De Bolswardsche Courant en Westergoö Weekkalender. De Economische Voorlichtingsdienst op de V VICTORIA Stadsnieuws Uit den Onttrek 37g!£ Jaargang No. 70 Vrfidag 12 September 1941 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 SCHAAKCLUB 1 Najaarsbeurs te Utrecht. pdald onderdeel van het bedrijf behandeld wordt Advertenti.ln per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. VEREEN. TER BEVORDERING VAN DE PAARDENSPORT. Met verwijzing naar de in dit OPSPORING GEVRAAGD. In den aanvang van Augustus j.l. is door een heer en dame, die van Bolsward naar Kampen te rugkeerden, een 'foto-toestel ach tergelaten te Blankenham, waar zij voor een regenbui eenigert tijd hebben geschuild. Zij. die inlichtingen óver deze heer en dame kunnen verstrekken, worden verzocht zich te melden aan het politiebureau te Bolsward. 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. Het 2de elftal speelt om 2 uur haar eerste competitiewedstrijd thuis tegen Black Boys II van Sneek. Dit zal een harde dobber worden, doch in C. A. B.’s 2de elf tal hebben we alle vertrouwen. 0.1. is dit elftal beter dan ze ooit geweest is. Denk er om C. A. B. II een goed begin is het halve werk, Voor de Afd. Hennaarderadeel der Fr. Mij. v. Landbouw, B. A. BOKMA, Secr. OPROEP WINTERCURSUSSEN VOOR DEN LANDBOUW. Meer dan ooit bestaat thans be hoefte aan een ruime verbreiding van kennis, die allen, die aan het productieproces in den landbouw deelnemen, behulpzaam kan zijn, om dit zooveel mogelijk te doen door verschillende slagen. Wij denken hierbij zoowel VOETBAL. Het voetbalseizoen wordt Zon dag a.s. wel direct goed ingezet. Op ’t 2de elftal der adspiranten na, komen alle elftallen in ’t veld. C. A. B. I speelt thuis een vriendschappelijke wedstrijd tegen een volledig Sneek I. Alhoewel het eerste ook thans nog met eenige invallers moet uit komen, hebben we alle hoop dat Sneek I door groot enthousiasme, kranig partij zal worden gegeven. Daar het vraagstuk back en links buiten nog niet is opgelost, heeft de elftal-commissie gemeend dezen Zondag eens een proef te moeten nemen met S. Bosma a’ls back en G. Draaisma als linksbuiten, ter wijl J. Bosma als centervoor is op gesteld. x. EEN NON-STOP SHOW IN „DE DOELE”. Het groote succes van de kort geleden gehouden revue-avond on der leiding van Teun Klomp en z’n makkers, heeft de heer Ga lama geïnspireerd gedurende de najaarsfeestdagen in Bolsward 17, 18 en 19 Sept, dit gezelschap nog maals in „De Doele” te laten op treden. Het gezelschap is nu evenwel uitgebreid met verschillende be kende artisten, waardoor deze avonden zeer zeker groote belang stelling zullen trekken. Een bezoek aan deze Doele- feestavonden op 17 en 18 Septem ber kunnen we ieder aanbevelen. in was geslaagd door zijn wereld- reclame zijn productie zeer hoog op te voeren. Dit geldt voor iede- zooals: bedrijf scontröle (land- bouwboekhouden)bemestings leer, veevoeding, paarden- en rundvee-kennis, gezondheidsleer, veeverloskunde, kennis van het grasland, groententeelt. Ter voorkoming van misver stand zij er op gewezen dat de cursus in veeverloskunde niet be schouwd kan worden als een op leiding voor veeverloskundige. Óp dezen cursus wordt behandeld: „de voortplanting van het vee en „WESTERGOO” Het winterseizoen is weer in aantocht en daarmede beginnen wederom de gezellige speelavon den. Liefhebbers van het schaak spel neemt één avond vrij en komt op de clubavonden, gij hebt dan een avond van aangename verpoo- zing en het verkort Uw lange win teravond. Er wordt gespeeld in velschil lende klassen. De contributie is 10 cent per avond. das.aanpakken en dóórzetten tot het einde. C. Au P. 111, de oude gard», fietst naar Arum. Zullen ze daar de club van dien naam beide punt jes afsnoepen? We geven de oude rotten een goede kans. Het 1ste elftal der adspiranten speelt haar competitiewedstrijd ook; thuis (12 uur). In dit elftal zitten eenige prima krachteh. Ja lieyer gezegd ver toont dit