ZUIIUGHEIO1$ PLICHT. Bekendmaking. Buit enlandscbe Revue. Wees zuinig met gas en electriciteit. De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. JK Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD I I 1 - 1 V Oogsten met oordeel, is oogsten met voordeel. De Burgemeester voornoemd, S. W. DE JQNG D n r den besloten, troepen en oorlogsmateri aal, naar Rusland te zenden. In'Maart 1918 heeft een eskader Moermansk be zet en werden de enorme voorraden - opgeslagen te Wladiwostok be schermd. Het ligt ook nu geheel in de lijn van de Engelsche oorlogvoering om te ver hinderen dat de natuurlijke rijkdommen van de Sovjet-Unie aan Duitschland ten goede zullen komèn, maar toch ligt de situatie voor het Noorden even anders dan in 1918. Door het krachtig opdringen van de Finsche troepen bij het Ónegameer wordt de verbinding Moermansk-St. Petersburg Ook in 1918 werd door de Geallieer- anzeiger van een „algemeenen aanval van Roosevelt op de Zuid-Amerikaan- sche staten.” De Nachusgabe heeft het opschrift „de' Zuid-Amerikaansche sta ten in het net der oorlogsdrijvers” en schrijft: „De algemeene aanval der Ver- eenigde Staten op de Zuid-Amerikaan sche landen is op alle terreinen geopend. Deze landen kunnen nauwelijks nog iets stellen tegenover de middelen, waarmede de Vereenigde Staten dezen strijd voe ren en die zelfs tof terreur gaan. Ja, zij worden door deze terreur genoodzaakt zelf mede te helpen aan de vernieling van hun vrijheid, hun politieke onafhan kelijkheid en hun economische toe komst” bedreigd en dit is voor het goederen transport in het Noorden van Rusland van overwegend belang. Bovendien heb ben de Duitsche troepen volgens het laatste weermachtsbericht de stad We- senberg in Estland veroverd en zijn daardoor opgedrongen tot aan de kust van de Finsche Golf. Dit brengt natuur lijk de mogelijkheid dat ook hier de strijd ter zee aan de algemeene opmarsch zal worden toegevoegd, veel dichter bij. De Russische vloot (waarvan we niets weten, over de sterkte niet noch over de gevechtswaarde) lag tot nu toe veilig opgeborgen op haar basis te Kroonstad. Wanneer de klaarblijkelijke bedoeling van de Duitsch-Finsche legerleiding ge lukt om vapuit Karelië en Estland St. Petersburg te bezetten, dan blijft er voor die Russische vloot niets anders over dan zich vechtend een doortocht te verzekeren door de Oostzee en zoo te trachten met het resteerende overschot in Engeland ’n veilige schuilplaats te vinden. Misschien heeft U indertijd wel eens gelezen over het nieuwe Stalinkanaal, dat de Oostzee met de Witte Zee verbindt? Kan dit ka naal voor een eventqeele vhicht van de Russische vloot van Oost- naar Witte Zee worden gebruikt? Neen, Om twee redenen niet. Ten eerste is de diepgang van de grootere oorlogsschepen ’n be zwaar; niet voor het Stalin-kanaal, maar wel voor de aansluitende aapvoerwegen zooals de Newa en de Swir en ook het Ladogameer en ten tweede vormt de op- maréch van de verbonden Finsche troe pen een rechtstreeksche bedreiging van dit Stalinkanaal. Als nooduitgang voor de Sovjetvloot blijkt dus dit kanaal, dat indertijd uit zuiver militair oogpunt is aangelegd onbruikbaar. Nu zoo langzamerhand Amerika hoe langer hoe meer rechtstreeks bij dezen wereldoorlog wordt betrokken, js het van groot belang de juiste doelstelling van 1 37g*g Jaargang Dinsdag 12 Augustus 1941 No. 61 waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Amerika’® politiek te onderzoeken. Allereerst zien we dan naast de di recte hulp aan Engeland en zelfs aan Rusland een buitengewone diplomatieke bedrijvigheid t^n opzichte van Zuid- Amerika en de daaraan aansluitende eilandenreeks. In hoofdzaak is deze acti viteit gericht op het verkrijgen van steunpunten voor de vloot en de lucht macht. Zooals de situatie thans is wor den die Amerikaansche