niEGEUEDS. De Oorlog Buitenlanflsclie Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Dinsdag 29 Juli 1941 No. 58 l, Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD MAKKUM 37gl£ Jaargang WITMARSUM. Weer is een week voorbijgegaan, waarin het beeld van dezen wereldoor log nog maar weinig verandering heeft ondergaan, niet alleen op het Oostfront, maar ook op het Westfront en de over- zeesche gebieden en ondanks die wei nige vooruitgang, ondanks het feit, dat duizenden tonnen ontplofbare stoffen de weerlooze burgerbevolking met dood en verminking bedreigen, is er nog geen Juli 1941. Benoemd tot onderwijzeres aan een openbare school te Sneek mej. J. Berg- sma, onderwijzeres aan de openbare school te Witmarsum. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. G. van der Zee. Tj. van der Hauw. J. Molenaar. P. de Wit. Joh. v. d. Schaaf. P. de Jong. B. Wolthuizen. W. de Wit. Advertentiüp per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. De directeur en de koren kunnen er echter zeker van zijn, dat Makkum hen dankbaar is voor het bezoek en, voor hetgeen ten gehoore is gebracht FINNEN MAKEN GROOTEN OORLOGSBUIT. Mislukte landingspoging aan de Finsche kust. Omtrent de gevechtshandelingen tegen de bolsjewisten is Zondag tegen middernacht officiëel het volgende medegedeeld In de omsingelde gebieden in de richting van Repola, waar een regiment infanterie is vernietigd, bevond zich bovendien een regiment veldartillerie. Daarbij werden o.m. buit gemaakt 37 stukken geschut, 15 granaatwerpers, 2 stukken pantserafweergeschut, 6 stukken luchtafweergeschut, 13 trac toren, 50 vrachtauto’s, 17 veldkeukens, 200 paarden en talrijke zware infan- teriewapens. Van het zeefront wordt medege deeld, dat de vijand op 29 Juli ge tracht heeft Bendtsker te nemen door uit vier motorwachtbooten 120 man en de bemanning der booten aan land te zetten. De landingsmanoeuvre ge schiedde onder bescherming van vijan delijke torpedobootjagers en het vuur DE STADS-SIRENE. Vermoedelijk zal het oude rijmje: Lang gewacht en stil gezwegen, Nooit gedacht, toch nog verkregen, op onze stadssirene van toepassing kun nen worden gebracht. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, is de sirene-inrichting aangeko men en is men nu met de voorbereiden de werkzaamheden op de stadhuistoren bezig. Wanneer dit instrument eenmaal ge plaatst en in werking kan worden ge steld, zullen vermoedelijk ook weer de klokketonen over onze stad weerklin ken. 26 Juli 1941. Hedenavond had alhier een zangde- monstratie plaats in den tuin van den heer R. Bruihsma, hoofd der R.K. school. Aan de uitvoering werd deelgenomen door de vereenigingen uit Arum, Wit marsum, Wons en Makkum. Verscheidene nummers werden ten ge hoore gebracht, waarvan sommige stuk ken gezamenlijk en anderen weer door de koren afzonderlijk werden gezongen. De leiding berustte bij hun aller direc teur, de heer J. R. Blanksma van Wit marsum. Genoemde tuin grenst direct aan den openbaren weg, waardoor een ieder gelegenheid had de zang te be- luisterenx Talrijke aanwezigen hebben er dan ook gebruik van gemaakt. Jammer, dat de zangers en zangeressen van elders op de thuisreis nog door een regenbui wer den overvallen, daar de kleeding der der batterijen rondom Russare. De meesten berekend was op mooi droog Finsche troepen hebben den aanval zomerweer. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. KUB AARD. GESLAAGD. Te Groningen slaagde voor de acte handenarbeid mej. A M. van der Zee alhier. