De Bolswardsche Courant en Westergoo Weekkalender. Een hel van vuur en staal. Uit den omtrek. V VICTORIA Stadsnieuws No. 74 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BÖLSWARD 6 43 5 43 39 5 37 1 18 S. P. Huizinga a 43 5 39 mee 5 38 2 37 38 2 MAKKUM. geval deed zich (Sertorius). f 374.10 ge- BAARD, RIEN. 0 1 Advertentifin per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926, Dit no. bestaat uit 2 öiaaen. Porto Binnenland ct. Buitenland 2^ ct. FILMAVOND IN DE DOELE. Het bioscoop-seizoen wordt Za terdag en Zondag in de Doele ge opend met een echte avonturenfilm „Trensk de Pandoer”, met in de hoofdrol Hans Albers. Deze film speelt in het leven van de Ween- sche adel ten tijde van de jeug dige Keizerin Maria Theresia. De jonge Trenck, die uit eigen middelen een Pandoeren-regiment heeft samengesteld, gaat aan het hoofd van deze troep vechtend en overwinnend voor de Keizerin. Natuurlijk is de liefde, zooals bijna op elke film, niet vergeten en speelt tenslotte de spionnen dienst een belangrijke rol. Een spannende film met een be vredigend slot. Deze film draait ter opening van het filmseizoen, nu twee dagen n.l. Zaterdag- en Zondagavond. FINANCIEEL OVERZICHT KAATSPARTIJ. De in de vorige week alhier op het C. A. B.terrein gehouden groo- f f f f f f f f f 32.20 f 202.50 f 17.40 eigenaar was spoedig opgediept en kon op korten termijn zijn eigen dom weer in bezit nemen. 24 September 1941. Zaterdagmiddag heeft de heer R. van Beem van Ytens, de Rienster jeugd doen genieten van een gra tis rondreisje. Ruim 2 uur, oft tijd, werd de aant. eersten aant. eersten rit aanvaard met wel 30 jonge pas sagiers. Zingende vertrok de stoet, nagezien door vele dankbare moe ders. Een zak met appels, die de reis meemaakte, werd onderweg terdege aangesproken. Ongeveer half vijf arriveerde de jeugd opgetogen over het mooie uitstapje, weer in ons dorp. Een woord van dank aan dezen grooten kindervriend is hier zeker op zijn plaats. PORTEFEUILLE SPOEDIG TERECHT. Hedenmorgen werd op de Ap pelmarkt een portefeuille met in- aant. eersten 48 46 39 38 36 32 29 29 25 VOETBAL. De eerste competitiewedstrijd voor C. A B. II belooft direct een belangrijke te worden, n.l. de big- match tegen de plaatsgenoote R. ■EL S. I. Deze wedstrijd staat natuurlijk weer, evenals vorige jaar in de pu blieke belangstelling en staat het nu reeds als een paal boven water dat de toeloop naar den Sneeker- weg Zondag zeer groot zal zijn. Aan voorspellingen zullen we ons maar niet wagen, daar een plaat selijke ontmoeting dikwijls een verrassende uitslag geeft, of zal C. A B. traditie getrouw deze eer ste wedstrijd! verliezen? Wat het C. A. B.elftal betreft, op papier lijkt het ons een sterk elftal 65.— 90.— 22.50 30.— 17.—' 58— 53.— 15.— Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Lcesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. WITMARSUM. VRIJDAG 3 OCT.: Zon op 7.43, onder 19.14. Maan op 18.39, onder 5.28. Hij, die eenig gevoel heeft van waardigheid, moet zich eervol in iederen strijd gedra gen en generlei laagheid be gaan, zelfs niet om zijn leven te redden. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. uitvoering in L Kuipers r' h. yjggej. 3 Lolke v. d. Weerd f479.19 Zoodat er een nadeelig saldo is van f 105.09. Het bestuur van de kaatsvereen. „Bolsward” heeft evenwel beslo ten dit tekort geheel voor eigen re kening te nemen, zoodat het waar borgfonds niet zal worden aange sproken. Deze mooie geste zal on getwijfeld er toe bijdragen dat Bolsward’s ingezetenen bij een vol gende gelegenheid door het intee- kenen op een waarborgfonds de Kaatsvereen. „Bolsward” in staat zullen stellen dit sportevenement voor onze stad te behouden. KAATSEN. Jongenscompetitie. 