Buit enlandsclie Revue. 1 t1 f J. BLOK Hzn. fflidilenslanflsflioloma De Bolswardsche Courant en Westergoo NEDERLAND KAN ZICHZELF VOEDEN. f E. OLDENZIEL Uit den Omtrek. r 37g!2 Jaargang Dinsdag 17 Juni 1941 No. 46 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Behandeling van alle belastingzaken vaststellen Balans en verlies- en- tuinsirekening Accountantskantoor AANGIFTE Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 4K n tg ft re ACHTUM. n MAKKUM Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. provincie wille^ nemen; geeft de bur gerlijke gemeente te Bolsward ook 15 pet., waartoe de raad zich bereid heeft verklaard, dan kan de restauratie, waar van althans een gedeelte urgent is, ver zekerd worden geacht Deze week slaagden onze stadgenoo- ten: B. Nijdam, A. Prins en P. Ydema; uit de omgeving: H. Mulder, J. Riemer- sma, J. Sybrandy, A. de Vreeze, N. de Vries, T. K. Westerdijk E. Westra, W. de Vries en J. Zoethout, allen te Wor- kum, J. Posthumus en R. Sybesma te Witmarsum, D. van Randen te Wons, J. Strikwerda te Oosterend, J. Stelling werf te Oosterlittens, P. Tjalsma te Nij- land, mej, A. de Vos te Schraard en D. Vuist te Makkum. JUBILEUM. J.l. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer Tj. Fennema, timmerknecht alhier, in dienst kwam bij den heer J. Bouma. Op 18-jarigen leeftijd kwam hij in de aannemerszaak van den heer Bou ma, die toen te Dongjum was gevestigd HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. DliWiUganuiiinur IQ cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. rechtvaardigd. De kosten worden in totaal geraamd op f 100.000, waarvan de kerkelijke ge meente zelf f 15000 voor haar rekening zou kunnen nemen; daar Ged., gezien de financiëele omstandigheden dier ge meente, dit bedrag te laag achtten, heb ben zij op verhooging aangedrongen, met het resultaat, dat kerkvoogden en notabelen nader hebben besloten, het te verhoogen tot f 20.000. Ged. meenen te mogen verwachten, dat het Rijk 50 pet., dus f50.000, zal bijdragen, zoodat dan nog f 30.000 moet worden gevonden. Ged. zouden 15 pet. voor rekening der GESLAAGD. Voor het examen „Middenstandsdiplo ma” zijn te Sneek geslaagd: 13 Juni 1941. Een der lokalen van de o. 1. school alhier is ingericht voor het geven van onderwijs aan schipperskinderen, een z.g. schippersschool dus. Door de enorme drukte bij de overslag van wegenmateriaal uit groote Rijnaken in kleinere schepen, vertoeven hier ge regeld zéér veel binnenschippers, ook met kinderen. Voor de leerlingen zelf is het prettig, juist als schipperskinderen samen in één lokaal te zijn, terwijl het onderwijs voor zoover mogelijk precies aansluit op dat, wat ze op andere scho len reeds hebben geleerd. Voor het on derwijs eh voor de leerlingen is het wel licht gemakkelijker werken, dan tusschen de kinderen, die geregeld de school kun nen bezoeken. Er is reeds een wachtgel- der-onderwijzer aangesteld. LEDENVERGADERING C. A. B. Maandagavond j.l. werd in den Hof van Holland door C. A. B. een vergade ring gehouden met als voornaamste punt: De training. Voorzitter Van der Meulen opent deze vergadering met een kort woord tot de pl.m. zestig aanwezigen en geeft daar na het woord aan trainer A. Dalhuizen. Spreker geeft een duidelijk beeld, hoe hij zich de a.s. training voorstelt en uit zijn woorden kunnen we constateeren. dat hier iemand aan het woord is, die niet alleen een kundig trainer, doch bo vendien iemand is, die weet wat hij wil, onvoorwaardelijk gehoorzaamheid eischt en geen lauwe elementen in ’t trainings kamp zal dulden. Voorzitter Van der Meulen wijst daar na nog eens op het groote belang van de training en de groote offers die de Vereeniging thans op zich neemt, en hij hoopt en verwacht dan ook, dat in te genstelling met vorige jaren alle leden de training ernstig ter hand zullen ne men. Besloten wordt, dat de training gehou den zal worden op elke Vrijdagavond, te beginnen met Vrijdag 27 Juni a.s. des avonds 