N Buitenlandsche Revue. V VICTORIA TWEE JAREN. 37g!± Jaargang No. 69 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Dinsdag 9 September 1941 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Stadsnieuws. Og id e rantsoeneering nuttig en noodig. Duitschland wint voor Europa op alle fronten rea ;en de Wanneer we ons deze week de vraag stellen: waar het zwaartepunt van dezen oorlogstoestand momenteel gezocht moet worden, dan Is het antwoord verre van gemakkelijk. De strijd aan het Oostfront verloopt volgens de Duitsche berichten BENOEMINGEN. De heer S. Bootsma, kweekellng met acte aan de school voor C. V. O., is per 16 October 1941 benoemd tot onderwij zer 1. o. aan deze onderwijsinrichting. Als kweekeling met akte is benoemd de heer O. Bruinsma, thans in gelijke betrekking aan de bijz. school te Wom- mels. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over de maanden Juli en Augustus (vacanjtienyaanden) zijn 'in (toitjaal 700 banden (394 en 306) uit de eigen biblio theek uitgereikt en 88 uit die van Sneek, tezamen dus 738 boeken. Het bezoek gedurende bovenstaande maanden bestond uit 70 personen t.w. 8 dames en 62 heeren. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. Ad ver ten tiön per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. 't n Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. ten eil- ds- in eze len ge- i. e lijk de beschikbare grondstoffen uit Ja pan zelve, Mandsjoekwo, Indo-China en Thailland te halen, maar met één arti kel is dat niet het geval, n.l. de olie. De eenige olievelden van Japan liggen in Sachalin, in het Noorden en de meest belangrijke is wel Borneo in het Zuiden. Dit is voor Ned.-Indië een zeer onaan gename situatie. Nu is dezer dagen een Amerikaansche tankboot met benzine de haven van Wla- diwostok binnengekomen en onwillekeu rig stelt men zich de vraag waarom Ja pan dit vaartuig ongehinderd heeft laten passeeren. Het antwoord moet worden gezocht in de omstandigheid, dat Japan nog niet geheel klaar is met den aanleg van de noodige voorraden en voordien geen openlijk conflict met een der mo gendheden riskeert. We noemden zoo juist ook nog ter loops Amerika als een der meest op den voorgrónd komende brandpunten. Voor- loopig moeten we dit land dan nog be schouwen als de economische factor. Zoowel Engeland als China en nu weer de Sovjet-Unie moeten van oorlogsma teriaal worden voorzien eri daarvoor is de geheele Amerikaansche industrie in geschakeld. Men zou hieraan de conclusie kunnen vastknoopen, dat Amerika er fi nancieel zeer mee gebaat is, wanneer deze oorlog nog eenigen tijd kan wor den gerekt. Dat Is maar tot zekere hoog te waar. Aan een totaal kapotgeslagen en uitgemergeld Eüropa heeft Amerika na dezen oorlog, wanneer de grondstof fen weer vrij kunnen worden uitgevoerd, niets. Hier komen we echter op het ter rein van een financieele beschouwing. Willen we die kwestie goed belichten, dan moeten we oorzaak en gevolg zeer duidelijk onderscheiden en dit zou in het kader van ons overzicht te veel plaatsruimte vragen. Wel meenen we een kort oogenblik te mogen blijven stilstaan -bij een den laat- sten tijd dikwijls gelanceerde meening, dat op den. duur inflatie niet is te voor komen. Een Zweedsche deskundige, de nieu we president van den raad van beheer voor de nationale schuld, is van oordeel, dat inflatie kan worden voorkomen. Daartoe is in de eerste plaats noodig een stijging van de prijzen van levens middelen te beletten of indien dit niet Steensma. Dit vernieuwde bestuur zal zijn best doen om het 60 jaar oude Floralia op dezelfde beproefde wijze te beheeren. Hierna herdacht de Voorzitter het 60- jarig bestaan en de 60-jarige vriend schappelijke samenwerking met het eveneens 60-jarige Sted. Orchest, waar na hij overging tot de prijsuitdeeling. Nog vermelden wij dat aan de jongste leden van het Stedelijk Muziekkorps t.w. Kees Bakker en Sybrandus Bijlsma een certificaat werd uitgereikt in fraai ge kleurd schrift ter herinnering aan het feit van den dag. De jury-uitslag is als volgt: Eerste prijzen: J. Draaisma, G. Stel lingwerf, A. Postma, J. Clifford, J. H. de Vries, M. Sluijter, Joh. van der Schaaf, wed. Teinsma, M. Brinksma