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: C. Hobma, Hindeloopen; T. Hengst, Gaastr F. Koomstra, *W. Wiersma, K. Groenhof, Workum; R. Podjema en R. van der Veer, Koudum en G. Sterkenburg, Lol- lum. Voor diploma B: Y. Hoeksema, Mak kum, G. Lemstra, Witmarsum en D. Dei- num Bolsward. meisje. waarin opgenomen Officiëel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 fectieve blokkade van het Japansche eilandenrijk door de Amerikaansche vloot. Op Hawaii hebben Amerikaansche troepen alle vitale bedrijven, pieren en pakhuizen op Cahu en de andere eilanden van de Hawaii-groep bezet. Het betreft hier, volgens Amerikaan sche berichten, mee een voorzorgsmaat regel, daar er op Hawaii ongeveer 15009 Japanners wonen. Nog een ander opzienbarend bericht maakt melding van net oprukken van het leger van Tsjang Ka. Sjek naar Indo- China. Wanneer we eens even een kaar tje van dit werelddeel bestudeeren, dan zit er direct verband in de bespreking tusschen de Japansche regeering en de Fransche regeering te Vichy als nog ver antwoordelijke instantie voor Fransch Indo-China. Deze Fransche bezitting grenst direct aan het door Japan in China bezette gebied, plus het belang rijke eiland Hainan. Reeds geruimen tijd geleden is uit Londen een bericht gepubliceerd, waar bij aan Japan het voornemen werd toe geschreven in de baai van Camranh een vlootbasis te vestigen. Wanneer U de moeite doet een wereldkaart te bestu deeren, zult U onmiddellijk inzien, dat een dergelijke vlootbasis voor Japan een belangrijke versterking van zijn steun punten in de Chineesche zee zou betee- kenen. Onwillekeurig zal men ook de vraag kunnen stellen, waarom een zoo groote beteekenis moet worden gehecht aan die Hawaii-eilanden. Het is ook hier de we reldkaart, die ons het antwoord geeft, n.l. dat bij een eventueel conflict tus schen Amerika en Japan de zeeweg van af Amerika met meer dan een derde in gekort wordt. Vanuit Hawaii en de Phi- lippijnen kan Japan totaal worden ge blokkeerd. Alle voorteekenen wijzen er op, dat aan een vreedzame oplossing van de in den laatsten tijd gerezen kwes ties nauwelijks gedacht behoeft te wor den, maar ook dat het eventueel deel nemen van Amerika aan den wereldkrijg door den strijd in het Verre Oosten de zoo vurig verlangde vrede geen stap na derbij komt, eerder tot een veel later tijdstip wordt verschoven. Die 'gedachte is niet bemoedigend, ook voor het zoo zwaar geteisterde Europa. OOSTERLITTENS ONGEVAL. 25 Juli 1941. Door de duisternis misleid kwam de vrouw van den heer J. M. B. alhier door het zolderluik te vallen. Zij bekwam hierbij zoodanige verwondingen, dat men aanvankelijk het ergste vreesde. Dokter Boersma uit Baard verleende heelkundi ge hulp en constateerde dat een rib ge kneusd was, zoodat het ongeval wonder boven wonder nog vrij goed afliep. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Slag gaat thans om de voorwaarde voor voortzetting van den bewegingsoorlog. De vijfde week van den strijd tegen de Sovjets vertoonde vele punten van overeenstemming met de week van 7 tot 14 Juni 1940 in het Westen, aldus wordt het D.N.B. van militaire zijde medegedeeld. Terwijl de gevechten toentertijd tus schen het Kanaal en de Maas slechts over een front van 400 kilometer wer den geleverd, is de tegenwoordige beslissende strijd tegen de Sovjets over een front verdeeld, dat meer dan zes maal zoo lang is. Aan dit front heeft zich in de afge- loopen week een nieuwe vorm van strijd tusschen het wederzijdsche oor logsmateriaal ontwikkeld, welke op ’t oogenblik nog niet beëindigd is. In zijn gigantische afmetingen overtreft hij de groote gevechten tusschen het oorlogsmateriaal tijdens den wereld oorlog zonder eenigen twijfel, ofschoon het munitieverbruik geringer kan zijn. Het beslissende onderscheid tusschen den huicjigen strijd tusschen het oor logsmateriaal en den strijd in den wereldoorlog ligt hierin, dat toen de tegenstanders zich In den strijd uit putten en verzwakten, terwijl thans reeds op ondubbelzinnige wijze is te constateeren, dat de Duitsche strijd krachten den Sovjets, zij het ook tijdens zware gevechten, de zwaarste verliezen hebben toegebracht, zonder zelf hierdoor benadeeld te worden wat betreft de toekomstige vrijheid van handelen. Terwijl dus de strijd tusschen het oorlogsmateriaal tijdens den wereld oorlog zuivere