De Bolswardsche Courant en Westergoo g Stadsnieuws f 8-7-g-O-O V VICTORIA Uit den onttrek. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 37?!g Jaargang Vrijdag 8 Augustus 1941 No, 60 ED ie- Werktuigbouwkunde. ACHLUM. n I MAKKUM. I we- t 1 r r I i itit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland \¥t ct. Buitenland 2H et. is toegelaten aan de Midd. Techn. school te Leeuwarden, o.a. bij om het aan het welslagen van deze partij, in het bijzonder aan scheidsrechter Vollema en zijn staf van keurmees ters. Voor de acte Fransch M. O. A slaagde de heer T. Zeilstra te Drachten, oud-onderwijzer a.d. Re- hobothschool alhier. er werd gegeven. We zullen ho pen op een herhaling, waarbij dan is opgelost het probleem lawaai- maken. 3 Aug. In de ?ömer komt de N. V. niet zoo geregeld bij elkaar dan in ’t winterseizoen. Óm de band tus- schen de leden te sterken, maakte men een reisje. Om halfzes ’s mor- DE N.V.-LEDEN MAKEN EEN REISJE. met were GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer Joh. R. Bergsma, slaagde te Arnhem voor het diploma tuinbouwkunde. GESLAAGD. Voor de Vereen, van Handels- examens op practische grondslag, slaagde dezer dagen te Leeuwar den voor Nederlandsche Handels- correspondentie, onze stadgenoote mej. Trees Gerritsma. IDSEGAHUIZUM. De bevestiging Van cand. EL J. Geerling Jr. als predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Idsega- huizum c.a. zal plaats hebben op Zondag 31 Augustus a.s., Voorm. 10 uur door den Weleerw. heer Ds. B. J. Geerling van Oude-We- tering. le le o. 'g n in d iet r- al e- e- J- et )- al le et it le ng iet 3d, js. de fa in de en e- :e- ap gd ir- an an de a- en il i. e z’n vele hooge bruggen en wallen. Ook ging men de Kath. kerk be zien. In Langweer ging men aan Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. TOEGELATEN. 4 Aug. Onze plaatsgenoot W. Meekma maken van het jubileum van den heer W. Schuurmans, als park wachter in het park. Op 1 Augustus was het 25 jaar geleden, dat Schuurmans werd aan gesteld., Al die tijjti heeft hij zich een ijverig en nauwgezet parkwachter getoond, met veel liefde voor ons mooi Julianapark. We veronderstellen, dat dit feit voor dezen jubilaris niet onopge merkt is voorbijgegaan. Binnenkort kunnen er nog meer worden verwacht, naar we verne men. waarin opgenomen EXMORRA. Door het Hoofdbestuur der Ver- eeniging ter Veredeling van het Ambacht, werd na gehouden exa men te Utrecht van 27 Jüli2 Augustus aan onze plaatsgenoot A van den Berg den graad van Meester in het timmeren toege kend. MUZIEK. Het Chr. Muziekcorps „Oranje” behaalde op het te Koudum gehou den concours van den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen in Friesland met 100 punten de 1ste prijs in de 2de afdeeling. BENOEMING. Aan den heer C. Goor is, gens zijn benoeming als vakonder wijzer aan een bijzonderé ulo school te Rijswijk, ingaande 1 Sep tember a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vakonderwij zer aan de Rehobothschool alhier. Als zijn opvolger is benoemd de heer B. Fokkens te Soest - PINGJUM. Benoenfd als onderwijzer aan ’n o. L school te Franeker, de heer S. de Vriiee alhier. Dit is het gironummer van de Nederlandsche Ambulance van het Vrijwilligerslegioen Neder land, die straks uitgezonden zal