I V •d De Bolswardsche Courant en Westergoo De letter Wees zuinig met electriciteit en gas. 1.” Vrtfdag 25 Juli 1941 37= Jaargang 1 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws STELT «HES in HET WERK l Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Uit den omtrek. No. 57 i. n F lag lijft MAKKUM. are uar- aal, en LHt no. bestaat uit 2 blaaen. Porto Binnenland ct. Buitenland 2J4 ct- GESLAAGD. 17 Juli j.l. slaagde onze plaats genoot de heer Tj. Jager voor het diploma Bakkersvakschool, uitge reikt onder Rijkstoezicht, door het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. Donderdag 24 Juli slaagde voor het znulo-diploma B onze stadge noot de heer D. Deinum, leerling van de Ulo-school tooi C. V. O. alhier. Te Groningen slaagde voor het examen nuttige handwerken onze stadgenoote mej. A. M. C. Pieter- sma. Voor het Staatsexamen A slaag de deze week onze vroegere stad genoot de heer G. Vellinga thans te Sneek. Hij ontving zijn opleiding voor dit examen van den WelEd. Heer H. Praamsma te Sneek. Huishoud- en Industrieschool te Harlingen. Advertentlën per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. GESLAAGD. Zaterdag 19 Juli j.l. werd een examen gehouden uitgaande van de Ver. van Leeraren in Steno- en Dactylografie „Speed”. Namens het Centraal Bureau slaagden voor: Kantoortypist(e): Mej. D. Jonk mans; en de h.h. L. O. ten Cate, S. Tërbraak, T. J. Tijsma, P. de Vries en Dj. Wijnja, allen te Bolsward. Kantoorstenograaf(e): B. (130 lettergrepen per min.): Mej. M. Grouwstra te Bolsward en de heer Ch. Hilverda te Workum. Allen werden opgeleid door Hil- lie de Jong, Leerares Typen en Steno „Speed”, Bolsward. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water Is heden 21 graden. 22 Juli 1941. Te Groningen slaagde voor de acte Nuttige Handwerken mej. F. Cuperus alhier, leerlinge van de GESLAAGD. 19 Juli 1941, Mej. Tr. Brouwer alhier slaagde voor Ned. Handelscorrespondentie (Vereen, van Leeraren). GYMN.-DEMONSTRATIE. 23 Juli 1941. De Gymn.-vereen. „Sparta” gaf op het Sportterrein een demon stratie onder leiding van den heer J. Oiy, leeraar M. O. te Leeuwar den. Toen allen, van klein tot groot, in de stand stonden voor het tal rijke publiek, na eerst in opmarsch te zijn verschenen, werd er vendel gezwaaid. De voorzitter, de heer H. Hogen, luis, opende de bijeenkomst, die tot doel had propaganda te maken in ’t algemeen. In den laatsten tijd zijn er 40 nieuwe leden bijgeko men. De adsp.dames openden de de monstraties met een mooie knots oefening. De heeren gaven goed werk te zien op de brug, terwijl de groote meisjes leuke oefeningen op het paard verrichten. De vrije oefening der kleine jongens en meisjes was alleraardigst, evenals de spelletjes der kleine meisjes en jongens apart. De jongens op paard en de dames in ringen lever den goed werk. De heeren gaven in de ringen buitengewoon mooi werk. Onder wijl werkten de dames op de brug. De groote meisjes dansten een keurig dansje, terwijl de dames nog eens op de brug werkten. De klim- en glij-oefening der kleine jongens viel zeef in de smaak, evenals de oefening met hoepels door de dames. Een ipassale vrije oefening, op de kleine jongens en meisjes na, was het slot dezer prachtig ge slaagde avond. Ondanks kleine foutjes en vergissingen die er wer den gemaakt, was het een schit terende avond. Ook het weer werkte in alle op zichten mee. De verschillende cos- tuums leverden een goede aanblik. De voorzitter dankte met ëen kort woord, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door den heer R. Wiersma. GESLAAGD. 23 Juli 1941. Voor het mulo diploma A slaag de onze plaatsgenoot N. Feenstra. 24 Juli 1941. Maandagmiddag waren alhier ’n paar jonge slagersknechts J. Faber en S. de Vries aan het beenderen kappen. Door onverwachte om standigheden kwam de hand van de Vries onder het hakmes van Faber, waardoor de duim van zijn linkerhand bijna geheel werd af gekapt. Dr. Bogtstra achtte een behan deling In het ziekenhuis noodzake lijk, zoodat de getroffene direct naar Sneek Is vervoerd en onder behandeling van Dr. Klngma Is ge steld. 