Beiangriih nmi! De Bolswardsche Courant en Westergoo Wees zuinig met electriciteit en gas. Uit den omtrek. Stadsnieuws V VICTORIA Vrjjdag 1 Augustus 1941 3721® Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel a Telefoon No. 451 No, 59 ,,o Parturen 3 V 0 No. Aant. Parturen MAKKUM. WOLSUM. DIt no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland ct. Buitenland 2% cl- Advertentifin per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Uit de wijk ontvingen wij het verzoek voor onderstaand gedicht eenige ruimte beschikbaar te wil len stellen. Gaarne voldoen wij hieraan. Aan Zuster Wolthuis, Zuster Wolthuis, bij Uw heengaan Brengen wij u' onze groet, En ons welgemeende wenschen: ’t Ga u wel, het ga u goed. Dankbaar zullen w’ aan u denken, Dank, voor ’t goede wat u deed, Voor uw liefde, voor uw zorgen, U was, steeds voor elk gereed. Moog’ ook in uw verder leven God u geven lust en kracht, Moge Hij u steeds nabij zijn. Bij het werk dat u weer wacht. GESLAAGD. Voor het praktijkdiploma Boek houden „Mercurius” zijn geslaagd de h.h. J. Adema en H. v. d. Berg beiden te Bolsward. Ze werden opgeleid door den heer E. Oldenziel, Leeraar M. O., alhier. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van hef water is heden 19 graden. 8 6 6 5 5 3 2 1 O 24 19 21 12 16 20 20 21 18 18 1 Augustus 1941. Tengevolge van sterk broeien werd Hedenmorgen vuur ontdekt in het hooi van den heer B. van Dijk te Remswerd o.d. Wolsum. Spoedig was er hulp aanwezig om het hooi te verwerken en werd de brandspuit gealarmeerd, die op het moment, dat we dit schrijven, nog geen dienst behoefde te doen, zoodat er voor de boerderij zelve geen oogenblikkelijk gevaar be staat 26 Juli 1941. Door de kaatsvereen. „Makkum” werd alhier hedenmiddag een jon- genskaatspartij gehouden, waaraan door een groot aantal liefhebbers werd deelgenomen en waarvan de uitslag is als volgt: 1ste prijs: H. Schuil en S. Vel- lema, Harlingen en S. de Boer, Zu rich. 2de prijs: KI. Nauta, Franeker, B. Vos, Witmarsum en F. Dijkstra, Cornwerd. 3de prijs: A Zwart, Pingjum, P. Blom, Makkum en G. Smeding, Harlingen. De medaille voor de beste kaat ser van den dag viel ten deel aan H. Schuil van Harlingen. De me daille voor de meeste bovenslagen in één partij werd uitgereikt aan A. LUTKEWIERUM. GESLAAGD. Geslaagd voor het M.L.O.-di- ploma A, onze plaatsgenoote mej. G. Jaarsma. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. 9e ORGELBESPELING. Het mannenkwartet uit het St. Franciscuskoor, bestaande uit de h.h. A Slippens (le tenor), V. ten 3 2 1 0 de Jong van Franeker en de me daille voor den versten bovenslag aan W. Gongrijp van Harlingen. De jonge kaatser H. Schuil van Harlingen verwierf met het winnen van deze partij reeds zijn tiende horloge en kan dus een man wor den van den tijd. 1 P. de Boer c.s. 2 J. Lukkes c.s. 3 J. Bouma c.s. 4 P. de Groot c.s. 5 J. Tolsma c.s. 6 J. Langhout c.s. 7 K. Wester c.s. 8. P. S. Huizinga c.s. 9 K. de Groot c.s. 27 Juli 1941. De Kaatsver. „Makkum” hield vandaag een ledenpartij in twee leeftijdsgroepen. Voor de jongste klasse tot en met 40 jaar, waren er 19 parturen ingeschreven, waar van de uitslag luidt als volgt: 1ste prijs: Tj. A. Rinia, Yeb Tolsma en H. Groen. De koningsmedaille werd uitge reikt aan Tj. Rinia. 2de prijs: Joh. Brandsma, M. v. d. Weerdt en H. de Vries. 3de prijs: D. van der Kooij, 0. van Dijk en S. Poog. Voor de oudste klasse, boven de 40 jaar, waren 7 parturen inge schreven, welke een competitie- partij hebben gespeeld. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: S. Bakker, Joh. Hib- ma en H. Weissenbach. De medaille voor den koning de zer partij werd gewonnen door S. Bakker. 