24 Sept. 1941. Parturen Joh. Brunia 2. H. Kooijenga Joh. v. d. Weerd D. Kuipers 3. H. Gerlofsma J. Sieswerda C. Kamminga 4. A Sinnema M. R. Hiemstra 4. P. Folkerts J. Tjeerdema M. v. d. Weerd 1. L. v. d. Weerd G. Folkerts O. Takema 2. J. v. d. Schel P. P. Huizinga C. Bosma 3. W. v. d. Weerd K. Werkhoven D. Tolsma 5. H. de Boer K. Huizinga WOMMELS. HENNAARDERADEEL- BAARDERADEELPARTIJ. 24 Sept. 1941. Hedenmiddag werd alhier houden de Hennaarderadeel-Baar- deradeelkaatspartij, derhalve van kaatsers uit deze gemeenten, on der leiding der K.V. „Wommels”. Niet minder dan 19 parturen in formatie van 3 namen aan den wedstrijd deel. Was de partij het vorig jaar te Winsum voor de eerste maal ge speeld, reeds een succes, thans kan eveneens van een succesrijken kaatsdag worden gesproken. Tal van spannende partijen wisselden elkander af en de capaciteiten van verschillende spelers waren van dien aard, dat het publiek bijwijlen eens recht kon genieten van ons „Êlde keatsspil”. De uitslag is aldus: 1ste prijs: R. Reinalda (koning), Winsum, P. van der Kooi, Ooster- littens en Jac. Bonnema, alhier. 2de prijs: A. Feitsma, Leeuwar den (vroeger alhier), H. A. Dijk stra, alhier en T. Joustra, Ooster- end. 3de prijs: Sj. Runia en Br. Side- rius, Winsum en H. Jepma te Oos- terlittens. ’s Avonds werd in hotel Gerbens de geanimeerde prijsuitdeelïng ge houden, waarbij de prijzen, be staande uit fraaie luxe voorwerpen in gepaste bewoordingen aan de winnaars werden uitgereikt. ZATERDAG 4 OCT.: Zon op 7.45, onder 19.11. Maan op 19.,02 onder 6.34. Elk ding heeft zijn tijd, door wijsheid voorbereid en door bekwaamheid aangegrepen. (Lamanais). gew. part. 8 6 6 5 5 3 2 HOOFDREDACTEUR A.J. OSINGA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. heer Joh. Buwalda, Gr. Klaver o.d. Bolsward, geraakte door het plot seling inzetten van de muziek op hol en kwam in aanraking met de chais van den heer Popma te Gaast De heer P. was reeds uit 't rijtuig gesprongen,''maar mej. P. werd er uitgeslingerd. Dr. Schuiling con stateerde een gebroken linkerbo venarm en inwendige kneuzingen, waarop mej. P. naar ’t ziekenhuis te Sneek werd vervoerd. Onze vroegere plaatsgenoot, B. J. van Abbema, assistent aan de Coöp. Zuivelfabriek te Delfstra- huizen, is benoemd tot Directeur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Bu ren (Gld.) „KNAL-EFFECTEN”. De Nederlandsche Revue „Knal- Effecten” komt Donderdag 2 Oct. in de Doele alhier, o.a. met Tho- len en van Lier, Jeanne Laforce, Kitty van Dongen bekend door de radio als „De vroolijke Vier” etc. Eten speciale revue van Nederland sche liedjes zoowel vroolijk als ernstig, samenzangen, lustige re freintjes, afgewisseld door geesti ge conference’s, dol-komische scè- ne’s en één-acters, enz. Het geheele repertoire draagt ’n stempel „Beschaafd” en sprankelt van humor en jolijt, zij zorgen voor een intieme stemming van begin tot het einde. Een revue in sneltreintempo, die tintelt van humor ten levenslust, ’n a|aqteenschakeling van liedjes en scène’s die in bonte afwisseling aan het oog voorbijtrekken. De pers is unaniem vol lof. Revue met Tholen en Van Lier, is.100 plezier. Als speciale attractie: Tholen en van Lier in hun nieuw repertoir. DE DUISTERNIS. Voorzichtigheid is voor de fiet sers, nu de avonden weer intens duister zijn, geboden. De heer C. F, fietste Woensdag avond op de Harlingerstraat ter hoogte van de Hollandia, geraakte door de duisternis te dicht bij den walkant en viel in een daar lig gende praam. Deze val kostte hem een gebreken neusbeen en andere kwetsuren aan het gezicht. Een waarschuwing temeer om bij avond de uiterste voorzichtig heid te betrachten. (Allard Pierson). DONDERDAG 2 OCT.: Zon op 7.41, onder 19.16. Maan op 18.13, onder 4220. De rijpe kennis hoort, de on rijpe neemt het woord. (Staring). KAATSEN. 