De Disiribulie-ftmDienaap. Buitenlandscbe Revue. De Oorlog V=VICTORIA De Bolswardsche Courant en Westergoo No. 73 ^YILTEU Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 37*£ Jaargang Dinsdag 23 September 1941 n Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraai, BOLSWARD A V Dertien koopvaarders vernield. Duitschland wint voor Europa op alle fronten e n r OOK HIJ IS SLECHTS EEN MENSCH. September 1941. Benoemd tot hoofd der Kleuterschool alhier mej. K. Boermans, afkomstig van Bolsward. September 1941. Benoemd als monsternelmer aan de Coöp. Zuivelfabriek alhier de heer W. J. Boonstra. Advertentiën per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. IJTENS-BAARD. KERKNIEUWS. De beroepen predikant ds. Kosters van Terschelling is voornemens op Zondag 12 October a.s. zijn intrede te doen, ’s morgens te IJtens en ’s middags te Baard. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld tr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. ook maar eenig denkbeeld heeft. Een beetje meer waardeering voor de taak van den distributie-ambtenaar is dan ook noodig. Ook hij is slechts een menschl Heeft zijn fouten en gebreken! Denkt U daaraan eens, wanneer U weer den gang maakt naar het distributie kantoor? Wederzijdsch begrip kan vele onaangenaamheden ondervangen. H-n. Het competitierad is Zondag j.l. be gonnen te draaien en heeft zich voor de 'CAB-ploegen niet gunstig ingezet. Voormiddags om 12 uur de wedstrijd CAB III tegen HZC III waarvan we de eerste helft hebben meegemaakt. Daar zitten nogal eenige zwakke pun ten in dit elftal, voor een deel veroor zaakt doordat jenkele 'spelers nog de kaatssport beoefenden en dus met eeni ge invallers moest worden gewerkt. Het verband in de opstelling was ho-' peloos zoek. We veronderstellen dat dit elftal in de origineele opstelling tot be tera prestaties in staat is. ’s Middags 2 uur vond de eerste com petitiewedstrijd voor CAB I plaats te gen Harlingen I. Afgaande op het de vorige week ge presteerde in de wedstrijd tegen Sneek I waren we optimistisch gestemd, maar dat is op een groote teleurstelling uitge- loopen. Als geheel zat er in de ploeg geen ver band, zelfs de altijd uitstekend werkende keeper deelde zoo nu en dan in deze al gemeens malaise. Reeds spoedig na den aftrap was het merkbaar, dat Harlingen over een paar zeer goede vleugelspelers beschikt, maar dat de keeper niet al te safe is. De CAB-voorhoede weet hiervan echter geen profijt te trekken, terwijl de snelle vleugelspelers van Harlingen meermalen de CAB-verdediging voor moeilijke op gaven zetten. Uit een vrije schop voor Uit het hoofdkwartier van den Führer, 22 Sept. D.N.B. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt in een extra bericht bekend Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan twee vijan delijke convooien en een alleen varend koopvaardijschip aange vallen. In harden strijd werden dertien zwaar geladen schepen, waaronder vier tankschepen, in totaal metende 82.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door een treffer van een torpedo beschadigd. Drie bewakingsvaartuigen ont trokken zich aan den aanval en lieten het convooi in den steek. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 16 graden. Afgaande op de speciale Duitsche be richten, welke de laatste dagen over den strijd in het Oosten bekend worden ge maakt, heeft de Duitsche legerleiding het doel van den strijd tegenl de Sovjets bijna bereikt. Voor het bereiken van dit doel moest volgens deskundige kringen ten eerste het Russische menschenmateriaal voor een groot deel vernietigd; 2e. het oor logsmateriaal voor het grootste deel buit gemaakt; 3e. door deze twee factoren de weerstandskracht gebroken; 4e. de verkeerswegen geheel vernield en ten 5e de oorlogsindustrie onmogelijk gemaakt Naar de opvatting in bevoegde Duit sche kringen zijn de voornaamste onder- deelen van dit plan reeds uitgevoerd, enkele kleinere details