worden naar het front in Oost- Europa, om hulp te bieden aan de lijdende menschheid, vriend en vijand 1 Nederlanders, steunt met Uw bijdrage de oprichting en uitrusting van deze ambu lance. Stort nog vandaag Uw bijdrage op girorekening no: 876001 ten name van de Neder landsche Ambulance, Koningin negracht 22, ’s Gravenhage. De heer C. Goor, vakonderwij zer aan de Geref. Rehoboth-school alhier, slaagde voor de akte Frans L O. Hij ontving zijn opleiding van den heer L. J. D. Stuip, leeraar Fransch M. O, alhier. EEN JUBILEUM. Door het niet verschijnen van ons Dinsdagnummer zijn we nu pas in de gelegenheid melding te Heeren 20-35 jr., vaatje kruien, le pr. Hans Hofstra. 2e B. v. d. Berg. Dames 20-35 jr., korfballen, le pr. E. Yntema, 2e M. Kooistra. Dames boven 35 jaar, balslaan met fopbril, le pr. H. Yntema-Til- 10e ORGELBESPELING. A.s. Maandag bevat het pro gramma de volgende nummers van Bach: Koraalbewerking over „Wachtet auf, ruft uns die Stimme” (Boek VII no. 57) en Fantasia und Fuga A Moll (Boek IX no. 1). 3. Toccata van Paradies. 4. Berceuse van Sydney Crooks. 5. Caprice en Andante cantabile uit de 4e Sym fonie van Widor. 6. Pastorale en Finale der 5e Synphonie van Wi dor. HOOFDREDACTEUR A.J. OSINOA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. VERGADERING GEWESTEL1JK ARBEIDSBUREAU MET VERTE- GENW. LANDBOUWORGA NISATIES. Op uitnoodiging van den Direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau Leeuwarden en onder diens leiding werd alhier een vergade ring gehouden van vertegenwoor digers van verschillende landbouw organisaties uit Bolsward en om liggende gemeenten met de land-' bouw-deskundigen van het Gewes telijk Arbeidsbureau en den leider van het bijkantoor Bolsward. De Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leeuwarden gaf een uiteenzetting van de sedert 1 Mei 1941 gewijzigde organisatie der Arbeidsbemiddeling en schetste de werkwijze van het Gewestelijk Ar- beidsbureau en de bijkantoren, om vervolgens stil te staan bij de mo gelijkheden, die er thans zijn, ook voor landbouw en veehouderij, om arbeidskrachten via de arbeids bureaus te betrekken. Bij ’t plaat sen van werkzoekenden moet het bedrijfsleven worden ingeschakeld en men zal ervaren dat de arbeids- bureaux klaar staan om de juiste man op de juiste plaats te bren gen. Met voorbeelden toonde spr. aan dat in de afgeloopen 3 maan den goede resultaten zijn bereikt. Bij de taak de werkloosheid op te heffen moet het bedrijfsleven me dewerking verleenen. Vervolgens besprak de chefvan de afd. landbouw van het Gewes telijk Arbeidsbureau Leeuwarden verschillende landbouwvraag stukken o.a. de mogelijkheid van tewerkstelling in Oost-Europa. Verschillende vragen uit de ver gadering werden naar genoegen beantwoord. Aan het slot der vergadering sprak de leider van het bijkantoor Bolsward de hoop uit, dat de ver gadering de indruk zal hebben ge kregen dat getracht wordt aart de arbeidsbureaux goed werk te le veren. De bureaux kunnen aan spraak maken op het vertrouwen van werkgever en werknemer. De Voorzitter sloot de vergade ring met dank voor de opkomst en de aangename bespreking, waarbij het hem genoegen deed te mogen constateeren, dat ook in deze bij eenkomst is gebleken dat men tot medewerken bereid is. ROTTERDAMSCHE