De Bolswardsche Courant en Westergoo Oproep Medici! 1 r Stadsnieuws Bekendmaking. Uit den omtrek. V VICTORIA 372*g Jaargang Vrijdag 22 Augustus 1941 No. 64 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD KIMSWERD. I Veen. 3e. Jacob Takema. üit no. bestaal uit 2 bladen. Porto Binnenland ct. Buitenland 2^ cl een het Geslaagd voor de duitsche taal (l.o.) Wijtzes te Pingjum. 50 gulden. Toto definitief 31.40; serie 4.00. uitslag: le prijs Allright, 100 gulden, U. W. de Jong, Oranjewoud; 2e RING VAN DE PAARDENSPORT TE BOLSWARD. Na de geslaagde draverij op Donderdag 31 Juli 1.1. bestaan er WOMMELS. VOLKSVERMAKEN. 20 Aug. 1041. Gisteravond hield de „Vereenl- PINGJUM acte I" de heer J. Advertentlên per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. EEN JUBILEUM. Voor de tweede maal in .paar jaren, gaat een lid van marsch uit de „Eroïca”. 4. Men delssohn: Sonate 6 over het „Ge bed des Heeren”. leeftijd heeft bereikt, de betrek king bij de firma K. Plantinga en Zoon N.V. met pensioen verlaten; voor welk doel indertijd door de firma Plantinga het Pensioenfonds vEREENIGING TOT BEVORDE- voor het Personeel werd gesticht. Mej. L. Schuurmans-Ferwerda is bijna 39 jaar in betrekking ge weest bij de familie G. H. Plan tinga en bij de firma K. Plantinga Lfhans opnïeuw plannen om hier ’n BENOEMING. 19 Aug. 1941. Benoemd tot notaris te Wom- mels, de heer B. Tuinstra, cand. notaris te Leens (Gr.). 12e ORGELBESPELING. In verband' met gebleken be- 6 zwaren ten opzichte van ,de mid- dagkerkdiensten zullen de verdere Orgelbespelingen toch op de ge wone Maandagavonden worden gehouden, doch dan aanvang 7 uur (einde circa 7.45). Deze 12de voordracht dus niet (gelijk op de programma’s stond vermeld op Zondag) doch op a.s. Maandag 7 uur. De orgelnummers zijn: 1. Koraal Improvisatie over: „Gelijk het gras t is ons kortstondig leven’’ (Ps. 103 vers 8). 2. Bach: Toccata F Dur (III no. 2). 3. Beethoven: Treur- heer Tj. Hiemstra, de heer G. Vos. Vervolgens werd een ruime ge dachtenwisseling gehouden om trent het al of niet houden van de traditioneele feesten. Ten slotte werd besloten zoo mogelijk weder om drie dagen te organiseeren en alsdan op dezelfde leest geschoeid als voorgaande jaren, met dien verstande, dat wegens de huidige tijdsomstandigheden ditmaal op hoogst bescheiden wijze zal wor den te werk gegaan met kaatsen, volks- en kinderspelen, wat nader zal worden geregeld. De vergadering was goed be zocht groot verschil JONGENSKAATSPARTIJ. 20 Aug. 1941. Heden hield de kaatsvereenlging „Wommels” op haar sportterrein een jongenskaatspartlj door-elkaar loten. Konden op de Freulepartij 1.1. slechts een drietal van elke afdee- ling hun geluk beproeven, thans meende het bestuur, dat ook de andere jonge kaatsers In de gele genheid moesten worden gesteld een prijsje te winnen. Wommels’ kaatsbestuur heeft in dezen goed werk verricht daar niet minder dan 31 drietallen op de lijst prijkten, terwijl den geheelen namiddag onder leiding van den scheidsrechter J. Y. Heeg van Oos- terend prachtig werk is geleverd, waarbij van enkele jonge spelers kon worden gezegd, dat zij voor de toekomst Iets beloven. De uitslag Is aldus: le prijs. W. Wieling, Wier, Joh. Wassenaar, Winsum en R. Rljpma, Bolsward. 