Buit enlandsche Revue. V VICTORIA De Bolswardsche Courant en Westergoo Geruchten, Geruchten, Geruchten Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 37?!£ Jaargang Dinsdag 2 September 1941 No. 67 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel a Telefoon No. 451 r.' dit MAKKUM Advertfcntifin per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Zeer waarschijnlijk is de komende ont wikkeling op dit oorlogsfront ook be- met 17 en hij bad om WITMARSUM, Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de j.l. Zaterdag ge houden T. B. C.-Collecte bedraagt ruim 410 gulden. Duitschland wint voor Europa op alle fronten BEGIN VAN BRAND. Vrijdagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een begin van brand bij den heer J. van Hettema, Bagljnestraat. Een pot mef kokende vloeistof was op het fornuis In brand gevlogen. Ge- De ontwikkeling van den toestand in het Oosten heeft geruimen tijd de volle DE AMBACHTSTEEKENSCHOOL. We vestigen nog even de aandacht op de aangifte voor deze avondschool die hedenavond tusschen 7 en 8 uur kan plaats vinden in school II aan de Wit- heerenstraat. „FLORALIA”. Als bewijs van waardeering voor hef 60-jarig bestaan van de bekende vereen. „Floralla” welke Vrijdag haar traditio neel bloemenfeest houdt, heeft de Bols- -wardsche Bank een medaille toegezegd. Ook Kingma’s Bank gaf een medaille. r I 31 Augustus 1941. Hedenmiddag deed Ds. B. J. Geerllng Jr., nadat hij des morgens was bevestigd door zijn vader, den WelEerw. Heer Ds. B. J. Geerling Sr. van Oudewetering, zijn intreepreek in de Ned. Herv. Kerk te Idsegahuizum. Het kerkgebouw was tot in alle hoe ken bezet. Bij de opening van den dienst gaf de organiste op om als voorzang te zingen Ps. 100 1, 2 en 3. De nieuwe leeraar sprak daarna het gebruikelijke votum en zegengroet uit en las de geloofsbelijdenis voor, waarop als antwoord werd gezon gen Ps. 79 7. Daarna las Zijn Eerw. nog voor Ps. 23 en Lucae 10 1 tot en ging voor in gebed, waarin j uitbreiding van het Evan gelie en uitbreiding van geloof. Nog werd gezongen Gez. 91 1 2 en 3. Als tekst gaf Ds. G. op Mattheua 28 LATEN WE TOCH ALSJEBLIEFT VERSTANDIG EN NUCHTER BLIJVEN. Ondanks waarschuwingen van offici eels zijde en ondanks het feit, dat van de honderd geruchten er geen negen en negentig bewaarheid zijn geworden, worden er toch telkens weer nieuwe smoesjes opgehangen, smoesjes, die he laas maar al te graag luisterende ooren vinden en die als een sneeuwbal voortrollen, uitgroeien en vaak exhori- bitant groote afmetingen aannemen. Want we leven nu eenmaal in een tijd, waarin tientallen onuitgesproken wen- schen de vader der gedachten is en wat we maar al te graag hooren nemen we, zonder het gehoorde aan de waarheid te toetsen, voor waar aan. Het is een eigenaardig verschijnsel in ons volk, dat we onszelf maar blijven bedriegen en onze „hoop” voeden met ijdele, nietszeggende en op fantasie be rustende geruchten. „Men” is de held van den dag en als hij weer eens iets nieuws „uit zeer betrouwbaren bron” heeft ge hoord, zijn tientallen anderen er als de kippen bij, om het „nieuwtje” met de gebruikelijke franjes en opschroevingen er aan toegevoegd, aan anderen verder te vertellen. Diep in ons binnenste twij felen we zelf aan deze verzinsels, maar omdat we nu eenmaal in een raren tijd leven, kón het immers wel eens' waar zijn, hópen we, dat het waar zél zijn, hoewel ons betere ik ons zegt, dat het niet waar kin zijn. Dat het allemaal maar plausibele verzinsels zijn. Neemt U eens de moeite, om geduren de «Hechts een paar weken alle geruch ten, verzinsels, smoesjes, en dergelijken op te teekenen, dan komt U, wat betreft de toestand in de eerste maanden van het komende jaar tot de volgende slot som: Brandstof krijgen we dan eens per week, op een bon van het algemeen dis- tributiebonboekje en wel twee kilogram per week. En dan moet U er nog als de kippen bij zijn, als er een wagon kolen op het station aankomt, want de hande laren