21 Sept. 1941. Begunstigd door schitterend weer werd alhier nog een kaats wedstrijd gehouden van spelers uit de gemeente Baarderadeel. Een kaatsliefhebber, de heer A. van der Meulen, had ditmaal fraaie prijzen, kunstvoorwerpen, tentoon gesteld en een, 40-tal kaatsers prijkten op de lijst. Na menig vinnige kamp was de uitslag aldus: 1ste klas, 9 parturen. Ie prijs: P. M. Santema en Chr. van der Burg, beiden te Oosterlit- tens. 2e prijs: J. Okkinga en D. Hoek, stra, beiden te Baard. 3e prijs: J. H. Terpstra te Huins en Y. van Dijk te Baard. 2de klas, 11 parturen. Ie prijs: E. Brouwer, Mantgum en E. Meinsma, Baard. 2e prijs: M. Kuipers en W. Wie- ringa, beiden te Baard. 3e prijs: W. Steegstra, Ooster- littens en R. Broersma. Baard. De partij slaagde uitstekend. 22 Sept. 1941. Terwijl twee opgeschoten kna pen aan het ravotten wareh, ont aardde dit spel eindelijk in een vechtpartijtje, waarbij de een den ander een blauw oog sloeg en ten slotte de verliezende partij kwam te vallen, waarbij deze een vinger dusdanig bezeerde, dat dokter Boersma er aan te pas moest ko men. R. R. Yetsinga 5. M. Elgersma K. Jagersma. Eindstand oudste klasse boven de 35 jaar. Parturen gew. part. 23-9-41. Zooals gebruikelijk is, vindt de Ringrijderij meestal na de groote veekeuring plaats, die helaas, we gens mond- en klauwzeer geen doorgang kon hebben. Toch meende het bestuur van de ringrij derij, deze traditioneele rijderij wel te moeten houden, welke dan ook onder groote belangstelling plaats vond, met medewerking van de plaatselijke muziekvereeni- ging „Frisia”. De 1ste prijs werd toegekend aan Haije Bosch met mej. Wier sma te Witmarsum. 2e pr. S. Tolsma met mej. F. Steensma, Witmarsum. Voor het schoonste geheel: le pr. W. Anema en Mej. B. Anema, Pingjum. 2e pr. A. Katstra en mej. De Witte Witmarsum. ’s Avonds werden de prijzen in café Hofstra door de voorzitter feestelijk uitgedeeld. De heer Jac. de Vos trad voor de 70 aanwezigen op met declamatie, welke avond goed is geslaagd. Onder de ringrijderij had een ongeval plaats. Het paard van den prijs aan den Fr. Stb. hengst „Ma- toe. Het ziet er hoogstwaarschijn- rius”, eigenaar de heer J. H. Alta lijk als volgt uit: te Oudemirdum. Pries Frijling S. de Jong E. de Jong - Naaykens - B. van Dalen of M. Roode. van Nus - Timme - J. Bosma - Schukken - M. Spoelstra. Om 12 uur spelen de C. A B I- adspiranten tegen de R„ E. S.- adspiranten. Voor de baby’s dus ook een zeer belangrijke wedstrijd. Vorige week won de jonge garde in Sneek met 5-0 van de BI. Boys, ook thans geven we hen de beste kansen. Hurry up, boys. We hopen van harte, dat in bei de wedstrijden fair gespeeld zal worden, in welk geval de vele lief hebbers een interessanten strijd te wachten staat. Zondag dus allen naar de wed strijden C. A. B.-R. E. S. R. E. S. II ontvangt op eigen terrein Sneek IV. en gezien het re sultaat van Zondag verwachten we een overwinning van de gasthee- ren. Het derde elftal van R. E. S. gaat een bezoek brengen bij H.Z.C. III te Harlingen. Gezien het behaalde resultaat van Zondag mogen we verwach ten, dat tenminste één puntje naar huis wordt genomen. te kaatspartij heeft het volgende financieele resultaat gehad: Inkomsten: 163 kaarten v. d. banken f 32.60 88 voor de tribune 405 terreinkaarten 58 kinderkaarten en verdere kleine in komsten, totaal Uitgaven: Vergoeding kaatsers Prijzen Oppassers Fa. J. T. Wiersma Mechanische muziek Belasting Fa. K. Falkena Bond van L. O. en enkele verdere klei nere uitg.; in totaal 1. P. de Boer c.s. 2. J. Lukkes c.s. 3. J. Bouma c.s. 4. P. de Groot c.s. 5. ' J. Tolsma c.s. 6. J. Langhout c.s. 7. K. Westra c.s. 8. P. S. Huizinga c.s. 1 9. K. de Groot c.s. P.S. Door het slechte weer kon de partij niet geheel worden uitge speeld. Eindstand