Buit enlandsche Revue. I Leesgeld 2iehalllaar 1941 De Bolswardsche Courant en Westergoo J. BLOK Hzn. LICHTZIJDE VAN DE DISTRIBUTIE. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 37?!g Jaargang Dinsdag 24 Juni 1941 No, 48 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Behandeling van alle belastingzaken chijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. TachlüKï Advsfianpef rsgsll vaststellen Balans en verlies- en winstrekening Accountantskantoor Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 GAAST. n - ‘g ift n- n ie 20 Juni 1941. Geslaagd voor het examen voor de Vereen, van Leeraren in het boekhouden de heer A. de Beer. kalische mineralen bevatten, welke noo- dig zijn om het menschelijke organisme in stand te houden. Verder leert de wetenschap ons, welke voedingsmiddelen de meeste vitaminen bevatten. De toestand van de levens middelenvoorziening vertoont op het oogenblik veel overeenkomst met die van Denemarken tijdens den vorigen oorlog. Ook daar moest men in dien tijd overgaan tot drastische beperkingen van den veestapel en het pluimvee, omdat er niet voldoende veevoeder aanwezig was. Door deze beperking kwam grond vrij, die men bezigde voor het verbou wen van aardappelen en graan. Het merkwaardige van dit alles is geweest, dat de sterfte in Denemarken in 1917 en 1918 is afgenomen wat vermoede lijk daaraan is toe te schrijven, dat juist in die jaren meer aandacht werd gewijd aan het vitaminegehalte van het voed sel. Bovendien was schraalhans in ze keren zin keukenmeester, hetge'en aan den gezondheidstoestand in 't algemeen ten goede kwam. Hierin kan men een stellig bewijs zien voor de stelling, dat te veel en te dik wijls eten schadelijk is voor de gezond heid. Minder eten is veeleer een zegen, dan een kwaad. Dat wij door de distri butie tegen onzen wil daartoe worden gedwongen, is de lichtzijde van dezen oorlogsmaatregel. HINDELOOPEN AANGENOMEN. 22 Juni 1941. Ds. J. Hoogenkamp, Ned. Herv. pred. alhier heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente Spannum- Edens aangenomen. ONGEVAL. 22 Juni 1941. Hedenmiddag toen de vrouw van S. Eekma liep te wandelen en naar haar kindje, dat de zeedijk afliep, toe zou snellen, kwam zij zoo ongelukkig te val len, dat dd lonitb’oden geneesheer Dr. Wiersma van Koudum, een gebroken been constateerde. Zij is daarop naar haar elpen woning vervoerd en onder behandeling van ge noemden arts gesteld. Aan onze postabonné’s. 1 Juli nadert en daarmee de tyd voor betaling van ’t abonnementsgeld. Beleefd verzoeken wij U het bedrag op onze giro rekening 87926 of het per postwissel te zenden, U hebt dan geen incassokosten te betalen. Wij vertrouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen voldoen. Het leesgeld bedraagt voor de provincie Friesland fl.57, buiten de provincie f2.10. NA 1 JULI worden de kwitanties afgegeven. DE ADMINISTRATIE. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. re ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 24 graden. VEREEN. VOOR DE PAARDENSPORT. Zaterdagavond vergaderde bovenge- Dlnsdagsiiunimsr 10 ient Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. Elke zaak heeft een licht- en een schaduwzijde; het is alleen de kwestie, dat wij moeten trachten de lichtzijde te vinden. Zoo gaat het ook met de distri- butie-maatregelen. Klachten, dat dit of dat niet meer of niet meer in voldoende mate te krijgen is, hooren wij genoeg; doch slechts weinigen schijnen zich de moeite te geven, om de lichtzijde van de distributie te ontdekken. Misschien zijn er onder onze lezers, die zeggen: „Lichtzijde van de distribu tie? Ik ben benieuwd om te hooren, wat daar voor lichtzijde) aan te bekennen is!” Waarom zou de distributie geen licht zijde hebben? Wanneer men de zaak wat minder zwartgallig bekijkt, gaan onze oogen open voor de goede zijde van de distributie. Zij zorgt er niet alleen voor, dat wij allen voldoende van