elftal weinig of) geen zwakke plekken en dus kan een goed resultaat in de komende competitie verwacht worden. Hurry up, boys, zorgt dat de eerste puntjes in B. blijven, De elftallen van C. A. B. I en II zijn al§ volgt: C. A. B. I. R. van der Zee S. Bangma - S. Bosma’ E. Ruiter P. de Vries C. Wes tenberg G. Draaisma -.A. Hoekstra - J. Bosma - H. v.d. Meer - Jetze de Jong. Regeeringsinstanties, die vroeger zelden tot reclame kwamen, thans het sociale nut hiervan inzien en hierin nu voorgaan. Van het Departement van Eco nomische Zaken bijvoorbeeld ziet men regelmatig de publicaties, waar in het publiek wordt voor gelicht omtrent het zuinig en doel matig verbruik van artikelen, fietsbanden^ enz., het stoken, het gebruik van gas, enz. enz. Ook voor den fabrikant is hier een taak weggelegd. In zijn stand ter Jaarbeurs zal het Genootschap voor Reclame de aandacht van den zakenman hier voor vragen. En ook de aandacht van het publiek, dat zich van het wezen der reclame nogal eens een verkeerde voorstelling maakt. De reclame, uitgaande van de ook in de statuten van het Genoot schap vastgelegde stelling, dat zij naar waarheid dient te zijn ver hoogt niet den prijs van het arti kel, zooals maar al te dikwijls ten onrechte wordt gemeend. Reclame vergroot den omzet, waardoor het mogelijk wordt de vaste lasten voor de fabricatie procentueel te verlagen. Hiervan zijn tallooze voorbeelden te geven en men denke maar eens aan een fabri- kant-pionier op dit gebied: Ford, die nooit een goede automobiel te gen zoo lagen prijs ter markt had in het bezit komt van de zilveren wisselbeker die hem echter nog niet kon worden overhandigd, daar de vorige winnaar nog steeds de beker niet ingeleverd heeft. Een zeer onsportieve daad! Ook de prijzen-van deze dag zijn welwillend afgestaan door de fa. V. v. d. Plaats. Het land was welwillend afge staan door den heer Gosliga. ren fabrikant en het publiek, dat ten onrechte de reclame ziet als iets, dat het zelf moet betalen, moet juist de fout van den fabri kant bekostigen, wanneer deze na latig blijft ook in de tegenwoordi ge omstandigheden reclame te voeren. De sociale functie van de re clame is tegenwoordig velerlei. Niet alleen dat men door reclame bet publiek voorlichting kan ge- Duitschland wint voor Europa op alle fronten. 14e ORGELBESPELING. A.s. Maandag 15 Sept, (aanvang 7.15 uur) zal de sopraan Jouck Cu- perus te Leeuwarden, medewerken met de navolgende nummers: 1. Het boetelied van Maria Mag dalena „Buss und Reu” (uit de Matth. Passion van J. S. Bach); 2. „Procession” van César Franck. 3. Een drietal soli uit „Stabat Ma ter” van Pergolese. De orgelstukken zijn. 1. Koraal en bewerking over „O Welt, ich muss dich lassen” (wijze Gez. 187 „Hoe zacht zien wij de vromen") van Joh. Brahms. 2. Fantasia und Fuge G Moll (band II no. 4) van J. S. Bach. 3. Marcia funèbre op den dood van een held (uit de 12e Sonate) van L. van Beethoven. 4. Praludium II van F. Mendelssohn Bartholdy, blad voorkomende advertentie vernemen wij nader, dat nog e.en afzonderlijke rubriek aan het con cours, van Woensdag a.s. is toe gevoegd. De heeren Veldstra van Marssum, Werumeus Buning en A. Gaastra te Workum hebben toe zegging gedaan voor een extra nummer tandem- en spanrijden, terwijl de heer D. J. Mellema van Finsterwolde zal demonstreeren met den bekenden hengst „Sado” gestationneerd te Longerhouw. De toegdng tot de Marktstraat, het concou^sterrein, is voor ’t pu bliek gesloten, maar de Appel markt biedt het mooiste gezicht en is gratis toegankelijk. Vermoe delijk zullen daar, tegen geringe vergoeding, zitplaatsen worden aangebracht. Nog vernemen wij, «fat voor de veekeuring der afd. Bolsward 'der Fr. Maatschappij van Landbouw reeds meer dan 180 exemplaren zijn ingeschreven. Na verkregen toestemming zal het muziekkorps „Hollandia” hare welwillende medewerking verlee- nen en des middags een concert geven op het Marktplein. De hoop is thans gevestigd op