2de prijs: S. Postma, Jan Rinia en P. de Vries. 3de prijs: R. Bergsma, R. D. Reitsma en D. Lemstra. De prijzen bestonden uit zilve ren lauwerkransen en takken, als mede Makkumer aardewerk. Er is door de oude garde fel ge streden en sommigen die anders niet zoo vlug ter been meer zijn, liepen nu als gesmeerd. DE PAARDENSPORTDAG TE BOLSWARD. Hoewel het Woensdag den ge- heelen dag had geregend, bleek de draversbaan nog in goede conditie. Ook vandaag werkte het weer niet mee en toch kunnen we van een alleszins geslaagde paardensport- dag spreken. Juist op het woord sport willen we vandaag even de nadruk leggen en het moge misschien vreemd klinken, maar de echte paarden sport danken we aan de totalisa- tor. Wat een groot verschil met vorige jaren, toen dikwijls het snelste paard niet mocht winnen om niet nader te noemen redenen en nu.'Van begin tot het einde een faire strijd. Zooals vandaag is paardensport een prachtsport De groote belangstelling van het pu bliek is hierbij de graadmeter dat men dit weet te waardeeren en geeft ons de vrijmoedigheid er bij de paardensportvereeniging op aan te dringen het dit jaar niet bij de zen eenigen wedstrijd te laten blij ven, maar de mogelijkheid te on derzoeken of het voor Bolsward ook mogelijk kan zijn een spring concours te organiseeren in sa menwerking met een of andere landelijke rijvereeniging. De belangstelling is nu weer op nieuw gebleken; laten we het ijzer smeden nu het heet is. Bij al dien lof dienen we toch ook een kleine bemerking te mogen maken en wel de regeling van de kaartenverkoop die was beslist onvoldoende. Het trof nu juist goed, dat de aanvang van den wedstrijd iets later werd dan officieel bepaald. In de eerste serie yan de A- draverij liepen de nos. 1, 2, 3, 5, 6, waarvan no. 5 onbedreigd wist te winnen, tijd 1.8, totalisator betaal de f 1.80. 2de serie nos. 7, 8, 9, 11, 12, een buitengewoon mooie rit, vier paar den vlak bij elkaar in het laatste rechte eind; winnaar no. 8, tijd 1-7%. 3e serie, nos. 13, 14, 16, 17 wordt ’n gemakkelijke overwinning voor no. 14, tijd 1.9, totalisator betaalde f 1.30. 4e serie nos. 18, 20, 21, 22, na een spannende rit voor no. 21, tijd 1.8, totalisator betaalde f 10.10. In de finale komen nu de nos.: 5. Addrie, P. Kramer, Nijland. 8. Y Kernei, J. Haan, Wijde Wormer. 14. Colombine, J. van Twist, Beemster. 21. Claudy Scott, D. Olivier, Oos- terlittens. Een zeer mooi slot tot aan het laatste toe spannend, wordt deze rit door no. 14 gewonnen, tijd 1.5, totalisator betaalde f3.90, ge plaatst f 1.50. Eerste prijs dus voor Colombine eigenaar J. van Twist, Beemster, f 200 plus zilveren Doele wisselbe- ker. 2de prijs no. 21, f 10. Voordat met het concours hip- pique werd aangevangen, werd eerst de Oidenburger hengst „Ka- rusch”, eigenaar de heer Blanksma te Pingjum, voorgereden. Deze hengst, kampioen van Ne derland, was voor de vele paarden liefhebbers een lust voor het oog. Ook het concours hippique wat nu volgde, had de groote belang stelling van het publiek, maar het haalt niet bij een concours in de stad, zooals we dat hier vroeger meermalen gehad hebben. De uitslag van klasse A, Friesch ras, waaronder prachtexemplaren werden voorgereden is als volgt: le prijs f25 en eerekruis, Natali van K. Werumeus Buning te Wor- kum. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in de zen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voor komen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, win kels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in parti culiere woningen moet het licht tot het allernoodzake lijkste beperkt worden; door Uw radio-toestel af te stellen indien U toch niet luistert; door het warmwaterver- bruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. beeikt worden door: geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of badgeyser; groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het ko ken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt kan Uw gas brander klein worden ge steld; voor het zetten van thee of koffie niet meer water te ko ken dan noodig is; het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen, bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk Is. BEPERK UW GEBRUIK. Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen be lang, want het bespaart U boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook zoo spoe dig mogelijk Uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover inlichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gas bedrijven U hierover voor lichten. GESLAAGD. Van de U.L.O. school voor C.V.Q. alhier slaagden 30 Juli te Leeuwarden voor het M.U.L.O.- diploma mej. Sj. Ringnalda uit Waaxens, mej. W. de Vries uit Lollum en de heeren J. Bulthuis uit Hartwerd en W. Tijsma alhier. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. AFSCHEID Zr. H. WOLTHUIS. Donderdagavond heeft de afdee- ling Tjerkwerd c.a. van het Groene Kruis in een bestuursvergadering afscheid genomen van haar wijk verpleegster Zr. H. Wolthuis. Voorzitter ,0. Damsma van Tjerkwerd heeft daarbij Zr. Wolt huis toegesproken en dank ge bracht voor het liefdevolle werk gedurende ruim 11 jaar in de wijk verricht. Voor de plaatselijke afdeelingen spraken nog de h.h. Heins van Lol lum, de Boer van Parrega en J. D. van der Weide van Burgwerd. Over de reden van het vertrek, n.l. de voor één verpleegster te groote wijk werd nog van gedach ten gewisseld en de mogelijkheid besproken om alsnog tot een op lossing te komen. In dezelfde vergadering werd de nieuwe wijkverpleegster Zr. N. Beukelman geïnstalleerd. ZURICH. IETS BIJZONDERS. 25 Juli 1941. Vanmiddag vond de heer A. Feenstra, houder Shell-station, een hier zeldzaam voorkomend dier. Het was een sprinkhaan. De lengte bedraagt pl.m. 7 cm. Deze schijnt verdwaald te£ zijn, daar ze hier nog nimmer gezien zijn. Bedenkt, dat het .electriciteits- en gasverbruik is gerantsoe neerd op 75 dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te over schrijden; dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. ARUM. LEDENKAATSPARTIJ. 28 Juli. Heden werd de gewone jaarlijk- sche ledenwedstrijd gehouden door de K.V. „Willem Westra” te Arum. Er is gekaatst in 2 klassen, en wel tot en met 35 jaar en daar boven. Voor beide partijen hadden zich elf parturen opgegeven. In klasse A tot en met 35 jaar werden de prijzen gewonnen door: le prijs, R. R. Yetsinga, D. L. Kuipers en J. P. Huizinga. 2e prijs, C. Kamminga, W. v. d. Weerd en P. Gros. 3e prijs G. Folkerts, J. Sies- werda en M. G. Brouwer. In klasse B, boven de 35 jaar, waren prijswinnaars: le prijs, Jan v. d. Schel, I. v. d. Leij te Kimswerd en S. P. Hui zinga. 2e prijs, M. R. Hiemstra, O. Reinsma en P. P. Huizinga. 3e prijs, H. de Boer, K. Werk hoven en K. Hoitenga, Kimswerd. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. De prijzen werden uitgedeeld aan de jongste klasse door den heer S. P. Huizinga, en aan de oudste klasse door den heer M. Hidma. Voor de muziek zorgden de hee ren Gebrs. Westra te Stiens es de heer Schuil te Sneek, die terdege de stemming er wisten in te hou den. De heer K. Westra wisselde het programma met voordrachten af, waarmee hij veel succes oogstte. De zaal was flink gevuld. HOOFDREDACTEUR AJ. OSINGA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. JONGENSKAATSPARTIJ. 