Kaatscompetitie 1941. Jongste klasse tot en met 34 jr. Parturen gew. part. Sept. 1941. Een moeilijk Maandag j.l. voor te Kornwerder- zand, hetwelk gelukkig nog goed is afgeloopen. Een meisje van ongeveer 14 jaar liep aldaar over de hooge sluis deuren. Door onbedachtzaamheid of door een andere oorzaak, viel ze achterover in de diepe sluis- kolk. Haar vriend, de heer J. Berg- sma van Makkum, die bij haar was zag het ongeval en sprong pardoes in dej kolk en mocht het geluk smaken het meisje te redden, het welk anders zeer waarschijnlijk had moeten verdrinken. Een eere-saluut aan dezen moe digen redder is hier wel op zijn plaats. ARUM. ZANG- en MUZIEKUITVOERING. 24 Sept. De Chr. Zangvereeniging „Hal lelujah”, directeur de heer J. Blanksma te Witmarsum en het Vrijzinnig Kerkkoor, directrice Mevr. G. Dijksma-Hoogeveen ga ven gezamenlijk een i de Ned. Herv. Kerk. De organiste, Mej. Lucie Bruinsma, verleende tevens haar medewerking door een 4-tal orgelsolo’s ten gehoore te brengen. De Geref. Pred. Ds. IJ. v. d. Woude, opende de bijeen komst en liet de aanwezigen zin gen. van Ps. 118 1, waarna ge bed en openingswoord volgde. De organiste bracht daarna ten ge hoore Prière et Berceuse van Alex. Guilmant en Finale der Orgelso- naten Op. 65 van Mendelssohn. „Hallelujah” zong toen „Ltit zij den Heer”, J. S. B. en „Voor waarts Christen”, R. Beintema. Het Vrijzinnig Kerkkoor liet hooren „It foarjier is op ’t kommen” Men delssohn en „It Aldershüs”, H. R. Bishop. Daarna „Hallelujah” „Exultate Deo”, A. Scarlotti, „De Eere Gods”, L. van Beethoven. Vrijzinnig Kerkkoor „Door alle tijden”, Fr. Molenaar, „Ave Ma ria”, Arcadelt. „Hallelujah” „Hymne aan de nacht”, Beetho ven en Gez. 273 1, 2 en 11, H. R. Beintema. Vrijzinnig Kerkkoor houd gevonden. De desbetreffende „Zondagmorgen”, H. W. de Wolff en Gez. 282 1, 2, 3, 4 en 5. Dat beide koren hun beste been tje voorzetten, spreekt vanzelf. Vele nummers werden voortreffe lijk gezongen. De heer M. Huizenga zong als solist „De Heilige Stad”, S. Adams en als duo met de organiste „Foarjier”, M. Edsard-Greve. Ook hiermee werd veel succes geoogst. Als orgelsolo’s werden nog ge speeld: „Blijf bij mij Heer”, J. G. Groothengel en „Psalm 23”, Der Herr ist mein Hirtz”, H. B. Klein. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen (de kerk was ge heel bezet), getuigde door een aandachtig luisteren en groote stil te, dat het gebodene van alles op groote prijs werd gesteld. Ds. K. H. Siccama, Ned. Herv. Pred. dankte in z’n slotwoord al len die hadden medegewerkt om deze gezamenlijke avond zoo goed te doen slagen. Na gemeenschappelijk gebed zong men nog van Gez. 180 1. Daarna keerde ieder uiterst vol daan huiswaarts, terwijl op een dergelijke avond wordt gehoopt, dat die weer eens zal wórden ge geven. Bij Petersburg, bij Moskou, tus schen Dnjepper en Don, bij Odessa daar bulderen de kanonnen, daar ratelen de machinegeweren, daar denderen de gevechtswagens den vijand tegemoet, daar is de hel losgebroken, een hel van vuur en staal. i Sinds 22 Juni van dit jaar, dus ruim 3 maanden reeds, volgen de gevechtshandelingen elkaar in een razend tempo op. Vesting na ves ting is het doel van harden strijd, bunkerstelling na bunkerstelling wordt doorbroken, steden en dor pen worden bezet. Steeds verder gaat de opmarsch. En eerst als het doel is bereikt, zullen de kanonnen en machinegeweren zwijgen. Eerst dan zullen de tanks ophouden met langs de wegen en door de velden te denderen. Eerst dan zal er weer rust heerschen, waar nu de grond dreunt van het geweld der wape nen. Maar zoolang het doel niet is bereikt, zoolang zal de strijd voort duren, hard en onverbiddelijk. Zoo lang zal de dood rondwaren, zoo lang zal een hel van vuur en staal duizenden vernietigen en vreese- lijke