uitputtingsgevechten waren zónder met een beslissend resultaat voor den eenen of anderen kant te eindigen, wordt in den huldi gen strijd tusschen het oorlogsmateriaal in het Oosten de voorwaarde bevoch ten .voor de voortzetting van den be wegingsoorlog. Hierin ligt eveneens een parallel met den genoemden slag tusschen het Kanaal en de Maas in begin Juni 1940. Engelsche hulp (die nu eens in anderen vorm dan alleen theoretisch moest wor den geboden) hadden vertrouwd, is het wel een bittere teleurstelling geworden. We hebben vanaf het begin van dezen oorlog steeds aan de meening vastge houden, dat met een luchtoorlog de strijd niet is te winnen. Dat geldt natuurlijk voor beide partijen. Het is alleen een meedoogenlooze vern,iel|ing van ibul,tu- reele waarde, van weerlooze burgers en een vernietiging die sedert het bestaan van deze wereld zijn weerga nog niet gevonden heeft. Wil uit deze wereld krijg een der partijen als overwinnaar naar voren treden, dan zal dit, nu de onderlinge verhoudingen tot een bepaald hoogtepunt zijn gestegen, niet anders kunnen gebeuren, dan door de algeheele vernietiging van de tegenpartij. Dat is naar menschelijke berekening de eenige oplossing. Gelukkig heeft de geloovige mensch nog deze troost, dat de Goddelijke be stierder van dit ondermaansche te Zijner tijd het „tot hiertoe en niet verder” zal spreken en langs voor ons oog nog ver borgen wegen het geslagen menschdom tot den vrede te brengen. Uit duizenden harten stijgt dagelijks die roep om vrede omhoog tot aan het oogenblik, dat het den Heer van leven en dood zal beha gen den geesel van den oorlog van ons weg te nemen. Geeft voor deze week, zooals reeds gezegd, de strijd in het Westen en in het Oosten weinig stof voor bespreking, zooveel te meer vraagt een ander we relddeel en speciaal Japan, onze belang stelling. Dat het grootste deel van de Ameri kaansche vloot nog in de Indische wa teren wordt vastgehouden is voor Japan het bewijs, de ontwikkeling in dit ge- bied met meer dan gewone belangstel ling te volgen. Niet alleen militair, maar ook economisch tracht Amerika Japan te blokkeeren. Het Japansche blad „Tsjoegai” richt aan het adres van Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie de beschuldiging, dat zij willekeurig veranderingen in de situatie in het Verre Oosten willen aanbrengen om Tsjoenking te steunen en de inslui ting van Japan nauwer te maken. Hun vijandelijkheden worden steeds grooter en openlijker en wij moeten ons daarom voorbereiden op een uitgebreide econo mische blokkade die de Vereenigde Sta ten zullen bewerkstelligen, aldus dit blad. Ook wat Indo-China bereft en speciaal dat deel wat nog tot het onbe zette deel van Frankrijk behoort is men in Japansche kringen nie(t erg gerust over de Engelsch-Amerikaansche sa menwerking. Volgens het agentschap Domei heeft deze omsingeling van Japan den vorm aangenomen van lucht-, vloot- en mili taire steunpunten, welke zich uitstrekken van Britsch-lndië en Birma tot Malakka en verder tot de eilanden in den Stillen Oceaan en de Philippijnen. Het bestaan van deze vliegvelden en de vlootsteunpunten tezamen met de uit- gebreide militaire maatregelen moeten ernstige bezorgdheid verwekken ten aanzien van de veiligheid van Fransch Indo-China. Bedoelde schrijver eindigt aldus: De ernst van den toestand ver- eischt een snel optreden door Japan als tegenwicht tegen den druk der buiten- land'sche mogendheden, die er belang bij hebben te verhinderen,, dat Japan zijn aanvoeren verkrijgt en die er op uit zijn de aanvoerwegen te heropenen voor TSjang Kai Sjek. Japan zou in zijn plicht 'tekort schieten indien het zou toestaan dat de offensieve voorbereidingen wor den voortgezet, waardoor zijn eigen belangen in gevaar worden gebracht. Latere berichten bevestigen reeds de boven aangehaalde vermoedens. De Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan heeft het vlootsteunpunt P&cil Harbour