voedsel worden voorzien, zij het dan, dat die voorziening niet altijd rijkelijk kan wor den genoemd; zij is ook bevorderlijk aan onze gezondheid, al klinkt dat mis schien lichtelijk ironisch, wanneer men het zoo hoort. Toch is het zoo. Iedere dokter zal u kunnen zeggen, dat er meer menschen sterven, omdat zij te veel eten, dan om dat zij te weinig krijgen. Iemand, die er rond en welgedaan uitziet, geniet daar om nog lang niet altijd een goede ge zondheid. De statistieken van de levens verzekering zijn daar om ons te bewij zen, dat dikke menschen veel vatbaar der zijn voor een aantal ziekten, dan hun minder welgedane medeburgers. Veel eten kan wel dikwijls een ge voel van voldaanheid geven, maar dit beteekent niet, dat het goed is. Integen deel: het kan geen kwaad, dat wij ons matigen in het eten. Wij herhalen het wat wij krijgen toegewezen is op het oogenblik wel niet rijk, doch het is vol doende. Het is ’n onomstootelijke waarheid, dat het er meer op aankomt, wat men eet, dan hoeveel men eet. En in dat opzicht kunnen wij tevreden zijn. Behalve vet krijgen wij van alles voldoende. Wat vet betreft moet worden opge merkt, dat juist het gebruik van vet een gevoel van verzadiging veroorzaakt; en dit gevoel blijft tegenwoordig bij velen achterwege, juist doordat zij nu niet zooveel vet meer binnen krijgen, als vroeger. Op zich zelf is dit niet zoo erg. Wanneer men geen zwaren arbeid ver richt onder slechte weersomstandighe den heeft men niet zooveel vet noodig. De hoofdzaak is, dat men met de hoe veelheid vet, die men op het oogenblik toegewezen krijgt, oordeelkundig moet omspringen bij het kiezen en toeberei den van de spijzen. Bovendien moet men zooveel mogelijk knolgewassen, groenten en fruit gebrui ken, daar deze volgens de moderne we- tensdfappelijke onderzoekingen de al- noemde vereeniging in hotel Boermans. De voorzitter, de heer Kramer van Wolsum, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Notulen worden gelezen en goedge keurd. Het vorig jaar zijn wel de plan nen vobr een course uitgewerkt en on kosten gemaakt, maar door de bijzon dere omstandigheden is de draverij niet gehouden. De totale inkomsten bedroegen ruim 110 gulden. De vereen, heeft momenteel een tekort van ongeveer 260 gulden. De rekening van den penningm. wordt door een commissie nagezien en in orde bevonden. Het belangrijkste punt van de agenda is de bespreking over een te houden dra verij. Besloten wordt dit jaar een A- en B-draverij te houden plus een concours hippique. De prijzen voor de A-draverij staan op 200, 75 en 25 gulden. Voor de B- draverij op 150, 60, 40 en 15 gulden; voor het concours hippique op 25, 10 en 5 gulden voor elke klasse. Deze course zal worden gehouden op Donderdag 31 Juli. De begrooting wijst aan een bedrag van 1200 gulden. Er zal een waarborgfonds groot 500 gulden ge vormd worden, in aandeelen van 50 gul den met) aandeel in de winst. Staande de vergadering werden reeds 6 aandeelen genomen. In de plaats van het aftredende be stuurslid H. M. Nijk werd gekozen S. B. Yntema. De rondvraag leverde geen nieuws meer op. re r- il, SNEEK. GYMNASIUM TE SNEEK. Bij het 19, 20 en 21 Juni gehouden toelatingsexamen zijn geslaagd voor Wat voor enkele weken terug door velen gevreesd werd, is plots werke lijkheid geworden, n.l. een oorlog tusschen Duitschland en Rusland. Langzaam maar zeker heeft men deze ontwikkeling in de Europeesche toe stand voelen aankomen. Na de capitula tie van Joego Slavië schreven we in ons weekoverzicht op 22 April j.l. „Welke houding zal Rusland aannemen? Kan en wil de Sovjet Unie genoegen nemen met een Duitsche machtssfeer, die bijna het geheele vasteland bestrijkt en zullen de tegenstellingen tusschen nationaal so cialisme en communisme niet in ver scherpte mate aan de oppervlakte ko men? Waarom is het Roode leger zoo sterk geconcentreerd aan de West grens?” Ook in het weekoverzicht van 13 Mei hebben we gemeend