wonden slaan. De oorlog is wreed. Wij weten het uit de berichten in de bladen, de verslagen door de radio, de foto-pagina’s en de film. Maar hoe wreed de oorlog in werkelijkheid 18, hoe ontzettend de feiten zijn, dat beseffen duizenden van ons zelfs niet bij benadering. Wat de oorzaken zijn, die dit alles ten gevolge hebben, men kan hierover van meening verschillen, maar dit neemt niet weg, dat de feiten er zijn en dat het onzen du ren plicht is, hiermede rekening te houden en alles in het werk te stellen om te helpen waar dit ho gelijk Is. Ja, er moet geholpen worden, zoowel vriend als vijand, zoowel soldaat als burger. Daarom trok ken de ambulances naar het front, daarom wapperen op alle fronten de witte vlaggen met het bekende roode kruis. Knappe chirurgen, bijgestaan door uiterst deskundig personeel, werken dag en nacht. Leed wordt verzacht, geslagen wonden ge heeld, levens worden gered. Het is een werk, dat waard is dat er veel voor wordt geofferd, niet eenmaal, maar doorloopend, want dit werk verslindt geld en het m o e t voort gang vinden. Alle beschaafde volken spannen zich in om te bereiken, dat de hulp die daar aan het Oostfront gebo den wordt, de beste is die maar denkbaar kan zijn. Alle beschaafde volken, dus ook het Nederlandsche volk. Dit heeft bovendien nog een traditie op te houden, want van ons wordt ver wacht, dat wij alles wat wij op dit gebied reeds presteerden, zul len slaan. Daarom wordt er hard gewerkt aan de Nederlandsche am bulance voor het Oostfront. Daar om leest U telkens weer de oproep om op de girorekening van deze ambulance iets meer te storten dan U eigenlijk missen kunt. Daarom herhalen wij ook nu weer het ver zoek: gedenkt girorekening 87600 ten name van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Daar in het Oosten gaan milli- oenen menschen door een hel van vuur en staal. Daar in het Oosten zal ook de Nederlandsche Ambu lance werken en wat zij daar pres- teeren zal, dat zal afhangen van de offervaardigheid van de Neder landers, dus ook van U. Daarom, Nederlanders, doet Uw plicht! CONCOURS HIPPIQUE. In aanvulling op ons verslag „Concours Hippique” in ons vorig nummer vermelden wij nog dat ’n 1ste prijs werd toegekend aan den Bovenl. hengst „Sado”, Stb. no. 471 B, eigenaar de heer D. E. Mel- lema te Finsterwolde en een 1ste UIT HET HOOFDKWAR TIER VAN DEN FÜHRER, 25 Sept. (D.N.B.). Het opper bevel van de Duitsche weer macht maakt het Volgende extra-bericht bekend: Duikbooten hebben ten Westen van Afrika een aan val gedaan op een naar En geland varend convooi van twaalf schepen. Ondanks de krachtige bescherming door torpedojagers werd het con vooi vernietigd. Slechts één schip wist te ontkomen. Elf schepen met tezamen 78000 b.r.t. werden tot zinken ge bracht. 372*S Jaargang Vrijdag 26 September 1941 waarin opgenomen X Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel ji Telefoon No. 451 ZONDAG 28 SEPT.: Zon op 7.57, onder 19.25. Maan op 15.53, onder 0.57. Slechts het bedrog-onteert de dwaling nooit. (Lichtenberg). MAANDAG 29 SEPT.: Zon op 7.37, onder 19.23. Maan op 16.38, onder Wie iets groots wil verrich ten, moet diep in de zaak doordringen, ze scherp kun nen onderscheiden, haar van alle kanten goed bezien en in de studie er van moedig vol harden. (Schiller). DINSDAG 30 SEPT.: Zon op 7.38, onder 19.21. Maan op 17.14, onder 2.02. De mensch, kwijnt weg onder wonden, die hij in zijn macht heeft te genezen. Zijn geheele leven is in tegenspraak met zijn kennis! (Sterne). WOENSDAG 1 OCT.: Zon op 7.40, onder 19.18. Maan op 17.46, onder 3.11. Bij ingebeeld lijden wordt veel, bij waarachtig lijden weinig gemord. Ontevreden heid schijnt bij voorkeur het deel dergenen, die het goed hebben. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1