leveren ze alleen vanaf de /wagon. Thuisbrengen kan hij ze niet meer, want alle paarden zijn dan al gevorderd en benzine is er natuurlijk in het heele land niet meer. In het Rijksmuseum te Am sterdam staat de laatste auto de an dere zijn allemaal in den oorlog en In Artis kunt U nog een paai paarden aantreffen als curiositeit.' Het water is gedistribueerd en wel een liter per persoon per dag en voor kinderen beneden 3 jaar twee liter per dag. Ook de waterleidingbedrijven heb ben gebrek aan kolen. Van half §lf tot elf uur ’s morgens en van vier tot half elf ’s avonds is er een beetje druk op de waterleiding. Heel Nederland uitgezonderd de bezettende macht loopt dan op klom pen, want schoenen zijn er niet meer en de enkeling, die het nog waagt zich op schoenen buitenshuis te begeven, wordt gearresteerd door de W.A. politie bestaat er dan vanzelfsprekend niet meer omdat hij schoenen ge hamsterd heeft. Brood is er haast niet meer en op onze broodkaart krijgen we 5 gram per bon, ongeveer één heel brood per week. Maar zorg er voor, dat u ’s morgens om zeven uur al in de rij staat, want anders kunt U wachten tot den volgen den dag, want de meelvoorraden bij de bakkers bestaan dan natuurlijk niet meer. Je staat met daglicht op en gaat met daglicht naar bed. Want gas en electri- citeit wordt er niet meer geleverd; alle bedrijven staan stil wegens kolengebrek. Eens in de maand krijgen we één ons vleesch per persoon, en dat is dan na tuurlijk honden- of kattenvleesch, want onze varkens en koeien zijn dan al lang verdwenen. Ook hiervan kan men nog een paar exemplaren in Artis vinden, scherp bewaakt door enkele W.A.-leden want er zijn nog genoeg mepschen, die ons zelfs no,g van deze zeldzaam ge worden dieren willen berooven, enkel en alleen om hun maag er mee te vullen. Met de aardappelen zal het nog we! meevallen; we mochten 1 van onze productie voor ons volk behouden en krijgen zoodoende één aardappel per persoon per dag op de bon. Kranten ^verschijnen er dan niet meer; waar moet het papier vandaan gehaald worden? De plaatselijke omroeper ver telt eens per week, welke bonnen geldig zijn. Althans, als hij een bulten-loop- vergunnlng kan krijgen, want het loo- pen op den weg Is natuurlijk niet meer voor iedereen toegestaafi. Dat kost klompen en voor klompen heb je ook een bon noodig. Trouwens, je krijgt de eerste vier jaar toch geen nieuwe klom pen meer, dus je moet er zuinig mee zijn. De textielwinkels zij^i Leeg. Kleenen maak je van oud papier; oude kranten kun je voor tien cent per stuk koopen. ’t Is niet duur en toch warm, want voor een gulden heb je dan al een aardig pakje en het voordeel van zoo’n kran tenpakje is, dat je allemaal toch hetzelf de draagt. Natuurlijk dragen de burge meesters een pakje van het Handelsblad of De Telegraaf, terwijl de mindere man maar tevreden moet zijn met een cos- tuum van een plaatselijk blad. Overigens leven we veel goedkooper dan vroeger. Op verschillende bonnen krijgen we de vitaminepillen, ter grootte van een erwt, waarin alle voedingsb#- standdeelen aanwezig zijn, die we noo dig hebben. Al het andere voedsel, zoo- als vet, melk e.d. Is dan overbodig ge worden. U begrijpt, dat die vitamine pillen veel en veel beter zijn dan bijvoor beeld een kippenei of een liter melk. Er zijn vanzelfsprekend wel menschen, die toch crepeeren, maar dat ligt niet aan de pillen, maar aan de menschen. Bo vendien Is dit ook niet zoo erg, want er zijn toch teveel menschen In ons land. Fantaseer U zelf maar verder. Moge lijk lacht U om bovenstaande regels en vindt het onzin. Dan geef ik U volko men gelijk, want ik vind het zelf ook de reinste onzin. Maar toch zijn er honder den menschen, die dergelijke profetische voorspellingen weten te doen, ze in alle ernst vertellen en ook emstig-luisteren- de menschen onder hun gehoor hebben, menschen, die dergelijke nonsens voor waar a'annemen, het weer verder vertel len, een beetje erger, of mooier maken, en zoo voort, en