d 4 Uleesi zuinig met gas en eleciriciieii! i De Bolswardsche Courant en Westergoo r De Oorlog. I Vrtfdag 18 Juli 1942 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. 4 st in Uit den onttrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Jaargang No. 55 n De D. B. S.-Feesten WORK UM. I ag ijft ire ,al, >n- d> i ze ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 21 graden. Juli 1941. Geslaagd te Zwolle voor Mulo B onze stadgenoot Th. Genee. 17 Juli. Geslaagd voor de vakbekwaam heid Kappersvak, de heer P. E. Wierda, alhier. RIJWIEL ONTVREEMD. Juli. Toen de veehouder R. B. Vrij dagavond zijn bijkans nieuw rij wiel in de schuur reed, kwam hij na eenigen tijd tot de minder aan gename ontdekking dat het kar retje verdwenen was. l" L VP/jPA' 'T,AVONDS, Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. WITMARSUM. zeker was deze reis mislukt ge weest, als de voorzitter van V. V. V. niet zijn best had gedaan om een boot ter beschikking te krij gen. Een woord van lof is hier op zijn plaats voor den voorz. van V. V. V. Toen werd het nog een prachti ge dag en mooi weer en veel zei lers op de meren. Des namiddags werd er een paar uur gepauzeerd en des avonds bracht de boot ons weer precies op tijd in Sneek om verder de tram te nemen tot Bols- ward. Vanuit Bolsward weer per fiets en rijtuig naar Arum terug, waar we pl.m. half negen arriveerden, nog genietende van het prachtige weer. SPANNUM. Ds. D. Bouman, die het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Arnhem aannam, zal Zondag 17 Augustus afscheid nemen van de gemeente alhier. tuig verward, waardoor de toe stand inderdaad hachelijk kon worden genoemd. Een en ander werd opgemerkt door twee bij het z.g. „hooghout” gemeerde schip pers, die onmiddellijk met een bootje naderden, en den heer F. wederom op het droge brachten. Mej. W. die aanvankelijk haar metgezel trachtte te redden, wist zich zwemmende in veiligheid te stellen, zoodat het ongeval met den schrik en een nat pak afliep. OOSTERLITTENS. KANO OMGESLAGEN. Inzittenden gered. 13 Juli. Door het ideale zomerweer uit gelokt ging de bijna 70 jaar oude heer Johs. F. en mej. T. W. heden middag kanovaren. De aanwakke- rende wind werd hen echter nood lottig. Ongeveer bij het kruispunt der Vaarwaters Bolswarder en Franekervaart gekomen, kwam er een stevige rukwind, met het ge volg, dat het ranke vaartuigje om sloeg. Bij deze onverwachte wen ding in het gebeuren, geraakte de 16 Juli. Premiekeuring van Merriën en veulens, uitgaande van het Neder- landsche Trekpaard, afd. Witmar sum, waarin opgenomen Aan de kweekschool voor voor bereidend onderwijs is voor het einddiploma geslaagd onze stad- genoote, mej. K. Boermans. i voor de rust meer succes. De publieke belangstelling was buitengewoon groot. De wedstrijd werd met 2-2 be ëindigd. Sabina, 2e prijs f7.50, f 7.50, eig. J. M. de Groot, Witmarsum. Clara van Clairon, 1ste pr. 10 de MAKKUM. Te Leiden slaagde voor het exa men van medisch analyste, onze vroegere plaatsgenoote, mej. E. Tichelaar, thans te Utrecht. WOMMELS. BRAND. 15 Juli. Hedenmorgen ontstond brand in de bergplaats van den heer D. A. Risselada aan de Spannumer- weg alhier. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, daar door de vrij sterke wind het vuur fel werd aangewakkerd en de vlam men gretig voedsel vonden in de inhoud van het schuurtje, be staande uit bossen takken, turven etc., zoodat het in minimum van tijd een. groote vuurzee was. De brandweer behoefde zich dan ook maar te beperken tot nat houden der belendende gedeelten der wo ning, om uitbreiding te voorko men, daar aan blusschen niet meer viel te denken. De gunstige wind richting werkte dermate mede, dat omliggende perceelen volkomen gespaard konden blijven. Omtrent de oorzaak is geen positiefs be kend. Een en ander was verzekerd bij Brand Ass. Mij. „Achlum”. BAARD JONGENSKAATSPARTIJ. 14 Juli. Zaterdagmiddag werd op het sporteirein in de kom van het dorp een kaatspartij gehouden van GESLAAGD. Voor het mulo-diploma B slaag de te Zwolle onze stadgenoote mej. A. Goslinga. Voor het examen Ned. Handels- correspondentie voor (de Vereen, van Leeraren in de handelsweten- schappen en voor de Federatie Mercurius slaagde dezer dagen on ze stadgenoot de heer A. van der Schaaf. en UITSTAPJE. 16 Juli 1941. De Zusterkring van de Ned. Herv. kerk maakte een reisje. ’s Morgens om half zes vertrok ken de eerste 10 dames per rijtuig van den heer S. de Groot naar Bolsward. Om 6 uur vertrokken nog 14 dames en Ds. Siccama per fiets. Vanaf Bolsward per tram naar Sneek. Het weer was prach tig en de stemming goed. Van ver re was de boot „Wetterwille” te zien. Maar groot was de teleur stelling, dat de baas van de' boot geen plaats meer open had niette genstaande de plaatsen een kleine week tevoren al besteld waren. Er viel echter met de baas niet 'te spreken, alhoewel Ds. Siccama zijn best deed de man te overtuigen, dat zooiets geen werk was. Vrij On kwart voor 8 ving de loop door Bolsward aan. Het parcours was vanaf Bargefenne en verder door de stad naar het eindpunt, 't Donderdagmiddag werden de feesten voortgezet met een ring- rijderij, tvaarvoor een zeer groote deelname bestond, n.l. 25. Somtijds mooi versierde voertuigen namen aan dezen wedstrijd deel. Bijzon der aardig was de oud-Friesche sjees, met het in Friesch costuum gestoken paartje. In dichte drommen stond het publiek de prestaties van de diver se deelneemsters te bewonderen. Het duurde wel wat lang, zoodat de commissie besloot onder de 4 laatst overblijvenden de prijzen te verloten. Deze uitslag was als volgt: 1ste prijs: T. Abma. 2de prijs: H. Bosch. 3de prijs: J. P. Buwalda. 4de prijs: T. Popma. Volgens het programma zouden om half 8 de wedstrijden voor gymnasten een aanvang nemen. Dit werd even later. Ook nu was het bezoek overweldigend, zoodat de politie druk werk had de baan voor de wedstrijden vrij te hou den. De verschillende wedstrijden en ook de gym,-demonstraties wer den met groote belangstelling ge volgd, evenals er veel animo was voor de autoped-races. De uitslagen van deze wedstrij den zijn als volgt: Hardloopen gymnasten. Dames. 1ste prijs: mej. J. Faber. 2de prijs: mej. H. de Jong. Heeren. 1ste prijs: K. Falkena. 2de prijs: S. Bosma. Autoped-race. 1ste prijs: mej. T. van der Werf en S. Bosma. 2de prijs: mej. M. Ferwerda en Tj Flapper. 3de prijs: mej. J. Zwaagstra en J. Zijlstra. Evenals de vorige avond was ’f bij de kermis-attracties bijzonder druk. Over ’t algemeen genomen kan de D.B.S.