12.173 -11.385 -11.247 - 11.236 - 10.953 - 10.735 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. wordt aan het bestuur overgelaten. Punt 7 bespreking excursie. Er blijkt weinig animo te bestaan voor een te houden excursie. De rondvraag bracht verder geen nieuws, zoodat de voorzitter de vergadering kon sluiten met dank voor de amicale bespreking. De letter V staat thans in het middelpunt der belangstelling. De Engelschen zijn met een z.g. V.- propaganda begonnen. De men- schen groeten elkaar met een V, kloppen het morseteeken V op ta fel, de kleine kinderen tikken het teeken tegen ijzeren hekken en in de tram klopt men het met wan delstokken op den grond. De Duitsche leiding heeft thans dit teeken genomen als symbool voor de Duitsche overwinning en keert daarmee een propaganda middel van den vijand tegen dezen zooals het nationaal-socialisme in het begin van den strijd om de macht in Duitschland den rooden armband van de communisten heeft overgenomen met den op druk van het hakenkruis. V Victoria Duitschland overwint voor Europa op alle fronten. 250.000 personen zullen behalve hun partij-insigne een V dragen. Transparanten hangen in alle steden, de partijbureaux van N.S.D.A.P. en N.S.B. en het bu reau van het Rijkscommissariaat vertoonen een witte vlag met een „Addrie”, „Freddy .^Streamline”, „Bella „Friedensbode” 8e ORGELBESPELING. A.s. Maandagavond wordt het een Friesch concert. Akke de Vries, sopraan te Haarlem, zal eenige lie deren zingen van Friesche dichters en Friesche componisten. Allereerst „Trije lieten fen Gys- bert Japicx”, n.l. a. Juwn-bede (comp. j. N. D. Hoogslag); b. Op ’t Musyck-sjongen (comp J. F. R.) en c. De tjiende Psalme (setting M. de Jong). Voorts 2 liederen van Jan Slof- stra. De orgelnummers bestaan uit ’n Koraalbewerking van J. Nauta over Psalm 134. Dan een Prelu dium en Fuga van Eelke Mobach (geb. 1836 te Bolsward) overl. 1898 als organist v. d. Oude Kerk te Amsterdam). Onder de Mobach’s alhier Bevin den zich vele familieleden van den bekenden blinden kunstenaar. Als slotstuk hooren we de fan- tasie-sonate in Gis Moll van Jo seph Rheinberger, bestaande in 4 deelen. Dit is het eenige niet-Frie- sche stuk op het programma. „Y Kemel”, volgden antwoorden. Namens de kerkeraad sprak de heer U. de Boer als voorzitter. Hij dankte ds. Van Drooge voor zijn werk als consulent verricht. Nadat de Friesche Sociëteit een verte genwoordiger een welkomstwoord had doen uiten, sprak namens de ring Bolsward ds. Mesdag van Sneek. Ds. Richards voerde het woord namens de Vijfgemeenten- dag en het Ringblad. Ds. Vink na mens de N.H.G. Ds. Van Drooge uit Makkum verzocht den aanwe zigen den leeraar toe te zingen Gez. 47 1. Ds. E. Boer dankte voor de woorden door de verschil lende sprekers geuit. Na afloop van de dienst was in de consisto riekamer gelegenheid kennis te maken met den nieuwen leeraar. PAARDENSPORT. Gaarne vestigen wij de bijzonde re aandacht onzer lezers even op de in dit blad voorkomende ad vertentie van de Vereen, ter be vordering van de Paardensport. Bij goed weer belooft Donder dag 31 Juli een mooie dag te wor den en zullen velen naar Bolsward optrekken, waar op het gebied, van paardensport voor „elk wat wils” is. Als extra nummer vinden wij op het programma een demonstratie met de veredeld Oldenburger ien groote oranje V, op de groote plei nen worden groote uitstalkasten geplaatst met wandkaarten van midden Europa en Europeesch Rusland waarop de vorderingen van de Duitsche troepen worden aangegeven, trottoirs en rijwegen, schuttingen, bruggen enz. worden met een V beschilderd, twee mil- lioen sluitzegels met dit teeken worden geplakt, radio Hilversum geeft in haar