zoo voort. Hoevele malen hebben de diverse „men’s” al niet verteld, dat „ze” wat in het zout zouden gaan doen, om al dat inmaken tegeh te gaan. En hoevele men schen, die geloof hechtten aan dit ver zinsel, zijn aan het zout hamsteren ge gaan. Wij kennen ze wel die 70, 80 pond in voorraad hebben. Evengoed als wij menschen kennen, die verschillende pa ren nieuwe klompen op zolder hebben staan, „omdat hetwmet de schoenen wel gauw afgeloopen zal zijn en dan natuur lijk ook de klompen op de bon komen.” Ja, u lacht er misschien om. Dan is dat het beste bewijs, dat U in ieder ge val nog een verstandig mensch bent. Blijf dan zoo, en leen Uw oor niet aan al die tientallen geruchten en verzinsels, die de dwazen onder ons uitkramen. Laten we in dezen moeilijken tijd toch alsjeblieft verstandig en nuchter blijven en maling hebben aanal die onzinnige praatjes over „dit” is er binnenkort niet meer en de distributie van „dat” wordt over enkele dagen stopgezet, want de voorraden zijn op. Laat ons één ding voor oogen hou den: in-Den Haag zitten er mannen, die vóór de belangen van het geheele Ne- derlandsche volk waken, werken en als het moet ook vechten. Zij zorgen er voor, dat wij ruimschoots het noodige krijgen voor voeding en kleeding. Van zelfsprekend is dat niet zoo, als wij het in vroeger jaren gewend waren, doch wat we werkelijk nóódig hebben, krijgen we ook. Er behoeft geen angst te zijn voor honger, want er is voedsel vol doende om .ons volk door den komenden winter heen te helpen. Laat ons daarom vertrouwen hebben in de toekomst, ook al staat weldra weer de winter voor de deur. Vertrouwen hebben en nuchter blij ven. Dan zullen we onze ooren sluiten voor alle geruchten en verzinsels en er varen de ware beteekenis van de oud- Hollandsche spreuk: ,,’t Sal waerachtigh wel gaenl” Sm. Toen we in ons vorig weekoverzicht de veronderstelling uitspraken dat de strijd in Iran wel spoedig'beslist zou zijn, hadden we niet kunnen vermoeden, dat dit op zoo korten termijn zou worden bewaarheide Immers de diverse berichten van dit front vertelden ons van een algeheele mobili satie van het Iransche leger en de op roep tot onbeperkte tegenstand. Wan neer we echter rekening houden met de sterkte van het Iransche leger en dan niet in de laatste plaats de practische weerbaarheid, dan behoeft ons dit ver- Wanneer we den toestand in het Zui delijk deel van de Oekraïne bezien, dan bestaat er weinig kans, dat de bolsje wieken nog met eenig effect tegen de opdringende vetfoonden legers kunnen standhouden. De belangstelling voor de olie van de Kaukasus is voor beide par tijen even groot en juist daarom zal de Duitsche legerleiding alles in het werk stellen zoo mqgelijk in den Kaukasus door te dringen. Misschien ook ligt het in de bedoeling van de Engelschen de hier terugwijkende Sovjettroepen op te vangen, opnieuw te groepeeren of.te gebruiken als dekking bij de verdediging van het oliegebied, Wanneer men op dit stramien iets verder doorborduurt, zou men de mee- ning kunnen lanceeren, dat deze situatie juist een kolfje is naar de hand van de Duitschers. We herinneren ons nog een uitspraak van den Duitschen Rijkskanselier, dat hij de Engelschen op alle fronten waar ze zich vertoonen, zou aanpakken. Hier komt dan weer een dergelijke kans. De uitrusting, de bevoorrading van een be langrijk Engelsch leger dat met eenige kans op succes het Duitsche leger' op dit front zou kunnen bestrijden, vraagt door de lange afstand zoo’n enorme in spanning, dat we daartoe de Engelschen niet in staat achten. Er kan evenwel op dit stukje van on zen aardbol nog meer gebeuren en dan denken we speciaal aan Tuildje. Dit land wordt nu rechtstreeks betrok ken bij den strijd, die nu aan alle kan ten van z’n grenzen woedt. Diplomatiek wordt er momenteel te Ankara onder hoogspanning gewerkt. De Engelschen beheerschen nu het geheele gebied tus schen Egypte en Voor-lndië. Alleen Afghanistan en Turkije liggen nog een beetje in den