De Bolswardsche Courant en Westergoo r De rantsoeneerlng van gas en electriciteit. (Jit den omtrek. Stadsnieuws y 37g*£ Jaargang No. 62 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD NedsrlandschB Volksdisnst Advertentltn per regel: Vrydag 15 Augustus 1941 DINSDAGS- «i w.arln opg.nom.n P.' I 1 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 I tprium te Appelscha. 1. 3. 3. FERWOUDE. ring HARTWERD. j volgt: WITMARSUM. t r Dlt no. bestaat ait 2 bladen. Porto Binnenland 1^ ct. Buitenland 2^ ct. Gewoon gas Gemeentegebouwen Muntgas f 12.811 11.472 9.885 9.430 8.115 f 18.764 16.746 14.633 13.715 12.493 6 Aug.' 1941. In de vergadering van manne lijke fen vrouwelijke lidmaten der Ned. Herv. gemeente van Gaast en Ferwoude (de vrouwen lieten zich ditmaal ook niet onbetuigd) werd' toezegging van beroep uitgebracht op den candidaat L d. H. D. C. W. Wagenaar te Leeuwarden. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen, eigenhandig vervaar- Dlnsdagsnutnmer 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ;aat. Daartoe is een lidmaat- een vaste maandelijksche bijdrage is 1 ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 16 graden. I Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. 6 Aug. 1941. Het muziekkorps „Soli Deo Glo ria” alhier, dir. B. Hooghiemstrh, behaalde op het muziekfeest van den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen in Friesland, te Koudum, een 2de prijs in de derde afdeeling met 85 punten. HOOFDREDACTEUR A.J. OS1NOA, JONOEMASTR. 8. BOLSWARD. NIJLAND. Voor het gedeelte A, hoofdacte- examen slaagde de heer B. de Boer, al hier. f 19.331 18.(108 15.578 14.640 13.319 GESLAAGD. Voor de hoofdakte slaagde dezer dagen te Leeuwarden onze stadgenoot, de heer G. F.,Gerritsma, onderwijzer aan de R.-K. school te Roodhuis HENNAARDERADEEL Met ingang van 25 dezer is be noemd tot burgemeester der ge meente Smallingerland de heer B. Hopperus Buma, thans burgemees ter van Haskerland, zoon van wij len den heer W. W. Hopperus Bu ma, die tot .1905 burgemeester was dè gemeente Hennaarderadeel. Zijn jeugdjaren werden dan ook door gebracht in de hoofdplaats onzer gemeente, Wommels. 14 Aug. Hedenmiddag is het bijna 2-ja- rig zoontje van den heer G. Dijk stra alhier, te water geraakt en verdronken. Dr. Nieuwenhuis, die zeer spoedig ter plaatse was, is nog bijna 3 kwartier bezig ge weest met het toepassen van kunstmatige ademhaling, maar 't mocht niet baten, de levensgeesten waren geweken. JONGENSPARTIJ. 10 Aug. 1941. Hiervan was de uitslag als volgt; Joh. Wassenaar, Hendrik Fontein en Dirk Visser. Willem en Pieter Brouwer en Sietze Boersma. Gerrit Fokkens, Hendrik Ko- ning en Reinder Wassenaar. Troostprijs: Jan Visser, Jelle van der Plaats en Hendrik J. Koning. Veulenkeuring, afstammelingen van Sillua. Veulens, geb. voor 15 Mei 1941. Ie prijs f 10, „Irene”, eig. N. Osin- ga, Pingjum. 2e prijs, f 7.50, „Jonker”, eig. J. A. Kooistra, Witmarsum. Witmarsum. Veulens le prijs F10, „Wanda”, eig. A P. v. Popta, Pingjum. 2e prijs, f7.50, „Toosje", eig. H. Schrale, Idsegahuizum. 3e prijs, f5,??? eig. Jac. Stegenga, Burgwerd. x De jury was uiterst voldaan over de WOMMELS. COöP. ZUIVELFABRIEK. 