KINDEREN NAAR FRIESLAND. De vereen. Vrijw. Vrouwen- Hulpactie en het Comité voor Bij zondere Noocjen alhier hadden ook dit Jaar het initiatief genomen om een aantal Rotterdamsche kinderen gedurende de vacantie een prettig tehuis aan te bieden. Ruim een 20-tal kon in Bolsward geplaatst worden. J.l. Woensdag was de aankomst- dag. Door de dames ten Cate Beekhuis en v. d. Oevervan der Werf werden de kinderen, die hier in Bolsward zouden logeeren van de boot te Stavoren gehaald. We hebben ons de moeite getroost deze aankomst en het verdere transport bij te wonen, teneinde 'een zoo ge trouw mogelijk verslag te kunnen geven. Toen de trein van Workum naar Stavoren bij de haven arriveérdb, stonden reeds een deel van de kin deren op de kade en vormde zich langzamerhand de verschillende groepjes rond de leiders. Het was slecht weer, harde wind, regen en zelfs een hagelbui. Ook gedurende de zeereis was ’t weer onstuimig geweest, waardoor verschillende kinderen last van zeeziekte had den. Van de 900 in Friesland gedu rende deze vacantiemaand te plaat sen kinderen, waren ongeveer 400 over Stavoren gekomen, de andere groep reisde over land. Elke groep- leider had ongeveer 20 tot 25 kin deren, enkele kleinere plaatsen iets minder en grooter centra’s iets meer. Toen alle kinderen met debaga- ge in den vorm van koffers, m'an- den, zakken en volgestopte kus- sensloopen een plaatsje in den trein hadden gevonden, werd het sein tot vertrek gegeven. In Kou dum verliet het eerste groepje den trein en vervolgens in Workum de groep Workum-Makkum-en omge ving en Bolsward. Op het station Workum stonden de diverse fami lies de hun aangewezen kinderen reeds op te wachten. Een enkele keer was het een hartelijk weerzien en een versterking van de het vo rig jaar aangeknoopte vriend schapsbanden. Busdienst Zwaagstra nam in Workum de kinderen voor Bols- ward op, die voor Wonseradeel gingen met busdienst Bouma. Te ruim 7 uur arriveerde het Bolswardsche gezelschap aan het Marktplein, opgewacht door diver se pleegouders en belangstellen den. De organisatie was tip-top in orde. Elk kind droeg om de hals een kaart met naam en woonplaats en de familie en plaats waar de va cantie zou worden doorgebracht. De distributie-bescheiden voor elk kind in een afzonderlijke enveloppe werden de verschillende pleeg ouders ter hand gesteld en daarna ging elk spoedig huiswaarts. Het moeilijkste deel van deze kinder verzorging was hiermee afgesloten en hoewel de groep voor Bolsward niet bijzonder groet was, mag toch dankbaar gememoreerd, dat men voor deze kinder-ultzending niet tevergeefs een beroep heeft gedaan op onze stadgenooten. BUURTKAATSPARTIJ. De gezellige drukte j.l. Zondag in ons nieuw stadsgedeelte wees er op, dat er iets bijzonders aan de hand was en ’t bleek alras, dat tl*- commissie wederom haar jaar- lijksche buurtkaatspartij op touw ha 1 gezet. Traditioneel is het goede woord hier, want alreeds 15 jaar wordt deze hoogtijdag onder steeds stij gende belangstelling gehouden.. Ook nu was door de buurtgenoo- ten royaal bijgedragen en ook de h.h. Laagland, bakker, A. de Vries, groentenhandelaar en H. de Vries, Kerkstraat, waren met extra prij zen voor den dag gekomen, het welk door de commissie op hoogen prijs Werd gesteld. Doordat ’t oorspronkelijke Lan ge Land niet meer disponibel is, werd nu gespeeld in het land van A. Dijkstra, die hiervoor een woord van dank toekomst. Een 14-tal parturen bonden den strijd aan. Prachtige partijen kre gen we te zien en meermalen kwam alles aan de telegraaf. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: J. Stormer, D. Kete laar en D. Schaper. 2de prijs: C. de Waij, H. Tuil en A. Kramer Sr. 3de prijs: S. Frijling, H. van der Zee ert G. Flameling. 4de prijs: K. Kingma, W. van der Zee en U. Yntema. Koning der partij was J. Stormer die een prachtig cadeau ontving, aangeboden door firma v. d. Oever porceleinwinkel. Het partuur Joh. Vellinga, R. en J. Vallinga ontving de extra-prijs van A. de Vries, terwijl S. Frijling de taart van bakker Laagland in de wacht sleepte met een boven slag van 56 meter en P. Kramer de prijs van H. de Vries ontging 'voor de meeste bovenslagen. Aan alle deelnemers werd een mooie herinnering aangeboden ter gelegenheid van het 15-jarig be- 1 staan. Door den heer J. van Dalen wer- den de prijzen met een toepasselijk i woord uitgedeeld. Hij bracht woorden van dank t aan allen die hadden meegewerkt DE BOLSWARDSCHE SIRENE. Wanneer nu de volgende week onze stads-sirene haar wéllicht on welluidende klanken, over Bols- ward’s dreven uitzendt, moet U niet Schrikken, geachte lezer, en in de -veronderstelling dat uw kolen kelder de beste schuilplaats is, daarin wegkruipen. Neen, blijf rus- tig thuis of ga als U wilt de straat op, want het is loos alarm. Er zal worden proef gestoomd. Men zij dfis gewaarschuwd en make zich niet onnoodig bezorgd. Zooals we reeds vorige week meedeelden, kunnen nu ook weer de klokken worden geluid. Qf dit reeds Zondag mogelijk is, was nog niet met zekerheid te zeggen, de kans is gróót, dat dit wel mogelijk is. BESMETTELIJKE VEE ZIEKTEN. Gedurend ede maand Juli j.l. kwamen in de om Bolsward lig gende gemeenten de volgende be smettelijke veeziekten voor: Schurft in de gemeenten Wonse radeel 76 (7) en Wijmbritseradeel 16 (1); rot kreupel in Wijmbritseradeel 8(1); varkenspest in de gemeenten Wonseradeel 2(1) en Wijmbritse radeel 3(1). De cijfers tusschen haakjes dui den het aantal eigenaren aan on der wier vee de ziekte werd gecon stateerd. AANVULLING PAARDEN- SPORTDAG. A-draverij: 3e prijs: Y Kemel van J. Haan, Wijde Wormer, 25 gulden. Concours-hippique: Friesch ras. Natali van K. Weromeus Buning te Workum ver wierf tevens de eerepijs, een verg, zilv. medaille als beste in tuig gaande Friesche st. merrie. Eveneens bij de 4e prijs aan Onori van Tj. H. Pasma te Tjerk- werd eert verg. zilv. med. ^ls beste Friesche fokmerrie. In de afd. Bovenlandsch ras was de 3de pijs voor Schoontje van Y. A. Wiersma te Oldeclooster en de 4de prijs voor Piet van A. W. Frankena, Heeg. Van de schilderscursus van de Vereenlgde Schilderspatroons on der leiding van den heer Taco Van ■der Meer alhier,1 slaagden dezer dagen de heeren: J. van de Pol te Achlum, R. Dijkstra te Schamegou- tum, Tj. Plantinga te Lemmer, M, Conradi te Bolsward, S. A. Plan tinga te Spannum en S. J. Stallin- ga te Oosthem. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: C. Bijlsma en O. H. Zelle, Bols- ward, H. Personius, Pingjum; *Tj. Reitsma, Makkum; *F. Timmenga, en W. Boonstra Witmarsum; *J. L. de Jong, Oosfterlittens, F. Kuiper, Oosterend, R. T. Joma, Cubaard, A, Molenaar en R. de Jong, Bols ward. Voor diploma B: •M. Wybenga, Witmarstim. *zijn meisjes. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water Is heden 17 graden. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. WONSERADEEL. WATERSCHAP WESTERGO’S IJSSELMEERDIJKEN. Gekozen tot volmacht voor ge- GESLAAGD. Geslaagd voor hét Vestigings- diploma voor het schildersbedrijf, de heer Hollema alhier. 6 Aug. De Chr. Muziekvereen. „Halle lujah”, directeur de heer C. Amels, behaalde vandaag bij het gehou den concours te Koudum, eeh 2de prijs in de le afdeeling, met 86 punten. Onze plaatsgenoot, de heer A. H. v. d. Meer, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd te Leeu- wardeh voor een diploma Mulo B. Hij ontving zijn opleiding aan de Muloschool te Witmarsum, hoofd de Weled. heer J. de Vries. 5 Aug. Hedenavond arriveerden alhier een twaalftal kinderen uit Rotter dam, welke zijn ingedeeld bij de burgerij. Deze kinderen zullen een gedeelte van hun vacantie hier doorbrengen, ’t welk voor hun respectieve ouders eene verlichting kan zijn in de moeilijke omstan- Voor het examen Mulo A slaag den dezer dagen te Leeuwarden, F. Falkena, Pingjum, B. v. Kals- beek, Gaast, T. Timmenga, Wit marsum, Tj. Reitsma te Makkum, H. Personius, Pingjum en W. Boonstra, Witmarsum. Voor het diploma B: M. Wij- benga, A Dijkstra, Chr. Cuperus en C. Lemstra te Witmarsum, Y. Hoeksema en A. v. d. Meer te Makkum. In ’t geheel deden 8 leerlingen examen voor diploma A en 6 voor B. Voor A werden 2 afgewezen, voor B geene, zoodat van de 14 leerlingen 12 slaagden. Wederom een goed resultaat. ARUM. ZANGUITVOERING. 3 Aug. De Chr. Zangvereeniging „Hal lelujah” alhier, gaf een zanguit voering met medewerking van de koren Makkum en Wons, in de tuin van Dr. Danes. Al deze koren staan onder leiding van den heer J. Blanksma te Witmarsum. Men kon genieten van samenzang der koren, terwijl ook door de koren afzonderlijk werd gezongen. Een groote menigte luisteraars was aanwezig. Jammer, dat er onder de luisteraars steeds elemenfen zijn, die er komen om een derge- dijke uitvoering te beschouwen als een „lolletje”. Laat dezulken toch een ander niet hinderen. Ook de koren plus de directeur hadden vrij wat last van deze la waaimakers. Nog eens, jammer. Maar toch, al was de aandacht gens gingen de eersten in ’t brikje digheden, wat de voeding betreft, van De Groot naar Bolsward. Om zes uur volgden degenen die fiet sten. In Bolsward werd de tram genomen naar Sneek. Toen toog men naar de „Wetterwille” voor de elfmerentocht. De Waterpoort in Sneek werd eerst nog bezich tigd. Hoewel de zon zich de ge- heele dag niet liet' zien, was Ijet heelëmaal niet koud op ’t water. Op dé boot vormden de reizigers zich een kleine gemeenschap ’t andere reisgezelschapf^Er 5 Veel gezongen en niet werd verge ten om van het meegebrachte brood en .lekkernijen te'eten. Zelfs werd door de vereenigingen ge- tracteerd op thee en koffie. In Slo ten ging men een half uur aan wal wal, vele werden „zeeziek” toen ze op de langesteiger die in ’t meer naar ’t Paviljoen ligt, liepen. Tot slot genoot men in Sneek nog van het mooie park. De regen, die was gevallen op ’t laatst der boottocht, was opge