6.30 uur. Het voorstel een der leden als lid van C.A.B. te royeeren, wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. De voorzitter wijst er met nadruk op, dat voortaan geen consideratie meer ge bruikt zal worden; elk lid dat zich niet bij de beslissingen van Bestuur en elftal commissie neerlegt, zal tonhemoepelijk uit de C.A.B.gelederen verwijderd wor den. De zaak staat momenteel zoo: aan C. A. B. is de eer te beurt gevallen de beste trainer der 3 Noordelijke provin cies te kunnen engageeren. De heer Dalhuizen, die momenteel trai ner van Heerenveen is, en die Be Quick vanaf de onderste plaats naar het kam pioenschap bracht, heeft van de 37 aan vragen die hij. van diverse clubs ontving als dritte im bunde C. A. B. gekozen. Het bestuur heeft in dezen alles gedaan wat mogelijk was, thans is het woord aan de leden. Door het engagement van dezen zeer deskundigen trainer is het mogelijk het spelpeil op te voeren, en zal dit tevens hopelijk in ’t belang zijn van vreemde lingenverkeer en plaatselijke welvaart. Mochten er nog jongeren zijn, die zich bij C. A. B. willen aansluiten, dan advi- seeren wij: doe het nul Wat het trainingsfonds betreft, dit heeft alle verwachtingen overtroffen, vooral het sympathieke aanbod van Hos pes KI. Galama wordt door C. A. B. op hoogen prijs gesteld. Om 11 uur sluit de voorzitter deze geanimeerde vergadering. 12 Juni 1941. Naar we vernemen zal er aan de leer lingen der beide hoogste klassen in de o. L school alhier, (onderwijs woeden gegeven in de Friesche taal, door het Hoofd, den heer J. Faber. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 18 graden. Ver&chijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct p. kwartaal SNEEK BOLSWARD :e nieuwe eischen heeft gesteld en dat er geen nauwere overeenkomst tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie wordt beraamd. De ge ruchten, die zeiden, dat men in Sovjet- kringen van meening zou zijn, dat Duitschland een aanval tegen Rusland befaamde, zijn niets dart boosaardige fantasieën en dan Turkije.dat op het oogenblik een slagboom vormt tusschen het Engelsche bezit in het Verre Oosten en de legers van d- as-mogéndheden. Beide partijen hebben het grootste be lang bij een zoo neutraal mogelijke hou ding van Turkije. Van Duitsche zijde is herhaalde malen verklaard; dat men er niet aan denkt, van de Turksche regee- ring den doorvoer van troepen te eischen, maar ook Engeland heeft het grootste belang bij een niet-inmenging van Turkije, omdat deze neutrale strook tot nu toe de beste afweer is gebleken tegen een over land oprukken van de verbonden legers. Men wijst er dan ver der op, dat Turkije troepen heeft samen getrokken aan de Syrische grens met de bedoeling 'het gebied tjond Aleppo te bezetten. Voor een neutraal land is in de aller eerste plaats bescherming van de gren zen, onverschillig aan welke kant, een gebiedende eisch. Met zeer veel Interesse zullen we waarschijnlijk deze week de ontwikke ling van den strijd in dit oostelijk deel van de Middellandsche Zee moeten vol gen. Ie De oorlog brengt zijn harde noodza kelijkheden mede. Daaronder neemt de vraag, hoe de burgerbevolking in vol doende mate kan worden gevoed, in weerwil van de blokkade, een eerste plaats in. De Noord- en West-Europee- sche staten, evenals die in het Zuid oosten, spannen zich in om door een „productieslag” en vérgaande intensi- veering van de eigen landbouwproductie te zorgen, dat het spook van den hon gersnood wordt verjaagd. Wat doet men in dat opzicht in Ne derland? Men zit niet stil; integendeel! In Nederland heeft men onder de leuze „Productieslag 1941: Nederland voedt zich zelf!” de hand aan den ploeg ge slagen en wordt al het mogelijke in het werk gesteld om mensch en dier van voldoende voedsel te voorzien. In ons eigen belang moet het inzicht, dat doelbewust op den weg van de ver hooging van de bodemopbrengst wordt verder gegaan, gemeengoed worden van alle boeren. De productie van onzen bo