ontbreken nog. De hoop van den vijand op een verandering in de weersomstandigheden heeft geen doel méér. De situatie op het Oostelijke front is volgens de Duitsche berichten thans zoo, dat in de noordelijke sector de strijd om Leningrad zijn hoogtepunt bereikt; in de midden sector het belang rijke knooppunt Kiejev door de Duit- schers is genomen en daardoor een be dreiging zich openstelt voor de belang rijke plaats Charkow en de industrie van het Donetzbekken, In de zuidelijke sector is Odessa inge sloten en tracht de Duitsche legerlei ding verder naar het zuiden op te ruk ken. Vooral in deze zuidelijke sector speelt de toekomstige houding van Turkije een belangrijke rol, met de ter onzer be schikking staande 'gegevens is het niet mogelijk een juist beeld van de tegen woordige Turksche mentaliteit te schet sen, maar we blijven vooralsnog bij onze reeds eerder gelanceerde meening, dat de neutrale houding op den duur voor Turkije niet houdbaar meer is. De vele in omloop zijnde geruchten over Duit sche troepenconcentraties aan de Bul- gaarsch-Turksche grens moet men vol gens Duitsche lezing toeschrijven aan ’n poging van bepaalde zijde om de onrust in Turkije, ontstaan door de bezetting van Iran, af te leiden. Aan den anderen kant zou men uit deze telkens weer opduikende geruchten de conclusie kunnen trekken, dat er toch ook een kleine kans van waarheid inzit. Ook is het gerucht verspreid, dat de Duitsche gezant, Dr. Cladius, te Ankara onderhandelt over de openstelling van de Dardanelles Ook hierover is een te genspraak van Duitsche zijde gepubli ceerd en eraan toegevoegd, dat Dr. Cla dius uitsluitend onderhandelingen voert over ’t handelsverkeer tusschen Duitsch land en Turkije. Zoo nu en dan komen er enkele berichten los die een eigenaardige kijk geven op de manier, waarop men bij de strijdende partijen tracht elkaar de grootst mogelijke af breuk te doen. Een enkel voorbeeld wil len we over die praktijk geven. In Bulgarije verschijnen geregeld vliegtuigen van vreemde nationaliteit die parachute met personen en materiaal HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. hands weet Harlingen, doordat de ach terhoede niet vlug genoeg ingrijpt, het eerste doelpunt te maken. We krijgen hierna een periode met veel CAB-aanvallen, maar verschillende soms opgelegde kansen worden totaal verknoeid. Na de rust nogmaals een gewijzigde opstelling in de CAB-ploeg, waarmee vrij spoedig succes geboekt wordt. Toch is het weer aan den anderen kant, dat de tweede goal gemaakt wordt. Een goede kans voor CAB om de gelijkmaker te scoren, wordt niet benut; enkele corners hebben ook geen succes, maar uit een schermutseling voor het H.-doel waarbij de bal wel driemaal tegen speler of paal stui^ belandt de bal qïndelijk in het doel. Aan beide kanten wordt nu hard ge werkt om het winnende doelpunt, wat ten slotte aan Harlingen met een ver, goed gericht schot gelukt. De uitslag 2-3 geeft o.i. zuiver de ver houding weer. WITMARSUM. loniën kan men evenzeer billijk achten als de Japansche eisch tot eenige ge biedsuitbreiding in Azië. In zekeren zin hebben Engeland én Amerika hetzelfde systeem gevolgd. Men kan dit met verschillende voorbeelden bewijzen. Duitschland vindt echter op dezen .weg naar gebiedsuitbreiding En geland als de meest belanghebbende. Japan heeft rekening te houden èn met Engeland èn met Amerika. Japan moet evenwel een oplossing vinden, kan het niet goedschiks dan maar kwaadschiks en dus ligt hier de economische oorzaak van den oorlog. De Japansche majoor Tominage heeft thans een oproep gericht tot alle onder drukte volken in Oost-Azië om alles op het spel te zetten voor den vrijheids strijd onder leiding van Japan. Sedert 10 jaar streeft Japan thans naar de verwezenlijking van het Groot-Azia- tische ideaal. Ten opzichte van Ned.