Ml de nraklllk herval I BOEflEnSIAHO El LlllIiaOUllllllDEIMIJS. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uuilenlandsclie Revue. J. BLOK Hzn. Dr. P. WEERSMA Massale bijeenkomst te Amsterdam. No. 50 I Behandeling van alle belastingzaken uasisienen Balans en verlies* en winstrekening Accountantskantoor LEEUWARDEN 37= Jaargang I Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD n ig ft r- n n.l. de eventueele houding van Turkije. Een krachtige Engclsche bezetting van en Donderdagsmorgens zitting te Bolsward, Schildwijk 33, bij de markt. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. SNEEK BOLSWARD Dinsdag 1 Juli 1941 n- ie Advert e 1 n oer rsgeh D’nsdagwiummer 10 jent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. schil is niet zeer groot. Eigenaardig is echter, dat onder de a.s. leeraressen, af komstig van het platteland, de boeren dochters niet in de meerderheid zijn. Dit is een inderdaad betreurenswaar- dig verschijnsel. Laat toch de boeren stand begrijpen welk een waarde het landbouwhuishoudonderwijs voor hem heeft en van hoeveel belang het is daar voor over leerkrachten te beschikken, die volkomen met boerenmentaliteit en boereninzichten op de hoogte zijn. Voor onze meisjes en meer in het bijzonder voor meisjes van het platte land en boerendochters opent zich een nieuw veld van werkzaamheid, waaraan tot dusver niet de noodige aan dacht is geschonken. Wij bedoelen dat van leerares bij het landbouwhuishoud onderwijs, waarop vanwege de directie van de landbouwhuishoudschool „Nieuw Rollecate” te Deventer de aandacht wordt gevestigd. De aangifte voor den nieuwen cursus van deze school, die in de maand September zal beginnen, moet n.l. vóór 15 Juli a.s. plaats hebben. X Een dergelijke functie vormt voor de bovengenoemde categorieën van meisjes vooral een mooien, voldoening geven den werkkring. De taak van de leerares bestaat hierin, dat zij den leerlingen, die gewoonlijk bestaan uit meisjes, die uit bedoelde kringen afkomstig zijn, on derricht geeft in de huiselijke vakken en wel in het kader van de huishouding ten plattelande. Daarnaast zal zij haar leerlingen inwijden in eenige kennis van het landbouwbedrijf, waardoor dezen later haar verwanten of haar echtgenoot met meer begrip kunnen bijstaan in de uitoefening van het bedrijf. Vooral voor den vooruitgang van het landbouwbedrijf, d.w.z. voor de toe passing van nieuwe werkwijzen en er varingen is het vaak van beteekenis dat ook de boerin in staat is een op kennis van zaken gegrond oordeel uit te spre ken. Voorts moet de leerares bij haar leerlingen belangstelling wekken voor cultureele zaken en haar kennis bijbren gen omtrent opvoeding der kinderen enz. enz. Het hierboven genoemde mag zeker voldoende heeten om aan te toonen, dat onze boerenstand daarvan rijke vruch ten zal plukken. Ieder, die maar eeniger- mate ten plattelande bekend is, zal het zijn opgevallën dat het algemeen door dringen van het landbouwhuishoudon derwijs grooten vooruitgang teweeg ge bracht heeft. Niet alleen dat de huishou delijke kundigheden der boerin als het bereiden der spijzen, mede ook voor zie ken, de behandeling van de wasch, de inrichting en het schoonhouden van de woning aanzienlijk zijn vooruitgegaan, maar daarnaast is ook de drang geko men tot verdere ontwikkeling. De boerinnen hebben zich in vereenigingen met andere plattelandsvrouwen georga niseerd, waardoor de gemeenschapszin wordt bevorderd. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de op de plaatselijke vereenigingen van oud-leerlingen der lanldbouwhuis- houdcursussen gegronde landelijke Bond van boerinnen en andere plattelands vrouwen, die met de Christelijke en Ka- tholieke boerinnenbonden in de Centrale van boerinnebonden tezamen werkt, nimmer tot stand zou zijn gekomen en een zóó groote ontwikkeling had gekre gen, als niet de landbouwhuishoud- leeraressen als de werkzame en stuwen de krachten waren opgetreden. Zóó gezien zou men denken, dat voor dit mooie werk, dat nog voor uitbreiding vatbaar is, veel animo zou bestaan. In derdaad is dat ook wel het geval; regel matig leveren de opleidingsinstituten leeraressen af. Toch is de toestand niet geheel bevredigend. De ervaring leert, dat voor deze om leiding, zoo geheel ingesteld op de be hoeften van het platteland, de belang stelling van meisjes uit stedelijken kring groot is. Wel is waar vormen zij de min derheid tegenover de leerlingen, afkom stig van het plattvland, maar het ver- Na twee jaar oorlog. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtoch ten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een staat, die in omvartg en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt het on begrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onwrikbaar ver trouwen ook dezen strijd tegemoet. Dui delijk bespeuren wij, Duitschers, het bestuur der voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duit sche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle werkelijke goede Europeanen zijn. De Rijkscommissaris zeide, dat slechts de politieke versterking van het Duit sche volk door het nationaal socialisme en de onvoorwaardelijke trouw aan zijn leider het mogelijk maakten, dat de strijd tegen het bolsjewisme, waartegen het nationaal socialisme zich als bewe ging had gesteld, werd achtergesteld. Nu de Führer het uur der 1 ’Jsshg zag komen, aanvaardde het Duitsche volk zonder nieuwe geestelijke voorbereiding en zonder dralen als één man dezen strijd. De Sovjets hebben samen met den En- gelschen geheimen dienst steeds ge poogd centra voor propaganda tegen Duitschland en voorbereiding van sabo tagedaden te stichten. Hier, in deze stad hebben wij zulk een coalitie verslagen. Spr. dankte de nationaal socialisten in Amsterdam, omdat zij reeds in deze Fe- bruari-dagen wisten, waar zij behoorden te staan. KEEL-, NEUS-, OORARTS De beslissing. Thans is het duidelijk, dat de beslis sing in Europa slechts kan vallen tus schen nationaal socialisme en fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan tweeduizendjarige ge schiedenis van dit werelddeel zin zal hebben, dan moet Duitschland overwin nen en niet alleen de Sovjets, doch ook hun puriteinsche handelsvennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den joodschen geest. Daarom hebben wij dezen beslissenden strijd in volledig ver trouwen op den Führer aanvaard. De strijd van nu mag dan zwaar zijn, de uitslag is niet twijfelachtig. De Führer heeft gezegd, zoo vervolg de rijksminister Seyss Inquart zijn rede, dat het jaar 1941 de voleinding van de beslissing zal brengen. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere sta ten, di»- het hebben gewaag)! tegen-* stand te bieden aan de Duitsche weer macht. Nederlanders, gij leeft bovenal in Europa, en niet op zee of in overzeesche gewesten. Gij deelt bovenal Europa’s bestel en zijt mede verantwoordelijk voor het lot van Europa. Wat in het oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote oostelijke gebieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een versto ring van uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij geslachtenlang over het hoofd ge zien. Daarom heeft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam. GelijkgerechtigheldL Het ligt echter niet in het wezen van het nationaal socialisme en van de door den Führer ontworpen reorganisatie van Europa, den Nederlanders hun nationale eigenaardigheden en zelfstandigheid te ontnemen. Het gaat derhalve niet om de zelfstandigheid van Nederland, maar het gaat om de gelijkgerechtigdheid der Ne derlanders in het gereorganiseerde Ne- Rede van den Rijkscommissaris. Op het groote ijsclubterrein te Amster dam is Vrijdagavond een groote Natio- naal-Socialistische bijeenkomst gehou den, die door duizenden bezoekers is bijgewoond. General-Kommissar Schmidt opende de vergadering. Spreker wees er op, dat deze bijeen komst de grootste is, die door de Natio- naal-Soclalisten in West-Europa is ge organiseerd. „Wij zijn heden bijeengekomen, zoo zeide hij, om het den