steunpunten thans gebouwd op Haiti in Nicaragua en Guatamala. Mexico is eveneens bereid steunpunten af te staan. De drie repu blieken Venezuela en Columbia en Ecua dor hebben verlof gegevèn bases te bou wen door Amerikaansche firma’s. Bra zilië, Peru> Uruguay en Bolivia even eens.' Neem daar dan bij Nederlandsch-Indië en Britsch-Indië dan wordt U tevens dui delijk dat de Japansche bezetting van Fransch Indo-China een tegenzet is op dor hebbèn verlof gegeven ases te bou- dit diplomatieke wereldschaakbord. Ook in Duitschland wordt de ontwik keling van dezen toestand met groote aandacht gevolgd. Zoo spreekt b.v. de Berliner Lokal- DE NIEUWBOUW IN HET OUDE LANGE LAND. Voor vele Bolswarders die niet regel matig dit stadsdeel bezoeken, is in de laatste maanden de algemeene situatie geheel veranderd. Tot voor kort ging de bekende wan delweg over Laard en Zaard h‘et eerste gedeelte over het oude Cnossenlaantje. Door het grondvervoer, ook voor de nieuwe weg Bolsward-Sneek was dit wegje totaal verzakt, maar zoolang we Het wordt met den dag moeilijker in het korte bestek van onze weekrevue ’n eenigszins samenhahgend oordeel te lanceeren over den algemeenen wereld- toestand. Wanneer we afgaan op de vele oor logsberichten, welke de laatste week de kolommen van de diverse dagbladen vullen, dan zouden we moeten conclu- deeren, dat de strijd aan het Oostfront als het alles omvattende middelpunt moet worden beschouwd. Zonder nu deze geweldige worsteling ook maar iets te verkleinen en haar be- De persdienst van het Ned. Agr. Front schrijft: Eerst op het land stond de tarwe te wuiven, Voordat de sikkel er doorsneed met lust. Maar toen de zomerzon de aren deed buigen Uit was het ruischen en uit was de rust. Werd ze gesneden: in schoven ge bonden. Stond ze gebonden in garven goudgeel. Werd ze gedroogd op de zengende gronden. Toen op de wagen gebracht naar de deel. (F. Bastiaanse). Reeds ratelen de’ machines hiér en daar tusschen het koren, reeds worden de zeisen gescherpt om het rijpe graan te maaien, reeds staan hier en daar de schoven op den akker. De oogsttijd is aangebroken. De droogte is oorzaak dat óp verschillende plaatsen vroeger ge oogst wordt dan wenschelijk ware, op de hooge akkers is het koren dood gebrand inplaats van natuurlijk gerijpt. Dat is echter het risico, dat de boer loopt, dat is een factor die hij niet in de hartd heeft, evenmin als zijn koren ver- hagelt of er ziekte komt onder zijn vee. De boer begrijpt, meer dan menig an der: wasdom en gedijen, liggen in des Hoogsten Hand. Als het koren echter gemaaid is, kan het oogsten toch nog zeer ongelijk ge schieden. D.w.z. overhaast of met in achtneming van verschillende regels al naar gelang de weersomstandigheden zijn. In de eerste plaats kan het schoven zetten op verschillende wijzen plaats vinden. Niet iedereen besteedt daaraan altijd voldoende zorg. Dé garven wor den ook wel eens tegen elkaar geslin gerd op een wijze of men denkt dat er nooit regen zal komen ennooit wind. We weten voorts te goed hoe ver schillend de boeren reageeren op het weer tijdens het oogsten. De een heeft zijn Ivoren veel vlugger droog dan de ander, hoewel op beider akker evenveel regen is gevallen of even weinig zon heeft geschenen. Niet iederen boer heeft voldoende geduld om zijn tijd van oog sten af te waéhten. Velen willen vooruit met hun werk, willen collega’s in tempo de loef afsteken en rijden steeds met den wagen naar den akker op een tijdstip dat het koren amper droog is. Zij halen hun oogst te vroeg binnen. Maar als buurmans wagen naat den akker rijdt, kijkt de collega ook eens bij zijn scho ven en als dan de vrouw vraagt: is ons koren, ook niet droog, die en die halen al binnen, dan breekt zijn weerstands vermogen en hij haalt ook. Want het binnentrekken bij den een werkt aanstekelijk