De Oorlog d Buitenlandsche Revue. <1 r De Bolswardsche Courant en Westergoo i. VACANT1E EN NATUURSCHOON. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek. A Stadsnieuws. No. 54 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 37gl£ Jaargang Dinsdag 15 Juli 1941 ARUM. ag jft .re ir- al, n- de sn ?ri ze Bt in door men *egd, n en in >o- Js, lie ser de rst us en in :n. De Amerikaansche bijdrage in deze steeds verder om zich heen grij pende oorlog bepaalt zich niet meer al leen tot het steun verleenen aan Enge land en China in den vorm van oor logsmateriaal, maar is er den laatsten tijd in geslaagd verschillende steunpun ten in handen te krijgen. De bezetting van Ijsland door de Amerikaansche ma rine zou men het begin van een nieu- Heden is de temperatuur van het wa ter 25 graden. DE BEZETTING VAN IJSLAND. In een verslag aan de Chicago Daily Tribune maakt de correspondent van ’t HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. ver- arop peld DE FRIESCHE FIETSBEDEVAART NAAR DOKKUM. Ook Bolsward heeft j.l. Zondag een belangrijk aantal deelnemers aan deze jaarlijksche fietsbedevaart opgeleverd. Direct na 4 uur ’s morgens vertrok men om nog juist op tijd (6 uur) in de Sint Bonifaciuskefk te Leeuwarden tegen woordig te kunnen zijn voor de alge- meene H. Communie en voor het bidden van het reisgebed. Té zeven uur had daarna de afrit plaats. De tocht ging door de Friesche wouddorppen. Een prachtige rit op deze heerlijke zomersche morgen in een prachtige omgeving. Te kwart voor 10 werd in de kapel van het St. Bonifacius- park een plechtige H. Mis opgedragen en ’s middags een plechtig Lof met pro cessie. Ook de terugreis verliep zeer vlot. Al len keerden huiswaarts met de zekerheid van een welbesteden dag, zoowel gees telijk als lichamelijk. WITM AR SUM Geslaagd voot| candidaat Technisch Chemicus, de heer G. van der Vliet al hier. GESLAAGDl 12 Juli 1941. Geslaagd voor het mulo-examen di ploma A, onze plaatsgenoot P. Anema. TOEGELATEN. 12 Juli 1941. Toegelaten tot de 1ste klasse der R. H. B. S. te Harlingen, Warner Pars al hier. 12 Juli 1941. Op de boerderij „Fokkema-Oord” ge legen aan het kruispunt Parrega-Gaast- Ferwoude-Allingawier, is hedennamid dag de knecht, afkomstig van Blauw huis, door de warmte bevangen of door een zonnesteek getroffen en nog den- zelfden avond aan de gevolgen over leden. Advertentlfin per regel; UihêdflgBnufflffie? 10 cent VrljdagiflUfflflw 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no, 87926, wa- ilui- endt voor dert t of i er :t. lin net de be- jde lijk eer ink een ran ro- :h- ;na en or m, en en Europa, ontwaak. Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar, dat uit het Oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor vrijwilligers CENTRALE VAN DE WAFFEN S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. JONGETJE TE WATER. Zaterdagmorgen geraakte een 4-jarig jongetje van de fam. B. alhier bij het spelen op den wal in de Leeuwarder trekvaart. z Gelukkig ontdekte zijn moeder dit spoedig en sprong haar zoontje onmid dellijk na. Het gelukte haar den drenkeling te grijpen en hem en zich zelf weer op het droge te brengen, zoodat dit onge val met de schrik en wat natte kleeren afliep. KAATSEN. De buurtcommissie in het stadsgedeel te buiten de Gasthuisbrug organiseert Zondag 3 Aug. weer haar traditioneele kaatspartij in het verlengde gedeelte van het Lange Land. Voor deze wedstrijd bestaat steeds groote belangstelling bij de buurtbewoners. AANGENOMEN. Ds. A. van der Flier, Ned. Herv. pred. alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv, gemeente te Farmsum aangeno men. I MAKKUM ven )ten ers, )er- ider :eu- ler- in- ror- Vergchijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr, p. p. per half Jaur f 1.07 Bulten de provincie f 2.10; Inn, IS c, Voor het Buitenland f 7.35 per jaojr. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. KAATSVEREENIGING „MAKKUM". In de jaarvergadering, welke op 10 Juli alhier werd gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer D. Blank- sma, werd in het jaarverslag van den secr., den heer R. M. Reitsma, er op gewezen, dat het met de kaatssport al hier niet den goeden kant opgaat, daar de Makkumer kaatsers zich op andere plaatsen te weinig vertegenwoordigen. De penningm., de heer D. Bijlsma, deelde mede, dat de ontvangsten f 172.14 en de uitgaven f 127.85 hadden bedra gen, aldus nog een saldo aanwijzende van f44.29. De aftredende secretaris, de heer R. Reitsma, en de aftr. keurmeesters J. Rinia en R. Bergsma werden herkozen. In de vacature van drie andere keurmeesters veerden (‘gelkozen dé h.h. P. Rinia, S. Bakker en T. A. Rinia. Besloten werd een jongenskaatspartij te houden door jongens ook van buiten de gemeente en de ledenwestrijd zoo mogelijk op Zondag 27 Juli in twee leef tijdsklassen, n.l. tot en met 40 jaar en een klasse boven de 40 jaar. Tijdens de vergadering werden hier voor de prijzen reeds beschikbaar ge steld. Verder is het de bedoeling om in Augustus nog een door elkaar loten partij te houden. De vergadering was tamelijk goed bezocht, en werd nadat alles was afge werkt, door den Voorzitter gesloten. GAAST. en m- ich we Amerikaansche politiek kunnen noe men, die er dan op gericht zou zijn vaste steunpunten in te stellen, die, zooals Se nator Wilkie dat dezer dagen zeer dui delijk zeide, slechts de beteekenis heb ben van uitgangspunten. Men zou dus achter deze bezetting meer moeten zoe ken dan alleen een beveiliging van de vaarroute op den Oceaan. Diezelfde Wilkie heeft verder nog ver klaard, dat volgens zijn meening Ame rika na de bezetting van Ijsland nog een aantal verdere stappen zou moeten doen, misschien zou heft zelfs noodig blijken Noord-Ierland of Noord-Schot- land te gebruiken voor het aanleggen van steunpunten. Uit deze korte uiteenzetting zal het U wel duidelijk worden, dat de steunver- leening van Amerika een diepere ach tergrond heeft. Ook ten aanzien van Japan en de eilandenreeks in den Indischen Oceaan, is de Amerikaansche belang stelling tot een aanzienlijke hoogte ge stegen. De strijdkrachten van Amerika en ook die van Engeland worden in het Verre Oosten in toenemende mate ver sterkt, vooral wat betreft het luchtwa pen. Nieuwe vliegtuigbases worden in gericht en steeds meer materiaal be schikbaar gesteld. Men is er in tegen stelling tot andere punten in het geheel niet geheimzinnig met deze voorberei dingen. De Engelsche bevelhebber in Birma verklaarde in een radiorede, dat bij een eventueel conflict de Britsche luchtmacht zeer harde klappen zou uitdeelen. De in richting van vliegtuigbases op Birma en de Philippijnen, op Trinidad- en te Ma nilla maakt het mogelijk het volle ge wicht van de luchtmacht juist daar in den strijd te werpen waar dat het noo- digst is. Geen wonder dat Japan deze bedrij vigheid met meer dan gewone belang stelling beschouwt, maar voorloopig nog steeds alle krachten moet inspannen het Chineesche conflict tot een oplossing te brengen. Toen op 7 Juli 1937 deze oorlog in zette, meende men over het algemeen, dat dit een korte straf-expeditie tegen de Chineesche troepen zou worden. Nu vier jaar later is het uitzicht op een spoedige overwinning nog even ver van huis en toch, hoe men de zaken ’ook wil bezien, tegenover het voortzetten van den oorlog in China treden voor Japan alle andere problemen, welke zijn ont staan door den oorlog in Europa op den achtergrond. GESLAAGD. Zaterdag j.l. slaagden voor het eind examen der Middelbare Technische School te Leeuwarden onze stadgenoo- ten de heeren D. van Wieren voor de afdeeling Machinebouw en P. J. Post- ma voor de afdeeling Weg- en Water bouwkunde. BENOEMING. Zaterdag is onze stadgenoot, de heer S. van der Kooi, onderwijzer aan de school voor C. V. O., benoemd tot hoofd van de Christelijke school te Rijper- kerk. Geslaagd voor chemo-techniker aan de school voor Suiker-ind. te Amsterdam onze plaatsgenoot, de heer S. Kramer. Voor het examen gemeentelijke archief verzorging slaagde dezer dagen |o.m. onze stadgenoot, de heer J. Bakker. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: J. D. H. Haitsma, Bolsward, A. van Randen te Wons, H. Groen en J. A. Jongsma te Workum, K. P. de Jong, E. Hiemstra en mej. S. Ybema, te Bolsward. ZWEMSCHOOL. -Zaterdag j.l. kon badmeester Postema een temperatuur van het water van 27 graden noteeren. Een temperatuur die bijna nooit wordt bereikt. Alleen in 1923, het jaar van de op richting van de zwemschool, kon dit zelfde cijfer worden genoteerd. Het behoeft zeker geen betoog, dat deze inrichting zich in een zeer groote belangstelling mag verheugen. i de De Supportersvereen. C.A.B. heeft eveneens het plan öp Zondag 20 Juli een kaatspartij te houden, die dan op het CAB-terrein zal worden gespeeld, DE D.B.S.-FEESTEN. Hedenavond {zullen de D.B.S|.feesten een aanvang nemen met een wedstrijd van loopjongens op transportfietsen. We twijfelen niet, of de D.B.S.buurt zal op nieuw veel succes oogsten, vooral voor de kinderspelen en ringrijderij met paard en chais bestaat veel belangstelling. Ook voor de loop door Bolsward (waaraan fraaie prijzen zijn verbonden) komen de diverse sprinters zich reeds .aanmelden. Voor de kinderen zal Woensdagmid dag wel het hoogtepunt beteekenen, dan hebben de kinderspelen plaats en draait de draaimolen voor de gratis bonnen. Voor de verschillende festiviteiten zijn nog verschillende prijzen uitgeloofd, o.a. door het Woningbureau, Bolswardsche Bank, H. Postma en Haweko. De loop door Bolsward, die Woens dag om 7.45 uur aanvangt, eindigt op het CAB-terrein, waarna direct een aan vang wordt gemaakt met de voetbal wedstrijd; 'tusschen D.B.S.-iAMS., met als prijs de wisselbeker, die 2 jaar ge leden werd uitgeloofd door Drogisterij „De Gaper”. De aftrap zal geschieden door den oudsten D.B.S.er, den heer P. D. van der Klei. deel iets meer aan de Engelsche kant is. We hebben daarbij het oog gericht op Abessinië, waarover men zeer weinig verneemt, en Syrië, dat momenteel in zeer bijzondere mate in de belangstelling staat. Generaal Dentz, de leider van de Fran- sche troepen, die het verzet tegen een nummeriek sterker Engelgch leger? op zeer lofwaardige wijze heeft volgehou den, zag zich genoodzaakt, teneinde een bijzonder* smartelijk bloedvergieten; fte vermijden en het oorlogsleed voor de bevolking van Syrië en den Libanon te verkorten, een staking der vijandelijk heden te verzoeken, aan welks verzoek de Engelsche regeering heeft voldaan. Hiermee is dan weer een etappe afge sloten en kunnen de in deze streek ope- reerende Engelsche troepes voor ’n an der front worden gebruikt. Er zijn o.i. twee mogelijkheden Noord-Afrika of Rusland. Het eerste geval het minst waarschijn lijke, omdat de strijd hier voor beide partijen is vastgeloopen en er naar het schijnt geen beweging in het front is te krijgen. Blijft dus over het vervoer van deze troepen naar Rusland om schouder aan schouder met de bolsjewisten den strijd tegen de Duitsche weermacht aan te binden. Het bezwaar van de groote afstanden speelt tegenwoordig geen rol meer en misschien is het ook nog wel mogelijk naar het voorbeeld in Zweden waar Duitsche troepen werden doorge laten in het belang der Zweedsche neu traliteit, dat ook Turkije een dergelijk verzoek van Engeland in gunstige over weging zou nemen. Niet mogelijk, zult ge misschien zeg gen? Och, in onzen tijd is alles moge lijk. Wie had nu ooit kunnen denken dat het vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Rusland in een oorlog op leven en dood zou eindigen? Wie had het voor mogelijk geacht, dat de En gelsche aristocratie zich zou vereenigen met het zoo fel bestreden bolsjewisme? Het oude spreekwoord: „Het doel hei ligt de middelen”, blijkt ook nu nog z’n volle waarde te behouden. Over den strijd op de diverse fronten is er deze week weinig vooruitgang te vermelden. De groote afstanden in het Poolsche gebied, thans bijna geheel door de Duitsche