2e prijs: P. Helfrich, Harlingen, M. Gassier, Baard en Y. Elzinga, Kubaard. 3e prijs: W. de Boer, Rauwerd, L. Posthumus, Schingen en D. Lem- stra, Makkum. 4e prijs: A van der Vliet, Oos- terend, H. A Dijkstra en S. Visser te Wommels. Met een gepast woord en een aanmoediging voor de jonge kaat sers „lt keatsen” trouw te blijven, werden de prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, door voorzitter K. TJallema, aan de winnaars uit gereikt Deze kaatswedstrijd, die door velen werd bijgewoond, mag ze ker als zeer geslaagd worden ge noemd. Herhaaldelijk héb ik de Nederlandsche bevolking er voor gewaarschuwd op eeni- gerlei wijze de vijanden van Duitschland te begunstigen. Desondanks is weer een ern stig geval van begunstiging van den vijand voorgekomen.. Op 7 Augustus j.l. moest op Nederlandsch gebied een Britsch gevechtsvliegtuig een noodlanding maken. De on gedeerd gebleven bemanning bestaande uit 6 personen, kreeg bij haar poging om te vluchten steun van Neder landers, die geld gaven, le vensmiddelen en burgerklee- dlng. Nog dienzelfden dag werden de Ehgelschen ge vangen genomen. De perso nen, die hulp verleend had den bij de poging om te vluchten, zijn terstond voor een Duitschen krijgsraad ge bracht. Deze veroordeelde 5 hunner ter dood en drie an deren tot langdurige, deels levenslange gevangenisstraf, (w.g.) FR. CHRISTIANSEN. Generaal der Vliegers. Den Haag, 14 Aug. 1941. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water Is heden 18 graden. HOOFDREDACTEUR A.J. 0SINGA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. paardensportdag te organiseeren. Het bestuur overweegt n.l. het van een groot con cours hippique op de Marktstraat, zooals onze lezers zich dat van vroeger nog wel zullen herinneren. Ter bestrijding van de onkos ten entree wordt niet geheven wordt echter de financieelè steun der burgerij ingeroepen en kan men voor dit doel het bezoek van een paar heeren tegemoet zien. De P. F. C. heeft reeds bij voor- feit herdacht, dat de jubila^esse baat haar medewerking toegezegd terwijl ook op andere plaatselijke instellingen een beroep zal worden gedaan. T. x. t. hopen wij hierop nader terug te komeu. bijna 39 jaar bij de familie G. H. Plantinga was gewfeest. Dat ze nog lange jaren van de welverdiende rust zal mogen ge nieten. EEN REVUE-AVOND IN DE DOELE. Hoewel we dit jaar geen kermis kunnen, vieren, heeft toch de Doele gemeend de traditioneele kermis- week niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan. Zaterdag en Zondag komt een vbbr Bolsward en omgeving be kend gezelschap met de non-6top- revue „De Lach”, Het lijkt ons goed gezien eens de gelegenheid open te stellen een paar uur alle dagelijksche borgen opzij tezetten door een gezonde en leuke ontspanning, die dit re- vuegezelschap de ongetwijfeld tal rijke bezoekers kan bieden. Ten overvloede wijzen we er op dat de voorstellingen beginnen om half acht BENOEMD. Op 1 Augustus 1941 is benoemd tot onderwijzer te Gladbeck in Westfalen (Duitschland) de heer D. Tjalsma alhier. SPREEUWENPLAAQ. 