-buurt op een zeer ge slaagde feestweek terugzien. ARUM. VRIJE VOGELS. 15 Juli 1941. De club der Vrije Vogels, een onderafdeeling van de Rijzende Kerk, maakte onder leiding van mevr. K. Yetsinga-Hiddinga al hier een fietstocht naar Gaaster- land. Op de heuvels bij Óudemir- dum werd heel wat pret gemaakt, zoo ook in de bosschen. In het hotel Jans werd een warme maal tijd gebruikt, terwijl men zich al daar in de speeltuin vermaakte. Maar $e zee was het meest in trek. Deze fietstocht trof juist een zeer warmen dag. De meeste tijd werd dan ook zoek gebracht in en bij het natte element. ’s Morgens om zes uur was de club vertrokken en laat in den avond kwamen de fietsers terug, allen het er over eens zijnde, dat het een fijne dag was geweest. Juli 1941. Voor het onlangs te Arnhem gehouden examen voor aspirant Bouwkundig Teekenaar P. B. N. A. slaagde onze stadgenoot, de heer Frans J. Brouwer. 7e ORGELBESPELING. Voor a.s. Maandagavond bevat het programma de volgende wer ken: 1. Koraalbewerking van Bach over: „Liebster Jesu wir sind hier” (band V, no. 36 en 37). 2. het 4e Orgelconcert in F Dur van Hhndel (3 deelen). 3. Intimité séreine (blijmoedigheid) van Ch. Widor. 4. Sonate no. 5 van Alex Guilmant (4 deelen). REHOBOTH-SCHOOL. De vorige week was voor de U.L.O.-afdeeling van deze onder wijsinrichting wel een zeer succes volle. De school mocht n.l. het ge noegen smaken haar 6 candidaten voor het A diploma 'en haar eene candidate voor het B-diploma al len te zien slagen. Als buitenge woon mooie prestatie mag nog wel vermeld worden dat op geen en kele lijst een onvoldoend eindcij fer voorkwam. De gelukkigen waren de h.h.: J. D. H. Haitsma, E. Hiemstra, R. Yn- tema, K. P, de Jong, mej. S. Ybe- ma van Bolsward, de heer A. Hor jus van Makkum en mej. T. P. van Abbema van Schettens. Veulens. Clairon van Harkezijl, 2e prijs f 7.50. Eig.-Fokk. J. M. de Groot, Witmarsum. Elegant van Harkezijl,, 1ste pr. f 12.50, Eig.-Fokk. dezelfde. Merrieveulens. Clara, 2de pr. f2.50 Eig.-Fokk. IJ. W. Sjaarda, Oosterend. Hermina van Eendracht 1ste pr. f7.50. Eig.-Fokk. P. A Hibma, Witmarsum. 2- jarige Merriën. Karels Cornelia, 3e pr. f2.50, eig. R. R. Yetsinga, Arum. Alina, 2e pr. f 7.50, eig. J. M. de Groot, Witmarsum. Meta, 1ste pr. 10 gld. plus medaille, benevens 2e pr. f5.voor voorbrengen, eig. M. J. de Groot, Pingjum. 3- jarige Merriën. Ivonna van Hengstdijk, 1ste pr. 15 gld. plus medaille, benevens 1ste pr. 10 gld. voor voorbrengen, eig. P. A. Hibma, Witmarsum. Merriën 48 jaar. Wanda, 3e pr., f2.50, eig. IJ. W. Sjaarda, Oosterend. SOVJET-FORMATIES TROKKEN EIGENMACHTIG TERUG. In verbitterde gevechten bij Po lotsk veroverde, naar het D.N.B. verneemt, een bataljon Duitsche infanterie bij doorbraak door de Stalin-linie een kazemat, waarvan de wanden meer dan twee nieter dik waren. In deze kazemat von den de Duitsche soldaten in den wand ingebouwde gepantserde kasten, waarin bevelen van hooge bolsjewistische commando instan ties werden bewaard. In een rap port van een bolsjewistische divi- sie-commandant aari zijn supe rieuren werd er op gewezen, dat 12 Juli geheele troepenouderdee- len der Sovjets als gevolg van het zware Duitsche artillerievuur hun stelling hadden ontruimd zondei de boven hen gestelde instanties hiervan te