Westelijken demo cratieën duidelijk te maken, dat zij af- en terugtreden moeten.” (luid applaus). „Schouder aan schouder staan wij naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewis me den doodssteek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het Oostelijk front den strijd tegen de bol- derlandsche gebied. Ik acht het mijn bij zondere taak den terugkeer der Neder landers in de pan-Europeesche gemeen schap te verlichten en mede te helpen, opdat de Nederlanders in volledige ge lijkgerechtigdheid aan dezen nieuwen op bouw kunnen deelnemen. Deze gelijkge rechtigdheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal-socialis- ten toonen. Uw geestelijk' en cultureel eigen leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal-socia- listische beginselen, want deze schake len alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, luit en laten dö van het bloed afhankelijke eigen cultuur tot volle ontplooiing komen. Tusschen ons, na tionaal socialisten kan er slechts een wedstrijd zijn, n.l. wie de beste natio naal socialist is, d.w.z. wie de nationaal socialistische beginselen het duidelijkst begrijpt en het onvoorwaardelijkst ver- wezeglijkt. Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal socialistische reorganisatie ook in Ne derland, die thans, nu de beslissing in het oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle stellin gen en politieke ideeën, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegen houden, en vooral die, welke eens tot helpers van het Marxisme zijn gewor den, of zich die hulp van het Marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij-zullen ze op ruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrij maken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Ir. Mussert beantwoordde deze rede met een betuiging van trouw aan den Führer. Wij weten thans allen waar het om gaat, aldus gaat deze spreker verder. Indien het monsterachtige bondgenoot schap tusschen kapitalistische, joodsche en bolsjewistische machten of per soonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin er in mocht sla gen de overwinning te behalen, dan zou ons land en ons volk op de volgende wijze ten gronde gaan: 1. Wij zouden uitgehongerd worden door de blokkade, die Europa moet af sluiten van de wereldvoorraden aan le vensmiddelen en grondstoffen en wel in nauwe samenwerkink met het Sovjet- Russische blok in het Oosten. 2. Daarna zou Nederland het slag veld worden tusschen dè Angelsaksische en de Duitsche mogendheid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden. Ten slotte zou Engeland zich na de overwinning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewis- tischen chaos, waarin iedere vorm van (godsdienst en Europeesche culjtuur te gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wa penen beteekent de definitieve afwen ding van de bolsjewistische bedreiging, de inschakeling van de groote Russische productiemogelijkheden in de Europee sche economie en de mogelijkheid tot opbouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwerking met elkander kunnen leven Wij bezweren thans ons volk te kie zen: „Voor Hitler in zijn roeping voor het Duitsche volk, voor de Germaansche vol ken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa, of voor Stalin in zijn roe ping voor den duivel.” De keuze is niet moeilijk voor den rechtschapene. Volksgenooten en kameraden, Laat ons niet uiteengaan alvorens met onze gedachten geweest te zijn met onze ■strijdende kameraden, de honderddui zenden Duitschers en de honderden Ne derlanders, die in het Oosten hun leven op het spel zetten. Ons, Nederlanders, betaamt het bijzonder aan de zware of fers van mannen en zonen te denken. Wij, Nederlanders en Duitschers, zul len hier gemeenschappelijk een lied zin gen, dat zij daar aan den overkant met hun bolsjewistische bondgenooten nooit zullen kunnen zingen, namelijk het oude Nederlandsche gebed: „Wilt heden nu treden. Na het gezamenlijk zingen van dit lied marcheerden de