HET PAROOL IS: ZUlNGHEI’d r d Buitenlandsclie Revue. I De Bolswardsche Courant en Westergoo NEDERLANDERS, TE WAPEN! Nederland ook heden Groententuin van Europa. J No. 56 Jaargang I et ïn „Zuinig zijn met gas en electriciteit is een nationale plicht”' Uit den Onttrek. Stadsnieuws. Dinsdag 22 Juli 1941 DE J( )NG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 r an rs KIMSWERD. ag ijft are ar- ZLIRICH. tal, )n- l ze Ook Ierland wordt den laatsten tijd weer in de be- langenzóne getrokken door de bewe ring dat Amerika ook hier steunpunten wenscht. Maar ook Ierland wil met alle beschikbare middelen zijn neutraliteit handhaven. De lersche minister-president De Valera heeft nog dezer dagen in het parlement verklaard, dat Ierland in ge val van een aanval zal strijden, onver schillig van welke zijde deze komt. Eire dient zich zelf op een dergelijke aanval voor te bereiden. Het is echter vast be sloten zijn eigen leven te leiden en te verdedigen. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD, En deze 150.000 ton tarwe wegen ook o.i. niet op tegen de ettelijke kilo’s kostelijke groenten el d., die! nu van dezen bodem komen. Zoo is de vraag, in den aan vang ge steld, dus geen vraag meer, maar een wéét. e n n n S In nen on- ;en- oor op- de len, ten, r in r- ir !t de en en m i- el ti- i- KAATSEN. 20 Juli 1041 Vandaag werd alhier de iaariiiksche door elkaar 'o+en-partij gehouden. On danks de dreigende regen, die vanmor gen vroeg reeds viel, is de wedstrijd doorgegaan en nadat kort na het begin de regen ophield, heeft men geen last meer gehad. 25 drietallen bonden den strijd aan. Dat er fel gekaatst werd, werd door de SDAGS- en VK.jDAUbAVuNDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. 17 Juli 1941. Bevorderd van de 2de naar de 3de klas aan de M. T. S. te Leeuwarden, onze plaatsgenoot de heer U. Douma. ACHLUM. PAARD OP HOL. 17 Juli 1941. Toen de heer Th. Postma gras zou halen voor den voerman Jorritsma al hier, werd het paard onderweg schichtig en sloeg op hol. Het zoontje van den caféhouder Meinema die ook op den wa gen zat, geraakte onder den wagen, evenals de heer Postma. Deze kon ech ter nog naar huis loopen, doch daat aangekomen zakte hij ineen. Dr. Danes van Arum achtte eenigen tijd rust noodig. Het zoontje van Meine ma had zich zoodanig aan een der bee- nen bezeerd, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Leeuwarden noodzakelijk werd geacht. aar ex- In- len us- vat ten )d- in- /er ten tal de :ze len lie en !er on Ier a- :d. ch KAATSPARTIJ. Zondagmiddag werd op het CA..B.- terrein de jaarlijksche kaatspartij gehou den van leden van C.A.B. en Supp. Ver- eeniging. Er werd den geheelen middag fel gekaatst en menige partij werd be ëindigd op den stand 5-5 6-6. De uitslag was: Oudste klas (8 parturen). 1ste prijs: H. de Vries, J. van Dalen en A. de Vries. 2de prijs: D. IJkema, H. Nauta en A. de Jong. Koning der partij, en dus houder van den zilveren wisselbeker, J. van Dalen. Extra prijzen voor de beste prestaties: G. Schuurmans en S. van der Meij. Jongste klas (10 parturen): 1ste prijs: S. Frijling, S. Bangma en D. Jorritsma. 2de prijs: S. de Jong, M. Spoelstra en H. Tuil. 3de prijs: R. van der Zee, P. Kramer en H. van der Meer. Koning der partij, tevens houder van een zilveren wisselbeker, S. Frijling. Extra prijzen voor de beste prestaties: A. Vlagsma en KI. van Nus. 20 Juli 1941. De oudste inwoner van ons dorp, de heer W. Steensma, is heden op 91-jari gen leeftijd overleden. i AU ver tent iën per regel: Dinsilagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. schenmateriaal. Wanneer nu uit diezelf de bron beweerd wordt, dat aan het Oostfront 9 millioen strijders tegenover elkaar staan, dan volgt daaruit dat de Russen 5 millioen man in het veld kun nen brengen. Het heeft geen zin van deze gewel dige worsteling een rekensommetje te maken en dus uit het overwicht aan menschenmateriaal te concludeeren, dat de Russen de beste kansen hebben. De praktijk heeft reeds