uitzendingen het morseteekenvoor en na de Duitsche weermachtberichten en zoo zal men overal het teeken van de Duitsche overwinning zien en hooren. Ook in het overige door Duitsch land bezette gebied wordt dezelf de propaganda grondig gevoerd. Zoo meldt het D.N.B. uit Ber lijn: Bijna geheel Europa staat thans in het teeken.van een unieke propaganda-actie, welke als een soort plebesciet de verbondenheid van honderden millioenen men- schen met den Duitschen strijd en de Duitsche overwinning symboli seert. Deze verbondenheid komt tot uiting in de letter „V”, de be ginletter van het woord victoria als het teeken voor de zekerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken, dat slechts diegene toe komt, wiens vanen nog nooit een terugtocht hebben aanschouwd, doch steeds weer de overwinning. Dit teeken V beheerscht de straten in ontelbare steden op het con tinent. Het dringt zich in de pers onweerstaanbaar aan den lezer op. Vliegtuigen schrijven in de lucht het teeken V, de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op de aanplakzuilen en op de muren der huizen, meestal met de spreuk: De overwinning van Duitschland is ook de overwinnaar van Noorwe gen. In Nederland en België straalt dit teeken temidden van het straatverkeer den voorbijgangers van vluchtheuvels en trottoirs te gemoet. In het gouvernement-ge- neraal staat het op de boerderijen en hekken, in het protectoraat be heerscht dit teeken de pers, even als in andere landen. In Parijs straalt het van den Eiffeltoren tot ver in den omtrek. Daar wordt dit teeken door verzamelaars van het Roode Kruis verkocht. Overal dragen de menschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken, dat thans al degenen, die zich be wust zijn van de Duitsche over winning aan alle fronten, ver- eenigt. UITSLAG D.B.S.-LETTER- PRIJSVRAAO. Ook de D.B.S.-letterprijsvraag is een groot susces geweest. Zeer veel goede oplossisgen waren er binnengekomen, zoodat ten slotte het lot moest beslissen. De hoofdprijs, een waardebon f,10.00 werd behaald door mej. Hendrika Kramer, Gr. Markt. De 2de prijs, waardebon f 6.00 door mej. Catharine Altena, St. Jo. sephbuurt. De 3de prijs, waardebon f 3.00 door Japie Melchers, Verwerstr. 13. Wat de uitslag betreft van het raden der totale lengte van de D. B. S.- en A. M. S.-spelers, kwamen er voor de eerste 2 prijzen slechts 2 personen in aanmerking. De totale lengte bedroeg 38 M., 29 c.M., wat precies geraden werd door de heeren S. Praamsma, Ka de en Siebr. Bijlsma, Bargefenne. De eerste prijs, een electr. sche merlamp, werd na loting door eerstgenoemde behaald, 2de prijs, een waardebon f 2.00 door Siebr. Bijlsma en de 3de prijs, een taart, (beschikbaar gesteld door fa. Tj. de Jong) door den heer F. van den Berg, Kiosk. MULO-EXAMENS. Te Leeuwarden slaagden dezer dagen o.a.: A. Schukken, Nijland, G. A. Vermeulen, Oosterend en A. Molenaar, Bolsward. FRIESCHE MIJ. VAN LANDBOUW AFD. BOLSWARD. Bovengenoemde afdeeling ver gaderde Woensdagmorgen in bo venzaal Café Molenaar. Voorzitter De Vries opent de bijeenkomst met een kort woord van welkom, waarna notulen worden gelezen en goedgekeurd. Punt 3 bevat mededeelingen. Allereerst dat er weer een mei kerscursus wordt gehouden met aanvankelijk 6 leerlingen, thans nog 4. In het belang van de cursis ten zal deze cursus niet in een seizoen afloopen. 2e. Aan de afd. Bolsward is verzocht een lid toe te voegen aan de streekcommissie Dr. Posthuma. Aangewezen is de heer Tj. van Gosliga te Parrega. 