12 Aug. 1941. Onder voorzitterschap van den heer H. J. Bootsma te Kubaard hield de Coöp. Zuivelfabriek „Wommels en Omstreken” een druk bezochte vergadering alsook een buitengewone ledenvergade ring. Uit het jaarverslag kan worden aangestipt, dat het ledental het af- geloopen boekjaar met een 8-tal steeg; dat ontvangen werd 7.270.513 Ikg melk, gem. vet 3.79. Het aantal koeien dat onder zocht werd op t.b.c.bestrijding be droeg 2472. Het aantal door de contröle onderzochte melkmonSters bedroeg 30.591, waarbij van eenige bedrijven hoog vetgehalte werd onderzocht. De t.b.c.bestrijding be gint zich gestadig meer een weg te banen. Ook de buitengewone ledenbij eenkomst mocht zich in een druk bezoek verheugen, waarbij o.m. te genwoordig waren Ir. P. Stallinga, seer. B. v. C. Z. I. F., Leeuwarden en J. Noordenbos, voorz. O. B. V. Fonds Bolsward. JAARVERSLAG GEMEENTELIJKE GAS- en ELEKTRICITEITS BEDRIJVEN TE BOLSWARD OVER 1940. In December 1940 werd de lan delijke gas- en electriciteitsrant- soneneering bekend gemaak’t, die eerst in 1941 werd ingevoerd, zoo- da(t in het bedrijfsjaar 1940 het gas- en stroomverbruik nog vrij waren. j De technische resultaten van ’t gasbedrijf zijn goed en de finan- cieele uitkomst is bevredigend. De bedrijfscommissie bestaat thans uit de heeren T. van der Zee, wethouder, voorzitter, D. de Jong en J. Th. Prins, leden. Door den strengen winter en de bijzondere omstandigheden was de taak van het personeel verzwaard. Eten woord van lof voor de ijver en toewijding door het personeel i in 1940 betoond, wordt gaarne ge bracht Ook in dit bedrijfsjaar werd uit breiding gegeven aan de luchtbe schermingsmaatregelen. Voor een venster van de machine- en voor een idem van de meterkamer, wer den houten stellages met zandvul- lingen opgesteld. Een lichtsluis in de doorgang van de stokerij werd aangebracht, teneinde het cokes- blussen aan het oog van de vlie geniers te onttrekken. Zakkenstel- lages werden verbeterd en uitbrei ding gegeven aan het aantal af- schermluiken, zoodat daardoor nu ook het kantoorgebouw, droge en natte zuiverhuis, bunker- en ko lenloods A verduisterd kunnen worden. In de Driekronen- en -Gortsteeg werden 45 m getr. ijz. leiding ver nieuwd. De te nauwe getr. ijz. leiding in het Nannenhof werd vervangen door 78 m 3” geg. ijz. buis. Deze leiding wefld verbonden met die van de N. Turfkade (9 m 3” geg.). Wegens verzakking moefet ca. 25 m 3”-leiding in de van Mun- ninekhuizenstr. tijdelijk buiten be drijf gesteld worden. Straatverlichting. Bijgeplaatst werden aan de Har- linger-, Dijkstraat én Bargefenne resp. 2, 4, en 2 stuks pet 4-pits lantaarns voorziene stalen licht masten. Twee stalen lichtmasten aan de Marktstraat, moesten wegens om- verrijding worden gefascht. Elke lantaarn dier masten werd voor zien van 4 pitten. In Kerk-, Dijkstraat en O. Turf- o Niemand kan thans nog den indruk hebben, dat de beperking van het gas- en electriciteitsverbruik geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een beroep op aller mede werking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigenbelang van iederen bur ger. In de afgetoopen dagen zijn in verschillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en elec triciteit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, om dat zij hun rantsoenen over matig hadden overschreden. Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot het allernoodzakelijkste behoort. llé ORGELBESPELING. Het Vrijz. Chr. Kerkkoor dat a.s. Maandag 8.15 zal medewerken,, zingt de volgende nummers: la. Paaschhymne „Dank sei dir Herr” van Handel; b..„Jesu tibi” van Pa lestrina, c. „Stabat mater”, van Pergolese (met orgelbegeleiding). 2. Drie oud-Ned. liederen uit Va lerius’ Gedenckklank: a. „O Heer, die daer”; b. „Heere keere van ons af”; c. „Wilt heden nu treden.” Het orgelprogramma bestaat uit: 1. Bach: Toccata und Fuga d Moll. 2. Max Reger: Benedictus opus 59 no. 9. 3. Saint-Saëns: Rhapsodie brétonne no. 3. 4. Hendrik Andries- sen: Toccata. OPENING NIEUWE ZAAK. De firma H. Y. Kramer opent morgen, Zaterdag, een speciaal zaak in optiek, barometers enz. in het winkelpand Jongemastraat naast Dr. ten Cate. Het winkelraam met dichte etalagekast leent zich uitstekend voor het etaleeren van brillen enz. De winkel is door een in zachte groene kleur beschildering aardig uitgevoeid en maakt met de ver schillende glasvitrines een gezel- ligen indruk. Het naast den winkel gelegen kantoor zal worden benut als paskamer voör de afdeeiing optiek, waardoor een rustige be handeling gewaarborgd is. Ongetwijfeld zal deze speciali- seering door de cliëntèle op prijs worden gesteld. We wenschen de firma in deze nieuwe zaak veel succes. Verstrekkende maatregelen van sociaal economischen aard. LEDENPARTIJ. 10 Augustus. De kaatsvereeniging „Zurich” hield voor de tweede maal in dit seizoen een ledenwedstrijd, waar aan 17 parturen deelnamen. De prijzen werdén tenslotte door de volgende 3 parturen ge wonnen: le prijs, W. G. de Boer, J. F. v. Popta en W. M. v. d. Zee. 2e prijs, D. D. de Boer, S. El- gersma en H. Karsten Sr. 3e prijs, S. H. Siepersma, G. W. de Boer en Jac. Blokland. De prijzen, luxe Voorwerpen, werden op de gebruikelijke wijze door den voorz., Br. v. Popta uit gereikt. Als het kardinale punt kwam hier aan de orde een bestuursvoor stel tot wijziging der Staten en wel op de wijze als de modelsta tuten van den Bond van C. Z. I. F. ontworpen na de laatste vergade ring van den Bond, derhalve de aangenomen voorstellen dier ver gadering, daarin verwerkt. De heer Noordenbos voomoemd gaf een duidelijke uiteenzetting omtrent doel en streven van het Onderl. Boerenverzekeringsfonds, waarbij als doelstelling tot uiting kwam, waarborg voor den ouden dag en zorg voor de gezinnen, ook bij overlijden etc. Na deze uitvoerige uiteenzetting werd overgegaan tot behandeling der statuten. Artikel voor artikel werd grondig besproken. Hoewel de meeste artikels vlug onder den hamer doorgingen en werden aangenomen, ontstond omtrent de doelstelling nogal een vrij drukke gedachtenwisseling. Na stemming werd evenwel ook dit aangenomen met een groote meerderheid, zoodat in wezen thans de werkzaamheden der ver- vereeniging zich uifstrekt tot ver zorging op ouden dag van leden en leveranciers, waarvoor een deel van het melkgeld kan worden ge reserveerd. Hiermede is de fabriek de eerste die verplichte verzekering vóór le den en leveranciers instelt. IJTENS. KAATSPARTIJ. Aug. 1941. De kaatsvereen. „IJtens en O.” hield weer haar jaarlijksché ker- mispartij, welke naam dit jaar ech ter beter kan worden vervangen door de door-elkaar- Icten-partij, daar de buitengewoon slechte toe standen dit jaar noopten af te zien van kermisvermakelijkheden, zoo dat de draaimolen, anders zoo on misbaar voor de jeugd, thans ook mankeerde. Voor de kaatssport bleek even wel groote belangstelling, daar niet minder dan 33 3-tallen deelnamen. Van de verschillende partijen kan gezegd warden, dat deze in doorsnee op flink peil stonden. Er werd inderdaad fül gekaatst en mooi werk geleverd. De leiding berustte bij scheids rechter L. Bouma van Oosterend. Het mag zeker als een goed ge slaagde kaatstfag worden aange merkt De uitslag was als volgt: Iste prijs: Jobs. Heidstra, Oos- WARNS. EEN VOORDEEL1G BEEST. 