te moeten wijzen op het groote belang dat Rusland heeft bij een vrije doorvaart door de Dardanelles Naar onze meening kan Rusland er nooit in toestemmen, dat de drempelwacht van den Bosporus door Duitschland van Turkije zou worden overgenomen. Met ’n zekere beklemming zien we de oorlogsbrand op een der tot nu toe bui ten het conflict staande landen over slaan. Het wordt op deze manier een wereldbrand van ontzettende afmetin gen en we kunnen met den besten wil de hoop van sommige groepen, ook onder onze Nederlandsche bevolking, niet dee- len, wanneer men de bewering lanceert, dat deze ontwikkeling in de toestand een spoedig einde van het conflict mo gelijk maakt. Uit de strijd van de groote Russische kolos tegen het kleine Finland is geble ken, dat de gevechtswaarde van het Russische leger niet vergeleken kan worden met de uitzonderlijke prestaties van het Duitsche militaire apparaat. Zeker, men heeft nog ruim een jaar gelegenheid gehad de ervaring uit deze veldtocht te benutten en verbeteringen aan te brengen, waar deze noodig ble ken, maar we weten allen ook, dat de Russische machinerie niet zoo gemak- kelijk op volle toeren loopt. Maar laten we nu eens een oogenblik veronderstellen, dat de gevechtswaarde van het Roode leger meevalt, en trekt U die veronderstelling dan nog even verder door, n.l. dat de mogelijkheid bestond van een Russische overwinning in deze gigantischen strijd, denkt U dan misschien dat het communisme niet verder zal trekken dan de grenspaal waarop het Nederlandsche grondgebied staat aangegeven? Het is te naïef om er veel woorden aan te verspillen. Wan neer de tegenstanders van ’t com munisme hierop hun hoop gevestigd hebben, komen zij bedrogen uit. De er fenis van Lenin is het wereldcommunis me, en we kunnen er vast van overtuigd zijn, dat de tegenwoordige uitvoerder van dit testament „Stalin”, bij al zijn handelingen gedreven wordt door dat allesbeheerschende motief. Laten de be strijders van het Duitsche nationaal so cialisme er zich terdege rekenschap van geven, dat het communisme ontzetten de verwoestingen heeft aangericht aan kerk en maatschappij. Hoe graag we ook dit thema nog even verder willen uitwerken, moeten we ons toch, om het karakter van dit week overzicht niet al te zeer te wijzigen, ons 'beperken, teneinde nog tijd en plaats te vinden voor enkele andere, eveneens ac- tueele feiten. Allereerst komen we dan aan HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. Sexbierum, M. Elgersma en Joh. Bru- nia, Arum. De belangstelling van de zijde van het publiek was niet groot. 19 Juni 1941. Het station Gaast van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij is officieel opgeheven. De voorzitter en de secretaris van de N. en Z.-Holl. Reddingmaatschappij ver richtten, te Gaast de eenvoudige plech tigheid? In het lokaal van den schipper der reddingvlet, den heer G. B. van Kals- beek, was de bemanning der reddingboot bijeengekomen en de plaatselijke be stuursleden de heeren Dijkman en Bijl- sma. Namens het Hoofdbestuur bracht de voorzitter, de heer Tegelberg, de beman ning dank voor al hetgeen zij in dienst der Maatschappij hadden gepresteerd. De reddingboot Gaast heeft 28 jaren dienst gedaan en de bemanning heeft ’t genoegen mogen smaken in dezen tijd 26 menschenlevens te redden. Het hoofd bestuur is dan ook terecht trots op de Gaaster ploeg. Het was er steeds van overtuigd, dat het, zoo slecht konden de omstandigheden niet zijn, steeds kon re kenen op de wakkere bemanning van de reddingboot. Door de verandering van de Zuiderzee in het IJselmeer en vooral ook, omdat er nu een motorreddingboot te Hindeloopen is gestationneerd, moest tot opheffing van het station Gaast be sloten worden. Spreker verzocht het bestuurslid Dijk man zich wel te willen belasten met het afwikkelen van de nog loopende zaken, hetgeen deze toezegde te zullen doen. Hierna wendde zich de voorzitter tot den