een mooie, zonnige Septemberdag en dan zal het zeker niet aan be langstelling van de zijde van het publiek ontbreken. KAATSPARTIJ. Zaterdagmiddag werd wederom de traditioneele kaatspartij van het personeel van de firma V. v. d. Plaats gehouden. Er is prachtig gekaatst. Na vinnigen strijd ge lukte het eindelijk aan D. Ykema en D. Haagsma de eerste prijs te winnen. De tweede en derde prijs vielen resp. ten deel aan J. Poste- ma en B. v. d. Werf en I. Gerrit- sma en. D. Jorritsma. Tevens ont ving de heer P. v. d. Werf een prijs voor de verste bovenslag. Koning van de partij werd D. Ykema, die dus voor een jaar weer ZWEMSCHOOL. De temperatuur van hef Water is heden 15 graden. ARUM. ALG. TUINBOUWCURSUS. Het mag een verheugend ver schijnsel worden genoemd, dat in de spannende tijden, die we thans beleven, de belangstelling voor land- en tuinbouwonderwijs groeiende is. Al zijn de moeilijkhe den grootet dan anders, toch late men zich hierdoor niet afschrik ken, doch streve er naar, dat zoo veel mogelijk de gelegenheid be nut wordt, om een cursus te vol gen, temeer, daar ’t bezoeken van den cursus slechts zeer geringe kosten met zich brengt, zoodat ze practisch voor een ieder openstaan en een zeer waardevol diploma behaald kan worden, dat in de toekomst nog rijke vruchten kan afwerpen. Thans wordt men zie de advertentie in dit blad de - gelegenheid opengesteld, zich op|vooj hunne rede, die beide laac- BONDSVERGADERING. Door de Bondsring Witmarsum en Omstr. van den Bond van Ger, Jangel.vejeen. op Geref. grondslag werd een jeugdsamenkomst gehou den in de Geref. kerk alhier. Deze samenkomst werd geopend door den heer Anema, Hoofd der Chr. school te Wons, met het laten zingen van Ps. 75 1 en het lezen van Joh. 17 1-11 en gebed. Daarna werd een inleidend woord gesproken, waarna gezon gen werd het eerste couplet van ’t Bondslied der J.V. Onder het zingen beklom de WelEerw. Heer Ds. Brinkman van Franeker het spreekgestoelte. Deze sprak naar aanleiding van Spreu ken 30 24-28 over „De les der vier dieren”. In een ernstige en te vens bemoedigende rede wekte de Spreker de jeugd op om zich met al hun tijd en kracht te geven aan het werk der J.V. en der M.V. Na deze boeiende en leerzame rede, die met aandacht werd be luisterd, werd een kwartier pauze gegeven. Na dezd pauze werd het eerste couplet gezongen van het Bonds lied der M.V. Hierna kreeg Dr. A. D. R. Pol man van Bolsward het woord en sprak over: „Een belangrijke vraag”. In een hartelijke en soms met humor doortintelende rede wist ook deze spreker zijn gehoor te boeien, als hij liet hooren wie wij, Neder landers, waren en hoe in de ver schillende landen om ons been ge sproken en geschreven werd. Hierna verkreeg de voorzitter van den ring nogmaals het woord om de beide sprekers te danken te geven voor de Alg. Tuinbouw Cursus te Arum. Men verzuime deze gelegenheid niet, en vrage inlichtingen bij den heer J. Broefsma, tuinbouwonder- wijzer te Arum, die gaarne bereid is, alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. ZONDAG 14 SEPT.} Zon op 7.11 - onder 20.00 Maan op 0.41 - onder 15,52 Het is beter eerlijk te blij ven en van honger te ster ven, dan zijn maag vol te eten in de gevangenis, (Frank van Falckenoort). MAANDAG 15 SEPT.: Zon op 7.13 - onder 19.57 Maan op 1.34 - onder 16.39 „Wat is hef leven toch on gelukkig”, zuchten de men- schen vaak, doch ze verge ten, dat ze zelf, evenals an deren, er de oorzaak van zijn. DINSDAG 16 SEPT.: Zon op 7.15 - onder 19.54 Maan op 1.40 - onder 17.21 Indien ge U er op beroe men kunt dagelijks één goe den daad gedaan te hebben, dan hebt ge nog niet an ders dan Uw plicht gedaan. WOENSDAG 17 SEPT.: Zon op 7.17 - onder 19.51 Maan op 2.36 - onder 17.58 Gelooven is vertrouwen hebben in het leven, ook waar het zichtbare, leven faalt. DONDERDAG 18 SEPT.: Zon op 7.18 - onder 19.49 Maan op 3.44 - onder 18.31 Hoe menig woord, terloops meegenomen, werd later door eigen levenservaring