19 Aug. In de boomen en op het nieu we kerkhof hadden zich sedert eenigen tijd zeer vele spreeuwen genesteld. De diertjes hadden het daar blijkbaar goed naar hun zin, tenminste zij bleven er wonen. Maar de eigenaars van de graf monumenten waren minder op de vogels gesteld, omreden ze alles bevuilden. De bezoekers, die op het kerkhof kwamen bleven van het vuil ook niet vrij. Er moest ten ging Voor Volksvermaken” haar jaarvergadering in café Gerlsma onder leiding van den heer Joh*. Felkers. Het verslag van den| secretari* kon uiteraard kort zijn,' daar het vorige jaar door den oorlogstoe stand geen festiviteiten waren ge- behoudens goedkeuring. Alsdan hoopt men te houden een kaats- partij, volks- en kinderspelen enz., terwijl bovendien de voor het jonge volkje welhaast onmisbare draaimolen niet zal mankeeren. De Permanente Commissie zal wederom de leiding hebben. De datum zal nader worden vastge steld. SNEEK. PAARDENSPORTDAG. Onder zeer groote belangstel ling en aanvankelijk gunstig weer, werd Dinsdagmiddag deza dra- vsrsdag gehouden. Het schijnt, dat de publieke belangstelling voor deze sport plotseling tot een on gekende hoogte is gestegen. On geveer 4000 bezoekers is voot Sneek een unicum op een draver»- dag. We kunnen ons niet inden ken dat deze groote belangstelling alleen ontstaat doordat de totali- sator weer is toegestaan, want uit eigen waarneming kunnen we op deze en vorige draverijen consta- teeren, dat duizenden bezoekers langs de lijnen voor de totalisato» niet de minste interesse tonnen. Enfin, we zuilen ons in dit ver schijnsel maar niet teveel verdien pen, hoofdzaak is dht de dravers- sport ermee gediend is en de or ganisatoren van den wedstrijd nu eens geen strop hebben. In de handlcapdraverfj A «tar ten iw de «eerste serie de ros. 1, 2, 3, 5, 6. Winnaar werd met flinke voor sprong no. 3. toto betaalde 2.60. 2e serie is met i voor no. 11. toto met opgegeven. 3e serie moet Fatima 100 meter op de eerstgeplaatste inloopen. Het paard loopt schitterend en weet met klein verschil te winnen; toto betaalde 15.70. 4e serie met groote voorsprong voor no. 201 toto betaalde 140. 5e serie geplaatst no. 26. In de finale is de stand In het begin een beetje rommelig. Addrie, no. 26, van P. Kramer, loopt niet zoo goed als in de eigen serie. Met gering verschil gaan ten slotte no. 11 en 20 door dé finish. le prijs dus voor Claudy Scott, eig. D. F. Olivier te Oosterlittens, 300 gulden. •?e prijs Edel Scott, eig. B. v. d. Veen, Ruinerwold, 50 gulden. De eerstaankomende, Allright, werd gediskwalificeerd wegens onregelmatig draven. Als een aar dige bijzonderheid dienen we nog te vermelden, dat voor de finale werd bekend gemaakt, dat indien Addrie zou winnen de totalisatof 110.40 (honderd tien gulden veer tig cent) zou uitbetalen; op twee andere nummers slechts 2.20. Van de B-draverij komen ten slotte in de finale de no’s.: 3, serie toto 1.70; 6, serie toto 1.30; 17, serie toto 1.30 21, serie toto 1.30; 24, serie toto 1.30. Met gering verschil wordt deze finale gewdnnen door 21, Edel ver antwoording en boekte een klein batig saldo. Als bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer J. G. Tjallema, terwijl tot bode werd WITMARSUM. 