anders bewezen. Met een ongekend élan is het Duitsche leger reeds diep in Rusland doorgedrongen en bedriegen de voorteekenen zich niet, dan moet ernstig rekening worden gehouden met de bezetting van St. Petersburg, Moskou en Kiev, de hoofdstad van de Oekraine. De berichten, welke de laatste week werden doorgegeven, zijn zoo sober, dat men zich onwillekeurig afvraagt: Zou ook hier de strijd kunnen vastloopen in een stellingoorlog? Voordat men een antwoord op deze vraag zou kunnen ge ven, was het noodig een juister beeld van de situatie te kunnen krijgen en dat is met de weinige bijzonderheden, waar over we beschikken niet mogelijk. Bo vendien is het karakter van dezen strijd geheel anders dan in het Westen. Re kende men daar met de opmarsch met tientallen kilometers, hier is dat honder den kilometers, die niet alleen door de gemotoriseferidé aifdeeljrtgen, maar ook door de infanterie moet worden afge legd en dikwijls onder de meest ongun stige omstandigheden. Een ander onderscheid met de strijd in het Westen is de geweldige lengte van het front. Deskundige waarnemers schatten deze lengte op 2500 km. Geen wonder, dat de opmarschrichting van de Duitsche legers oorspronkelijk Noord- Zuid door de taaie verdediging van de Russen thans meer Oost-West loopt. In het Noorden loopt de lijn op Pleskow en Ostrow, in het centrum op Witebsk en Smolensk en in het Zuiden tot Krojnev. Het is zeer moeilijk de juiste bedoeling van de Duitsche legerleiding te raden, maar vermoedelijk wil men trachten een zóó groote wig in de Russische verdedi ging te schuiven, dat het onderling con tact verloren gaat, evenals dit in Noord- Frankrijk het geval was, met afzonder lijke legeronderdeelen kan worden afge rekend. Aan de andere kant blijft na tuurlijk de mogelijkheid, dat belangrijke Russische troepenafdeelingen door een soort guerilla het verzet zoo lang mo gelijk trachten te rekken. Het lange en uitgestrekte front maakt ook de ravi- tailleering van de strijdende troepen uiterst kwetsbaar. Wat de andere fronten betreft is er deze week zeer weinig nieuws. De bombardementen op Engeland, op Frankrijk, op Nederland en Duitschland worden onafgebroken voortgezet, zeer tot schade van de burgerbevolking. Dat behoort nu eenmaal tot de nieuwe vorm van oorlogvoering. We hebben ons meermalen de vraagt gesteld: is deze worsteling in het Oosten de slotacte van het groote werelddrama dat we momen teel beleven? Het antwoord is: ...in ieder geval is dit een onderdeel van deze slotscène, maar men moet zich niet de illusie maken, dat het einde van deze worsteling ons een stap nader tot den vrede brengt Daarvoor speleni geheel an dere overwegingen een rol. De strijd is begonnen met het conflict tusschen Duitschland en Engeland en alles wat tot nu toe is verricht, is niet meer of min der dan een zet op het wereldschaak- bord, waarbij de eene partij een belang rijk gunstiger positie heeft opgebouwd, maar zoolang de tegenpartij niet schaak mat staat, is de strijd niet gewonnen. Nu Engeland kan rekenen op de hulp van Amerika, is de kracht van die speler aan den kant van het Westelijk schaak bord belangrijk toegenomen. Een van de jongste zetten was de Amerikaansche bezetting van Ijsland. Zal hierna de bezetting van de Azoren volgen? In Portugal is de opwinding over de vermeende houding van Ame rika tot een hoogtepunt gestegen. Tever geefs heeft de Portugeesche regeering getracht een duidelijk antwoord uit Washington te verkrijgen op de vraag of de bewering van president Roosevelt dat hij de rechten der kleinen en zwakken zou verdedigen ook sloeg op de rechten van het kleine Portugal op de Azoren. Deze vrees is zeer gewet tigd nu het er meer en meer op gaat ge lijken, dat Amerika de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan eenvoudig wil gebruiken als voorposten voor het Westelijk halfrond. De Portu- WITMARSUM Japan vraagt deze week in zeer bij zondere mate onze aandacht. Middenin een voor dit land zeer be wogen tijd is