op den ander. HET GEVOLG. Straks wordt er gedorscht in ’t stof, straks-zit de haver goed in broei, straks wordt het graan aan de P.l.C-A. gele verd en gewaardeerd op B met drogen of zelfs öp C plus drogen en de klaag zangen zijn niet van de lucht. Er-is ver schil tusschen hetgeen de een doet en de ander. Werken met oordeel is wer ken met voordeel zegt terecht een spreekwoord. De eene boer wacht óók met oogsten z’n tijcj af, de ander is te vlug. De oogst droog binnen rijden ligt niet altijd, maar wel dikwijls aan de boer zelf. Te vlug binnen halen kan tij delijk voordeelig lijken, maar geeft veelal schade bij het dorschen en nog meer bij het afleveren van het zaad. Schade dus voor den boer bij de uitbe taling, maar ook schade aan het graan, dat ons volk moet voeden. Daarom akkerbouwers groot en klein, oogst met overleg, wacht tot Uw koren droog in schoven of schelven op het land staat en laadt het dan op den wa gen naar Uw schuur of deel, maar niet vroeger. Adve^tentiën per regel: Öinsdagspummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS.' Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg.' p. looper 42 ct. p. kwartaal. teekenis voor het verdere verloop van den oorlog te ónderschatten, meenen we toch dat er ook nog andere factoren op de uitslag van den oorlog inwerken. Het algemeene beeld van deze wereldkrljg wordt in buitengewone mate beheerscht door de motorische krachtsontwikkeling en hierbij speelt de olie een zeer belangrijke rol. Doordat Roemenië thans zelf in oor log is, kan de productie uit dit olie- gebled niet in die mate worden opge voerd als voor het geweldige gebruik noodzakelijk is en zeker is het, dat de vroegere leveranties aan Engeland en andere neutrale landen onmiddellijk wer den stopgezet. Voor de instandhouding van de Engelsche vloot, haar gevechts waarde en eveneens voor de luchtvloot moeten dus andere bronnen worden aan geboord en daarom juist gaat de groo te belangstelling momenteel uit naar de olievelden van-Bakoe. Waarschijnlijk is de geheele veldtocht in Syrië ondergeschikt geweest aan dit probleem: de beveiliging van de olie velden in en om Bakoe. Wanneer we even een kaartje van dit gebied bestu- deeren, dan blijkt ons, dat aan de Zwarte Zee de bekende petroleumhaven Batoem ligt en tuschen deze plaats en Bakoe vindt men de groote pijpleiding, die de olie naar de havenopslagplaatsen pompt. Dan wordt ons ook direct de bedoe ling duidelijk van de Engelsche troepen concentraties aan de Zuidkant van Tur kije. Irak is geheel onder Engelsche in vloedssfeer, maar met Iran is dat nog niet geheel in orde. Wil men dus de olie velden van Bakoe veilig, stellen en een verbinding tot stand bréngen tusschen de Engelsche troepen in Syrië en de Sovjet-legermacht, dan zou dit niet an ders kunnen gebeuren dan over ’t Turk- sche grondgebied of over dat van Iran. Kiest de Engelsche legerleiding den weg over Turkije, dan is daarmee onmiddelijk de neutraliteit van dit land in gevaar en zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de tegenstand van de Turken de En-, gelschen zoolang in bedwang kon hou den, dat ook op dit front de Engelsche hulp weer te laat komt. Juist het buitengewone belang voor beide partijen en de belangrijke rol, wel ke de olie in deze moderne wereldwor- steling Speelt, deed ons besluiten voor vandaag iets uitvoeriger het groote be lang der olievoorziening te bespreken. Bovendien beschikt Rusland over nog meer olievelden, zooals die in de Kau- kasus, om welks bezit nog meermalen strijd zal worden gevoerd. De wereldbarometer staat ook in dit deel van de wereld nameen betrekkelijke rustperiode weer op storm. In het hooge Noorden van Rusland heeft de sltfijd tussohen Sovjet-Rusland en Finland,’weer geheel andere problemen op den voorgrond ge bracht. Is de situatie zooals die’ zich thans aan het Zuidfront ontwikkelt, in groote trekken gelijk aan den oorlog van 1914-1918, ook aan het Noordelijk front vinden we veel punten van overeenstem ming. .