20 Aug. ’41. Benoemd tot ambtenaar aan de afd. Sociale Zaken de heer F. F. Steiginga, thans le klerk distribu- tie-bureau; tot le klerk dsitribu- tie-bureau de heer H. Walstra, thans 2e klerk aldaar, en tot 2e ;klerk distributie-bureau de heer F. S. Steiginga, thans 3e klerk al daar; tot 3e klerk distributie-bu reau de heer F. Réitsma, thans uit- reiker distributiebescheiden en de heer D. J. Yntema te Witmarsum en tot ambtenaar aan de afd. so ciale zaken de heer A. Horjus te Makkum. ARUM. WATERSCHAP „DE ACHLUMER- NOORDERPOLDER”. 20 Aug. Aanbesteding van het hekkelen van ongeveer 8500 M. Molen-aren en tochten in voornoemd Water schap. Inschrijvingen: R. Bakker, te Wommels f 250.— A. J. v. d. Sluis te Achlum f 169. L. Bergsma te Achlum f 167.50 Het werk is gegund aan den heer A J. v. d. Sluis te Achlum. De Nederlandsche ambu lance,) dier ^traks naar| het Oostfront zal vertrekken, moet een echt Nederlandsche hulp-expeditie zijn. Dat wil zeggen: zij moet degelijk en solide zijn, perfect uitgerust, de modernste instrumentaria hebben en over de medewer king van de beste doktoren en chirurgen kunnen be schikken. Daarom is het noodig, dat de organisatieleiding, wat de medici betreft, een keuze kan maken uit een zoo groot mo gelijk aantal doktoren en chirurgen (ook in verband „met het aanwijzen van den leider der ambulance). Nederlandsche medici! Er wordt een beroep op U gedaanI □ij kunt, door u op te ge ven bij de Nederlandsche ambulance, een eervolle taak toebedeeld krijgen. Gij, met Uw uitnemende en degelijke opleiding, kunr ginds in het Oosten den n^am van de Ne derlandsche medici de eer bied van de geheele wereld afdwingen. Gij kunt daadwerkelijk aantoonen, dat ons kleine land tot groote en grootsche daden In staat is. Ook op mannelijk verple gend personeel doet de am bulance een beroep. Ook zij kunnen medewer ken aan den menschlievenden aiibeid, welke ginds wacht. Nederlandsche chirurgen, doktoren en verplegers. Geeft U zoo spoedig mogelijk op aan de organisatieleiding van de Nederlandsche Ambulan ce, Koninginnegracht 22, ’s- Oravenhage, telefoon 113142. HITZUM Mej. Th. F. Veenbaas, onder wijzeres te Hitzum afkomstig van Wijnaldum, slaagde aan de Hoo- ge school in Oldenburg voor het Duitsch diploma onderwijs. LONGERHOUW. Bij de 1.1. gehouden veulenkeu- ririg te Witmarsum dient nog ver meld te worden, dat er ook twee veulens stonden, afstammelingen van den hengst „Sado” Dekstation Longerhouw, waarvan een de prijs van f 20.werd toegekend en te vens werd aangekocht door den heer D. E. Mellema voor fokdoel- einden. 3e prijs Y Kernei; 4e prijs Do rn in a. De medaille van V.V.V. werd toegekend aan Fatima. De uitslag van het concour* hippique is als volgt: Eenspannen open klasse: 1. Gloriettes Jaap, zw. w. min E. Hammes, Groningen f 50. 2. Hen- BAARD GESLAAGD. Aug. 1041. Onze vroegere plaatsgenoote mej. J. Visser, momenteel onder wijzeres aan de Nuts ulo-school te Waalwijk (NJ3.) Is geslaagd voor de acte Hoog Duitsch La Duitschland wint voor Europa op alle fronten. OOSTERLITTENS. ONGEVAL. 16 Aug. Toen de knecht van den veehou der D. O., de heer R. F. bezig was - een weerspannig paard in be- H°°g" dwang te houden, geraakte de lin kerhand zoodanig in het halster bekneld, dat twee vingers ernstig gekneusd bleken te zijn. Dokter Boersma uit Baard verleende spoedig geneeskundige hulp. KERMISVERGADERING. 16 Aug. o De jaarlijksche kermisvergade- Scott, 200 guïden. 