troepen bezet, maken het noodzakelijk, dat de verbin dingslijnen zorgvuldig worden be schermd, vooral nu de Russische hoepen stelselmatig alles in de ontruimde land streken vernietigen. Men vecht nu in de bekende Stalin-linie, die thans het be wijs zal moeten leveren, dat de Roode machthebbers iets meer hebben gedaan dan grootsch opgezette parades op het roode plein in Moskou. Dat de oorlog thans in al zijn wreedheid wordt door gezet, bewijzen ons de gruwelverhalen die, wanneer er maar de helft van waar zou zijn, ’n ontstellend beeld geven van de onmenschelijke methodes die thans worden toegepast. Medelijden en ridderlijkheid zijn twee woorden die niet meer passen in een Sovjet woordenboek. Het Communisme, zooals zich dat in Rusland heeft ontwik keld, is een gruwelijk schrikbewind ge worden eri het is de plicht van heel de geloovige wereld, diegene, die zich op maakt teneinde Europa van deze pesti lentie te bevrijden, met der daad te steu nen. „De Tijd” schreef nog dezer dagen, o.m.: RUsland leek voor Europa verlo ren. Het werd door sadistische en zie kelijk achterdochtige despoten gemaakt tot een woestijn van het platste mate rialisme, waarin kinderen van zedelijk ontwortelde ouders als horden wilde honden rondzwierven en zich ontwik kelden tot een nationale plaag van ban deloosheid en misdadigheid. God, gods dienst, privaat eigendom, zedelijkheid en recht, dat alles past niet meer in deze nivelleerde samenleving. Het is helaas niet overbodig gebleken, aldus gaat dit blad verder, dat alles nog eens summier op te halen, omdat verschillende, ook onder de Katholieken, thans onder de totaal ongewijzigde omstandigheden ten aanzien van het Bolsjewisme en zijn ge varen, aan geheugen dreigen in te boe ten. Tot zoover dan deze Russische kwes tie. DOORBRAAK DER STALIN-LINIE. Duitsche troepen staan voor Kiev., Opmarsch naar St Petersburg. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het opperbevel vari de weermacht: Aan het Oostelijk front is de Stalin- linie op alle beslissende plaatsen in een moe.digen aanval doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch- Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front teruggeslagen tot over de Dnjestr. Van Galicië uit achtervolgen Duitsch- Slowaaksch-Hongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten Noord-Oosten van de Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kiev. Ten Noorden van de Pripet-moeras- sen is de krachtig versterkte linie aan de Dnjepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront verlegd tot 200 kilometer ten Oosten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke legergroepen doen zich ontbindingsverschijnselen voor. Vitebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten Oosten van het Peipsimeer ruk ken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door vernie ling van het vijandetijke spoorwegnet den tegenstander nu reeds iedere ver dere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegenoffensief in groote stijl ontnomen. De aanvoeren, die noodzake lijk vnnr de 'roortzet*'n7 ties van onze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels de vroegere Stalin- linie bereikt GYMNASTIEK. Bij de gehouden turn wedstrijden van den turnkring Leeuwarden te Gtfouw, wist onze plaatselijke gymnastiek- vereen. „Lycurgus-Wilhelmina” afdee ling heeren een 2de en 3de prijs te win nen. De damesafdeeling demonstreerde ’n lange paal oefening, die door haar cor recte uitvoering bijzonder in de smaak viel. De ontwikkeling van den strijd op het Europeesche oorlogstooneel is tot nu toe steeds in het voordeel van de Duitsche weermacht verloopen, terwijl daarente gen inenkele andere deelen van de wereld, waar bij het begin en kort ge leden de strijd verplaatst was, het voor- De vereeniging heeft dit seizoen dan ook veel nieuwe leden kunnen boeken. Een verblijdend verschijnsel is het, dat vooral de jeugd sterk is vertegenwoor digd. Een record aantal zwemmers en