3. Een schrijven van het be stuur van de najaarsbeurs, waarin ERNSTIG ONGELUK. Woensdagavond had in de Hid Herostraat een nogal ernstig on geluk plaats. Een 10-jarig zoontje van den heer Gorter, wonende, aldaar speel de den geheelen middag op een daar af en aan rijdende zandwa- gen. Op een gegeven moment viel de jongen aan de zijkant van den wagen en kreeg een der wagen wielen over zich heen. Onmiddellijk ingeroepen genees kundige hulp achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Sneek nood zakelijk. Het bleek dat ’t dijbeen was gebroken. De toestand bleek hedenmorgen zeer bevredigend, zoodat alle hoop bestaat op een goede afloop. Niet genoeg kan er voor gewaar schuwd worden, hoe gevaarlijk het is dat kinderen op rijdende voertui gen klimmen. HOOFDREDACTEUR A.J. OSINOA, JONOEMASTR. 8. BOLSWARD. ARUM. BEVORDERD. 18 Juli 1941. Bevorderd van 3e naar de 4e klasse: A. Sinnema. Van de 1ste naar de 2de klase: J. Lukkes, bei den leerlingen van de R. H. B. S. te Harlingen. Grootste zuinigheid met electriciteit en gas ge* boden. Weest zuinig met electri citeit en gas! Bedenk, dat het electriciteits- en gasver bruik is gerantsoeneerd op 75 pCt., dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dit rantsoen niet te overschrijden en dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsnijding van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in de zen zomertijd kan verlich ting vrijwel geheel achter wege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij dag licht in hotels, restaurants, winkels, enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernoodza kelijkste beperkt worden, o.a. door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert, door het warmwa- terverbruik voor koken, was- schen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden be reikt door: Geen kleine vlammetjes doorloopend te laten bran den onder keuken- of bad- geyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het ko ken steeds de deksels op d& pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan uw gasvlam klein worden ge steld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. Beperkt dus uw verbruik! Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen be lang, want het bespaart U boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook zoo spoedig mogelijk uw meter zelf op te nemen. De volgen de week zullen hierover in lichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gasbedrij ven u hierover voorlichten. hengst „Karusch”, kampioen van Nederland. Fokker-eigenaar van „Karusch” is de heer C. J. Blank- sma van Pingjum. De inschrijving voor de drave rijen is ruimschoots voldoende zooals U lult} hét Mier volgende lijstje mag blijken: ,\Cisca”, „Colombine”, „Fatema”, „Eppo Oostar”, „Fan fare Edel Brewer”, „X Smiling”, „Allricht”, „Doriethe”, AANBESTEDING. 21 Juli 1941. Heden werd voor rekening van de gemeente Wonseradeel aanbe steed het bouwen van een woon huis en bakkerij te Arum voor den heer J. Posthuma aldaar. Ingeschreven werd als volgt: M. v. Straten, Kimswerd K. Feenstra, Pingjum J. Tol, Witmarsum H. v. d. Vliet, idem Fa. Draaisma, Piaam W. Postma, Hartwerd De begroeting van den directeur van gem.werken bedroeg f 10.500. Gunning voorl. aangehouden. „Edda”, Scott”, ,The Saint”, „Gu ard”, „Bella Norton”, „Dieco Scott”, „Friedensbode”, „Claudy Scott”, „Diamant Bleu”, „Eddij”, ,,Domina”, „C Albatros”, „Darwin’ „E Lockner” en „Windekind”. Voor het concours-hippique is de aangifte nog niet gesloten, De deel- keuring te houden. De regeling name hieraan hopen wij in ons no. van a.s. Dinsdag te kunnen ver melden. Nog vermelden we even, dat voor het concours-hippique door de besturen van de Vereen. „Het Friesche Paard” en „Het Boven- landsch Ras” medailles zijn uitge loofd voor de beste Friesche fok- merrie en voor de beste in tuig gaande Bovenlandsche Stamboek. merrie. gewezen wordt op de belangrijke agrarische afdeeling. 