^Zuinigheid toet vlijjt bouwt huizen als kasteelen”, zeidèh onze voorouders; en zuinigheid is een deugd, die nog al tijd door het meerendeel der Nederlan ders wordt beoefend. Wij zijn vaak zui nig, bij het akelige af. Zuinigheid kan dikwijls overdreven worden; doch in den tegenwoordigen tijd kan ze bijna- niet worden overdreven. Het ligt niet in onze bedoeling;’ hier een preek af te steken over de zuinig heid; maar wel willen wij opkomen te gen de sleurgewoonte van diegenen on der ons, die niet gewoon zijn om zoo nauw te kijken. Niet, omdat zij spilziek zijn, doch alleen omdat zij hét zich heb ben aangewend, royaal met alles om te gaan. Zij kunnen zich blijkbaar nog niet losmaken van het denkbeeld, dat alles niet meer zoo is als vroeger. Hoe verkeerd dit denkbeeld is, behoe ven wij hier niet uiteen te zetten. Het wordt op alle manieren en in alle toon aarden verkondigd: weest zuinig! Weest zuinig met alles! Er kan, gebrek komen aan dingen, waarvan men dacht, dat zij nog in betrekkelijken overvloed voorhan den waren. In deze dagen heeft alles waarde, onverschillig wat het is; en nie mand kan zeggen, of er niet op zekeren dag schaarschte aan zal ontstaan. Het is een algemeene, logische regel, dat ontstaande schaarschte voert tot in krimping van het gebruik, onverschillig op welk gebied. Het instinct zelf leidt ons vanzelf tot het nemen van dezen maatregel. Reden temeer, om ons er in den tegenwoordigen tijd aan te. wennen. In de bezuiniging op gas en electriciteit zien wij deze bezuiniging van hooger- hand toegepast; op ons rust de plicht, dit’ voorbeeld in eigen kring en op elk gebied na te volgen. Wie dit niet dóet, zal te eeniger tijd zelf de gevolgen van zijn nalatigheid on dervinden. Wij hebben het in eigen hand de slijtage van bijvoorbeeld kleeren en meubelen tegen te gaan. De tijd van léven uit den' korf zonder zorg is voor bij. Wij hebben falie gelegenheid gehad om ons geleidelijk aan te passen aan de nieuwe normen, die thaps gelden. Het is .waar, dat men zich er dikwijls toe moet dwingen om er aan te denken, dat alles niet meer is zooals vroeger en dat wij niet meer met alles zoo kwistig kun nen omgaan als velen ónder ons dat vroeger gewoon waren. Vergeten wij vooral niet, dat de Ne- derlandsche economie een buitengewoon zwaren tijd doormaakt. Wij ondervinden het allen aan den, lijve. En er gaan waar schuwende stemmen genoeg op, die ons er aan herinneren, dat wij het einde nog niet bereikt hebben. Wij moeten niet al leen zuinig zijn tot het alleruiterste, neen wij moeten woekeren met het weinige, dat wij hebben. Dat het noodig is kunnen wij opma ken uit het feit, dat voortdurend meer goederen worden opgenomen in het dis tributiesysteem en dat ook de nog niet gedistribueerde goederen blijkbaar schaarscher worden. Het is meer dan noodig, dat wij bre ken met de sleur, om „van den gröoten boom” te teren. Ieder Nederlander heeft het zich goed in te prenten: thans is het geen kwestie meer van „wees zuinig met dit of met dat”, doch het parool is thans: „wees zuinig met allés”. Wij moeten doordron gen zijn van de noodzaak, om óp de kleintjes te letten. Wij moeten het doen uit eigen overtuiging, en niet, omdat het van bovenaft wordt voorgeschreven. Het is in ons eigen, welbegrepen belang. Men zou het een „zuinigheidscampag- ne” kunnen noemen en dat zou niet overdreven zijn. Er Is inderdaad op het oogenblik geen enkele andere campagne die het in belangrijkheid voor het alge meen volkswelzijn wint van de zuinig- heidscampagne. Gas. Het minimum, dat voor ’t gas verbruik is toegestaan is 60 M3. per tweemaandelijksche periode. Een ieder is dus