weg. Beide landen, van groot belang voor een van beide par tijen, maar voor Turkije wel de moei- |ifksrtei keuze. Tot mï toe hebbent de Turken getracht met alle partijen goeie vrienden te blijven en dit is hun tot nu toe wonderwel gelukt. Ook nu» zal Turkije een beslissing ne men, overeenkomstig met zijn eigen na tionale belangen, dat is dan aan de zijde van die partij, die de meeste voordeelen kan bieden. lukkig kon door onmiddellijk ingrijpen van den bewoner erger worden voorko men. De schade bepaalde zich nu tot een geblakerde schoorsteenmantel en moge lijk enkele brandblaren. KAATSEN VAN SCHOOLKINDEREN. 28 Augustus 1941. De uitslag hiervan is als volgt: 1ste groep. 1ste prijs: K. Hofstra, S. Huisman en A. van Popta. 2de prijs: A. van der Meer, L. Stein- fort en J. Yntema. 3de prijs: T. Tuinstra, Tj. Hager en K. Heeringa. 2de groep: 1ste prijs: B. de Vos en W. Vos. 2de prijs. D. Holtinga en J. de Vrij. 3de prijs: P. Hibma en D. Steinfort sproken op de dezer dagen gehouden conferentie tusschen Hitler en MmmdHdL/ In een vier dagen durende conferentie tusschen deze twee staatsleiders zijn naar gemeld wordt, alle militaire en po litieke kwesties in verband met den hul digen oorlog diepgaand besproken. Allereerst mogen we er dan op wijzen, dat dergelijke conferenties reeds meer malen werden gehouden en dat telkens eenigen tijd later een nieuwe étappe in deze strijd werd ingezet. Wanneer men dus naar aanleiding van deze conferen tie de veronderstelling uitspreekt, dat er ook nu met de inzet van het najaar groote gebeurtenissen op til zijn, dan is dat waarschijnlijk niets te véél gezegd. Alleen de heeren laten zich niet in de kaart kijken, dus zit er niets anders op dan enkele gissingen te maken. Wanneer we het front in Rusland be zien, dan is de val van St. Petersburg nog een kwestie van, enkele dagen. De positie van het strijdende leger der bol sjewieken tegen de Finnen wordt dan niet rooskleuriger, vooral nu Reval, Nar. wa en Baltisch port in Duitsche handen zijn.y In het Centrum naderen de Duitsche legers meer en meer Moskou, terwijl de weg tusschen Klejew en Charkow zeer spoedig onder het bereik van het Duit sche geschut komt. Het kolenbekken van de Don wordt daardoor van twee kanten bedreigd. In het Zuiden vordert de opmarsch langzaam maar zeker en vermoedelijk is hier het eerste doel de bezetting van het. petroleumgebied bij Krasnadar, dat aan de Oostelijke oever van de zee van Asow ligt. Slaagt de Duitsche legerleiding In de bezetting van de belangrijkste hoofdsteden en boven dien in dit petroleumgebied, dan is het niet ónmogelijk, dat het voorloopige doel bereikt is, temeer omdat dan het over schot van het Sövjetleger afgesneden is van de vitale deelen van het land, n.I. de voedselvoorziening en de bevoorra ding met oorlogsmateriaal. En dan? zult ge misschien vragen. Al les wat zich in dit afgeloopen Jaar heeft afgespeeld, zijn nog steeds strategische zetten, maar het eigenlijke hoofddoel, de hoofdaanval moet nog komen. Per slot van rekening gaat de strijd tusschen Duitschland en Ehgeland, dus moet er één keer een phase in dezen strijd komen, waarbij een rechtstreek-1 sche aanval wordt ondernomen. In welken vorm en wanneer? Dat zijn vragen, die een buitenstaander niet kan beantwoorden, maar zeker is, dat de bolsjewistische rugbedreiging eerst moest veilig worden gesteld voor en al eer men er aan kon denken een directe aanval op Engeland te probeeren. - Wanneer we dan ten slotte nog op ’n bijzonderheid in de ontmoetitig Hitler- Mussolini willen wijzen, is het wel dit, dat voor de eerste keer in deze reeks ontmoetingen een gemeenschappelijk communiqué is uitgegeven over den in houd der besprekingen. In een beknopte formuleering, aldus ’t Duitsche Nieuwsbureau ademt dit com muniqué de onwrikbare wil om ‘den oor log tot een zegevierend einde te brengen en tevens een nieuwe Europeesche ordening tot stand te brengen in den, zin van een uitgebreide samenwerking tusschen