4. Door de Fr. Mij. v. Landb. is een commissie ingesteld ter be studering van het grondwater- vraagstuk in Friesland. Verschillende vragen werden aan de diverse afdeelingen gesteld ter beantwoording. Punt 4. de agenda Leeuwarden geeft geen op- of aanmerkingen. Tot afgevaardigde en plaatsver vanger wordt een lid van het be stuur aangewezen. Punt 6 bespreking fokveekeu- ring, had tot resultaat, dat na ge houden stemming met 12 stemmen vóór en 4 tegen besloten is, ook dit jaar zoo mogelijk in samenwer king met de A.B.T.B. een fokvee- WITMARSUM 21 Juli 1941. Heden had in hotel Hofstra de ledenvergadering plaats van de afdeeling Witmarsum van de Frie sche Maatschappij van Landbouw, die onder leiding stond van den heer N. Ozinga. Behandeld werd een ingekomen schrijven van het H.B. met vragen omtrent de ontwaTering in deze af deeling. De algeineene meening is, dat dit over het algemeen vol doende is, doch dat enkele molens nog vervangen konden worden door electrische gemalen, wanneer de materialen daarvoor verkrijg baar waren. De agenda der algemeene ver gadering gaf geen aanleiding tot bespreking. Als afgevaardigde werd aange wezen de heer Johs. Hoogland, als plaatsvervanger de heer N. Ozin ga. Hierna werd het woord verleend aan den Directeur van dfe afdeeling Friesland van het Rijksarbeidsbe- middelingsbureau, die op bevatte lijke wijze’ een uiteenzetting gaf van den dienst van deze instelling, wat door den heer Hoogland, ambtenaar bij dit bureau, met ge gevens uit de practijk nader werd toegelicht. De vragen, naar aanleiding de zer bespreking gesteld, werden naar genoegen beantwoord en de algemeene meening was, dat voor al in de toekomst veel gebruik van dezen dienst zou kunnen worden gemaakt, waarmee werkgever en werknemer gebaat zullen zijn. Als lid van het bestuur in de vacature wijlen L. J. Hilarides werd gekozen de heer J. L. Hilarides, in de vacature A. Bierma, niet her kiesbaar, de heer W. van Popta. Na eenige bespreking werd be sloten in September een afd.-vee- keuring te houden, waarbij ook de leden van den A. B. T. B. en C. B. T. B. in de gelegenheid zullen wor den gesteid vee te kunnen inzen den. Na bij de rondvraag nog ver schillende onderwerpen te hebben besproken, o.a. greide-scheuren voor koolzaad-verbouw, bodem onderzoek in verband met de schaarschte van kunstmest, vee- levering, enz., werd deze geani meerde vergadering door den voorzitter gesloten. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag j.l. deed Ds. Boer van Berlikum zijn intrede in de Doops gezinde gemeente alhier. De nieu we leeraar sprak naar aanleiding van de slotwoorden van de le brief van Paulus aan de Thessalo- nicensers hoofdstuk 5 vers 24. De spreker stelde tegenover de trouw van God, de ontrouw der men schen. Wie trouw is, kan meer ten goede doen dan hij zelve gemeend heeft. Zich tot de gemeente rich tende dankte de leeraar voor het in hem gestelde vertrouwen. Spreker hoopte op prettige sa menwerking met kerkeraad, kos ter en kosteres, organiste en orgel trapper. Verder volgden er woor den tot de zusters naaikrans, de zangvereeniging „Con amore” en Menno Simonskring. De zusters van de doopsgezinde instelling, de catechisanten, de Zondagsschool en collega Vink van de N.H.K., de collega’s uit de ring, en de gemeen ten, in het bijzonder tot de vijf ge meenten, waarmee Bolsward zich heeft verbonden. Dank sprak ds. Boer uit aan den consulent ds. Van Drooge, die het werk tijdens het openblijven van de stoel voort zette. Ook richtte de redenaar zich tot de Algemeene- en Friesche So ciëteit, waarna hij allen welkom heette in zijn woning aan de Snee- kerweg. Hierop GEVONDEN VOORWERPEN over de maanden April, Mei en Juni 1941. Zilverbon, vulpen, zilveren ket tinkje, grijze heerenhoed, sjaal, lederen zakje met inhoud, dames polshorloge, heeren polshorloge, eenige sleutels, eenige beurzen m. inhoud, een bril in étui, een zak mes, een rozenkrans, zilveren brei- priemhouder met ketting, een streng witte kralen, een zwart kin- derschoentje, een zilveren slui- tinkje met steentje. Inlichtingen omtrent deze voor werpen zijn dagelijks te bekomen aan het bureau van politie te Bols, ward. 1 It f on- d t ize et ijn DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1