houden, zoodat elk vergenoegd en droog thuis kwam. NAAR HET OUDE TERUG. -3 Aug. Doordat een paard een paal van ’t electrisch net had omgehaald, was men vanmorgen op sommige plaatsen van stroom verstoken. Zoo ook in de Ned. Herv. Kerk. Het orgel moest bespeeld, maar de motor had geen kracht. Maa< ge lukkig was de poestprtrapper, die .voorheen eiken Zondag .dienst deed zijn werk nog niet verleerd. Toen de z godsdienstoefening was afgeloopen, had electricien A. de storing weer voorelkaar. Wat /n paard ook al kan veroorzaken. stra. 2e Tr. Piersma-Buitenga. Heeren boven 35 jr,, hoepelen met hindernissen, le pr. H. Stel lingwerf, 2e Joh. Piersma. Uitslag Leden-kaatspartij. Beneden 35 jaar. le pr. Gerrit Zaagmans, Siebe Pollema en Joh. Huisman. 2e pr. B. v. d. Bosch, Jetze de Boer en Willem Zaagmans. 3e pr. Arie Adema. G. Deinum en Siebr. de Boer. Boven 35 jaar. le pr. G. v. d. Honing, Jan Nieuwland en T. Zijlstra. 2e pr. B. Hoogeveen, J. Yntema en S Leijenaar. 3e pr. Sj. Kuperus, Ane de Vries en P. Obbema. 4e pr. Joh. Yentma, Pieter Stal- linga en Anne Bierma. T waarin opgenomen Advertentlfin per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. bied 1, voormalig Wonsefadeel’s Zuiderzeedijken, IJ. J. Galama, Tjerkwerd. Voor gebied Wijmbritseradeel: S. Kooistra, Folsgare en G. T. Atsma, Oppenhuizen. Voor gebied Hemelumer 01de- phaert, S. A Koopmans, Akkrum. WITMARSUM. 5 Augs. '41. Na een prachtigen kaatszondag volgden Maandag de traditioneele volksspelen op het feestterrein de „Hertekamp” en vierden de too- neelvereen. „Vrendenkring” bij Hofstra en „Ut eigen krêft”, bij Hardenberg hun tooneelspel op .voor flink bezette zalen. Dinsdag niet bll alles’IS er genoten var> wat had een ledenkaatswedstrijd plaats. Uitslag Volksspelen: Meisjes 6-7 jaar: Vlagjessteken. le pr. Jantje Sierkstra, 2e Grietje Hager. Jongens 6-7 jaar. Wortelhap- pen. Ie pr. Hinne v. d. Eems. 2e L. Sierkstra. Meiesjes 8-9 jr. Kogelfl. leeg gieten, le pr. Liesbet-Smit, 2e Ger da Graafsma. Jongens 8-9 jr. Turfwedloop. le pr. J. v. d. Honing. 2e Elie Zijl stra. Meisjes 10-11 jr. Wortelhappen. le pr. Anna R.zde Boer. 2e Siepie R. Faber. Jongens 10-11 jr. Voetbal met hindernissen, le pr. Anne Yntema. 2e Jelle Ynterpa. Meisjes 12-13 jr. Touwspringen. le pr. Fokje Huisman. 2e Geertje Werkhoven. Jongens 12-13 jr. Zakloopen. le pr. Jacob Adema. 2e Jelle Lem stra. Meisjes en jongens, 14, 15 en 16 jaar, Estafette. le pr. Tine Yntema en Bouwe de Vos. 2e pr. Tettie Meijer en L. Sierkstra. Meisjes en jongens, 17, 18, 19 en 20 jaar, zakloopen. le pr. Mar- en bezichtigde het oude stadje met ten Katstra en Minke Hofstra. 2e pr. Klaas Althof en Janke Wal- sma. 2 Aug. Heden hield de Chr. Kaatsver- eeniging „Sport en Vriendschap” een doorelkander loten kaatspartij waaraan door 17 jarturen werd deelgenomen. De uitslag is als volgt le prijs: H. Brouwer, Berlikum, ■L Weerman, Franeker, B. van Straten, Franeker. 2e prijs, J. Tolsma, Achlum," S. Sijszeling, Franeker en A Tra- vaille, Sexbierum. 3e prijs, A. Molenaar, Achlum, D. Deelstra, Franeker en S. Terp- stra, Harlingen. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. ia- it i i i I 1 i- 58 Acht - zeven - zes - dubbel - nul DE JONG s NIEUWSBLAD ~i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1