het Japansche kabinet ont slagen en spoedig daarna door andere Junctionnartissen ingenomen. Het heeft daarbij sterk de aandacht getrokken, dat de meeste posten in dit nieuwe Ja pansche kab(nqt door hooge militaire persoonlijkheden zijn bezet. Eén ander typisch verschijnsel is, dat onmiddellijk na de vorming van de nieu we regeering het leger en de vloot een gemeenschappelijke verklaring hebben gepubliceerd waarin het volk wordt op gewekt om zich met de bespoedigste versterking van de Japansche oorlogs- tijdstructuur te vereenigen. Een dergelijke verklaring Is een in Japan nog nooit voorgekomen verschijn sel en wijst er op, dat de militaire lei ders den tegenwoordigen toetand van buitengewone beteekenis achten voor de nationale politiek van Japan. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heeft de begiselen van de buiten landsche politiek van Japan in de vol gende vijf punten vastgelegd. Ie. Het volgen van den weg, die door de beschikking van den keizer is aan gegeven. 2e. Inspanning van alle krachten tot regeling van het Chineesche conflict. 3e. Een economische politiek, gericht op het Zuiden en het scheppen van een groot-Aziatische levensruimte. 4e. Het gebruik maken van den in ternationalen toestand voor de verwe zenlijking der buitenlandsche politiek en het treffen van alle voorbereidingen op buitenlandsch-politiek gebied voor de onmiddellijke verwezenlijking c’er Japan sche doeleinden in geval van een oor log tusschen Japan en andere staten. 5e. Deze maatregelen zijn, aldus het blad, in, de eerste plaats afhankelijk van de verdere ontwikkeling van den oor'og tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie en van de houding der Vereenigde Sta ten. Aan het Oostelijk front, daar bulderen de kanonnen, daar ratelen de machine geweren, daar gieren de Stuka’s door het luchtruim, daar denderen de pantser wagens langs de wegen, daar strijden millioenen dappere kerels. Aan het Oostelijk front, daar worden de barbarenhorden van Stalin, daar wordt het bolsjewistische beest terug geslagen door de legerscharen, die zich inzetten voor de Westersche beschaving. Teruggeslagen wordt het Sovjet-mon- ster, maar dit is niet voldoende zoolang de wereldpest, die communisme heet, niet totaal vernietigd is, zoolang is het uitgesloten, dat de opbouw van ’t nieu we Europa er een zijn zal, die een vrede voor honderden jaren waarborgt. Aan het Oostelijk front woedt de strijd die beslissen zal over de toekomst van Europa. Daar wordt gestreden door Duitsche soldaten, schouder aan schou der met strijders uit alle beschaafde lan den van Europa. Zij vormen het front der beschaving, zij trekken op en zij zullen ze vernielen, de duivelsche mach ten, ontketend door de misdadigersben- de in Moskou. In dat front, Nederlan ders, is ook uw plaats. Het is uw plicht tegenover uw volk en uw vaderland, uw plicht als Christen bovenal, u in te zet ten, opdat de plaats van ons land, straks in het nieuwe Europa, een eervolle plaats zal zijn. Een Duitsche visie op deze zaak. De persdienst van het Ned. Agr. Front schrijft: De buitengewone omstandigheden, waaronder wij leven, aldus lezen wij o.m. in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden”, de noodzakelijkheid voor Europa uit eigen middelen de volksvoe ding te verzekeren, heeft hier en daar de vraag doen opkomen of het voor ons land wel te verantwoorden is, wanneer het, inplaats van zich met alle kracht op een zoo groot mogelijke opbrengst van de meest noodzakelijke levensmid delen als aardappelen en granen toe te leggen, een stuk van den bodem gebruikt voor den verbouw van groenten, zaden, fruit, ja zelfs van bloembollen en bloe men. Ons land was tot op heden altijd de groententuin van Europa. Zal het dit blijven? De tuinbouw in Nederland da teert niet uit de laatste jaren. Reeds in de 14de en 15de eeuw, toen de pro vincies Noord- en Zuid-Holland de kern vormden van de Nederlandsche industrie en de dichtst bevolkte deelen van Euro pa waren, bestond