7 Aug. 1941. De heer G. P. Cnossen alhier is in het bezit van een koe waarvan zeker het volgende als een bijzon dere zeldzaamheid vermeldens waard is. Dit dier werd als fwenterrier te Sneek op de markt gekocht voor slechts f77.50. Dit was in 1933. In acht jaar tijds bracht deze koe niet minder dan 13 kalveren ter we reld. In 1939 bracht zijn twee kal veren en gaf in totaal in 263 dagen 6430.35 kg melk, vetgehalte 3.79 266 kg boter. In 1940 bracht zij weer twee kalveren en gaf 7729 kg melk, vetgeh. 3.76 316 kg boter, deze keer in 316 dagen. Voor de vetvoorziening heeft dit dier zeker wel gezorgd. RINGVERGADERING. 13 Aug. 1941. Gisteravond kwam de „Wommels en Omstr.” van het N. J. V. in buitengewone ledenverga dering bijeen. Na de gebruikelijke opening las Ds. D. Bouman van Spannum het Bijbelgedeelte Coll. 1 12-23 en wees verder op de groote betee- kenis van het voorgelezene ten aanzien van de-Jongeren. Na het lezen der notulen hield een lid van de afdeeling Spannum een inleiding over Handelingen der Apostelen 14 5 en 18, waarop ’n goede bespreking volgde. Mede- deeling werd gedaan van een schrijven van het Hoofdbestuur van het N. J. V. Vervolgens kwam aan de beurt het punt der agenda „afscheic voorzitter Ds. Bouman”. Allereerst wees de scheidende voorzitter op hetgeen men zijn moet, n.l. wer kende leden der afdeeling. Wegens aanstaand vertrek naar Arnhem nam de voorzitter afscheid van be stuur en leden hen dankend voor de prettige samenwerking. Daarna sprak de vice-voorz., de heer D. R. Lammertsma van Oos terend woorden van dank en waar- deering aan het adre? van Ds. Bou man, voor hetgeen deze voor de ring „Wommels en Omstr.” was geweest, en reikte hem als blijk van erkentelijkheid een fraai boek werk over, waarna de bijeenkomst met dankzegging werd besloten. GESLAAGD. Aug. 1941. Te Amsterdam slaagde voor de acte N. 11b teekenaar N. Oi de heer S. Veenstra, afkomstig van Oosterlittens.' OOSTERLITTENS BAARDERADEELPART1J. 9 Aug. 1941. Zaterdagmiddag werd alhier een kaatspartij gehouden van jongens uit de gemeente Baarderadeel, leeftijd 12 tot en met 14 jaar. Tal van liefhebbers der oude kaats sport hadden gezorgd, dat mede door activiteit van het kaatsbe- stuur fraaie prijzen konden worden verkaatst, terwijl bovendien een keurige medaille voor den koning en een oranjekoek voor den ver- sten bovenslag werd beschikbaar gesteld. De jeugd weerde zich kranig, totdat van de 15. parturen ten slotte de uitslag was als volgt: le prijs: Evert Heeg, Huins, Ger rit Fokkens, Winsum en Cornells Anema, Huins. 2de prijs: Johs. Wassenaar en Jan Visser te Winsum en Dirk Bruining te Mantgum. 