en P. Draai sma, Tweede .prijzen: wed. van Dijk, T. Stormer, L. Bleeker, wed. de Groot, H. Postma. G. Buisman, Th. Kuipers, P. de Wit, Tj. Bits, A. v. d. Zee, en S. Bang- ma. Derde prijzen: G. Pietersma, A. S. Kui pers, G. Zwaagstra, J. van der Schaaf, Arjen Bangma, B. J. van der Meer, S. van der Meulen, W. Hibma, O. Vallinga, J. de Vries, W. Hardenberg. Vierde prijzen: D. Grijpma, D. Adema, Sj. van Manen, wed. IJ. de Bruin, Sj. Vis ser, D. de Jong, P. van der Veer, H. de Boer en J. Dijkstra. Een extra prijs voor de mooiste gera nium ontving J. Draaisma. Idem voor de mooiste begonia L. Bleeker. waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo hebbende, toch niet nationaal-socialis- tisch is. De beteekenis van dezen twee jaren oorlog wordt duidelijker wanneer men dezen strijd niet alleen uit militair, doch ook uit politiek oogpunt beschouwt. Elvenals Napoleon de drager was van een nieuwe gedachte, is ook Hitler dit. De Idee van Napoleon komt in vele pun ten met die van Hitler overeen. Beiden zien slechts in een algeheele samenwer king iusschen alle landen de basis voor een betere, gelukkiger toekomst. Uit de iputen, die Napoleon maakte, heeft Adolf Hitler leering getrokucn. En hij, vermijdt risico’s, doch berekent alles nauwkeurig van te voren uit. Bovendien kan hij re kenen op zijn soldaten, omdat hij ze vechten heeft geleerd. Verder beschik ken de soldaten van Hitler over de beste wapenen ter wereld. Allemaal factoren, die meer kans op succes geven. In de jarert die achter ons llgjgen^ heeft Europa steeds oorlog gekend, de Fransch-Duitsche oorlog, de Balkan- strijd, de wereld-oorlog. En dan de bin- nenlandsche politieke onlusten. Het is te begrijpen, dat Hitler en Mussolini als het voornaamste oorlogsdoel althans volgens het jongste communiqué over de samenkomst tusschen deze beide staats lieden; „het wegnemen van oorzaken, welke in het verleden tot de Europee- sche oorlogen aanleiding hebben gege ven.” Dat is het doel van dezen strijd. Po len was slechts de aanleiding, en niet de oorzaak. Die lag veel dieper. Dat be sefte de Poolsche regeering twee jaar geleden niet en dat besefte men in Ne derland en in de meeste andere Europee- sche landen evenmin. Tweet jaren van strijd liggen thans achter ons. Een strijd, die vrijwel alle Europeesche landen overgolfde. Een strijd, waar wij nog midden in staan en waarvan de uitslag nog in het duister ligt. En waarvan niemand nog kan zeg gen, hoe lang het nog zal duren. Alleen één ding moeten wij niet ver geten: het zal ons een ander inzicht in dezen oorlog geven; Hier wordt niet ’n gewone oorlog gestreden, het is ook ’n botsing tpsschen twee wereld-ideolo- giën. Het is de geweldige stroom, die voorhands nog niet af te dammen is en die alles met zich meesleept, zooals een wild-stroomende rivier alles van ‘den kant tuk slaat en doet verzwelgen in de kokende golven. De eenigste oplossing voor ons is: het hoofd boven water houden. Wel licht komt er weer eens een eiland in het zicht, waarop wij kunnen klauteren. Tegen den stroom inzwemmen is noode. looze afmatting en juist nu hebben wij onze krachten zoo hard noodig. Twee jaren zijn voorbij gegleden, ja ren waarin ons geslacht veel heeft mee gemaakt. Mogelijk hebben wij uit deze ervaringen ook veel geleerd. Wellicht zullen wij in de naaste toekomst nog meer moeten leeren. En een beter begrip krijgen voor de dingen, waar tegenover* wij thans nog wat onwennig, vreemd en misschien afwijzend staan. Dat komt, omdat wij thans nog midden in deze revolutie staan en nog niet geheel de groote draagwijdte en dé beteekenis van deze algeheele politieke ommekeer kun nen bevatten. Eén ding staat echter onomstootelijk vast, hoe het einde van dezen strijd ook zal zijn: veel van hetgeen er ook in ons land was vóór 10 Mei 1940 zal niet meer terugkeeren. Als wij dit goed begrijpen, dan zullen wij wellicht ook geleidelijk aan een beter begrip krijgen voor den huldigen tijd en de toekomst van de wereld In het algemeen en van ons land en ons volk in het bijzonder. Sm. volgens de plannen, waarbij dan waar schijnlijk de gehqele ineenstorting van het Sovjet-regime over een iets langere termijn wordt verschoven dan oorspron kelijk in de bedoeling lag.