- Indië merkte deze woordvoerder'op, dat, wanneer de een of andere mogendheid Ned. Indië zou dwingen de levering van belangrijke grondstoffen aan Japan te weigeren, de tijd was gekomen om de dwaasheid van deze kuiperijen te bewij zen. Ook de Japansche minster van Oor log, generaal Tojo, heeft in een radio rede het Japansche volk er op voorbe reid ernstig rekening te houden met een mogelijkheid van de uitbreiding van den oorlog tot in het Verre Oosten. Wanneer Japan zich sterk genoeg voelt om na den veldtocht in China een conflict met Ame rika en Engeland te riskeeren, dan krij gen we een herhaling van den wereld oorlog, maar dan ook om de eindbe slissing om de wereldheerschappij. Ook In Amerika wordt stelselmatig gewerkt aan de op voering van de oorlogsproductie en de versterking van de weermacht. De vloot- steunpunten van de Ver. Staten werden de laatste dagen weer uitgetreid met Liberia. Deze neger-republiek met als hoofdstad Monrovia, ligt tegenover Bra- zilië’s Oostkust en kan gerekend worden tot oe reeks Azoren, Kaap Verdische eilanden, Dakar, St. Helena en Kaap stad. Het koste Amerika niet veel moei te deze staat te bezetten, omdat Liberia in zekeren zin reeds onder voogdij van Amerika stond. Zeer waarschijnlijk zal Liberia worden opgenomen in het pa- trouille-systeem ter bescherming van de materiaal-zendingen. Hierbij heeft men dan uitsluitend het oog op de lange leve- rantielijn van de Ver. Staten naar het nabije en midden Oosten van Zuid-Afrika op deze lijn, waar duikbooten en jagers zoö nu en dan een levendige acitiviteit aan den dag leggen. Het is een niet te weerspreken feit, dat door al die maat regelen Amerika hoe langer hoe dichter bij den oorlog komt. In Das Reich wijdt dr. Goebbels een artikel aan de jongste maatregelen van Roosevelt. Aan de hand van de feiten wijst hij op» de steeds duidelijker wor dende openlijke provocatiebedoelingen van Roosevelt tegenover Duitschland. Roosevelt is de man, aldus dr. Goebbels, die den oorlog, welken hij beloofde te zullen voorkomen, in een Marathonloop achternajaagt om hem ten slotte mis schien toch nog in te halen. De groote meerderheid van het Ame- rikaansche volk, aldus vervolgt minis ter Goebbels, wijst een oorlog af. Het mag meer Anglophiel zijn, het mag de Engelschen materieel steunen, over één ding zijn alle Amerikanen het eens: geen actieve deelneming aan den oorlog. Roosevelt wil echter met alle geweld oorlog en hunkert naar incidenten. De voorstelling die hij van het „mysterieu ze” incident met de „Greer” liet ver spreiden, is even belachelijk als onge loofwaardig. Men zou den Duitschen duikbootkapitein nog moeten zoeken, die onder deze omstandigheid Roosevelt het genoegen zou doen het eerste schot te lossen. Naar aanleiding van Roosevelt’s ver wijt, dat Duitschland de vrijheid'der zee bedreigt, herinnert Goebbels aan de be wering van Churchill, dat de Duitschers van de zee zijn verjaagd. Dr. Goebbels stelt de vraag: hoe rijmt men dat? Pat Roosevelt verder een definitie van de „Amerikaansche veiligheidswateren” vermijdt en die aan de Duitschers over laat, is wel het hoogtepunt zijner pro vocatiebedoelingen. „Echt democratisch” noemt dr. Goebbels het streven van Roosevelt, de V. S. zonder toestemming van het Congres en tegen den wil van het volk in den oorlog te laten geraken, om zijn medeburgers dan voor een vol dongen feit te kunnen stellen. Hij is zelfs te laf, aldus besluit dr. Goebbels, om zelf verantwoordelijkheid voor die handel wijze te dragen en tracht daarom met zijn bekende manoeuvres Duitschland de schuld in de schoenen te schuiven. De strijd in het Oosten. ZWARE VERWOESTINGEN IN KIEV. Van militaire zijde wordt gemeld, dat de Duitsche troepen in Kiev on beschrijfelijke verwoestingen hebben aangetroffen, die de bolsjewisten heb ben aangericht, alvorens zij de vlucht namen. Zonder rekening te houden met de bevolking van de stad en de om geving werden alle voorraden, die voor de inwoners van het grootste gewicht waren, weggesle(ept of verbrand. Water leiding eiwelectrische