3de prijs: Jan Kingma te Beers, Piet van der Wal te Oosterlittens en Johs. de Bruin, Mantgum. Evert Heeg werd als koning uit geroepen, terwijl Geert Dijkstra te Oosterlittens den versten boven slag plaatste. Met een gepast woord werden de prijzen, bestaande uit lauwer kransen en lauwertakken door den heer M. Lettinga aan de winnaars uitgereikt. BENOEMING. Augustus 1941. Benoemd tot onderwijzer te Zaandam de heer A. G. Tjallema thans alszoodariig werkzaam te Wieringerwaard, afkomstig van Wommels. dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. terlittens, K. Zijlstra, Leeuwarden, Meijer, Ijlst, 2de prijs: G. Jellema, Weidum) S. Frijling, Bolsward en R. Rienks, Sneek. 3de prijs: S. de Groot, Weidum, digd door een patiënt in het Sana- S. de Jong, Bolsward en T. van *- A der Laan, Sneek. 4de prijs: K. Laagland, Sneek, 3. Koopmans, Winsum en P. Buren Baard. 5de prijs: U. van Dijk, Baard, R. de Vries, Imsum en Joh. Hoekstra. De medaille, uitgeloofd door den heer W. Brouwer te IJtens, en be. stemd voor den koning der partij, werd toegekend aan K. Zijlstra te Leeuwarden. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich tot taak gesteld het Nederlandsche Volk op sociaal gebied op grootsche wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de na druk worden gelegd op de na- teriëele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze iandgenootes elkaar willen verleenen. De N.V.D. hoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, in elk huizenblok, in ieder dorp en gehucht werkzaam zullen zijn, dit breede bemidde lende contact tusschen alle Ne derlanders te kunnen leggen. Tienduizenen kunnen hierbij worden ingeschakeld. Iedere man en vrouw, die in een sociale taak, groot of klein, een opgave ziet, melde zich als vrijwilliger(ster) aan bij het onderstaande adres, waar alle inlichtingen zijn te ver krijgen. De uitvoering van het sociale werk van den N.V.D. brengt.na tuurlijk kosten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een directe, verantwoordelijke hulp van een medelandgenoot en niet van een ambtelijk bureau, dienen de uitgaven bestreden te worden uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte ga door den N.V.D. schap ingesteld, waaraan verbonden. Meldt U aan als lid van den N.V.D. en helpt mede het wel zijn van ons volk te verzorgen. Inlichtingen en aanmelding bij het bureau van den N.V.D. in Uw stad of Provincie. De Provinciale Directeur van de Nederlandschen Volksdienst: L. DEKKER, Engelschestraat 51, Leeuwarden. k'ade, Blauwpopttsbrug en Laag Bolwerk moesten lantaarns verwij. dérd worden. x Het resultaat van uitbreiding en verandering is, dat op 31 Dec. 1940 de gasstraatverlichting bestond uit1 173 (177) lantaarns (w.o. 5/abon- nements-), die onder normale om standigheden 394 lichten (391 hang- en 3 staande-) voeren. Tot 10 Mei brandde de straat verlichting normaal, nadien werd dezë gedoofd en bleef verder het geheele jaar buiten bedrijf, met uitzondering van 26 gasgeleide- lichten, die half December werden aangebracht. Het verbrui!^ bleef derhalve ver beneden het normale en bedroeg in 1940 slechts 35.468 m8. Gasverbruik. Particulier verbruik, Inclusief verbruik in gemeentegebouwen: - 488.490 m’ 25.188 m8 324.657 m8 838.355 m’ (778.573) P. Verdere financieele gegevens. Het bruto-winstsaldo bedroeg f 14.455.10. Hiervan blijft na aftrek van f2.500.43 aan rente van kapi taalschuld en f 7.937.21 afschrijvin gen’ over een féitelijk netto-prove- niïvan f4.017.46. Aan de gemeente moest echter uitgekeerd worden ’n recognitie (voor het hebben van buizen in gemeentegrond) van f5000.zoodat het verlies be draagt f982.54. Ten slotte nog enkele gegevens over het electriciteitsbedrijf. Gemiddelde inkoopprijs, kostprijs en verkoopprijs per 100 nuttig afgeleverde kWh, gedurende de laatste 5 jaren. 