dem heeft haar hoogtepunt nog niet be reikt; er zijn nog meer natuurlijke bron nen, terwijl de menschelijke geest wegen zal moeten zoeken en vinden ter verwe zenlijking van verdere vergrooting van de voortbrenging. De „productieslag-1941” zal in hoofd zaak moeten steunen op de techniek, dus op de vakkundige voorlichting en oplei ding, die de productiemethoden vervol maken en den arbeid van den bedrijfs leider stimuleeren. Technische voorlichting en opleiding zijn het ook, die den boer voor zoover noodig bij het invoeren en toepassen van nieuwe cultures en werkwijze te hulp moeten komen, die de aansporing zullen geven voor teeltmethoden, welke zullen bijdragen tot de verhooging van de kwantiteit en de kwaliteit der produc ten en waar noodig ook voor plaatsver vangende hulpmiddelen en hun toepas sing zullen zorgen. De noodzakelijkheid, de binnenland- sche productiebronnen zooveel mogelijk uit te buiten, maakt een zich steeds meer over de geheele lijn ontwikkelende tech niek noodig, die in het algemeen een grootere hoeveelheid landbouwproducten ter beschikking van ons volk zal stellen. Het is van groot belang, dat de voed selvoorziening van ons volk verzekerd wordt door een energieke exploitatie van onzen eigen bodem. Men moet be grijpen, dat men zich, om dit te berei ken, opofferingen zal moeten getroosten. De groote deugden: werklust, onder nemingsgeest, spaarzaamheid hebben onze boerderijen niet verlaten. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de boeren de verantwoordelijkheid, die op hen rust, zullen aanvaarden en dat zij met taaie energie zullen strijden om het economi sche leven zooveel mogelijk in even wicht te doen blijven. De sterke kracht, die uitgaat van on zen boerenstand, kan ons land en ons volk vooral in dezen tijd niet ontberen. Dit legt verplichtingen op: van ons volk tegenover onze boeren, maar ook 1 van onze boeren tegenover ons volk. Indien belde groepen dat erkennen, zal dit de eenheid van ons Nederlandsche volk versterken en zal dit aan het wel slagen van den „productleslag-1941” ten goede komen. De Japansche ambassadeur te Nanking is voor ongeveer een maand geleden naar Tokio gereisd om met de regeering te overleggen op welke wijze dit conflict kan worden opgelost. Men beweerde toen, dat Honda de voorwaarden, waar op Tsjang Kai Sjek met Tokio wenschte te onderhandelen meebracht. Honda is voorstander van een oplossing langs di plomatieke weg, maar dit stuit weer af op de militaire partij in Japan, die alleen een militaire onderwerping van China als de eenigste oplossing aanvaarden wil. Nu trok het dezer dagen de aandacht, dat Wang Tsjing Wei, de president van de Japansch gezinde Chineesche regee ring te Nanking naar Tokio is vertrok ken. Moet hier verband worden gezocht tusschen de reis van Honda en die van Wang Tsjing Wei? Tracht men een overeenkomst tot stand te brengen tus schen de twee Chineesche leiders, die reeds eerder hebben samengewerkt? of wil Japan tot elke prijs vrede sluiten met China, omdat er thans andere en be langrijke problemen opgelost moeten worden? Ook hier een groot vraagteeken, waar over de tijd een oplossing zal brengen. Verschillende geruchten hebben de laatste weken de ronde gedaan over de houding van Rusland en Turkije. Voor wat Rusland betreft ging het volgens die geruchten over de Oekraine, de’ groote voorraadschuur van Etiropa. Thans hebben alle Russische radiosta tions een officieele verklaring uitgezon den, waarin wordt gezegd, dat Duitsch land geen LEDENKAATSPARTIJ KAATSVEREEN. „BOLSWARD”. Aan de j.l. Zondag gehouden leden- kaatspartij werd door 13 parturen deel genomen. Na menige spannende partij was de uitslag ten slotte als volgt: 1ste prijs: W. Leuring, A. .Zoethout en J. Stormen 2de prijs: B. Volbeda, P. Bonnema en Joh, van der Zee. DE MARECHAUSSEE-BRIGADE VAN MAKKUM OVERGEPLAATST NAAR BOLSWARD. Maandag is de brigade marechaussee te Makkum, commandant de opper wachtmeester E. Hiemstra, opgeheven en