centrales werden vernield. Overal ziet men de ravage van opgeblazen spoorlijnen en bruggen. Het strikt noodzakelijke kan de bevol king zich niet verschaffen. De Duitsche soldaten, in de eerste plaats de pioniers, zuiverden het gebied en de wegen, die voor opmarsch en ravitailleering noodig waren, van mijn versperringen en andere obstakels, zoodat de verzorging der 'strijdende troepen gewaarborgd is. De bolsjewisten echter hebben door hun vernielzucht het leven van tienduizenden op de wreedste wijze in gevaar gebracht. In aanvulling op het weermachtbe- richt herneemt het D.N.B. van militaire zijdeDe inneming van de hoofdstad der Oekraine, Kiev, vond ondanks uit gebreide vestingwerken ten Westen van de Dnjepr, gelijktijdig van uit het Noorden en Zuiden plaats, en bewijst, dat de weerstand der Sovjets door de hardnekkig oprukkende Duitsche divi sies infanterie kon worden gebroken. De val van Kiev beteekent tevens de ineenstorting van de geheele Sovjet- verdediging in de Noordelijke Oekraine. Juist daarop had men in Moskou en Londen in het bijzonder zijn hoop ge vestigd. Daar hield men de laatste weken het Duitsche opperbevel steeds weer hoonend voor dat het den Duit schen troepen niet gelukt was Kiev te nemen. Thans is, na het tot stand komen van de groote omsingeling ten Oosten van Kiev en het nauwer aan halen der omsingeling van de zich nog ten Oosten van de Dnjepr bevindende vijandelijke troepen, de geheele Noor delijke Oekraine in Duitsche handen gekomen en blijft den Sovjets nog slechts de Oostelijke Oekraine met het industriegebied van Charkov en het Donetzbekken. De Duitsche opmarsch van het bruggehoofd Krementsjoeg uit naar het Noordoosten en de inneming van Pollawa bewijzen echter, dat ook deze belangrijke gebieden der Sovjet-Unie in de Oostelijke Oekraine zich reeds in het grootste gevaar bevinden. DE FEESTWEEK. De festiviteiten in de vorige week werden Vrijdagmiddag besloten met gymnastiel^demonstraties van de drie hier bestaande vereenigingen op de Marktstraat, onder leiding van den heer Statema, Leeraar M. O. Gymnastiek. Het talrijk aanwezige publiek heeft met groote belangstelling de verschil lende nummers van het programma ge volgd en meermalen klonk een spontaan applaus. Aan het slot sprak de Burgemeester een woord van dank tot allen die aan 't welslagen van deze feestweek hadden meegewerkt. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 „Verzoeke niet op den pianist te schie ten, de man doet ook zijn best,” aldus werd naar een Wild-West-verhaal ons wil doen gelooven geschreven boven een piano in een Amerikaansche kroeg. Dit verzoek schoot ons te binnen toen 'we dezer dagen in een gesprek eens hoorden te keer gaan tegen het distri- butie(-systeem in het algéjmeen en de distributierambtenaren in het bijzonder. In het bovenbedoelde gesprek werd blijkbaar van de veronderstelling uitge- gaan, dat de ambtenaar, belast met de uitvoering van de distributiebepalingen er alles op zet om het publiek zooveel mogelijk de last en zoo weinig mogelijk bonnen e.d. te geven. Als men het zoo hoorde, dan zou men zelfs denken, dat de ambtenaar van meening is, dat het publiek er voor hem is inplaats van omgekeerd, en dat men er op het distributiekantoor geen begrip van heeft dat het publiek vaak met moeite uit het huishouden breekt of de zaak verlaat om den gang naar het dis tributiekantoor te maken. Vooral al die vragen, die er gesteld worden, zijn het publiek een voortdurende ergernis, en vaak krijgt het den indruk, dat deze slechts gesteld worden uit plaagzucht. De ambtenaar echter, doet dat alles niet voor zijn pleizier, en vooral de vra gen zouden meestal niet gesteld behoe ven te worden, als het publiek de krant maar eens beter las. Men kan op het oogenblik niet buiten een plaatselijk blad Zonder stamkaart kan men nooit, of na genoeg nooit op een distributiekantoor terecht, en toch komen dagelijks nog ve len zonder dit onmisbare