29 Juli. De K.V. „Willem Westra” te Arum had een kaatspartij uitge schreven van jongens, waarbij 32 parturen waren aangegeven. Jam mer, dat een 20-tal jongens, die van heinde en ver per fiets waren gekomen niet mee mochten spe len, omdat de afd.secr. van de ver schillende vereenigingen hadden verzuimd op tijd de jongens op te WOMMELS. DE FREULE-PART1J. Juli 1941. Nog slechts enkele dagen en we zijn de eerste Woensdag in Augus tus weer genaderd, een dag bij liefhebbers van het aloude balspel „it keatsen” overbekend, daar dan telken jare wordt gehouden de traditioneele Freule-partij, ge naamd naar de schenkster der fraaie klokjes Freule C. J. de Vos van Steenwijk, voor jaren her een beminde inwoonster van Wommels, die thans sinds 1902 deze befaam de wedstrijd van Jong Nederland laat houden, waarvoor kaatsmin- naars stellig dankbaar zijn, daar steeds weer de belangstelling voor dezen wedstrijd, dit evenement in de kaatssport naar dezen dag uit gaat en waarvan we hoorden, dat. enkele bezoekers vanaf de instelling getuige waren en er dan ook een soort traditie van hadden gemaakt. Ongetwijfeld zullen de beste for maties hun afdeelingskleuren ver dedigen met ambitie, moed en vol harding, teneinde zoo mogelijk hun de kans niet te laten ontglippen van een veel begeerd Freuleklokje te winnen. Het zoo gunstig gelegen kaats- terrein, waar thans weer deze 39e Freulepartij zal worden gespeeld, biedt, zooals altijd ruimschoots plaats aan de talrijke bezoekers, welke tevens de gelegenheid wordt geboden voor een zitplaats, welke rondom het speelterrein zijn aan gebracht, vanwaar niets van het spel verloren gaat. Wommels’ kaatsbestuur, dat al les in het werk stelt dezen dag te doen slagen verwacht dan ook tal rijke kaatsliefhebbers op haar sportterrein, om getuige te zijn van deze kaatswedstrijd van de jeugd. UITSTAPJE. 29 Juli. Op een dezer dagen maakten de kinderen der Bewaarschool een plezierreisje. Des namiddags om half twee vertrokken 34 kleintjes op een wagen van den heer S. L. Hilarides, naar Dijksterburen on der Kimswerd. Daar aangekomen werd in de zee veel pret gemaakt met pootjebaden. Intusschen wer den de kinderen op roode bessen getracteerd, hetgeen wel in de smaak viel. Des middags pbm. hal fzes ar riveerden de kleintjes weer in Arum terug en hadden veel geno ten. Een woord van dank aan het adres van den heer S. L. Hilari des, is hier zeker op zijn plaats voor het pro deo beschikbaar stel len van paard en wagen en 't ver voer der kinderen. Dat op een ypl- gend jaar weer zoo’n tochtje mag worden gemaakt, is zeker de wensch der kleinen en der ouders. 2de prijs, f 10, Oetske van Wed. J. Hettinga, Burgwerd. 3de prijs, f5, Haitske, van K. Jansma, Heeg. Klasse B. Bovenlandsch ras. 1ste prijs, f 25 en eerekruis, Ubertina, van A Gaastra, Wor- kum. 2de prijs, f 10, Pagina, van K. Werumeus Buning te Workum. 3de prijs, f5, Piet van A W. Frankena, Heeg. Spoedig hierna werd begonnen met de B-draverij. Ook hier even als in de A-draverij, veel spannen de ritten. In de eerse serie werd geplaatst no, 5, tijd 1.9, totalisator f4.20. Tweede serie no. 9, tijd 1.9^, totalisator f 1. Derde serie no. 15, tijd niet op gegeven, totalisator f 4.Hier werd de winnaar gediskwalificeerd wegens onzuiver draven. Vierde serie, no. 22, totalisator f 1.60. In de finale komen dus: 5. Y. Smilling, P. Kreusinga, Kol- lum. 13. Cisca, A. Hibma, Midlum. 15: Addrie, P. Kramer, Nijland. 22. Y. Kernei, J. Haan, Wijde Wormer. Van start af neemt 15 de leiding maar in de eerste bocht komt 22 gevaarlijk opzetten, weet ongeveer gelijk te komen, maar verliest in de laatste bocht weer iets. Met een geweldige eindspurt weet toch no, 22 het eerst de eindstreep te passeeren. Een prachtslot van een mooie draversdag. 