1936 1937 1938 1939 1940 le kol.: jaar. 2e kol.: Inkoopprijs per 100 kWh 3e kol.: Totale kostprijs per 1Ó0 kWh 4e kol.: Gem. verk.pr. per 1Q0 kWh Verdere financieele gegevens. Het bruto-winstsaldo bedroeg f8.692.45. Hiervan blijft na aftrek van f 1.629.37 aan rente van kapi taalschuld en f4.655.71 afschrijvin gen, over een feitelijk netto-prove- nu van f2.344.37. Van dit laatste bedrag ontving de gemeente als bijdrage in de kosten van algemeen beheer f 460.zoodat de dan overblijvende netto winst f 1.884.37 bedraagt. JONGENSKAATSPARTIJ. 10 Aug. 1941. De kaatsvereen. „Onder Ons” alhier organiseerde een jongens- wedstrijd, waarvoor zich niet min der dan '43, p.arturen hadden opge geven. Ondanks de regenval des morgens klaarde het tegen den middag op en kon met den wed strijd worden aangevangen, z (ln verhouding tot de aangifte hadden slechts enkele jonge kaat sers wegens het slechte weer ver stek laten gaan, zoodat in 4 per ken werd begonnen, terwijl aan vankelijk in de eerste omloop twee spel werd gekaatst. Dikwijls kwam „alles aan de hang”, een bewijs, dat er vinnig werd gekaatst. Het was bijna acht uur, toen deze mooie jongetiswedstrijd v^erd be ëindigd, waarna de voórzitter van „Onder ons” de heer H. Jepma, in toepasselijke bewoordingen de prij zen aan de jonge winnaars uit reikte. De uitslag is aldus: 1ste prijs: P. Seerden, Franeker, H. Nota, Bolsward en J. Helfrich Sexbierum. 2de prijs: A. van der Kooi, Marssum, H. Schuurmans, Mant gum en W. Schuiling, Achlum. 3de prijs: E. Haima, Dongjum, A. v. d. Welde, Oosterlittens en M. v. d. Schaaf, Beetgum. De koningsmedaille verkreeg P. Seerden van Franeker. De prijzen bestonden uit sportbekers, cou verts en sigarettenkokers. Een vrij talrijk publiek volgde met belangstelling den wedstrijd. Toeslag op de ouderdoms- en invaliditeitsrente. Uit de rede van den heer Wouden berg, Commissaris van het N. V. V. De inhoud van deze beide ver ordeningen zijn in het kort de vol gende: Van de Inwerking treding der verordening af moet de verzeke- ringsplichtige arbeider (werkne mer) naar de voorschriften van de Ziektewet lid zijn van een erkend ziekenfonds. Is hij geen lid van zulk een ziekenfonds, dan kan hij in de toekomst ook geen zieken geld krijgen. Maar in tegenstelling WINSUM. LEDENKAATSPARTIJ. 9 Augustus 1941! De uitslag van den alhier ge houden ledenwedstrijd luidt als 1. K. Riemersma, J. J. Lettinga en G. Fokkens Sr. 2. P. Frankena, A Roorda en R. de Graaf. 3. G. van der Plaats, W. R. Rei. nalda en J. Bonnema. Bedeankt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoe neerd op 75 dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te over schrijden; le prijs 2e prijs, f7.50, „Jonker”, eig. J. A. 3e prijs, f5, Sebina”, eig. KI. Ypma, geb. na 15 Mei 1941. Popta, Pingjum. Schrale, Idsegahuizum. Burgwerd. - - - r fokprestaties van den hengst Sillus. 26 veulens waren ter keuring. V ZURICH. i I i I l 14-8-’41. O_ —IJ X E O-1-J- DE JONG s NIEUWSBLAD n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1