attribuut. Na tuurlijk worden ze dan teruggezonden en „men” noemt dat „onzin”. Las men de krant goed en deed men precies wat men doen moest, dan behoefde er op een distributiebureau minder gepraat te worden en kon alles veel vlugger afge handeld worden. De waarheid is dan ook, dat het pu bliek meer waardeering voor den arbeid van den ambtenaar zou kunnen hebben. Inderdaad komen de menschen niet voor hun genoegen naar het distributiekan toor. Maar één ding staat onomstoote- lijk vast: het publiek is vaak voor zich zelf te gemakkelijk en daarom berokkent het zichzelf zooveel last. Lees Uw plaatselijk blad! Als U dat niet doet, is de ambtenaar daar niet ver antwoordelijk voor, maar dat is een fout van Uzelf, daar U in Uw eigen belang verplicht bent U met alle disfributie- maatregelen op de hoogte te stellen. Het publiek moet niet tegenover den ambtenaar staan. Hij heeft in onze maat schappij evenzeer een dienst te verrich ten als een slager, de groeatenboer, de kolenboer,' en hij is verplicht dezen dienst zoo goed mogelijk te verrichten. Hij moet dezelfde service brengen als een particulier bedrijf. Hij moet trachten de leidsman te zijn in den doolhof, wat voor velen de distributie nog is. Maar hij mag daarbij volledige medewerking van het publiek verlangen en is zeker niet in alle omstandigheden verplicht om als kindermeisje te gaan optreden. Hij heeft recht op Uw medewerking, want zoo min de melkboer U Uw melk in een mandje kan afleveren, zoo min kan de distributie-ambtenaar U van dienst zijn, als hij niet op de hoogte is van Uw verlangens en als U niet op de juiste wijze Uw aanvraagformulier invult of tenminste volledige inlichtingen ver schaft om U daarmee behulpzaam te zijn. Een beetje soepelheid aan beide zij den en in dit opzicht kan de ambtenaar met een dosis zelfbeheersching en de noodige tact baanbrekend en opvoedend werk verrichten. Dan zouden wij het ideaal kunnen be reiken, dat aan beide zijden van het loket een beter begrip voor elkanders moeilijkheden ontstaat en dat betere begrip kan leiden tot waardeering en tot samenwerking, welke het mogelijk ma ken om gemeenschappelijk de moeilijk heden van de distributie te dragen en te overwinnen. Onze vraag is dan ook: Schief niet op den distributie-ambtenaar, zij het ook maar met scheldwoorden, doch bèdenk, dat deze Uw moeilijkheden niet alleen deelt, omdat hij zelf ook distributie- moeilijkheden heeft in zijn eigen gezin, doch dat hij daarenboven nog zorg heeft voor de reeds zeer omvangrijke en nog dagelijks toenemende administratie, die moet worden afgewerkt in een tempo, waarvan men op geen enkel kantoor uitwerpen. Dit materiaal bevond zich in pakken van 100 tot 250 kg. en bestond uit -aanzienlijke hoeveelheden onftplof- bare stoffen, helsche. machines, machine geweren, automatische geweren, pistolen patronen, levensmiddelen, kleeding, klei ne radiozenders, instructies voor daden van sabotage, kaarten, schetsen, Bul- gaarsch en vreemd geld, vervalschte Bulgaarsche persoonsbewijzen enz. enz. Uit de fabrieksmerken en den aard van het materiaal is onomstootelijk gecon stateerd dat het van Sovjet-afkomst was. Uit de gevonden documenten werd op gemaakt dat dit materiaal in Bulgarije gebruikt moest worden voor het vernie len van| verkeerswegen, het in brand steken van graan en andere voorraden, het veroorzaken van onrust onder de bevolking en verstoring van het normale leven van het land.i De spanning in en om Japan is de laatste meer toe- dan afgenomen. Er zit een zekere Overeenkomst in de moeilijke tijd welke Japan thans door maakt en den strijd welke Duitschland voert voor een beter Europa. Beide lan den hebben door een_natuurlijke ontwik keling en bevolkingsaanwas de noodza kelijkheid onder het oog moeten zien van de levensruimte. De eisch van de teruggave van de vroegere Duitsche ko. - Extra bericht van Duitsch opperbevel. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1