verwittigen. Voorts wordt gerapporteerd, dat door deze handelwijze de verder naar achteren gelegen formaties prijs werden gegeven aan den Duit- schen greep en aan^ de vernieti ging. Aan het slot van ’t rapport wordt gezegd, dat door dergelijke tuchteloosheid het aanvankelijk goede weerstandsvermogen der Sowjettroepen verminderd is. gld. plus medaille, eig. J. M. Groot, Witmarsum. Merriën boven de 8 jaar. Astrid, 4e pr, f2.50, eig. R. R. Yetsinga, Arum. Marie de David, 3e pr. f 5, W. Wierma, Kimswerd. Julia, 2e pr. f 5, eig. P. A. Hib ma, Witmarsum. Mina, le pr. f 7.50, eig. P. A. Hibma, Witmarsum. Aldia, 4e pr. f 5, eig. P. A. Hib ma, Witmarsum. NA DEN STRIJD IN SYRIE. Duitschland beschouwt Syrië nu als vijandelijk gebied. In politieke kringen der rijks- hoofdstad, zoo schrijft men van welingelichte zijde, acht men het begrijpelijk, dat van Fransche zij de de onderteekening van het wa- penstilstandsverdrag in Syrië met verbittering wordt opgenomen, niettegenstaande een aantal belee- digende voorwaarden, die oor spronkelijk door de Ehgelschen werden gesteld, ten slotte zijn ver vallen. Volgens de Duitsche opvatting blijft ondanks alles het feit bestaan dat de Britten, hoewel hun voor wendsel, dat er in Syrië Duitsche troepen zouden zijn, intusschen valsch gebleken, desniettegen staande precies als bij Dakar en Oran, niet hebben geaarzeld hun vroegeren bondgenoot te overval len en van zijn land te berooven. In de Wilhelmstrasse beschouwt men de beweringen van de Brit- sche propaganda, n.l. dat Engeland aan de Syriërs de vrijheid zal bren gen, als een even leugenachtige phrase als de beloften, die men tij- i. nr- vorige-, orlog aan de Arabieren heeft gegeven, om hen achteraf toch te bedriegen. Volgens de meening in officieu ze kringen te Berlijn beschouwt men te Vichy den Syrischen wa penstilstand als een uitsluitend mi litaire kwestie, evenals ook van Duitsche zijde de opvatting be- Achterhoede-gevechten aan het Oostelijk front De gevechen, die de bolsjewis ten op hun terugtocht gisteren ten Oosten van Pskof hebben geleverd doen blijken, dat de verslagen Sovjettroepen probeeren door ach terlating van sterke, strijdvaardige achterhoeden in verscheidene sec toren van het Oostelijk front den afstand, die hen van de Duitsche legers scheidt, te vergrooten. Blijkbaar willen de bolsjewisti sche machthebbers mei egoffe-in^ van deze achterhoeden opnieuw een verdediging opstellen. De snelle Duitsche opmarsch naar St. Petersburg heeft de bolsjewisti sche strijdkrachten opnieuw tot den strijd genoopt en haar aan zienlijke verliezen berokkend. Felle strijd Aan het Fin- sche front In het kader der gevechtshan delingen aan het Finsch-bolsje- wistische front zijn Duitsche en Finsche troepenformaties op 15 Juli opgerukt tegen de bij Salla gelegen bolsjewistische stellingen. Tevergeefs hadden de Sovjet-een- heden, die zich hier onder de be scherming van moerassen en poe len hadden genesteld, gehoopt door deze natuurlijke hindernissen het oprukken van de vijandelijke strijdkrachten te kunnen belemme ren. Toen de eerste Duitsche ge vechtsgroepen opdoken, staken de bolsjewisten het bosch in brand. Door een bijtenden walm, door brandende struiken en over om gevallen boomstammen, waaraan de vlammen nog