2e prijs Allright ring wérd wederom gehouden on- der leiding van den heer Jac. Toe ring, voorz. Ofschoon het dagel. De C-draverij had de volgende bestuur van de gemeente de ker- missen dit jaar door de buitenge wone tijdsomstandigheden had af- VOETBAL. Onze alg. vereen. C. A. B. had uit' drieërlei oogpunt propa ganda, opvoering spelpeil en ver sterking van het financieel budget na de lange en onvoordeelige win terperiode een zeer interessant zomeravond-programma ontwor pen met wedstrijden voor C. A B. I en II tegen de bekende Sneeker 1ste en, 2de kiassers Sneek, L. S. C. en Black Boys en met medewer king van bekende gastspelers als de heeren Ch. de Bock en J. A ten Wolde^van Sneek, gebr. A en J. Lenstra, Heerenveen, O. Bonse- ma, Groningen, allen bekende spe lers van Ned. elftal of uitkomende in vertegenwoordigende districts- elftallen. Alles was „in kruiken en kannen”, toen wegens de bepa lingen van het „gesloten” seizoen aflassing moest plaats hebben. Gelukkig bleef het actieve C. A. B.-bestuur niet bij de «pakken neer zitten. Na een zeer geslaagde actie, werd de traning onder leiding van den zeer deskundigen en bezielen den erkend N. V. B.-trainer den heer A. Dalhuljzen van Leeuwar den, energiek aangepakt en het pleit voor de wijze van trainftig, dat alle spelers zonder eenige ver slapping steeds op het appèl aan wezig waren, waardoor ook de op rechte waardeering voor de finan- èieele medewerking van vele trou we steunpilaren op de beste wijze werd getoond. De verkregen Indruk zoowel van trainer als meerdere tot oordeelen bevoegden is uitstekend, zoodat alle hoop bestaat, dat het eerste elftal van onze roodwitten in het a.s. seizoen weer een serieuze gooi zal doen naar het zoo be geerde en |uit een oogpunt Van plaatselijke welvaart niet minder noodzakelijke 2de klasserschap. Dank zij de energieke pogingen van comm. Schuurmans onderging het ledental tevens een flinke uit breiding en gaven zelfs enkele spelers uit de Z.W.hoek zich uit eigen beweging voor het lidmaat schap op; niet alleen, dat het „100ste” lid in zicht komt, doch aan de competities wordt dit jaar met 3 gewone en 2 adsp. elftallen dus met 2 elftallen meer deelgenomen. Voor C. A B. III zul len uitkomen oud-spelers, van wie velen reeds getrouwd zijn, doch vol liefde voor onze mooie sport en hunne oude vereeniging en blij ven zoodoende de onderlinge ban den volledig gehandhaafd. Verge lijk het bekende L. S. C. 5. Een vorming van C. A. B. IV is nog mogelijk, wanneer zeer spoedig nog enkele leden zich aanmelden. Mooie staaltjes van echte club- liefde zijn gedemonstreerd door verschillende van de jongere le den, die hun vacantie hebben be steed om de kleedlokalen etc. duchtig onder handen te nemen zij hebben hierdoor getoond, wat ook in, als gevolg van diverse om standigheden, moeilijke tijden valt te bereiken, met vereende krachten. Dat deze goede clubgeest stand houde en onder goede leiding van bestuur, elftal- en adspirantcom- missie in dit 18de levensjaar van 1 de algemeene combinatie, dan reeds het 37ste van de oudste en Personeel, die heden de 65-jarige eerste plaatselijke vereen., waaruit deze laatste is ontstaan, veel suc ces moge zijn weggelegd voor de diverse elftallen. slotte een eind aan worden ge maakt, en daarom werd op de beestje* geschoten. Er vielen toen vele