schipper der reddingboot, den heer G. B. van Kalsbeek en spelde hem de meddille voor trouwle diensten op de borst, waarbij hij zeer waardeerende woorden sprak voor hetgeen de heer van Kalsbeek gedurende de 28 jaren van het bestaan der reddingboot voor het red- dingwezen heeft gedaan. Ook M. van Kalsbeek werd een medaille toegekend, terwijl de beide mannen verder nog werden vereerd met een ingelijst getuig schrift. Aan de bestuursleden A. Bijfëma en H. van Kalsbeek werd elk een zilveren medaille uitgereikt voor hetgeen zij als bestuursleden hadden gepresteerd. De secretaris, de heer de Booy, deel de daarna nog mede, dat besloten was den schipper G. van Kalsbeek te pensio- neeren, terwijl alle roeiers, die langer dan 15 jaren in dienst der reddingmaat schappij waren geweest, op 60-jarigen leeftijd een jaarlijksche gratificatie zul len ontvangen. Als overgangsmaatregel was besloten om aan de roeiers gedu rende nog vier jaren, een jaarlijksche uitkeering van f 10.toe te kennen. Hiermede was de plechtigheid afge- loopen en bleef men nog eenigen tijd bijeen, om oude herinneringen aan red dingen op te halen. Geslaagde en min der geslaagde reddingspogingen werden besproken van de bemanning der nu opgeheven Gaaster reddingboot. de positie van Japan nu Rusland in oorlog is met Duitsch land. Zoolang de Europeesche oorlog nog betrekkelijk ver uit de buurt van Japan bleef, was de militaire hulp, die ongetwijfeld in het drie mogendheden pact ligt opgesloten, niet noodzakelijk. In de afgeloopen maanden heeft men er in Japan meermalen getracht de Chinee- sche kwestie op de een of andere manier op te lossen. Nog dezer dagen is Wang tsjing Wei, de strooman van de Japan- sche regeering in China in Tokio aange komen, om de toestand te bespreken. Zoolang echter Tsjang Kai Sjek nog beschikt over een groot deel van China, en bovendien door de hulp van Amerika en Engeland nog rekenen kan op telkens nieuwe aanvöer van oorlögsmaiteriaal, tot zoolang geeft elke conferentie in To kio over het beëindigen van dit conflict niets. Naar onze meening heeft vooral Engeland groot belang bij het voortdu ren van dezen strijd, die ook aan Japan geweldige offers kost.. De droom van Japan betreffende een groot-Aziatische levensruimte wordt door het Chineesche avontuur in belangrijke mate geremd. Daarnaast is in de laatste weken geko men de handelskwestie met Indië. De door Japan naar Ned. Indië gezonden delegatie onder leiding van Josjizawa keert 29 Juni onverrichterzake naar Ja pan terug. De onderhandelingen zijn mislukt. De Japansche verlangens be troffen in hoofdzaak aankoop van grondstoffen, deelneming in Ned. Indi sche ondernemingen en de vestiging van Japanners in Indië. Nu moet men bij het beoordeelen van deze kwestie niet vergeten, dat de Ver. Staten en Engeland een belangrijk aan deel hebben in b.v. de Ned. Indische pe_ troleum-industrie en daarin geen offi- ciëele deelneming van Japansche zijde duldt. De positie van Ned. Indië kan niet worden opgeofferd aan de voorkeur voor een bepaald land, maar moet zich in de allereerste en voornaamste plaats bezig houden met deze groote vraag: hoe vervullen we deze goodwill positie het beste ten aanzien van de geheele we reld en niet ten aanzien van één land in het bijzonder. We memoreerden zoo juist terloops de Japansche gedachte aan een groot Aziatisch rijk. De Japan sche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft dat nog deze week onderstreept, door te beweren, dat Ja pan en China door het lot zijn verbon den voor de toekomst van een grooter Azië of veeleer van alle Aziatische ras sen. Matsoeoka noemde het de grootste taak van beide landen een duurzame vrede tot stand te brengen en de verhou dingen in Oost-Azië te stabiliseeren. Japan en China houden het lot van ge heel Azië in hun handen. Zij zijn der halve door het lot voorbestemd elkan der de hand te reiken en tot bereiking van hun gemeenschappelijk