alle volken van dit continent. Hierin ligt het reëele program voor een nieuw Europa besloten, dat zich be wust is van zijn groote zending en elke inmenging van een ander halfrond van de hand wijst. Dit gaat natuurlijk lijn recht in tegen- de doelstelling van En; geland, zóoals ze In de 8 punten vaó Roosevelt en Churchill werden geformu leerd. Wanneer we nu weer het verloop in Iran zien, dan worden we toch ietwat huiverig voor het betreffende punt wat spreekt van het zelfbeschikkingsrecht der kleine naties. Met meer dan gewone be langstelling wordt dan ook uitgezien naar de aangekondigde verklaring van Roosevelt, waarvan we misschien nog een commentaar in dit nummer kunnen opnemen. Misschien ook dat we ons te veel van deze verklaring voorstellen en dat het uiteindelijk alleen een ophelde ring zal brengen over de gespannen toe stand tusschen Amerika en Japan. Goed beschouwd hoort ook die kwes tie te worden bezien in het kader van de geheele strijd tusschen de As-mo- gendheld en Amerika en Engeland. KAATSVER. „BOLSWARD”. Zondag werd op het sportterrein Oordje een ledenkaatspartij ^georgani seerd. Er was een flinke deelname; in de oudste klasse 8 parturen en in de jong- gere klas 16 parturen. De uitslag was als volgt: Rubriek I. 1ste prijs: F. de Wit, O. Knier en M Hoekstra. 2de prijs: K. van der Heide, W. Nota en C. Ebbendorf. 3de prijs: Jan de Haan, W. Bosma en P. van der Molen. 4de prijs: G. Zwaagstra, R. van der Zee en T. Hiemstra.» Rubriek II: 1ste prijs: D. Hoitsma, J. Ferwerda en L. van Dijk. 2de prijs: D. Ykema, S. Visser en A. Apeldoorn, 3de prijs: Joh. Vellinga, H. de Groot en H. Nauta. 4de prijs: B. Wolthulzen, J. Molenaar en A. de Vries. 28 Augustus 1941. Benoemd tot melkcontroleur aan de Coöp. Stobmzuivelfabriek alhier, de heer L. Reitsma alhier. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water Is he den 18 graden. groote actie onmogelijk maakte. Nu de hitte in Lybië aan het afnemen Is, kan men spoedig een grootere activiteit op dit front verwachten en we zeggen niet te veel wanneer we beweren, dat de eerstvolgende étappe een grootsch opge zette aanval op het Suez-kanaal zal zijn. Daarmee kan het geheele Oostelijke deel van de Middellandsche Zee wel eens tot een beslissende schakel worden. Dat ligt dan trouwens geheel in de lijn van de hiervoor ontwikkelde situatie in Britsch-Indië, Syrië en Iran. De koftste weg voor de bevoorrading is de Middel landsche Zee. Zou men er in slagen op dezen zeeweg de aanvoer vanuit Enge land te belemmeren, althans voor een deel onmogelijk te maken, dan werd de positie van de Engelsche troepen in Iran niet onverdeeld gunstig. Men kan natuurlijk ook den langeren weg kiezen, maar de veel langere afstand maakt dit niet gewenscht. loop hoegenaamd niet te bevreemden. Tegen een goed uitgerust Engelscn le ger ten Zuiden en de Sovjettroepen uit het Noorden was dit leger niet bestand en ons inziens heeft de Sjah de juiste, beslissing genomen, ook al om onnoo- dig bloedvergieten te voorkomen. Het Iransche avontuur is een zuivere copie van eenzelfde vertooning in de Meidagen van het vorig jaar. Wat is. nu het resultaat van de bezetting van dit grondgebied van den Sjah? Allereerst beveiliging van de Britsche belangen in het Oosten en speciaal de landverbinding tusschen Mesopotamië en Indië, tot nu toe het eenige doel van Ein- geland in dezen oorlog, eigenbelang staat voorop. Vermoec^elijk zijn de olievelden thans onbeschadigd in hun bezit gekomen. Het is juist de bedreiging van deze olievelden die deze aanval op Iran noodzakelijk maakte. Aandacht getrokken, zoodat er weinig belangstelling bestond voor den gang van zaken op andere fronten. We denken hier speciaal aan het Afrikaansche front In zekeren zin was die rust in deel van de strijdende wereld verklaar baar, omdat de weersgesteldheid elke I l I i i s ir i. n i. i HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. n DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1