afdeelingen van de bei de ArbeH«!di°n<!',ï',i en v°r Je r' "he S.A. af, gevoh d door de andere groe pen en ten slotte door de burgers. Tegen tienen was het terrein leeg. In lange colonnes trokken de bezoekers te rug naar de stations, waar de extra- treinen wachtten, die hen naar huis te rug zouden brengen. De nieuwe phase in den Europeeschen oorlog (we bedoelen de oorlog tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland) heeft ook het accent van den strijd geheel gewijzigd. Tot voor kort was het hoofddoel van de Duitsche strijd de vernietiging van de democratie en de opbouw van een nieuw Europa op de grondslag van volksche ontwik keling en arbeidswaarde. Spoedig echter nadat de strijd in het Oosten was ontbrand, veranderde de doelstelling tot een strijd tegen het bol sjewisme, De niet bevooroordeelde toeschouwer in dit wereldschaakspel heeft met angst wekkende zekerheid deze ontwikkeling voelen aankomen. Het was niet een strijd van (het eiend volk! tegen het andere, maar over de hoofden van de massa heen gaat uiteindelijk de strijd tusschen twee wereldbeschouwingen Nat.-Socia- lisme en Bolsjewisme. Waarschijnlijk zullen er onder onze lezers velen zijn die de vraag stellen: En de democratie dan? Het antwoord kan niet anders luiden dan: die heeft afgedaan! Ook wanneer men nog vast houdt aan de idee, dat er voor Enge land en Amerika een kans bestaat dezen oorlog te winnen, ook dan zal er in dat nieuwe Europa voor de oude democra tie geen plaats meer zijn. Reeds nu voltrekken zich radicale wij zigingen. Maar om op ons eerste uit gangspunt terug te komen. De nieuwe leuze, die momenteel in een groot deel van Europa weerklinkt, is: Europa’s kruistocht tegen het Bolsjewisme. Daartegen gaat de strijd van Fascisme en Nat. Socialisme, van Duitschland en Italië en de met deze wereldbeschouwin gen min of meer sympathiseerende lan den. Tot dezen kruistocht worden thans opgeroepen de Finnen, die nog een oude rekening met Rusland te vereffenen hebben, de Roemenen, die op de hulp van Duitschland rekenen om de Boeko- wina en Bessarabië terug te winnen; Slowakije en Hongarije die beide een natuurlijke afkeer tegen het bolsjewisme koesteren; Italië de doodsvijand van deze wereldbeschouwing en ten slotte de sympathiseerende landen als Spanje en Zweden. Over het algemeen beheerscht de oor log tusschen de Sovjet-Unie en Duitsch land de geheele buitenlandsche bericht geving. Andere fltonten schijnen plots van minder belang en toch dient men de aandacht op verschillende punten ge vestigd te houden. Naast den strijd tegen het bolsjewis me spelen voor Duitschland ook nog en kele andere overwegingen een rol. De Oekraïne als de grootste graanschuur van Europa is een niet te versmaden bezit en de olievelden van Bakoe zijn van niet minder belang. Van hoe groote waarde voor de voed selvoorziening ook van Europa de Oekraine is, bewijzen enkele cijfers. van de gansche bodem dient voor den landbouw. Speciaal de vruchtbare step pen ten Noorden van de Zwarte Zee en het Zwarte aardegebied in het Noord oosten' zijn van groote beteekenis voor den landbouw. Het Donetsgebied is rijk aan steen kool. Verder bezit de Oekraine vele in dustriegebieden, zooals Kipew-Charkow, Odessa en Donets en dan Bakoe, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Azer- beidsjan met zijn zeer belangrijke petro leumindustrie. De olie is en blijft voor alle partijen de meest belangrijke factor in den strijd. Juist daarom is ook de strijd in Syrië van nief minder beteekenis. Hier heeft Engeland groot belang bij de belangrijke olieleiding en zal daarom alles in het werk stellen zich zoo vlug mogelijk de bezetting van Syrië te ver zekeren. Waarschijnlijk speelt ook nog een andere factor een belangrijke rol, sjewieken hebben aangebonden, willen wij hier bijeenkomen. Na deze korte inleiding trad de Rijks commissaris Dr. Seyss Inquart onder da verend en langdurig applaus van de tienduizenden het spreekgestoelte voor het uitspreken van een rede, waaraan ’t volgende ontleend