een uitgebreiden en intensieven tuinbouw. En zoo is het in het dicht bevolkte Nederland, waar de boer bovenal graag zelfstandig is, waar hij liever onafhan kelijk werkt als tuinder op zijn eigen bedrijfje van 1 of 2 ha dan als boeren knecht op een hofstede van 50 ha, en waar hij van geslacht op geslacht de uiterst moeilijken arbeid van de groen tenteelt heeft leeren kennen, tot op den huldigen dag toe gebleven, Nederland zorgt voor zich zelf met groenten, vruchten en bloemen; het voert uit en kan een groot deel van Europa van de toch ook noodzakelijke groenten voorzien. EEN JUBILEUM. Vrijdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. van der Hauw, hoofdagent van politie alhier, in dienst trad bij het politiewezen. Na benoemd te zijn in 1916 als agent te Amsterdam, vertrok hij in 1918 naar Harlingen en vandaar naar zijn geboorte plaats Bolsward, alwaar hij werkzaam was als agent 1ste klas, tot hij bij pen- sionneering van den heer de Jong werd bevorderd als hoofdagent. Waar de heer Van der Hauw de ach ting geniet van veie burgers alhier en bij zijn superieuren goed staat aange schreven, zal het hem dien dag zeker niet aan blijken van waardeering ont breken. Eenige cijfers. In 1938 bijv, had ons land een uitvoer aan roode kool van 14.000.000 kg., witte kool: 15.000.000 kg., Uien 108.000.000 kg., Augurken 31.000.000 kg., Tomaten 45.000.000 kg., Sla: 19.000.000 kg, bloemkool 17.000.000 kg., Appels: 17.000.000 kg., Druiven: 10.000.000 kg., enz. enz. Hierbij komt nog 52.000.000 kg. bloem bollen, struiken en boomen, bloemen en bloemzaden. Alleen aan groenten en vruchten werd in de jaren 1929 tot 1939 voor 70 tot 100 millioen gulden per jaar omgezet. Hieruit blijkt overduidelijk het groote belang van den tuinbouw in ons land en voor de landen, die uit Nederland groenten en fruit ontvangen. Het zijn kleine bedrijven, die deze ge weldige massa groenten en fruit vóórt brengen, bedrijfjes van een tot 3 ha, waarop de eigenaar en zijn familie, vaak zelfs zonder personeel en zonder ma chines een opbrengst per are kweekt als nergens in de wereld. Hierdoor bedraagt de pacht van de tuingronden, welks kwaliteit in werke lijkheid niet veel beter is als een van bouwland, f 300.per ha, terwijl gelijk waardig bouwland f90.jof f 100. per ha kost. Deze bedragen zijn in vergelijking met andere landen hoog. Maar welke opbrengsten dan ook in West-Friesland in Zuid-Holland en andere tuinbouwge bieden in ons land aan aardappelen, kool, druiven en aardbeien behaald wor den, is voor een oningewijde haast on begrijpelijk. En toch blijft onder de tegenwoordige omstandigheden de vraag: Zou het voor de Europeesche volkerengemeenschap niet van meer beteekenis zijn, als de bo dem, die nu als tuingrond gebruikt wordt, omgeschakeld werd tot tarwe- land, bestaan. De „Deutsche Zeitung” meent van niet omdat niet alleen ons land, doch een groot deel van West- en Midden- Duitschland zijn groenten, bloemen en vruchten zou moeten ontberen. Bovendien zou, wanneer alle tuinders- grond met tarwe bezaaid werd, zoo toont de „D. Z.” met cijfers aan, de opbrengst hiervan slechts 5 toedoen aan het huidige aantal tonnen tarwe, dat geoogst wordt Wij weten het allen: een aantal bron nen, waaraan de Nederlandsche econo mie zich, zij het dan ook in aanmerke lijk mindere mate dan vroeger, nog steeds kon laven, heeft langzamerhand opgehouden te vloeien. Nederland is ten aanzien van zijn voeding vooral op zich zelf aangewezen. Wil dit nu zeggen, dat wij geleidelijk verstoken blijven van datgene, dat ons leven in den tijd van weleer veraange naamde? Neen, zoo erg is het nog niet! Weinig woorden zijn voldoende om een beeld te geven van den toestand, zoo- als die op het oogenblik is. Men zou dien eigenlijk kunnen samenvatten in dit korte zinnetje: Alles is nog in voldoende mate voorhanden, doch slechts het be trachten van de uiterste zuinigheid kan het verbruik van de voorraden zoo lang mogelijk doen duren. Nu is zuinigheid een deugd, die