op Hawaii met verzegelde or ders verlaten. In dit verband wordt ge wezen op de mogelijkheid van een ef- JUBILEUM HOOFDAGENT VAN DER HAUW. Onder groote belangstelling vierde 25 Juli de heer A. van der Hauw, hoofd agent van politie zijn 25-jarig ambts jubileum. Namens de gemeente sprak de Bur gemeester als hoofd der politie, mede namens den Inspecteur den, heer jvan Vliet, waardeerende woorden over de ambtelijke werkzaamheden van den jubi laris. De chef-veldwachter van Workum bracht namens die collega’s de hartelijke gelukwenschen, evenals chef-veldwach- ter Plaat van Witmarsum, die ook de felicitatie van den Burgemeester van Wonseradeel overbracht. Ook was mede aanwezig een viertal collega’s uit Won seradeel en veldwachter Kleinstra van Menaldum. De opperwachtmeester Hiemstra uit Bolsward bood gelukwenschen aan in tegenwoordigheid van de geheele briga de. Hoofdagent van der Kuur bood na mens het Chr. Nat. Vakverbond de gou den medaille aan en eveneens namens de afdeeling Bolsward van den Chr. Politiebond een schilderij. Natuurlijk waren ook de andere Bols- wardsche collega’s op het appèl. Het Stedelijk muziekkorps bracht den jubilaris ’s avonds een serenade. Het was voor den jubilaris en familie een onvergetelijke dag. ZELDZAAM JUBILEUM. In „h^t| Seinlicht”, lorgaan van den Chr. Bond van Spoor- en Tramperso neel, lezen we het volgende: „Sedert het jaar, dat ons Vakverbond het gouden insigne heeft ingevoerd voor hen, die 25 jaar onafgebroken lid zijn geweest van één der bij het vakverbond aangesloten organisaties, is in totaal aan 390 makkers van onzen Bond dit gou den eereteeken der Chr. Vakbeweging uitgereikt. Als een bijzonderheid kunnen we thans mededeelen, dat, zoo de Heere wil, op 28 Juli a.s. voor het eerst in on zen kring aan een vrouwelijk lid het gou den insigne overhandigd zal worden. Het is Mej. T. Kamstra-Kamstra, Botestraat 4, Bolsward, gewezen wach- teres bij de N. S., die dan een kwart eeuw lid van onze organisatie is.” Bij de hartelijke felicitatie van het 26 Juli 1941. Bij het te Leeuwarden gehouden exa men slaagde onze plaatsgenoot de heer Y. Hoeksema voor een diploma Mulo B. Hij ontving zijn opleiding van den heer J. de Vries, leeraar aan de Muloschool te Witmarsum. De wereld draait en blijft draaien en trekt zich van onze beslommeringen niets aan. De natuur gaat haar geregelden gang. Zij brengt ons voor- en najaar, winter en zomer en dan denken wij aan onze vacantie. Wij gevoelen, dat wij uit- en ontspanning noodig hebben, af wisseling. Wij hebben behoefte om eens uit de dagelijksche sleur te zijn. Daaraan hebben de gebeurtenissen in den grond niets veranderd. Een ge heel jaar hebben wij ons ingespannen en nu komt ons een kleine afwisseling toe. Rust, ’n zalig nietsdoen is datgene, dat ons verkwikking zal brengen, nieu we kracht geven om ons werk weder te hervatten. De zomer lokt. In eigen omgeving Willem wij onze vacantie bij voorkeur niet doorbrengen; wij verlangen naar iets anders, iets, dat voor ons de aantrekkingskracht van het nieuwe bezit. De advertentie-kolom- men worden ijverig bestudeerd om een rustig en aangenaam plekje te vinden. In het binnenland, natuurlijk. In zekeren zin is het zelfs wel goed, dat zij, die gewoon waren hun vacantie buitens lands door te brengen, nu wel genood zaakt zijn om binnen de landspalen te blijven. Dan zullen zij de ondervinding opdoen, dat ook ons Nederland heel wat schoons aan te bieden heeft, dat men vroeger uit onwetendheid altijd is voor bijgegaan. Afwisseling biedt Nederland genoeg, al is het niet groot. Zed en bosch, velden en heiden zijn overal te vinden. Er is voor elk wat wils. Is het niet een beetje beschamend, dat wij bijvoorbeeld over verschillende buitenlandsche badplaat sen kunnen meepraten, doch met onzen mond vol tanden zitten, als er over ons eigen land wordt gesproken? Werkelijk het wordt tijd, dat daarin eens ver andering en verbetering komtl