isj Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 De rede. Ik heb u, Duitschers en Nederlanders, vooral u, nationaal-socialisten in dit land, bijeen geroepen, om uw standpunt te bepalen nopens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dit oogenblik heb ik u, Duitschers zoowel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmakkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, [dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland is opgedrongen, niet voert voor eigen zelf zuchtige belangen, maar voor Europa’s voortbestaan en gelukkige toekomst te gen de thans aan den dag getreden in ternationale samenzwering van het grootkapitaal, het jodendom en het bolsjewisme. j aan de kust ten Zuiden van Turkije is de beste preventieve druk op een onver wachte ommezwaai van de Turksche re- geering, wiens positie in het Europeesche conflict niet gemakkelijk is. Tot nu toe is Turkije niemands vijand. In de laatste 2 jaar is meermalen getracht de goe de verstandhouding tusschen Duitsch land en de Sovjet-?'nie te ondermijnen, maar de Turksche egeering heeft zich niet laten beïnvloeden. Het blad „Son Teiegraf” behandelt de verklaring van den Engelschen afgevaar digde Winterton, volgens welke Turkije een duidelijke beslissing pro of contra moet nemen. Deze zonderlinge opvat ting, zoo schrijft het blad, bewijst, dat Winterton de Turksche politiek nog niet heelt (begrepen. Weliswaar is Turkije een bondgenoot van Engeland, doch het is niemands vijand. In het blad „Ikdam” schrijft de afge vaardigde Daver: Turkije denkt uitslui tend aan zijn eigen verdediging en zijn eigen belangen. Daarom bestaat zijn po litiek eenerzijds in het bondgenootschap met Engeland, anderzijds echter in de vriendschap met Duitschland en in het behoud van de neutraliteit, zoolang deze niet wordt aangetast. Turkije staat uit sluitend in het Turksche kamp en heeft niet te kiezen. De Turksche Minister van Buiten landsche Zaken Saradjogloe heeft bij de debatten in de groote nationale verga dering over de ratificatie van het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag gezegd, dat dit verdrag de bestaande verplichtingen van beide partijen tegen over derde mogendheden aan elke be ïnvloeding onttrekt. Het vriendschaps verdrag, zoo betoogde de minister, is temidden van de branden, verwoestingen en ineenstortingen, welke door den oor log veroorzaakt werden, een mooi en gelukkig vredeswerk voor het Turksche volk, het Duitsche volk en zelfs voor de menschheid. Ten slotte blijft er de houding van Amerika, die ook met de uitbreiding van het conflict in Europa in een andere vorm moet worden gegoten. Tot nu toe was de Amerikaansche hulp alleen ge vraagd door Engeland. Nu de Sovjet-Unie als het ware de bondgenoot van Engeland is geworden, is de mogdiijkheid' niet uitgesloten, dat ook dit land prijs stelt op die Amerikaansche hulp. Onmiddellijk stelt men dan de vraag: op welke manier kan Amerika helpen? In de Giornale d’Italia schrijft de be kende publicist Gayda, dat de asmo gendheden en de met haar verbonden mogendheden een volledige blokkade van de Sovjet-Unie hebben ingesteld. Het is volgens hem dientengevolge onmo gelijk dat de door de Angelsaksische landen beloofde hulp daar kan komen. Gayda acht de mogelijkheden eener Amerikaansche hulpverleening aan de Sovjet-Unie gering en verklaart, dat En geland reeds het grootste deel van de Amerikaansche productie absorbeert. „Daar de Engelschen het leeuwenaan deel van de Amerikaansche productie voor zich opeischen, is Roosevelt niet meer in staat ook de Sovjet-Unie nog hulp te bieden. Doch zelfs wanneer het den Vereenigde Staten mogelijk zou zijn materiaal de Sovjet-Unie te leveren, dan zou het niet zonder meer mogelijk zijn, deze goederen naar de Sovjet-Unie te sturen. De Sovjet-grenzen zijn volledig door de asmogendheden en door de met haar geallieerde staten geblokkeerd. 1 I i Westersingel 33 M I re Bargefenne 4 o—anHrunsi'tiM r i m'i 'e HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1