de Nederlander in den meest uitgebreiden zin niet altijd heeft betracht. Men be- grljpe ons goed: wij willen den Neder lander geen smet aanwrijven, niet de verdenking wekken, dat hij verkwis tend omsprong met de gaven, die het leven hem bood, want de Nederlander is van nature spaarzaam. Dit neemt evenwel niet weg, dat er wel eens wat te royaal met de levensmiddelen werd omgesprongen. Men scheen het stand punt te huldigen: In den winkel is nog meer te krijgen! Wij behoeven er niet aan te herinne ren, dat de distributie aan dat stand punt een einde heeft gemaakt. De distri butie is ingesteld om te zorgen, dat iedereen zijn rechtvaardig deel krijgt van' hetgeen er nog is. Dat is volkomen logisch en billijk. Het moge ons dan wel eens tegenvallen, dat wij vele dingen moeten missen, die wij ons vroeger overal te kust en te keur konden ver schaffen; doch versobering van den le vensstandaard is nu eenmaal de harde les van eiken oorlog. Wij hebben ge leerd, ons daarin te schikken. Wij hebben begrepen, dat wij geen bokkesprongen kunnen maken met het sobere rantsoen, dat de distributie ons toestaat. Veeleer moeten wij dankbaar zijn voor hetgeen ons nog is gebleven en van den nood een deugd maken. Dat is trouwens ook een van de, deugden van ons volk. Klagen helpt niet. Groenten bijv, zijn er gelukkig nog voldoende en in groote verscheidenheid Laten wij daar ons voordeel mee doen. Zij stellen ons in staat, om fit te blijven, onze gezondheid in goede conditie te houden. En fruit is er ook, bijna even veel als vroeger, zij het dan dat de prij zen niet altijd binnen ieders bereik val len. Nederland staat geheel in het teeken van de zuinigheid. Nogmaals: er is van alles, wat wij voor ons noodzakelijk le vensonderhoud noodig hebben, nog vol doende voorraad. Er is echter slechts genoeg om een rationeel gebruik te waarborgen. Van, de vroegere overdaad kan op het oogenblik geen sprake zijn. Maar dat is ook niet noodig. Men moet de tering naar de nering zetten. Men deele zijn leven systematisch in. Wij zijn er altijd in geslaagd, rond te komen met hetgeen wij hadden, ook al kwamen er in vele Nederlandsche ge zinnen dagen voor, dat men het minder breed had, vooral wanneer het tegen het laatst van de maand liep! Men weet nu, dat wij van alles niet al te veel kunnen krijgen. Ons rantsoen is echter voldoende, zij het dan volgens vele huismoeders aan „den krappen kant.” Maar wij wenden ons dan ook voornamelijk tot onze huisvrouwen. Het i^ zaak, dat zij de grootst mogelijke zui nigheid betrachten; en dit nu ieder een weet het is een van de schoon ste eigenschappen van de Nederlandsche vrouwen. Uiterste zuinigheid is dus het parool. De groote belangstelling niet alleen van de oude, maar ook van de nieuwe wereld, gaat gedurende de laatste we ken uit naar den strijd in het Oosten. Een worsteling met ontstellende cijfers aan materiaal, zooals de wereldgeschie denis nog niet gekend heeft. Volgens be trouwbare gegevens heeft Duitschland aan dit Oostfront ongeveer 3 millioen man in den strijd geworpen, plus dan nog de ongeveer 800.000 Hongaren, Roemenen, Finnen en de vrijkorpsen uit andere landen. Het motorische deel in den vorm van tanks, kanonnen, mitrailleurs enz. enz. staat l natuurlijk in verhouding tot dit men- geezen zijn dan ook zoo verstandig ge- weest om de verdediging van hun Atlan tische eilanden met den grootsten spoed op een zoo hoog mogelijk peil te bren gen. 17 Juli 1941. Toegelaten tot de 1ste klas van de R. H. B. S. te Harlingen: Tietje Rijpma, Elizabeth Westra, Hotse Braaksma en Dirk van der Meer, allen leerlingen van de O. L. School alhier. Nederlanders, te wapen. Op voor Christendom, beschaving en cultuur. De tijd van praten is voorbij. Er wordt een daad van u verwacht en daarom: Meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Ne derland. Hoofdkwartier vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. f 1 3 3 KT.minrrT r—-- m «a 1 k 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1