zwemsters bezochten Zaterdag de zweminrichting, ml. ruim 900, t.w. 447 dames en 472 heeren. Ondanks de groote hitte is het water steeds helder en 'frisch. Juli en Augustus de vacantiemaan- den bij uitnemendheidl Ieder spitst er zich op, verlangt er naar, om er eens „uit” te zijn, de dagelijksche beslomme ringen zooveel mogelijk te vergeten en te genieten van het natuurschoon, hier, of daar in ons land, ver van steden en fabrieksschoorsteenen. Maar: dit is ook het oogenblik, om weder te| komen met den dringenden raad, om te waken voor het behoud van dat natuurschoon. Wij weten het wel: dezen raad kan men overal hoo- ren en tegenkomen in de bladen, op de radio, tot zelfs op de stempels, die Tante Pos, welmeenend als altijd, op onze brieven aanbrengt. Doch overbo dig is die raad nietl Het is eigenlijk be schamend, dat wij zoo dikwijls aan deze nuttige waarschuwing moeten worden herinnerd - maar noodig is en blijft het. Wij willen genieten van het natuur schoon. Heel goed! Hoe jammer is het echter, als onze poëtische bewondering voor een of ander schoon plekje wordt bedorven door een stukje oude, vergeel de krant, dat in een boom is blijven hangen, of door boterhampapieren, pa pieren bekers of andere ongerechtighe den, die door vorige bezoekers achteloos zijn neergeworpen. Zij moeten gevoel hebben gehad voor natuurschoon, de menschen, die zich daaraan hebben schuldig gemaakt, an ders waren zij hier niet gekomen. Wij kunnen ons zelfs voorstellen, dat hun boterhammetjes beter hebben gesmaakt in deze schilderachtige omgeving. Doch waariom hebben zij dan dien rommel zoo achteloos om zich heen gesmeten? Hebben zij dan in het geheel niet ge dacht aan hen, die hier na hen zouden komen en zich zouden ergeren aan dit gebrek aan wellevendheid en goeden smaak? Hoe eenvoudig zou het zijn geweest, om die boherhampapieren even in zak of tasch te steken en ze te deponeeren op een van de plaatsen, die daarvoor zijn bestemd? Het is zulk een kleine moeite en men draagt er toe bij, om het plezier niet te vergallen van an deren, die hier komen om de natuur te bewonderen en niet om naar vieze bo terhampapieren te kijken. Aan deze overwegingen moeten wij nog een wenk toevoegen. Indien wij niet cn deze dingen letten, loopen wij kans, cat de overheid ingrijpt en door middel van een verbod op onze goede manie ren gaat werken. Zullen wij het zoo ver laten komen? Dat zou toch wel heel be schamend zijn! Een weinig verantwoor delijkheidsgevoel, een klein weinig zin voor netheid (waarvoor ons land im mers bekend staat?) zijn voldoende om het kwaad te bezweren. Thuis doen wij zulke dingen toch ook niet? Al deze dingen zijn reeds tot in den treure en in alle toonaarden verkondigd. Zijn wij dan zoo hardleersch? Of willen wij een verbod uitlokken? Het schijnt maar niet tot velen van onze landge- nocten door te dringen,, dat wij allen er -iet onze toe moeten bijdragen, om bet natuurschoon ongerept te bewaren. Zelfs zij, van wie men op grond van hun opvoeding en ontwikkeling zou mogen verwachten, dat zij het goede voorbeeld zeilden; geven, maken zich aan deze din gen schuldig. En dan willen wij wijzen opfiets, dat in zijn gevolgen nog veel erger kan zijn, dan het wegwerpen van papieren, doo- zen, enz. Wij bedoelen het achteloos omgaan met vuur in onze bosschen, op onze heide. Ontelbare voorbeelden heb ben wij gezien van groote bosch- en heidebranden, ontstaan door het weg werpen van een eindje brandende siga ret. Wanneer alles door de felle zon kurkdroog is^ is e’en smeulende vonk voldoende om een vuurhaard te doen ontstaan, die razend snel om zich heen grijpt. Duizenden hectaren bosch en heide zijn hieraan reeds ten offer ge vallen, gebouwde eigendommen ver nield, het leven van menschen en dieren in gevaar gebracht. Een weinig oplet tendheid, een weinig verantwoordelijk heidsgevoel kan dit alles voorkomen! dien rge- ;ege ten licht huis elen ras en ruik j f 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1