doel samen te werken. Ten slotte willen we nog even wijzen op de eigenaardige positie waarin Tur kije thans verkeert. Het Duitsch-Turk- sche vriendschapsverdrag heeft naar het oordeel van sommigen Turkije dichter aan de Duitsche kant gebracht. Deze gedachte wordt in leidende Turksche kringen niet gedeeld. De afgevaardigde Benidsje schrijft in de „Son Telegraph”, dat Duitschland begrip toont voor de onafhankelijke na tionale politiek van Turkije. Turkije geeft met dit vriendschapsverdrag uit drukking aan zijn wil om vast te houden aan zijn politiek van nonbelligerentie en met alle staten vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden. Turkije blijft de bondgenoot van En geland en versterkt zijn vriendschap met Duitschland. De afgevaardigde Sadak schrijft in het blad „Adsjam” dat het vriend schapsverdrag met Duitschland niets buitengewoons is, want ’t bevestigt een feitelijken toestand tusschen beide lan den. Duitschland heeft te kennen gege ven, dat het geen aanvalsbedoelingen heeft jegens Turkije. Turkije is vastbe sloten buiten den oorlog te blijven en zich aldus te concentreeren op zijn na tionale zelfverdediging. KAATSEN. De kaatsvereen. „Bolsward” had op Zondag 22 Juni j.l. een doorelkaar lo- ten-partij georganiseerd, waaraan niet minder dan 34 parturen deelnamen. Onder de meest gunstige weersom standigheden werd ’s middags te half een onder leiding van den scheidsrech ter, de heer J. Heeg van Oosterend, met deze partij een aanvang gemaakt. De eerste omloopen werd er in 4 per ken gekaatst, waardoor het moeilijk is een gedetailleerd verslag van deze par tijen te geven. We volstaan dan ook met te vermel den dat in de eerste omloop afvielen de parturen 1, 3, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 20, 21, 23, 26, 28, 30, 32, en 33. In de tweede omloop werden uitge schakeld de parturen 4, 7, 10, 15, 18, 24, 25 en 29, terwijl 34 zonder strijd op de derde lijst kwam. Na harden strijd verloor in de derde omloop no. 34, v. d. Hauw c.s., van No. 2, Frijling c.s. Eveneens moesten de parturen 11, 13 en 25 het loodje leggen. Op het vijftal kwamen vervolgens de parturen: 31. G. Zwaagstra, Bolsward, J. Althoff en M. v. Smeden, Franeker. 2. S. Frijling en Joh. v. d. Zee Bols ward en Sj. Rijpstra, Beetgum. 5. P. v. d. Molen, Bolsward, E.'Boe- lens Makkum en Sipke Vis, Minnertsga. 19. P. Bonnema, Tjerkwerd, Leo Vogels, Tzummarum en J. Bosma, Fra neker. 22. J. Uldriks, Sexbierum, M. Elger sma en Joh. Brunia, Arum. Frijling c.s. maakten korte metten met de beide Franekers en hun Bolswarder giaat. Op 1-5 0-6 moesten zij het veld rui men. De partij 519 werd ontsierd door vele buitenslagen, Dit euvel deed zich trouwens den geheelen middag nogal gelden. De partij eindigde op 2-5 0-6 met een buitenslag, ten nadeele van no. 5. No. 22, dat staan bleef en dus zondet strijd in de 5e omloop kwam en alzoo zeker was van de 3e prijs, verloor met een blanke telegraaf van no. 2, doordat op 0-5 2-4 tweemaal de bal buiten de perklijnen kwam. De eindstrijd vond alzoo plaats tus schen de nos. 19 en 2. Ook hier kreeg men een eenzijdig verloop, want nadat het eersten gelijk was geworden, zag no. 2 kans de stand op te voeren tot 5-1. Wel kreeg no. 19 nadien nog 1 eerst, maar ’t was uitstel van ercecutie, want door no. 2 werd daarna op 6-4 de partij beëindigd met e|en bovenslag van Sj. Rijpstra. We telden in deze partij 14 buitensla gen en wel door L. Vogels 4, J. Bosma 1, Sj. Rijpstra 5 en Joh. v. d. Zee 4. De eerste prijs, f 30- werd dus ge wonnen door no. 2: S. Frijling en Joh. v. d. Zee, Bolsward en Sj. Rijpstra, Beet gum. De tweede, f 15- door no. 19: P. Bon nema, Tjerkwerd, Leo Vogels, Tzumma rum en J. Bosma, Franeker. De derde f 9.- door no. 22: J. Uldriks, SNEEK BOLSWARD Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. •1 M i ifl E i Westarsingel 33 Bargefenne 4 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1