En laten wij bedenken, dat onze hotel- en pensionhouders in den tegenwoordi- gen tijd ook een harden dobber hebben, om het hoofd boven water te houden. Door den loop der omstandigheden zijn zij toch al in een zeer ongunstige po sitie gekomen, meer nog dan een ander, omdat hun kostwinning er door in on middellijk gevaar is gebracht. Wij kun nen en moeten er het onze toe bijdra gen, om dit gevaar, zoo niet geheel van hen af te wenden, althans te vermin deren. Hierover zijn wij het ongetwijfeld allen eens. Thans nog enkele wenken van practisch belang. Wie heeft het niet wel eens medegemaakt, dat hij op reis tot de ontdekking kwam, dat hij een of ander had vergeten? Vroeger was dat onaan genaam, doch in den regel spoedig te verhelpen, omdat men overal van alles kon krijgen wat men noodig had. On der de tegenwoordige omstandigheden is dat iets heel anders. Wanneer wij b.v. onze zeep hebben vergeten, dan is dat verzuim niet zoo ggmakkelijk te her stellen. En dit brengt ons het allereerste tot deze gewichtige waarschuwing: vergeet vooral niet, Uw bonnen mede te ne men I Dat zou natuurlijk niets meer of minder dan een catastrofe beteekenen. Zorg er dus vooral voor, dit onmisbare onderdeel van ons tegenwoordig aardsch bestaan bij U te steken. Ofn daar zeker van te zijn en ook andere min of meer onmisbare dingen niet over het hoofd te zien geven wij den goeden raad, een lijstje aan te leggen van al die gebruiksvoorwerpen, kleedingstukken, ondergoed en wat dies meer zij, die men op reis absoluut noodig heeft. En wacht daarmede niet tot het laatste oogenblik, doch doe het een tijdje van te voren. Dat voorkomt teleurstelling. Er moet aan alles worden gedacht; en alle huisgenooten moeten er hun steentje toe bijdragen om te zorgen, dat er niets vergeten wordt op het lijstje, geen naalden, geen spelden, geen schoenveters, geen wat-U-maar-wilt! Want bedenk, dat een verzuim in den tegenwoordigen tijd niet zoo spoedig is goed te maken, nu alles of nagenoeg alles „op de bon” is! PAARDENSPORT. Het bestuur doet ons mededeeling dat voor het concours-hippique op Donder dag a.s. de volgende-paarden zijn inge schreven: .„Natali”, „Rmkje”, „JBejtsy”, „Haitske”, „Onori”, „Zella”, „Oogappel” „Pop”, „Óeke”, „Oetske”, „Pagina”, ,|Ubertina”T „Piet”, „Schoontje” en ,Zexponia”. Voor verdere bijzonderheden omtrent course en concourse zie men het volle dige officieele programma dat op Don derdag a.s. verkrijgbaar wordt gesteld. BENOEMING. Benoemd tot vakonderwijzer voor Duitsch aan de ulo-afdeeling der Reho- bothschool alhier, de heer B. S. Fokkens te Soestdijk. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. enkel lichtpuntje in deze donkere we reld te bespeuren. Toen op den 22 Juni de Engelsche Minister-president aankondigde, dat, nu de Duitsche legers in het Oosten tegen de Sovjets te velde trokken, voor de Engelsche luchtmacht het oogenblik was gekomen een lucht-offensief in te zetten, hebben misschien velen gemeend, dat dit het begin van een groote actie zou wor den.en gedurende een paar weken heeft, te oordeelèn naar het motor-ge- ronk boven ons land, een verhoogde activiteit deze gedachte nieuw voedsel gegeven. Spoediger dan verwacht kon worden is die verhoogde bedrijvigheid weer gedeeltelijk stop gezet en van een voor de Sovjetlegermacht beduidend af- leidings-offensief is tot nu toe niet veel terecht gekomen. Voor hen, die op die met steun van zware kannonneer- Hoofd- en Afd.-bestuur voegen wij gaarne de onze. ONTHOUDERS-VISCHCLB. Zondag j.l. hield de Ö.V.C. haar derde vischwedstrijd in dit seizoen. De vangst viel ook deze keer weer niet mee. Slechts 17 baarzen boven de wet telijke maat werden gevangen. De 1ste prijs werd behaald door R. van der Schaaf met een baars van 22 c.M. 2de prijs: D. Kamstri. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de l. i. I E ff ff 99 Z 99 ff 9# I DEJONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1