verstaan. VRIJDAG 19 SEPT?. Zon op 7.20 - onder 19.47 Maan op 4.57 - onder 19.00 Als er een horzelnest ach ter de bergen is, zal een verstandig mensch het niet verstoren, maar; hij zal even min honing in zijtl huis on bewaakt laten. ZATERDAG 20 SEPT.! Zon op 7.21 - onder 19.45 Maan op 6.13 - onder 19.28 Let op niemand meer dan op U zelven, want onze ergste vijanden dragen wij in ons en met ons meeje. ven omtrent het economische ge- de hiermede samenhangende ver bruik van artikelen, maar ook het schijnselen.” veelomvattende reclame-apparaat Als een bijzonder soort van kor- waarin tienduizenden arbeid te cursussen nemen de z.g. pro- vinden blijft dan in stand ge houden. En- bovendien instrueert een goede reclame het publiek in tal van wetenswaardigheden over velerlei artikelen, waarvan ditzelf de publiek zonder reclame nooit de bijzondere waarden zou hebben leeren kennen en onderscheiden. De reclame moet weer komen op de plaats, welke zij verdient. Dat is vooral de aanleiding ge weest van ’t Genootschap om nu ook ter Jaarbeurs tegenwoordig te zijn. Wat gedaan kén worden en gedaan móét worden, vindt men op de derde verdieping van het Jaarbeursgebouw duidelijk aange toond en tevens Iaat het Genoot schap zien, wat het hier te lande heeft gedaan voor het reclame-on- derwijs. Het Instituut voor recla- me-wetenschappen, dat in samen werking met verschillende vakbon den is ingesteld, neemt regelmatig examens af, ten einde de reclame- beoefenaren in staat te stellen di ploma’s te behalen. Dit is een ge bied, waar overheidsdiploma’s ontbreken gezien het f4it, dat in de reclamebranche millioenen gul dens omgaan en tienduizenden er hun werkkring vinden, wel van zeer groot belang! Het is voor iedereen, die de Jaarbeurs bezoekt, zeker van groot belang den stand van het Genootschap voor Reclame te be zoeken. Wanneer men er tien mi nuten voor neemt, dan zal men in dien korten tijd op interessante wijze in kennis komen met krach ten en systemen, die, zonder dat wij er veel van hebben gemerkt, de richting geven bij het bepalen van de artikelen, welke men dage lijks koopt. INGEZONDEN. DE NAJAARSFEESTEN TE BOLSWARD. Wanneer het weer een beetje wil meewerken, belooft het komen de weekend eenige drukke dagen te worden. Woensdag op den voormiddag de veekeuring, georganiseerd door de Friesche Mij. van Landbouw, afd. Bolsward, en ’s middags een concours hippique op de Markt- h bb s*raat- De herinnering uit de voor- e en oorlogsche jaren aan een dergelijk concours zijn wel geschikt een groot aantal bezoekers naar Bols ward te trekken. Dan hebben we Donderdag de groote kaatspartij, uitgeschreven door de Kaatsver. „Bolsward” die nu als proef zal worden gehouden op het C. A. B.terrein aan den Sneekerweg. De hier aanwezige vaste tribune biedt plaats aan hon derden kaatsliefhebbers. Woensdag -en Donderdagavond een Revue-gezelschap in de Doele en ook de andere amusementsbe drijven zullen waarschijnlijk wel ’n attractie brengen. De Vrijdag staat in het teeken van de Gjminastiek. Op den namid dag massa-demonstratie op de Marktstraat. Alles bijeen genomen een voor deze tijdsomstandigheden aan trekkelijk programma en een groot deel geheel zonder entree. We verwachten dan ook ’n druk bezoek. VISCHWEDSTRIJD. De vijfde vischwedstrijd die de O. V. C. j.l. Zondag hield, kan als niet geslaagd worden genoemd, Wegens de slechte vangst moest de laatste prijs worden ingehouden., Er werden slechts 10 baarzen boven de wettelijke maat gevan gen. De grootste baaa-s, 22/2 C-M., werd gevangen door J. van der Zee, die hiermede de eerste prijs verwierf. 