1ste prijs, f 150, dus voor 22 Y Kernei, tijd 1.5. 2de prijs, f60, 15 Addrie. 3de prijs, f 40, 13 Cisca. 4de prijs, f 25, 6 Y. Smilling. De omzet van den totalisator was ruim 3000 gulden. Wegens vacanfie van ons per soneel, zal DE JONG’s NIEUWS BLAD Dinsdag niet verschijnen. Advertenties voor hef volgende Vrijdagnummer verzoeken we zoo vroegtijdig mogelijk klaar te ma ken, teneinde volgende week het Vrij dagnummer op tijd te kun nen laten verschijnen. Nu volgende week zeer vele winkelzaken in deze stad in ver band met de langzamerhand al- gemeene vacantieweek gesloten zullen zijn, meenen we den raad le mogen geven, reeds Zaterdag met de inkoopen hiermee reke ning te houden. Voor de brood voorziening is daarvoor de Maan dag nog disponibel. geven. Wel een groote teleurstel ling voor die jongens, waarvan ve len nog doornat in Ajum aankwa men. De kaatspartij slaagde buiten deze onattentens van de secr. ech ter nog uitstekend. De prijswin naars waren als volgt: 1ste prijs (3 actetasschen)D. Molenaar Bolsward, F. v. d. Wal, Ried en G. Smeding, Harlingen. 2de Prijs (etui’s, mes, vork en lepel), F. Haarsma, Wommels, W. Wieling, Wier en K. Stoffels, Leeuwarden. 3e prijs (portefeuilles), Aebe Haima, Dongjum, T. Lanting, Wommels en Joh. Bouma, Arum. 4e Prijs (dassen), P. Sieben- sma, Tjummarum, J. Helfrich, Sexbierum en Jac. Bonnema, Wommels. WITMARSUM KAATSEN. De volgende 16 parturen nemen deel aan de kaatspartij, welke hier Zondag 3 Augustus wordt gehou den: E. Zijlstra, Witmarsum, A Paassen, Huizum, F. v. d. Vliet, Witmarsum. F. Hiddinga Weidum, C. Kam minga, Arum, G. Groen, St Anna. T. Zijlstra, Witmarsum, L. Seer- den, Franeker, W. Bosma, Bols- werd. B. Wiersma, Berlikum, J. van Dijk, Harlingen, Sj. Helfrich, Wij- naldum. H. Knol, Harlingen, J. Wallen dal en D. Ganzinga, St Jacob. R. Yetsinga o.e.a., Arum, W. Reitsma, Witmarsum, M. Bijlsma, Bolsward. J. Rodenhuis, Huins, F. Hel frich en F. de Jager, Harlingen. M. v. d. Hem, Huizum, A. Pas cal, Harlingen, J. Hoekstra, Pie- tersbierum. K. Kuiken, St Anna, J. de Groot en S. de Groot, Weidum. S. Kooistra, Dokkum, J. Wie ling, Wier, Th. de Bruin, Leeu warden. K. Posthumus o.e.a., Leeuwar den, Y. Kuperus, Wijnaldum, R. Keijzer, Leeuwarden. K. Falkena, Bolsward, A Braam Sexbierum, Tj. de Jong, Min nertsga. E. v. d. Meij, Berlikum, D. de Vries, Sexbierum, Jan Veenstra, Berlikum. K. Wassenaar, Wier, J. Ferwer- da. Bolsward, A. Bergsma, Wier. D. Hilarides, Marssum, Jan Zijl stra, Sexbierum, P. Hoekstra, Pie- tersbierum. A. Kuipers, Leeuwarden, L. Vo gels, Tjummarum, M. v. d. Weerd, Arum. Gew. Aant. part, eersten 4 M. v. d. Weerdt c.s. 4 5 D. Kuipers c.s. 3 Joh. Brunia c.s. 1 R. Yetsinga c.s. 2 C. Kamminga c.s. Jongens beneden 16 jaar. No. KAATSCOMPETITIE. Afd. Arum. 30 Juli. Stand na halve competitie. Oudste klasse 35 jaar en ouder. No. Parturen Gew. Aant. part eersten 3. S. P. Huizinga c.s. 3 4 O. Takema c.s. 2 M. R. Hiemstra c.s. 2 5 W. v. d. Weerdt c.s 2 1 D. Tolsma c.s. Jongste klasse 16 tot en met 34 jaar. Parturen Gew. part, eersten 48 46 39 38 36 32 29 29 23 Brink (2e tenor), 1. Ettema (le bas) en J. Visser (2e bas), dat a.s. Maandag medewerking zal verleenen, zingt de volgende nummers: „Lauda Sion” (St Thomas v. Aquino 1225-1274). „Sanctus, „Benedictus” en Crue”. „Memorare” (St. Bernardus van Clairvaux 1090-1153). De orgelnummers zijn: J. S., Bach Koralvorspiele „Ailein Gott' in der Höh’ sei Ehr” (VI no. 3), Toccata D Moll (IV no. 4) „Pré lude de Déluge” van Saint Saëns. „Prière et hymne” van J. N. Rem mens. DE JONG s NIEUWSBLAD -) v„.„„UflM/niMCnarfe_ waarin opgenotnen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1