verplaatst naar Bolsward. Te Makkum zal een post worden ge vestigd; een wachtmeester en twee ma rechaussees, welke post zal ressorteeren onder de brigade Bolsward, waarvan ge noemde opperwachtmeester comman dant blijft. Naar wij uit bevoegde bron vernemen zal de marechausee-kazerne voorloopig worden ondergebracht in een heerenhuis aan het Hid Hero-plantsoen. Vermoe delijk zal in het nieuwe uitbreidingsplan tegenover het Laag Bolwerk wel plaats voor een nieuwe kazerne beschikbaar komen. Het is geen opwekkend vooruitzicht, wat de Engelsche oorlogsminister Chur chill ons voortoovert, wanneer hij in een rede, uitgesproken voor de vertegen woordigers van de Dominions, zegt: En geland weet dat deze oorlog hard zal zijn en verwacht, dat hij lang zal du ren. De hoofdstukken en wederwaardig heden van den oorlog kunnen noch voor speld noch afgemeten worden. Engeland zal er naar streven te land en ter zee met alle middelen weerstand te bieden. Het zal ook voor de hoogste beproevin gen, al was het ook een inval in het eigen land, niet terugschrikken. Met deze woorden heeft Churchill scherp en duidelijk den toestand getee- kend. Vooral nu zijn deze uitspraken actueel, nu we aan den vooravond staan van gewichtige gebeurtenissen. Waar en hoe het nieuwe offensief zal worden in gezet, is voor ons buitenstaanders een open vraag, maar de zekerheid dat zeer binnenkort door het Duitsche leger de een of andere actie wordt onderno men, ligt in vele uitlatingen opgesloten. Het meest trekt in dit verband een artikel van Rijksminister Goebbels in de Völkischer Beobachter, de aandacht. Als wij minister Churchill, aldus Dr. Goebbels, twee maanden geleden zouden hebben gezegd, dat Kreta begin Juni in onze handen zou zijn, dan had hij ver moedelijk gelachen en zich niet verwaar digd hierop een antwoord te geven. Als wij hem nu zouden zeggen hoe de situ atie over twee maanden zal zijn, zal hij vermoedelijk weer lachen en ook nu zal hij verbaasd staan. Wij schermen niet met woorden, aldus dit artikel, doch zullen de anderen met feiten overtuigen. Wanneer men van Duitsche zijde op een dergelijke positieve manier groote gebeurtenissen aankondigt, kunnen we ons verzekerd houden, dat deze ook plaats vinden en de tijd van voorberei ding is verstreken. Waar zal nu de eerste slag vallen? Sommigen meenen een directe aanval op Engeland. Het lijkt ons toe dat dit voorloopig nog niet het plan is, maar dat we veeleer onze aandacht moeten concentreeren op 't Middellandsche Zee gebied. De herhaalde Duitsche luchtaan vallen op Alexandrië en Haifa zijn een voorspel van de actie die zich in dit Oos telijke deel van de Middellandsche Zee gaat afspelen. Dat Engeland Syrië tracht te bezetten wijst er ook op, dat de Engelsche leger leiding groot belang stelt in de Syrische kustlijn teneinde een eventueele landing van Duitsche troepen te verhinderen. Wanneer de Duitsche vliegers gebruik kunnen maken van de vliegvelden op Kreta, is de afstand tot Alexandrië wei nig meer dan die van Griekenland naar Kreta. De strijd rondom Kreta heeft het overtuigend bewijs geleverd, dat een sterke luchtmacht superieur Is aan een sterke vloot. Diezelfde taktiek zou ook ten opzichte van Alexandrië kunnen worden toegepast. Een eenigszins steekhoudende hypo these op te bouwen lijkt ons vooralsnog zeer moeilijk, temeer nu het gevaar groot is, dat de oorlogsvlam ook op andere werelddeelen kan overslaan. We denken in de allereerst^ plaats aan Amerika. Hoewel niet rechtstreeks in dit conflict betrokken, is de geweldige hulp, welke Amerika aan Engeland verleent ’n verkapte oorlogsdaad. Zonder Ameri- kaansche hulp was het Engeland niet mogelijk den strijd voort te zetten, maar ook brengt die hulp mede, dat de oor log zich over steeds breedere gebieden uitstrekt. Natuurlijk denken we hier in de aller eerste plaats aan Japan. De kwestie tus schen Japan en Ned.-Indië is in zekeren zin ook een Amerikaansche kwestie. De bedoeling van Japan is om Ned.