«* In den zuidelijken sector is Odessa bijna geheel omsingeld en kan voorzoo- ver de Duitsche vliegtuigen den zeeweg met rust laten nog alleen verbinding via de Zwarte Zee met de Sovjetlegermacht onderhouden. Een prachtig gebouwde stad wordt hier weer aan de verwoes ting prijsgegeven, maar veel' erger is misschien het lot van St. Petersburg. De opperbevelhebber van het Noorde lijke leger des Sovjets, maarschalk Wo- rosjilow, heeft bevel gegeven de stad tot het uiterste te verdedigen. Dit bevel beteekent het doodvonnis over deze mooie stad,, een schepping van Peter den Groote. Na Moskou is St. Petersburg de groot ste stad van de Sovjet-Unie. Van groote beteekenis als militair steunpunt, maar niet minder als industrieel centrum. Reusachtige fabrieken voor metaalbe werking en machinebouw, de chemische en textiel-industrle, de kleeding en ban denfabrieken leveren ongeveer een vier de deel van de totale productie. Juist daarom en ook als moreel effect zullen de Sovjets trachten met alle beschik bare middelen deze stad te verdedigen. Worosjilow is een der bekwaamste Russische militairen, maar hij vindt in deze sector tegenover zich generaal- veldmaarschalk Ritter von Leeb, de voormalige opperbevelhebber van de le gergroep C, onder wiens leiding de Ma_ ginotlinie in Elzas-Lotharingen werd ge forceerd. Wanneer de oorlog om St. Petersburg een stellingsoorlog wordt, dan vreezen we, ,dat èn belegeraars én belegerden een buitengewoon moeilijken tijd tege moet gaan. Dus, zoo concludeert u misschien, het Oostfront is momenteel niet het belang rijkste? Niet, wanneer U alleen maar ziet naar de militaire resultaten, maar wel, wan neer ook de diplomatie een woordje mee spreekt. Na de staking der vijandelijkheden in Iran is de rust in deze hoek niet terug gekeerd, daarvoor liggen Turkije en Afghanistan te dicht in de buurt. Het laatste land als een schakel in de om singeling van Japan en Turkije, wat be treft de Dardanellen en de Bosporus. Tot nu toe is Turkije neutraal gebleven, maar is nog steeds voor beide partijen een waardevolle partner. De vroegere chef van den generalen staf der Ameri kaansche marine, admiraal Sterling heeft dezer dagen verklaard, dat Turkije voor de Engelschen de zee-engte zou moeten openstellen. De Duitsche schrijver, Dr. Karl He- gerle, zegt dat de Turksche openbare meening daarop een waardig en vastbe raden antwoord heeft gegeven. Wie de ontwikkeling van het Angel saksische imperialisme de laatste jaren heeft gevolgd, begrijpt, dat men hier te doen heeft met een meening, die niet is ontstaan in den warwinkel der betrok ken publicisten, maar de vrucht is van een nieuw buitenlandsch klimaat, dat in Engeland en de Vereenigde Staten heerscht sedert het oogenblik, waarop deze alle maatregelen gerechtvaardigd hebben verklaard, die gemotiveerd wor. den door z.g. „defensienoodzakelijkhe- den”. Een deijgeiijk bericht wijst er mis schien op, dat ten slotte Turkije’s sym pathie nog het meeste naar die der As mogendheden uitgaat, maar dat aan den anderen kant de belangrijke Britsche macht in Syrië en Britsch-Indië de schaal weer eenigszins ten gunste van Engeland zal doen overslaan. Hoe het ook zij, een beslissing Is voor Turkije momenteel zeer moeilijk en toch geloo- ven we, dat die beslissing eerlang voor de deur staat. Hoe belangrijk de houding van Tur kije ook voor een der beide partijen is, toch moeten we op dit moment deze kwestie niet als het meest actueele be schouwen./ Weet ge waar het momenteel wringt en spant? In Japan en in Amerika. De Japansche minister-president, prins Konoje, heeft nog dezer dagen de ernst van den toetand uiteengezet. Japan staat volgens dezen spreker, voor de zwaarste- crisis sedert het begin van zijn geschie denis. De econoniische blokkade (stelt Japan voor schier onoverkomelijke moei lijkheden. De eenige manier, aldus prins Konoje, om dezen noodtoestand te bo ven te komen Is gelegen in een zoo doeltreffend mogelijke totale mobilisatie dat alles binnenkort in beperkte mate van de economische krachten van het verkrijgbaar zal zijn. Voorshands blijft land. Voor een groot deel is het moge- FLORALIA-FEEST. J.l. Vrijdagavond