2e prijst D. Kamstra. L. Noordbruis. Th. Walstra. Joh. v» d. Schaaf, A. Nieuwenhuis. H. Nauta. R. v. d. Schaaf, W. de Wit. C. A. B. Bk I. Pries J. Stormer - S. de Jong E, L. de Jong - Naaijken# - B. van Dalen van Nus - Timme - Spoelstra - Schukken - P. Kramer. ductieprocessen, die opvoering van ae bodemproductie tot doel hebben, een afzonderlijke plaats in. Op deze cursussen worden be handeld actueele onderwerpen van direct praktisch belang zooals; in kuilen, beweiding, ruwvoederwin- ning en -onderzoek, grasdrogen, bemesting, in het bijzonder het doelmatig gebruik van stalmest, terwijl desgewenscht aandacht kan worden geschonken aan het scheuren van grasland en den ver bouw van gewassen op gescheurd land. Bij de productiecursussen wordt ruimschoots gelegenheid gegeven tot nabespreking en uitwisseling van practische ervaringen, waar door ze er zich in het bijzonder voor leenen door ouderen te wor den bezocht. Het werk tot verbetering der ontwikkeling van allen die in den landbouw vyerkzaam zijn, dient ononderbroken te worden voortge zet. De wintercursussen kunnen hierbij een belangrijke plaats in nemen. Allen die hiervoor in de gelegenheid zijn worden opge wekt ertoe mede te werken dat van de geboden gelegenheid zie advertentie zooveel moge lijk gebruik wordt gemaakt. Het Handelsblad schrijft o.m. WAARDE VAN RECLAME IN DEZE TIJDEN. Genootschap voor Reclame thans op Jaarbeurs tegenwoordig. Het Genootschap voor Reclame is thans voor het eerst ter Jaar beurs vertegenwoordigd en wel nimmer was zijn aanwezigheid zoo vereischt als juist in deze tij den, waarin menige zakenman de meening is toegedaan, dat hij zijn reclame zou kunnen staken. Wat dit laatste betreft, kan het Ge- nootschap den handelsman actu eele voorlichting geven en hem wellicht overtuigen, dat het geheel uit den booze is geweest na de ge beurtenissen in Mei van het vorig jaar zijn reclamecampagnes te doen staken. De reclame die al leen dient te worden gevoerd voor een goed artikel heeft een good-will opgewekt bij het pu bliek, dat er zich wel terdege re kenschap van geeft waarom het aan bepaalde artikelen de voor keur geeft. Maar het publiek ver-, geet ook weer snel, men moet de belangstelling gaande houden en men dient vooral niet te vergeten, dat gedurende deze tijden, waarin men dan geen reclame voert, een nieuwe categorie koopers ontstaat. Men moet de oude afnemers be houden en de nieuwe winnen door de reclame voort te zetten. Het zal in vele gevallen niet al tijd mogelijk zijn die reclame di rect te richten op den verkoop, omdat verschillende artikelen niet meer kunnen worden vervaardigd. Maar behalve dat het zeer raad zaam is de good-will te bestendi gen, heeft de fabrikant thans ook door het maken van reclame een sociale functie te vervullen, door aan te geven, hoe men de artikelen het best en voordeeligst kan ge bruiken en raadgevingen te verstrekken aan aan de boerenbevolking als aan de gebruikers. Men ziet, dat de de arbeiders in den landbouw. Door een goede ontwikkeling wordt het gemeenschappelijk be lang evenzeer gediend, als hét per soonlijk belang der betrokkenen. Krachtige( dan öoit moet thans de oproep uitgaan: Treft voorbereidingen voor het volgen van cursussen, waardoor Uw beschikbare vrije tijd in de wintermaanden zoo goed mogelijk wordt benut. Meldt U aan voor deelname aan deze cursussen. Met nadruk wordt de aandacht gevestigd op deze vorm van landbouwonderwijs, die in het bijzonder in aanmerking komt voor diegenen, die niet in de gelegenheid zijn een Landbouw- winterschool of lagere Landbouw school te bezoeken en voor die genen, die reeds eenigerlei vorm van Landbouwonderwijs L_~ genoten, maar aanvulling van hun kennis van bepaalde onderwerpen wenschen. In dit verband dient in de eerste plaats te worden genoemd de Algemeene Landbouw cursus. Dezë cursus is twee-jarig. Hij wordt gehouden van October tot April. Wekelijks twee lesmiddagen ieder van 3 uur, aangevuld door eenige lesuren met excursies in den zomer. Naast den algemeenen Land- bouwcursus noemen wij de kunnen brengen, indien hij er niet Korte cursussen, waarop een be- I* r i I I i lit no. bestaat uit 2 blailet Porto Binnenland Ipi et. Buitenland 2J4 et o n n u o 1» n 1 HOOFDREDACTEUR A.J. OS1NOA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1