lekten, ging de Duitsche opmarsch verder. Over een weg, welke door een bataljon pioniers in allerijl was aangelegd, reden Duitsche pantserwagens naar een met sterke strijdkrachten bezetten heuvel. De rupsbanden baanden zich een weg door den chaos van het brandende boech, terwijl de gepantserde infanteris ten hun granaten op den van bal ken gemaakten bunker lieten neer dalen. De bolsjewisten namen de vlucht en lieten den heuvel in den steek. Oprukkende infanteristen leverden korten tijd later een ge vecht met deze troepen en zuiver den den geheelen sector van de verstrooide bolsjewistische over blijfselen Ad ver tentlijn per regel: LitasdagBnuniiiier 10 cwt Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926, schooljongens uit de gemeentel Baarderadeel, waaraan niet min der dan 17 drietallen deelnamen. Er werd den geheelen middag fül gekaatst door de jonge „Spes Pa triae”, waarbij ondanks de hitte soms alles aan de hang kwam. Zelfs de slotpartij werd niet eer der beëindigd dan dat de telegraaf 5-5 6-6 wees. De uitslag is als volgt: le prijs, G. Fokkens, Winsum, Johs. Wassenaar, Winsum en S. Rodenhuis, Oosterlittens. 2e prijs, Albert v. d. Weide, Oosterlittens, J. v. d. Werf, Baard en G. Feitsma, Beers. 3e prijs, F. Monsma, Jorwerd, M. Belksma, Baard en G. Jellesma Mantgum. De prijzen bestonden uit keuri ge luxe voorwerpen. C.A.B.-terrein. Ongeveer 26 deel nemers. Hiervan wa<s de uitslag als volgt: 1ste prijs, met zilv. med.: J. Ferwerda. 2de prijs: J. de Jong. 3de prijs: R. van der Meer. 4de prijs: G. Zijlstra. 5de prijs: P. de Vries. 6de prijs: Tj. Flapper. Te ruim 8 uur werd op het C. A. B.terrein de met spanning te gemoet geziene voetbalmatch gehouden tusschen D. B. S. en A. M. S. Beide buurten hadden zoo sterk mogelijk elftal in het veld gebracht, wat aan het vertoonde spel merkbaar was. Over het ge heel genomen was de veldmeer- derheid aan de kant van de D.B.S. en de midvoor gaf prachtige staal tjes van voetbaltechniek te zien, IJTENS. BEROEPEN. 14 Juli. Bij de gecombineerde Doops gezinde gemeente IJtens-Baard is in de vacature wijlen Ds. J. H. van Riemsdijk beroepen, Ds. J. M. Kosters te West Terschelling. maar tegen de stoere verdediging van de tegenpartij was men niet opgewassen en in laatste instantie UIT DE VERGADERING VAN DE PROVINCIALE STATEN. Restauratie SL Martinikerk te Bolsward. De kosten worden geraamd op f 100.000. De kerkelijke gemeente neemt f20.000 voor haar reke ning, het rijk vermoedelijk f 50.000. Ged. Staten adviseeren de Sta ten om f 15000 subsidie te geven, de raad van Bolsward heeft zich bereid verklaard, eveneens f 15000 te verstrekken. De commissie van rapporteurs adviseert tot aanneming en brengt enkele in de secties gemaakte op merkingen aan Ged. Staten over. Het voorstel wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Restauratie Ned. Herv. kerk te Bozum. De kosten worden geraamd op f 100.000. De kerkvoogdij neemt f 13.000 voor haar rekening, ter wijl de gemeente Baarderadeel f7000 heeft toegezegd. Het rijk geeft f 60.000 en voorgesteld wordt thans, dat de provincie f20.000 geeft. De commissie van rapporteurs kan zich met dit voorstel vereeni- gen. Eveneens aangenomen. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Ongeregelde terugtocht der Sovjet-troepen. Duitsche verkenningsvliegtui gen boven het Sovjet-gebied heb ben waargenomen, dat de terug tocht van de Sovjet-legers meer en meer ontaardt in een terugstroo- men van ongeordende massa’s, die als kleine troepjes en afzonderlijke voertuigen, elkaar verdringen op de wegen naar het Oosten. Van dergelijke massa’s kan de oude man nog eenigermate in het vechtcapaciteit niet meer verwacht worden, naar het D.N.B. ver neemt. Hun toestand geeft veeleer aanleiding tot de gevolgtrekking, dat de Sovjet-troepen nog slechts ten deele in staat zijn om tegen stand te bieden tegen de onophou delijke Duitsche aanvallen. hield de keeper alle ballen op su blieme wijze. Daartegenover waren de snelle uitvallen van de A. M. S.ers bui- I tengewoon gevaarlijk èn had dit Dinsdagavond werden deze j buurtfeesten geopend met een of- ficieele bijeenkomst in den Hof v. Hólland. Naast de vele comité-leden uit deze buurt was een groot aanta'i belangstellenden aanwezig. De voorzitter, de heer W. Bran denburg, wees in zijn openings woord op de groote verbeteringen die de Blauwpoort heeft onder gaan, door de Blauwpoortsbrug en de breede trottoirs. Als uiting van dankbaarheid zijn deze feestdagen op touw ge zet, maar ook om eens in deze spannende tijden de bloemetjes buiten te zetten en het publiek eenige afleiding te bezorgen. Vooral voor de jeugd is ’n groot deel van het programma ingesteld. Voorts wees spr. op de plicht van samenwerking die gelukkig in deze buurt op zoo buitengewone wijze beoefend wordt. Ten slotte wenscht hij allen veel genoegen in de komende dagen. Het gezelschap zong hierna het toepasselijk D.B.S.lied. Als eerste nummer stond dezen avond op het programma ’n wed strijd voor transportfietsen. Een flink aantal deelnemers en een buitengewone belangstelling van de kant van het publiek, dat zelfs door een flinke regenbui niet werd afgeschrikt de sensationeele races tot het einde toe bij te wonen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: EL Nawijn. 2de prijs: T. Huitema. 3de prijs: O. Andriesma. Onderwijl werd door de jonge lui druk gebruik gemaakt van de kermis-attractie in den vorm van draai- en zweefmolen en electri- sche kans-apparaten. Woensdagmiddag stond in het teeken van de kinderspelen. Ook hiervoor een overweldigende be langstelling, zoowel van deelne mers als publiek. De regeling was In goede handen en alles had een vlot verloop. De uitslag is als volgt: Meisjes. 9-10 jr. Zakje blazen. 1ste prijs: Greta Reinsma. 2de prijs: H. Wierdsma. 3de prijs; F. Prins. 4de prijs: P. Albada Jelgersma. 5de prijs: Tini Ebbendorf. Jongens. 9-10 jaar. 1ste prijs: T. Bakker. 2de prijs: Sj. Muizelaar. 3de prijs: A. Joma. 4de prijs: G. Gorter. éde prijs: Tj. van der Hoek. Jongens en meisjes 11-12 jaar. Kruiwagen. Isle prijs: Rudolf Huisman en Tr< -:', Wolke. 2;'e prijs: Kees Bakkgr en Annie Breeuwsma. 3de prijs: Dirk Bosma en Visie Wri-ing. 4de prijc: Woppie Nawijn en Si<m;e Visser. 5 ie prijs: Lou Bits en Joeke van Sk: geren. 1 ir- »tt no. bestaat uit 2 blader. Porto Binnenland 1J4 Ct. Buitenland 2^6 et. t en HOOFDREDACTEUR A.J. OSINGA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. DE J( )NG s NIEUWSBLAD i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1