werd in de Doele het Floraliafeest gehouden. De heer H. R. Kingma opende, nadat het Sted, Muziekkorps met een fleurige marsch voor de goede stemming had ge zorgd, met een kort woord deze bijeen komst. Nadat de Floralia-tentoonstelling twee jaar door de omstandigheden niet kon plaats vinden, staan wij allen nu weer eendrachtig klaar om het Floralia-feest te vieren, maar alvorens wij hiertoe overgaan wil ik u in herinnering bren gen dat hier thans voor het eerst in 20 jaar ontbreekt mevrouw Nijk-Térhenne, die als secretaresse zeer veel voor de Vereeniging en dus voor ons allen heeft gedaan. Met weemoed, maar ook met groote dankbaarheid gedenken wij haar. Het secretariaat wordt thans waar genomen door mevrouw Lunter-van der Werf en Mevr. Theunissen beheert de penningen, mevrouw Boerma, die Bols- ward metterwoon verliet, werd opge volgd door mevr. Osinga en Ds. Kosters die bedankte wegens zijn vertrek naar geheel mogelijk is, zooveel het kan, te Zutfen werd vervangen door den heer J. remmen. Het is mogelijk de dekking van het begrootingstekort op de juiste wijze te financieren. Naar de situatie en de tendens op de geldmarkt te oordeelen, behoeft het niet op onoverkomelijke moeilijkheden te stuiten, zeer groote be dragen aan leeningen op te nemen zon der dat de tegenwoordige gang van het bedrijfsleven teveel gestoord wordt. De groote geldruimte is wel in de eerste plaats een gevolg van de vermindering van de voorraden en van de onmoge lijkheid om bij het tegenwoordige ge brek aan grondstoffen een omvangrijke investeering in machines en gebouwen te beginnen. Wanneer de oorlog eenmaal voorbij is, aldus deze deskundige, zal er evenals na den vorigen oorlog, een groote vraag naar goederen ontstaan, maar groote kans op inflatie wordt door de ervaringen opgedaan in 1919 en 1920 zeer zeker voorkomen. Ten slotte geven al die bespiegelingen ons de stellige overtuiging, dat we in Europa een nieuwe oorlogswinter tege moet gaan en dat de meest actueele vraag daarbij is Hoe staat het met de bevoorrading van het volk? Naar het oordeel van een Duitschen deskundige, is de voedselpositie van Europa heel wat beter dan in den vo rigen oorlog. Alle Europeesche regeerin- gen streven er naar de voedingscapacl- teit zoo hoog mogelijk op te voeren. Voorts moeten de landbouwmethoden intensiever worden gemaakt. In Neder land en Denemarken, de Europeesche landen met den intenslefsten landboüw, is het gelukt de productie bijna overal op het oude peil te houden. Vooral in Denemarken dat door zijn, veredelings- bedrijven in dierlijke producten sterk af hankelijk was van den invoer van over- zeesch veevoeder, is het bijv, gelukt de boterproductie bijna op het oude peil te handhaven. Naar het oordeel van dezen Duitschen deskundige bestaat er thans geen twijfel meer over, dat Europa door de blokkade op het gebied van de voedselvoorziening niet ernstig gevaar meer kan loopen, .vooral niet op een langen duur. Thans reeds is de stand der voedsel voorziening beter dan in 1939. Deze uit spraak moet niet zoo worden opgevat, Maandag 1 September was het twee jaren geleden dat de Duitsche veldtocht in Polen begon. Daarmede was een nieu we periode van oorlog en revolutie voor de geheele wereld ingeluid, een periode van zoo ontzettend groote beteekenis, als velen nog niet bevatten kunnen. Evenals in 1789 de democratische re- volultie in Frankrijk uitbarste en zich over vrijwel geheel Eüropa verspreidde, golfde de nationaal-socialistische revo lutie sedert 1939 door de landen van ons contingent Eigenlijk is het jaar 1939 niet de his torische datum. Want reeds in 1933, toen Hitler een einde maakte aan de repu bliek van Weimar, is de nationaal-socia listische omwenteling begonnen. Een orfiwenteling, die zich in Duitschland op vrij onbloedige wijze voltrok, zooals de fascistische revolutie zich jaren van te voren in Italië zonder bloedvergieten voltrok. Alleen in Spanje heeft het tal rijke menschenlevens gflkost, (alvorens tn dit land de democratie plaats moest maken voor de totalitaire staa’tsvorm. Wie een blik terugwerpt op de laat ste jaren, komt uiteindelijk tot de con clusie, dat de data 1933, 1935 en 1939 