gehouden om zijn verbruik met 25 te vermin deren. Slechts in die gevallen, dat men daarbij beneden de hierboven vermelde minima zou komen, mag men her toegestane minimumver- bruik aanhouden. Bij overschrijding van deze voor schriften kan een boete opgelegd worden ten bedrage van 50 tot 300 van het te hooge verbruik en kan afsnijding van den toevoer volgen. Behoudens de met name ge noemde uitzonderingen (bedrijven van openbaar nut en bedrijven, welke voor de voedselvoorziening werken) is ook ieder bedrijf ver plicht tot een beperking van 25 Aangezien een regelmatige voor ziening met gas en electriciteit al- ieen gewaarborgd zal zijn, wan neer door samenwerking van alle verbruikers de noodzakelijke be sparing wordt verkregen, zal in de naaste toekomst zeer streng wor den opgetreden tegen overschrij ding van de verbruikshoeveelhe- den, waarop men recht heeft. De overschrijding van de rant soenen behoeft niet meer per 2*- maandelijksche periode geconsta teerd te worden, doch overschrij ding in een bepaald gedeelte dezer periode van een evenredig deel van het rantsoen, waarop de be trokkene voor de geheele periode recht heeft, is eveneens ten streng ste verboden. Dit gedeelte der pe riode zal échter, niet korter zijn dan een week. Slechts voor industrieele bedrijven, welker aard een gelijk- matige verdeeling van het rantsoen over de geheele periode niet toe laat, kan een uitzondering gemaakt worden. In( alle plaatsen des lands zul len in verband hiermede tusschen- tijdsche meteropnemingen plaats hebben en indien bij bepaalde ver bruikers overtreding wordt gecon stateerd, zal tot het nemen van maatregelen, als onmiddellijke af snijding van den toevoer, worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door gebrek aan medewerking van een deel der verbruikers de geheele voorziening met electrici teit en gas zou moeten worden stopgezet. Een dergelijk gebrek aan gemeenschapszin zal met de daarmede in overeenstemming zijnde gestrengheid worden behan deld. STRENGE MAATREGELEN TE WACHTEN. Eenige dagen geleden is er réeds op gewezen, dat de strengere rant- soeneering van electriciteit en gas, welke op 1 Juli j.l. is ingegaan, nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Bij deze rege ling is aan alle verbruikers,, met uitzondering van enkele bijzondere bedrijven,, voorgeschreven het ver bruik van electriciteit en gas per 2-maandelijksche periode tot 75 van fiet verbruik in de overeen komstige periode van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toe gestaan, waaromtrent het volgen de medegedeeld kan worden: Electriciteit. Voor verlichting en andere huis houdelijke doeleinden dan koken enz. zijn de volgende minima ge steld: a. voor hen, bij wie de meter- öpname plaats gehad heeft tus schen 15 Juni en 15 Juli resp. 18, 36 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijksche peribde van dit jaar; b. voor hen, bij wie de meter- opneming zal plaats hebben tus schen 15 Juli enJ5 Augustus, resp. '24, 46 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijksche periode van dit jaar. Voor hen, die electrisch koken, is het minimum bépaald op 150 kwh per tweemaandelijksche pe riode. De Burgemeester van BOLSWARD brengt met den meesten nadruk ter kennis van de ingezetenen, dat het verwijderen en het beschadigen van V plakkaten en opschriften en het stellen daarop van vijandig commen taar, ten strengste gestraft zal worden. Indien bij herhaling dergelijke plakkaten worden beschadigd of vernield, zullen, onverminderd anders te nemen maatregelen tegen de overtreders, ingezetenen persoonlijk met hooge geldboeten worded gestraft. BOLSWARD, 12 Augustus 1941. I I J I 'V 1 r r k J J I I L HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. DEJONC rs NIEUWSBLAD 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1