slachtoffers, maar de groote kolonie, die overbleef, vluchtte naar een andere boomrijke plaats. A spoedig hadden de vogeltjes die gevonden. De hooge boomen op het oude kerkhof in het dorp leek houden,. De penningmeester deed hun een veilige vluchthaven. Of de op correcte wijze rekening en menschen. hierop in het dorp ge steld zijn moet later nog blijken. De diertjes waren echter zoo van streek, dat ze tot laat in den avond een geweldig gestjilp veroorzaak- benoemd in de vacature wijlen den ten. De volgende dag was de rust nog niet teruggekeerd en mis schien terecht Hoogstwaarschijnlijk zullen de volgeltjes weer een andere woon stee moeten uitzoeken. 19 Aug. Van de heden gehouden leden- kaatspartij was de uitslag als volgt: Oudste klasse. 16 parturen. le prijs, D. F. de Vries, G. v. d. Meer, Tj. Hoekstra. (Koning D. F. de Vries). 2e prijs, I. v. d. Meer, J. J. Ane- tna, J. Weddema. 3e prijs, J. Bouma, G. de Boer, Jac. Bonnema. 4e prijs, Joh. v. d. Meer, KI. Hoitinga, A Pollema. Jongste klasse. 13 parturen. le prijs, Ki. Aükema, Sj. Harke- ïna, P. Sj. van Straten. 2e prijs, J. Kuipers, B. v. Leist, A. de Vries. 3e prijs, B. Postma, W. G. de Boer, J. v. d. Boom Jr. 4e prijs, Joh. Sj. Brunia, R. Vol- beda, J. Postma. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Uitslag kinderspelen 1941. Meisjes, geboren’ in 1935 en 1934, Vlagj esteken. 1. Marijke Kuipers. 2. Doetje de Haas. 3. Hendrikje de Haas. Jóngens, geboren in 1935, 1934 en 1933. Talhoutrapen. 1. Gerben Sipma. 2. Reinder Politiek. 3. Maurits v. d. Tol. Meisjes, geboren in 1933, 1932 en 1931. Ballen op een blaadje. 1. Anna van Straten. 2. Janke Dijkstra. 3. Grietje de Jong. 4. Minke Anema. Jongens, geboren in 1931 en 1932. Zakioopen. 1. Douwe Braaksma. 2. Marten Dijkstra. 3. Rudolf Bierma. 4. Doeke van Straten. Jongens en meisjes, geboren in 1928, 1929 en 1930. Estafette. le. Klaaske Braaksma, H. Braaksma, Antje Dijkstra. 2e. Hiltje van Straten, Hessel Bierma, Richtje Takema. 3e. Martina v. d. Meer, Dirk van der Tol, Jantje Weldema. Volksspelen. Ringfietsen: le. Wiebe de Boer. 2e Rinse Zoethout. 3e. R. H. politiek. Wasch ophangen. Dames. le E. Sipma. 2e S. v. d. Meer -Brunia. 3e A. Postma-Hpitinga. Stoelendans Dames. le. Tj. Broekstra. 2e Griet Hal- bertsma-Buwalda. 3e. Siep Bu- walda. Stoelendans Heeren. le. Jelle Brunia. 2e. J. M. v. d. en Zoon N.V. Woensdagmorgen werd op het kantoor de jubilaresse toegespro- uitschrijven ken door den Heer Plantinga, om haar dankyte zeggen voor de plichtsbetrachting en de trouw, die zij steeds heeft betoond, en altijd klaar staande, als er hulp moest worden geboden. Daarna werd afscheid genomen van het Personeel, waarbij haar door dezen eene herinnering werd aangeboden. Later werd in besloten kring het Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 gelast, werd er over ’t algemeen prijs Fred. Mac Clyo K, 50 gulden; toch wel voor gevoeld een feest- - - dag te organiseeren, zij het dan op bescheiden wijze, daar men van meening was, dat vooral de jeugd in deze ernstige tijd wel een ont spanning past en alzoo een één- daags volks- en kinderfeest voor het dorp in sobere stijl en op ge paste wijze in elkaar werd gezet, I i) I Y DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1