historische jaartallen zullen worden. In 1933 kwam Adolf Hitler, na een strijd van meer dan tien jaren, aan de macht, en zijn taak was allereerst in eigen land de eenheid onder nationaal- socialistischen vorm te verwezenlijken. Een, taak, die hij, ondanks alle moeilijk heden en tegenwerking in de eerste jaren heeft kunnen volbrengen. Terwijl Adolf Hitler nog bezig was met de hervorming van het nieuwe Duitschland, waagde Mussolini het de Elngelsche dreiging te trotseeren en viel met zijn leger Abessinië binnen. On danks sancties en ondanks de steun, die Abessinië van verschillende zijden ge noot, wisten de Italiaansche legers dit geweldige land te veroveren. Hiermede was al bewezen, dat de Britsche we reldmacht op een keerpunt stond en niet meer die invloed bezat, als zij honder den jaren heeft gehad. De Italiaansche veldtocht in Abessinië was één der be langrijkste fazen in de nieuwe ontwik keling van de wereldverhoudingen. Niet de Negus en zijn leger leden in de Abes- sijnsche velden de nederlaag, maar het Britsche prestige in Afrika. Het was niet meer het geweldige Britsche Rijk, dat de toon aangaf in het koloniale, Afri- kaansche gebied. Italië had bewezen, dat ook een klein volk, dapper en volhar dend, met goed succes een strijd kan winnen. De jaren, die volgden tot den gedenk- waardigen eersten September van het jaar 1939, waren bestemd tot de voor bereiding van dezen oorlog. De aanslui ting van Oostenrijk, de veldtocht tegen Tsjecho-Slowakije, het was slechts het voorspel van de totale ommekeer in de Europeesche verhoudingen en toen ten slotte, na angstige weken van spanning, de oorlog tegen Polen begon, begreep men direct, dat deze oorlog jiiqt om Polen begonnen was, doch enkel een strijd om de wereldmacht. Het was het nieuwe, opgestane Duitschland, dat de schande van Versailles wenschte uit te wisschen en de plaats in Europa, ja, in de geheele wereld wenschte te verove ren, waarop het meende recht te hebben, dat in botsing kwam met het onmete lijke groote Britsche wereldrijk, dat zijn positie in Europa, Afrika, ja in alle we- relddeelen wenschte te handhaven. Bo vendien en dat was het niet het minst was deze strijd een botsing tusschen twee levensbeschouwingen: ’t nationaal-socialisme en de democratie. Adolf Hitler die zelf in zijn eigen land de democratie had geliquideerd ging van het standpunt uit,, dat eerst in alle landen een werkelijke, Innerlijke eenheid moet ontstaan, will de ernstige wil tot samen werking meit andere landen aanwezig Ikunnenl zijn. Hij spreekt (dan ook in „Mein Kampf” wèl van eenheid, maar niet van nationaal-socialisme, als de wereldbeschouwing. En zeer terecht. Want al beleven wij in geheel Europa op het oogenblik een politieke revolutie, het nationaal-socialisme is geen export artikel. De politieke wilsvorming van ieder land moet op de eigene wijze ont staan. Het spreekt evenyvel vanzelf, dat die politieke hervorming een dusdanig resultaat moet hebben, dat samenwer king met andere landen dus ook met het nationaal-socialistische Duitschland In ieder opzicht mogclijk moet zijn. Daarom behoeft zoo’n land nog niet na- tionaal-socialistlsch te zijn. Adolf Hitler wijst hierop In „Mein Kampf” meerma len. Het beste bewijs zien wij in Spanje, dat, hoewel een totalitairen staatsvorm GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Het Bijkantoor Bolsward van het Ge westelijk Arbeidsbureau meldt ons: Evenals de afdeeling mannen heeft ook de afdeeling vrouwen onze volle belangstelling. Een ambtenares, verbonden aan het Gewestelijk Arbeidsbureau Leeuwarden, houdt op het bijkantoor zitting iederen Vrijdag van 2-3.30 uur, teneinde vrou wen en meisjes, die een betrekking zoe ken of van betrekking willen verande ren van voorlichting te dienen en be hulpzaam te zijn. Door omstandigheden wordt 12 September a.8. geen zitting gehouden. Wij vertrouwen, dat, evenals in an dere plaatsen, van deze kostelooze be middeling en voorlichting een goed ge bruik zal worden gemaakt en dat het zóó zal worden, dat de werkgevers ook voor het bekomen van vrouwelijk per soneel zich tot ons bureau wenden. BLAD i. f i i DEJONGsNlEÜ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1