-Indië te maken tot een samengesteld element jn Oost-Azië’s ruimte van gemeenschap pelijke welvaart. De hulpbronnen van Ned.-Indië, zoo schrijft een Japansch blad, mogen niet gemonopoliseerd wor den door een exploitatie-politiek van Ne- vau LEERLINGEN voor het Graag aanmelding op 21 Juni n.m. 26. Tot het geven van inlichtingen zijn wij gaarne bereid. Leraar Boekhouden M.O. Marktstraat 12a. Telef. 425 BOLSWAR D AFWEZIG 18 en 19 Juni. DE RESTAURATIE VAN DE ST. MARTINI KERK. Een subsidie van de provincie. In Februari 1940 ontvingen Ged. Sta ten een adres van Kerkvoogden der Ned. I’ - waarin werd verzocht, medewerking te verleenen om te komen tot een belang rijke restauratie van de St. Martinikerk aldaar. Deze kerk is een der grootste en be langrijkste kerken in het Noorden van ons land en stellig de monumentaalste kerk in de provincie Friesland; zij is niet alleen voor de geschiedenis onzer bouw kunst van bijzondere beteekenis, maar heeft ook voor het stadsbeeld van Bols ward een uitzonderlijke waarde. Medewerking der provincie aan de r noodige restauratie is derhalve naar het derland, Engeland of de Vereen. Staten, (oordeel van ped. Staten ten volle ge- waarvan Ned.-Indië zoo afhankelijk is. De leider van de Japansche delegatie te Batavia verklaarde aan de pers, dat een compromis niet meer mogelijk is. Japansche bladen dringen er bij de regeering op aan, geen tijd te verliezen om de meest doeltreffende maatregelen toe te passen. Een terugtrekking van de delegatie zonder krachtige maatregelen zou geen zin hebben. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat in deze situatie de Japansche regeering er veel voor zou gevoelen de Chineesche oorlog tot een spoedig einde te brengen. De dames Faber en Prins, te Bolsward en de heeren P. C. Cuperus, B. A. Dijk stra, Chr. Falkena, J. de Jong, D. van der Mei, G. Oudega, G. Veltman, S. Veltman, W. de Vries, P. van der Werff, J. J. Wijma, allen te Bolsward, C. de Boer te Kubaard, J. Boschma en J. S. Jorrit- sma te Wommels, B. Bijlsma te Makkum, B. Hoekstra te Lollum, F. Risselada te Wommels, P, Schuil te Burgwerd en J. Visser te Oosterend. Allen werden opgeleid door den heer E. Oldenziel, Leeraar M.O. te Bolsward. 14 Juni 1941. Met toestemming van den Procureur- Generaal te Leeuwarden gaf de Chr. mu- ziekvereeniging „Hallelujah” alhier he denavond een concert in het plantsoen. Daar de weersomstandigheid zich niet gunstig liet aanzien om onder de open lucht te zitten blazen, kreeg men toe stemming om de muziektent van de Kaatsvereeniging te gebruiken, hetwelk natuurlijk met dank werd aanvaard. Het concert werd geopend met een kort koraal, waarna verscheidene mu zieknummers ten gehoore werden ge bracht, waaronder marschen en ouver tures, welke zeer verdienstelijk ten uit voer werden gebracht en niettegénstaan- de de koude wind door een tamelijk groot aantal omstanders werden beluis terd, wel een bewijs dat men zich in deze drukkende tijden gaarne door een stuk muziejk wat wil laten opbeuren. De gelegenheid daartoe werd helaas steeds verstoord door het joelen en ra votten der jeugd. Als dat wat meer kon worden tegengegaan,, zou dit aan de muziekliefhebbers meer genoegen ver schaffen. O tempora, o mores! deze uitroep van Cicero geldt ook nu nog. FRYSKE TSJERKETSJINST. Sneintojoun is der yn ’e Create Tsjer- ke in Fryske tsjinst hélden, mei as foar- gonger ds. J. J. Kalma fen Waeksens. In greate kloft minsken wier yn it Side Godshüs gearkommen om ner Gods Wird yn eigen tael to lüsterjen. Foar en nei de preek hat it tsjerke- koar ünder lieding fen de hear Alt in stikmannich lieten songen. For de ge- meintesang hie ds. Kalma inkele fersen Herv.. gemeente te Bolsward, keazen üt de bondel „Bikende Psalmen en Gesangen” (ütjefte Osinga). Wy Mawwe de yndnulk ■J<rigein,| fdat sokke tsjinsten hjir winlik wol hwet fa ker hÊlden wirde kinne. 1 I Westerling»! 33 i I PI il, 4 Bargefenne 4 J DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1