeft beroofd, ofschoon de ontgin ning der koloniën de afzet voor Duit sche industrie en productie beteekende en waarom de Ver. Staten zich verzet ten tegen een organisatie van Europa, die in Europa afzetmarkten voor Duit sche goederen wil scheppen en daardoor de waarschijnlijkheid van concurrentie met de Ver. Staten verkleint. Op de vraag van Cudahy, of Hitler voor Europa een handelsunie wilde tot stand brengen met afschaffing van tol muren, valuta-beperkingen enz., ant woordde Hitler, dat naar zijn oordeel alle handelsbetrekkingen kunnen worden verzekerd door handelsverdragen op langen termijn, welke voor belde partijen voordeelig zijn en het element van spe culatie uitschakelen. De toekomstige Duitsche handel zal niet zijn gebaseerd op papier, maar op goederenruil. Duitschland is door de lierstelbepalingen van alle goud beroofd en het is daardoor gedwongen, een stel sel van internationalen handel zonder goud te ontwerpen. Hitler verklaarde echter te beseffen, dat goud nuttig is voor een meer elas tisch handelsverkeer tusschen de staten en ook als grondslag van crediet. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. Algemeene Ligger: Ontvangst en uit gaaf f 107.33. Omslag naar f CL8Q per bel. Hectare. Weg art. 3 sub A: Ontvangst en uit gaaf f 1'13.86. Omslag naar f 0.35 per bel. Hectare. Weg art. 3 sub B: Ontvangst en uit gaaf f84.17. Omslag naar f0.30 per bel. Hectare. Weg art 3 sub C: Ontvangst en uit gaaf f 163.70. Omslag naar f 1.per bel. Hectare. Volgens het alg. regl. werden benoemd ËKSKMSH 1 I I I i» i I i 1 I 3 Bargefenne 4 8- en en Weitersingei 33 - r.--, w - m m jj DE JQJG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1